6280 2005
2005. godina
"
EXT nema
mAh
Test mobilni telefon Nokia 6280
U nastavku pročitajte kompletan test mobilnog telefona Nokia 6280. U testu ćete pronaći detaljne informacije testiranog mobilnog telefona Nokia 6280 vezano za izgled modela, performanse, kvalitet ekrana i kamera.
MOBILNISVET.COM JE EKSKLUZIVNI ZASTUPNIK MOBILE-REVIEW.COM
(Srbija, Crna Gora, Bosna i Hercegovina, Hrvatska i Severna Makedonija)

Kompletan test Nokia 6280

Standardni paket:
Handset
Li-Ion battery BP-6M 970 mAh
Charger ("slim" type)
Stereoheadset HS-23
64 MB miniSD card with adapter
Data-cable CA-53
Disk with software
User Guide

Nokia 6270/6280 su veoma slični ranije testiranom Nokia 7370 modelu po kontrukciji, softveru i hardverskim komponentama. Zato ćemo se u ovom testu više osvrtati na razlike između ovih modela.

Par zvučnika koji su integrisani kod Nokia 6270 su veoma značajna razlika. Nećete moći da ih koristite pri razgovorima ali će raditi kada slušate radio ili muziku. Ne možemo pričati o kvalitetnom stereo zvuku na tako maloj međusobnoj udaljenosti zvučnika ali možemo naglasiti da ugradnja stereo zvučnika postaje tradicija za najskuplje modele. Još jedna razlika je u bateriji koja dolazi uz telefon, ali je u pitanju veoma mala razlika. Takođe, Nokia 6270 je jeftiniji model zato što nema kameru sa prednje strane.

Kada se porede poslovni Nokia 6280 i modni Nokia 7370 modeli moći ćete da primetite da se Nokia pridržava politike "idealan telefon". Kako su softverska i hardverska platforma na kojoj su zasnovani ovi telefoni iste Nokia 6280 svakako ne bi trebalo da podržava manji broj funkcija. Međutim, iako je u ovaj telefon integrisana kamera rezolucije 2 Megapiksela i podržava memorijske kartice (Nokia 7370 ima kameru rezolucije 1.3 Megapiksela i ne podržava memorijske kartice) proizvođač je "zaboravio" da u telefon instalira i Picsel Browser, pomoću koga se mogu pregledati Office dokumenta. Da bi bili fer, moramo napomenuti da na ovako malom ekranu teško da bi i mogli da vidite podatke ali bi jednostavna dokumenta svakako mogli da pregledate bez problema. Svakako ne treba pokušavati kreiranje i menjanje dokumenata.

Masa telefona je 115 grama, dimenzije su 99.9 x 46 x 21 mm. Najveću površinu prednjeg dela zauzima TFT ekran dijagonale 56 mm (2.2 inča, dimenzije ekrana su 35 x 45 mm) koji može da prikaže do 262.144 boje u rezoluciji 320 x 240 piksela. Zbog veličine tačke slika je oštra i ima veći kontrast kao i osvetljenost. Kada se telefon nalazi na suncu tekst na ekranu će biti čitljiv a slika neće izbledeti. Po karakteristikama ovaj ekran nimalo ne zaostaje za ekranima Samsung, Panasonic, Sharp telefona. Ipak, utisak je navedeno da ekran može da prikaže do 262.144 boje samo iz marketinških razloga, pošto nismo primetili značajniju razliku u odnosu na ekrane koji mogu da prikažu do 65.536 boja.

U odnosu na opis na zvaničnom sajtu postoje određene razlike. Na primer, pogrešno je naveden položaj zvučnika, koji se inače nalazi sa leve strane. Zvučnik je veoma glasan, ni nalik onom kod N-Gage modela, i moći ćete da ga čujete bez potrebe da okrećete telefon. Ako postavite MP3 fajl kao melodiju primetićete da će tada zvuk biti dramatično tiši.

Kontrolni tasteri su velikih dimenzija i oko njih se nalazi dosta prostora. Petosmerni džojstik se nalazi u centralnom delu telefona. Ivica tog tastera se ističe iznad ostalih kontrolnih tastera dok je taster za selekciju malo uvučen, pa je time izbegnuto da slučajno pritiskate tastere. Ako ne unosite tekst telefon bez problema možete koristiti i dok je zatvoren, čak možete slati i šablonske SMS poruke.

Telefon će se naći u prodaji u dve verzije, Srebrno Crna i Grafit Siva kombinacija. Što se mene tiče prva verzija izgleda bolje i privlačnije. Slajder se otvara lako i bez otpora, mehanizam za automatsko završavanje poteza funkcioniše besprekorno.

Na levom boku aparata se nalazi taster za Push To Talk funkciju, otvor za zvučnik i ležište za memorijske kartice. Infracrveni port se takođe nalazi tu ali se preko njega nalazi plastični poklopac pa se neće razlikovati od ostatka površine; eksperimentisanjem smo utvrdili da se infracrveni port nalazi na tom mestu. Promenjen je i format podržanih memorijskih kartica, tako da su sada podržane miniSD umesto Dual Voltage RS-MMC. Karticu možete izvaditi tako što ćete otvoriti poklopac i pritisnuti karticu pa će ona izaći iz ležišta. Kada zatvorite poklopac po umetanju kartice ona će automatski biti prepoznata od strane sistema. Omogućena je izmena kartica bez isključivanja telefona.

Na desnom boku se nalaze spojeni tasteri za kontrolu jačine zvuka kao i taster za uključivanje kamere. Sa gornje strane telefona nalazi se taster za uključivanje dok se sa donje strane nalazi Pop-port priključak i nova vrsta utičnice za punjač. Ovo je prvi Nokia telefon koji podržava USB 2.0.

Sa zadnje strane telefona nalazi se sočivo kamere rezolucije 2 Megapiksela, pored njega su ogledalo i blic (tj. dioda). Kameru možete koristiti i kada telefon držite uspravno ali ćete tada kažiprstom prekrivati objektiv, tako da je najbolje da kada želite da fotografišete telefon postavite horizontalno. Tada nećete imati problema sa fotografisanjem, čak je i okidač sa gornje strane dok taster za kontrolisanje jačine zvuka možete koristiti za zumiranje.

Poklopac sa zadnje strane se veoma lako skida, uz mali napor. Uz telefon dolazi Li-Ion baterija kapaciteta 970 mAh, ista se nalazi i kod Nokia 9300 i 7710 modela. Manjih je dimenzija nego tradicionalne BL-xC baterije ali se po kapacitetu može porediti bez problema. Da bi izvadili bateriju potrebno je samo da zahvatite žljeb. U našem testu telefon je radio bez punjenja sa pomenutom baterijom oko 3 sata za razgovore u GSM mrežama i do 2 sata kada smo ga koristili u WCDMA mrežama. Baterija telefon će izdržati 11 dana bez punjenja ako telefon bude bio u mirovanju.

Uz uključen Bluetooth, radio i razgovaranje od oko 20 minuta baterija telefona je izdržala oko 5 sati.

Tastatura je malih dimenzija, pozadinsko osvetljenje je bele boje. Oznake na tasterima se dobro vide i u mraku. Površine tastera su malo izdignute pa ćete ih bez problema osetiti bez potrebe za gledanjem u tastaturu. Srebrna metalizirana linija ističe srednji red tastera. Hod tastera je elastičan, gladak i precizan. Poklopac sa zadnje strane perfektno uleže na svoje podnožje tako da neće dolaziti do škripanja i krckanja kada budete koristili tastaturu. Jedino što nas je uplašilo je to što je plastina na bokovima suviše tanka ali taj deo telefona je veoma teško oštetiti slučajno.

Telefon možete koristiti bez SIM kartice, kao organajzer. Kada prvi put uključite telefon prikazaće Vam se demonstracioni snimak koji možete obrisati kada ga odgledate i tako povećati količinu raspoložive memorije za 1 MB.

U WCDMA mrežama brzina povezivanja je 384/128 Kb/s (primanje/slanje) dok je u GSM mrežama maksimalna brzina 236.8 Kb/s pri skidanju odnosno 118.4 Kb/s pri slanju podataka. Podržan je GPRS/EDGE klase 10.

Na raspolaganju Vam je oko 7 MB dinamički deljene memorije. Aplikacije koje dolaze uz telefon i Java igre zauzimaju oko 2 MB, fajlovi u galeriji su otprilike iste takve veličine (možete ih sve obrisati), dok je ostali deo memorije (2.9 MB) slobodan.

Ekran. Prikazivanje podataka dok je telefon u mirovanju.

Prikaz na ekranu je u potpunosti preuređen. Slična organizacija je primenjena i kod modela 7370. U pitanju je potpuno redizajnirani interfejs, što je jedna od specifičnosti Series 40 platforme.

Novi interfejs karakterišu dve velike razlike u odnosu na prethnodni način predstavljana podataka. Prva razlika je u tome što više ne postoji posebno označena statusna linija. Sve statusne ikone su prikazane u pozadini. U gornjem delu ekrana su prikazane ikone koje prikazuju status mreže, stanje baterije, da li ste povezani preko bežične mreže, itd. Druga inovacija je Active Standy, odnosno pandan "Today" ekranu koji možete videti kod Pocket PC PDA i smartphone aparata. Možete podesiti po svom izboru liniju sa aplikacijama koja će biti prikazana u ovom režimu. Dve linije za brzo pokretanje aplikacija se nalaze ispod. I njih možete podešavati po svom izboru. Takođe, na ekranu će biti prikazane beleške i podsetnici koje možete aktivirati prostim pomeranjem navigacionog tastera u željenom smeru (gore, dole).

Ikonama možete pristupiti horizontalnim pomeranjem džojstika. Ovakva organizacija omogućava da koristite skoro sve funkcije telefona bez potrebe da ulazite u meni.

Trajanje pozadinskog osvetljenja ne možete podešavati, što je i tradicionalno za Nokia telefone. Osvetljenje će biti aktivno 6-7 sekundi od poslednjeg pritiska tastera i tada će se polako isključivati, što je veoma kratak period ako želite da pročitate čak i kratku SMS poruku. Pozadinsko osvetljenje možete ostaviti uključeno jedino kada punite bateriju telefona.

Brzi pristup možete podesiti za sve ikone u gornjem delu ekrana. Veoma lako ih možete podesiti.

Meni

Glavni meni može biti prikazan na četiri načina - kao lista, ikone, ikone sa oznakama i tzv. bookmark način prikazivanja (kao kartice). Prva tri načina prikazivanja su poznati sa starijih modela dok je poslednji način veoma interesantan. Ako izaberete takav način na ekranu će biti prikazana horizontalna linija sa ikonama za stavke menija i odgovarajuća oznaka. Možete koristiti horizontalno pomeranje navigacionog tastera da bi ste se kretali po menijima dok se vertikalnim pomeranjem navigacionog tastera možete pomerati po samom meniju. Određeni meniji su predstavljeni na posebne načine. Na primer, galerija je prikazana u formatu 3 x 4 ikone.

Kontakti. Kada unosite nove podatke moći ćete da unesete samo ime, prezime i jedan broj telefona. Interesantno je da kada unosite ime i prezime možete dodati smajlije ali to nema mnogo smisla pošto će biti prikazani kao karakteri kada Vas taj kontakt zove.

Dodatni podaci su generalni, mobilni, video, kuća, posao i fax. Možete dodati i poštansku adresu, e-mail adresu, dodeliti melodiju, ukucati URL adresu, kao i User ID. Svakom kontaktu možete dodeliti do 5 brojeva telefona i jednu tekstualnu belešku i bićete ograničeni na 1000 kontakata. Pošto unesete i peti broj telefona polje za dodavanje brojeva će postati neaktivno.

Fotografiju i zvučni zapis možete dodeliti bilo kom korisniku. Kontakte možete sortirati po imenu i po prezimenu. Možete birati da li će u imeniku biti prikazani i kontakti sa SIM kartice ili ne.

Nema potrebe da posebno snimate glasovne oznake za kontakte pošto telefon koristiti sistem za prepoznavanje glasa, pa će oznake biti automatski kreirane za kontakte čim unesete ime kontakta. Ove glasovne oznake su nezavisne od jezika na kojem unosite imena i prezimena kontakata. Možete preslušati koju je glasovnu oznaku ovaj sistem dodelio kontaktu iz menija pošto tako isto treba da izgovorite ime da bi telefon prepoznao kojeg kontakta želite da pozovete. Ipak, biće potrebno oko pola minuta da pozovete nekog na ovaj način zato što je potrebno da izaberete ime iz menija ako ste dodelili više glasovnih oznaka jednom kontaktu tako da ovo nije baš najbrži način da pozovete neki broj telefona iz imenika. I nekim funkcijama možete dodeliti glasovne oznake.

Glasovne oznake, video snimak (998 KB, AVI)

Tastere sa brojevima 3 do 9 standardno možete koristiti za brzo pozivanje. Tasteru sa oznakom 1 je standardno dodeljena funkcija glasovne pošte dok tasterom sa oznakom 2 pristupate video pošti. Možete kreirati oko 25 grupa kontakata. Svakoj grupi možete dodeliti melodiju i sliku. Sve grupe će biti prikazane u glavnoj listi kontakata.

Slobodna količina memorije za imenik je prikazana u procentima što nije zgodno; bolje bi bilo da su te informacije prikazane u po tome koliko imate slobodnih mesta za kontakte u imeniku.

Poruke. Ovde se nalaze chat poruke, glasovne, video, informativne i statusne poruke, pored standardnih stavki.

Kada unosite novi poruku možete birati da li će to biti nova SMS, MMS, razglednica, Flash poruka (biće prikazana samo na ekranu primaoca) i glasovna poruka. Kada kreirate poruku prvo bi trebalo da unesete broj primaoca. Tu možete izabrati nekog iz imenika, iskoristiti poslednji izabrani ili izabrati celu grupu korisnika. Ako izaberete nekog iz imenika tada ćete moći da birate na koji od brojeva telefona tog kontakta želite da pošaljete poruku. Interfejs za unos poruka ima svoje specifičnosti. Na primer, prostor za unos teksta zauzima veoma malo mesta na ekranu ali opet tako će biti prikazano više linija. Maksimalni broj linija koje mogu biti prikazane na ekranu je 9 dok su poruke ograničene na 913 karaktera. Možete izabrati i da pošaljete produžene poruke. Takođe, svakoj poruci možete dodati i smajlije, tekst iz šablona, broj telefona nekoga iz imenika.

Čak i kada kreirate MMS poruke primetićete neke specifičnosti. Na glavnom ekranu na kojem kreirate poruke postoji nekoliko informativnih polja. Možete uneti tekst, sliku, audio snimak, video snimak, VCard, belešku i slajd. Maksimalna veličina MMS poruke je 300 KB.

E-mail poruke su izdvojene kao posebna stavka. Integrisani email program podržava POP3/IMAP4/SMTP protokole. Porukama možete dodati doc, pdf, ppt, xls, jpeg, mp3, 3gpp i ostale tipove fajlova.

U telefonu možete sačuvati oko 150 SMS i 50 grafičkih poruka. Smanjivanjem broja grafičkih poruka možete povećati broj SMS poruka koje želite da sačuvate.

Lista poziva Vam omogućava da pregledate do 20 poziva svakog tipa. Ako je bilo više poziva sa/ka jednom broju onda će ti pozivi biti grupisani. U ovom meniju možete saznati informacije o porukama i sličnim podacima. Pri podešavanja parametara možete koristiti PIN kod.

Podešavanja. Ovde se nalaze glavna podešavanja telefona i tu se nalaze "Profili", "Teme" (podešavati izgled menija telefona), "Signali" (možete uključiti vibraciju čak i kada za melodiju koristite MP3 ili AAC fajl), "Ekran" i ostala mrežna i bežična podešavanja. Ova lista je ista kao kod Nokia 7370 modela.

U meniju Povezivanje nalaze se profili za bežično povezivanje.

Bluetooth Vam omogućava pretraživanje audio dodataka i drugih uređaja. Aktivni i povezani uređaji su odvojeno prikazani. Možete podesiti da li želite da telefon bude vidljiv ostalim uređajima i ime telefona. Funkcija za traženje drugih uređaja je neugodna za korišćenje pošto je morate aktivirati svaki put kada hoćete da nešto prenesete na drugi uređaj. I dalje nije podržano biranje aktivnih uređaja iz liste. Ipak, protokol ima i unapređenje koje se ogleda u tome da možete da pošaljete bilo koji fajl bez obzira da li ga operativni sistem telefona prepoznaje ili ne. Da nema tako ograničenu internu memoriju telefon bi mogli da koristete za prenos fajlova. Što se Bluetooth-a tiče, podržani su sledeći profili: Hands-free, Headset, Object push, File transfer, pristup SIM kartici i profil za Seriski port. Pošto je podržan Bluetooth 2.0 omogućen je prenos stereo zvuka do bežičnih slušalica. Informacije o kompatibilnim uređajima možete potražiti na sajtu proizvođača.

Infracrveni port možete samo uključiti ili isključiti, on je u potpunosti funkcionalan.

Pomoću stavke "Prenos podataka" možete podesiti sinhronizaciju sa PC računarom. Telefon možete koristiti i kao modem. Softver koji se nalazi u standardnom paketu Vam omogućava da telefon povežete sa PC računarom preko infracrvenog porta, Bluetooth-a i kabla za prenos podataka. Opcija za povezivanje preko USB-a će postati aktivna kada povežete kabl.

Galerija je u stvari fajl menadžer. U njemu se nalaze folderi Clips, Music, Themes, Graphics, Signals, Audio, Primljeni fajlovi i koreni folder. Možete i sami kreirati foldere.

Pri prenosu Java apleta preko Bluetooth-a desila se jedna čudna stvar. Naime, kod starijih modela prvo ste primali poruku i tada bi Vam bilo ponuđeno da instalirate Java aplikaciju. Kod ovog telefona Java aplikacija će biti snimljena u korenom folderu i moći ćete odmah da je pokrenete, bez ikakve instalacije. Fajlove kasnije uvek možete prebacivati iz foldera u folder.

Fajlove ipak ne možete prebacivati u drugi nivo foldera, odnosno fajl možete prebaciti u folder "Aplikacije" koji ste sami napravili ali fajl ne možete prebaciti u folder "Temp" koji se nalazi u okviru foldera "Applications".

Media.

Tu se nalaze sledeće stvari:

Kamera. Ovaj telefon podržava dve kamere. Prva je VGA rezolucije i služi za video pozive, druga je rezolucije 2 Megapiksela. Što se mene tiče, kamera nije prednost ovog telefona, pošto je broj podešavanja smanjen na minimum. Nivo kompresija možete birati između visokog, normalnog i osnovnog. Za fotografije možete birati između rezolucija 1600 x 1200, 1280 x 960, 640 x 480, 320 x 240 i 160 x 120. U podešavanjima balanse bele možete izabrati samo noćni režim. Blic možete uključiti i isključiti u ovom meniju ali ga ne možete koristiti kao lampu. Blic će se aktivirati samo kada fotografišete što znači da neće biti uključen dok gledate na ekranu šta ćete fotografisati već ćete morati da pogađate šta slikate ako ste u mraku. Tajmer ne možete podešavati već ga možete samo uključiti ili isključiti, trajanje je 10 sekundi. Takođe, nema ni podešavanja za fotografisanje više fotografija odjednom. Od efekata podržani su crno-bela slika, sepia i negativ. Možete koristiti i 8x digitalni zoom ali fotografije sa maksimalnim zoom-om se ne ističu po kvalitetu niti po oštrini. Odsustvo autofokusa je još jedna od mana kamere ovog telefona.

160 x 120
320x240

  (+) povećaj, 1600 x 1200, JPEG

  (+) povećaj, 1600 x 1200, JPEG

  (+) povećaj, 1600 x 1200, JPEG

  (+) povećaj, 1600 x 1200, JPEG

  (+) povećaj, 1600 x 1200, JPEG

Rezolucija video snimaka može biti 640 x 480, 352 x 258, 176 x 144 i 128x96. Što se formata video snimka tiče u pitanju je dobro poznati 3GPP. Video snimak rezolucije 640 x 480 piksela će biti sniman u brzini 13.78 slika u sekundi, dok će u ostalim rezolucijama brzina biti 15 slika u sekundi. Video snimke možete pregledati preko celog ekrana.

Primer video snimka 1 (499 KB)

Primer video snimka 2 (2,37 MB)

Primer video snimka 3 (2,85 MB)

Primer video snimka 4 (461 KB)

Kada sam snimio video snimke u najvećoj rezoluciji QuickTime plejer na PC računaru nije mogao da pusti taj snimak. Isto je važilo i za rezoluciju 352 x 258 piksela. Tada smo morali da koristimo program za konverziju video snimaka da bi mogli da pregledamo video snimke. Takođe, kada smo koristili najveću rezoluciju tada su došle do izražaja sve mane 3GPP/MPEG4 formata. Slika će biti puna kvadrata i usporena pošto procesor koji se nalazi u telefonu očigledno nije dovoljno snažan za reprodukciju video snimaka ove rezolucije.

Plejer. Dva plejera se nalaze instalirana u telefonu - Media plejer i Music plejer. Pomoću prvog možete pregledati video snimke, streaming video, slike i fotografije, kao i ostali multimedijalni sadržaj. Takođe pomoću njega možete skidati fajlove. Drugi plejer radi samo sa AAC i MP3 fajlovima. Možete praviti i liste pesama, koje će biti automatski kreirane kada izaberete folder sa muzikom. Tada će Vas i plejer obavestiti da u folderu koji ste otvorili postoje fajlove koje može da reprodukuje. Na raspolaganju Vam je i podešavanje ekvilajzera a možete izabrati i neki od predefinisanih podešavanja - Normal, Pop, Rock, Jazz, Classic, Register 1 i Register 2 (poslednja dva su Vaša podešavanja). Music plejer može raditi i u pozadini, reprodukcija će se zaustaviti kada Vas neko zove i automatski će se nastaviti kada završite razgovor. Ako postavite MP3 melodiju primetićete da će tada zvuk biti značajno tiši.

Telefon DRM (digital rights management, upravljanje digitalnim pravima) sigurnosni protokol koji zabranjuje prebacivanje fajlova sa digitalnim potpisima na druge uređaje.

Radio. Integrisani FM prijemnik funkcioniše samo kada su slušalice povezane na telefon, pošto ne služe kao antena. Podržan je i Visual Radio, koji prikazuje tekst i grafiku na ekranu u toku slušanja neke radio stanice. Funkije koje podržava radio su veoma jednostavne. Ne možete skenirati ceo opseg frekvencija automatski već ćete morati da držite pritisnut virtuelni taster za skeniranje na ekranu i da tako tražite frekvencije radia stanica. Možete i sami uneti frekvencije. Na raspolaganju Vam je 20 mesta za čuvanje frekvencija. Podržan je i stereo zvuk koji ćete čuti kada povežete slušalice ili zvučnike. Radio možete slušati i preko zvučnika telefona.

Diktafon može da koristi celu slobodnu memoriju. Možete izabrati folder (u memoriji telefona ili na memorijskoj kartici). Pomoću diktafona možete snimati razgovore, ali to neće biti nimalo lako. Odgovarajuća ikona se nalazi u meniju Aktivnosti pa ćete tada moći da je aktivirate i započnete snimanje razgovora. Oba sagovornika će čuti ton svakih 10 sekundi koji obaveštava da je snimanje razgovora uključeno.

Push to talk - standardna podešavanja za servis koji operater mora da podržava.

Organajzer. Alarm možete podesiti da se aktivira svakodnevno, možete izabrati koju ćete melodiju slušati (podržane su MP3 melodije, čak i radio signal). Ipak, alarm ima i jednu manu - ne možete podesiti da se različitim danima aktivira u različito vreme.

Kalendar. Mogući unosi su sastanak, poziv, rođendan, beleška i podsetnik. Za svaki unos možete podesiti temu, prioritet i period u kojem će se aktivirati (datum i vreme). Možete birati način na koji će biti prikazani unosi - mesečno ili nedeljno. Imate na raspolaganju i opciju da izaberete kojim danom počinje sedmica. Količina unosa u kalendar zavisi od veličine samih unosa i može ih biti između 100 i 250. U ovom meniju se nalazi i standardna štoperica sa međuvremenima, brojač i tajmer.

Aplikacije. Ovde se nalaze folderi Igre i Kolekcija.

Igre. Tri igre se nalaze već instalirane - Golf Tour, Rally 3D, Snake III. Ove igre su redizajnirane za veću rezoluciju i veoma brzo se pokreću. Grafika je veoma dobra. Pri dolaznim pozivima Java aplikacije ne možete minimizirati ali će biti ugašene pa ćete morati da ih ponovo pokrećete. Podržana je Java MIDP 2.0 pa tako možete skidati aplikacije sa Interneta a podržane su i 3D aplikacije.

Kolekcija. Kalkulator je dovoljno funkcionalan, preko njega dolazite do konvertera jedinica i valuta. Konverter možete pokrenuti i nevezano za kalkulator. Možete konvertovati temperaturu, valute, masu, dužine, površinske i zapreminske jedinice, kao i birati smer konverzije. Na raspolaganju Vam je i dodavanje novih konverzija.

Svetsko vreme. Biće prikazano koliko je trenutno sati u četiri grada širom sveta. Sve je standardno.

WEB. Na raspolaganju su Vam standardna podešavanja. Integrisan je WAP pretraživač verzije 2.0 koji podržava prikazivanje xHTML stranica.

Operator. Ovde je prikazan operaterov SIM meni.

Produktivnost. Tradicionalno smo koristili sve tri verzije JBenchmark paketa. Radi poređenja naveli smo rezultate koje su postigli Nokia 6630 (smartphone), Sony Ericsson K750i i Samsung D600 telefoni.

3D Benchmark HQ LQ Trouglova/s KTeksela/s
Nokia 6280 141 274 29285 1432
Nokia 7370 131 256 3667 1312
Nokia 6630 187 297 48938 2468
SE K750i 123 202 18015 1318
Samsung D 600 nije podržano      

 

Jbenchmark 1.1 Sve Tekst 2D Oblici 3D Oblici Brzina popunjavanja Animacija
Nokia 6280 1259 291 296 248 127 296
Nokia 7370 1296 303 309 245 128 311
Nokia 6630 6305 1671 1505 807 513 1809
SE K750i 3888 1020 966 658 366 878
Samsung D600 1389 350 353 230 179 277

 

Jbenchmark 2.1 Sve Manipulacija slikama Tekst Sprajtovi 3D Transformacije Korisnički interfejs
Nokia 6280 214 173 206 297 263 158
Nokia 7370 204 162 194 311 223 162
Nokia 6630 195 374 1072 85 110 74
SE K750i 344 237 667 319 358 263
Samsung D600 132 76 167 124 133 188

Ne treba uopšte da Vas iznenadi činjenica što je smartphone apsolutni lider u ovim testovima. Nokia 6280 je bolji od Sony Ericsson K750i modela u 3D testovima, dok Samsung D600 nije uopšte prošao test zato što ne podržava 3D aplikacije. U verziji 2.0 test paketa možete videti da se rezultati D600 skoro poklapaju sa rezultatima 6280 modela ali i da je Sony Ericsson model pobednik. Ista situacija se ponavlja i u 1.1 verziji testa. Svi ovi testovi pokazuju da je realizacija nove Java mašine u Nokia telefonu veoma uspešna i da će sve aplikacije koje koriste ovu platformu na Nokia 6280 modelu raditi mnogo brže. Isti rezultati koje su postigli modeli 6280 i 7370 otkrivaju da je u oba ova telefona ista platforma. Nedostatak podrške za Java 3D aplikacije kod Samsung D600 je velika mana. Sve aplikacije funkcionišu bez problema na Nokia 6280 modelu, igre nisu imale nikakvo usporenje.

Pred samo objavljivanje testa uspeli smo da završimo testiranje telefona sa novim SPMarkJava paketom kompanije Futuremark koja je poznata po svojim testovima za grafičke kartice na PC računarima. Na osnovnu rezultata slobodno možemo reći da je Nokia 6280 značajnije bolji od Siemens SXG75 aparata.

Rezultati testa:

Ukupan skor – 2220

2 D Igre - 29.3 fps

3 D Igre - 10.9 fps

HD Brzina popunjavanja - 3632 kTexel/s

Poligoni - 45.8 kVertices / s

PNG Skor - 63

PNG Enkodovanje - 9 kPixels / s

PNG Dekodovanje - 449 kPixels/s

JVM Skor - 1601

32 Bit Dodavanje/oduzimanje - 11602 kOps/s

32 Bit Množenje - 11798 kOps/s

32 Bit Deljenje - 2944 kOps/s

32 Bit Nizovi - 4643 kOps/s

Utisci

Nije bilo nikakvih problema sa prijemom signala kada smo koristili Nokia 6280. Zahvaljujući unapređenjima zvuka i ekvilajzeru zvuka sagovornika ćete čuti bez ikakvih problema čak i na bučnim mestima. Vibracija radi savršeno. Dovoljno je snažna a možete je uključiti i da radi zajedno sa zvukom melodije bilo kog formata. Osetićete je bez problema čak i kada Vam telefon bude bio u džepu košulje ili u futroli. Polifone melodije više nisu interesantne pošto možete postaviti MP3 pa čak i AAC fajlove za melodije. Uprkos tome što je EMS realizovan delimično, to je očigledna prednost. Ispravljena je greška sa grupnim melodijama i sada će one biti korektno reprodukovane. Velika prednost telefona je istovremena podrška za EDGE i WCDMA 2100 (UMTS) mrežama. GSM kopija ovog telefona je 6270. Razlike između ovih telefona su opisane u tekstu. Ovo je slična situacija kao sa 6680/6681 modelima.

Mane telefona su slabiji zvuk melodije kada izaberete MP3, stara verzija T9 sistema (ne podržava automatsku zamenu), kamera nema autofokus i teme za telefon su osrednjeg kvaliteta. I dalje ne možete da prebacujete fajlove u foldere koji se nalaze u drugom nivou.

Sama činjenica što je telefon zasnovan na Series 40 platformi u trećoj ediciji omogućava da se veoma lako pređe na Series 60 platformu u budućnosti. Uskoro se planira da Series 40 platformu koriste najjeftiniji telefoni i telefoni namenjeni prosečnim kupcima.

MOBILNISVET.COM JE EKSKLUZIVNI ZASTUPNIK MOBILE-REVIEW.COM
(Srbija, Crna Gora, Bosna i Hercegovina, Hrvatska i Severna Makedonija)
NAPOMENA
Prevod je ekskluzivno vlasništvo sajta Mobilnisvet.com, a kopiranje dela ili celog testa je strogo zabranjeno.
Tekst je pod zaštitom kako mobile-review.com tako i mobilnisvet.com sajta, zloupotrebe neće biti tolerisane.
Slike su vlasništvo sajta mobile-review.com, koje su u neobrađenom obliku na sajtu mobilnisvet.com.
* maloprodajna cena sa uključenim PDV-om. Dinarske cene modela se dele sa prodajnim efektivnim kursom NBS koji se ažurira na svakih nekoliko dana. Plaćanje ISKLJUČIVO u dinarskoj protivvrednosti.
Uslovi korišćenja Mail: mobilnisvet.com@gmail.com - Sva prava rezervisana. © 2003-2024