Oprezno sa propuštenim međunarodnim pozivima

novosti i informacije vezane za mobilne komunikacije, domaće operatore i njihove usluge
evolution
Mobil poznavalac
Mobil poznavalac
Postovi: 523
Pridružio se: Sre, 04. Jun 2008. 16:37
Kontakt:

Oprezno sa propuštenim međunarodnim pozivima

Post od evolution »

Oprezno sa propuštenim međunarodnim pozivima

Poštovani korisnici,

Imamo saznanja da je u našoj mreži poslednjih nekoliko dana bilo korisnika koji su dobijali propuštene pozive iz inostranstva sa nepoznatih brojeva, i da su mediji izveštavali o lancu prevare preko mobilnih telefona koji je posle Hrvatske i Bosne i Hercegovine prešao i u Srbiju.

Želimo da vam skrenemo pažnju na nekoliko činjenica:
• ovaj način prevare poznat je već godinama i bilo je nekoliko žarišta u raznim delovima sveta
• pozivi se šalju nasumično sa opreme nepoznatog operatera, najčešće iznajmljene, u razne fiksne i mobilne mreže i identifikuju se kao propušteni
• kada uzvratite navodno propušten poziv, dobijete uobičajeni signal zvona, odziv govorne mašine ili jednostavno čist kanal, ali u svakom slučaju uspostavljanje i vreme trajanja poziva tarifira se po standardnom cenovniku za tu zonu međunarodnog tarifnog plana
• veza koja se uspostavlja može biti i satelitska, a u tom slučaju uvek je reč o veoma udaljenim i samim tim skupim destinacijama, te se zato mogu napraviti znatno veći računi nego inače.

Telenor, kao ni drugi operateri, nije u mogućnosti da blokira ove pozive, između ostalog i zato što stižu sa uvek novih brojeva. Zato vam savetujemo da na njih ne uzvraćate niti šaljete tekstualne poruke ako niste sigurni u identitet onoga koji poziva ili ako niste spremni da prihvatite rizik da budete prevareni.

Ukoliko ste se ipak odazvali na ovakav propušten poziv, on će biti tarifiran prema važećem cenovniku za međunarodne razgovore ( http://www.telenor.co.yu/?section=private&page=1217 ). Međunarodni razgovori obračunavaju se po punom minutu.

Vaš Telenor

http://www.telenor.rs/?section=about&page=6416&pn=1
Poslednja izmena od evolution u Čet, 12. Feb 2009. 02:15, izmenjeno 1 put ukupno.
iPhone 6 Plus

vlada1970
Mobil manijak
Mobil manijak
Postovi: 1297
Pridružio se: Pon, 20. Nov 2006. 14:06
:: Blackberry Q5
:: Nokia 8310
Lokacija: Beograd

Post od vlada1970 »

Thanks djuice@rs, na obavestenju. Citao sam o ovome pre par dana u novinama.

Jedna stvar koju ovde ne mogu da provalim je, kakve vajde ima taj hacker koji je ovo smislio? Kapiram da ce korisnik da nagrabusi ako pozove taj broj i da ce mu biti naplaceno dosta. I ta suma ce na kraju da završi na Telenorovom racunu. I Telenor ce da zaradi. Ali sta taj hacker ima od toga, jer ako sve dobro razumem, on pravi stetu nekom korisniku i poveca mu racun ali taj novac ne ode hackeru, nego maticnom provajderu. Da li dobro kapiram? :?
Samsung P850 , Nokia 8310 (my precious)® - pomozimo zivotinjama oko nas

miodrage
WP_guru
WP_guru
Postovi: 11662
Pridružio se: Pon, 13. Mar 2006. 23:35
:: iPhone 14 Pro Max
Lokacija: Subotica
Kontakt:

Post od miodrage »

Ne zbnam, nikad ne uzvracam na pozive sa nepoznatih brojeva tako da me se ove ne dotiche. Ako nekome trebam, zvace me ponovo.
Ceterum censeo, Androidam delendam esse!

djolex
Mobil manijak
Mobil manijak
Postovi: 1125
Pridružio se: Ned, 27. Apr 2008. 19:26

Post od djolex »

Ja nikog ne zovem u inostranstvu jer nisam trošadžija ( s obzirom da su skupe pare itd ) uvek prepustim taj poziv tamo nekom
Nokia Lumia 630

Laki024
Redovni učesnik
Redovni učesnik
Postovi: 135
Pridružio se: Uto, 06. Nov 2007. 19:53
Lokacija: Subotica

Post od Laki024 »

@ vlada1970

Npr pricas sa Holandijom 1min je 75 din

Od tih 75 din 35 din ide telenoru, a 40 din se naplacuje interkonekcija

I tih 40 din posle haker ( odnosno virtuelni operater ) koji verovatno je ipak uspeo da se registruje zsvanicno u svojoj drzavi na osnovu interkonekcije napalti od telenora 40 din i fifty fifty zarade i hacjer i telenor, ali zamislite da samo 100ljudi na sat uzvrati poziv , to je cc 50eur ciste zarade hakeru u dzep u roku od 1h

valdevit
Banned
Postovi: 283
Pridružio se: Pon, 25. Apr 2005. 09:33

Post od valdevit »

Veoma lepo objašnjeno.Mislio sam da radi po ovako nekom principu,al mi nije išlo u glavu,kako je uspeo da registruje svoju firmu,operatera ili kako se to već zove u ovom slučaju :? :unsure:

vlada1970
Mobil manijak
Mobil manijak
Postovi: 1297
Pridružio se: Pon, 20. Nov 2006. 14:06
:: Blackberry Q5
:: Nokia 8310
Lokacija: Beograd

Post od vlada1970 »

Wooow, thanks Laki024. To je to definitivno. Slazem se sa valdevit-om, vrlo lepo objasnjeno. Sad mi je jasno.

Znao sam da takav hacker ne bi to radio iz ciste dosade.

Cega sve nece da se sete, to je čudo. Ljudski mozak je neuništiv. :wink:

outsider_hr
Redovni učesnik
Redovni učesnik
Postovi: 159
Pridružio se: Čet, 14. Dec 2006. 15:37

Post od outsider_hr »

valdevit napisao:...kako je uspeo da registruje svoju firmu,operatera ili kako se to već zove u ovom slučaju :? :unsure:
Pa vjerovatno je u toj zemlji lako registrirati virtualnog operatera ili evo ti dva primjera kako se zaobilazi zakon u Hr.
Brojevi koji se dodatno naplacuju u Hr. pocinju sa 060 i po zakonu je zabranjeno da se koriste ti brojevi za seksi usluge ali su ti puni oglasnici seks line sa 06x... :ohmy:
Drugi primjer je emisija "Kunolovac" gdje se gledatelji javljaju i pokusavaju odgovoriti na blesava pitanja (obicno nekoj seksi voditeljici :D) koja bi znao i osnovnoskolac ali caka je u tome da ti oni naplacuju poziv cim je linija spojena i uopce te ne moraju spojiti u emisiju ali tvojih 5,15,30... min. cekanja ti je uredno naplaceno :P

mladj
Neredovni učesnik
Neredovni učesnik
Postovi: 65
Pridružio se: Ned, 30. Nov 2008. 15:59

Post od mladj »

Ne da te ne moraju spojiti u emisiju, nego to uopšte ne rade. Ja sam radio u jednoj tv za vreme dok se taj kviz emitovao i reći ću vam da nikad nikog nisu uključili u emisiju niti je neko nešto dobio. Pozivi koji se navodno ˝uključuju˝ u kviz su namešteni i uopšte ne idu preko tog broja koji se naplaćuje. Obično su to nekoliko ljudi koji tu rade u televiziji ili neki ˝saradnici˝ koji se samo predstavljaju pod lažnim imenima. Zar nije čudno što kviz uvek ima banalno pitanje na koja dvogodišnjak može da da odgovor ali kviz ima određeno trajanje i uvek tek na kraju neko ˝pogodi˝.
Znači drže te na vezi dok ne pop....š i ne spustiš slušalicu.
Nije mi jasno kako su ovakve javne krađe i prevare dozvoljene..?
Nokia N82 black hacked + microSD 2GB, SW v.31.0.016, Telenor postpaid

vlada1970
Mobil manijak
Mobil manijak
Postovi: 1297
Pridružio se: Pon, 20. Nov 2006. 14:06
:: Blackberry Q5
:: Nokia 8310
Lokacija: Beograd

Post od vlada1970 »

Thanks outsider_hr , mladj i Laki024, sad mi je potpuno jasno kako se ovo radi.

Znaci prevare maksimalne na sve strane. Ostaje stvarno jedino logicno pitanje na kraju :
Nije mi jasno kako su ovakve javne krađe i prevare dozvoljene..?
Neka i televizija u slucaju moji je pomenuo mladj sebe ogradi i kaze, mi smo iznajmili pola sata za takvu emisiju i ne interesuje nas sta ce korisnik da radi ili priča u njoj. Neka je i provajder, u našem slucaju Telekom, sebe ogradio i rekao, iznajmili smo takav broj korisniku i ne zanima nas sta sa njim radi za taj period, ostaje logicno pitanje, zašto policija ne radi ništa po tom pitanju? :o

outsider_hr
Redovni učesnik
Redovni učesnik
Postovi: 159
Pridružio se: Čet, 14. Dec 2006. 15:37

Post od outsider_hr »

Zaboravio sam napomenuti da je za ovaj kviz spomenuto u pravilima da se telefonski poziv naplacuje i prije nego te spoje u emisiju ali ta pravila mozes procitati samo na internetu :D

valdevit
Banned
Postovi: 283
Pridružio se: Pon, 25. Apr 2005. 09:33

Post od valdevit »

Te priče su mi poznate veoma,kao i sve igre na sreću,tako da znam kako sve to funkcioniše :( Hvala na objašnjenju :wink:

djolex
Mobil manijak
Mobil manijak
Postovi: 1125
Pridružio se: Ned, 27. Apr 2008. 19:26

Post od djolex »

Evo, moj slučaj, telefon nije zazvonio, već samo imam propušten poziv, a broj je +393193260031 tako da ako je još neko primetio nešto slično, neka napiše broj ovde
Nokia Lumia 630

miodrage
WP_guru
WP_guru
Postovi: 11662
Pridružio se: Pon, 13. Mar 2006. 23:35
:: iPhone 14 Pro Max
Lokacija: Subotica
Kontakt:

Post od miodrage »

Ja sam danas imao 2 propustena poziva, za jedan je pisalo Blocked, a za drugi je bio neki +387 broj, obrisoa sam logove, tako da ne se secam...
Ceterum censeo, Androidam delendam esse!

oscar1980
Redovni učesnik
Redovni učesnik
Postovi: 101
Pridružio se: Sub, 22. Mar 2008. 09:47

Post od oscar1980 »

Korisnici mobilnih telefona - PAZNJA !!!!


KOLEGA JE 22. 1. 2009 NA SVOM TELEFONU PRIMJETIO NEODGOVOREN POZIV NA TELEFONSKI BROJ +393193260013.



Korisnici mobilnih telefona!
Dozvolite, da vas upozorim na nov oblik kriminalnih radnji, u koje su se uvjerili naši suevropski državljani.
Tok nelegalnog rada je ovakav:
korisnik mobilnog telefona dobije, u nekom trenutku na mobilnom telefonu, propusteni poziv. Do toga moze doci tako, da telefon stvarno zazvoni, a moze i da ne zvoni. Uglavnom korisnik dobije propusteni poziv. Kada korisnik mobilnog telefona pogleda broj pozivatelja i kada taj broj počinje +39..., +390..., +391..., + 392..., +393..., +394... i tako dalje (u ovom primjeru, koji mi je poznat telefonski broj je bio: +393193260045)i ukoliko korisnik taj poziv odmah izbrise, tim potezom se osigurao i napravio pravu stvar. Ukoliko korisnik mobilnog telefona pozove broj telefona koji mu je ostao kao propusten poziv, korisnik mobilnog telefona postaje zrtva prefriganaca.U predhodnom slucaju koji mi je poznat, kolega je svojim odzivom na propusteni poziv izgubio vise od 2.000 EUR. Određeni brojevi iz gore navedenih skupina, mogu napraviti, da korisnik mobilnog telefona ukoliko se odazove na propusteni broj, ne moze prekinuti poziv i tako nastaju ogromni troskovi na njegov racun.
U skaldu na dogadjanja, da se broj korisnika mobilnih telefona, koji ce odgovoriti na propusteni poziv na brojeve koji su naznaceni ,iz dana u dan povecava i da korisnici mobilnih telefona sami sebe guraju u finansijske probleme i tako postaju zrtve kriminalaca, upozoravam vas da na takve propustene pozive ,koji pocinju skupinama brojeva koji su gore navedeni, ne odgovarate, kako ne biste postali zrtva ovog tipa kriminala.
Zbog toga vas molim da sa sadrzajem ove poruke upoznate sve vase prijatelje, saradnike, znance. U nadi da cemo spreciti da se ovo dalje desava lepo vas pozdravljam.

Ovaj e-mail sam dobio pre neki dan od koleginice. U principu ne odgovaram na propustene pozive,zvace ponovo ako mu trebam :) a tek sada mi ne pada na pamet da okrecem nepoznate brojeve!! :) :)

vlada1970
Mobil manijak
Mobil manijak
Postovi: 1297
Pridružio se: Pon, 20. Nov 2006. 14:06
:: Blackberry Q5
:: Nokia 8310
Lokacija: Beograd

Post od vlada1970 »

oscar1980, hvala na upozorenju, mada to je isto to što mi ovde pričamo 8) Isti slučaj.

oscar1980
Redovni učesnik
Redovni učesnik
Postovi: 101
Pridružio se: Sub, 22. Mar 2008. 09:47

Post od oscar1980 »

Jeste,zato sam hteo sa vama da podelim e-mail koji sam dobio. :) :)
Nadam se da se niko od vas nije "upecao" na ovu foru... Sta mislite,da li ljudi koji su se "upecali" imaju pravo na naknadu stete od mobilnih operatera ciji su korisnici tj da im se "oprosti" racun za taj poziv? Ja sam imao slucaj da sam dobio pre par godina racun za mob. negde oko 52.000 dinara. Broj je kod mog kuma,tj on je napravio toliki racun tako sto je slao sms poruke na radio,u vezi nagradne igre gde su delili nokiu n95 i fotoaparat. Ovi sa radija nisu naveli cenu sms-a a on je isao samo na send send send... Preko 400 sms-ova je poslao za sat i nesto vremena ( cena sms-a je bila oko 100 din+PDV ). Kad smo isli da se zalimo na racun,rekli su nam da napisemo reklamaciju. Posle par dana su nam uvazili reklamaciju jer na radiju nisu rekli cenu sms-a,tako da je samo platio ostvareni saobracaj za taj mesec. Dok smo pisali reklamaciju,nekoj devojci se isto to desilo,"oprostili" su joj racun od 120.000 dinara,koliko sam ja cuo!! Inace,radi se MTS mrezi.

vlada1970
Mobil manijak
Mobil manijak
Postovi: 1297
Pridružio se: Pon, 20. Nov 2006. 14:06
:: Blackberry Q5
:: Nokia 8310
Lokacija: Beograd

Post od vlada1970 »

Ja se ne razumem toliko u pravne fore, ali čisto sumnjam da ce takva reklamacija da "prodje". Mada ko zna. Danas su advokati koji znaju svoj posao, vrlo moćni i moguće i da ima fora da "proguraju" takvu reklamaciju.
Samsung P850 , Nokia 8310 (my precious)® - pomozimo zivotinjama oko nas

Azimuth
Moderator
Moderator
Postovi: 11610
Pridružio se: Sub, 27. Jan 2007. 20:58
:: Note 8 DS
Lokacija: Novi Sad

Post od Azimuth »

Naravno da je moguce ali nece provajder oprostiti nikome ni dinara. To sto tebi nisu naplatili ne znaci da nisu nekom drugom, u konkretnom slucaju, organizatoru nagradne igre jer nije naveo uslove iste tj nije naveo cenu poruke.
Meni samo nje jasno ko jos moze da igra takve nagradne igre kad je opste poznato prvo da je to dranje a drugo da je sve namesteno. Prosto je smesno koliko je to ocigledno ali opet ima onih koji zaslepljeni nagradama zovu ili salju poruke... Ma ko jos danas daje telefon ili sta vec od 300+ eura po ceni 1 sms-a?
Odosmo u off..
Sto se tice teme i onih poziva, odgovaram na sve pozive iz zemlje dok iz inostranstva samo na par brojeva koji su mi poznati a ostale ignorisem. Nije mi jasno sta znaci ono "da se odmah obrisu ti brojevi"? Ne kontam, sta ce se desiti ako ga ne obrisem iz liste propustenih poziva? :?

vukbojan
Neredovni učesnik
Neredovni učesnik
Postovi: 99
Pridružio se: Ned, 16. Mar 2008. 06:54

Post od vukbojan »

Па ако га не обришеш може да се деси да се број сам активира, тј. да сам себе позове, а после си нај...грабусио! :P

Odgovori