Yettel novosti

novosti i informacije vezane za mobilne komunikacije, domaće operatore i njihove usluge
Odgovori
markomarko
Neredovni učesnik
Neredovni učesnik
Postovi: 78
Pridružio se: Uto, 23. Feb 2010. 10:14

Re: Telenor novosti

Post od markomarko »

Inspirisan vestima o cenama telefona u ovoj temi, hteo sam malo da vidim da li nas zaista pljackaju nasi operateri za cene mobilnih telefona, pa sam odlucio da uporedim malo cene sa britanskim trzistem. Poredjenja radi uzeo sam jedan od najpopularnijih telefona trenutno i kod nas a i preko - Galaxy S3. Verujem da se taj telefon prodaje u velikim kolicinama i kod nas, tako da nije da sam izabrao neki telefon koji se slabo prodaje pa operater mora da se stiti visom cenom. Poredio sam pakete uz ugovor od 24 meseca jer je to standard i ovde i tamo.

Uglavnom, telefon se dobija za 0 funti u Britaniji vec na paketima od 25 do 26 funti mesecno - oko 3300 dinara. To su paketi sa jako malo minuta, mada cesto sa neogranicenim internetom i sms-om. Na zalost takve ponude ne postoje kod nas, pa sam morao da trazim uporedive pakete malo nize po listi.

Uporedivi paketi kostaju oko 36 funti mesecno sto je oko 4700din, i imaju npr. 2000minuta+neogranicen sms i net ili neograniceno minuta + 1gb neta, a za jos koju funtu vishe, odnosno za oko 5000 din se vec dolazi do paketa koji su vrlo blizu neogranicenog svega. Ponude razlicitih operatera su prilicno ujednacene, a i kvalitet mreza.

Ako se pak to poredi sa telenorovim paketima u tom rangu cena to bi bio prenesi i surfuj 3000 koji je oko 4500 din - ima 1200 minuta i sms-ova i 3gb interneta (recimo neograniceno). Dakle, manje od paketa ekvivalentne cene u UK. Medjutim, ono sto je porazavajuce je da i pored tolikog paketa, telenor od vas trazi jos dodatnih 22.000 dinara da biste dobili telefon.

U vipu za cenu od oko 4500 dinara mozete da dobijete smart 5000 paket ili smart 2500+3gb interneta (sto jeste uporedivo sa paketima u UK). Na zalost, moracete i kod vipa uz toliki paket da doplatite jos 20000-28000 din za telefon!

Za kraj MTS - uz pretplatu od 4200 din dobijate paket MIX 3500 koji je dosta slabiji od paketa u UK mada bi mozda nekome bio dovoljan, i u tom slucaju doplacujete telefon jos 15000. Za kraj uz Mix net XXL od 4700din mesecno dobijate puno neta i sms-a i 2000 minuta razgovora - slicna ponuda kao u velikoj britaniji, i dobijate telefon za 1din!

Nije mi bio cilj da napravim neko detaljno istrazivanje, samo da probam da vidim da li nas i koliko nasi operateri pljackaju. U ovom konkretnom slucaju, jedina ponuda koja bi bila priblizna ponudama preko je MTS uz Mix net XXL paket, a i to je samo za ljude koji puno telefoniraju. Ukoliko ste korisnik koji malo telefonira a zeli dobar telefon, apsolutno vam se ne isplati da uzimate uredjaj od operatera (kao da to vec niste znali!) A koliko nas pljackaju Telenor i VIP? Pa u ovom slucaju 20.000 dinara vishe od operatera preko (i uz to dobijate kod telenora losiji paket za te pare)!

VeNoM
V.I.P. MobilniSvet.com
V.I.P. MobilniSvet.com
Postovi: 5064
Pridružio se: Čet, 06. Jul 2006. 20:36
:: Sony Xperia Z5P
:: Sony Xperia Z
Lokacija: Jagodina

Re: Telenor novosti

Post od VeNoM »

A na sve to dodaj i prosečna primanja tamo i ovde...i tu pljačke nema hehehe
Nokia:2X7110,7650,2X3310,N95-8GB,X6!
Motorola:MpX200,MpX220! SonyEricsson:T28,P910,W950,X1,X Z, XZ5 Premium!Asus T101, zENpAD7!

mb011
Mobil stručnjak
Mobil stručnjak
Postovi: 922
Pridružio se: Pet, 07. Jul 2006. 22:18
:: Sony Xperia M4 Aqua
:: Nokia 208
Lokacija: Beograd

Re: Telenor novosti

Post od mb011 »

markomarko, svaka cast na analizi. Sumirano ono sto se vec zna, potkrepljeno cinjenicama na zalost. Zato ce ovde siva zona i sverc jos dugo biti glavni nacini snabdevanja...

markomarko
Neredovni učesnik
Neredovni učesnik
Postovi: 78
Pridružio se: Uto, 23. Feb 2010. 10:14

Re: Telenor novosti

Post od markomarko »

Kad smo vec kod telenora... gledam juce discovery, i odjednom u pola emisije pocinje da se dernja aca lukas - U BIBLIOTECI.

OK, jasno mi je da je telenoru ciljna grupa seljaci sa keshom, i da im se doima da njihov miljeni estradni umetnik boravi u biblioteci... ali ipak nije to realno. Malo je verovatno da ovaj momak sa hasvalta i zna da je ono zeleno chudo pored hrana SS narodna biblioteka.

Mozda bi bilo logicnije da sedi na kombajnu... Onako vozi milivoje kombi, ima slusalice u ushima, a pozadi u slow-motionu leti zito. A na kombajnu sedi aco i peva iz sveg glasa da ga cela sumadija cuje! A iza jedra devojka zamesila lebac i gleda milivoja kako vozi i vozi i peva aco, ori se njiva. Idila.

otprilike ovaj rad (izvinite za borisa, ovo je prvi kombajn koji sam izguglao):
Slika
Poslednja izmena od markomarko u Pet, 15. Feb 2013. 11:19, izmenjeno 1 put ukupno.

toda81
Prijatelj foruma
Prijatelj foruma
Postovi: 8679
Pridružio se: Ned, 11. Nov 2007. 17:35
:: Note 4 N9100 dual
Lokacija: Požarevac

Одг: Telenor novosti

Post od toda81 »

Interesantna ideja, mada nije lepo vredjati ljude sa sela alo si tako mislio. Nije seljak onaj koji se bavi poljoprivredom vec onaj koji se ponasa kao selja
Note IV N9100 dual

miodrage
WP_guru
WP_guru
Postovi: 11662
Pridružio se: Pon, 13. Mar 2006. 23:35
:: iPhone 14 Pro Max
Lokacija: Subotica
Kontakt:

Re: Telenor novosti

Post od miodrage »

toda81, nisi u pravu. Seljak je covek koji zivi na selu i tu nema niceg loseg ili ruznog. A onaj koji se ponasa neprimereno je seljacina, seljos, ljakse i sl. :D
Ceterum censeo, Androidam delendam esse!

Ensiferum
Mobil stručnjak
Mobil stručnjak
Postovi: 834
Pridružio se: Pet, 07. Nov 2008. 21:13
:: Xiaomi Mi 9T 6/128
:: Nokia 8 4/64
Lokacija: Stepa Stepanovic, Voždovac

Re: Telenor novosti

Post od Ensiferum »

markomarko, interesantna analiza! A fin je i ovaj zmaj od kombajna! :D Ja ću napraviti jednu drugu analizu, koliko oni (Telenor) zapravo zarade na jednom takvom ugovoru, a namerno ću uzeti u obzir najveće tarife, gde obično te "jače" telefone daju za 1din!
Ako uzmemo u obzir da su mobilni operatori zapravo "prodavci magle", da me pogrešno ne shvatite, proizvode koji oni daju ne možemo porediti sa, na primer, proizvodnjom hleba (gde ti za veće količine hleba treba više brašna, kvasca, vode, električne energije i rada, naravno)! I u tom smislu, operatoru je svejedno da li vam je u pretplati dao 200 ili 500 minuta, jer tih dodatnih 300 minuta zapravo i ne oseti mreža, niti zahteva neke dodatne troškove! E, sad uzmimo u obzir ponudu Telenora uz telefone za 1din:

Lumia 920
uz Prenesi premium XL za 1 din, za 24 meseca platiš 24x5684=136416 dinara (a telefon oni nude u slobodnoj prodaju za 72000din) :blinky:

Galaxy Note 2
uz Prenesi premium XL za 1 din, dakle isto 136416din, a vredi po njima 86000 din :blinky:

A ako uzmemo neku prosečnu tarifu, tipa prenesi 220 (1006din), Lumia 920 je 54960, i ukupno 24x1006+54960=79104din, a Note 2 je 70800, ukupno 24x1006+70800=94944

Po mojoj logici Lumia 920 je povoljnija! :lol: Činjenica je da Telenor stvarno preteruje sa cenama eskluzivnih modela!!! :dry:
"U svetu bez iluzija, covek je stranac" A.Kami

kuzobrat
Mobil fan
Mobil fan
Postovi: 322
Pridružio se: Pet, 06. Maj 2011. 19:17
:: Lumia 520

Re: Telenor novosti

Post od kuzobrat »

uz to sto i mts na osnovu potrosnje rangira ljude po odredjenim segmentima i daje popust pri produzetku ugovora.... tako da pomenuti S3 i uz neke nize pakete bude jeftiniji.....

Behemoth
Expert
Expert
Postovi: 2757
Pridružio se: Sub, 10. Okt 2009. 13:59

Re: Telenor novosti

Post od Behemoth »

To je psihiloski da kao placas manje a na kraju mozes da kupis 3 takva polovna,jer ce im za 2 godine pasti cena.
Nikad telefon na pretplatu,samo za kes.Ove cene su stvarno sumanute i prevazilaze granice zdravog razuma.
Causing heavy casualties, clear opposing nests. Overpower outposts, seizing the crest.
Rushing on to Longarone, speed means surprise. Whole brigades surrender, vanquished at sunrise.

miodrage
WP_guru
WP_guru
Postovi: 11662
Pridružio se: Pon, 13. Mar 2006. 23:35
:: iPhone 14 Pro Max
Lokacija: Subotica
Kontakt:

Re: Telenor novosti

Post od miodrage »

Ajde da sagledamo stvari i iz malo drugacijeg ugla.
Slazem se da operatori zaradjuju na korisnicima, ali sigurno je da nece da posluju sa gubitkom. Drugo kupovina telefona preko operatora nije placanje uredjaja na rate, nego se placaju usluge, a telefon moze da se dobije povoljnije. Cene koje operator nudi u "slobodnoj" prodaji su otprilike kao i cene kod zvanicnih uvoznika.
Sa druge strane, Ensiferum jako gresis kada kazes da je operatoru svejedno da li ti daje 200 ili 500 minuta. NIJE! Ako ti daje minute u mrezi, onda je prakticno svejedno, ali ako daje minute ka svim mrezama, onda nikako nije svejedno, naprotiv. Za minute ka ostalim mrezama (druge 2 mobilne i fixne mreze) operator mora da plati interkonekciju. Sto ce reci njega razgovor sa nekom drugom mrezom kosta, a kako smo na pocetku utvrdili da nijedna kompanija nije tu zarad dobrobiti svojih korisnika i poslovanja sa gubitkom, izvodimo zakljucak da oni pored naplate svojih troskova moraju nesto i da zarade.
Da se razumemo, ne branim operatore, smatram ih derikozama u svakom smislu te reci, ali mi je i njihova logika jasna.

E sad, dolazimo do najzanimljivijeg dela, do poredjenja sa bogatim zapadom gde se ovi uredjaji za kojima mi uzdisemo, i izdvajamo nemale svote novca dobijaju znatno povoljnije. Sta bi mogao da bude razlog tome da recimo Kod nas Lumia920 kosta ovoliko koliko kosta, a u Engleskoj znatno manje. Moram da budem dosadan i po treci put da podsetim, svaki operator, i svaka kompanija za svoj cilj imaju iskljucivo PROFIT! Sve je to sjajno, ali zasto tolike diskrepance u cenama? Pa vrlo prosto, Srbija je po bruto nacionalnom dohotku, korumpiranosti, stopi kriminaliteta i ostalo jedna od crnih rupa Evrope. Svi znamo kakve je gubitke imao Vip kad je tek dosao, i poceo da deli uredjaje sakom i kapom. Dolazio i Kurta i Murta, uzimali telefone, a od pretplate vise nije bilo nista. Doticni su redovno utuzivani, ali zahvaljujuci pravosudnom sistemu ove banana-drzave izvukli su se, ili je bilo pojeo vuk magarca.
E onda su se kompanije trgle i shvatile sa kime imaju posla. I kako im je cilj iskljucivo PROFIT (sad sam vec i sebi postao dosadan), preduzele su neophodne korake. Tako Vip ima tu famoznu proveru u kreditnom Birou, mislim da ima i Telenor, novi korisnici ne mogu uz najvece pretplate tek tako da uzmu najskuplje uredjaje, a uzto uz prosecne pretplate ima da se otplati i 70% cene uredjaja, a sve radi moguceg ishoda da pretplatnik nece placati svoje obaveze, pa eto, spasilo se sta se spasti moglo, a za te pare ce da se snadju, zaradjuju na drugima.
Nazalost, u zemlji gde je sve propalo, gde jos jedino trgovina tipa trange-frange, i nesto na mufte sljakaju kako tako, ne moze da se ocekuje neki boljitak. A zbog zastite monopola, i imbecilnog zakona o deviznom poslovanju koji odgovara sredini 17. veka, mi nemamo mogucnost kupovine stvari iz inostranstva po nizim cenama. Drugim recima, Srbija je raj za monopoliste, raj za one koji podmazu gde treba, i onda mogu da rade sta hoce. A sve to zato sto smo ovce, zato sto smo stoka nepismena i neuka, i zato sto smo slozni ko rogovi u vreci.
Kad se izmeni mentalitet naroda (sto mislim da ni moji cukun-unuci nece doziveti), onda nam mozda i krene nabolje!
Izlio sam sada svu zuc koju imam u sebi, ali zbog aktuelne situacije (to je sada sjajan izgovor za sve), nece mi trebati mnogo da se opet nakupi, i opet da uleti neko ovakvo pisanije, samo mi treba odgovarajuca tema i podstrek :D
Hvala svima na paznji, i do citanja :disgust:
Ceterum censeo, Androidam delendam esse!

misapop
Redovni učesnik
Redovni učesnik
Postovi: 187
Pridružio se: Pet, 03. Feb 2012. 01:50
:: Microsoft lumia 550
:: Samsung J5 2016
Lokacija: Kraljevo,Kragujevac

Re: Telenor novosti

Post od misapop »

@Miodrage
Ne bih se bas slozio da oni gube mnogo za interkonekciju,u stvari,rekao bih da su na nuli.
Hipoteticki,
ako mene neko pozove sa telenor broja na mts broj,interkonekciju ce platiti telenor mts-u
ako ja pozovem nekoga sa mts broja na telenor broj,interkonekciju ce platiti mts telenoru
S obzirom da nije isti broj poziva iz jedne mreze u drugu i obrnuto,slazem se da ce jedna mreza biti na gubitku,ali jako malom,a druga i na blagom dobitku.

miodrage
WP_guru
WP_guru
Postovi: 11662
Pridružio se: Pon, 13. Mar 2006. 23:35
:: iPhone 14 Pro Max
Lokacija: Subotica
Kontakt:

Re: Telenor novosti

Post od miodrage »

misapop, oni to ne mogu da znaju jel? I na taj nacin (slazem se da je neopravdano sa nase tacke gledista) oni samo sebe stite. A plus to, kao sto sam toliko puta do sada napomenuo, njih zanima samo profit i nista vise.
Ceterum censeo, Androidam delendam esse!

mb011
Mobil stručnjak
Mobil stručnjak
Postovi: 922
Pridružio se: Pet, 07. Jul 2006. 22:18
:: Sony Xperia M4 Aqua
:: Nokia 208
Lokacija: Beograd

Re: Telenor novosti

Post od mb011 »

miodrage, sve se slazem, ali ipak mislim da cilj svega nije zastita operatora od gubitka profita, vec naprotiv njihova mogucnost da u ovoj zaostaloj zemlji, debelo zarade, na svakom koraku, jer im se to moze... Pravi primer su banke, koje su svuda u Evropi u krizi, samo ovde nicu na svakom koraku. Mislim da se slazemo da, usled opsteg bezakonja, svi ipak ovde izvuku debeo profit, na racun malog siromasnog korisnika, zeljnog da ima taj famozni novi model mobilnog, plati ga kao celu jednu prosecnu platu (koju nema), a realno trebalo bi 95% nacije da nosi nokiju Asha u najboljem slucaju, da smo normalni, a nismo, vec se dovijamo, zaduzujemo i kupujemo Luniu, air max itd... E tu zelju malog siromasnog Srbina svi debelo naplacuju, a pod izgovorom zastite od prevare i gubitka profita. Siguran sam u to. Sve u svemu, koristeci nasu zelju za tim da kao potrosaci imamo to nesto, sto realno nemamo para da imamo, svi lepo zaradjuju, a sto je najgore, svi su i zadovoljni, barem vecina. Mi smo "dobili" moderan telefon, oni pun dzep, i svi srecni...

markomarko
Neredovni učesnik
Neredovni učesnik
Postovi: 78
Pridružio se: Uto, 23. Feb 2010. 10:14

Re: Telenor novosti

Post od markomarko »

miodrage napisao:Ajde da sagledamo stvari i iz malo drugacijeg ugla.
Slazem se da operatori zaradjuju na korisnicima, ali sigurno je da nece da posluju sa gubitkom.
Normalno da je operaterima cilj profit, ali ima i resenje za to:
http://www.computerworld.com/s/article/ ... ust_action

Pa evo ovih dana je australijska vlada prioupitala Adobe zasto su njihovi proizvodi skuplji nego u americi, i adobe je preko noci izjednacio cene sa americkim. Sledeci su na tapetu google i apple u Australiji.

Zatim, vrlo lako moze da se dovede jos neki operater, jer frekventnog opsega ovde ima na pretek. Medjutim, ocigledno je da su talovi napravljeni, i da do ovakvih stvari nece doci. Izgleda da su se i ovi 'stranci' vrlo brzo uklopili u srpske nacine poslovanja i uzivaju u slastima srpskih monopola i kartela.

A kako smo se samo radovali kada su Mobtel kupili ti divni Norvezani. Bili smo srecni kada je Maxi prodat Belgijancima, a slavili kada je Miskovic uhapsen. A sta imamo mi od toga? Telefone duplo skuplje nego igde drugde, i hranu koja je poskupela duplo od novembra.... A nase pozajmljene evre u dzakovima vracaju nazad u Norvesku/Belgiju.

Fox
Mobil manijak
Mobil manijak
Postovi: 1931
Pridružio se: Čet, 23. Avg 2007. 12:34
:: Bgd - Roma - Napoli

Re: Telenor novosti

Post od Fox »

miodrage napisao:Ajde da sagledamo stvari i iz malo drugacijeg ugla.
Slazem se da operatori zaradjuju na korisnicima, ali sigurno je da nece da posluju sa gubitkom. Drugo kupovina telefona preko operatora nije placanje uredjaja na rate, nego se placaju usluge, a telefon moze da se dobije povoljnije. Cene koje operator nudi u "slobodnoj" prodaji su otprilike kao i cene kod zvanicnih uvoznika...
E bas je u tome "problem",osnovne cene (cene kod uvoznika),se dodatno "brendiraju" od nasih operatora za nekih 20 %,tako da na pr. GSIII u Handy-u u slobodnoj prodaji staje 67KDinara,dok isti taj model kod Telenora (uglavnom kodiran) "bez ugovorne obaveze" staje tricavih 84KDinara!!! :o :shock:
Razlog?!
Klasican lopovluk!
I Handy ima zaradu kada taj model prodaju po toj ceni,zar je to za "Norvezane" malo?

Kada na takvu "friziranu" cenu krenu da odredjuju cenu telefona uz pakete,naravno da dobijamo ovako lepe cene po kojima se uredjaji danas prodaju. :wacko: :angry:
Ali ni to nije bitno,ionako se ti uredjaji razgrabe cim se pojave. :wacko: :roll:
Samsung S8,Sennheiser CX300 II

pero0000
Mobil manijak
Mobil manijak
Postovi: 1197
Pridružio se: Pet, 23. Jul 2010. 10:02
:: Samsung S10
:: Nokia 6210

Re: Telenor novosti

Post od pero0000 »

Pa hajde onda da i mi njih "ojadimo", ;) da kao jedan moj poznanik koji je uzeo Note 2 za 1 din. kod Telenora, uz najskuplji paket. Ne znam kako je prosao proveru u KB-u posto nije zaposlen, nema nista na svom imenu i kad sam ga pitao da li se boji utuzenja? Odgovorio: "ne mogu mi nista jer nemam nista od pokretne i nepokretne imovine na sebi". Takodje znam i jednu zenu koja je u Vip-u uzela neku Nokiu C6 cini mi se jos pre desetak meseci i posto su je zvali x puta i pretili tuzbom, ona i dalje koristi tu Nokiu sa drugom karticom (pripejd), a od tuzbe za sada nista. Sta sa takvim ljudima operateri mogu da rade, ili rade kad im nemaju od cega naplatiti dugove? Cak se ni ovih privatnih "uterivaca dugova" ne boje, sto ih je bivsa vlada promovisala.

Sad se setih jos jedne zene koja je vec nekoliko godina duzna Vip-u 30000 dinara i nikom nista (bar za sada).

mb011
Mobil stručnjak
Mobil stručnjak
Postovi: 922
Pridružio se: Pet, 07. Jul 2006. 22:18
:: Sony Xperia M4 Aqua
:: Nokia 208
Lokacija: Beograd

Re: Telenor novosti

Post od mb011 »

pero0000, kad tad ce im nesto zatrebati, kredit, bilo sta, i tada ga nece dobiti jer imaju blokadu u kreditnom birou zbog tog duga prema Vipu. ne mogu da shvatim ljude koji tako rezonuju, pa bolje odmah da se pomire sa tim da u zivotu nikad krsten posao nece imati, nikad kupiti na primer kola na kredit, ili bilo sta... opet, uvek moze neko da kaze, kupice za kes (kola ili sta god), ali ja kazem, ako imaju kes, zasto onda rade takve stvari da bi dobili glupost kakva jeste mobilni telefon, koji je zastareo vec posle 6 meseci?! to mi je stvarno strasno.

pero0000
Mobil manijak
Mobil manijak
Postovi: 1197
Pridružio se: Pet, 23. Jul 2010. 10:02
:: Samsung S10
:: Nokia 6210

Re: Telenor novosti

Post od pero0000 »

Meni nije jasno, kako ljudi koji nisu zaposleni mogu da dobiju ugovor i to još najskuplji? Ne znam da li u Telenoru osim KB-a proveravaju i da li je klijent zaposlen? Da li traže potvrdu iz firme da su zaposleni, potvrdu o visini njegovih primanja ili im je dovoljan samo izveštaj iz Kreditnog biroa? Ja sam na Mts-u, imam dva ugovora na svoje ime, MixNet L (sin i ja), supruga ima na svoje ime MixNet M, ni meni ni njoj nisu tražili nikakve dokaze o zaposlenju, samo su proverili u KB-u da li imamo kredite i da li ih redovno otplaćujemo.

Kako uopšte Operateri misle da naplate potraživanja od ljudi koji niti su zaposleni ( pa im ne mogu staviti zabranu na l.d.), a koji nemaju na svom imenu ništa od nekretnina? Kako se oni uopšte štite od takvih? Da li tu sudski mogu uopšte nešto naplatiti? Ne znam? Nisam pametan... :dry:

mb011
Mobil stručnjak
Mobil stručnjak
Postovi: 922
Pridružio se: Pet, 07. Jul 2006. 22:18
:: Sony Xperia M4 Aqua
:: Nokia 208
Lokacija: Beograd

Re: Telenor novosti

Post od mb011 »

pero0000, ne znam ni ja sve odgovore, ali jedno je sigurno - posledica toga sto tesko mogu da naplate potrazivanja jeste i to sto su aparati tako skupi uz ugovor, paketi dosta nepovoljniji nego na zapadu... Sve to ima svoje... Inace, telenor proverava KB, a uslov za to da KB ima ikakvu informaciju o osobi je da ta osoba ima otvoren bilo kakav tekuci racun u banci. Ne znam zasto, i kakva je to garanacija, ali tako je...

Deksi
V.I.P. MobilniSvet.com
V.I.P. MobilniSvet.com
Postovi: 4924
Pridružio se: Sre, 24. Feb 2010. 23:51
:: one+ nord2
Lokacija: LE

Re: Telenor novosti

Post od Deksi »

Kako naplate, pa nikako. Znam par slucajeva. Neki su stari vec 4-5 godina.

Odgovori