GPRS, modemi, POP3 pristup, pristup preko laptopa!

konfiguracija mobilnih telefona za MMS/GPRS i ostale usluge domaćih operatora
kalinicm
Administrator
Administrator
Postovi: 507
Pridružio se: Pon, 01. Sep 2003. 23:35
Lokacija: Beograd

GPRS, modemi, POP3 pristup, pristup preko laptopa!

Post od kalinicm »

Ovu poruku je postovao Marky, doslo je greskom do brisanja pa je repostujem. Izvinjenje.

Poštovani,

Hocu da povezem laptop i da sa njega surfujem Netom. Najpre, kakav treba da bude telefon, tj. sta bi trebalo da podrzava?

Gledam MobilniSvet.com, i vidim da za neke mobove pod "modem" pise "modem 14,400" a negde GPRS. Recimo, moja Nokija 7710 ili kolegin 6210 imaju upisano "modem - 14,400". A telefon koji se meni svidja, Nokija 6110 uma zabelezeno "modem - GPRS". Da li to znaci da on nema modem u klasicnom smislu reci i da on nije potreban, vec da se veza vrzi preko "kanala" (vidi dole moje izvode sa sajtova MTS i Mobtela). Zasto onda na nekim telefonima stoji 56kbi/s modem po spcifikaciji?

Da li mozda novim telefonima ne treba modem, ako imaju GPRS? Da li tu postoje različite klase GPRS standarda?

Da li Vasa mreza nudi POP3 pristup i da li to znaci da ja na taj nacin preko GRPS-a mogu da proverim svoju Beotel postu?

Poslednje pitanje, koje je maksimalni protok po IR vezi PC/laptop - modem? A koji za BlueTooth tehnologiju?

I jedno i drugo može da se instalira na desktop/laptop?

Imam više računara u kući i više telefona i pokušavam ne napravim šumu kablova, a sve telefone snhronizujem sa Outlook-om. Možda najbolje uzeti BlueTooth jer sa njim mogu da surfujem jednako brzo kao sa kablom, a
opet ne zahteva drugi kabl za svaki tip telefona. Da li sam u pravu?

****************************

GPRS + laptop + mob, sa sajta MTS-a (nista ne pise za modem!!)
(sa 064 i 063 sajtova)

GPRS (General Packet Radio Service)

GPRS omogućava korisniku brz pristup Internet mreži i mogućnost prenosa podataka velikom brzinom preko mobilnog telefona.
Osim pristupa Internetu, GPRS omogućava i pristup standardnim WAP sadržajima preko mobilnog telefona.
U prvoj fazi, GPRS mogu da koriste svi post-paid korisnici mreže Mobilne Telefonije Srbije koji poseduju telefon koji podržava GPRS.

Za pristup Internetu preko GPRS-a potreban je računar (LAPTOP ili DESKTOP) i mobilni telefon koji podržava GPRS.
Telefon i računar mogu biti povezani kablom, infracrvenim portom ili bluetooth-om.
Ukoliko želite da pretražujete WAP sadržaje nije Vam neophodan računar, dovoljan je samo mobilni telefon koji podržava GPRS uslugu.

Znači GPRS omogućava:

pristup Internet mreži,
pristup WAP sadržajima preko mobilnog telefona i
mogućnost prenosa podataka preko mobilnog telefona

GPRS brzina prenosa podataka

Brzina prenosa podataka zavisi od modela mobilnog telefona. Po jednom kanalu brzina prenosa podataka je 13,4 kbit/sec i u zavisnosti od broja kanala koje mobilni telefon koristi (ima) moguće su različite brzine prenosa podataka. Maksimalna brzina je 53,6 kbit/sec, što znači da mobilni telefon koristi najviše 4 kanala (po jednom kanalu prenos je 13,4 kbit/sec).
Na brzinu prenosa podataka može da utiče i Vaš položaj u odnosu na baznu stanicu. Na primer u zonama gde je lošiji signal mreže, raspolažete sa manjim brojem kanala i zbog toga imati nešto manju brzinu prenosa.

**************** SA MOBTEL SAJTA *****************
Šta utiče na kvalitet ove usluge?

Na brzinu prenosa utiču karakteristike telefona. Mreža omogućava brzinu prenosa od 53.6 kbit/s, ali svi modeli telefona ne mogu da podrže ovu brzinu. Na brzinu takođe može da utiče i položaj korisnika u odnosu na baznu stanicu. U zonama gde je lošiji signal mreže, korisnik će dobiti manji broj kanala i time će imati nešto manju brzinu prenosa.
Milan Kalinic
admin - mobilnisvet.com