Da li ovo mozda znaci zbogom skupom netu preko mobilnog?

novosti i informacije vezane za mobilne komunikacije, domaće operatore i njihove usluge
vlada1970
Mobil manijak
Mobil manijak
Postovi: 1297
Pridružio se: Pon, 20. Nov 2006. 14:06
:: Blackberry Q5
:: Nokia 8310
Lokacija: Beograd

Da li ovo mozda znaci zbogom skupom netu preko mobilnog?

Post od vlada1970 »

Pretrazivah nesto sto bi doprinelo da koriscenje neta bude jeftino preko mobilnog telefona, i pored WiFi-ja setih se WiMAX-a i nadjoh da postoje telefoni koji podravaju WiMAX. :o

Znaci, samo sto nisam pao sa stolice od ushicenja.

http://www.mobilewhack.com/qisda-dual-p ... x-support/
http://blogs.zdnet.com/cell-phones/?p=249

Vesti nisu skorasnje, i po godinu dana su stare, ali su za mene nove. Nista mi od ovog ne bi palo na pamet ranije, ali od kad je Verat uveo WiMAX, cini mi se kao da su se otvorila neka vrata koja su do sad bila nama "malim" i obicnim ljudima zatvorena.

Elem, WiMAX se nudi u flat paketima od 2390 i 3290 dinara za mesec dana. Da ne reklamiram ovde mnogo. I sad, posto se ne razumem bas nesto, samo cu da nagadjam a vi me ispravite - Uzme covek telefon koji podrzava WiMAX, uplati kod Verata za koriscenje WiMAX-a i onda za, na primer, 2390 dinara ima neogranicen net na telefonu. Da li to zvuci realno?

Znam da se kod WiMAX-a dobija neki ruter ili modem, za koji vam je fakticki potrebna samo struja u stanu da bi se povezali na teritoriji BG-a,NS-a i Panceva, ja onda kapiram da telefon koji podrzava WiMAX to radi isto umesto tog modema.

Da li vam ovo zvuci kao nesto sto lici na to, da bi na ovaj nacin GPRS mogao da zamre uskoro ili u buducnosti? Jer, posto smo i svi svesni da ce flat pakete mobilni operateri kod nas uvesti kad mi svi budemo dobili cukun-unuke :lol: , nema vajde cekati na tako nesto, nego traziti alternativu.
Samsung P850 , Nokia 8310 (my precious)® - pomozimo zivotinjama oko nas

LesaZMN
Entuzijasta
Entuzijasta
Postovi: 221
Pridružio se: Uto, 16. Sep 2008. 14:38
Lokacija: BGD

Post od LesaZMN »

Ja sam imao prilike da vidim WiMAx na delu u Barceloni na nekoj demonstraciji - sije kao lud!
E sad - u Aziji je to OK, ali u evropi postoji problem sa mobilnim i WiMax-om
Naime - frekvencija koju koristi WiMax je predvidjena za stacionarnu komnukaciju - barem tko kaze zakon. Sto znaci - ne moze u mobilne.
Posto je nas zakon "u skladu sa evropskim" ili barem pokusava - ne verujem da cemo skoro videti WiMax modele kod nas.
Mislim da je Samsung najveci proizvodjac i operme i telefona za WiMax - pa ako ih oni ne nude i ne guraju ovde i u okolini - mrka kapa i za nas.
Do tada - samo fiksni internet na WiMax-u

vlada1970
Mobil manijak
Mobil manijak
Postovi: 1297
Pridružio se: Pon, 20. Nov 2006. 14:06
:: Blackberry Q5
:: Nokia 8310
Lokacija: Beograd

Post od vlada1970 »

Ok, thanks LesaZMN, nisam znao te pojedinosti.

Dobro, kazi mi druze da li sam koncept onda bar razumeo dobro?

1. Zamisli da smo u Aziji ili da imamo njihove uslove - njima je fakticki dovoljan mobilni koji podrzava WiMAX tehnologiju i uplacena tarifa kod WiMAX provajdera i imaju net gde god hoce? Znaci, sve sto kod nas radi modem ili taj ruter, koji je potrebno imati, to kod njih radi telefon sam?

Ja sam inace ranije citao o WiMAX-u kao o tehnologiji koja je u odnosu na WiFi mnogo naprednija jer je na primer, za ceo Beograd potrebno samo par repetitora da bi bio pokriven.

2. Da li ti se cini da je to sto se u Evropi frekvencija koja sluzi za stacionarnu komunikaciju koristi i za WiMAX, namerno uradjeno, da bi WiFi bio u monopolistickom polozaju?
Samsung P850 , Nokia 8310 (my precious)® - pomozimo zivotinjama oko nas

gargamel4
Expert
Expert
Postovi: 2746
Pridružio se: Čet, 02. Mar 2006. 08:37
Lokacija: Beograd

Post od gargamel4 »

Ja nisam znao ove detalje koje ti je Lesa pomenuo, ali to da će biti potrebno samo par repetitora za ceo BG, zvuči u najmanju ruku sumnjivo, jer bi morali da imaju užasno veliku propusnu moć, duži talasi, koji se dalje rasprostiru (niže frekvencije) uslovljavaju sporiji protok, a usput bi morali da imaju, verovatno, mnogo veću snagu nego što bi to bilo kojim propisom bilo dozvoljeno. Tako da mislim da će pre biti da ako recimo Telekom uvede WiMax na nekoj tritoriji, da će to ići preko postojeće infrastrukture. A usput ne vidim šta je to tako finansijski isplativo i WiFi-ju, kad pominješ monopol :?
Ako Vam je dobro, onda ništa[/url]
Samsung A70, KZ AS10 wireless, Garmin Fenix 6X PRO

LesaZMN
Entuzijasta
Entuzijasta
Postovi: 221
Pridružio se: Uto, 16. Sep 2008. 14:38
Lokacija: BGD

Post od LesaZMN »

Ne znam sa koliko repetitora pokrivas beograd niti snagu samog WiMax-a.

Ono sto jos znam a sto je interesantno je da je WiMax prvobitno osmisljen kao mobilna platforma i kao jeftina alternativa 3G mrezama. Implementacija WiMax-a je znatno jeftinija od 3G-a.

E sad, to bas i ne odgovara operaterima koji su spiskali stotine miliona u razvoj 3G mreze i koju jos nisu iskoristili niti vratili pare ulozene u licence i razvoj. Zasto bi sad pokrili skupu neiskoriscenu mrezu sa jeftinijom brzom alternativom?

Problem sa frekvencijom ce se teze resiti u evropi jer promena zakona bi znacila da se otvaraju vrata manjim kompanijama da pruze identicnu uslugu kao veliki operater za mnogo manje para. Mozes da zamislis kako ce Vodafon, Orange, TMobile i sdrugi da lobiraju u parlamentima da se promena funkcije za WiMax frekvencije ne dogodi.

Sta ces - ipak su pare te koje kroje politiku, a ne mi potrosaci.

Do tada, WiMax ili WiFi za fiksni internet - i nema neke razlike :-)

Da pojasnim pojam stacionarni ili mobilni - stacionarni podrazumeva brzinu hoda (nekih 6 km/sat) - mobilni 80 km/sat (znaci pricas iz auta u pokretu) - WiMax je proveren na 120 km/sat i daje prenos sa stanice na stanicu bez ikakvih problema :-))

gargamel4
Expert
Expert
Postovi: 2746
Pridružio se: Čet, 02. Mar 2006. 08:37
Lokacija: Beograd

Post od gargamel4 »

Ovo poslednje zvuči kao nšeto povoljno, ali realno koliku brzinu mogu da postignem sa telefonom čiji je domet od baze 15 metara? To nije mobilno. Mobilini sam i sam testirao čini mi se i pri većim brzinama, više od 120 ne bi ni smelo, a znao sam ženu koja je probala pri znatno više, i to je jedan od razloga što nije više sa nama da to potvrdi.

vlado, ako operateri (kažu da) "nemaju tehničkih mogućnosti" za to, onda ti slaba vajda od tog "jeftinog" telefoniranja, a za net........ šta znam, ako ti je dostupan ADSL ili Kabl, to je jošuvek dosta jeftino rešenje, a ako ti treba mobilnot ni ta cifra koju si naveo nije toliko velika, ali je prosečnom korisniku abnormalna samo da bi imao flat na telefonu. Jedino kad ta tehnologija postane koliko široko dostupna (znači jeftina i isplativa za ugradnju), pa svi pređemo na VoIp, ali opet pitanje isplativnosti, jer ako se dobro sećam već za 4-5.000/mes. imaš skoro flat pričanje na postpaidu.

A što se pokrivanja tiče, stubovi i oprema jako puno koštaju, tako da snižavanje troškova govori jedino u prilog tvojoj tezi da se sa mnogo manje stanica pokriva veliki prostor, ili je stvar u proceni potrebnog propusnog opsega, pa možda naspram količine zainteresovanih korisnika nema potrebe za velikim kapacitetima.
Ako Vam je dobro, onda ništa[/url]
Samsung A70, KZ AS10 wireless, Garmin Fenix 6X PRO

vlada1970
Mobil manijak
Mobil manijak
Postovi: 1297
Pridružio se: Pon, 20. Nov 2006. 14:06
:: Blackberry Q5
:: Nokia 8310
Lokacija: Beograd

Post od vlada1970 »

Thanks ljudi. Temu sam postavio prvenstveno jer mi se WiMax kao resenje abnormalno svidja, jos od prvog puta kad cuh za njega. I maltene sve sto pretrazujem po netu u vezi komunikacija, je vezano za WiMax jer mislim da je to jedini sistem koji obicnom coveku moze da pruzi i mobilnost mnogo vecu od sadasnje, i prihvatljivu cenu. Samo bi iz igre trebalo izbaciti najvece neprijatelje koje je covecanstvo ikada imalo, a to su svi koji misle samo na profit i po tome cene svet. :roll: Malo sam radikalan ali iskreno mislim tako o celoj postavci sveta. Nebitno.

gargamel4, ja sam tako citao ranije o WiMax-u i cini mi se da sam dobro zapamtio. Jer su pokazivali cak i primerima na zapadu, da jedan grad koji je velicine kao Beograd otprilike, treba da ima najvise 5-10 repetitora i ceo je pokriven signalom. A to mnogo pojeftinjuje ceo sistem.
LesaZMN napisao:E sad, to bas i ne odgovara operaterima koji su spiskali stotine miliona u razvoj 3G mreze i koju jos nisu iskoristili niti vratili pare ulozene u licence i razvoj. Zasto bi sad pokrili skupu neiskoriscenu mrezu sa jeftinijom brzom alternativom?
LesaZMN, exactly. Ovo je jasno kao dan i tu nema sta da se doda.Iskljucivo se misli na profit i ni na sta drugo i svedoci smo da je kroz celu istoriju samo novac vazan. I zato mi je krivo sto su opet lovatori zbog svog profita zakocili napredak koji bi mogao svim ljudima, da olaksa i da priblizi naprednu komunikaciju.

Ko ih je terao da uloze toliko u 3G , kad smo maltene svi citali da je cak i pre uvodjenja 3G-a vec bio u Kini i Japanu testiran mnogo brzi i kvalitetniji i jeftiniji 4G. I posle da bi izvukli ulozeno, izmisljaju razne servise samo da bi se mi prikacili i koristili preskup net preko mobilnog na takav nacin. A svedoci smp da normalan i obican narod, bezi od net-a preko mobilnog koji je ovako skup sto ono kazu "kao djavo od krsta". Ma grozno. Sramota da moramo svaki put da se prebrojavamo koliko smo potrosili Mb-a jer smo samo pregledali mail i slicne sitnice. :disgust: A da ozbiljnije koristimo net (tj. opusteno kao kod kuce sa flat tarifom), trebalo bi da imamo prihode kao da smo svi vlasnici velikih multinacionalnoh kompanija.
Samsung P850 , Nokia 8310 (my precious)® - pomozimo zivotinjama oko nas

Odgovori