Samsung Galaxy S20, S20+, Ultra

Potpuna dominacija tri nova Samsung Galaxy S modela

20:30 h - 11.02.2020
Nova generacija Samsung Galaxy S20 modela je konačno i zvanično predstavljena. Nova generacija je predstavljena očekivano u tri varijante, ali je imenovanje modela ovog puta drugačije. Osnovna verzija je Samsung S20, naredna Samsung S20+ i na vrhu ponude je Samsung S20 Ultra. Pored tri flagship modela, Samsung je predstavio i vrlo interesantni Samsung Z Flip model na preklop, koji je po svom izgledu podseća oblik ženskog pudera, tako da ovaj model definitivno je direktno usmeren na ženski deo populacije.
Nova generacija po imenu prelazi sa Samsung S10 direktno na Samsung S20 što ima smisla jer će 2020. godina, ali Samsung takođe želi da naglasi koliko je nova generacija bitan skok unapred u odnosu na prethodnu generaciju, pa će svi koji su do sada čekali da pređu na novi model sada konačno imati vrlo jake razloge da zamene svoj flagship model, ne samo zbog imena nego i zbog velikog broja unapređenja koja stoje iza novih modela Samsung S20, Samsung S20+ i Samsung S20 Ultra.
Samsung je uvek bio lider što se tiče samih specifikacija, ali je ovog puta odlučio da na papiru njihova nova gama flagship modela bude potpuno dominantna u odnosu na konkurenciju. Utisak je da je Samsung na novoj generaciji sve specifikacije postavio na sam maksimum teorijski moguć, a zapravio će biti samo još jedna nova generacija Samsung S20 modela. Globalna isporuka počinje 6. marta, dok će narudžbine početi 21. februara, sa cenom u dolarima $999 do $1599.
Ekran je najbitniji deo svakog modela, to je osnova svakog vrhunskog modela. Nova generacija Samsung S20 modela ima novi OLED QuadHD+ HDR+, sa 800 nita pozadinskog osvetljenja. Samsung S20 ima dijagonalu od 6.2 inča, Samsung S20+ 6.7 inča dok je najjači Samsung S20 Ultra ima dijagonalu od čak 6.9 inča. Ono što je interesantno je da je osetljivost ekrana na čak 240Hz što znači da će dodir ekrana biti registrovan duplo brže nego ranije, što će doneti osećaj još brže interakcije sa modelom. Sam osećaj korišćenja u odnosu na prethodnu generaciju će biti primetno bolji i fluidniji, a čak su i animacije promenjene da budu kraće, čineći da utisak korisnika bude kao da sve radi primetno brže. Bitna promena na ekranima je da su ravniji, tj. nemaju drastično zakrivljenje na ivicama, može se reći da je Samsung ovim potezom otklonio prepreku za korisnike koji ovo nisu voleli, dok će ostalim korisnicima ovo rešenje biti sasvim dobro. Ispod ekrana se nalazi ultrazvučni čitač otiska prsta.
Ekrani podržavaju osveženje ekrana od čak 120Hz, a ukoliko znamo da je samo ljudsko oko identične brzine osvežavanja, samom korisniku će prikaz na ekranu delovati potpuno fluidno. Samsung nije hteo da implementira dinamičko menjanje brzine osvežavanja ekrana, već je samo dao opciju da sami izaberete između standardnih 60Hz koji su dosadašnji modeli imali ili novi 120Hz mod koji će po Samsungovim navodima koristiti oko 10% više baterije. Međutim, 120Hz je podržano samo u rezoluciji 2400x1080px, dok je 60Hz dostupno u punoj rezoluciji ekrana od 3200x1440px, tako da ćete morati da odlučite da li vam više odgovara oštriji prikaz ili fluidniji prikaz, a verujemo da će većina izabrati 120Hz mod.
Nova generacija kamera je za svaki od tri modela drugačija. Samsung S20 ima jednu širokougaonu kameru od 12 megapiksela F2.2 ugla od 120 stepeni, potom standardnu od 12 megapiksela F1.8 ugla od 79 stepeni i treća kamera na zadnjem delu je telefoto kamera sa čak 64 megapiksela sličnog ugla od 76 stepeni i sličnog otvora blende od F2.0 kao standardna kamera. Hibridni optički zum na Samsung S20 modelu je 3X, dok je Super Res mod 30x. Sa prednje strane se nalazi 10 megapiksela F2.2 ugla od 80 stepeni kamera. Samsung S20+ u odnosu na Samsung S20 ima još jedno oko kamere na zadnjem delu, ali isključivo za određivanje dubine elemenata koji se nalaze na slici. Sem toga, kamere prva dva modela su potpuno identična.
Samsung S20 Ultra ima potpuno drugačiji set kamera, jedino je Ultra Wide kamera je identična kao na prva dva modela. Standardna kamera ima čak 108 megapiksela sa F1.8 sa uglom od 79 stepeni. Telefoto kamera je nešto niže rezolucije od 48 megapiksela, ali je zum daleko veći sa tek 24 stepeni i otvorom blende od F3.5. Ovo omogućava 10x hibridni optički zum, ili 100x Super Res Zoom Iznenađenje je i sa prednje strane jer je selfi kamera sa senzorom od čak 40 megapiskela umesto 10 megapiksela na prva dva modela.
Selfi kamera je na svim modelima na sredini i drastično je manje veličine nego na prethodnim modelima, tako da je sada gotovo neprimetna kod svakodnevnog korišćenja. Kamere koje se nalaze na novim Samsung S20 modelima su tehnički impresivne, ali su zapravo samo deo priče. One su kvalitetan izvor, a finalizaciju slike radi sofisticiran softver koji će uspeti da dohvati kvalitet fotografija koji prosečnom korisniku neće biti nimalo drugačije od najboljih profesionalnih foto aparata. Veštačka inteligencija svake godine napreduje velikom brzinom, tako da će kvalitet fotografija biti sigurno drastično bolji nego kod prethodne generacije.
Sve veći broj korisnika snima veliku količinu video materijala, a obzirom da su televizori velikih dijagonala sve jeftiniji i 8K televizori su sve pristupačnij, tako da 4K rezolucija jeste dovoljna ali ne i perfektna. Nova mogućnost je snimanje video klipova u 8K rezoluciji koja je vrlo zahtevna, ali je moguća zahvaljujući novim snažnim procesorima. Takođe, moguće je iz 8K snimka izvući 33 megapikselne slike iz bilo kog dela snimljenog klipa. Rezolucija 8K snimka je 7680x4320px i snimak je u 24 slike u sekundi. Ovo znači da se snima čak 24 slike u 33 megapiksela što je zaista neverovatno. Međutim, treba znati da je 8K režim moguć samo na telefoto kameri što zumira sliku prilikom snimanja, jer osnovne kamere su 12 megapiksela i ne mogu da snime tu rezoluciju.
Najinteresantnija novina je svakako da imate mogućnost da snimite 10 sekundi držeći taster za snimanje. Posle toga Samsung S20 će vam ponuditi mali video, GIF animaciju, fotografije. To je kao da jednostavno pritisnete taster za snimanje na 10 sekundi i dozvolite softveru da sam probere, montira i prezentuje taj momenat, pa vi onda možete birati bilo koju od generisanih formata da postavite svoj trenutak na različite socijalne mreže u različitim formatima namenjenim baš toj mreži.
Obzirom na novi snažni procesor i velike dijagonale ekrana, bilo je potrebno da i baterije budu drastično bolje. Samsung S20 ima impresivnih 4000 mAh, dok Samsung S20+ ima 4500 mAh i Samsung S20 Ultra sa čak 5000 mAh, tako da niko neće biti nezadovoljan što se tiče veličine i izdržljivosti baterije. U paketu dolazi i brzi 25W punjač, dok Ultra ima 45W punjač.
Čip na sva tri modela je Qualcomm Snapdragon 865 koji sa sobom vrhunske performanse u svakom pogledu. Pored toga, tu je i nova LPDDR5 memorija veće brzine i niže potrošnje energije. Sva tri modela imaju čak 12 gigabajta RAM memorije i 128GB skladišnog prostora, proširivo sa memorijskim karticama. Naravno, možete doplatiti na Plus i Ultra modelima do 512GB skladišnog prostora, a na Ultra modelu možete dokupiti i čak 16GB radne memorije što je na nivou snažnih laptop računara današnjice.
Sva tri modela imaju podršku za 5G mrežu. Osnovni Samsung S20 model ima podrsku za sub-6 mod koji je realno oko 20% brži nego kvalitetan 4G link, dok dva jača modela imaju i punokrvni 5G mmWave mod. Iako Samsung S20 nema kompletnu 5G podršku kao dva jača modela, obzirom na trenutnu pokrivenost 5G mrežom globalno, do sledeće generacije ovo neće biti toliko bitno za najveći deo korisnika, izuzev u izuzetno razvijenim državama i to u najvećim gradovima gde je pokrivenost 5G mrežom na najvišem nivou. Što se tiče ostalih komunikacijskih tehnologija prisutni su Bluetooth 5.0 i Wi-Fi 6. Treba spomenuti da novi Samsung S20 modeli nemaju priključak za 3.5mm slušalice, ali je pored predstavljanje samih modela predstavljen i novi set bežičnih slušalica Galaxy Buds+ koji će zameniti klasične slušalice.
Cene novih modela su $999 za Samsung S20 model, dok Samsung S20+ košta $1.199 i najjači Samsung S20 Ultra košta $1399. Pored toga, Samsung je najavio smanjivanje cena na S10e, S10 i S10 Plus modelima. Nova generacija je tehnički najveći skok koji je Samsung Galaxy S serija napravila u skorije vreme. Pred nama su moderni, dobro promišljeni i do najmanjeg detalja usavršeni modeli koji će konkurenciji zadati vrlo visoku lestvicu koju treba da dostignu. Nije teško probrati određene opcije da budu maksimalne, na uštrb nekih drugih, ali staviti sve opcije na sam maksimum u kućište modela na koje smo već navikli, to je veliko dostignuće.
Netflix je stigao u A1 u Srbiji
A1 Grupa je potpisala strateško partnerstvo sa Netflix-om, čime je A1 Srbija postao prvi mobilni operator na domaćem tržištu koji svojim korisnicima donosi ovaj servis. Korisnici koji odaberu NEO24&Netflix paket do kraja aprila dobijaju Netflix Standard plan bez dodatnih troškova do kraja 2024.
06.mar 2024
Eco Rating čuva životnu sredinu
Prosečan vek upotrebe mobilnih uređaja u Srbiji i svetu iznosi dve godine. Kao jedan od ključnih razloga za kupovinu novog mobilnog telefona se navode kvarovi i habanje, ali ova praksa direktno utiče na skraćivanje životnog veka uređaja. Dugovečnost mobilnog telefona zavisi od više faktora, izdržljivosti, mogućnosti popravke, kao i potrošnje energije prilikom punjenja, a njegova duža upotreba pre zamene za novi, direktno smanjuje emisiju CO2 i doprinosi očuvanju životne sredine.

Trajnost je samo jedan od aspekata u okviru životnog ciklusa uređaja koje Eco Rating, međunarodna metodologija koja procenjuje uticaj telefona na životnu sredinu, uzima u obzir prilikom ocenjivanja telefona. Maksimalan broj poena koji jedan uređaj može da dobije je 100, a što je rezultat veći, bolje su performanse uređaja u pogledu održivosti. Pored toga, Eco Rating pruža smernice u još četiri ključne oblasti: mogućnost popravke, mogućnost recikliranja, klimatska efikasnost i efikasnost resursa.

A1 je prva kompanija u Srbiji koja je uvela Eco Rating sa ciljem da motiviše i inspiriše korisnike da donose ekološke izbore, ali i celu industriju mobilnih telefona da ubrza svoju tranziciju ka modelu cirkularne ekonomije za mobilne telefone.

Više detalja i produženoj garanciji na 3 godine za odabrane modele pogledajte na sajtu A1 operatera.
31.avg 2023
Brži i lakši prenos broja
Početak avgusta obeležile su odlične vesti za sve korisnike mobilnih usluga u Srbiji. Novi propisi Regulatorne agencije za elektronske komunikacije i poštanske usluge (RATEL) stupili su na snagu i odmah duplo skratili proces prenosa broja iz jedne mreže u drugu sa četiri na samo dva dana.

Novi pravilnik smanjuje šansu da se zahtev za prenosom broja odbije zbog sitnih razlika u adresama ili nazivima pretplatnika. Sada je matični broj (JMBG za fizičko lice i matični broj za pravno lice) ključan faktor prilikom procene ispravnosti zahteva.

Nova legislativa donela je i promene u vezi sa ugovornim obavezama između korisnika i operatora davaoca broja, koje više ne mogu da budu osnova za odbijanje zahteva za prenos broja. Pored toga, definisan je i izuzetak od toga, čime se izbegavaju različita tumačenja i olakšava odlučivanje o ispravnosti zahteva.

Još jedna novina u pravilniku odnosi se i na sve korisnike mobilnih usluga koji zbog posla imaju veći broj telefonskih brojeva. Naime, operatori su dužni da korisnicima dostave podatke o svim njihovim telefonskim brojevima, uz podatke o ugovoru i datumu isticanja ugovora za svaki od brojeva.

Zahtev za prenos broja će moći da se podnese i elektronskim putem.Prenos broja moći će da se zakaže unapred sa tačno određenim datumom, a posebno je uređen i postupak prilikom prenosa velikih serija brojeva kod poslovnih korisnika.

Rokovi za proveru zahteva i izvršenje prenosa broja su skraćeni sa dva na jedan radni dan. Novi pravilnik propisuje da zahtev za prenos broja može da se podnese elektronskim putem i subotom, što do sada nije bio slučaj. Uz sve ove pogodnosti, polako se dolazi do cilja da se prenos broja završi u istom danu.
29.avg 2023
A1 preporuke kako izbeći kradju identiteta putem društvenih mreža
Krađa identiteta se dešava kada kriminalci koriste identitet žrtve da, na primer, kupuju stvari i plaćaju na rate. Ali da bi to uradili, prvo moraju da ukradu vaše lične podatke, kao što su vaše ime, broj telefona, datum rođenja, adresa i broj kreditne kartice.

Primer takve prevare desio se nedavno, kada je organizovana navodna nagradna igra za korisnike Dinakard platnih kartica putem lažne stranice Narodne banke Srbije na Fejsbuku. Mehanizam je podrazumevao da učestvovanjem u nagradnoj igri korisnik dobija priliku da udvostruči sredstva koja ima na platnom računu, a da bi to uspeo neophodno je da dostavi podatke o svojoj kartici i stanju na računu.

Cilj ovog napada bio je da od korisnika prikupi informacije o platnoj kartici, kao što su broj, datum važenja i slično, a kada napadač dođe do tih informacija, prosleđuje ih nekome ko može da ih zloupotrebi za obavljanje transakcija bez saglasnosti korisnika.

Pravilo broj jedan je da, ukoliko sami niste inicirali neko plaćanje, da zastanete i proverite par bitnih detalja. Prvo je da li se u imenu sajta na početku nalazi HTTPS, ovo poslednje slovo S označava Sigurnost, tj. da je veza izmedju vas i sajta enkriptovana i zaštićena tako da ako unesete broj kartice niko izmedju vas i sajta to neće moći da presretne.

Obratite pažnju na ime sajta, obično postoji neka slovna greška u imenu sajta, npr. napišu malo slovo L umesto broja 1 ili slično tako da vama isprva deluje kao ispravan domen. Lozinke, kartice, lične podatke nikada nemojte ukucati na nesigurnim sajtovima. Lozinku definišite tako da ima puno karaktera, sadrži više nepovezanih pojmova.

Nepažnja samo jednog zaposlenog i otvaranje sumnjivog priloga u emailu može skupo koštati kompaniju jer vrlo lako cela firma može biti meta phishinga, a šteta nemerljiva. Upravo ovo se desilo jednom velikom Youtube kanalu koji se bavi baš tehnologijama, neko ko je jako dobro tehnički obrazovan. Jedan zaposleni je otvorio pogrešan mail, hakeri su pokupili login podatke Youtube naloga tog korisnika i počeli da brišu video klipove sa kanala.

Za još informacija posetite stranicu A1 operatera.
26.jun 2023
A1 Kutak za bezbedan Net
U digitalnom okruženju korisnicima je potrebno više vremena da primete da su njihovi lični podaci ukradeni, za razliku od situacije u stvarnom svetu. Zbog toga je od izuzetne važnosti da obezbedimo sigurnost naših uređaja, jer na taj način obezbeđujemo i našu sopstvenu sigurnost.

Lozinke su prvi nivo zaštite i ne treba da sadrže jednostavne nizove brojeva, vama neke važne datume ili ime kućnog ljubimca, takve lozinke se lako mogu pogoditi. Umesto toga, osmislite jake i jedinstvene šifre sastavljene od mešavine malih, velikih slova i brojeva. Pored toga, trudite se da ih menjate i obnavljate na svakih mesec dana.

Elektronske i SMS poruke vas često mame hitnošću, što bi trebalo odmah da vam izazove sumnju. Najbolje što možete da uradite jeste da ne kliknete na određeni link i spasite sebe potencijalne krađe poverljivih informacija. Svaki podatak koji ukucate na sajtu kome adresa ne počinje sa "https://" praktično je lako vidljiva bilo kome ko može da presretne vaš upit.

Svako od nas je makar jednom u životu koristio otvorenu wireless mrežu, ali ono što možda niste znali jeste da tako postajete laka meta zlonamernom hakeru. Zato je savet da uvek koristite proverene i pouzdane mreže sa jakim pristupnim šiframa.

Znanje je moć i zato treba biti informisan i pratiti dešavanja. Platforma Kutak za bezbedan Net može biti sjajan saputnik u virtuelnom svetu. Upravo tu vas čekaju najnoviji trendovi, kursevi, uputstva i korisni saveti o korišćenju različitih alata za zaštitu na internetu. Za više informacija posetite A1 Kutak za bezbedan Net stranicu.
15.jun 2023
* maloprodajna cena sa uključenim PDV-om. Dinarske cene modela se dele sa prodajnim efektivnim kursom NBS koji se ažurira na svakih nekoliko dana. Plaćanje ISKLJUČIVO u dinarskoj protivvrednosti.
Uslovi korišćenja Mail: mobilnisvet.com@gmail.com - Sva prava rezervisana. © 2003-2024