M600i 2006
2006. godina
"
EXT nema
mAh
Test mobilni telefon Sony Ericsson M600i
U nastavku pročitajte kompletan test mobilnog telefona Sony Ericsson M600i. U testu ćete pronaći detaljne informacije testiranog mobilnog telefona Sony Ericsson M600i vezano za izgled modela, performanse, kvalitet ekrana i kamera.
MOBILNISVET.COM JE EKSKLUZIVNI ZASTUPNIK MOBILE-REVIEW.COM
(Srbija, Crna Gora, Bosna i Hercegovina, Hrvatska i Severna Makedonija)

Kompletan test GSM/UMTS smart telefona Sony Ericsson M600

Uspeh BlackBerry rešenja postao je direktiva velikom broju proizvođača, koji su već uzeli u razmatranje ovakva rešenja. Međutim, veliki uspeh nije pratio originalni BlackBerry, već smart telefone koji poseduju QWERTY tastaturu, budući da oni obezbeđuju kompletno novi nivo funkcionalnosti i sagledavanja aspekata. Dok tržište telefonskih aparata koji poseduju QWERTY tastaturu nije bilo toliko veliko, još tada je bilo dobro razvijeno, tako da se ovakve tendencije nisu mogle ignorisati. Sada, vodećih pet proizvođača nudi ovakvu vrstu telefona, uključujući i smart telefone. Na primer, Nokia nudi jedan ovakav uređaj, koji predstavlja E seriju, Motorola poseduje slična rešenja u okviru svoje A serije (nije predstavljana na evropskom tržištu, dostupna je na američkom i azijskom), dok nekadašnje Siemens odeljenje ima SK65 model. Ova lista može biti još duža ali veoma je zanimljivo pogledati statistiku popularnosti. Na prvi pogled, da su ovi telefoni predstavljeni na različitim tržištima, verovatno bi bila i veća potražnja. Ali ukoliko se dublje pogleda, doći ćete do zaključka da ova raznovrsnost krije samo jednu neospornu činjenicu – konstantno nadmetanje u izradi smart telefona (da budemo precizniji, komunikatora, iako terminologija ne pruža tačnu definiciju) kao i uobičajenih telefona sa proširenim funkcijama. Ono što je suština jeste mogućnost privlačenja konzervativnijih korisnika koji se očigledno boje relativno novih tehnologija. Ovaj udeo potencijalnih kupaca je znatan, za njih kupovina smart telefona nije od suštinske važnosti, naročito kada treba da prihvate činjenicu da moraju koristiti novu platformu. Još jedna od većih razlika između QWERTY-opremljenih telefona i uobičajenih aparata je prisustvo ovakve tastature. To je vrsta začaranog kruga, koji jako utiče na prodaju QWERTY uređaja, koja je veoma niska. Drugu ciljnu grupu mogu predstavljati oni koji se suočavaju sa potrebom čestog slanja SMS poruka pa im je neophodna i velika brzina kucanja. Još jednom, svi proizvođači se susreću sa nekoliko negativnih aspekata, kao što je nevoljnost kupaca da plate više za uređaj koji poseduje tastaturu ili jednostavno nedostatak funkcionalnosti. Evo jednog primera da bi vam bilo jasnije – sigurno se svi sećate eksterne tastature koja je predstavljala dodatnu opremu za Ericsson mobilne telefone. To je bilo inovativno rešenje koje je pružalo zadovoljavajuću funkcionalnost ali uprkos tome nije uspela da postane masovno korišćen proizvod.

QWERTY pad je uobičajeno deo smart telefona koji predstavlja zgodan dodatak celokupnoj funkcionalnosti. Ono što zaista vrši uticaj na odabir telefona je grupa inkorporisanih funkcija koje su veoma dobro naglašene u reklami, više nego bilo koji drugi detalji. Tu može pripadati BlackBerry klijent (kada kupac koristi ovaj servis i oseća potrebu za ovakvom mogućnošću), prisustvo WiFi, touch ekrana, itd. Tako da među svim ovim karakteristikama, čak iako to zvuči čudno, tastatura je samo nebitna stvar koja će tek malo pomoći korisniku pri odabiru i kupovini ovakvog telefona. Udeo ljudi, koji biraju rešenja isključivo za njihov QWERTY pad nije značajan i u najboljem slučaju dostiže nekih 10%. Međutim, treba pomenuti da ovde nisu uračunati „maksimalisti“, drugim rečima potrošači, koji žele da dobiju maksimum osobina i tehničkih karakteristika za određenu cenu – i koji smatraju prisustvo tastature zgodnim dodatkom i ničim više, pitanje je da li uopšte znaju da je koriste, ali volšebno se pojavljuje na njihovoj listi želja.

Ovaj opširan uvod imao je za cilj da predstavi kako tržište QWERTY uređaja nije velikog opsega i da ga većina korisnika ne smatra korisnim. Ukoliko preformulišemo sve gore navedeno, shvatićemo da uspeh QWERTY tastatura na evropskom tržištu zavisi od razvoja BlackBerry i sličnih uređaja. Još jedna napomena – komunikatori kompanije Nokia ne mogu se svrstati u ovu grupu, budući da su usmereni za različiti tržišni udeo.

Objavljivanje Sony Ericsson-ovog modela M600, koji poseduje QWERTY tastaturu, a koji je istovremeno i smart telefon koji poseduje Symbian 9.1 UIQ 3.0, nije se činilo razumnim potezom – imajući u vidu činjenicu da se ova kompanija do skoro bazirala na razvoju ultmativnih rešenja, pokrivajući na taj način najviše korisnika koliko je to moguće. Ustvari, kompanija nije imala dovoljno kapaciteta, pa prema tome nisu mogli priuštiti proizvodnju drugih uređaja i proširenje na taj način. Predstavljanje M600 simbolizuje jedan korak napred, od napadanja tržišta novim stadijumom do sledećeg stadijuma gde su segmentacioni koraci proizvodne linije u središtu pažnje i gde se nude rešenja visokih profila. Kompanija nije imala u vidu da će Sony Ericsson M600 dominirati tržištem i da će imati veći procenat prodaje nego što je to bio slučaj sa modelom Sony Ericsson P990, uzimajući čak u obzir i činjenicu da M600 košta manje i ima privlačniji izgled. Glavno objašnjenje zašto uređaj nije namenjen za sigurnije i značajnije tržište leži u nevoljnosti stvaranja konkurencije bez sopstvene proizvodne linije kompanije – što je i glavni razlog zašto ovaj model ne poseduje ugrađenu kameru i ugrađeni WiFi, jer da ih ima bio bi direktan rival P990 modelu. Međutim, očigledno je da je ovakva vrsta konkurencije veoma opasna. Pre svega ću napomenuti da je sledeći korak proizvodnja masovnog proizvoda koji je baziran na M600, opremljen standardnom tastaturom ali sa touch ekranom. Uređaj ovakvog tipa može postati noseći uređaj proizvodne linije zajedno sa aparatom Sony Ericsson K800i. Neko će možda reći da Sony Ericsson striktno prati UIQ koncept koji opisuje različite tipove uređaja i kombinacije kontrolnih elemenata.

Ovaj uređaj dostupan je u dve boje – granitna crna i kristalno bela. Dimenzije ovog telefona su 107x57x15mm. Zbog svoje debljine ovaj uređaj može se smatrati još jednim iz slim linije telefona. Njegova težina od 112 grama je prihvatljiva. Glavni materijal od kojeg je izrađeno kućište je plastika, slično načinu izrade ostalih proizvoda kompanije (npr. Sony Ericsson K750i). Ovo dovodi do pretpostavke da velika većina korisnika nema problema sa oštećivanjem i habanjem površine, međutim, aktivni korisnici će ipak biti suočeni sa ovakvom vrstom problema nakon 6-7 meseci upotrebe (ogrebotine i slično).

Video klip, upoređivanje veličine telefona sa drugim uređajima (4.67 Mb)>>>

Bočne strane krase srebrni okviri, što je slučaj u obe verzije. Dizajn uređaj izgleda veoma strog, sa samo jednim plavim detaljem koji se nalazi na zvučniku, zadnja strana i olovka takođe menjaju izged celokupnog aparata.

Uređaj lepo staje i u desnu i u levu ruku, iako način na koji su mogućnosti upravljanja organizovane jasno ukazuje da je telefon u celini namenjen za desnoruke osobe. U ovom slučaju uređaj se nalazi na levom dlanu a palac na JogDial tasteru. Ova kontrolna funkcija je jednaka onoj koju karakteriše Sony Ericsson P990i, tako da ovde postoji mogućnost skrolovanja i pritiskanja ovog tastera, međutim dodatni nivo slobode, kao što postoji kod modela Sony Ericsson P910i i Sony Ericsson P900i ovde nije prisutan. Ali u suštini to nije neophodno kod ovog modela, budući da softver maksimalno odgovara ugrađenim kontrolama, što ga čini još zgodniijm za upotrebu. Ispod JogDial tastera nalazi se taster Return, koji vodi ka višem nivou menija ili ka režimu mirovanja.

Video klip, dizajn telefona (7.23 Mb)>>>

Uređaj ne poseduje uobičajene tastere za primanje/završetak poziva već se ove funkcije vrše preko JodDial tastera ili kontekstualnog menija na ekranu. Veoma lagano možete pomerati prst preko ekrana i pritiskati ikone koje se pojavljuju. Ovaj telefon nije zamišljen za upotrebu bez dodirivanja ekrana (jedini izuzetak je Today ekran i medija plejer). Trebalo bi navesti da je način organizovanja menija veoma jednostavan, najčešće korišćenim stavkama može se pristupiti jednim pritiskom, dok u isto vreme da biste bili u mogućnosti da izvršite ostale funkcije, morate koristiti touch ekran i to je logična stvar. Taster „OK“ se takođe koristi za pozivanje.

Tastatura ovog telefona je jedna od njegovih glavnih karakteristika pa ćemo na nju obratiti naročitu pažnju. Sami tasteri nisu veliki i imaju dovoljno prostora među sobom, tako da neće dolaziti do grešaka usled pogrešno pritisnutog tastera. Uprkos prvom utisku, svaki taster ima dvostruku funkciju, što se može zaključiti po tome što svaki taster ima dva simbola: jedan sa leve i jedan sa desne strane. Pritiskom na bilo koji taster trebalo bi da dobijete osnovnu ideju o tome koju stranu pritiskate. Način na koji je tastatura osmišljena je inovativan, budući da je pored ovoga iskorišćen još samo kod jednog uređaja. Sa druge strane, nedostaci ove tastature jesu dug period prilagođavanja na nju kao i veliki broj grešaka u početku prouzrokovanim pogrešnim pritiskanjem. Slobodno mogu reći da mi je ovo prvi QWERTY uređaj sa nepoznatim izgledom, mada mi je brzo kucanje u početku bilo veoma bolno. Došao sam do sledećeg zaključka: pri unostu teksta, spajanje dva tastera u jedan i stalno dodeljivanje simbola odvlačilo mi je pažnju pa nisam bio siguran koje slovo sam trebao da upotrebim iako je pravo slovo smešteno na sledećem tasteru pored onoga na kojem je moj prst bio postavljen. Budući da nisam pronašao slovo koje sam želeo, počeo sam pogledom da tražim odgovarajuće i shvatio sam da se nalazi tek nekoliko milimetara dalje. Veoma zanimljiv psihološki efekat, koji sam primetio i kod nekoliko svojih prijatelja i svaki put kada smo probali istu stvar, došli smo do istog zaključka. Da bismo se u potpunosti uverili u ovaj fenomen, kontaktirao sam kolegu koji se nalazi u SAD-a i koji ima više iskustva u radu sa telefonima koji poseduju ovakvu tastaturu i on mi je priznao da je neophodan određeni nivo veštine i koncentracije na samom početku korišćenja ovog telefona. Tako da sada sa sigurnošću možemo izvući finalni zaključak: QWERTY tastatura na ovom uređaju se blago razlikuje od svih ostalih rešenja koja se trenutno mogu pronaći na tržištu i zahteva neko vreme da se korisnik navikne na upotrebu, u svakom slučaju, malo prakse neophodno je za sve.

Numerička gravura nalazi se u centru odgovarajući tastera i označena je plavom bojom. U većini režima, kada se može otkucati samo jedan broj, numerički raspored se automatski aktivira, ali pri unosu informacija u polje za unos teksta, bićete primorani da manuelnim putem menjate izgled (pritskom na taster Alt). Gornja linija dodatnih simbola poziva se na sličan način. Brzina kucanja je veoma visoka, čak je i brža nego što je to slučaj sa normalnom tastaturom. Osim toga shvatićete da se veoma lako možete zabuniti prilikom različitih pokušaja ispitivanja ove tastature. U prisustvu touch ekrana, nema potrebe za QWERTY tastaturom, jedino polje na kojem se može primeniti jeste broj specijalnih servisa koji su obezbeđeni od strane mobilnog operatera. Pored kucanja, korišćenjem tastature imate mogućnost da pređete na režim ručnog unosa teksta. Model M600 se isporučuje u tri jezička izdanja, sa različitim rasporedom slova (engleski, ćirilica, azeri).

Pozadinsko osvetljenje tastature je bele boje, čak iako boja nije jaka, oznake se veoma jasno razlikuju i pri direktnim sunčevim zracima.

Video klip, rad sa tastaturom, primer pisanja teksta rukom (5.81 Mb)>>>

Model karakteriše TFT QVGA ekran (240x320 piksela) sa dijagonalom 2.6inča. Ekran ne bledi na suncu, štaviše, obezbeđuje jasniju sliku sa odličnim predstavljanjem boja (do 262.144 boja); prema tome, telefon ostavlja odličan utisak. Imajući u vidu činjenicu da veliki broj funkcija zahteva dodirivanje ekrana, može se očekivati i dodatna zaštita kao i upgrade Sony Ericsson P990i tehnologije. Zbog toga što ovaj telefon ne poseduje ništa slično, treba razmisliti o kupovini neke vrste zaštite za ekran budući da dodirivanjem ekrana na njemu ostaju otisci prstiju. Zaključavanje tastera i ekrana je veoma bitno kod ovog uređaja, budući da nehotice možete pritisnuti neko taster ukoliko telefon nosite u džepu (ova funkcija se realizuje na nivou softvera bez upotrebe posebnih tastera). Naglasiću da ovaj uređaj ne bi trebalo da nosite zajedno sa ključevima ili nekim drugim tvrđim objektima, budući da može doći do oštećenja ekrana, štaviše, touch ekran nije ni namenjen da se nosi zajedno sa drugim stvarima.

Sa desne strane nalazi se taster za pokretanje WEB pretraživača, ali mu se može dodeliti funkcija pozivanja ili neka druga funkcija. Za razliku od Sony Ericsson-a W950i, ne postoji dupli taster za podešavanje jačine zvuka, budući da se to radi preko JogDial tastera koji se može koristiti za promenu jačine zvuka u bilo kom režimu. Na mestu ovog tastera ubačen je slot za MS M2 memorijsku kartu, koji je pokriven plastikom koja je pričvršena za kućište. Sa donje strana nalazi se konektor za Fast Port interfejs, prema tome, ovaj model podržava svu dostupnu dodatnu opremu. Mikrofon se takođe nalazi ovde. Na kraju, ovde ćete pronaći i otvor za provlačenje trake za nošenje telefona oko vrata.

Na gornjem delu nalazi se taster za uključivanje (koji se takođe može koristiti za promenu profila kada je ekran u režimu mirovanja) kao i IrDA utičnica.

Za razliku od telefona W950i, poklopac sa zadnje strane može imati mali zazor – iako je minimalan, ali pri pritisku čuje se neobičan zvuk. Model poseduje Li-Pol bateriju kapaciteta 900 mAh (BST-33). Prema rečima proizvođača, u stanju je da obezbedi 340 sati rada u režimu mirovanja i oko 7.5 sati u režimu razgovora. Tokom testiranja baterijala je trajala 2 dana uz prosečno sat vremena razgovora, 6 sati reprodukcije muzičkih sadržaja i nekoliko fajlova prebačenih preko Bluetooth-a, proveru mail poruka (približno 20 minuta) i pretragu web strana. Vreme za potpuno punjenje baterije je oko dva sata.

U najintenzivnijem režimu upotrebe, baterija će izdržati jedan dan – tokom ovog vremena možete slušati muziku, proveravati poštu i pretraživati web strane. Uzimajući u obzir činjenicu da veliki broj korisnika ne koristi u potpunosti mogućnosti uređaja, možemo slobodno reći da će pri ovakvoj upotrebi baterija trajati čitava dva dana, ali to zavisi od korisnika do korisnika. Onima koji ne vole da često slušaju muziku i koriste ostale funkcije, bateija će trajati 2-3 dana. Sa moje tačke gledišta, kod ovakvog režima upotrebe baterija može trajati tri dana, ali u tom slučaju kupovina ovakvog uređaja gubi svaki smisao.

Uzimajući u obzir činjenicu da ovaj uređaj spada u klasu poslovnih aparata, trebalo bi pomenuti da veliki broj proizvođača ne objavljuje podatke o trajanju baterije kada se koristi samo za pregled web strana. Ovakvi podaci se taktički prikrivaju, iako se objavljuje jedan od osnovnih. Najduže vreme za uređaje koji rade na Symbian operativnim sistemima jeste 2 sata, tako da se ni vreme za M600 ne bi trebalo mnogo razlikovati, ni u pozitivnom ni u negativnom smislu.

Sistem pričvršćivanja SIM kartice kod ovog modela je veoma neuobičajen, budući da se ubacuje u slot koji se nalazi sa gornje strane modula baterije. Da bi se kartica mogla izvaditi, neophodno je da izvučete metalni zub koji povlači pola kartice, zatim je uhvatite i izvučete napolje. Čitav proces nije tako jednostavan kao kod običnih uređaja, iako ćete se navići i na ovaj sistem. Na osnovu ovoga mogu reći da ovaj telefon nije prigodan za one korisnike koji često menjaju SIM kartice.

Ovaj model poseduje 80Mb interne memorije uz mogućnost proširenja ubacivanjem M2 kartice. Ovaj skladišni kapacitet je dovoljan za pokretanje većine aplikacija, dok oni korisnici koji žele da slušaju muziku moraju da izdvoje novac za moćniju memorijsku kartu. Veličina RAM-a je 64Mb.

Prenos fajlova na telefon vrši se preko USB konekcije, a podržana je 2.0 verzija. U toku sinhronizacije sa računarom, smart telefon se prepoznaje kao USB Mass Storage, prema tome korisnik ima slobodu da radi sa bilo kojim direktorijumima osim sa sistemskim. Jedna od opcija za konekciju sa računarom je preko USB-a u Modem režimu, gde smart telefon vrši funkciju bežičnog modema.

Meni

Veliki broj funkcija UIQ 3.0 koje su iskorišćene kod ovog uređaja poklapaju se sa onima kod modela Sony Ericsson W950i, kada je reč o određenim aplikacijama, opštem konceptu ali ne i kada je u pitanju medija plejer. Možemo odmah preći na opisivanje svih softverskih mogućnosti telefona. Prozor Today, karakteriše odlična funkcionalnost. Sa gornje strane ćete ugledati naslov „Today“ a sa leve strane mali „plus“ koji se odnosi na mogućnost proširenja liste. Kada pritisnete taster JogDial, otvoriće se meni koji sadrži sve nepročitane e-mail poruke, SMS, unose u kalendaru, zadatke i propuštene pozive. Svaka od ovih stavki može se pregledati, u ovom slučaju u listi koja se pojavi možete videti naslove poruka i beleške. Ovo će vam omogućiti ne samo da na brz način pročitate beleške već takođe i da ih otvorite. Dok ovo radite ne postoji potreba za korišćenjem touch ekrana ili tastature, sve se radi jednom rukom i korišćenjem tastera JogDial.

Sa donje strane ugledaćete statusnu liniju koja sadrži ikone za aplikacije – tu možete dodati i neke vaše ikone, jedina ikona koja se ne menja je ona sa desne strane koja služi za pozivanja glavnog menija. Glavni meni sadrži tastere ekrana Open i More koji proširuju mogućnosti hardverske kontrole elemenata.

Statusna linija. Jedinstvenost UIQ 3.0 je statusna linija koja prikazuje sve standardne aplikacije i meni. Ona predstavlja deo ekrana i prikazuje ikone koje odgovaraju događajima ili radnim režimima koji su trenutno aktivni. Ovde se pojavljuje koverta koja ukazuje na prisustvo nove poruke (pored pop-up upozorenja, ukoliko je ono moguće u trenutnoj aplikaciji) i Bluetooth aktivnost (usled konstantnog prisustva statusne linije, proizvođač nije uzeo u razmatranje zaseban svetlosni indikator za Bluetooth u vidu svetlosne diode kao što kod P900/P910). Broj opisanih varijanti u UIQ 3.0 i odgovarajućih ikona nije najbolji, međutim, one pokrivaju sve glavne događaje. Sledi lista ikona koje su dostupne kroz UIQ:

  • Status poziva i internet konekcije,
  • Nivo signala, GPRS konekcija
  • Nivo napunjenosti baterije
  • Status Bluetooth-a
  • IrDA status
  • Propušteni pozivi (samo odgovarajuća ikona, ne i broj)
  • Ikona koja pokazuje da je dolazni poziv ograničen
  • Podsetnik koji ukazuje na popunjenost SMS memorije
  • Nova poruka
  • Indikator režima Mute
  • Indikator virtualne tastature (za režime sa dostupnim unošenjem teksta)

U levom uglu statusne linije prikazuje se strelica na gore koja omogućava pop-up meni. Kao po pravilu, prikazuje pokretanje standardnih aplikacija. One su sakrivene iza novog unosa (New entry) a zatim možete odabrati poziv, poruku, kontakt, sastanak, zadatak, belešku, snimanje zvuka. Ovo je veoma prikladan način da pokrenete sve neophodne aplikacije sa samo dva dodira olovkom. Ovde takođe možete videti vreme, podesiti zvuke za sve događaje (i jačinu zvuka i odabir melodije). Na kraju, ovaj meni sadrži sve konekcije koje se pokreću jednim dodirom što je bez sumnje veliki plus (sada vam nije neophodan kontrolni panel i pokretanje Bluetooth-a i IrDA odavde).

Menadžer zadataka. Dve strelice koje su usmerene jedna prema drugoj prikazane su na statusnoj liniji sa desne strane; ovo je ikona menadžera zadataka. Kod starih UIQ verzija na prethodnim modelima zaista nedostaje ova vrsta mogućnosti. Sada možete pozvati listu poslednjih pokrenutih aplikacija i ponovo ih pokrenuti odavde. Uređaj koristi više vrsta različitih preventivnih zadataka.

Meni trenutne aplikacije. Svaka aplikacija ima sopstveni kontekst meni koji se poziva kuckanjem u gornji deo ekrana pomoću olovke.

Unos teksta. Uređaj nudi tri načina unosa teksta: prvi je prepoznavanje rukom pisanih karaktera; nisu napravljene nikakve promene u odnosu na P seriju. Drugi način je tastatura na ekranu – imate mogućnost prebacivanja različitih rasporeda, npr. sa jednog na drugi jezik. I treći način je unos podataka preko standardne tastature, ovde možete koristiti već ubačeni sistem unosa, T9.

Video klip, rukom napisan tekst (1.04 Mb)>>>

Tekst u svim unapred instaliranim aplikacijama može biti zumiran – podrazumevano podešenje je na srednjoj veličini. Ukoliko umanjite veličinu slova, ona neće biti nečitljiva već će se na ekranu pojaviti nekoliko više tekst linija. Isto važi i za povećanu veličinu, međutim ovde se moglo uraditi i više; u svakom slučaju, slova postaju još prepoznatljivija, iako se ne razlikuju mnogo od onih slova koja su standardne veličine.

Muzičke mogućnosti. Medija plejer koji se nalazi u ovom aparatu najbliži je onom koji je ugrađen u telefon Sony Ericsson P990i, budući da je to jedino moguće rešenje, međutim, ne može se upoređivati sa mogućnostima W950i. Očigledno je da telefon nije zamišljen kao muzičko rešenje. Pored toga, telefon poseduje sve kodeke, dok je kapacitet ograničen samo kada je u pitanju rad sa muzičkom bibliotekom. Podržani su audio formati MP3, AAC, AAC+, E-AAC+, WAV i M4A. Nema ograničenja po pitanju bitrate-a; takođe možete upload-ovati fajlove sa promenljivim bitrate-om. Mogućnosti plejera mogu se uporediti sa onima koje karakterišu standardni Walkman uređaj – što je prednost a ne nedostatak.

Video klip, reprodukcija muzike (4.59 Mb)>>>

Slušalice HPM-70 se isporučuju zajedno sa telefonom a koriste konektor za Fast Port interfejs. Na kablu se nalazi 3.5mm priključnica za uobičajene slušalice. Kvalitet slušalica je jedan od najboljih koji se može pronaći na tržištu.

Jedna od prednosti telefona je podrška za A2DP profil za Bluetooth, koja omogućava preslušavanje muzičkih sadržaja preko bežičnih Bluetooth slušalica. U ovom režimu telefon može raditi oko 6.5-8 sati (konstanta reprodukcija, bez drugih pokrenutih aplikacija).

Ono što telefonu nedostaje je daljinski upravljač, umesto kojeg se koriste bežične slušalice pomoću kojih možete pokrenuti, pauzirati i promeniti numeru. Sve je standardno i veoma dobro radi. Takođe možete koristiti i slušalice ostalih proizvođača.

Kvalitet zvuka može se uporediti sa Walkman-brendiranim telefonima, ali i dalje se razlikuje u odnosu na W950i u smislu jačine i bogatstva zvuka. Ne znam zbog čega je to tako, da li je u pitanju utvrđeni stereotip ili je W950 zaista muzički telefon visokog profila.

Kontakti. Svi unosi u telefonski imenik su organizovani na uobičejen način: prvo se prikazuje kompletna lista a kada odaberete određeni kontakt, ugledaćete podrzumevano podešeni broj za taj unos. Na listi se ne prikazuju unosi koji se nalaze na SIM/USIM karticama, mada ste i dalje u mogućnosti da njima rukujete preko menija telefonskog imenika – tako što ćete ih prekopirati u memoriju telefona i na memorijsku karticu. Pošto eksterna memorijska kartica može da služi za arhiviranje uskladištenih kontakata nema potrebe da čuvate kontakte na SIM/USIM karticama, naročito kada se uzme u obzir da se struktura unosa u tom slučaju oštećuje.

Pretraga opšte liste može se vršiti po prvom ili po nekoliko slova (linija iznad je polje za pretragu). Sortiranje unosa na dva različita jezika je izvršeno na standardan način: kontakte na engleskom jeziku slede unosi napravljeni na drugom jeziku. Bolje rešenje je da sve kontakte napravite na jednom određenom jeziku, jer ćete u sporotnom trošiiti mnogo vremena na pronalaženje kontakata.

Svaki određeni kontakt može sadržati bilo koji broj različitih brojeva – prvi unešeni broj se postavlja kao podrazumevano podešeni. Dodatni brojevi sem ovoga koji su dostupni u standardnom pogledu mogu biti dodati preko menija. Opštu listu karakteriše prikazivanje određenih brojeva horizontalnim skrolovanjem, čime možete doći dod dodatnih informacija kao što su e-mail adresa, itd.

Uprkos uobičejenom načinu primene UIQ 3.0, programeri Sony Ericsson-a su kreirali četiri tabulatora u režimu editovanja kontakata, nasuprot tri koliko postoji po podrazmevanom podešavanju. Prvi se odnosi na funkcije editovanja informacija u vezi sa brojevima telefona, odabiranje kategorija i grupa. Osobenost ove karakteristike je da jedan isti broj može biti odjedanput dodeljen u nekoliko kategorija (može biti korisno kada šaljete poruke za više korisnika). Drugi tabulator sadrži datum rođenja, status u kompaniji, poziciju, adresu (nekoliko polja), kao i adresu na poslu. Treći tabulator je tekstualna beleška, dodata uz kontakt, dok četvrti tabulator predviđa glasovne komande (primenjene na brojeve telefona) i personalnu melodiju zvona (ukoliko ste odabrali melodiju zvona za grupu, pri pozivu ona će biti zamenjena individualnom melodijom, jer ona ima viši prioritet). Kao što smo videli, jedina opcija koja se razlikuje od standardnog izgleda je postojanje tabulatora sa tekstualnim beleškama.

Prilikom pregleda unosa možete kreirati novu poruku za odabrani broj telefona jednim potezom (u pop up prozoru možete odabrati SMS ili MMS poruku) ili u slučaju da ste odabrali e-mail adresu, ugrađeni mail klijent se odmah pokreće. Zbog režima brzog kucanja preko tri tastera na ekranu, imaćete mnogo bolji osećaj pri radu.

IM-klijent je integrisan u Kontakte, i odavde možete ispitati status svog sabesednika i izvršiti odgovarajuću radnju (ovo nije standardna realizacija UIQ). Proizvođači treće strane će otkriti široko polje za delovanje ovde, pre svega zato što je interfejs veoma fleksibilan i što je još važnije potpun pristup kontaktima je ostvaren preko odgovarajućeg API-ja. U poređenju sa UIQ 2.1 potencijalne mogućnosti kreativnog rada su daleko veće i pretpostavljam da ćemo uskoro videti prve plug-in-e.

Ugrađeni kontakt menadžer je takođe dostupan u telefonu – on omogućava korisniku da šalje odabrane unose (kategorije) na druge uređaje preko IrDA ili Bluetooth-a, a telefon podržava i vCard 2.1 standard. Prema tome, vi možete primati unose sa drugih uređaja na potpuno isti način. Na žalost proizvođač nije popravio kvar sa slanjem kontakata na nekoliko telefona, na primer Sony Ericsson K750. Kada pokušate da pošaljete sve kontakte odjednom, brojevi se konstantno mešaju. Slične greške se ne dešavaju kada se primenjuje sinhronizacija sa računarom ili PDA. Štaviše, prebacivanje pojedinačnih kontakata ne predstavlja problem, i sva polja se savršeno poklapaju. Ukoliko treba dašaljete podatke na obične telefone, jedan treba da koristi MS Outlook kao posrednu vezu.

Potpuna realizacija SyncML omogućava sinhronizaciju podataka sa svakim uređajem koji podržava ovaj standard (nije bitno da li je u pitanju PC, PDA ili telefon).

Fotografije iskorišćene za kontakte u telefonskom imeniku mogu biti prikazane na različite načine (skupljena i razvučena), a takođe postoji i mogućnost pravljenja fotografije korišćenjem ugrađene kamere dok kreirate unos. Svi snimci se čuvaju u internoj memoriji.

Kvalitet realizacije telefonskog imenika je dobar i zadovoljiće i najzahtevnije korisnike. Integracija sa ugrađenim aplikacijama približava se maksimumu. Čak i kada radite jednom rukom nema nikavih problema dok se krećete kroz listu birajući broj i pozivajući ga.

Pritisak sa zadržavanjem numeričkih tastera aktivira pretragu telefonskog imenika, što može biti izvedeno sa nekoliko slova. Pored toga možete podesiti 9 brojeva za brzo pozivanje, što će biti praćeno odgovarajućim imenima i fotografijama (ukoliko su podešene) na ekranu. Pozivanje se vrši na sledeći način: pre svega odaberete broj (u tom momentu na ekranu se pojavljuje ime osobe čiji je kontakt dodeljen određenom tasteru), i zatim pritisnete taster za pozivanje. Kada se telefon nalazi u režimu mirovanja (režim celog ekrana) prebacivanje između broja koji pozivate (numeričkim tasterima) i brojeva za brzo pozivanje se izvršava jednim pritiskom na odgovarajuću ikonu.

Poruke. Sve dolazeće poruke i elektronska pošta se čuvaju u jednom direktorijumu – Inbox. Ovo se isto odnosi i na fajlove primljene preko IrDA i Bluetooth-a (uređaj podržava sve formate, čak i one koje ne može da prepozna). Podaci smešteni u direktorijumu Inbox, se kasnije mogu sačuvati u drugim direktorijumima – telefon obezbeđuje potpun pristup sistemu fajlova (ovo se ne odnosi na sistemske direktorijume). Korisnici su takođe u mogućnosti da kreiraju sopstvene direktorijume i u njih sortiraju poruke. Kada uđete u meni za slanje poruka, po podrazumevanom podešavanju, prikazaće vam se glavni direktorijum, horizontalnim skrolovanjem možete birati određene fajlove a pritiskom tastera OK birate određeni direktorijum i na taj način možete videti listu poruka u njemu.

Root menija za slanje poruka prikazuje sve zasebne naloge za elektronsku poštu koji se nalaze pod Inbox direktorijumom – na primer ukoliko imate tri naloga oni će biti prikazani po redu pojavljivanja.

Direktorijum Inbox prikazuje tip poruke (SMS, MMS, Beam) – videćete odgovarajuću sličicu koja se nalazi pored svake poruke.

Novu poruku možete kreirati praktično iz svakog menija, koji sadrži broj telefona – samo je potrebno da odaberete željeni tip (SMS, MMS) i počnete kucati poruku. Možda će biti iznenađujuće, ali pod imenom SMS možete pronaći i EMS poruke. Korisnik na ovaj način ne utiče na tip poruke koju kreira – ukoliko unosi samo tekst, uređaj će poruku prepoznati kao SMS, dok je poruka prepoznata kao EMS kada koristite ne samo ikone osmeha, već i melodije, sličice i format teksta (ovo se ne odnosi na funkciju Zoom). Kod modela M600 ovaj standard je potpuno podržan.

Spojene poruke se prikazuju kao jedna, dok su kada ih kucate prikazane na uobičajen način (na primer 1/2). Želeo bih da naglasim da obnovljeni T9 sistem, koji analizira unete reči i nudi njihov mogući završetak, olakšava rad sa porukama (sistem je organizovan analogno onom na Motorola telefonima). Još jedna prednost je što uređaj čuva kompletne poruke (one se čuvaju u dinamičkoj memoriji, tako da nisam mogao da utvrdim njihovu veličinu, mada ovo nisu skice poruka). Kada počnete da unosite reč koja se sadržala u prethodnoj poruci, biće vam ponuđeno da odaberete tu reč ili da nastavite da kucate. Kada unesete samo jednu reč koja se razlikuje od prethodno sačuvane poruke ostali deo opcionog teksta nestaje. Ovo je najbolji način da sačuvate privremene poruke koje ne želite da sačuvate u Draft direktorijumu. Među ostalim osobenostima možete primetiti da je prvo slovo uvek veliko, mada se ova opcija može isključiti. Takođe uneti osmesi u tekstu mogu se prikazati odgovarajućim ikonama u standardnim porukama.

Određena poruka se može poslati na više brojeva telefona odjedanput, sve što je potrebno u tom slučaju da uradite je da proverite potrebne unose ili određne brojeve telefona u kontaktima. Slanje poruka za više korisnika može i da se vrši na osnovu grupa. Kada odgovarate na primljenu poruku potrebno je da odaberete između SMS/MMS (mada lista ne uključuje opciju reply sa stavkom mail).

Kreiranje MMS-poruka. Ovde je dostupno nekoliko tabulatora, preko kojih možete da izaberete pauzu između stranica u porukama i kreirate svoje sopstvene šablone. Sem standardnih fajlova (grafika, video, slike, muzika itd) poruka može da sadrži i skicu nacrtanu slobodnom rukom upotrebom Touch ekrana. Sve ostale opcije se poklapaju sa uobičajenim, odabir kontakata u prozoru primaoca je sličan kao kod SMS poruka, mada MMS takođe karakteriše i čitanje izveštaja o prispeću poruke za razliku od standardnog izveštaja kod SMS poruke.

Za sve tipove poruka uključujući e-mail, postoji mogućnost pretraživanja po delovima teksta – u krajnjem prozoru prikazuju se rezultati pretrage uz mogućnost brzog prebacivanja na traženu poruku. Nismo mogli da pronađemo nikakvo ograničenje po pitanju veličine poruke – ova opcija je zavisi od operatera ili proizvođača u zavisnosti od regiona.

Telefon obezbeđuje potpunu podršku za primanje MMS podešavanja, mail klijenta, GPRS i OTA. Sva primljena podešavanja se čuvaju u odgovarajućim sekcijama.

E-mail klijent. Telefon može raditi sa nekoliko e-mail box-ova a ova verzija UIQ radi sa skoro svim trenutno aktulenim standardima. Sledeći standardi su podržani od strane operativnog sistema:

POP3
IMAP (IMAP Idle, IMAP Remote folders)
SMTP
MIME
MHTML
Push mail

Sva podešavanja mail klijenta su laka za podesiti – potrebno je bilo da upload-ujete celu poruku ili samo zaglavlje (kao opcija može se preuzeti određeni deo poruke, ali da ne prekoračuje određenu veličinu u Kb). Isto tako, može se podesiti koliko poruka može istovremeno da se uskladišti u Inbox-u – kada se jedanput taj broj dostigne upload se automatski pauzira. Takođe postoji i opcija za proveru e-maila u određenim vremenskim ciklusima.

Po podrazumevanom podešavanju UIQ koristi Latin 1 kodni raspored. Proizvođač može da doda druge kodne rasporede, tako da će Sony Ericsson dodati lokalne kodne rasporede za određena tržišta.

Prilozi su potpuno podržani od strane mail klijenta – mogu biti upload-ovani i zatim sačuvani. Ukoliko prilog koristi format podržan od strane smart telefona, može biti otvoren kasnije (i što je važnije, primljeni prilozi sadrže odgovarajuće ikone). Nema ograničenja po pitanju veličine fajlova, mada je iskustvo pokazalo da se slanje poruka veličine 2Mb ili više konstantno prekida (mada to može imati neke veze sa lokalnim provajderom).

Planer. Kalendar obezbeđuje ne samo uobičajeni mesečni i dnevni prikaz, već i nedeljni režim. Nedelje su predstavljene kao dve kolone sa odgovarajućim danima unetim u njih, gde svaki ugao kockice odgovarajućeg datuma karakteriše raspored događaja. Ovaj režim je prilično lak za korišćenje i omogućava korisniku da lako proceni nedeljne obaveze. Kada se za jedan dan unese više od pet događaja, ne izlistavaju se svi istovremeno.

U mesečnom pregledu svi datumi kojima je dodeljen neki događaj su označeni odgovarajućom ikonicom, koja se nalazi sa desne strane broja. Postoje ukupno četiri tipa događaja – sastanak, podsetnik, godišnjice i svakodnevni događaji. Svaki događaj se može ponoviti, a za svaki od njih se može podesiti odgovarajući zvuk alarma.

Planer podržava vCalendar, verziju 1.0 u koju je proizvođač inkorporisao podršku za rad u grupama preko iCalendar-a. U praksi ovo znači mogućnost slanja zahteva za sastanak, korišćenjem mail klijenta. Onaj kome šaljete ovakav zahtev može odgovoriti odbijanjem, ukoliko mu datum i vreme ne odgovaraju ili prihvatiti sastanak. U ovom drugom slučaju, sačuvana poruka u Inbox-u se automatski prebacuje u Planer i prikazuje na kalendaru kao zaseban događaj. Takođe imate mogućnost da proverite status zahteva dok primalac razmatra poruku.

Iako ova funkcija trenutno deluje pomalo egzotična, najduže za pola godine, će postati jedna od osnovnih kako za male proizvođače treće strane isto tako i za vodeće.

Među standardnim funkcijama, dostupna je i mogućnost slanja događaja iz kalendara na druge uređaje preko IrDA ili Bluetooth-a. Prirodno, uređaj podržava primanje ovakvih poruka, koje nakon što se pregledaju se sačuvaju u kalendaru. Potpuna realizacija SyncML-a (novi naziv za OMA DataSync) omogućava sinhronizaciju podataka sa kompatibilnim eksternim uređajima (PC, PDA ili telefon).

Lista zadataka. Svi unosi u Planeru i sa liste zadataka se mogu prebacivati između ove dve sekcije. Analogno sa planerom, korisnik može da sačuva sigurnosnu kopiju liste zadataka na eksternoj memorijskoj kartici. Možete kreirati koliko god želite kategorija, pod kojima će biti sortirani svi unosi. Prioritet može da varira između 1 i 3 (nizak, normalan i visok), a možete za svaki unos podesiti datum, melodiju (odabir tona je na korisniku, pošto može primeniti bilo koji zvuk).

Glavnu listu možete sortirati po kategorijama, kompletiranosti izvršenja (lista izvršenih zadataka se može sakriti), prema datumu i prioritetu. Lista zadataka podržava SyncML i bez problema se sinhronizuje sa MS Outlook-om. Korisnik takođe može poslati određeni unos na drugi uređaj korišćenjem IrDA ili Bluetooth-a, kao standardno telo poruke.

Alarm Časovnik. Ova funkcija radi na potpuno isti način kao kod prethodnih modela – postoji mogućnost podešavanja nekoliko alarm časovnika za različita vremena, možete podesiti ponavljanje koje se odnosi na određene dane, kao i primeniti željenu melodiju.

Flight režim. Kao i kod drugih smart telefona možete onemogućiti deo mreže, a u tom slučaju Bluetooth neće raditi.

Povezivanje

Povezivanje preko kabla. Uređaj ima integrisan Fast Port, što je uobičejano kod svih poslednjih modela kompanije. Uređaj karakteriše i imitacija RS232 konekcije (može biti potrebna za neke specifične zadatke). Zahvaljujući unapređenju interfejsa telefon sada ima potpunu podršku za USB 1.0 (prenos podataka brzinom 12Mbit/s). U poređenju sa današnjim standardima to nije mnogo, ali kada se poredi sa starijim uređajima, to je veliki korak napred. Kopiranje informacija na memorijsku karticu je najbrži način da prebacite podatke veličine 512Mb ili čak veće. Sa druge strane, kada se smart telefon ne koristi, vreme potrebno za kopiranje podataka nije od velike važnosti (i dalje možete da primate pozive i da radite sa raznim aplikacijama). Iako standardni kabl kod modela Sony Ericsson K750/W800 pruža više pogodnosti, kao što je prihvatanje poziva na uobičajen način – držanjem telefona pored vašeg uha, ne postoje nikakve specijalne pogodnosti.

IrDA. Uređaj karakteriše potpuna realizacija prenosa i slanja podataka preko IrDA sa ostalim uređajima. IrDA može imati ulogu veze za prenos podataka kada telefon radi kao GPRS modem. Potpuno su podržane brzine prenosa podataka u opsegu od 9.6kbps do 115.2 kbps, kao i sledeći protokoli IrOBEX 1.2, IRCOMM 1.0, IrTRANP 1.0.

Bluetooth. Telefon poseduje instaliran protokol 1.2, a sem podešavanja osnovnih profila (Protokol transfera fajlova, „guranje“ objekata, slušalice, Handsree, Dial Up) podržani su i standardi kao PC sinhronizacija preko serijskog porta (emulacija interfejsa male brzine za sinhronizaciju podataka), AD2P (prenos stereo zvuka na druge uređaje, prvenstveno na Bluetooth stereo slušalice), Profil Service Discovery (lociranje različitih servisa na drugim uređajima i provera njihove kompatibilnosti). Sve u svemu postoji 10 profila sa kojima ovaj uređaj može da radi. Nećemo ih pominjati sve jer neki spadaju u standardne – Profil za komunikaciju preko serijskog porta, Profil za generičku razmenu objekata i Profil za generički pristup.

Menadžer povezivanja. Jedna od osobenosti UIQ 3.0 je ta što na uređaju može istovremeno biti pokrenuto nekoliko konekcija, koje zahtevaju različite mrežne servise odjedanput (na primer slanje e-mail-a preko internet naloga i konekcija za slanje i primanje MMS poruka). Ova mogućnost je nazvana „multi homing“. Sledeći standardi mogu imati ulogu u prenosima konekcije: GSM data call (CSD), GSM High Speed data call (HSCSD), Packet data (GPRS), Bluetooth, WLAN (karakteristika modela P990, M600 nema WiFi podršku).

Iz menija (linija sa strelicom na statusnoj liniji u donjem delu ekrana) možete proveriti vreme konekcije, odnos dolaznih i odlaznih podataka, trenutni status konekcije, broj aplikacija, kako i koja se određena konekcija koristi u tom trenutku. Iz ovog menija se takođe može prekinuti ili povezati bilo koja konekcija.

Sposobnost rada nekoliko aplikacija sa jednom i istom konekcijom odjedanput ne može biti precenjena, jer stvara realnu sredinu za više zadataka, gde se može istovremeno gledati video klip, proveravati e-mail i slati poruka. Važno je shvatiti da je jedini faktor ograničenja brzina prenosa podataka – tako da ukoliko korisnik pokušava da pokrene nekoliko aplikacija koje zahtevaju veliku brzinu prenosa, kao rezultat će se pojaviti neizvršenje zadatka od strane sistema ili veoma spor rad uređaja. U uređaju postoje neki prethodno podešeni prioriteti za različite aplikacije, koji rešavaju ovaj problem.

Office aplikacije. Ova sekcija sadrži sve office aplikacije; po podrazumevanom podešavanju postoje četiri (izuzev planera koji je standardni program). Prva od karakteristika ovog menija su Beleške, koje mogu biti tekstualne (kucate bilo kojom željenom metodom, podržana je i ekstenzija txt) ili napisane ručno.

Druga aplikacija je nazvana PDF+, i kao što joj sam naziv govori služi za čitanje PDF dokumenata. Pomoću ove aplikacije PDF dokumente možete videti i u standardnom i landscape režimu. U suštini ova aplikacija je već nekoliko godina dostupna kod različitih operativnih sistema uključujući platformu 60. Nokia instalira ovaj program na određenom broju svojih uređaja (samo probnu verziju), dok Sony Ericsson P990i oprema sadrži kompletnu verziju ove aplikacije. PDF+ radi veoma brzo i uspešno prikazuje dokumente napisane na engleskom jeziku kao i one napisane drugim kodnim rasporedom.

QuickOffice – je još jedna aplikacija proizvođača treće strane, koja je od strane UIQ odabrana kao standard za treću seriju i deo je standardne isporuke (postoje verzije i za prethodne UIQ). Sam program je editor, koji prepoznaje i ima mogućnost otvaranja i editovanja fajlova napravljenih u MS Word-u, Excell-u i PowerPoint-u.

Nismo duže radili sa QuickOffice-om, ali ćemo napomenuti da su resursi bilo kog mobilnog telefona striktno ograničeni. Komplikovani tipovi formata korišćeni na desktop računarima se često ne sačuvaju u fajlovima, editovanim na smart telefonima (ovo se ne odnosi samo na QuickOffice, već bilo koji uređaj pokretan Windows Mobile-om).

Zadaci. Možete sačuvati zadatke, odrediti im nivo prioriteta, kao i vreme i zvuk alarma. Ovo je generalno funkcija koja se podrazumeva bez integrisanih karakteristika.

Neke druge funkcije, teme, WEB pretraživač

Kalkulator – uobičajena aplikacija koja se neznatno razlikuje od svoje varijacije u UIQ 3.0 standardu.

Glas – snimač zvuka, koji omogućava pravljenje glasovnih beleški (samo kada je uređaj u režimu mirovanja). Imate mogućnost da odaberete format u kojem će sva snimanja glasa biti izvedena. Ova aplikacija nudi veoma jedostavan interfejs i koji je uz to lak za upravljanje.

Galerija slika – ova aplikacija prikazuje male ikonice slika uz mogućnost brzog uvećanja slike na veličinu celog ekrana. U okviru ovog programa nisu načinjene neke vidljive promene, sem što se sada može slati MMS poruka koja sadrži sliku koja je trenutno prikazana.

Editor slika – jednostavan editor, koji omogućava izvršavanje osnovnih operacija sa slikama.

MusicDJ – podrazumevana aplikacija za Sony Ericsson je konačno inkorporisana u smart telefone - ovaj program vam omogućava da miksujete nekoliko numera.

Konvertor jedinica – konvertuje različite jedinice.

Štoperica – podrazumeva praćenje i listanje srednjih vremena.

Brojač – vreme se podešava u satima i minutima. Po isteku zadatog vremena oglašava se zvučni alarm uređaja.

Teme su jedan od glavnih delova novog UIQ – one menjaju ne samo pojavu prozora i boja, već takođe menjaju oblike određenih menija i ikona, čime se omogućava pravljenje potpuno novog izgleda interfejsa. Možete podesiti ne samo izgled interfejsa, već i zvuke pri tipkanju po ekranu i različitih događaja.

Telefon je opremljen Opera-om 8 kao podrazumevanim Web pretraživačem. Trenutno je to najbolji dostupni pretraživač za ovakav tip uređaja. Može da radi u oba režima, standardnom i landscape, podržava cookies i podešava veličinu stranice prema veličini ekrana.

Storage Wizard je podrazumevana aplikacija za UIQ 3.0, koja omogućava distribuciju memorije u uređaju.

Menadžer fajlova omogućava pregled strukture direktorijuma. Podržava odabir nekoliko fajlova ili direktorijuma istovremeno, kao i brisanje i kopiranje istih; Pomoću njega takođe možete poslati određeni broj fajlova na drugi uređaj preko Bluetooth-a ili IrDA. Mogućnosti menadžera su standardne i ništa se posebno ne izdvaja.

RSS povratne informacije. U pitanju je RSS čitač, koji uspešno vrši svoju osnovnu funkciju. Možete sami dodati bilo koji kanal i takođe ažurirati sve informacije jednim pritiskom. U ovom meniju je sve jasno i jednostavno – onaj ko je koristio ovu tehnologiju ranije će je koristiti i kod ovog uređaja.

Zaključak

Jačina zvuka 40-tonskih polifonih melodija je dovoljno jaka da bi se čula u gotovo svakoj situaciji. Snaga vibracije je prosečna, mada bi zbog male debljine kućišta trebalo jače da se oseti.

Jedan od problema koji je izazvao dosta polemika je odsustvo ne samo prednje već i bilo koje kamere. Siguran sam da nedostatak kamere nema uticaja na sposobnost telefona da prima video pozive, naročito što možete postaviti bilo koju sliku ili video klip koji će se prikazati vašem sagovorniku umesto vašeg lica.

Prednost modela M600 je prisustvo UIQ 3.0, interfejs je dobro dizajniran i nudi široke mogućnosti interakcije. Mala veličina aparata dozvoljava vam da ga nosite kao najobičniji mobilni telefon, što je definitivno veliki plus. Nedostatak kamere nije toliko bitan, neki od potencijalnih kupaca ni nemaju potrebu za njom. Potrebno je neko vreme da se naviknete na rad sa tastaturom, nakon toga upotreba je jednostavna i ugodna.

Ovaj model se pojavio u mesecu julu, a veoma je interesantan za one korisnike koji nemaju potrebu za WiFi ali jako žele da poseduju i koriste QWERTY tastaturu. Uređaj nije zamišljen kao masovno rešenje. Direktni konkurent ovom modelu je Nokia E61 koja ima WiFi podršku ali ne poseduje touch ekran, isto pripada grupi slim telefona ali ima veću težinu (zbog metala koji je korišćen u konstrukciji). Ova dva modela su se na tržištu pojavila približno u isto vreme a borba se vodi između onih korisnika koji žele WiFi ili ne, kao i onih koji žele touch ekran i onima koji ovakav ekran ne nalaze zanimljivim. Sve u svemu, veoma zanimljiv par konkurentskih aparata sa veoma sličnim tehničkim podacima u suštini i dosta različitih od uobičajenih proizvodnih linija njihovih proizvođača. Oba aparata su nadmašila modele konkurentskih kompanija koji se trenutno mogu naći na tržištu ali to je razumljivo ukoliko se ima u vidu da ova dva aparata pripadaju sledećoj generaciji ovakvih uređaja.

MOBILNISVET.COM JE EKSKLUZIVNI ZASTUPNIK MOBILE-REVIEW.COM
(Srbija, Crna Gora, Bosna i Hercegovina, Hrvatska i Severna Makedonija)
NAPOMENA
Prevod je ekskluzivno vlasništvo sajta Mobilnisvet.com, a kopiranje dela ili celog testa je strogo zabranjeno.
Tekst je pod zaštitom kako mobile-review.com tako i mobilnisvet.com sajta, zloupotrebe neće biti tolerisane.
Slike su vlasništvo sajta mobile-review.com, koje su u neobrađenom obliku na sajtu mobilnisvet.com.
* maloprodajna cena sa uključenim PDV-om. Dinarske cene modela se dele sa prodajnim efektivnim kursom NBS koji se ažurira na svakih nekoliko dana. Plaćanje ISKLJUČIVO u dinarskoj protivvrednosti.
Uslovi korišćenja Mail: mobilnisvet.com@gmail.com - Sva prava rezervisana. © 2003-2024