KUPI
ISTRAŽI
RAZMENI
PREUZMI
BRZA PRETRAGA
Model telefona
Pravila foruma
Ukoliko želite da pogledate teme vezane za određeni OS, možete to uraditi preko sledećih prečica:
Android OSWindows OSSymbian OS

Započni novu temu  Index boarda » Mobilni telefoni » Nokia
Autoru Poruka
 Zawahiri OffLine Slučajni prolaznik - Čet, 07. Sep 2006. 11:42
Ćao svima,

Izgubih dva dana mučeći se da povežem novokupljeni telefon Nokia 3120 sa kompjuterom preko DKU-5 kabla koji sam kupio u radnji opreme za mobilne telefone. Kabl košta 1000 dinara, može se naći na buvljaku i za manje. Nije original, pošto su originali dosta skuplji. Da ne bude zabune, pakovanje izgleda ovako:
http://www.centralpark.net.au/dku5/box.jpg
http://www.centralpark.net.au/dku5/inside.jpg

Ovaj kabl NEMA BLAGE VEZE sa originalnim DKU-5 Nokija kablom, i teško da ćete moći da ga priključite na Nokia PC Suite, pogotovo nove verzije. Verzija koja je na CDu izgleda da radi. Postoje razni tekstovi naokolo po internetu i svi ljudi imaju isti problem, širom sveta. Postoje različite varijante rešenja drajvera za kabl, ali ni jedna meni nije radila posao. U stvari, jedino sam uspeo na devojčinoj mašini da namestim da radi kako treba, moju sam zagušio raznim instalacijama i ceo recept nije radio ni posle Restore point-a na prethodnu verziju pre bilo kakve nove instalacije.

Kabl je u stvari USB-2-COM veza koja se ostvaruje preko nekog 3rd party drajvera, u mom slučaju, Texas Instruments drajvera. Postoje neka rešenja na webu za ovu vezu sa Prolific PL2303 drajverom, ali to kod mene nije bio slučaj i verujem da su svi kineski DKU-5 kod nas isti kao ovaj moj.

Ovo ćete proveriti tako što na CDu koji dolazi uz kabl, otvorite u NotePadu fajl koji se nalazi u folderu

CD:\Driver\inf\win2000&xp\UmpComXP.inf

U zaglavlju će biti ispisano:
...
;* ABSTRACT: Texas Instruments Driver Installation file for
;* a UMP Serial Port
...

Instalacija - ako ste instalirali nešto prethodno od Nokijinog softvera, ili probali sa različitim drajverima, sumnjam da će vam uspeti, kod mene ovaj recept nije upalio, ali vredi probati:

1 - U pomenutom folderu na CD-u, CD:\Driver\inf\win2000&xp\, kliknuti desnim tasterom na fajlove ovim redosledom:

umpusbXP.inf - izabrati Install
UmpComXP.inf - izabrati install

2 - Uključiti kabl u usb port. Windows će da prijavi novi hardver i preskočite potragu za drajverima, idite na 'Select blabla from specific location'. Folder koji ćete uneti je CD:\Driver\inf\win2000&xp\. Ako Windows prijavi da ne može nači tu potrebne drajvere, upišite path CD:\Driver\inf\ i probajte ponovo, trebalo bi da prodje. Ako slučajno traži neki specifičan fajl, kod mene je to bio usb2vcom.sys, uputite hardware wizard na CD:\Driver\inf\ folder.

3 - Instalacija je uspela ako na kraju svega dobijete poruku da je hardver instaliran i da računar mora da se restartuje da bi hardver radio. Ovo je VRLO VAŽNO, pošto kod mene na kompjuteru ni jednom nije tražio restart, i drajveri nikad nisu proradili. Restartujte kompjuter i ostavite uključen kabl u usb portu

4 - Nokia PCSuite je potpuno neupotrebljiv i nekoristan softver, ako baš želite da koristite ovo djubre, instalirajte verziju koja se nalazi na CD-u, bilo koja novija verzija vam NEĆE raditi. Ja sam instalirao Oxygen phone manager 2.

5 - Da bi softver "video" telefon, mora se naznačiti na kojim portovima da prima podatke. Izaberite

My Computer->Properties->Hardware->Device manager

i tu pogledajte stavku Ports(COM & LPT), trebalo bi da bude dodato nešto kao:

'DKU Data Connection Cable (COM4)' ili slično

Samo je broj COM porta važan. Podesite softver:

-Nokia PC Suite: Manage Connections->DKU-5 cable - izaberite ovaj COM port
-Oxygen: Tools->Optios-> (Connection) Add -> izaberite COM port i tip konekcije "DLR-3 or DLR-3P"

Priključite telefon na kabl.

6 - Pristup telefonu:

Oxygen bi trebalo automatski da prepozna telefon, a za Nokia PCSuite bi bilo najbolje da kliknete na yinyang ikonicu u systray-u i da izaberete Phone Selector, na listi telefona bi trebalo da se nalazi vaš telefon.

PCSuite toplo NE PREPORUČUJEM, pošto se u paketu koji dolazi na CDu instaliraju još neki drajveri koji mogu da upropaste ceo proces. Ionako ne služi ničemu.

To je sve, srećno
2 poruka od Čet, 07. Sep 2006. 10:35
 b_udder OffLine Ex-Moderator - Čet, 07. Sep 2006. 12:06
Korisnikov avatar
Zawahiri, svaka cast na trudu :)

pozdrav...
1733 poruka od Čet, 15. Dec 2005. 02:33
: • iPhone 3GS
 Schkomi OffLine Redovni učesnik - Čet, 07. Sep 2006. 15:19
Korisnikov avatar
Ne znam za sve vas ostale, ali meni je PCSuite oduvek odlično radio, i bez ikakvih problema.

Sa PCSUiteom (trenutno verzije 6.81) dolaze drajveri za DKU2 i DKU5 kablove. 8)

Koliko ja znam, svi novi Nokijini modeli srednjih i viših klasa dolaze u paketu sa originalnim DKU kablovima.....

Stvarno mi se nikad nije deslio da se PCSuite blokira i da ne funkcioniše ili da "ne vidi" telefon i sl. Jedino me nervira što je stalno aktivan u memoriji i što "guta" oko 10-17mb RAM-a.... :chytry:

Oxygen je odličan program, al mi je on češće pravio sra*a :blinky: :ohmy: tipa "not found" i sl..

Pozz
123 poruka od Uto, 21. Sep 2004. 11:53
• Novi Sad
 bela OffLine Entuzijasta - Pet, 08. Dec 2006. 16:46
Korisnikov avatar
Meni se takodje desava da mi PCSuite ne vidi telefon, a to je posledica uglavnom toga to instaliram neke programe koji imaju veze sa telefonom tipa Oxygen phone manager
256 poruka od Pet, 10. Feb 2006. 05:04
• Beograd
6630
 miodrage OffLine WP_guru - Ned, 10. Dec 2006. 18:14
Korisnikov avatar
Ja imam jedno pitance, sta ce neko da intalira OPM (Oxygen...) ako mu PC Suite radi posao? Sta to OPM moze jos da mi ponudi? Ne mnogo. JA preko PC Suite-a sve obavljam jednostavno i lako, i bez mnogo cimanja. A da, nemam DKU kabl nego CA-53.
11482 poruka od Pon, 13. Mar 2006. 23:35
• Subotica : • iPhone Xr, RED
Ceterum censeo, Androidam delendam esse!
 mirza82 OffLine Povremeni posetilac - Pet, 19. Jan 2007. 00:12
Korisnikov avatar
Takodje i ja imam CA-53 i sa PC Suite-om radi savrseno, odmah mi je pronasao telefon i nijednom nije pokazao "NOT FOUND" i te gluposti! :uhuh: :uhuh:
47 poruka od Sub, 22. Apr 2006. 02:36
• Cuprija
 Super Sayian OffLine Mobil fan - Uto, 11. Dec 2007. 05:10
Korisnikov avatar
Ljudi meni i dalje pokazuje onaj raspali error da nece da mi porepozna don znaci kliknem na konekt fon i kazem next i on mi izbaci neki raspali error pomagajte izludecu pomolicu PC i sve!
456 poruka od Uto, 22. Maj 2007. 08:40
• NBG
Nokia 6220+1G MircoSD Symbian ruleeezzz!Ali se plasi da hakuje svoj mob
 kljun OffLine Mobil manijak - Uto, 11. Dec 2007. 05:34
Korisnikov avatar
Super Sayian samo bez nerviranja, probaj ovako:
1. obrisi PC Suite i sve sto je vezano za njega,
2. ubaci USB od Nokie u drugi USB port,
3. trazice da snimis drivere, ubaci instalacioni CD od telefona i pronace drivere koji mu trebaju i prepoznace telefon, posle prepoznavanja iskljuci telefon sa USB-a
4. snimi Nokia PC Suite sa linka koji sam ti dao,
5. ponovo stavi telefon na USB i sacekaj da odradi jos neka snimanja drivera za telefon, ovog puta za PC Suite,
-trebalo bi da sad telefon bude prikacen normalno na kompjuter.
:wink:
1826 poruka od Čet, 26. Jul 2007. 20:56
• Sremska Mitrovica
Nokia N82 + 8GB + Altec Lansing Headphones, SE K810i L.F.C. - Y.N.W.A. moj album
 djolex OffLine Mobil manijak - Ned, 27. Apr 2008. 20:19
Korisnikov avatar
Izvin' te što sam offtopic ali bi hteo da znam kako može da se poveže nokia 6610i sa DKU 2 Kablom ?
1125 poruka od Ned, 27. Apr 2008. 19:26
Nokia Lumia 630
 los_trip OffLine Povremeni posetilac - Sre, 06. Avg 2008. 20:07
Korisnikov avatar
jedno pitanje ja imam Nokiu E65 i usb kabl al nemam cd od fona

jel se moze naci gdje nanetu cd

hvala na odgovorima
47 poruka od Sub, 12. Apr 2008. 06:47
• Zlatna Dolina : • Lumia 920
 Mirko BGD OffLine Mobil manijak - Sre, 06. Avg 2008. 20:15
Korisnikov avatar
europe.nokia.com -> support and software :wink: