W950 2006
2006. godina
"
EXT nema
mAh
Test mobilni telefon Sony Ericsson W950
U nastavku pročitajte kompletan test mobilnog telefona Sony Ericsson W950. U testu ćete pronaći detaljne informacije testiranog mobilnog telefona Sony Ericsson W950 vezano za izgled modela, performanse, kvalitet ekrana i kamera.
MOBILNISVET.COM JE EKSKLUZIVNI ZASTUPNIK MOBILE-REVIEW.COM
(Srbija, Crna Gora, Bosna i Hercegovina, Hrvatska i Severna Makedonija)

Kompletan test GSM smart telefona Sony Ericsson W950i

Sve do nedavno, Sony Ericsson je proizvodio smart telefone jedino u svojoj P liniji proizvoda – uređaji koji pripadaju ovoj liniji poseduju maksimalnu funkcionalnost i po pravilu vodeću poziciju na tržištu. Da bi se suprotstavila Nokia-i, kompanija nije činila nikave pokušaje da menja proizvodnu liniju smart telefona, a proizvodna postrojenja su bila striktno ograničena. Početkom 2006-te situacija se iz osnove promenila i proizvođač je proširio svoju liniju proizvoda – prvi model je bio Sony Ericsson M600i, opremljen QWERTY tastaturom i neuobičajenim dvo-pozicionim tasterima; nešto kasnije predstavljen je i W950i, koji poseduje istu osnovu ali i brojne razlike. Ova dva modela pokreće Symbian 9.1 i imaju korisnički interfejs sličan UIQ 3.0.

UIQ karakteriše mogućnost upravljanja uređajem uobičajeno pomoću tastera, ali i pomoću ekrana osetljivog na dodir. Model W950i je što se tiče upravljanja veoma funkcionalan, i njime bez problema možete upravljati korišćenjem jedne ruke. Ova razlika između W950i i starijih modela čini najveću promenu po pitanju ergonomije i upravljanja uređajem.

Zahvaljujući dimenzijama koje iznose 106x54x15 mm ovaj model može poneti naziv tankog telefona, čak i kada su u pitanju najnovije tendencije. Mnogi se žale da je telefon suviše širok, mada to nije istina. On jeste širi od ostalih telefona iz ove grupe uređaja, ali možda samo desetak milimetara. Ova razlika je potrebna da bi bili sigurni da vam telefon tačno staje na dlan – u suprotnom nećete moći da rukujete JogDial-om na pravi način i nećete uvideti sve prednosti upravljanja telefonom jednom rukom. Gotovo svi modeli opremljeni sa skrol tasterom su uvek malo širi – ovo se odnosi na prvi ovakav model koji je napravio Sony (Z7 je širok 50 mm). Dovoljna širina je suštinska za uređaje ove vrste, tako da će vam ovaj model savršeno stati na dlan – u stvari Sony Ericsson W950i bi mogao da bude smanjen na mere standardnog statusnog telefona: prostor levo u unutrašnjosti telefona i neka unapređenja modula bi obezbedili ovu mogućnost. Takođe i uređaji koji predstavljaju P liniju širi su od 50 mm. Telefon teži 112 grama- što nije mnogo za proizvod ove vrste.

Telefon lepo staje i u levu i u desnu ruku, mada kako su sve funkcije upravljanja organizovane, jasno je da je uređaj namenjen desnorukim korisnicima. U tom slučaju uređaj se nalazi u levoj ruci, a palac se nalazi na JogDial tasteru. Kontrolna funkcija je ista kao i kod modela Sony Ericsson P990i, tako da postoji mogućnost skrolovanja i pritiska ovog tastera, mada su dodatni stepeni slobode, kakvi su postojali kod modela Sony Ericsson P910i, Sony Ericsson P900i ovde odsutni. U suštini tako nešto nije ni bilo potrebno, jer softver maksimalno odgovara na kontole, što telefon čini lakšim za upravljanje. Malo ispod JogDial tastera ugledaćete Return taster, koji vas vraća za jedan stepen više u meniju ili u režim mirovanja.

Uređaj ne poseduje uobičajene tastere za prihvatanje ili završetak poziva, a sve ove funkcije se mogu izvršiti preko JogDial tastera ili kontekst menija na ekranu. Možete lako pomerati prst po ekranu i pritisnuti ikone koje se pojavljuju. Proizvođač nije osmislio rad sa telefonom bez dodirivanja ekrana u većini slučajeva (jedini izuzetak je Today ekran i media plejer). Ovo je jednostavan način organizovanja menija – najčešće korišćenim stavkama može se pristupiti jednim dodirom ali istovremeno da biste upotrebili sve ostale funkcije ipak morate dodirnuti ekran.

Ovo je prvi model telefona gde je proizvođač ubacio novi tip tastature – touch tastere. Ovaj koncept nije nov i već je bio iskorišćen kod digitalnih aparata. Kontakti tastera su integrisani u podlogu, koja je prekrivena mekim slojem napravljenim od različitih materijala (po pravilu polimer). Na površini tasteri mogu biti napravljeni da budu pomalo izdignuti ili u ravni. Kod modela W950i svi tasteri su u ravni, mada postoji mala izdignuta tačka pored svakog tastera da bi se olakšalo pronalaženje istih. Nakon određenog vremena upotrebe, možete lako upravljati telefonom i bez gledanja u tastaturu.

Mnogi se pitaju da li će se polimerna površina pohabati, što je prilično uobičajena pojava, u slučaju česte upotrebe. Nema bojazni za ovako nešto, jer površina poseduje znatnu tvrdoću da može da izdrži pritisak oštrih objekata. Proizvođač tvrdi da sve zavisi od korisnika – ukoliko korisnik tipka poruke više preko tastature a ne preko ekrana osetljivog na dodir životni vek se drastično smanjuje. Ukoliko koristite ekran osetljiv na dodir situacija će biti mnogo bolja. Sa estetske strane gledišta, tastatura je interesantna, mada u praksi može izazvati dosta problema.

Po mom mišljenju tastatura će početi da otkazuje nakon godinu ili godinu ipo intenzivne upotrebe, u slučaju da korisnik ne želi da koristi ekran za unošenje podataka. Ovo je pre moje mišljenje nego činjenice zasnovane na testiranju. Za one koji više preferiraju kucanje poruka upotrebom ekrana osetljivog na dodir i JogDial, životini vek tastature će svakako biti duži.

Zbog dizajna tastera, koji imaju mali međuprostor, neki korisnici će imati problema pri kucanju dugih poruka, dok nema problema pri unošenju brojeva ili kratkog teksta. Pozadinsko osvetljenje tastature je belo i vidljivo pri svim uslovima.

Odsustvo standardnih tastera za prihvatanje i završetak poziva je izazvano željom da se tastatura sačuva od frekventnog pritiskanja. Biće veoma interesantno ispitati statistiku otkaza tastature ugrađene u W950i kako vreme bude prolazilo.

Među dodatnim karakteristikama koje se nalaze na prednjoj strani telefona, napomenućemo da je taster za pozivanje medija plejera istovremeno i ’’C’’ taster. Ispod ekrana se nalaze tri muzička tastera, koja su veoma bitna za ovaj telefon ako se posmatra kao muzički uređaj.

Pre nego što nastavimo sa testiranjem ostalih tehničkih rešenja osvrnimo se još malo na dizajn telefona. Za mnoge je narandžasta boja Walkman linije postala iritirajući faktor – neki korisnici kupuju modele drugih proizvođača samo da takav dizajn više ne bi gledali. Sony Ericsson je analizirao ovaj problem u kratkom vremenskom periodu i više ne nudi drečave boje maski telefona, kao u slučaju modela Sony Ericsson W800i. Ovaj model ima uobičajeniju pojavu, a narandžasta boja je jedino primenjena na nekoliko tastera i delova ali ne i na celo kućište. Slično se može videti i kod modela W950i – narandžasta boja je jedino korišćena za nekoliko tastera, mrežu zvučnika, a sam uređaj je tamnih boja, što podseća na Sony Ericsson W810i. Najsvetliji narandžasti deo telefona je olovka za pisanje po ekranu. Bočne strane telefona imaju srebrne okvire, što stvara utisak da je telefon tanji nego što jeste. Proizvođač ne namerava da za ovaj model ponudi druga kolor rešenja.

Model poseduje TFT QVGA ekran (240x320 piksela) sa dijagonalom dimenzija 2.6’’. Na suncu ekran ne bledi i što je još važnije omogućava jasnu sliku sa do 262144 boje; stoga telefon ostavlja dobra utisak. Računajući na činjenicu da brojne funkcije zahtevaju dodirivanje ekrana, moglo se očekivati dodavanje zaštitnog supstrata, unapređenja poput tehnologije primenjene kod modela Sony Ericsson P990i. Proizvođač nije integrisao tako nešto kod ovog telefona, tako da biste ukoliko namervatae da kupite ovaj model trebali da razmotrite i mogućnost kupovine nekog štitnika ekrana, jer dodirivanje ekrana prstima ostavlja otiske. Zaključavanje ekrana i tastature kod ovog modela je veoma bitno jer se može desiti da slučajno pritisnete neke tastere dok nosite telefon u džepu (ova funkcija je ralizovana na nivou softvera bez odvojenog tastera na kućištu koji bi obavljao ovu funkciju). Naglasio bih da nije preporučljivo telefon nositi u džepu zaejdno sa ključevima ili nekim drugim oštrim predmetima, jer može doći do oštećivanja ekrana; a sem toga ekran osetljiv na dodir nije namenjen za nošenje sa drugim predmetima.

Olovka za pisanje po ekranu je uključena u opremu, i ona je jedini deo opreme koji se izdvaja narandžastom bojom. Veza olovke i telefona je dobro napravljena – olovka je čvrsto fiksirana u svom slotu.

Sa desne strane telefona nalazi se muzički taster koji može da bude podešen za uključivanje radija ili medija plejera, slično kao kod ostalih proizvoda Walkman linije. Ovde se nalazi dupli taster za regulisanje jačine zvuka, mada se on ne koristi pretreano često, jer uređaj poseduje JogDial, pomoću kojega možete lako menjati jačinu zvuka kada telefon radi u bilo kom režimu. Istovremeno, ovaj taster može imati funkciju pri vraćanju numere unazad – u suštini za izvršenje ove funkcije ne postoji nijedan drugi način. Ovo dugme se takođe koristi za menjanje radio stanica.

Sa donje strane se nalazi Fast Port interfejs konektor, tako da ovaj model podržava sav dostupni dodatni pribor. Takođe, ovde se nalazi i mikrofon, kao i otvor za traku za nošenje.

Gornju stranu telefona karakteriše taster Power (koji se takođe koristi za promenu profila kada je telefon u režimu mirovanja) i IrDA utičnica.

Poklopac sa zadnje strane nema nikakvih otvora, ispod njega se nalazi baterija. Ovaj model poseduje litijum – polimersku bateriju kapaciteta 900mAh (BST-33). Prema podacima proizvođača, baterija obezbeđuje 340 časova rada u režimu mirovanja i 7.5 časa razgovora. Pri testiranju, baterija je trajala 2 dana, uz 1 sat razgovora, do 6 časova preslušavanja mp3 numera, 2 sata slušanja radija, slabog korišćenja prenosa fajlova preko bluetootha-a i do 20 minuta provere elektronske pošte kombinovane sa surfovanjem po internetu. Pri konstantnom slušanju mp3 numera sa osnovnim slušalicama koje su uključene u opremu i jačinom zvuka podešenom na najviši nivo, baterija traje 13.5 časova. Ovo je veoma dobar rezultat za smart telefon, čime se ovaj model približio ostalim predstavnicima Walkman linije. Na tržištu trenutno ne postoji drugi model koji može da ponudi tako dugo trajanje baterije i uporediv kapacitet za skladištenje. Ono što je još važnije, čak ni svi mp3 plejeri se ne mogu porediti sa ovim telefonom po pitanju trajanja baterije, jer proizvođači obećavaju samo 10 časova rada u režimu reprodukcije. Kompletno vreme punjenja baterije je oko 2 časa.

U najintenzivnijem režimu upotrebe, baterija će trajati ceo dan – tokom ovog vremena ne samo što možete slušati muziku bez prestanka, već proveravati poštu i uobičajeno pretraživati internet stranice. Uzimajući u obzir da većina korisnika ne koristi mogućnosti uređaja toliko intenzivno, tako da ako govorimo o prosečnom vremenu trajanja baterije mogli bismo reći da je u pitanju 2 dana, mada sve zavisi od korisnika. Za one koji nemaju nameru da slušaju muziku i koriste ostale funkcije često, uređaj će raditi 2-3 dana bez punjenja baterije. Tri dana u takvom režimu bi bilo lako dostići, mada u tom slučaju ovakav tip telefona gubi svoju svrhu.

SIM kartica je kod ovog modela dosta neobično pričvršćena, ona je umetnuta u slot, koji se nalazi sa gornje strane modula baterije. Ukoliko želite da izvadite karticu, potrebno je da povučete metalni zubić, koji izvlači polovinu kartice – zatim je izvučete i završite ostali deo posla. Ceo proces nije lak kao kod običnih uređaja, mada se može izvršiti. Zato se ne može reći da je ovaj telefon lak za rukovanje ljudima koji često menjaju SIM kartice.

U ovom odeljku nismo ništa rekli o kapacitetima za skladištenje ovog modela iako su oni veoma značajni. Telefon nema dva slota za memorijske kartice. Izgleda da je proizvođač smatrao da je to gubitak prostora sa obzirom na 4Gb ugrađene flash memorije. Ovo je jedan od prvih modela na tržištu koji karakteriše tako velika količina kapaciteta za skladištenje. Kada ovaj model uporedite sa onima koji imaju ugrađen hard disk, kao prednost ovoga modela možete navesti malu potrošnju energije. Kada ovaj uređaj gledate iz pozicije korisnika njemu je bitna pouzdanost i cena. Ono što stvarnog korisnika zanima je koliko će moći kompozicija da uskladišti na telefonu a ne koja je tehnologija primenjena.

Prenos fajlova se vrši preko USB konekcije, koju karakteriše 2.0 podrška. Kada povežete smart telefon sa računarom, on ga prepoznaje kao USB uređaj za skladištenje, pa korisnik može da pristupi svim direktorijumima sem sistemskim. Jedna od opcija je i modemska konekcija i u ovom slučaju telefon će vam raditi kao bežični modem.

Meni

Mnoge od UIQ 3.0 mogućnosti su iste onima koje postoje na modelu Sony Ericsson P990i, a ovo se odnosi na pouzdane apliikacije i koncept. U izgledu interfejsa je urađeno nekoliko promena, tako da je uređaj opremljen samo sa najneophodnijim opcijama u cilju olakšavanja rukovanja. Na početku ćemo objasniti nekoliko funkcija koje su promenjene u odnosu na model P990i, a zatim i neke koje nisu.

Prozor Today karakteriše odlična funkcionalnost. U gornjem delu ćete ugledati naslov “Today“ a sa leve strane mali “plus“ što označa mogućnost otvaranja liste. Po pritiskanju JogDial tastera biće vam prikazan otvoreni meni, koji sadrži sve nepročitane e-mail poruke, SMS, unose u kalendaru, zadatke i propuštene pozive. Svaka od navedenih stavki, po redosledu može biti ispitana – u ovom slučaju na listi koja se pojavljuje videćete nazive poruka ili zabeleški. Sve operacije koje su potrebne da se ovde izvedu, znači otvaranje poruka ili zabeleški mogu se izvršiti bez upotrebe tastature ili ekrana osetljivog na dodir, već samo upotrebom JogDial-a.

Na donjoj strani se nalazi statusna linija koja sadrži ikone aplikacija gde takođe možete dodati neke prečice po svojoj želji. Jedina ikona koja ovde mora stalno da ostane je ikona koja se nalazi sa desne strane i čija je funkcija pozivanje glavnog menija. Od sada glavni meni sadrži tastere na ekranu Open i More koji proširuju mogućnosti hardverske kontrole elemenata.

Statusna linija. Jedinstvenost UIQ 3.0 je statusna linija koja je prikazana u svim standardnim aplikacijama i meniju. Predstavlja deo ekrana i prikazuje ikone koje su trenutno aktivne. Na ovom mestu se ukazuje kovertica kada stigne nova poruka (sem pop-up poruke, ukoliko je moguća u aplikaciji koja se trenutno koristi) i Bluetooth aktivnost (zbog konstantnog prisustva statusne linije, proizvođač nije želeo da odvoji svetlosni indikator za Bluetooth, na način na koji je to učinjeno kod modela P900/P910). Ikonice pokrivaju sve glavne događaje na telefonu. Lista dostupnih ikona koje se mogu videti u UIQ:

  • Pozivanje i status internet konekcije
  • Nivo signala, GPRS konekcija
  • Nivo napunjenosti baterije
  • Status Bluetooth-a
  • Status IrDA
  • Propušteni pozivi (samo odgovarajuća ikona, ne i broj)
  • Ikona koja pokazuje da su dolazeći pozivi ograničeni
  • Podsetnik da je SMS memorija prepunjena
  • Nova poruka
  • Indikator tihog režima rada
  • Indikator virtualne tastature (za režime sa dostupnim unosom teksta)

Levi ugao statusne linije prikazuje strelicu na gore i dozvoljava pop-up meni. Po pravilu prikazuje pokrenute standardne aplikacije. One su sakrivene iza novog unosa, a možete izbrati poziv, poruku, kontakt, sastanak, zadatak, napomenu, zvučni snimak. Ovo je zgodan način da se pokrenu neophodne aplikacije sa samo dva dodira olovkom. Ovde takođe možete videti vreme, podesiti zvuk za svaki događaj (odaberete melodiju i jačinu zvuka). Na kraju, ovaj meni sadrži sve konekcije koje se pokreću jednim dodirom olovke, što je bez sumnje prednost (potrebno je da pozovete kontrolni panel i pokrenete Bluetooth i IrDA odatle).

Menadžer zadataka. Ikonu menadžera zadataka u statusnoj liniji predstavljaju dve strelice okrenute jedna ka drugoj. Prethodne verzije koje su koristile stare UIQ verzije nisu imale ovu mogućnost. Sada možete pozvati listu poslednjih pokrenutih aplikacija i ponovo ih pokrenuti odavde. Uređaj može da izvršava više zadataka.

Meni trenutne aplikacije. Svaka aplikacija poseduje svoj sopstveni kontekst meni, kojem se pristupa dodirom gornjeg dela ekrana olovkom.

Unos teksta. Uređaj nudi tri načina unosa teksta: prvi je prepoznavanje rukom napisanih karaktera; ova funkcija nije nimalo promenjena u poređenju sa P serijom. Drugi način je preko tastature na ekranu – ovde imate mogućnost da menjate jezike. Treći način unosa je unos karaktera preko standardne tastature. Ovde možete koristiti sistem unosa T9, koji predviđa reči koje ćete uneti na osnovu do tog trenutka unetih slova.

Tekst u prethodno instaliranim aplikacijama može da se zumira – po podrazumevanom podešavanju podešena je srednja veličina slova. Smanjenje fonta ne rezultira nemogućnošću čitanja – naprotiv i dalje su laki za čitanje, a ekran sadrži nekoliko linija teksta više. Isto važi i za povećanje slova, mada ono nije nešto značajno. Slova postaju bolje prepoznatljiva, ali im se veličina ne razlikuje mnogo od standardne.

Muzičke sposobnosti. Počećemo da opisujemo funkcionalnost ovog telefona sa ovog aspekta, zato što je to glavni razlog zašto je ovaj model uopšte realizovan. Sony Ericsson W950i je prvi uređaj koji je opremljen sa 4Gb flash memorije i prvi smart telefon koji dolazi iz Walkman linije. Posmatrajući ove osobenosti ovaj telefon moramo smatrati vrhunskim modelom Walkman linije proizvoda.

Za početak potrebno je da prebacite svoju sopstvenu muzičku kolekciju na uređaj. Za izvršenje ovog zadatka koristite Disc2Phone aplikaciju – ona kopira sve fajlove u direktorijum koji sadrži muziku. Program se može primeniti i na sadržaj vaših CD-a, ali se fajlovi koji se nalaze na CD-u automatski konvertuju u MP3 format. Ukoliko sami želite da kreirate muzičku kolekciju od određenih numera, potrebno je da ih iskopirate u bilo koji direktorijum ili kreirate novi. Uređaj pri operaciji prebacivanja muzičkih fajlova sam proverava preostalu memoriju. Nakon što ste završili kopiranje, potrebno je da ažurirate muzičku biblioteku – ovaj postupak se vrši preko specijalne funkcije – uređaj locira sve fajlove i direktorijume i zatim dobija neophodne podatke iz ID3 tag-ova. Podržani su sledeći audio formati: MP3, AAC, AAC+, E-AAC+, WAV i m4a. Ne postoji ograničenje po pitanju bitrate-a. Na uređaj možete prebacivati i fajlove koji sadrže promenljivi bitrate.

U muzičkoj biblioteci sve sačuvane numere se klasifikuju po sledećim karakteristikama:

  • Izvođač – aplikacija prikazuje opštu listu izvođača po abecednom redu, odavde možete izvršiti brzu pretragu;
  • Albumi – sortiranje po naslovima albuma, dostupna je funkcija pretraživanja;
  • Numere – opšta lista svih numera, sortiranje je izvršeno preko naslova numera ili ID3 tagova;
  • Žanr – Sortiranje koje deli numere na različite muzičke stilove, kao Hip Hop, Jazz, Blues itd;
  • Raspoloženje – Postoji pet tipova raspoloženja po kojima se numere mogu sortirati (nema, srećno, tužno, opušteno, energično). Ovo je dodatni parametar koji korisnik sam podešava i ovo sortiranje se može primeniti na opštu listu i pojedine liste raspoloženja;
  • Moje liste pesama – ovo su liste pesama, koje korisnik sam pravi i mogu se kreirati i na samom telefonu i na računaru kada telefon radi kao USB uređaj za skladištenje podataka. Telefon takođe locira kada je ažurirana biblioteka;
  • Automatske liste pesama – Ova opcija je poznata mnogim korisnicima Windows Media Player-a; možete odrediti određeni kriterijum, koji će biti korišćen za dimaničko kreiranje lista pesama. Na primer, možete odabrati žanr, zatim odrediti ličnu ocenu za numeru (ne manju od pet za početak) i uneti ključnu reč. Lista pesama koju karakterišu uneti parametri se odmah kreira.

Kao što vidite, mogućnosti plejera su maksimalno približene plejerima koji su namenjeni desktop računarima. Kod plejera na telefonu postoji još jedna dodatna opcija – pregled albuma, kod koje možete pretraživati sadržaj po: samo naslovu, naslovu sa sličicama (vertikalna lista), samo sličicama (3x3 matrica). Prebacivanje između načina pojavljivanja se vrši jedim pritiskom.

Ergonomija temeljno promenjenog plejera je veoma dobra, sve funkcije se mogu izvršavati jednom rukom, (govorimo o režimu reprodukcije); kada se reprodukuje lista pesama ili album, JogDial skrolovanjem se izlistavaju sve numere na listi u pop-up prozoru, tako da možete brzo da prebacujete sa jedne na drugu. Medija plejer može da radi u pozadini a u tom slučaju na ekranu ćete videti samo naslov numere koja se trenutno reprodukuje.

Prethodno podešeni ekvilajzeri sa 9 nivoa za svaki mogu biti označeni kao dodatno podešavanje. Takođe mogu biti kreirani i posebni ekvilajzeri po vašoj želji. Ekvilajzeri ne utiču nešto naročito na zvuk, ali ga ne čine ni gorim, kao što je slučaj kod nekih drugih telefona. U poređenju sa prethodnim modelima po pitanju ekvilajzera nije bilo nekih značajnih unapređenja.

U režimu reprodukcije boje plejera se mogu automatski menjati, pozadina je ta koja menja boje. Takođe boje možete odabrati i ručno. Kod plejera su prisutni i režimi ponavljanja numera kao i nasumičnog odabira.

HPM-70 slušalice se isporučuju sa telefonom i one koriste Fast Port interfejs konektor, a na kraju kabla za povezivanje nalazi se 3.5 mm utičnica za obične slušalice. Slušalice bi se mogle opisati kao jedne od najboljih na tržištu, mada su za nijansu slabije od onih kojima je opremljena Nokia N91. Sa druge strane gumeni nosač je komforniji, pa će zadovoljiti veliki broj korisnika. Uz to su veoma pogodne za dnevno nošenje.

Kvalitet zvuka je subjektivan parametar i nije lako izneti pravo mišljenje. Kod modela Sony Ericsson W950i kvalitet zvuka je bolji od Walkman serije telefona, i zaista nemam ideju kako to da objasnim. Zvuk sam upoređivao na osnovu istih fajlova i istih slušalica sa zvukom koji isporučuje model SE P990i i on je jednostavno bolji, zasićeniji. Razlika nije kritična ali se da primetiti. Proizvođač nije naveo da li su kod modela W950i načinjene neke promene u cilju poboljšanja kvaliteta zvuka. Sudeći po našem iskustvu, definitivno jesu. Kvalitet zvuka ovog modela može se porediti sa najboljim mp3 plejerima.

Prednost modela W950i u odnosu na druge mp3 plejere ogleda se u prisustvu senzor ekrana što olakšava rukovanje. Proizvođač je istakao da ovaj telefon nije povezan ni sa jednim od postojećih muzičkih servisa na mreži, tako da korisnik može da odabere onaj koji mu najviše odgovara. Samo je potrebno da preuzmete fajlove na računar i nakon toga da ih prebacite na uređaj. Na primer Sony-jeva muzička prodavnica nudi takav način, kao i mnogi drugi. Telefon podržava DRM OMA v1.0, što je dovoljno za trenutni sadržaj. Što se tiče zaštite autorskih prava Sony Ericsson je u veoma interesantnoj poziciji, koja se razlikuje od paradigme Sony-ja ili Nokia-e, i formuliše da je platforma otvorena za svakoga. Ovo znači da se mogu kreirati razne aplikacije za integraciju sa bilo kojim muzičkim servisom ili online prodavnicom, a takođe znači da zaštićeni sadržaj može biti preuzet zajedno sa nezaštićenim i da je to moguće uraditi i bežičnim putem. Ideologija ovog uređaja ima za cilj lakšu upotrebu fajlova i pesama. Korisnik ima slobodu ne samo da preuzima fajlove, već i da ih šalje preko IrDA, Bluetooth-a, e-mail-a ili MMS-a. Na isti način mogu da se pošalju i liste pesama. Vlasnik autorskih prava treba sam da brine oko zaštite svojih dela. Ovo je prilično logičan potez koji će dobiti podršku od onih koji ga koriste za besplatnu manipulaciju svojim fajlovima koji su kupljeni nekad davno.

Jedna od prednosti telefona je podrška za A2DP profil za Bluetooth, čime se omogućava slušanje muzike preko bežičnih Bluetooth slušalica. U ovom režimu telefon može da radi 6.5 do 8 časova (konstantna reprodukcija, bez pokretanja drugih zadataka ili aplikacija).

Telefonu nedostaje dodatni pribor u vidu daljinskog upravljača, a umesto njega u tu svrhu služe Bluetooth slušalice. Pomoću njih možete reprodukovati, pauzirati i menjati numere. Sve je prilično standardno i radi dobro. Takođe možete koristiti druge slušalice drugih proizvođača.

Kontakti. Svi unosi u telefonskom imeniku su organizovani na uobičejeni način: prvo se izlista kompletna lista, zatim odaberete određeni kontakt, ponudi vam se broj koji je za taj unos označen kao osnovni. Lista ne prikazuje unose koji se nalaze na SIM/USIM karticama, mada ste u mogućnosti da rukujete ovim unosima iz menija telefonskog imenika – kopirate ih u memoriju telefona ili na memorijsku karticu. Pošto eksterna memorijska kartica može da služi i za skladištenje kontakata nema potrebe da kontakte čuvate na SIM/USIM kartici.

Pretraživanje opšte liste se može izvršiti na osnovu prvog ili nekoliko slova (linija iznad je polje za pretragu). Sortiranje unosa na dva različita jezika je izvedeno na standardan način: kontakti na nekom drugom jeziku slede kontakte na engleskom. Bolja opcija je da kreirate kontakte samo na jednom jeziku jer ćete u suprotnom trošiti mnogo vremena na pronalaženje istih.

Svaki posebni kontakt može da sadrži bilo koji broj različitih brojeva – prvi uneti broj je podešen kao osnovni. Dodatni brojevi, koji su dostupni u standardnom pogledu mogu biti dodati preko menija. Opštu listu karakteriše prikazivanje određenih brojeva horizontalnim skrolovanjem, a tu možete dobiti i dodatne informacije kao što su e-mail adresa itd.

Uprkos uobičajenom načinu primene UIQ 3.0, Sony Ericsson je kreirao četiri tabulatora u režimu za promene na kontaktima, za razliku od tri koji postoje pri podrazumevanom podešavanju. Prvi je vezan za funkcije u vezi sa promenom informacija na telefonskim brojevima, odabir kategorija, grupa. Ovde je karakteristično što možete isti unos dodeliti u nekoliko kategorija odjednom (može biti korisno kada šaljete poruke za više korisnika). Drugi tabulator sadrži datum rođenja, status na poslu, poziciju, adresu (nekoliko polja) i adresu na poslu. Treći tabulator se odnosi na napomene, koje su “prikačene“ na kontakt, dok četvrti obezbeđuje podatke vezane za glasovne komande (primenjene na brojeve telefona) i personalne melodije (u slučaju da ste podesili melodiju na nivou grupe, ona će pri pozivu biti zamenjena pojedinačnom melodijom jer ona koja je kasnije uneta ima viši prioritet. Kao što ste primetili jedina opcija koja se razlikuje u odnosu na standarno podešavanje je postojanje tekstualne napomene.

Kada pregledate unose, možete kreirati nove poruke za odabrani broj telefona jednim dodirom (u pop-up prozoru trebalo bi odabrati SMS ili MMS poruku) a u slučaju da ste označili e-mail adresu ugrađeni e-mail klijent se automatski startuje. Zahvaljujući režimu brzog kucanja preko tri tastera na ekranu, uređaj se ponaša mnogo bolje u radu.

AIM klijent je integrisan u kontakte, odavde možete ispitati status osobe sa kojom se dopisujete i pokrenuti odgovarajuću aplikaciju (ovo nije standardna realizacija UIQ-a). Proizvođači treće strane će otkriti veliko polje za akciju u ovoj oblasti, zato što je interfejs veoma fleksibilan i što je važnije potpun pristup kontaktima je obezbeđen preko odgovarajućeg API-ja. U poređenju sa UIQ 2.1 potencijalne mogućnosti za kreativni rad su daleko veće, i pretpostavljam da će se vrlo brzo nakon izdavanja pojaviti prvi plug-in-ovi.

Ugrađeni kontakt menadžer je takođe dostupan na ovom uređaju – on korisniku omogućava da šalje odabrane unose (kategorije) na druge uređaje korišćenjem IrDA ili Bluetooth-a. Telefon takođe podržava i vCard 2.1 standard, tako da možete primati unose sa drugih uređaja na potpuno isti način. Na žalost, proizvođač nije popravio problem sa slanjem kontakata na nekoliko modela telefona, Sony Ericcosn K750 na primer – kada pokušate da pošaljete sve kontakte, brojevi se često mešaju. Slične greške u sluačajevima slanja na PC ili PDA nisu primećene. Pri slanju pojedinačnog kontakta ovakvi problemi nisu uočeni i sva polja se poklapaju. Ovako u slučaju slanja podataka na obične telefone jedan mora koristiti MS Outlook kao posredničku vezu.

Potpuna realizacija SyncML-a omogućava sinhronizaciju podataka sa svakim uređajem koji podržava ovaj standard (bez obzira da li je u pitanju PC, PDA ili telefon).

Fotografije koje su iskorištene za kontakte u telefonskom imeniku mogu da budu prikazane u različitim režimima (tile, stretch). Sve fotografije se čuvaju u internoj memoriji.

Kvalitet realizacije telefonskog imenika je dobar i zadovoljiće i najzahtevnije korisnike. Integracija sa ugrađenim aplikacijama približava se maksimumu. Čak i kada radite jednom rukom nema nikavih problema dok se krećete kroz listu birajući broj i pozivajući ga.

Pritisak sa zadržavanjem numeričkih tastera aktivira pretragu telefonskog imenika, što može biti izvedeno sa nekoliko slova. Pored toga možete podesiti 9 brojeva za brzo pozivanje, što će biti praćeno odgovarajućim imenima i fotografijama (ukoliko su podešene) na ekranu. Pozivanje se vrši na sledeći način: pre svega odaberete broj (u tom momentu na ekranu se pojavljuje broj dodeljen određenom kontaktu), i zatim pritisnete taster za pozivanje (Call). Kada se telefon nalazi u režimu mirovanja prebacivanje na broj koji pozivate (numeričkim tasterima) i brzo pozivanje brojevima se izvršava jednim pritiskom na odgovarajuću ikonu.

Slanje poruka. Sve dolazeće poruke i elektronska pošta se čuvaju u jednom direktorijumu – Inbox. Ovo se isto odnosi i na fajlove primljene preko IrDA i Bluetooth-a (uređaj podržava sve formate, čak i one koje ne može da prepozna). Podaci sačuvani u direktorijumu Inbox, se kasnije mogu sačuvati u drugim direktorijumima – telefon obezbeđuje potpun pristup sistemu fajlova (ovo se ne odnosi na sistemske direktorijume). Korisnici su takođe u mogućnosti da kreiraju sopstvene direktorijume i u njih sortiraju poruke. Kada uđete u meni za slanje poruka, po podrazumevanom podešavanju, prikazaće vam se glavni direktorijum, horizontalnim skrolovanjem možete birati određene fajlove a pritiskom tastera OK birate određeni direktorijum i na taj način možete videti listu poruka u njemu.

Root menija za slanje poruka prikazuje sve naloge za elektronsku poštu koji se nalaze u sklopu Inbox direktorijuma – na primer ukoliko imate tri naloga oni će biti prikazani po redu pojavljivanja.

Direktorijum Inbox prikazuje i obaveštenje o tipu poruke (SMS, MMS, Beam) pomoću odgovarajuće ikone koja se nalazi pored svake poruke.

Novu poruku možete kreirati praktično iz svakog menija, koji sadrži broj telefona – samo je potrebno da odaberete željeni tip (SMS, MMS) i počnete kucati poruku. Možda će vas iznenaditi, ali pod imenom SMS možete pronaći i EMS poruke. Korisnik na ovaj način ne utiče na tip poruke koju kreira – ukoliko unosi samo tekst, uređaj je poruku prepoznati kao SMS, dok je poruka prepoznata kao EMS kada koristite ne samo ikone osmeha, već i melodije, sličice i format teksta (ovo se ne odnosi na funkciju Zoom). Standard je potpuno podržan kod ovog telefona što je i normalno.

Spojene poruke se prikazuju kao jedna, dok kada ih kucate prikazane su na uobičajen način (na primer 1/2). Želeo bih da naglasim da obnovljeni T9 sistem, koji analizira unete reči i nudi njihov mogući završetak, olakšava rad sa porukama (sistem je organizovan analogno onom na Motorola telefonima). Još jedna prednost je što uređaj čuva kompletne poruke (one se čuvaju u dinamičkoj memoriji, tako da nisam mogao da utvrdim njihovu veličinu, mada ovo nisu Draft poruke). Kada počnete da unosite reč koja se sadržala u prethodnoj poruci, biće vam ponuđeno da odaberete tu reč ili da nastavite da kucate. Kada unesete samo jednu reč koja se razlikuje od prethodno sačuvane poruke ostali deo opcionog teksta nestaje. Ovo je najbolji način da sačuvate privremene poruke koje ne želite da sačuvate u Draft direktorijumu. Među ostalim osobenostima možete primetiti da je prvo slovo uvek veliko, mada se ova opcija može isključiti. Takođe uneti osmesi u tekstu mogu se prikazati odgovarajućim ikonama u standardnim porukama.

Određena poruka se može poslati na više brojeva telefona odjedanput, sve što je potrebno u tom slučaju da uradite je da proverite potrebne unose ili određne brojeve telefona u kontaktima. Slanje poruka za više korisnika može i da se vrši na osnovu grupa. Kada odgovarate na primljenu poruku potrebno je da odaberete između SMS/MMS (mada lista ne uključuje opciju reply sa stavkom mail).

Kreiranje MMS-poruka Ovde je dostupno nekoliko tabulatora, preko kojih možete da izaberete pauzu između stranica u porukama i kreirate svoje sopstvene šablone. Sem standardnih fajlova (grafika, video, slike, muzika itd) poruka može da sadrži i skicu nacrtanu slobodnom rukom upotrebom ekrana osetljivog na dodir. Sve ostale opcije se poklapaju sa uobičajenim, odabir kontakata u prozoru primaoca je sličan kao kod SMS poruka, mada MMS takođe karakteriše i čitanje izveštaja o prispeću poruke za razliku od standardnog izveštaja kod SMS poruke.

Za sve tipove poruka uključujući e-mail, postoji mogućnost pretraživanja po delovima teksta – u krajnjem prozoru prikazuju se rezultati pretrage uz mogućnost brzog prebacivanja na traženu poruku. Nismo mogli da pronađemo nikakvo ograničenje po pitanju veličine poruke – ova opcija je ostavljena operateru ili proizvođaču.

Telefon obezbeđuje potpunu podršku za primanje MMS podešavanja, mail klijenta, GPRS i OTA. Sva primljena podešavanja se čuvaju u odgovarajućim sekcijama.

E-mail klijent. E-mail klijent. Telefon može raditi sa nekoliko e-mail box-ova a taj UIQ radisa skoro svim trenutno aktulenim standardima. Sledeći standardi su podržani od strane operativnog sistema:
POP3
IMAP (IMAP Idle, IMAP Remote folders)
SMTP
MIME
MHTML
Push mail

Sva podešavanja mail klijenta su laka za podesiti – potrebno je da upload-ujete celu poruku ili samo zaglavlje (kao opcija može se preuzeti određeni deo poruke, ali da ne prekoračuje određenu veličinu u Kb). Isto tako, može se podesiti koliko poruka može istovremeno da se uskladišti u Inbox-u – kada se jedanput taj broj dostigne upload se automatski pauzira. Postoji takođe opcija za proveru e-maila u određenim vremenskim ciklusima.

Po podrazumevanom podešavanju UIQ koristi Latin 1 kodni raspored. Kod modela P990 kompanija je odlučila da koristi Unicode, što je uređaj načinilo internacionalnim. Proizvođač može da doda druge kodne rasporede, tako da će Sony Ericsson dodati lokalne kodne rasporede za određena tržišta.

Prilozi su potpuno podržani od strane mail klijenta – mogu biti upload-ovani i zatim sačuvani. Ukoliko prilog koristi format podržan od strane smart telefona, može biti otvoren kasnije (i što je važnije, prilozi sadrže odgovarajuće ikone). Nema ograničenja po pitanju veličine fajlova, mada je iskustvo pokazalo da slanje poruka veličine 2Mb ili više se konstantno prekida (mada to može imati neke veze sa lokalnim provajderom).

Planer. Kalendar obezbeđuje ne samo uobičajeni mesečni i dnevni prikaz, već i nedeljni režim. Nedelje su predstavljene kao dve kolone sa odgovarajućim danima unetim u njih, gde svaki ugao kockice odgovarajućeg datuma karakteriše raspored događaja. Ovaj režim je prilično lak za korišćenje i omogućava korisniku da lako proceni nedeljne obaveze. Kada se za jedan dan unese više od pet događaja, ne izlistavaju se svi istovremeno.

U mesečnom pregledu svi datumi kojima je dodeljen neki događaj su označeni odgovarajućom ikonicom, koja se nalazi sa desne strane broja. Postoje ukupno četiri tipa događaja – sastanak, podsetnik, godišnjice i svakodnevni događaji. Svaki događaj se može ponoviti, a za svaki od njih se može podesiti odgovarajući zvuk alarma.

Planer podržava vCalendar, verziju 1.0 u koji je proizvođač inkorporisao podršku za rad u grupama preko iCalendar-a. U praksi ovo znači mogućnost slanja zahteva za sastanak, korišćenjem mail klijenta. Onaj kome šaljete ovakav zahtev može odgovoriti odbijanjem, ukoliko datum i vreme mu ne odgovaraju ili prihvatiti sastanak. U ovom drugom slučaju, sačuvana poruka u Inbox-u se automatski prebacuje u Planer i prikazuje na kalendaru kao zaseban događaj. Takođe imate mogućnost da proverite status zahteva dok primalac razmatra poruku.

Iako ova funkcija trenutno deluje pomalo egzotična, najduže za pola godine, će postati jedna od osnovnih za male proizvođače treće strane isto kao i vodeće.

Među standardnim funkcijama, dostupna je i mogućnost slanja događaja iz kalendara na druge uređaje preko IrDA ili Bluetooth-a. Prirodno, uređaj podržava primanje ovakvih poruka, koje nakon što se pregledaju se sačuvaju u kalendaru. Potpuna realizacija SyncML-a (novi naziv za OMA DataSync) omogućava sinhronizaciju podataka sa kompatibilnim eksternim uređajima (PC, PDA ili telefon).

Lista zadataka. Svi unosi u Planeru i sa liste zadataka se mogu prebacivati između ove dve sekcije. Analogno sa planerom, korisnik može da sačuva sigurnosnu kopiju liste zadataka na eksternoj memorijskoj kartici. Možete kreirati koliko god želite kategorija, pod kojima će biti sortirani svi unosi. Prioritet može da varira između 1 i 3 (nizak, normalan i visok), a možete za svaki unos podesiti datum, melodiju (odabir tona je na korisniku, pošto može primeniti bilo koji signal).

Glavnu listu možete sortirati po kategorijama, kompletiranosti izvršenja (lista izvršenih zadataka se može sakriti), prema datumu i prioritetu. Lista zadataka podržava SyncML i bez problema se sinhronizuje sa MS Outlook-om. Korisnik takođe može poslati određeni unos na drugi uređaj korišćenjem IrDA ili Bluetooth-a, kao standardno telo poruke.

Alarm časovnik. Ova funkcija radi na potpuno isti način kao kod prethodnih modela – postoji mogućnost podešavanja sedam alarm časovnika za određeno vreme, možete podesiti ponavljanje koje se odnosi na određene dane, kao i primeniti željenu melodiju. Za ovu svrhu možete podesiti i radio, ali u ovom slučaju potrebno je da priključite slušalice koje vrše funkciju antene.

FM-radio se može pokrenuti samo u slučaju kada su priključene slušalice (uključene su u standardnu opremu). Sam radio je stereofonski. Kvalitet ove funkcije je na istom nivou kao kod modela Sony Ericsson K750/W800, tako da ne postoje neke naročite osobenosti. Korisnik u memoriji telefona može sačuvati podešavanja za do 20 radio stanica, a uređaj obezbeđuje podršku za RDS.

Flight režim. Slično kao i drugi uređaji Walkman linije ovaj model može da radi kada je deo mreže nedostupan – u ovom režimu Bluetooth se ne može upotrebljavati.

Povezivanje. The phone supports the following connection types:
Povezivanje preko kabla. Uređaj ima integrisan Fast Port, što je uobičejano kod svih poslednjih modela kompanije. Uređaj karakteriše i imitacija RS232 konekcije (može biti potrebna za neke specifične zadatke). Zahvaljujući unapređenju interfejsa telefon sada ima potpunu podršku za USB 1.0 (prenos podataka brzinom 12Mbit/s). U poređenju sa današnjim standardima to nije mnogo, ali kada se poredi sa starijim uređajima, to je veliki korak napred. Kopiranje informacija na memorijsku karticu je najbrži način da prebacite podatke veličine 512Mb ili čak veće. Sa druge strane, kada se smart telefon ne koristi, vreme potrebno za kopiranje podataka nije od velike važnosti (i dalje možete da primate pozive i da radite sa raznim aplikacijama). Iako standardni kabl kod modela Sony Ericsson K750/W800 pruža više pogodnosti, kao što je prihvatanje poziva na uobičajen način – držanjem telefona pored vašeg uha, ne postoje nikakve specijalne pogodnosti.
IrDA. Uređaj karakteriše potpuna realizacija prenosa i slanja podataka preko IrDA sa ostalim uređajima. IrDA može imati ulogu veze za prenos podataka kada telefon radi kao GPRS modem. Potpuno su podržane brzine prenosa podataka u opsegu od 9.6kbps do 115.2 kbps, kao i sledeći protokoli IrOBEX 1.2, IRCOMM 1.0, IrTRANP 1.0.
Bluetooth. Telefon ima instaliran protokol 1.2, a sem podešavanja osnovnih profila (Protokol transfera fajlova, „guranje“ objekata, slušalice, Handsree, Dial Up) podržani su i standardi kao PC sinhronizacija preko serijskog porta (emulacija interfejsa male brzine za sinhronizaciju podataka), AD2P (prenos stereo zvuka na druge uređaje, prvenstveno na Bluetooth stereo slušalice), Profil Service Discovery (lociranje različitih servisa na drugim uređajima i provera njihove kompatibilnosti). Sve u svemu postoji 10 profila sa kojima ovaj uređaj može da radi. U ovom testu ih ne pominjemo sve jer neki spadaju u standardne – Profil za komunikaciju preko serijskog porta, Profil za generičku razmenu objekata i Profil za generički pristup.

Menadžer povezivanja. Jedna od osobenosti UIQ 3.0 je ta što na uređaju može istovremeno biti pokrenuto nekoliko konekcija, koje zahtevaju različite mrežne servise odjedanput (na primer slanje e-mail-a preko internet naloga i konekcija za slanje i primanje MMS poruka). Ova mogućnost je nazvana „multi homing“. Sledeći standardi mogu imati ulogu u prenosima konekcije: GSM data call (CSD), GSM High Speed data call (HSCSD), Packet data (GPRS), Bluetooth, WLAN (karakteristika modela P990, W950i nema WiFi podršku).

Iz menija (linija sa strelicom na statusnoj liniji u donjem delu ekrana) možete proveriti vreme konekcije, odnos dolaznih i odlaznih podataka, trenutni status konekcije, broj aplikacija, kako i koja se određena konekcija koristi u tom trenutku. Iz ovog menija se takođe može prekinuti ili povezati bilo koja konekcija.

Sposobnost rada nekoliko aplikacija sa jednom i istom konekcijom odjedanput ne može biti precenjena, jer stvara realnu sredinu za više zadataka, gde se može istovremeno gledati video klip, proveravati e-mail i slati poruka. Važno je shvatiti da je jedini faktor ograničenja brzina prenosa podataka – tako da ukoliko korisnik pokušava da pokrene nekoliko aplikacija koje zahtevaju veliku brzinu prenosa, kao rezultat će se pojaviti neizvršenje zadatka od strane sistema ili veoma spor rad uređaja. U uređaju postoje neki prethodno podešeni prioriteti za različite aplikacije, koji rešavaju ovaj problem.

Office aplikacije. Ova sekcija sadrži sve office aplikacije; po podrazumevanom podešavanju postoje četiri (izuzev planera koji je standardni program). Prva od karakteristika ovog menija su Beleške, koje mogu biti tekstualne (kucate bilo kojom željenom metodom, podržana je i ekstenzija txt) ili napisane ručno.

Druga aplikacija je nazvana PDF+ i kao što joj sam naziv govori služi za čitanje PDF dokumenata. Pomoću ove aplikacije PDF dokumente možete videti i u standardnom i landscape režimu. U suštini ova aplikacija je već nekoliko godina dostupna kod različitih operativnih sistema uključujući platformu 60. Nokia instalira ovaj program na određenom broju svojih uređaja (samo probnu verziju), dok Sony Ericsson oprema sadrži kompletnu verziju ove aplikacije. PDF+ radi veoma brzo i uspešno prikazuje dokumente napisane na engleskom jeziku kao i one napisane drugim kodnim rasporedom.

QuickOffice – je još jedna aplikacija proizvođača treće strane, koja je od strane UIQ odabrana kao standard za treću seriju i deo je standardne isporuke (postoje verzije i za prethodne UIQ). Sam program je editor, koji prepoznaje i ima mogućnost otvaranja i editovanja fajlova napravljenih u MS Word-u, Excell-u u PowerPoint-u.

Nismo duže radili sa QuickOffice-om, ali ćemo napomenuti da su resursi bilo kog mobilnog telefona striktno ograničeni. Komplikovani tipovi formata korišćeni na desktop računarima se često ne sačuvaju u fajlovima, editovanim na smart telefonima (ovo se ne odnosi samo na QuickOffice, već bilo koji uređaj pokretan Windows Mobile-om).

Zadaci. Možete sačuvati zadatke, odrediti im nivo prioriteta, kao i vreme i zvuk alarma. Ovo je generalno funkcija koja se podrazumeva bez integrisanih karakteristika.

Neke druge funkcije, teme, Web pretraživač

Kalkulator – opšta aplikacija, koja se neznatno razlikuje od svoje varijacije u UIQ 3.0.

Glas – snimač zvuka, koji omogućava pravljenje glasovnih beleški (samo kada je uređaj u režimu mirovanja). Imate mogućnost da odaberete format u kojem će sva snimanja glasa biti izvedena. Ova aplikacija nudi veoma jedostavan i interfejs lak za upravljanje.

Galerija slika – ova aplikacija prikazuje male ikonice slika uz mogućnost brzog uvećanja slike na veličinu celog ekrana. U okviru ovog programa nisu načinjene neke vidljive promene, sem što se sada može slati MMS poruka koja sadrži sliku koja je trenutno prikazana.

Editor slika – jednostavan editor, koji omogućava izvršenje osnovnih operacija sa slikama.

MusicDJ – podrazumevana aplikacija za Sony Ericsson telefone je konačno ugrađena u smart telefone – program vam omogućava da kombinujete određeni broj numera.

Pretvarač jedinica – konvertuje različite jedinice.

Štoperica – podržava praćenje i listanje srednjih vremena.

Odbrojavanje –vreme se podešava u satima i minutima, po dostizanju zadatog vremena, uređaj se oglašava alarmom.

Teme su jedan od glavnih delova novog UIQ – one menjaju ne samo pojavu prozora i boja, već takođe menjaju oblike određenih menija i ikona, čime se omogućava pravljenje potpuno novog izgleda interfejsa. Možete podesiti ne samo izgled interfejsa, već i zvuke pri tipkanju po ekranu i različitih događaja.

Uređaj poseduje Opera-u 8 kao osnovni Web pretraživačem. Trenutno je to najbolji dostupni pretraživač za ovakav tip uređaja. Može da radi u oba režima, standardnom i landscape, podržava cookies i podešava veličinu stranice prema veličini ekrana.

Storage Wizard je osnovna aplikacija za UIQ 3.0 koja omogućava distribuciju memorije u uređaju.

Fajl menadžer omogućava pregled strukture direktorijuma. Podržava odabir nekoliko fajlova ili direktorijuma istovremeno, kao i brisanje i kopiranje istih; Pomoću njega takođe možete poslati određeni broj fajlova na drugi uređaj preko Bluetooth-a ili IrDA. Mogućnosti menadžera su standardne i ništa se posebno ne izdvaja.

RSS Feeds. U pitanju je RSS čitač, koji uspešno vrši svoju osnovnu funkciju. Možete sami dodati bilo koji kanal i takođe ažurirati sve informacije jednim pritiskom. U ovom meniju je sve jasno i jednostavno – onaj ko je koristio ovu tehnologiju ranije će je koristiti i kod ovog uređaja.

Utisci

Jačina zvuka 40-tonskih polifonih melodija je dovoljno jaka da bi se čula u gotovo svakoj situaciji. Snaga vibracije je prosečna, mada bi zbog male debljine kućišta trebalo jače da se oseti.

Jedan od problema koji je izazvao dosta polemika je odsustvo ne samo prednje već i bilo koje kamere. Siguran sam da nedostatak kamere nema uticaja na sposobnost telefona da prima video pozive, naročito što možete postaviti bilo koju sliku ili video klip koji će se prikazati vašem sagovorniku. Mada je razlog zbog kojeg uređaj ne poseduje kameru diskutabilan.

Objašnjenje je uvek jednostavno – kompanija nije imala za cilj da napravi konkurenciju u svojoj liniji uređaja. Kako je P990i opremljen kamerom, ima integrisan WiFi i neznatno drugačiju cenu, uzimajući u obzir razlike u merama W950i bi bio očigledan favorit da poseduje kameru. Drugi razlog leži u činjenici da će u bliskoj budućnosti proizvodi sa integrisanom kamerom bazirani na M600/W950i stići na tržište, jer već postoji slot za modul kamere u školjci telefona.

Sa druge strane, nedostatak kamere ne predstavlja gubitak za ovaj telefon. Setite se samo koliko ljudi se žali zbog prisustva kamere. Postavlja se pitanje zašto su je uopšte platili ukoliko je ne koriste. Specijalno za ovu vrstu korisnika proizvođači su počeli da proizvode varijacije modela sa i bez kamere. Ovde vidimo upravo takvu strategiju – uređaj je postavljen kao rešenje za ovakve korisnike, koji žele da slušaju muziku na telefonu i potrebna je im je visoka funkcionalnost, ali ne žele da fotografišu. Korisnici ovog tipa nisu naročito brojni na tržištu; Ciljna grupa za ovaj telefon nisu studenti i đaci kojima je potrebna kamera u telefonu. Možda će zvučati čudno, ali ovaj model je namenjen korisnicima, koji koriste Walkman brend već 15 ili 20 godina, drugim rečima ljudima srednjih godina. I mada proizvođač nije to jasno naglasio ovaj model nije napravljen za mlađu populaciju, što nije uobičejena pozicija za Walkman seriju. Sa ove tačke gledišta Sony Ericsson W950i nije model čiji bi se slogan mogao opisati „sve u jednom“ i sve u svemu to je još jedan smart telefon, ali bez kamere.

Evidentno je da ovaj model neće postati popularan kao Sony Ericsson P990i, ali će dostići pristojan nivo prodaje. Koncept obezbeđivanja velikog ugrađenog prostora za skladištenje čini ovaj pravac obećavajućim, da bi kompanija u kratkom vremenskom roku mogla da predstavi i modele sa kapacitetom od 6, 8 ili 10GB Flash memorije. Razvoj modela koji će imati u sebi hard drive-ove je još u toku i u najboljem slučaju ovakvi modeli bi na tržištu mogli da se pojave u narednih 18 ili 20 meseci, jer još uvek nisu u masovnoj proizvodnji i poseduju neke slabe tačke, visoku cenu razvoja i pratećih usluga.

Ovaj model je svoje pojavljivanje doživeo u julu i pozicioniran je niže od modela P990i. Kao muzičko rešenje, uređaj ima izgleda za uspeh, jer obezbeđuje dobar odnos cena/kvalitet. Mnogi porede ovaj uređaj sa modelom Nokia N91 i teško je odrediti koji od ova dva modela je bolji. Po meni, ovi telefoni se ne mogu porediti kao jednaki, jer se razlikuju po težini i imaju neznatno drugačiju funkcionalnost. Što je još važnije, grupe koje koriste ova dva modela se ne ukrštaju jedna sa drugom, jer je Nokia namenjena onima koji traže moderno rešenje dok je Sony Ericsson za one kojima treba muzički uređaj.

Eldar Murtazin
MOBILNISVET.COM JE EKSKLUZIVNI ZASTUPNIK MOBILE-REVIEW.COM
(Srbija, Crna Gora, Bosna i Hercegovina, Hrvatska i Severna Makedonija)
NAPOMENA
Prevod je ekskluzivno vlasništvo sajta Mobilnisvet.com, a kopiranje dela ili celog testa je strogo zabranjeno.
Tekst je pod zaštitom kako mobile-review.com tako i mobilnisvet.com sajta, zloupotrebe neće biti tolerisane.
Slike su vlasništvo sajta mobile-review.com, koje su u neobrađenom obliku na sajtu mobilnisvet.com.
* maloprodajna cena sa uključenim PDV-om. Dinarske cene modela se dele sa prodajnim efektivnim kursom NBS koji se ažurira na svakih nekoliko dana. Plaćanje ISKLJUČIVO u dinarskoj protivvrednosti.
Uslovi korišćenja Mail: mobilnisvet.com@gmail.com - Sva prava rezervisana. © 2003-2024