ROKR E2 2005
2005. godina
"
EXT nema
mAh
Test mobilni telefon Motorola ROKR E2
U nastavku pročitajte kompletan test mobilnog telefona Motorola ROKR E2. U testu ćete pronaći detaljne informacije testiranog mobilnog telefona Motorola ROKR E2 vezano za izgled modela, performanse, kvalitet ekrana i kamera.
MOBILNISVET.COM JE EKSKLUZIVNI ZASTUPNIK MOBILE-REVIEW.COM
(Srbija, Crna Gora, Bosna i Hercegovina, Hrvatska i Severna Makedonija)

Kompletan test GSM Telefona Motorola ROKR E2

Standardna oprema:
Telefon
SD kartica kapaciteta 128Mb (Kapacitet kartice zavisi od tržišta)
Baterija
Punjač
Uputstvo za upotrebu
CD sa softverom
Stereo slušalice sa 1 tasterom
miniUSB-kabl

ROKR E2 predstavljena je mladalačkim stilom; to se odnosi i na izgled i na vrstu plastike koja je korišćena. Prednja i zadnja strana načinjene su od iste vrste plastike dok su bočne strane izrađene od plastike meke na dodir. Ova karakteristika sprečava da telefon isklizne iz ruke, naročito ako su ruke vlažne. Proizvođač je zvanično objavio da će biti dostupne dve verzije – crna i bela. Beli model izgleda jeftinije budući da plastika nema tako prefinjeni izgled kao što je to slučaj kod crne boje, a pored toga i ogrebotine su veoma primetne.

Ukoliko se vratimo malo u prošlost, setićemo se da je Sony Ericsson bio prvi proizvođač koji je promovisao mobilne telefone kao muzičke uređaje i počeo da koristi narandžastu boju u stilizovanju aparata. Walkman je ubrzo stekao veliku popularnost zahvaljujući narandžastom W800i tako da ova kompanija sigurno ne namerava da napusti ono što je započela. Možda zahvaljujući toj činjenici su dizjaneri Motorola-e odlučili da ubace neke narandžaste delove koji okružuju bočne tastere, sočivo kamere i utičnicu za slušalice. Međutim, ipak nisu koristili suviše ove boje, tako da je u režimu mirovanja gotovo neprimetna i nije napadna.

Kada se pozadinsko svetlo uključi, shvatićete zašto smo pominjali narandžastu boju, bočni tasteri imaju pozadinsko osvetljenje ove boje i veoma je jako.

Bočni tasteri su jedinstveni, onaj koji se nalazi sa leve strane koristi se za kontrolu mp3 plejera. Objedinjeni taster za kontrolu jačine zvuka kao i FF/RW i play/pause taster je veoma pristupačan. Na tržištu ne postoji veliki broj telefona ovakvog oblika koji imaju ovakvu vrstu kontrola. Izuzev modela Alcatel S853 koji još uvek nije svuda dostupan, već se samo određena količina isporučuje na neka tržišta.

Kada koristite futrolu horiznotalno postavljenu, bićete u mogućnosti da koristite bočne tastere bez vađenja uređaja iz futrole. Ovi tasteri se mogu koristiti samo za rukovanje mp3 plejerom, a nije ih moguće koristiti za rukovanje radiom. Iako je 3.5mm utičnica za slušalice locirana sa gornje strane telefona ipak je pogodno koristiti futrolu. Prisustvo standardne priključnice za slušalice je takođe jedinstveno jer većina proizvođača koristi prilagođene utičnice sa dodatnim prekidačem što je daleko od komfornog. Kod modela ROKR E2 situacija je obrnuta, sve je dobro osmišljeno, kada priključite slušalice telefon automatski definiše njihov tip bile one sa ili bez mikrofona. Tokom dolaznog poziva signal se isporučuje i na slušalice i na sam telefon. U slučaju da nemate povezan mikrofon, još uvek ćete biti u mogućnosti da vršite konverzaciju, samo je potrebno da približite telefon malo bliže ustima (20 – 30 cm je dovoljno). Kod većine modela nećete naći slično rešenje.

Taster glasovnog menija se nalazi sa desne strane, u zavisnosti od konteksta možete aktivirati glasovno pozivanje, komande ili započeti snimanje diktafonom (možete takođe snimati i telefonske razgovore). Sledeći taster je veoma interesantan; u pitanju je prekidač koji blokira tastaturu. U slučaju da ga pomerite blokiraćete sve tastere uključujući kontrolne tastere mp3 plejera. Slično rešenje postoji samo kod određenih Sony Ericsson modela.

Ekspanzioni slot za SD karticu je lociran sa iste strane. Proizvođač je odlučio da odstupi od upotrebe microSD kartice zbog njihovog sporog razvoja i činjenice da su prilično skupe. Prednost SD kartice je veći kapacitet i raširenost upotrebe. Prostor za karticu je prilično tesan, tako da postoje određene poteškoće prilikom stavljanja ili uklanjanja kartice. Lakše je ukloniti karticu uz pomoć nekog stranog objekta, jer kada je pritisnete nečim ona će malko iskočiti iz ležišta. Zamena kartice bez isključivanja telefona je podržana.

Konačno, sa iste strane ćete ugledati standardnu miniUSB utičnicu, koja se može koristiti za sinhronizaciju telefona sa desktop računarom i aktivnosti GPRS modema. U podešavanju telefona možete definisati tip konekcije, u zavisnosti da li imate pristup memorijskoj kartici kada je povezana (dodatni softver ili driveri nisu potrebni) ili će telefon igrati ulogu GPRS modema. Dodatna opcija je USBLAN, uz čiju pomoć možete kreirati personalne PAN mreže koje imitiraju Ethernet mrežu (Ethernet preko USB-a). Telefon koristi tehnologiju kompanije Belcarra koja se razlikuje u realizaciji kada se uporedi sa Microsoft-ovim proizvodima.

Model poseduje potpuno funkcionalnu USB 2.0 konekciju, koja omogućava prebacivanje fajlova na/sa memorijske kartice maksimalnom brzinom. Kada je telefon povezan sa računarom njegova baterija se puni. Važna činjenica koju ne bi trebali da zaboravite: ne postoji drugi način da pristupite internoj memoriji telefona osim preko alata za sinhronizaciju. Kada telefon povežete sa računarom menadžer telefona onemogućava pristup memorijskoj kartici, koji se ponovo uspostavlja jedan do dva minuta nakon što je kabl za povezivanje sa računarom diskonektovan.

Za zadnje strane telefona ne postoje konektori. Sa gornje strane uređaja se nalaze dva zvučnika pored priključnice za slušalice. Razlog za ovaj potez je pokušaj da se sve što telefon poseduje smesti u malo kućište. Kod ovog modela ne postoje bočni zvučnici koji su predstavljeni kod modela Motorola E398. Još jedan zvučnik je smešten sa zadnje strane telefona, malo udesno, ali zbog konstrukcije telefona nećete moći da ga vidite. Očigledno je da takva pozicija zvučnika neće garantovati isti tip zvuka kakav poseduje Motorola E398. Istovremeno uređaj pokazuje dosta dobre rezultate kada je u pitanju reprodukcija muzike preko zvučnika i nije nimalo inferioran u odnosu na proizvode kompanije Sony Ericsson.

Dimenzije telefona su 102x46.5x18 mm; veličina je prosečna i dovoljno komforna da telefon možete nositi u džepu košulje, kao i džepu pantalona. Ovaj parametar je sličan modelu Motorola E398; težina telefona sa instaliranom memorrijskom karticom je 117grama. Sa obzirom na funkcionalnost telefona težina mu nije prevelika; ipak prelazi prosečnu granicu od 100 grama.

Telefon poseduje TFT ekran koji prikazuje 262144 boje. Matricu je kreirao Sharp, što je postalo sinonim za kvalitet ekrana mobilnih telefona. Sa veličinom dijagonale od 2’’ matrica je QVGA rezolucije (240x320 piksela, 31x41 mm). Prema podrazumevanom podešavanju osvetljenost ekrana je podešena na srednju vrednost. Postoji 6 nivoa osvetljenja. Kada koristite prvi nivo osvetljenja (broj 1) ekran je potpuno crn, tako da postoji samo pet nivoa jačine osvetljenja. Maksimalna jačina osvetljenja je višak, jer nakon dužeg gledanja u ekran telefona sa jačinom osvetljenja podešenom na najviši nivo osetićete da vam se oči zamaraju. Slika je i u tom slučaju oštra i sveža. Tokom testiranja smo ustanovili da je ipak fabričko podešavanje najkomfornije.

Opisivanje kvaliteta telefona je zaista nezahvalan zadatak, ipak prvi utisak je dosta dobar i zaista ćete pomisliti da je u pitanju najbolji displej na tržištu. Ovaj utisak se u prvom redu stiče zbog visoke preciznosti slike i dobrog ugla gledanja (slike su vidljive iz bilo kog ugla gledanja).

Upoređenje ekrana modela ROKR sa konkurentskim modelima upotrebom jedne iste slike ukazuje nam na neke interesantne činjenice. Prilikom upoređenja sa modelom Samsung D600 – možemo videti da su detalji bolje razvijeni, a reprezentacija boja je bliža realnosti. Bela boja je prikazana kao bela, bez dodatnih senki, nema plave luminsencije. Zbog visokog kontrasta slika izgleda preciznije. Samsung D600 je bio jedan od najboljih modela u klasi kada je ROKR 2 izdat.

U slučaju kada smo ekran modela ROKR E2 uporedili sa ekranom sa velikom dijagonalom nismo dobili pravilno poređenje: telefoni sa ekranom veće dijagonale su ipak različita liga. Nokia 6270 na primer, poseduje sjajan ekran i u stvarnosti stvara zaista dobar utisak. Pre upoređenja ROKR E2 modela licem u lice sa modelom Nokia 6270 bio sam siguran da će Nokia pokazati bolji rezultat, ali nisam bio u pravu. E2 bolje prikazuje boje, dok je preciznost slike u većini slučajeva približno ista. Zato što je ekran modela Nokia 6270 fizički veći komforniji je za gledanje.

Kada je u pitanju poređenje sa modelom Sony Ericsson W900i, jasno je da je SE model slabiji po pitanju osvetljenosti slike, a detalji nisu uvek dobro prikazani.

Na kraju poređenja ekrana pogledaćemo i razlike između E2 i Sony Ericsson W810i (rezolucija je 176x220). Superiornost modela E2 je vidljiva od samog početka, a da biste se uverili u ovo dovoljno će biti da pogledate slike.

Mnogi ljudi koji su videli izloženi radni uzorak modela Motorola ROKR E2 su mislili da je u pitanju maketa, zašto što je kvalitet slike na ekranu izgledao nerealan. Fenomenalan ekran bi po logici stvari trebao da utiče na skraćenje veka trajanja baterije, ali na sreću to ovde gotovo da uopšte nije slučaj. Ekran poseduje dva nivoa pozadinskog osvetljenja. Pri vrlo slabom pozadinskom osvetljenju ekran ipak ostaje jasno vidljiv i na otvorenom ali u zatvorenom. Kada je pozadinsko osvetljenje potpuno isključeno ne prikazuje se nijedna informacija na ekranu. U tom slučaju ukoliko želite možete uključiti zaštitnik ekrana, tako da će nakon određenog intervala pozadinsko osvetljenje biti aktivirano i videćete odabranu animaciju ili sliku.

Moguće je implementirati različite fontove zbog visoke definicije ekrana. Kada se nalazite u uobičajenom režimu listanja telefonskog imenika prikazuje se do 6 linija, font je velik i informacije se mogu vrlo lako očitavati, a na vrhu ekrana se nalazi statusna linija i oznake programabilnih tastera. Kada čitate SMS, ekran prikazuje do 8 tekstualnih linija, veličina fonta se smanjuje, ali su slova i dalje savršeno čitljiva. Stvarne mogućnosti ekrana postaju primetne kada je na delu Opera Mini pretraživač, sa kojim pri minimaloj veličini slova možete pročitati do 26 tekstualnih linija plus dve servisne linije. Tekst u takvom režimu i dalje ostaje čitljiv, što je veoma pogodno kada čitate sajtove sa vestima. Ipak prilično je teško raditi u takvom režimu.

Statusna linija se prikazuje u svim menijima i prikazuje trenutno aktivirane funkcije kao što su Bluetooth ili GPRS. Ikone su minijaturne ali je lako ustanoviti koja je oznaka za šta.

Ekran se veoma dobro ponaša kada se nalazite na otvorenom, slike se jasno vide a tekst je čitljiv. Ovaj model nema nikavih problema sa sa vidljivošću ekrana kada se nalazite na otvorenom što su mnogi drugi telefoni imali ili i danas imaju.

Tastatura je načinjena od plastike. Tasteri sa ciframa su srednje veličine; postavljeni su blizu jedan drugog. Pogodnost upotrebe može da se oceni kao prosečna, tasteri su čvrsti, tastatura je slična onoj koja postoji kod modela Sony Ericsson K750/W810. Mala veličina kućišta ograničava mogućnost postojanja tastera u punoj veličini. Ipak kao što rekosmo, tastatura je prosečna, što nikako ne znači da je loša i smatramo da će većini ljudi odgovarati. Pozadinsko osvetljenje tastature je belo, i jasno vidljivo u različitim stanjima. Telefon poseduje senzor dnevnog svetla, koji aktivira pozadinsko osvetljenje tastature samo kad je okolna osvetljenost loša. Za razliku od prethodnih modela LED kod modela ROKR se ponaša drugačije. Na primer kada aktivirate ekran, pozadinsko osvetljenje tastature se nikad ne uključuje. Ovo je učinjeno zato što većina ljudi aktivira ekran zato da sazna koliko je sati, ili da vidi imali neki propušteni poziv ili novu SMS. Ukoliko želite da aktivirate pozadinsko osvetljenje tastature potrebno je da pritisnete drugi taster. Ranije verzije su imale problema sa prepoznavanjem veštačkog osvetljenja pa stoga pozadinsko osvetljenje nije radilo kako treba, dok sada radi veoma dobro. Ukoliko se na otvorenom nađete tipičnog zimskog dana senzor se neće aktivirati, ali ukoliko se na primer pomerite dublje u prostoriji gde je slabije osvetljenje – senzor će se aktivirati. Sjano unapređenje, koje predstavlja početak nečeg velikog: u najbližoj budućnosti pozadinsko osvetljenje će se automatski podešavati da bi odgovaralo stanju osvetljenosti vaše trenutne lokacije. U stvari kada sam se prvi put susreo sa modelom E2 mislio sam da je ova karakteristika već implementirana u ovaj model. Ipak, ekran se sjajno ponaša bez obzira gde se nalazite. Nakon merenja postaje jasno da se pozadinsko osvetljenje ne menja, već da razlika nastaje od dodatnog provodnog zaštitnog sloja na ekranu koji pravi razliku. Slični dodaci se često koriste za povećanje čitljivosti ekrana kada je sunčan dan, što je primenjeno na svim modelima najnovije serije kompanije Siemens. Kod modela E2 ovaj sloj je ekstremno providan, tako da u zatvorenom ne smanjuje kvalitet ekrana, ali isto tako veoma pomaže kada se nalazite na otvorenom. Jednostavna tehnologija koja može zasita da unapredi kvalitet ekrana ukoliko se pravilno koristi.

Tasteri za pozivanje/završetak poziva su oivičeni, da bi vam bilo olakšano da ih pronađete bez gledanja u telefon, a i taster pet je slično ovičen. Telefon poseduje specijalni taster pomoću kojeg pristupate medija plejeru dok ćete sa druge strane videti taster C, takođe poznat i kao “back”. Prisustvo tastera C i njegova kombinacija sa funkcijom “back” je izazvana novom idelogijom interfejsa. Do danas je ovakav taster bio prisutan samo kod Sony Ericsson telefona, a sada vidimo da se i Motorola pridružuje. Funkcija “back” nije dostupna u svim menijima i podmenijima, kako ste možda pretpostavili tako da postoje neke osobenosti u realizaciji ove karakteristike.

Mikrofon je kod ovog modela lociran sa prednje strane umesto sa donje. Ovo tera korisnika da telefon malo odalji od obraza dok razgovara. Većina modela ima locirane mikrofone sa donje strane, pa je to jedan od razloga zašto većina nas pribije telefon uz obraz. Ukoliko budete koristili E2 ovu naviku ćete morati da promenite ili jednostavno da koristite slušalice. Iz prva ovakav način korišćenja telefona izgleda neobičan, ali nakon nekog vremena se naviknete i ni ne primećujete razliku.

Zadnji poklopac krije sekciju baterije i ne pokazuje nikakve znake zazora. Postoji samo jedan fiksator i on se nalazi na gornjem delu. Poklopac baterije se može lako ukloniti.

Telefon poseduje litujum jonsku bateriju kapaciteta 850mAh (BT50). Prema podacima proizvođača telefon može da radi do 200 časova u režimu mirovanja i do 4.5 časa tokom kojih ćete razgovarati. Prilikom testiranja vreme trajanja baterije je bilo oko 2 dana uz 40 minuta razgovora, do 30 minuta pregleda web stranica posredstvom Opera mini Web pretraživača, proverom elektronske pošte jedanput dnevno i oko 2 časa slušanja muzike. Subjektivno govoreći, telefon radi za 15-20% duže nego Sony Ericsson K750i uz približno isto opterećenje baterije. Konstantno korišćenje ekrana se reflektuje negativno na životni vek baterije, ali tokom prvog dana testiranja, uz sve isprobane funkcije i upotrebu Bluetooth-a, ROKR je radio ceo dan bez problema i tek uveče je zahtevao punjenje baterije. Tokom vremena koje sam radio sa telefonom što je obično bilo 3-4 časa, pozadinsko svetlo je gotovo stalno bilo uključeno. Zbog ovoga tvrdim da će kod većine korisnika trajanje baterije biti barem dva dana, dok bi minimalno vreme rada uz konstantno opterećenje bilo jedan dan. Vreme potrebno da se baterija potpuno napuni iznosi 2 sata.

Bilo je interesantno videti koliko dugo telefon može da radi pri veštačkom svetlu dok reprodukuje muziku u minimizovanom režimu. Ovo vreme je za medija plejer iznosilo 24.5 časova dok je za FM radio bilo 23 sata. Kod komercijalnog izdanja ROKR E2 modela ovi rezultati bi mogli dase promene ali teško da bi se mogli pogoršati. Na primer Nokia 3250 sa onemogućenim delovima mreže može da radi samo 10.5 časova u režimu reprodukcije (koristili smo isti tip fajlova i slušalica). U Flight režimu ROKR E2 je pokazao malo bolje rezultate u poređenju sa normalnim okolnostima: medija plejer je radio oko 27 časova. Ovi rezultati pokazuju da telefon zaista obećava i da je u ovom trenutku ROKR E2 lider u svojoj klasi.

Upozorenje! Rezultati pomenuti gore su postignuti u veštačkim uslovima. Kada se telefon koristi u realnim GSM mrežama, na primer kada se krećete kroz grad od jednog predajnika do drugog, vreme reprodukcije će opadati. Treba imati u vidu da će pozadinsko osvetljenje ekrana, broj poziva ili čak i tip slušalica uticati na konačni rezultat. Eksperiment koji smo napravili i opisali je izvršen da se definišu koje mogućnosti slični uređaji imaju kada se na njih primene isti uslovi testiranja.

Video klip, Upoređivanje veličina modela ROKR E2 i ROKR E1 (WMV, 3,8 Mb)

Video klip, Upoređivanje veličina modela ROKR E2 i SE W810i (WMV, 2,3 Mb)

Sa obzirom na predistoriju pojavljivanja modela ROKR E2, njegovu konfiguraciju i hardver možemo da pređemo na osobenosti njegovog interfejsa i realizaciju nekih funkcija. Podestiću vas da je ROKR E2 jedan od prvih telefona sa UI Chameleon interfejsom verzije 3.1 Ovaj interfejs će biti osnova za JUIX telefone koji nemaju čulni ekran. To je osnova kod modela E2; dok se novi telefoni proizvedu UI verzija će se promeniti i funkcionalnost će biti povećana.

Možete primetiti razliku između interfejsa u odnosu na sve poznate Motorola proizvode dok gledate na ekran u režimu mirovanja. Logo operatera je prikazan ispod servisne linije sa leve strane; ova lokacija je izabrana da bi se sačuvao prostor za ikone brzine pristupa. Ikone brzine pristupa nisu striktno fiksirane i može im se menjati veličina kao što se mogu i pomerati po ekranu. Njihovo ponašanje zavisi od pojavljivanja dodatnih informacija, na primer informacija o trenutnoj numeri koja se reprodukuje, vizuelnaih prikaza kontrolnih elemenata plejera. Ispod linije na kojoj se nalazi logo operatera se nalazi tekstualna informacija o trenutnom radnom režimu, na primer može da se nalazi ispis “Bluetooth”, “GPRS” ili nešto slično. Ispis duplira ikone iz servisne linije.

Korisnik može da izabere analogni ili digitalni časovnik, koji se prikazuje na ekranu u režimu mirovanja. Takođe možete podesiti različite funkcije koje ćete pozivati pokretom džojstika. Sem standarnih funkcija mogu se podesiti i sopstvene aplikacije. Nije moguće prikazivanje ikona na ekranu, jer će one biti sakrivene.

Za stavku Options je zadužen levi programabilni taster. Pomoću njega aktivirate kameru (što je logično jer ne postoji taster na uređaju), kreirate poruke, menjate profile i podešavate ekran u režimu mirovanja.

Navigacija kroz meni je vrlo jednostavna; u meni se ulazi pritiskom na džojstik; povratak na viši nivo menija se postiže tasterom “C” (na ovom tasteru se nalazi strelica, simbol funkcije return). Na žalost nije moguće vratiti se na prethodni nivo ili otkazati načinjen potez tasterom “C” u svim menijima; ponekad se mora ući u kontekst meni, što je često nepogodno i narušava integritet idelogije uređaja. Evidentno je da će rad na unapređenju ili uklanjanju ove mane biti nastavljen u budućnosti. Iskreno govoreći, ovaj problem nije toliko velik i pokazuje se samo kada aktivno koristite telefon u svim režimima.

Po podrazumevanom podešavanju moguće je uključiti medija plejer, promeniti trenutni profil u tihi režim i vratiti se na početni ekran jednim pritiskom na tastaturu. Možete podesiti brzo pozivanje brojeva, a brojevi koji će biti dodeljeni određenim tasterima se biraju iz memorije telefonskog imenika ili se unose nezavisno.

Video klip, interfejs (wmv, 3,39 Mb)

Glasovne funkcije. Sa desne strane nalazi se taster za pristup glasovnim funkcijama. U režimu mirovanja ove funkcije su odgovorne za pozivanje brojeva ili unošenje komandi. Kod ovog modela prepoznavanje glasa ne zavisi od akcenta onoga ko govori. Ne zahteva prethodno treniranje glasa i telefon prima većinu komandi bez problema. Moguće je pozvati broj iz telefonskog imenika, i to samo tako što navedete ime i prezime iz kontakta i navedete koji broj želite da se pozove – u kancelariji, kućni, fax itd. Lista komandi je prilično široka: od glasovnog pozivanja do aktiviranja nekih stavki menija i provere baterije, provere statusa. Kod provere statusa telefon glasovno informiše korisnika o procentu napunjenosti baterije ili nivou signala. Pritiskom na taster slušalica u režimu mirovanja izvodi se sličan postupak kao i sa tasterom za glasovne komande.

Sličan sistem glasovnog pozivanja se može videti i kod trenutnih modela kompanije Motorola; Kod modela E2 postoje i neka proširenja u vidu novih komandi, ali ova funkcija neće imati kompletnu primenu dok se ne vidi njena integracija u govorne telefone. U meniju Settings za neke stavke menija možete odabrati isčitavanje njihovih naziva.

Na primer, kada dobijete poruku, sem signala poruke, telefon je u mogućnosti da pročita broj sa kojeg je stigla poruka i ime i prezime pošiljaoca ukoliko se nalazi u imeniku. Kada otvorite poruku telefon, na glas čita sadržaj poruke. U nekim slučajevima kada recimo držite telefon ispred sebe ova funkcija nije potrebna, ali kada u drugom slučaju vozite automobil, džogirate ili se bavite nekim drugim poslom ova funkcija može biti korisna. Glas koji čita tekst je muški i tekst koji se čita na engleskom jeziku je prilično prihvatljiv. Na žalost telefon dosta teško čita brojeve telefona; pokušava da ih interpretira kao brojeve što deluje pomalo zbunjujeće. Telefon skraćenice čita slovo po slovo, što može stvoriti određeno nerazumevanje pri slušanju. Moguće je podesiti rad čitača glasova za poruke, e-mail, primljene pozive, očitavanje stavki menija (kada se krećete kroz meni odabrana stavka se očitava; ova funkcija ne radi na menijima trećeg nivoa). Isto tako dok se krećete kroz telefonski imenik imena na listi se mogu naglas očitavati, kao i brojevi dok ih tipkate po tastaturi. Ukoliko brojeve brzo unosite moguće je da će neki od brojeva koje telefon izgovara biti propušteni. Uopšteno glasovna funkcija je dobra, a korisnik je može podesiti kako njemu najviše odgovara.

Glasovne funkcije, video klip 1 (wmv, 4,8 Mb)

Glasovne funkcije, video klip 2 (wmv, 8,2 Mb)

Glavni meni telefona je prisutan u vidu 3x3 matrice, ali se može sastojati od većeg broja stavki. U tom slučaju se pojavljuje linija za skrolovanje. Ikone glavnog menija su animirane i izgledaju interesantno, mada kvalitet dizajna njihovog nije na nivou telefona kompanije Sony Ericsson; Istovremeno kada se uporedi sa trenutnim modelima kompanije Motorola vidi se značajan napredak. Izgled glavnog menija se može prebaciti u tekstualni režim, u tom slučaju sve ikone nestaju i sve stavke se prikazuju kao liste. U odsustvu grafičkog dizajna, ova prezentacija mi je delovala monotono i neineteresantno.

Svi podmeniji su predstavljeni u vidu lista. Dostupne su skraćenice u vidu navigacije brojevima. Jedna od najinteresantnijih mogućnosti telefona je da dok podešavate određenu aplikaciju možete njenu ikonu da smestite u glavni meni. Postoji mogućnost kreiranja sopstvenih direktorijuma – odaberete ikonu i unesete odogvarajuće ime za njega. U ovakve direktorijume se mogu skladištiti aplikacije ili bilo koja vrsta fajlova. U bilo kojem direktorijumu mogu se kreirati njegovi direktorijumi a opcije su slične. Redosled stavki se definiše nasumično, ali svejedno u glavnom meniju se može podesiti onako kako vi želite. Takođe postoji i mogućnost izbora ikona za standardne direktorijume.

Unos teksta, personalni rečnik. Uređeni rad sa tekstom kod ovog modela je rezultat razvoja intelektualnog uTap ulaza. Tokom unosa reči telefon automatski popunjava preostala slova koja su ostala neunešena i najverovatnije kombinacije ponudi korisniku; na ovaj način se omogućava neunošenje kompletnih reči. Ova funkcija radi dobro i ubrzava pisanje poruka. Reči koje telefon ne prepoznaje se skladište automatski nakon prvog unosa i nude zajedno sa kombinacijama iz rečnika. Istovremeno korisnik može da unese sopstvene reči u rečnik. Da bi se obezbedila sigurnost aktivacije rečnika moguće je korišćenje lozinke (unos lozinke je potreban u meniju Settings pri aktiviranju).

Postoji ukupno 5 režima unosa teksta koji se mogu kombinovati, a određeni režimi se menjaju pritiskom na taster #. Sledećim pritiskom na taster # izlistavaju se svi režime. Korisnik odabira koji režim će koristiti, na primer prvi je intelekturalni unos teksta, drugi je doslovni itd. Važno je napomenuti da automatsko popunjavanje reči radi takođe sa doslovnim unosom reči što olakšava rukovanje. Mana ovog modela je dugo vreme potrebno za zamenu simbola. Ukoliko je potreban unos simbola sa istog tastera potrebno je koristiti kursor da biste uklonili simbol unet ranije. Ukoliko to ne učinite on će sam nestati nakon nekog vremena, što se razumljivo. Nakon što je unos završen i kada menjate polje ovakve stvari se ponekad dešavaju: poslednji uneti simbol se eliminiše i nestaje sa ekrana. Ova osobenost telefona nije pogodna i na nju se treba navići.

 

Multitasking. Telefon potpuno odgovara savremenim telefonima po karakteristikama multitasking-a. Dok se muzika reprodukuje u pozadini možete raditi sa drugim aplikacijama. Pogodna osobenost je skladištenje poslednjeg statusa za standardne funkcije ukoliko ste iz menija izašli uz pomoć tastera Off a ne tastera “C”. Na primer dok kucate poruku pritisnete taster Off. Potrebno je samo da aktivirate meni “Messages” iz glavnog menija i u režimu unosa poruka će se pojaviti poslednji uneti tekst.

Telefonski imenik. Do skoro telefoni kompanije Motorola su se veoma razlikovali po dizajnu telefonskog imenika u odnosu na dizajne ostalih proizvođača prisutnih na tržištu. Prvi korak u unifikaciji telefonskog imenika načinjen je kod modela Motorola V3x, dok kod modela E2 možete da vidite rezultate koje kompanija planira da primeni kod svih budućih modela.

Prilikom unosa imena imate 5 bookmarks-a za različitim informacijama. Prvi se koristi za unos imena, prezimena i takođe do četiri broja telefona. (5 brojeva je prisutno – mobilni, u kancelariji, kućni, faks, ostali). Ograničenje tipova je određeno realizacijom glasovnog pozivanja koje ne zavisi od glasa onoga ko izgovara. Za jedno ime moguće je uneti dve e-mail adrese i odabrati njihov tip. Konačno, u ovom bookmark-u možete staviti i broj za instant poruke, što na primer može biti ICQ broj. Kod telefona kompanije Motorola možete koristiti Yamigo servis, koji je kompatibilan sa ICQ, AOL i radi bez problema.

Poslednja stavka je odabir grupe pozivalaca, a po podrazumevanom podešavanju postoje 4 grupe. Možete kreirati neograničen broj grupa (ne manji od 20) i za svaku grupu mogu se odabrati slika, melodija zvona, zvuk pri stizanju poruke.

Drugi bookmark je rezervisan za adresu; u njega se unosi poštanska adresa, grad, država, poštanski kod, tip adrese. Telefon podržava unošenje do dve kompletne adrese sa svim poljima.

U treći bookmark se unose personalne fotografije ili slike pozivaoca. Kada pozivate slika se pojavljuje gotovo preko celog ekrana.

U četvrtom bookmark-u možete odabrati melodiju zvona ili zvuk pri dolasku poruke za pozivaoca. Ova podešavanja imaju prioritet u odnosu na podešavanja zvona za grupe. Interesantna stavka je Privacy: ukoliko označite belešku, ona će biti zaštićena od kopiranja na PC, ali će biti vidljiva na opštoj listi. Možete takođe i da aktivirate opštu zaštitu na telefonu; u tom slučaju pristup telefonu postaje moguć samo nakon unošenja lozinke.

Peti bookmark sadrži različite dodatne informacije, na primer tekstualne ili glasovne beleške. Moguće je uneti ime menadžera, asistenta, URL, nadimak, suprugu, polje “deca”. Polje rođendan vam omogućava da zabeležite datum rođenja neke osobe ukoliko vam je potrebno; moguće je odabrati i period za događaje (od jednog dana do događaja pa do dve nedelje). Polje godišnjica je slično i takođe sadrži i upozorenje.

U opštoj listi imena mogu da budu predstavljena samo po imenu ili prezimenu, a sa desne strane se nalazi ikona po podrazumevanom podešavanju. Bočnim skrolovanjem se omogućava kretanje između svih brojeva pod određenim imenom. Aktivna je pretraga po imenu ili prezimenu, u zavisnosti od tipa odabranog pogleda. Možete podesiti sortiranje liste na telefonu a u tom slučaju ona će biti ponovo formirana u realnom vremenu (bilo po imenu ili prezimenu).

Za skladištenje kontakata mogu se izabrati samo SIM kartica, SIM kartica i telefon ili samo telefon. Takođe je podržana opcija kopiranja svih beleški na SIM karticu (ime sa nekoliko beleški se deli na nekoliko posebnih beleški).

Od dodatnih mogućnosti vredi napomenuti da se može postaviti jedna poslovna kartica kao odvojena stavka menija. Navigacija u opštoj listi je dosta spora, Ali isto tako aktiviranje imena koje prikazuje telefon nije toliko sporo tako da se može uporediti sa ostalim modernim modelima.

Jedinstvena funkcija imenika je opcija Most Frequent Contacts (najčešće korišćeni kontakti). U opštoj listi je dovoljno da aktivirate sortiranje menija. Svi kontakti koji su nedavno pregledani će biti stavljeni na ovu listu, dok će lista ispod biti normalna i u njoj će se nalaziti sva imena. Funkcija je pogodna naročito za one koji imaju više od 300 kontakata.

Sve u svemu dizajn filtera je pogodan, možete prikazivati kontakte samo sa SIM kartice, odabrati bilo koju grupu, sortirati kontakte po e-mail adresama kao i po najčešće upotrebljavanim kontaktima. Na žalost ovo se može vršiti samo iz kontekst menija a prebacivanje korišćenjem simbola * i # ne radi, a kada ih pritisnete aktivira se pretraga.

Sinhronizacija sa računarom je izvršena bez problema, sva polja telefonskog imenika su se pravilno prenela. Isto tako primanje telefonskog imenika sa nekog drugog uređaja preko Bluetooth-a radi bez ikakvih problema. Ova funkcija je testirana sa Sony Ericsson K750i i bilo je potrebno oko 7 minuta za prebacivanje gotovo 400 imena kod kojih su popunjena polovina polja. Njihovo indeksiranje je trajalo oko 3 minuta (vizuelno svi kontakti od prvog do poslednjeg su prikazani na ekranu). Samo se standardne informacije prebacuju; grafika, upozorenja nisu prebačeni.

U opštoj listi možete primetiti i mesta za neke napomene. Sve će biti prebačene na drugi uređaj preko Bluetooth-a. Interesentna stvar je mogućnost blokiranja pojedinih kontakata. Ova funkcija ih čuva od nenamernog brisanja tokom sinhronizacije (ukoliko je zamena kontakata za one iz računara podešena) ili od menjanja kontakata od ljudi sa nečasnim namerama.

Telefon podržava sinhronizaciju telefonskog imenika sa server Exchange ActiveSync. Dovoljno je da indicirate varijantu sinhronizacije, ponašanje telefona i ulazna podešavanja servera. Opšta veličina telefonskog imenika je ne manja od 1000 imena sa svim popunjenim poljima.

Telefonski imenik kreiran za E2 je vrlo blizu idealnog. Kombinuje veliki broj polja, fleksibilna podešavanja i filtere. Nedosmisleno po pogodnosti za rad pobeđuje trenutne modele kompanija Motorola, ali isto tako i modele kompanije Siemens koji su atiraktivni za korisnike baš zbog svog imenika. Iako je možda inferioran po broju polja u odnosu na Smart telefone bazirane na Symbian-u ovaj model pobeđuje kada je u pitanju pogodnost organizacije, unošenje i pregleda informacija. Ovaj model neće biti pogodan za one koji imaju potrebu da stave više od četiri broja po jednom imenu. Ali, retko ko ima potrebu za tako nečim izuzev možda studenata i izuzetno malog broja poslovnih ljudi koji čine možda 2-3% ukupnog broja korisnika.

Poruke. Količina poruka u memoriji telefona zavisi od količine slobodne memorije. Ovaj model poseduje standardnu strukturu direktorijuma a možete kreirati i sopstvene direktorijume. Ispred direktorijuma prikazuje se ukupan broj poruka u prijemnom sandučetu kao i broj nepročitanih poruka. Dok se krećete kroz listu svakog direktorijuma ovaj podatak je takođe ispisan iznad.

Rad sa SMS/MMS porukama je objedinjen koliko god je bilo moguće. Dok kreirate poruku ne vidite nikakvu razliku između ova dva tipa poruka. Ali dovoljno je da tekstu dodate video klip ili fotografiju i da se zapis SMS u servisnoj liniji promeni u MMS. Ovo je prilično logično, mada je telefon dizajniran za korisnike sa srednjim nivoom uvežbanosti.

Dok unosite tekst na servisnoj liniji u vrhu ekrana možete videti broj unešenih simbola. Postoji podrška za EMS, mada ne postoje simboli osmeha i sličica pripremljenih specijalno za ovaj standard. Postoje šabloni koji su odvojeni: tekstualni namenjeni SMS prukama i posebno oni namenjeni MMS-u. Za tekstualne poruke postoji potvrda o isporuci, potvrda o pročitanosti poruke a moguće je dodeliti i prioritet poruci.

Veličina MMS poruke nije ograničena, a u našem slučaju telefon je bez problema slao poruke veličine 2Mb. Kako MMS šablon u telefonu postoji standardna razglednica, to je MMS koji se može odštampati i poslati na određenu adresu. Uobičajeno je dizajnirana kao razglednica. Sa jedne strane se nalazi slika, a sa druge tekst.

Mail klijent podržava rad sa POP3/SMTP serverima a moguće je kreirati i sopstvene profile. Veličina poruke nije ograničena (mada niko ne bi mogao da primi poruku veću od 3,5Mb zbog isteka vremena), podržani su prilozi svih ekstenzija fajlova. Za proveru pošte može se definisati period provere, kao i da podesite da li da se preuzme cela poruka, samo naslov ili prvih 1, 5, 10Kb. Ova opcija ima smisla jer je ovaj model inferioran u odnosu na smart telefone po pitanju rada sa e-mail-om.

Office alati. Ovaj meni kombinuje nekoliko funkcija, u osnovi ovde se nalaze planer, lista zadataka, beleške, kalkulator, menadžer fajlova, menadžer preuzimanja, funkcija svetsko vreme, MOTOSYNC. E-mailu se može pristupiti i iz ovog menija. Prvo ćemo pogledati funkcije planera.

Kalendar. Uobičajeno postoje tri tipa prikaza – mesečni, nedeljni i po danima. U mesečnom pregledu (pogled koji je podešen prema podrzumevanom podešavanju) možete videti događaje za pojedine dane, koji su prikazani sa šrafurom i odgovarajućim unosom po danima. U pregledu po nedeljama postoji privremena mreža u kojoj možete videti događaje sa vizuelnom demonstracijom. Isto tako u dnevnom pregledu postoji privremena mreža. U podešavanjima je moguće postaviti događaje po hronološkom redosledu. Korisnik bira koji će tip kalendara biti prikazan. Uopšteno gledano postoji veliki broj podešavanja; možete odabrati kojim danom želite da vam započne nedelja; moguće je prikazati koliko dana želite da nedelja ima 5,6 ili 7. Možete takođe privremenu mrežu podeliti kako vam odgovara (da jedno polje zauzima od pola sata pa do 3 sata). Moguće je prikazati od koliko časova počinje dan i u koliko časova se završava kada se prikazuju dani ili nedelje (ukoliko je privremena mreža prikazana). Na prvi pogled podešavanja su jednostavna, ali omogućavaju podešavanje planera na način koji odgovara korisniku.

Novi događaji u kalendaru se dodaju na isti način kao i u telefonskom imeniku. Postoje četiri bookmark-a. U prvom je moguće odabrati tip događaja (12 različitih tipova, od uobičajenih, doručak, ručak, večera - do prezentacija, letova, odmora); svaki događaj ima svoju ikonu na listi, što ih razlikuje. Može se pristupiti sledećim poljima: naziv događaja, lokacija, događaji koji traju ceo dan, izbor profila u kojem će telefon raditi tokom tog događaja (po podrazumevanom podešavanju ostaje trenutni profil). Moguće je podesiti vreme za unos događaja, odabrati alarm koji će vas podsetiti na događaj od jednog minuta pa do nedelju dana ranije. Ukoliko ne volite ustaljene varijante perioda moguće je podesiti sopstveni period od jednog do devedesetdevet minuta. Zvuk alarma može da odredi sam telefon na osnovu trenutnog profila ili ga možete podesiti pojedinačno za svaki događaj.

Drugi bookmark predstavlja tekstualne beleške vezane za sastanke.

Treći bookmark je objedinjen i moguće je u njega uneti učesnike događaja. Na primer možete unesti ime organizatora i njegovu poštansku adresu (po podrazumevanom podešavanju jednu adresu); u sledeće polje možete uneti imena učesnika događaja. Pri biranju njihovih e-mail adresa ili pri njihovom unošenju na listu možete im automatski poslati sve detalje dolazećeg sastanka. Vreme sastanka može biti prikazano kao slobodno, zauzeto, van kancelarije ili veoma važno. Takođe se u ovaj bookmark mogu uneti i druge karakteristike: sastanak je privatan, lični, poverljiv. Prikaz događaja u listi će zavistiti od podešavanja ovih karakteristika i opšteg podešavanja sigurnosti.

Četvrti bookmark omogućava podešavanje šablona podešavanja. Ponavljanje može biti dnevno, nedeljno, mesečno, godišnje. Ukoliko korisnik odluči da ponovi šablon moguće je dodavanje ekstra parametara, na primer da će se doagađaj održavati svake druge ili četvrte nedelje. Ovde se takođe može podesiti ograničenje trajanja: dovoljno je da naznačite dan do kojeg će se ponavljanje vršiti. Za nedeljna ponavljanja šablon takođe omogućava da odaberete različit dan kada se događaj dešava. Pri mesečnom ponavljanju moguće je da odaberete prvi dan meseca ili da se alarm oglasi recimo prve srede dolazećeg meseca. Ova funkcija je veoma pogodna za neke događaje. Šablon ponavljanja na ovom telefonu će zadovoljiti i najzahtevnije korisnike. Autor mora voditi računa da pri mesečnom prikazu je neophodno ponoviti događaje za svaku nedelju ili svakodnevne; oni se prikazuju samo u nedeljnom ili dnevnom pogledu.

Sinhronizacija sa računarom nije pravila nikave probleme, podaci se vrlo lako prebacuju sa telefona ili na njega. Odvojeni događaji u formi vCard beleški mogu biti poslati na druge događaje preko Bluetooth-a. Već kreirani događaji mogu kompletno biti kopirani na druge dane, dovoljno je samo uneti datum.

Lista zadataka. Ove beleške su veoma jednostavne: potrebno je uneti naziv zadatka, datum završetka (ukoliko je neophodno), status (ali nije neophodno), prioritet (normalan, nizak, visok) i na kraju tekstualnu belešku. Za razliku od planera ovde ne postoji alarm, što je i logično jer su u pitanju dela a ne događaji. Nije moguće kopirati neku akciju sa ove liste u planer jer su nekompatibilne.

Moguće je podesiti sortiranje po vremenu završetka akcije, kao i na činjenici da li je završena ili ne. Beleške o zadacima se mogu poslati na druge uređaje pomoću SMS-a ili preko Bluetooth-a.

Beleške. Moguće je uneti standardne tekstualne beleške, od dodatnih opcija tu je posebno označavanje beleški koje je smešteno ispred nje. Ova oznaka nema neku posebnu funkciju samo da određenu belešku sa liste lakše primetite. Beleške se takođe mogu slati na druge uređaje uz pomoć SMS-a ili preko Bluetooth-a. Ekstenzija tekstualnih beleški kod ovog telefona nije .txt , ali to je ekstenzija kojom se beleške šalju na druge uređaje, a konverzija ekstenzije se vrši tokom prenosa.

Kalkulator je standardan i radi bez problema.

Funkcija svetsko vreme je realizovana prilično dobro a sem mape koja je postala standardna možete uključiti režim poređenja vremena u tri grada; u tom slučaju vreme u svakom gradu je prikazano u istoj liniji što je pogodno.

MOTOSYNC. Ovde se nalazi tzv. Exchange ActiveSync koja omogućava daljinsku sinhronizaciju podataka planera, telefonskog imenika i programa za elektronsku poštu. Ovde se nalaze i podešavanjaSyncML-a, a sve je prilično transparentno.

Fajl menadžer. Fajl sistem telefona je zatvoren, tako da treba biti zadovoljan sa postojećom idejom. U direktorijumu My Files se nalaze direktorijumi Pictures (Slike), Video, Voice Note (Glasovne beleške), Aplication Downloads (Preuzimanje aplikacija), My Blog (Moji blogovi), Music and Sounds (Muzika i Zvuci), Unrecorgnizible files (Neprepoznati fajlovi) (u ovom direktorijumu se nalaze svi fajlovi koji nisu prepoznati od strane telefona, a možete ih prebaciti u koji god direktorijum želite), My Documents, Contact Images (slike vezane za određena imena iz telefonskog imenika), SD (pristup memorijskoj kartici).

Ne postoji koncept da se memorijska kartica pripoji telefonu, ona igra ulogu odvojenog skladišta namenjenog da se na nju skladište muzika, slike i svi drugi fajlovi. U mnogim slučajevima se pretraživanje multimedijalnih fajlova i indeks ažuriranja relizuju preko telefona. Ovo rešenje je logično, ali je neobično za većinu korisnika i potrebno je da se naviknu na njega.

U direktorijumu My Documents se nalaze brojni direktorijumi; ovde su sačuvana obaveštenja o mrežnim resursima i poruke o IM menageru.

Prikazi su u formi liste, liste sa detaljima, liste sa pregledom a ikone su podržane za svaku listu. Odvojeni fajlovi (ili neki drugi) mogu se kopirati na memorijsku karticu, kopirati u odvojene direktorijume, mogu se kopirati odvojeni direktorijumi (funkcija SendTo). Podržano je sortiranje lista prema imenu, datumu, veličini i tipu.

Rad sa fajlovima, video klip 1 (wmv, 6,75 Mb)

Čudno je da se ovde nalazi specijalna ikona za txt fajlove a u režimu lista sa pregledom prva linija je prikazana u formi prozora za prikaz. Postoji mogućnost rada sa txt fajlovima na telefonu. Takođe postoji ista mogućnost za pdf i MS Office fajlove ali je zatvorena.

Brzina kopiranja na memorijsku karticu je veoma visoka, tako da ova funkcija radi veoma dobro. Kada kopirate odvojene fajlove, ne postoji mogućnost da odaberete direktorijum u koji ćete ih smestiti već se smeštaju u root direktorijum kartice, što nije naročito pogodno.

Postoji 16Mb memorije koja je dostupna korisniku, a moguće je videti količinu dostupne memorije iz glavnog menija kada aktivirate kontekst meni. Pogodna stvar je što možete i videti koja aplikacija zauzima više memorije. Količina memorije je dovoljna za skladištenje fotografija dodeljenih imenima iz telefonskog imenika, melodijama zvona i tonovima koji označavaju prispeće poruke.

Fajl menadžer je prilagođen standardnim korisnicima što nije korelativno sa opštom funkcionalnošću modela. Idelogija na kojoj je baziran je prilično jednostavna: ograničiti korisnika minimizovanjem operacija sa korisničkim podacima. Sa druge strane pošto postoji mogućnost rada sa memorijskom karticom sa računarom ni ne postoji potreba za fajl menadžerom. Ipak, mogućnost kreiranja direktorijuma u telefonu i memorijskoj kartici je korisna i često potrebna.

Velika prednost fajl menadžera je stabilan rad i nepostojanje problema.

Download manager. Veoma pogodna aplikacija koja je integrisana sa pretraživačem i omogućava preuzimanje fajlova u režimu odgode. Na primer, kada kliknete na određenu referencu ona se prenosi na ovu aplikaciju i stavlja je na listu za preuzimanje. Moguće je sakriti trenutno preuzimanje u pozadinskom režimu. Moguće je pretražiti listu i rezultate preuzimanja ili aktiviranje preuzimanja ukoliko fajl nije primljen. Drugim bookmark-om fajlovi se prenose preko Bluetooth-a uključujući one sa telefona koji su prikazani. Moguće je aktivirati fajl sa svake liste. Jednostavnost ove aplikacije koja je njena prednost, postaje nužna pri velikoj količini fajlova koje želite da preuzmete.

Alarm časovnik. Možete kreirati proizvoljan broj alarma, a za svaki je moguće podesiti sopstveni zvuk (po podrazumevanom podešavanju zvuk alarma se preuzima iz profila) i radne dane (ponedeljak do petka, vikendi, dnevni). Po opštem podešavanju alarm časovnika vreme za koje će se alarm ponoviti ako ga ne isključite je 5 minuta.

U poslednjem delu testa ćemo se pozabaviti ostalim funkcijama kojih ima zasita mnogo, ali ćemo glavnu pažnju usmeriti na muzičke sposobnosti telefona i njegovu kameru. Takođe ćemo govoriti i o produktivnosti snimanja na telefonu.

Opis muzičkih sposobnosti ovog uređaja ćemo započeti najjednostavnijom karakteristikom - Radiom. Ne postoji poseban taster za aktiviranje radija, ali mu možete pristipiti iz aktivnog menija, što vodi aktiviranju na jedan dodir. Za razliku od svih telefona na tržištu E2 poseduje podršku za tri frekventna opsega nazvana FM1, FM2 i FM3. Među njima nema razlike i sva tri poseduju isti korak podešavanja frekvencije 0.05 i iste opsege frekvencije (od 87.5 do 108MHz). Razlog za postojanje tri opsega frekvencija je jednostavan – u svaki od njih možete dodati do 9 stanica. Moguće je dodeliti ime stanici a podrazumevani naziv je Frekvencija. Kod modela E2 ne postoji RDS podrška.

Dostupni su režimi Manuelne i Automatske pretrage. Stanice koje imaju nisku jačinu signala će pri upotrebi automatskog režima pretrage biti preskočene, čak iako je njihov kvalitet prijema gotovo u redu. Njih je moguće dodati preko manuelnog režima pretrage radio stanica. Postoji opcija i za brzo pretraživanje stanica, taster mute (pritisnite *). Radio može da radi i preko zvučnika, sa mnimizovanjem nema nikakvih problema, a u tom slučaju na ekranu se pojavljuje ime stanice/frekvencija.

Uz pomoć bočnih tastera ne možete prebacivati sačuvane stanice, umesto toga morate okončati pretragu za novim stanicama u automatskom režimu, dok taster pause omogućava funkciju mute, koja se može kasnije isključiti. Da biste prebacili sa jednog na drugi kanal potrebno je da maksimizujete aplikaciju i koristite tastere gore/dole.

Kvalitet prijema radija je dobar i možete ga porediti sa onima u Sony Ericsson proizvodima. Ne postoji velika razlika između ova dva radija izuzev većeg prostora za skladištenje stanica, neznatno bolje osetljivosti i stabilnosti.

FM-radio, video klip (wmv, 6,75 Mb)

Muzički plejer. Muzički plejer. Glavna misija modela ROKR E2 je reprpdukcija muzike. Kod ove opcije možemo videti da je proizvođač dao sve od sebe da bi obezbedio maksimum mogućnosti za prosečnog korisnika, koji je zainteresovan da brzo dođe do rezultata umesto da troši mnogo vremena na isporobavanje novog softvera, menja pozadinske slike za plejer itd. Naravno, kod ovog modela je prisutan muzički taster koji ćete lako primetiti zahvaljujući simbolu note. Pritiskom ovog tastera ćete pokrenuti sekciju Muzika u direktorijumu My Media. Ovde ćete videti opcije kao što su Liste pesama, Nedavno reprodukovano, Albumi, Žanrovi, Kompozitori. Možete izabrati opciju koju god želite u zavisnosti od vaših potreba. U osnovi ove opcije su vrsta filtera za fajlove uskladištene na vašem telefonu. Želite da slušate Hip-hop? Uđite u sekciju Žanrovi i odaberite Hip-Hop. Informacije se sakupljaju iz ID3 tagova mp3 fajlova.

Ovaj model poseduje apsolutnu slobodu u kreiranju liste pesama, možete odabrati veći ili manji broj pesama tokom reprodukcije. Takođe ne postoji nikavo ograničenje po pitanju izbora fajlova, da li su oni uskladišteni na memorijskoj kartici ili u internoj memoriji telefona. Liste pesama se mogu kopirati, mogu im se menjati imena i sačuvati ponovo. Možete odabrati određene pesme sa jedne liste i prekopirati ih na drugu. Sve liste mogu da se sortiraju prema vašem ukusu. Telefon podržava režime reprodukcije kao što su: nasumična reprodukcija, intro (5 sekundi od početka svake pesme).

Muzički plejer poseduje 12 ekvilajzera mada svoj sopstveni ne možete kreirati. Po mom mišljenju proizvođač je učinio pravu stvar kada je odlučio da ekvilajzere nazove po žanrovima i s obzirom na veliki broj ekvilajzera mislim da će većina korisnika biti zadovoljna. Po prvi put sam primetio veliku razliku u zvuku kada sam menjao ekvilajzere. Postoji dvanaest ekvilajzera i to su: Classical, Country, Dance, Techno, HipHop, Latin, Oldies, Pop, R&B Soul, Reggae, Rock, Treble Boost.

Sem ekvilajzera koji su interesantna opcija, među njima ne postoji “WOW” tag, ali zato postoji opcija Spatial Audio (virtualizacija zvučnog izvora, ne postoji analogija sa ovom opcijom kod mobilnih telefona ili mp3 plejera, ova karakteristika je jedinstvena). Kod Nokia i Sony Ericsson modela postoji analogija ovoj opciji u vidu Stereo Widening tehnologije, ali je ona dosta slabija i skromnija. Da budemo poptuno pravedni pomenućemo da je Spatial Audio tehnologija prvi put predstavljena kod modela Motorola E1000, ali ovaj model nije postao popularan među korisnicima kao ni sama tehnologija.

Spatial Audio tehnologija čini zvuk volumetrijskim, daje pesmama određenu vrstu dubine koja nije bila poznata ranije. Na žalost ni ona nije savršena, primetićete neznatne nedostake kada je ova karakteristika podešena na maksimum (slušanje muzike pri maksimalnoj jačini zvuka (7) je bilo nemoguće za mene čak i na veoma bučnim mestima). Možete probati da eksperimentišete sa podešavanjem Spatial Audio-a (7 pozicija) da biste pronašli najbolju opciju za vas. Korišćenje Spatial Audio opcije za Soul i Reggae je sušta potreba jer zvuk postaje zaista čist i sočan. Sve u svemu jačina zvuka kod ovog plejera je zaista visoka, ovo je jedan od najboljih plejera na tržištu, što ćete sigurno primetiti ukoliko na telefon priključite analogne slušalice. Postoji sedam nivoa jačine zvuka, mada je najviši nivo zaista glasan.

Upotreba medija plejera, video klip (wmv, 7,16 Mb)

Primer upotrebe Spatial Audio-a. U ovom video klipu tehnologija je korišćena od 7-me do 15-te sekunde. Primetićete razlike u zvuku. Želeo bih da napomenem da bi ova tehnologija trebala da se koristi sa slušalicama umesto sa zvučnikom, ali je ovo bio jedini način da čujete njegov stvarni potencijal. Nemojte početi da se žalite na tehnologiju pre nego što sami probate sa slušalicama.

Spatial Audio u upotrebi (mp3, 324 Kb)

Opcija Bass Boost je ostala prisutna za sve one koji vole ovu funkciju, još jedanput ponavljam postoji 7 stupnjeva podešavanja a prebacivanjem između njih ćete primetiti očigledne promene.

Odabir pozadinske slike za ekran plejera je interesantna dodatna opcija. Postoje slučajevi kada se informacije prikazane na plejeru ne vide jasno na svetloj pozadini (boja fonta je crna). Preporučujem da radi lakšeg čitanja odaberete svetliju pozadinu umesto tamne. Rukovanje plejerom je veoma lako, možete preskočiti određenu numeru pomeranjem džojstika na levu ili desnu stranu, takođe na ovaj način možete “premotati” određenu numeru napred ili unazad (samo je potrebno zadržati džojstik u istom pravcu). Pritisak džojstika u vertikalnom pravcu omogućava ili onemogućava reprodukciju. Bočni tasteri služe za istu svrhu. Premotavanje nije progresivno, interval je ograničen na 5 sekundi i nije moguće promeniti ga.

Kada je plejer minimizovan možete raditi sa ostatkom karakteristika i funkcija telefona, a dok je ekran u režimu mirovanja na njemu ćete videti naziv fajla i trenutnu poziciju na listi pesama. U slučaju da želite da maksimizujete plejer potrebno je samo da pritisnete džojtik nagore. Telefon podržava A2DP profil, koji omogućava slušanje muzike putem stereo bluetooth slušalica. Nismo imali nikavih problema sa ovom funkcijom, sve je radilo odlično. Podržana je i potpuna kontrola nad plejerom preko slušalica. Sa povezanim Samsung SHB-100 stereo Bluetooth slučalicama plejer je radio celih 10 časova.

ROKR E2 poseduje opciju za pretraživanje multimedijalnih sadržaja, koja se može koristiti i za muzičke fajlove. Telefon pretražuje naslove pesama, omogućavajući detaljnu pretragu po žanru. Što se tiče pretrage fotografija, ova opcija je olakšana jer se pretraga vrši samo po imenu fajla.

Podržka za mp3 fajlove je obezbeđena bez ikakvih nedostataka, telefon dobro reprodukuje numere kompresovane visokim bitrate-om, a podržani su i promenljivi bitrate-i. Telefon je u mogućnosti da upravlja najkomplikovanijim kompozicijama zbog velike brzine interfejsa između memorijske kartice i samog uređaja.

Kratki rezime mp3 realizacije: telefon je dobro opremljen, rad sa plejerom je komforan, bočni tasteri veoma olakšavaju komunikaciju. Što se tiče kvaliteta zvuka, subjektivno u pitanju je jedan od najboljih na tržištu, upotreba Spatial Audio-a donosi telefonu jedan potpuno novi nivo, tako da ovaj mp3 plejer nema direktnog konkurenta čak ni među mp3 plejerima (postoje brojne tehnologije, ali ovo je jedna od najperspektivnijih i ovo joj je prvo pojavljivanje na proizvodu namenjenom masovnom tržištu).

Telefon posedujue CDDB, što znači da može primati informacije sa mrežnih resursa o trenutnoj numeri, nazivu albuma, autoru. Na žalost, trenutno nije poznato da li će ova karakteristika biti dostupna na komercijalnim modelima ovog telefona.

Plejer podržva sledeće muzičke formate:
RA v10
AMR NB
XMF
AMR WB
AAC
WMA v9
AAC+ Enhanced
AAC+
MP3

U budućnosti bismo možda mogli da vidimo ROKR E2 sa prethodno instaliranim iTunes-om, kao što je bio slučaj sa E1, ali u ovom trenutku on je mnogo slabiji nego Motorola-in softver.

Media Finder. Prisustvo memorijske kartice i njena upotreba za skladištenje multimedijalnih fajlova kao i odvojen pristup naterali su proizvođača da sam telefon radi na osveženju indeksa fajlova. Kada pristupite meniju u Media Finder-u videćete poruku koja će vam ponuditi da ažurirate indeks. Ukoliko posedujete memorijsku karticu kapaciteta 1Gb potpuno napunjenu muzičkim fajlovima ovaj proces traje oko 2.5 minuta. Mala pomoć za one koji ne žele da čekaju: manji ID3 tagovi zahtevaju manje vremena da bi se indeks kreirao.

U ovoj sekciji možete videti direktorijume podeljene na tipove fajlova uključujući ranije pomenute muzičke direktorijume. Sem njih tu su i direktorijumi za slike, video klipove i glasovne beleške. Kao što sam naveo ranije možete za svaki od ovih tipova koristiti funkciju pretraživanja.

Igre. Telefon poseduje samo jednu prethodno instaliranu igru – Adventure Island, u pitanju je jednostavna ali interesantna arkada.

Snimač glasa. Diktafon radi u režimima mirovanja i razgovora. Možete odabrati podrazumevano podešeno ime fajla i tip memorije u kojem će fajl da bude sačuvan. Dužina snimka nije ograničena ničim sem količinom slobodne memorije na memorijskoj kartici. Prilikom testiranja bez problema smo sminili telefonski razgovor koji je trajao 40 minuta. Snimljene glasovne beleške se mogu koristiti kao melodije zvona.

Kamera. Telefon poseduje 1.3 megapikselnu kameru sa CMOS modulom. Podešvanja nisu naročito bogata, možete odabrati jednu od dostupnih rezolucija – 120x160, 240x320, 480x640 ili 1024x1280 piksela i kvalitet kompresije (tri nivoa). Slike mogu da se sačuvaju i u internoj memoriji uređaja i na memorijskoj kartici. Moguće je podesiti osnovni naziv za fotografije. Zvuk pri fotografisanju ne može da se isključi (sem ukoliko se telefon ne nalazi u tihom režimu rada onda se ni ovaj zvuk neće čuti). Možete podesiti vreme – na fotografije uneti datum, okvir ili kolor efekte (crno-bele fotografije, negativ i efekat starih fotografija). Takođe kamera poseduje automatski tajmer i automatsko/manuelno aktiviranje blica (blic je zaista jak i više oštećuje snimak nego što ga poboljšava), a takođe je prisutna i mogućnost snimanja više snimaka i to 4,6 i 8.

Primere slika možete videti ispod, ali želeo bih da napomenem da kada se fotografije prikazuju na ekranu vašeg telefona one igledaju zaista sjajno, dok posle prebacivanja na računar taj utisak se menja. Ovo je pre svega slučaj zbog sjajnog ekrana koji je ugrađen u model ROKR E2. U slučaju da vam je potrebna kamera zaista dobrog kvaliteta Motorola ROKR E2 nije model za vas, jer je ovde kamera više fakultativna nego osnovna karakteristika.

 (+) uvećaj, 1024x1280, JPEG

 (+) uvećaj, 1024x1280, JPEG

 (+) uvećaj, 1024x1280, JPEG

 (+) uvećaj, 1024x1280, JPEG

 (+) uvećaj, 1024x1280, JPEG

 (+) uvećaj, 1024x1280, JPEG

 (+) uvećaj, 1024x1280, JPEG

 (+) uvećaj, 1024x1280, JPEG

 (+) uvećaj, 1024x1280, JPEG

 (+) uvećaj, 1024x1280, JPEG

 (+) uvećaj, 1024x1280, JPEG

 (+) uvećaj, 1024x1280, JPEG

 (+) uvećaj, 1024x1280, JPEG

 (+) uvećaj, 1024x1280, JPEG

 (+) uvećaj, 1024x1280, JPEG

 (+) uvećaj, 1024x1280, JPEG

Video klip se može snimati sa ili bez zvuka u 3GP formatu. Dostupne su dve rezolucije – 128x96 i 176x144 piksela. Kvalitet video snimka je ispod proseka, ali ne postoji ograničenje po dužini. Video klipove možete postaviti da budu pozadinske slike na ekranu ili ih možete dodeliti kontaktima u telefonskom imeniku ( tom slučaju video klip će zameniti fotografiju ukoliko postoji mada će ona ostati prisutna u informacijama o kontaktu). Da biste dodelili snimak kontaktu potrebno je da to učinite iz video direktorijuma. U režimu video reprodukcije može izabrati reprodukciju preko celog ekrana u horizontalnom režimu.

Video klip primer 1 (3GP, 395 Kb)

Video klip primer 2 (3GP, 273 Kb)

Video klip primer 3 (3GP, 158 Kb)

Y Portal. Y Portal. Centralni taster u glavnom meniju rezervisan je za Yahoo Portal, što je rezultat saradnje između Motorola-e i Yahoo-a. Vesti, članci, vremenska prognoza – samo je potrebno da odete do Yahoo Portal-a i sve informacije će vam biti dostupne. Ipak nema velike potrebe da stalno posećujete Yahoo Portal jer telefon poseduje potpuno funkcionalan html pretraživač koji vam omogućava da posetite bilo koji web sajt koji želite. O Yahoo Portal-u je najbolje da razmišljate kao bookmark-u.

Opera 8 je standardni pretraživač, podržani su cookies, možete smanjiti stranu na veličinu ekrana, promeniti veličinu fonta i odabrati među velikom količinom ostalih podešavanja. U svakom slučaju ovaj softver je bio interesantan pre nego što je izdat Opera Mini pretraživač, tako da u ovom momentu ne postoji veliki zahtev za Opera 8 pretraživačem. U poređenju sa ugrađenim pretraživačem u obične telefone E2 izgleda napredno.

IM. Servis za instant poruke. U ovu svrhu koristi se Yamigo, čijom upotrebom imate pristup ICQ-u kao i AOL-u i MSN-u. Nema ništa posebno da se kaže vezano za ovaj servis, sve je lako i uobičejeno.

Podešavanja. Motorola je ignorisala globalne tendencije i odlučila da prati svoj sopstveni put. Konačno kod modela E2 su dugoočekivane karakteristike koje su korisnici zahtevali implementirane, kao što su na primer profili. Postoji osam osnovno podešenih profila, koje korisnik može da prilagođava sebi a takođe i da kreira sopstvene. Postoji dosta podešavanja u profilima koja korisnik može da odabere ali ćemo mi navesti samo ona glavna: tip melodije (samo melodija, vibracija i melodija, kao i melodija nakon vibracije). Jačina zvuka može biti podešena za melodije, servisne zvuke i mp3 plejer. Interesantna činjenica je da će telefon sačuvati podešenu jačinu zvuka za plejer, iako će recimo za radio biti podešena druga jačina zvuka (biće sačuvana i jačina zvuka za radio). Poenta je da jačine zvuka za plejer i radio nisu povezane. Logika je vrlo jednostavna – radio signal je obično slabiji, što znači da je potrebna viša jačina zvuka, koja nije potrebna za pesme dobrog kvaliteta zvuka. U pitanju je veoma dobro tehničko rešenje koje nam olakšava život. Nakon objedinjenog podešavanja jačine zvuka za radio i mp3 plejere kod modela kompanija Nokia i Sony Ericsson, odsustvo potrebe da se svaki put kada se iz režima mp3 plejera prebacujemo na režim radija predstavlja istinsko zadovoljstvo. Kada se ima u vidu činjenica da se mogu kreirati profili povezani samo sa jačinom zvuka plejera i da se prebacivanje između profila vrši jednostavnim pritiskom tastera dva puta, ovakav potez je još logičniji. Alarmi se mogu podesiti za sve standardne aplikacije: kontakte, događaje, planere, e-mail, IM, alarm časovnik. Telefon poseduje i Flight režim rada tokom kojeg će prijem mreže telefona biti onemogućen dok ostale funkcije ostaju dostupne.

Teme – ikone glavnog menija se ne prebacuju kako se menjaju teme, mada ih možete promeniti manuelno. Umesto toga, temama se može promeniti način na koji se pojavljuju prozori, kolor šeme; postoje tri prethodno instalirane teme.

Konekcije. Kako kod ovog modela ne postoji IrDA, Bluetooth je jedini način povezivanja sa spoljnim svetom. Bluetooth menadžer je predstavljen na vrlo interesantan način, i sastavljen je od dva bookmark-a. Na prvom možete videti listu uređaja sa kojima telefon može interaktovati, čak i ukoliko nisu u blizini telefona. Pomoću drugog bookamark-a možete vršiti pretragu za svim dostupnim uređajima. Moguće je koristiti više specifičnih reči za pretragu: telefoni, slušalice, računari, PDA, štampači. E2 postaje vidljiv samo za 3 minuta a ovo vreme postaje standard za Motorola proizvode.

Važno podešavanje: možete izabrati mesto na koje ćete skladištiti dolazeće fajlove, a mi preporučujemo da u tu svrhu koristite eksternu memoriju.

Telefon podržava širok spektar profila. U pitanju su svi glavni profili uključujući A2DP, kao i mogućnost štampanja na Bluetooth kompatibilnim štampačima. Verzija je 1.2, ali za razliku od ostalih Motorola proizvoda ovaj uređaj omogućava pretraživanje sistema fajlova drugih uređaja (GET metod).

Ovo nije sve jer iznenađenja tek slede. Kada šaljete određeni fajl na drugi uređaj, kroz kontekst meni videćete isti Bluetooth menadžer, ali pored liste uređaja videćete checkbox-eve. Odgovor na pitanje zbog čega je ovo potrebno je sledeći: možete jedan fajl da šaljete na više uređaja odjedanput. Ova funkcija je prilično pogodna naročito kada recimo svi žele da im prebacite neku novu melodiju zvona. Ali možda je ipak bolje rešenje da se fajl ne šalje istovremeno na sve uređaje već da tu operaciju izvršavate korak po korak preko download menadžera.

Modem. Modem se podešava za bežičnu ili USB konekciju, a prisutno je automatsko podešavanje modema.

Prebacivanje podataka. Ovde možete da koristite WAP protokol ili internet APN. Podešavanje je jednostavno i nema nikakvih komplikacija.

Podešavanje telefona – po prvi put u istoriji kompanije Motorola proizvod ovakve klase nema osnovna podešavanja, ostala podešavanja i ostale “besmislice“. Sve je organizovano jasno i logično. U podešavanju telefona možete deifinisati podešavanje ekrana, vremena i datuma, jezika, jezika unosa, videti nivo napunjenosti baterije u % (detaljnije nego jednostavan prikaz ikone baterije), prebaciti telefon u režim za čuvanje energije. Telefon podržava ažuriranje firmware-a bežičnim putem, za šta postoji odgovarajuća opcija u listi menija. Neka interesantna podešavanja: moguće je onemogućiti glasovno pozivanje kada pristisnete taster na slušalicama, onemogućiti ili omogućiti automatsko odgovaranje.

Sigurnost – telefon poseduje uobičejeno zaključavanje telefona, koje se može podesiti da se upotrebi samo kada je telefon uključen ili pak u bilo kom momentu. Takođe je moguće staviti lozinku za unošenje poruka, za menije kalendara i kontakata. U slučaju da ne unesete lozinku ovi meniji se neće pokrenuti.

Lista poziva i ostale funkcije telefona. Postoji tri liste sa po 20 unosa svaka. Isti brojevi se ne sumiraju već ostaju kao odvojeni unosi. Ekran prikazuje ime i prezime kontakta zajedno sa ikonom koja simbolizuje tip broja. U objedinjenoj listi (četvrtoj na listi) nalaze se 20 poslednjih unosa sa tri uobičajene liste. Videćete koji je tip poziva u pitanju zahvaljujući ikonicama. Ukoliko vas zanimaju detalji možete pogledati datum i vreme poziva kao i njegovu dužinu. Možete se prebacivati između ovih lista pritiskom na tastere * ili #.

Tokom dolaznog poziva fotografija ličnosti iz kontakta zauzima veliki deo ekrana, a na ekranu se prikazuje i ime osobe iz kontakta ili njen broj telefona. Kada vam stigne poruka videćete broj telefona pošiljaoca u slučaju da se ne nalazi u imeniku. Diktafon možete aktivirati bočnim tasterima tokom poziva, a takođe zvuk možete poslati na Bluetooth slušalice i činiti ostale uobičajene poteze. Tokom poziva tajmer otkucava a po završetku ćete videti dužinu poziva.

Često korišćeni brojevi se ne vide samo u telefonskom imeniku već i u porukama i u sekciji za kreiranje elektronske pošte. Ovo je vrlo pogodna opcija jer štedi vreme.

Java. Heap veličina za aplikacije je 2Mb, a ne postoji ograničenje za veličinu JAR fajlova. Možete instalirati Java aplikacije kroz WAP ili direktno preko drugog uređaja. Aplikacije se mogu skladištiti na internoj i eksternoj memoriji, mada nije naročito bitno gde ih čuvate. Aplikacije mogu raditi minimizovane, što znači da se JIMM (ICQ klijent) može koristiti sa izuzetnim komforom. Moguće je podesiti različita sigurnosna podešavanja za svaku aplikaciju. Na žalost ne možete prevladati dosadne sigurnosne poruke (ovo ne važi za aplikacije sa dostupnim sigurnosnim sertifikatom), koje su slične onima kod Sony Ericsson uređaja.

Performanse telefona. Prisustvo Intel-ovog XScale procesora koji radi na 208MHz čini telefon najboljim u svojoj klasi. Ne postoji 3D akceleracija u 3D aplikacijama, ali su rezultati i dalje zadivljujući. Da dalje ne dužimo, E2 se može porediti samo sa smart telefonima.

SPMarkJava06
2D Igre: 26.7 FPS
3D Igre: 7.9 FPS
Brzina popunjavanja: 183 kTeksela/s
Poligoni: 33.9 kVertices/s
PNG Skor: 74
PNG Enkodiranje: 27 kPixels/s
PNG Dekodiranje: 205 kPixels/s
JVM Rezultat: N/A
32bit Dodavanje/Oduzimanje: 65814 kOperacija/s
32bit Množenje: 65511 kOperacija/s
32bit Deljenje: 1825 kOperacija/s
32bit Pristup nizovima: 32794 kOperacija/s
32bit Uslovni kod: 15534 kOps/s
64bit Dodavanje/Oduzimanje: 30457 kOperacija/s
64bit Množenje: 18990 kOperacija/s
64bit Deljenje: 293 kOperacija/s
64bit Pristup nizovima: 13556 kOperacija/s
64bit Uslovni kod: 11867 kOperacija/s
32bit Float Dodavanje/Oduzimanje: 2766 kOperacija/s
32bit Float Množenje: 3346 kOperacija/s
32bit Float Deljenje: 1450 kOperacija/s
32bit Float Uslovni kod: 20 kOperacija/s
64bit Float Dodavanje/Oduzimanje: 1130 kOperacija/s
64bit Float Množenje: 1166 kOperacija/s
64bit Float Deljenje: 354 kOperacija/s
64bit Float Uslovni kod: 4944 kOperacija/s
Funkcija Tangente: 38 kOperacija/s
Sinusne i Kosinusne Funkcije: 40 kOperacija/s
Kvadratni koren: 1 kOperacija/s
Poziv statiških metoda: 3101 kOperacija/s
Kreiranje objekata: N/A
Kopiranje nizova: 291 MB/s

ROKR E2
W810i
JBenchmark 1
7177
3082
Detalji
Tekst
1835
747
2D Oblici
1950
779
3D Oblici
1036
485
Brzina popunjavanja
621
421
Animacije
1735
650
Širina ekrana
240
176
Visina ekrana
247
176
Kolor Ekran
podržava
podržava
Broj boja
262144
65536
Dvostruki buffer
podržava
podržava
Ukupna količina memorije
1048576
1048512
Slobodna memorija
439624
946976
CLDC - 1.1.1
Microedition Profile MIDP-1.0 MIDP-2.0
ISO-8859-1

 

ROKR E2
W810i
JBenchmark 2
282
3082
Detalji
Manipulacija slikama
353
178
Tekst
808
354
Sprajtovi
410
209
3d Transformacije
691
253
Korisnički interfejs
22
51
Širina ekrana
240
176
Visina ekrana
247
176
Kolor ekran
podržava
podržava
Broj boja
262144
65536
JPEG podrška
podržava
podržava
Transparentnost (Alfa nivo)
4
254
Ukupna količina memorije
1048576
1048512
Slobodna količina memorije
586676
910240
CLDC - 1.1
Microedition Profile MIDP-2.0
Microedition Platform: j2me
Microedition Encoding: ISO-8859-1

 

ROKR E2
W810i
JBenchmark 3D HQ
2
103
JBenchmark 3D LQ
213
166
Trouglova/s:
24679
13156
kTeksela/s:
1973
860
Širina ekrana:
240
176
Visina ekrana:
320
220
3D podsistem
M3G Verzija:
1
1
Antialaising:
ne podržava
ne podržava
True color:
ne podržava
ne podržava
Dithering:
ne podržava
ne podržava
Mipmapping:
ne podržava
podržava
Korekcija perspektive:
podržava
podržava
Osvetljenje lokalne kamere:
ne podržava
ne podržava
Maksimalni broj svetala:
256
8
Maksimalne dimenzije pogleda:
1024
1024
Maksimalne dimenzije teksture:
1024
256
Maksimalne dimenzije sečenja sprajtova:
1024
1024
Maksimalni broj transformacija po verteksu:
2
3
Broj jedinica teksture:
2
2
Ostala svojstva:
Kolor ekran
podržava
podržava
Broj bojas
262144
65536
Transparentnost (alfa nivo)
4
256
Dvostruki buffer
podržava
podržava
Ukupna količina memorije:
1048576
1048512
Slobodna memorija:
434300
896512
MicroEdition Configuration
CLDC-1.1
CLDC-1.1
MicroEdition Profiles:
MIDP-2.0
MIDP-2.0
Microedition Platform:
j2me
j2me
Microedition Encoding:
ISO-8859-1
ISO-8859-1
Microedition Locale
en
en
Microedition Communication ports:
USB1
null
Microedition Hostname:
null
null
3.1.0

 

ROKR E2
W810i
Kvalitet prikaza:
Bilinearno filtriranje:
Uspešno (61%)
Uspešno (69%)
Trilinearno filtriranje:
Neuspešno
Neuspešno
Korekcija perspektive:
Neuspešno (64%)
Neuspešno (58%)
Z-buffer dubina:
16 bit
14 bit ili viša
Perfomanse:
Glatkih trouglova:
52219
19070
Teksturiranih trouglova:
8456
12057
Brzina popunjavanja:
850 kTexela
432 kTexela
Igre:
19 (0.6 fps)
54 (1.8 fps)
4.0.3

Utisci

Nismo imali nikavih problema sa transformacijom govora, što je tipično za Motorola telefone. Jačina melodija zvona je prosečna i iznad proseka u slučaju korišćenja mp3 fajla. Lako je čuti zvono čak i ukoliko vam se telefon nalazi negde u odeći, dok je jačina vibracije prosečna ili neznatno iznad proseka.

Zaista je teško doneti zaključak o ovom telefonu iz prostog razloga što na tržištu trenutno nema konkurenciju, a sumnjam da će biti još koji model za JUIX platformu u bliskoj budućnosti. Prisustvo moćnog procesora ne utiče na radni vek baterije, ali značajno unapređuje brzinu interfejsa. Najslabija tačka telefona je kamera, koja je ispod proseka. Istovremeno sve ostale funkcije se zaista razlikuju od svega što je prisutno na tržištu. Telefonski imenik, planer, mp3 plejer, radio i profili sa zasebnim podešavanjem zvuka, masovno Bluetooth slanje, surround zvuk, glasovna navigacija – sve ove funkcije su jedinstvene. Može se reći da jednoj ili drugoj funkciji nedostaje nešto za napredne korisnike, ali u celini funkcionalnost telefona ne samo da bez problema nadvaladava uobičajene telefone, već i smart telefoni izgledaju inferiorno. Veličina telefona uopšte nije preterana, postoje kontrolni tasteri za plejer a ekran je najbolji u klasi.

Ovaj model je izdat krajem juna. Model je revolucionaran i svakako će postati hit tako da za one kojima se svidi cena neće predstavljati problem. Ipak sve zavisi od kompanije Motorola. Telefon zaista nema konkurenciju na tržištu ukoliko se posmatra kao muzički uređaj. Model koji će imati najpribližnije funkcije po ovom pitanju će se pojaviti krajem 2006-te i biće dosta većih dimenzija.

U budućnosti ćemo videti kompletnu liniju novih modela baziranih na E2, na jesen to će biti E6. Ovaj telefon će biti u formi slider telefona, posedovaće 2 megapikslenu kameru (istu kao kod modela Motorola V3x) i najverovatnije će imati nVidia-inu hardversku akcleraciju. UMTS podrška će biti prisutna po podrazumevanom podešavanju. Interfejs će biti neznatno unapređen, kao i karakteristike poput Picsel Browser.

Postoji mnogo Motorola E3 skečeva koji kruže internetom. Ne mogu da kažem da su realni, ali ovaj model se već dugo otkazuje i verovatno neće ni biti izdat. Glavni razvoj ROKR linije će se dogoditi u prvom kvartalu 2007-e.

Mene lično E2 podseća na Timeport T280, koji nikada nije postao najbolje prodavani model. Proizvod kompanije Motorola je utrošio suviše vremena pre nego što doživeo pojavljivanje na brojnim tržištima i nije u mogućnosti da se takmiči sa proizvodima kompanija Siemens i Nokia. Trenutno poseduje superiorne karakteristike i ima dosta unapređenja. U slučaju modela ROKR E2 možemo videti značajnu superiornost, ovaj model je zaista pravi zgoditak kada su u pitanju muzički telefoni. Koliko je ROKR E1 bio neuspešan toliko je E2 savršen. Naravno, on nije idealan telefon jer takav nije moguće napraviti, ali jednostavno ROKR E2 je trenutno najbolji u svojoj vrsti.

MOBILNISVET.COM JE EKSKLUZIVNI ZASTUPNIK MOBILE-REVIEW.COM
(Srbija, Crna Gora, Bosna i Hercegovina, Hrvatska i Severna Makedonija)
NAPOMENA
Prevod je ekskluzivno vlasništvo sajta Mobilnisvet.com, a kopiranje dela ili celog testa je strogo zabranjeno.
Tekst je pod zaštitom kako mobile-review.com tako i mobilnisvet.com sajta, zloupotrebe neće biti tolerisane.
Slike su vlasništvo sajta mobile-review.com, koje su u neobrađenom obliku na sajtu mobilnisvet.com.
* maloprodajna cena sa uključenim PDV-om. Dinarske cene modela se dele sa prodajnim efektivnim kursom NBS koji se ažurira na svakih nekoliko dana. Plaćanje ISKLJUČIVO u dinarskoj protivvrednosti.
Uslovi korišćenja Mail: mobilnisvet.com@gmail.com - Sva prava rezervisana. © 2003-2024