Na prvi pogled: LG G4

Vodeći LG Android model sa impresivnom kamerom

09:15 h - 27.05.2015
Pred nama je četvrta inkarnacija vodećeg LG modela, koji ovog puta donosi značajna unapređenja pre svega po pitanju ekrana i kamere, gde se LG zaista potrudio da ne samo dostigne već i nadmaši svoje konkurente u određenim opcijama. Najnovija generacija LG G4 prenosi sve dobre osobine starih generacija i osnažuje novi model sa setom novih mogućnosti.
Trku u najvišem segmentu uređaja LG je realno započeo sa modelom LG G2, gde je LG napravio radikalan zaokret predstavljajući telefon vrlo konkurentnog i dizajna i specifikacija. Jednostavan dizajn, kvalitetan ekran i tastere pomerene sa bokova na zadnji deo telefona su ga odvajali od konkurencije. Procesor u LG G2 je bio Snapdragon 800. Predstavljen je u avgustu 2013. godine i krenuo je u zvaničnu prodaju u septembru 2014. godine. Sa LG G3 modelom dobijamo ekran više rezolucije, pa je umesto 1920x1080px ugrađen među prvima 2560x1440px što je bila i udarni segment novog LG vodećeg modela. Uspeli su da pre konkurenata izbace na tržište model sa takvim ekranom i pokupe lovorike tik ispred konkurenata što im je donelo dosta medijske pažnje u tom trenutku. U ovom modelu je bio ugrađen Snapdragon 801 procesor. Ovaj model je došao na tržište posle 10 meseci od LG G2 modela, u junu 2014. godine. Posle 10 meseci na tržištu je opet potpuno novi model LG G4, koji za razliku od konkurenata pokušava i nešto agresivnijom dinamikom predstavljanja novih modela na 10 meseci umesto na 12 meseci, da pokupi još neki deo kupaca od svojih direktnih konkurenata. LG je svestan činjenice da novi model mora da ima nekoliko udarnih elemenata da bi novi model imao odjeka u javnosti i da bi bio prihvaćen od strane kupaca, a ove godine je slična situacija kao i sa prethodnim modelom.
Promene u dizajnu su suptilne, ali vrlo kvalitetno izvedene. Telefon ima dosta uže bočne delove pa generalno deluje drastično tanje od svog prethodnika iako je u pitanju samo dobro izveden dizajn sa dva milimetra manjom debljinom. Same ivice su vrlo kvalitetno obrađene, pa telefon u ruci vrlo lepo leži i deluje čak i lakše od prethodnika iako to nije. Gabaritno je LG G4 nešto duži i nešto širi, ali je tanji od prethodnika sa nešto povećanom i masom od 155 grama. Materijali koji su korišćeni pri izradi telefona su kvalitetni i na pogled i na dodir, sve deluje premijum.
Naravno, LG G4 nije stao tu već se potrudio da prvi ponudi i zadnji poklopac telefona urađen od prave kože. Plastični zadnji poklopac ima romboidnu šaru koja deluje vrlo moderno i prijatno na dodir, ali je prava koža zaista nešto što će dati potpuno novu dimenziju kvaliteta ovo modelu. Takođe, pored plastike i kože, moguće je uzeti i keramički zadnji poklopac što je vrlo interesantna opcija, jer keramika takođe deluje vrlo kvalitetno na dodir. Ono što je dobro jeste da zadnji poklopac možete menjati po želji bez ikakvih problema, a možete kupiti i u više boja, pa kombinovati sa svojom garderobom, što će se naročito svideti lepšem polu. Ivica telefona je metalizirana, tako da ako se odlučite za kožni zadnji poklopac onda dobijate kombinaciju tri najpoželjnija materijala: staklo napred, metal na ivicama i koža na zadnjem delu. Ova kombinacija ulazi ozbiljno u teritoriju luksuznih telefona koji koštaju po više hiljada evra.
Dizajn telefona je vrlo jednostavan, pomalo neuzbudljiv. Sa prednje strane praktično nema ništa sem velikog ekrana, sve komande su i dalje samo na dodir. Na bokovima telefona nema takođe ništa od tastera, sve je i dalje na zadnjoj strani. Na donjoj strani imate priključak za slušalice i za punjač, dok se na vrhu telefona nalazi infracrveni predajnik. Na zadnjoj strani dominira novo oko kamere koje je veće i upadljivije, kao da žele da kupci i na taj način vide da se u ovom telefonu nalazi dobra kamera. Bočno od kamere je laserski autofokus i LED dioda za blic. Ispod se nalazi taster za paljenje telefona i za utišavanje i pojačavanje. U donjem delu se nalaze i rupice za zvučnik. Sve je vrlo jednostavno, svedeno i funkcionalno. Nekima se neće isprva svideti što nemaju bočni taster za paljenje telefona, ali je LG G4, kao i prethodnici, to vrlo jednostavno rešio tako što se dva puta pipne ekran i telefon se aktivira, što posle određenog vremena zna da bude vrlo interesantno za korišćenje.
Prvi veliki segment koji je značajno unapređen na novom LG G4 modelu je svakako kamera. Ona sada ima otvor blende od F1.8, što je najveći otvor među telefonima, što je drastično bolje nego na LG G3 modelu sa F2.4, što možda ne deluje nešto naročito mnogo u ciframa, ali je zaista drastično poboljšanje pre svega za fotografisanje u slabijim svetlosnim uslovima gde će slike biti dosta svetlije, sa manje šuma i sa boljom reprodukcijom boje - puštajući na senzor kamere čak do 80% više svetla, tj. informacija. LG G4 ima i senzor povećanih gabarita, čak 40% veći, što drastično smanjuje šum na fotografijama i dozvoljava oštrije fotografisanje. Rezolucija kamere je respektabilnih 16 megapiksela, sa rezolucijom 5312x2988px. Snimanje videa je moguće u 4K 2160p u 30 sličica u sekundi ili 1080p u čak 60 sličica u sekundi. Ukoliko kliknete dva puta na taster sa zadnje strane, taster za smanjivanje, telefon će se brzo aktivirati, fokusirati i fotografisati, sve to traje oko 1.5 sekunde maksimum iz potpunog mirovanja, tako da ćete moći lako da uhvatite trenutke koji su vam bitni. Ukoliko se odlučite da startujete kameru dok je telefon aktivan, za to će biti potrebno oko pola sekunde svega, tako da će brzina i intuitivnost korišćenja kamere biti drastično prijemčiviji nego inače.
Naoružanje za fotografisanje je zaista impresivno, a najbitniji deo za dobru kontrolu su svakako manuelne kontrole koje su u potpunosti prebačene sa digitalnih aparata i sada možete korigovati do poslednjeg detalja sve parametre kao da imate digitalni foto aparat, nema više kaskanja. Dakle, imate vrlo moćnu svetlu kameru sa 16MP koja u sebi ima najnoviju optičku stabilizaciju koja je duplo bolja nego na LG G3 - OIS 2.0 koja sada ima veći stepen stabilizacije i dodatno i treću dimenziju stabilizacije, tako da se sočivo kamere kreće u svim pravcima da kompenzuje podrhtaje ruke čime se slika može zamutiti. Potom tu je laserski sistem za brzo fokusiranje koji drastično smanjuje vreme potrebno da se fokusira, kako tokom fotografisanja, tako i u realnom vremenu prilikom snimanja video materijala. Potom imate snažan blic koji zaista može da proizvede dosta svetla i u kombinaciji sa dobrim otvorom blende garantuje dobre fotografije u svim uslovima.
Poslednji segment je svakako kolor korekcija, ovo je prvi put da se ovakav senzor ugrađuje u telefon, za koju LG G4 ima poseban senzor koji se nalazi ispod blica, što je vitalan element kako bi se dobile najrealističnije boje i kako bi se najmanje informacija iz slike izgubilo pogrešnim odabirom balansa bele boje, što u krajnjoj instanci dozvoljava da se u Photoshopu doradi slika do savršenstva, a poslednji bitan element je RAW snimanje fotografije gde je izbegnut svaki gubitak kvaliteta fotografije zbog kompresije. Ovo sve zvuči i previše dobro, a u rukama znalca će moći da u najvećem broju situacija napravi fotografije koje mogu da idu i u štampu bez problema. Drastično poboljšanje svakako ima i prednja kamera, koja je sa 2.1 megapiksela na LG G3 modelu skočila na čak 8 megapiksela na modelu LG G4 i ima mogućnost snimanja 1080p videa u 30 sličica u sekundi.
Drugi veliki segment je novi Quantum IPS ekran dijagonale 5.5 inča sa Corning Gorilla Glass 3, koji obećava bolji kontrast, tamniju crnu boju i bolju reprodukciju boja. Ekran je vrlo svetao, ali ne baš na nivou Samsung Galaxy S6 modela. Ukoliko detaljno pogledate videćete da je sam ekran blago zakrivljen, tačnije konkavan, što daje nešto prirodniji osećaj prilikom korišćenja i ultimativno štiti ekran u slučajevima kada je okrenut licem nadole. Nezgodna strana ovoga je što vidite odraz svog lica izdužen u ekranu i to malo smeta. Na ekranu se prikazuje 20% više informacija o bojama i 25% više svetlosti.
Telefon se isporučuje sa Android 5.1 sa slojem LG UX 4.0 interfejsa koji daje mnogo jednostavniji i pametniji interfejs korisnicima. Njime su proširene mogućnosti kamere i kalendara kako bi se zahtevnim profesionalnim korisnicima dalo više mogućnosti. Ovaj interfejs je smišljen tako da daje optimalan način korišćenja, spajajući velike mogućnosti sa jednostavnim interfejsom. Veliki broj detalja je sređen, poliran i poneki detalji su prekopirani od konkurenata, ali oni dobri delovi srećom.
Sve u svemu, softver deluje vrlo stabilno, brzo i jednostavno, tako da ima gotovo neku Zen auru koja smiruje korisnika. U svakom slučaju sve deluje tehnički vrhunski izvedeno. Interesantna je i opcija Smart settings koja dozvoljava da u zavisnosti od konteksta automatski izvršite određeni program ili funkciju, kao što je na primer kada stignete kući da vam se aktivira WiFi, kada ste van kuće da vam radi Bluetooth, da vam se otvori određena aplikacija kada priključite slušalice i slično.
LG G4 sadrži dosta softverskih funkcionalnosti, a u poslednje vreme je mogućnost simultanog korišćenje aplikacija postala uobičajena praksa, pa ni LG G4 u tom segmentu ne zaostaje. Simultani rad aplikacija je fluidan, mada broj situacija u kojima ćete moći da iskoristite ovu opciju u praktičnom smislu nije veliki.
Procesor iako nije u vrhu daje vrlo odlične performanse, sa šestojezgarnim Snapdragon 808 jezgrom i 3GB radne memorije. U testiranju sirovih performansi preko Antutu programa, vidi se da su performanse približne Samsung Note 4 modelu, što jeste slabije od Samsung Galaxy S6. Razlika u performansama na ovim testovima ne treba previše da vas interesuje, obzirom da je sam interfejs telefona dosta optimizovan tako da sve radi praktično perfektno na LG G4 modelu. Jedini segment gde bi se eventualno osetila razlika je na zahtevnim 3D video igricama, ali su i one napravljene da rade i na mnogo slabijim modelima sasvim korektno.
Telefon odaje utisak da se igra sa svim zadacima koje pred njega postavite tako da bez obzira koliko agresivno koristite telefon, nećete nikada doći u situaciju da vam telefon bilo gde zastajkuje, to je stvar prošlosti za ovaj model. Telefon ima bateriju od 3000mAh što nije spektakularno na papiru, ali je u realnim okolnostima i više nego dovoljna, a u standby režimu ima neverovatno nisku potrošnju što će drastično uticati na trajanje jednog punjenja.
Interna memorija telefona je 32GB, a moguće ju je proširiti sa microSD memorijskom karticom do 128GB kapaciteta, tako da ćete imati dovoljno mesta na telefonu čak i za često snimanje 4K video materijala koji mogu da zauzmu veliki prostor. Proširenje memorijskom karticom je naročito bitno na ovom modelu obzirom da je moguće snimanje i fotografija u nekompresovanom formatu koji zauzima dosta više prostora.
U telefonu se nalazi X10 LTE modem kategorije 9, koji dozvoljava do čak 300Mbps preuzimanja i do 50Mbps podizanja podataka preko mobilne mreže. Na kvalitetnoj mobilnoj mreži možete očekivati izuzetno malu latenciju i monstruozan protok podataka. Ovakve tehnologije sada već daleko premašuju čak i sve klasične internet ponude u Srbiji, tako da ćete moći da preko svog telefona surfujete i radite kao da ste priključeni na izuzetno kvalitetan i brz link. Telefon podržava veliki broj mreža, tako da ćete moći bez ikakvih problema da se krećete svuda po svetu i da budete bezbrižni da ćete na svakoj mreži biti u stanju da uhvatite signal.
Obzirom da je zdravlje i fitnes postao veliki segment na modelima na vrhu segmenta, ni LG G4 nije ostao imun na to. Iako je nešto jednostavnija izvedba nego kod konkurenata, praktičnost upotrebe je odlična. Kada unesete potrebne osnovne podatke što uključuje trenutnu i željenu kilažu, dobićete preporuku koju treba da pratite po pitanju kretanja da bi izgubili viša kilograma.
Brzina kojom se LG sa svojim vodećim G modelima priključio vrhu ponude Android modela je zaista impresivna. Obzirom da dinamika predstavljanja novog vodećeg modela kod LG G serije ide na 10 umesto na 12 meseci kao kod konkurenata, možemo očekivati da će LG uspeti da brže na tržište donese neke vrlo značajne novitete.
Netflix je stigao u A1 u Srbiji
A1 Grupa je potpisala strateško partnerstvo sa Netflix-om, čime je A1 Srbija postao prvi mobilni operator na domaćem tržištu koji svojim korisnicima donosi ovaj servis. Korisnici koji odaberu NEO24&Netflix paket do kraja aprila dobijaju Netflix Standard plan bez dodatnih troškova do kraja 2024.
06.mar 2024
Eco Rating čuva životnu sredinu
Prosečan vek upotrebe mobilnih uređaja u Srbiji i svetu iznosi dve godine. Kao jedan od ključnih razloga za kupovinu novog mobilnog telefona se navode kvarovi i habanje, ali ova praksa direktno utiče na skraćivanje životnog veka uređaja. Dugovečnost mobilnog telefona zavisi od više faktora, izdržljivosti, mogućnosti popravke, kao i potrošnje energije prilikom punjenja, a njegova duža upotreba pre zamene za novi, direktno smanjuje emisiju CO2 i doprinosi očuvanju životne sredine.

Trajnost je samo jedan od aspekata u okviru životnog ciklusa uređaja koje Eco Rating, međunarodna metodologija koja procenjuje uticaj telefona na životnu sredinu, uzima u obzir prilikom ocenjivanja telefona. Maksimalan broj poena koji jedan uređaj može da dobije je 100, a što je rezultat veći, bolje su performanse uređaja u pogledu održivosti. Pored toga, Eco Rating pruža smernice u još četiri ključne oblasti: mogućnost popravke, mogućnost recikliranja, klimatska efikasnost i efikasnost resursa.

A1 je prva kompanija u Srbiji koja je uvela Eco Rating sa ciljem da motiviše i inspiriše korisnike da donose ekološke izbore, ali i celu industriju mobilnih telefona da ubrza svoju tranziciju ka modelu cirkularne ekonomije za mobilne telefone.

Više detalja i produženoj garanciji na 3 godine za odabrane modele pogledajte na sajtu A1 operatera.
31.avg 2023
Brži i lakši prenos broja
Početak avgusta obeležile su odlične vesti za sve korisnike mobilnih usluga u Srbiji. Novi propisi Regulatorne agencije za elektronske komunikacije i poštanske usluge (RATEL) stupili su na snagu i odmah duplo skratili proces prenosa broja iz jedne mreže u drugu sa četiri na samo dva dana.

Novi pravilnik smanjuje šansu da se zahtev za prenosom broja odbije zbog sitnih razlika u adresama ili nazivima pretplatnika. Sada je matični broj (JMBG za fizičko lice i matični broj za pravno lice) ključan faktor prilikom procene ispravnosti zahteva.

Nova legislativa donela je i promene u vezi sa ugovornim obavezama između korisnika i operatora davaoca broja, koje više ne mogu da budu osnova za odbijanje zahteva za prenos broja. Pored toga, definisan je i izuzetak od toga, čime se izbegavaju različita tumačenja i olakšava odlučivanje o ispravnosti zahteva.

Još jedna novina u pravilniku odnosi se i na sve korisnike mobilnih usluga koji zbog posla imaju veći broj telefonskih brojeva. Naime, operatori su dužni da korisnicima dostave podatke o svim njihovim telefonskim brojevima, uz podatke o ugovoru i datumu isticanja ugovora za svaki od brojeva.

Zahtev za prenos broja će moći da se podnese i elektronskim putem.Prenos broja moći će da se zakaže unapred sa tačno određenim datumom, a posebno je uređen i postupak prilikom prenosa velikih serija brojeva kod poslovnih korisnika.

Rokovi za proveru zahteva i izvršenje prenosa broja su skraćeni sa dva na jedan radni dan. Novi pravilnik propisuje da zahtev za prenos broja može da se podnese elektronskim putem i subotom, što do sada nije bio slučaj. Uz sve ove pogodnosti, polako se dolazi do cilja da se prenos broja završi u istom danu.
29.avg 2023
A1 preporuke kako izbeći kradju identiteta putem društvenih mreža
Krađa identiteta se dešava kada kriminalci koriste identitet žrtve da, na primer, kupuju stvari i plaćaju na rate. Ali da bi to uradili, prvo moraju da ukradu vaše lične podatke, kao što su vaše ime, broj telefona, datum rođenja, adresa i broj kreditne kartice.

Primer takve prevare desio se nedavno, kada je organizovana navodna nagradna igra za korisnike Dinakard platnih kartica putem lažne stranice Narodne banke Srbije na Fejsbuku. Mehanizam je podrazumevao da učestvovanjem u nagradnoj igri korisnik dobija priliku da udvostruči sredstva koja ima na platnom računu, a da bi to uspeo neophodno je da dostavi podatke o svojoj kartici i stanju na računu.

Cilj ovog napada bio je da od korisnika prikupi informacije o platnoj kartici, kao što su broj, datum važenja i slično, a kada napadač dođe do tih informacija, prosleđuje ih nekome ko može da ih zloupotrebi za obavljanje transakcija bez saglasnosti korisnika.

Pravilo broj jedan je da, ukoliko sami niste inicirali neko plaćanje, da zastanete i proverite par bitnih detalja. Prvo je da li se u imenu sajta na početku nalazi HTTPS, ovo poslednje slovo S označava Sigurnost, tj. da je veza izmedju vas i sajta enkriptovana i zaštićena tako da ako unesete broj kartice niko izmedju vas i sajta to neće moći da presretne.

Obratite pažnju na ime sajta, obično postoji neka slovna greška u imenu sajta, npr. napišu malo slovo L umesto broja 1 ili slično tako da vama isprva deluje kao ispravan domen. Lozinke, kartice, lične podatke nikada nemojte ukucati na nesigurnim sajtovima. Lozinku definišite tako da ima puno karaktera, sadrži više nepovezanih pojmova.

Nepažnja samo jednog zaposlenog i otvaranje sumnjivog priloga u emailu može skupo koštati kompaniju jer vrlo lako cela firma može biti meta phishinga, a šteta nemerljiva. Upravo ovo se desilo jednom velikom Youtube kanalu koji se bavi baš tehnologijama, neko ko je jako dobro tehnički obrazovan. Jedan zaposleni je otvorio pogrešan mail, hakeri su pokupili login podatke Youtube naloga tog korisnika i počeli da brišu video klipove sa kanala.

Za još informacija posetite stranicu A1 operatera.
26.jun 2023
A1 Kutak za bezbedan Net
U digitalnom okruženju korisnicima je potrebno više vremena da primete da su njihovi lični podaci ukradeni, za razliku od situacije u stvarnom svetu. Zbog toga je od izuzetne važnosti da obezbedimo sigurnost naših uređaja, jer na taj način obezbeđujemo i našu sopstvenu sigurnost.

Lozinke su prvi nivo zaštite i ne treba da sadrže jednostavne nizove brojeva, vama neke važne datume ili ime kućnog ljubimca, takve lozinke se lako mogu pogoditi. Umesto toga, osmislite jake i jedinstvene šifre sastavljene od mešavine malih, velikih slova i brojeva. Pored toga, trudite se da ih menjate i obnavljate na svakih mesec dana.

Elektronske i SMS poruke vas često mame hitnošću, što bi trebalo odmah da vam izazove sumnju. Najbolje što možete da uradite jeste da ne kliknete na određeni link i spasite sebe potencijalne krađe poverljivih informacija. Svaki podatak koji ukucate na sajtu kome adresa ne počinje sa "https://" praktično je lako vidljiva bilo kome ko može da presretne vaš upit.

Svako od nas je makar jednom u životu koristio otvorenu wireless mrežu, ali ono što možda niste znali jeste da tako postajete laka meta zlonamernom hakeru. Zato je savet da uvek koristite proverene i pouzdane mreže sa jakim pristupnim šiframa.

Znanje je moć i zato treba biti informisan i pratiti dešavanja. Platforma Kutak za bezbedan Net može biti sjajan saputnik u virtuelnom svetu. Upravo tu vas čekaju najnoviji trendovi, kursevi, uputstva i korisni saveti o korišćenju različitih alata za zaštitu na internetu. Za više informacija posetite A1 Kutak za bezbedan Net stranicu.
15.jun 2023
* maloprodajna cena sa uključenim PDV-om. Dinarske cene modela se dele sa prodajnim efektivnim kursom NBS koji se ažurira na svakih nekoliko dana. Plaćanje ISKLJUČIVO u dinarskoj protivvrednosti.
Uslovi korišćenja Mail: mobilnisvet.com@gmail.com - Sva prava rezervisana. © 2003-2024