iPhone 5 konačno predstavljen

Najnovije tehnološko čedo kompanije Apple

17:22 h - 12.09.2012
Najveći deo glasina koje su pratile novi iPhone 5 su se ispostavile tačnim. Veći ekran od 4 inča, duplo brži procesor uz zadržavanje istih i boljih performansi baterije su samo od nekih prednosti novog iPhone 5. Prvi put iPhone dobija LTE podršku za prenos podataka i do 100MBps brzine preko operaterskih mreža. Novi iPhone 5 je kompatibilan sa starim aplikacijama u potpunosti. Kompletan izveštaj sa konferencije na kojoj je predstavljen novi iPhone 5.
iPhone 5 najava
Phil Schiller je čovek koji je prvi najavio iPhone 5 tačno u 19:13h po srpskom vremenu. Ne trošeći trenutka iPhone 5 je odmah predstavljen javnosti. Prva specifičnost je da su leđa uređaja od metala. iPhone 5 je u potpunosti napravljen od stakla i aluminijuma. Tanji je za 18%, sa svega 7.6 milimetara. U odnosu na 4S lakši je za 20% i ima 112 grama. Novi iPhone 5 predstavlja najtanji smartphone na svetu.

Ekran
Rezolucija ekrana je kao što je i najavljeno 1136x640 piksela sa 326ppi Retina ekranom na 4 inča dijagonali. Dakle, iste širine kao i iPhone 4S samo višlji. Zbog toga telefon sada ima pet redova ikonica plus prečice na dnu ekrana. Sve aplikacije su optimizovane da iskoriste dodatni prostor na ekranu, od kalendara do ostalih integrisanih aplikacija kao što su iMovie i Garage Band. Stare aplikacije će takođe raditi na novom iPhone 5 uređaju ali neće koristiti pun potencijal ekrana. Jednostavno že se nalaziti crne ivice oko stare aplikacije pa korisnik neće značajno trpeti, a i sve aplikacije će ubrzo dobiti i nove interfejse sigurno. Ekran sada ima čak 44% bolji prikaz boja, dakle puni sRGB prikaz. Ovakav odnos stranica je povoljan za gledanje filmova u 16:9 formatu.

Povezivanje na internet
Novi iPhone 5 podržava sve standarde: GPRS, EDGE, EV-DO, HSPA, HSPA+, DC-HSDPA and LTE. Dakle, HSPA+ standard dozvoljava do 21MBps, potom DC-HSDPA do 42MBps i LTE do čak 100MBps. Sve u svemu povezivanje na internet će biti izuzetno brzo, ali će i operateri morati da odrade svoj deo posla da bi sve funkcionisalo perfektno. LTE se najavljuje i u Srbiji, tako da će i novi iPhone 5 biti moguće koristiti i kod nas. Povezivanje preko wirelessa je omogućeno standardima 802.11a/b/g/n sa brzinama do 150MBps.

Procesor i baterija
Novi procesor je označen sa A6, a tačno je duplo brži od A5 čipom i po pitanju sirove procesorske snage i po pitanju grafičkog podsistema. Sam procesor je 22% manji i energetski efikasniji. Baterija će biti izdržljivija nego na iPhone 4S modelu uprkos duplo jačem procesoru. Dozvoljavaće do 8 punih sati razgovora ili surfovanja ili pak do 10 sati ako koristite wireless za pristup internetu.

Kamera
Novi iPhone 5 ima kameru od 8 megapiksela rezolucije 3264x2448 piksela i najveći problem je održati i poboljšati kvalitet kamere uprkos smanjenu debljine telefona i time i realno prostora za izvođenje kvalitetne kamere. Kamera ima 5 elemenata i f/2.4 otvor blende. Sa zadnje strane se nalazi i osvetljenje. Na sočivu se nalazi safirni sloj koji čuva sočivo i daje jasnu sliku. Zahvaljujući novom čipu procesiranje slike dozvoljava bolju redukciju šuma, slikanje pri maloj količini svetla kao i brže fotografisanje. Konačno i iPhone sada ima slikanje panorame u fabričkom softveru. Fotografisanje panorame se vrši u vertikalnom položaju telefona. Ukupna slika dobijena panoramskim slikanjem iznosi čak 28 megapiksela, a softver u iPhone 5 će se potruditi da više tih slika spoji na najbolji mogući način. Softver će čak ukloniti i neke problematične delove kao recimo ljude koji se kreću dok slikate panoramu i mute vam snimak. Video mogućnosti su iste kao na iPhone 4S i to 1080p HD video sa unapređenom stabilizacijom slike, detektovanjem lica i mogućnošću da hvatate slike tokom snimanja videa. Sa prednje strane se nalazi 720p kamera.

Tri mikrofona i zvučnik
Novi iPhone 5 ima čak tri mikrofona. Jedan na gornjem delu prednjeg dela telefona, jedan na donjoj ivici telefona. Ova tri mikrofona se koriste za prepoznavanje govora i za eliminaciju šumova, čime se mnogo lakše odvaja glas od okolnih zvukova i dobija znatno bolji kvalitet tokom razgovora i korišćenja glasovnih funkcija. Zvučnik je boljeg kvaliteta.

Lightning priključak
Konačno se u iPhone 5 modelu menja i priključak. On se sada može priključiti na telefon bez obzira na orijentaciju, dakle ne morate više vrteti priključak da biste pogodili pravu orijentaciju. On je sada potpuno digitalan, sa 8 kontakata. Novi priključak je znatno otporniji na kvarove i definitivno znatno praktičniji za korišćenje i ono što je najbitnije je da je čak 80% manji od prethodnika. Bose, JBL i ostali već rade na novim dokovima i zvučnicima, a moći ćete da koristite i adapter tako da će i stari dokovi i zvučnici raditi sa novim iPhone 5.

Mape i navigacija
Naravno, iPhone 5 je prvi telefon koji koristi potpuno novi iOS 6 operativni sistem. Prva stvar na koju je bačeno težište su upravo mape, pošto je u novom iOS sistemu Apple u potpunosti izbacio Google Maps i stavio svoju aplikaciju. Ono što se izdvaja jeste da na mapi možete pretražiti preko 100 miliona POI tačaka, a onda dobiti i dodatne informacije o nekom POIu preko servisa kao što je Yelp. Naravno, tu se nalazi i navigacija, rutiranje, a i Siri može da vam daje glasovnu navigaciju, dakle sve standardno. Na novoj aplikaciji je optimizovano korišćenje mapa i navigacije kada ste pešak ili se krećete javnim prevozom, a ne samo kolima. Mape takođe imaju i 3D zgrade, sve radi savršeno glatko čak i tokom navigacije. Safari je unapređen.

Surfovanje i mail
Safari je znatno unapređen, a sada možete sinhronizovati i deliti tabove sa računara i telefona bez ikakvog problema, što olakšava prelaz između telefona i računara prilikom surfovanja. Ovaj sistem je nazvan iCloud Tabs. Biće omogućena sinhronizacija tabova i sa Firefox i Chrome pretraživačima. Što se tiče maila moguće je izdvojiti određene osobe kao VIP i na taj način filtrirati i mailove koji od njih stižu.

Siri
Inteligentni asistent koji se aktivira glasom postao je još precizniji i pametniji. Moguće je pitati ga kako je neka ekipa odigrala utakmicu i telefon će akutmatski pokazati ne samo rezultat krajnji već i međurezultate u lepo formatiranom obliku. Siri sada deluje još prirodnije i preciznije, ali se mora priznati da je sve to rezervisano za one koji govore dobro engleski jezik i potražuju uglavnom američke podatke.

Dizajn eksterijera telefona
Biće ponuđen u dve boje prednje maske, bela i crna. Bela verzija će imati sirov aluminijum pozadi, dok će crna imati crn.

Ipak neće imati...
Najava da će imati NFC čip nisu tačne, nema ni govora o Bluetooth 4.0 standardu. Takođe neće biti bežičnog punjenja baterija kao što se špekulisalo. Nema kompatibilnosti sa microUSB standardom.

Cena i početak prodaje
Iznenađujuće, ali cena iPhone 5 će biti identična kao i za iPhone 4S, što je na američkom tržištu $199 za 16GB, $299 za 32GB i $399 za 64GB. Naravno, sve cene su vezane za ugovorne obaveze sa operaterima. Takođe, Apple sada preko operatera nudi iPhone 4 bez doplate i 4S sa $99 doplate preko ugovora. Na ovaj način Apple napada sve nivoe kupaca vrlo pametno i struktuirano. Pretprodaja startuje 14. septembra 2012. godine. Isporuke prvih primeraka se očekuju već nedelju dana kasnije 21. septembra 2012. godine u SAD, Kanadi, Velikoj Britaniji, Nemačkoj, Francuskoj, Japanu, Hong Kongu i Singapuru. Dodatnih 20 zemalja u drugoj turi kreće u oktobru 2012. godine. Do kraja godine čak 100 zemalja će dobiti novi iPhone 5. Dakle, po svemu sudeći treba očekivati novi iPhone 5 i u Srbiji vrlo skoro.

iOS 6 na starim uređajima
Naravno, novi iOS 6 će biti moguće instalirati na iPhone 4S, 4, 3GS, novom iPadu, iPad2 i iPod Touch aparatima.

Komparacija iPhone 4S i iPhone 5
Novi iPhone 5 je vizuelno vrlo sličan iPhone 4 modelu, viši je za 8.6 mm i tanji za 1.7 mm, dok je širina svega 0.1 mm manja. Masa je smanjina za 28 grama na prijatnih 112 grama. Ekran je 4.0 umesto 3.5 inča, slične gustine i iste širine u pikselima od 640 piksela, samo umesto 960 ima 1136 piksela. iPhone 5 ima LTE prenos podataka i wireless 802.11a standard, koji iPhone 4S nema. Podrška za nano-SIM umesto micro-SIM koje se koriste na iPhone 4S modelu. Procesor na iPhone 5 je duplo snažniji i dolazi sa preinstaliranim iOS6, koji će morati naknadno da se instalira na iPhone 4S modele. Prednja kamera nije više 480p, već 720p u 30 frejmova u sekundi.

.

Istorijat
Apple već mesecima intrigira javnost najavama i doliva ulje na vatru špekulacijama o novom iPhone 5 telefonu. Nekoliko sati pre predstavljanja Apple Store je privremeno deaktiviran sa porukom "We will be back! We are busy updating the Apple Store for you and will be back soon."www.apple.com/iphone/iphone-5/ adresi. Desna ruka Steve Jobs-a, sadašnji CEO Apple-a, Tim Cook je predstavio iPhone 4S dan pre smrti Steve Jobs-a. Mnogi su predviđali propast Apple-u ali je upravo Tim Cook uspeo da podigne vrednost Apple akcija za neverovatnih 73% za samo godinu dana i time doveo Apple sa 620 milijardi dolara vrednosti na mesto najvrednije kompanije na svetu trenutno. Pre nego što se Tim Cook posvetio najavi novog iPhone uređaja, podsetio je sve prisutne na rezultate koji postižu ostali Apple proizvodi, ponosno ističući da iPad drži preko 68% tržišta tablet računara, što je skok za 6% u odnosu na prethodnu godinu. Pritom je iPad odgovoran za 91% ukupnog prenosa podatka sa interneta preko tablet računara. Do sada je Apple prodao 400 miliona iOS uređaja i vreme je za novi iPhone!

Netflix je stigao u A1 u Srbiji
A1 Grupa je potpisala strateško partnerstvo sa Netflix-om, čime je A1 Srbija postao prvi mobilni operator na domaćem tržištu koji svojim korisnicima donosi ovaj servis. Korisnici koji odaberu NEO24&Netflix paket do kraja aprila dobijaju Netflix Standard plan bez dodatnih troškova do kraja 2024.
06.mar 2024
Eco Rating čuva životnu sredinu
Prosečan vek upotrebe mobilnih uređaja u Srbiji i svetu iznosi dve godine. Kao jedan od ključnih razloga za kupovinu novog mobilnog telefona se navode kvarovi i habanje, ali ova praksa direktno utiče na skraćivanje životnog veka uređaja. Dugovečnost mobilnog telefona zavisi od više faktora, izdržljivosti, mogućnosti popravke, kao i potrošnje energije prilikom punjenja, a njegova duža upotreba pre zamene za novi, direktno smanjuje emisiju CO2 i doprinosi očuvanju životne sredine.

Trajnost je samo jedan od aspekata u okviru životnog ciklusa uređaja koje Eco Rating, međunarodna metodologija koja procenjuje uticaj telefona na životnu sredinu, uzima u obzir prilikom ocenjivanja telefona. Maksimalan broj poena koji jedan uređaj može da dobije je 100, a što je rezultat veći, bolje su performanse uređaja u pogledu održivosti. Pored toga, Eco Rating pruža smernice u još četiri ključne oblasti: mogućnost popravke, mogućnost recikliranja, klimatska efikasnost i efikasnost resursa.

A1 je prva kompanija u Srbiji koja je uvela Eco Rating sa ciljem da motiviše i inspiriše korisnike da donose ekološke izbore, ali i celu industriju mobilnih telefona da ubrza svoju tranziciju ka modelu cirkularne ekonomije za mobilne telefone.

Više detalja i produženoj garanciji na 3 godine za odabrane modele pogledajte na sajtu A1 operatera.
31.avg 2023
Brži i lakši prenos broja
Početak avgusta obeležile su odlične vesti za sve korisnike mobilnih usluga u Srbiji. Novi propisi Regulatorne agencije za elektronske komunikacije i poštanske usluge (RATEL) stupili su na snagu i odmah duplo skratili proces prenosa broja iz jedne mreže u drugu sa četiri na samo dva dana.

Novi pravilnik smanjuje šansu da se zahtev za prenosom broja odbije zbog sitnih razlika u adresama ili nazivima pretplatnika. Sada je matični broj (JMBG za fizičko lice i matični broj za pravno lice) ključan faktor prilikom procene ispravnosti zahteva.

Nova legislativa donela je i promene u vezi sa ugovornim obavezama između korisnika i operatora davaoca broja, koje više ne mogu da budu osnova za odbijanje zahteva za prenos broja. Pored toga, definisan je i izuzetak od toga, čime se izbegavaju različita tumačenja i olakšava odlučivanje o ispravnosti zahteva.

Još jedna novina u pravilniku odnosi se i na sve korisnike mobilnih usluga koji zbog posla imaju veći broj telefonskih brojeva. Naime, operatori su dužni da korisnicima dostave podatke o svim njihovim telefonskim brojevima, uz podatke o ugovoru i datumu isticanja ugovora za svaki od brojeva.

Zahtev za prenos broja će moći da se podnese i elektronskim putem.Prenos broja moći će da se zakaže unapred sa tačno određenim datumom, a posebno je uređen i postupak prilikom prenosa velikih serija brojeva kod poslovnih korisnika.

Rokovi za proveru zahteva i izvršenje prenosa broja su skraćeni sa dva na jedan radni dan. Novi pravilnik propisuje da zahtev za prenos broja može da se podnese elektronskim putem i subotom, što do sada nije bio slučaj. Uz sve ove pogodnosti, polako se dolazi do cilja da se prenos broja završi u istom danu.
29.avg 2023
A1 preporuke kako izbeći kradju identiteta putem društvenih mreža
Krađa identiteta se dešava kada kriminalci koriste identitet žrtve da, na primer, kupuju stvari i plaćaju na rate. Ali da bi to uradili, prvo moraju da ukradu vaše lične podatke, kao što su vaše ime, broj telefona, datum rođenja, adresa i broj kreditne kartice.

Primer takve prevare desio se nedavno, kada je organizovana navodna nagradna igra za korisnike Dinakard platnih kartica putem lažne stranice Narodne banke Srbije na Fejsbuku. Mehanizam je podrazumevao da učestvovanjem u nagradnoj igri korisnik dobija priliku da udvostruči sredstva koja ima na platnom računu, a da bi to uspeo neophodno je da dostavi podatke o svojoj kartici i stanju na računu.

Cilj ovog napada bio je da od korisnika prikupi informacije o platnoj kartici, kao što su broj, datum važenja i slično, a kada napadač dođe do tih informacija, prosleđuje ih nekome ko može da ih zloupotrebi za obavljanje transakcija bez saglasnosti korisnika.

Pravilo broj jedan je da, ukoliko sami niste inicirali neko plaćanje, da zastanete i proverite par bitnih detalja. Prvo je da li se u imenu sajta na početku nalazi HTTPS, ovo poslednje slovo S označava Sigurnost, tj. da je veza izmedju vas i sajta enkriptovana i zaštićena tako da ako unesete broj kartice niko izmedju vas i sajta to neće moći da presretne.

Obratite pažnju na ime sajta, obično postoji neka slovna greška u imenu sajta, npr. napišu malo slovo L umesto broja 1 ili slično tako da vama isprva deluje kao ispravan domen. Lozinke, kartice, lične podatke nikada nemojte ukucati na nesigurnim sajtovima. Lozinku definišite tako da ima puno karaktera, sadrži više nepovezanih pojmova.

Nepažnja samo jednog zaposlenog i otvaranje sumnjivog priloga u emailu može skupo koštati kompaniju jer vrlo lako cela firma može biti meta phishinga, a šteta nemerljiva. Upravo ovo se desilo jednom velikom Youtube kanalu koji se bavi baš tehnologijama, neko ko je jako dobro tehnički obrazovan. Jedan zaposleni je otvorio pogrešan mail, hakeri su pokupili login podatke Youtube naloga tog korisnika i počeli da brišu video klipove sa kanala.

Za još informacija posetite stranicu A1 operatera.
26.jun 2023
A1 Kutak za bezbedan Net
U digitalnom okruženju korisnicima je potrebno više vremena da primete da su njihovi lični podaci ukradeni, za razliku od situacije u stvarnom svetu. Zbog toga je od izuzetne važnosti da obezbedimo sigurnost naših uređaja, jer na taj način obezbeđujemo i našu sopstvenu sigurnost.

Lozinke su prvi nivo zaštite i ne treba da sadrže jednostavne nizove brojeva, vama neke važne datume ili ime kućnog ljubimca, takve lozinke se lako mogu pogoditi. Umesto toga, osmislite jake i jedinstvene šifre sastavljene od mešavine malih, velikih slova i brojeva. Pored toga, trudite se da ih menjate i obnavljate na svakih mesec dana.

Elektronske i SMS poruke vas često mame hitnošću, što bi trebalo odmah da vam izazove sumnju. Najbolje što možete da uradite jeste da ne kliknete na određeni link i spasite sebe potencijalne krađe poverljivih informacija. Svaki podatak koji ukucate na sajtu kome adresa ne počinje sa "https://" praktično je lako vidljiva bilo kome ko može da presretne vaš upit.

Svako od nas je makar jednom u životu koristio otvorenu wireless mrežu, ali ono što možda niste znali jeste da tako postajete laka meta zlonamernom hakeru. Zato je savet da uvek koristite proverene i pouzdane mreže sa jakim pristupnim šiframa.

Znanje je moć i zato treba biti informisan i pratiti dešavanja. Platforma Kutak za bezbedan Net može biti sjajan saputnik u virtuelnom svetu. Upravo tu vas čekaju najnoviji trendovi, kursevi, uputstva i korisni saveti o korišćenju različitih alata za zaštitu na internetu. Za više informacija posetite A1 Kutak za bezbedan Net stranicu.
15.jun 2023
* maloprodajna cena sa uključenim PDV-om. Dinarske cene modela se dele sa prodajnim efektivnim kursom NBS koji se ažurira na svakih nekoliko dana. Plaćanje ISKLJUČIVO u dinarskoj protivvrednosti.
Uslovi korišćenja Mail: mobilnisvet.com@gmail.com - Sva prava rezervisana. © 2003-2024