MNP - Mobile Number Portability

novosti i informacije vezane za mobilne komunikacije, domaće operatore i njihove usluge
Odgovori
Aleksaboy
Mobil stručnjak
Mobil stručnjak
Postovi: 853
Pridružio se: Uto, 17. Jul 2007. 21:13
:: LG L7 II

MNP - Mobile Number Portability

Post od Aleksaboy »

O ovome se već dosta diskutovalo pod raznim temama, pa rekoh da otvorim novu kako bi se pisalo o tome na jednom mestu i kako bi bilo preglednije.
Dakle MNP. Da li ima nekih novih informacija u vezi toga?

mezzano
Expert
Expert
Postovi: 2389
Pridružio se: Uto, 26. Dec 2006. 11:34
:: Motorola Moto E5 DS
:: Huawei Y5 II
Lokacija: Pertate (Leskovac)

Post od mezzano »

U ovoj temi se pisalo o tome. Ne znam koliko je ova tema neophodna.

Lobachewsky
Gatekeeper
Gatekeeper
Postovi: 3758
Pridružio se: Uto, 30. Avg 2005. 07:56
:: Huawei P20 lite DS
Lokacija: Dunavska obala

Post od Lobachewsky »

063 na mt:s-u?! Bogohuljenje! Jezim se na tu pomisao! Ako treba i na demonstracije, pred vladu! Otvaram grupu na FB!
Vip Neo 3 + Vip Net 100 GB, dual sim

mp3mp3
Mobil poznavalac
Mobil poznavalac
Postovi: 664
Pridružio se: Sre, 25. Jun 2008. 17:16

Post od mp3mp3 »

Lobachewsky, nešto sumnjam da će neko preći sa 063 na mts :roll:
Telenor postaje sve bolji, tačnije skoro ništa ne radi dok drugi kvare uslove neprestano, pa time postaje najmanje zlo.

mezzano
Expert
Expert
Postovi: 2389
Pridružio se: Uto, 26. Dec 2006. 11:34
:: Motorola Moto E5 DS
:: Huawei Y5 II
Lokacija: Pertate (Leskovac)

Post od mezzano »

A odakle znate da mt:s nece da se popravi? :| Kako je Telenor (Mobtel) bio najnepovoljniji, pa se danas to promenilo? Nista nije vecito, i nikad se ne zna... Zato, ne iskljucujte mogucnost da jednog dana predjete na mt:s, ili kako im bude bilo ime. :wink: 8)

mp3mp3
Mobil poznavalac
Mobil poznavalac
Postovi: 664
Pridružio se: Sre, 25. Jun 2008. 17:16

Post od mp3mp3 »

mts je bio najbolji (za moj sms ukus) do početka godine, posle toga je totalno ukidao i poskupljivao sve moguće. Meni su imali najbolje promocije. Ali u zadnje su definitivno najgori. Biće bolji kada ih kupi neko, što neće skoro.

Laki024
Redovni učesnik
Redovni učesnik
Postovi: 135
Pridružio se: Uto, 06. Nov 2007. 19:53
Lokacija: Subotica

Post od Laki024 »

Puno se pisalo o ovoj temi.
Iskreno ja i cekam i ne da ovo uvedu , ako bude bilo bolje nama korisnicima, naravno da sam za ali, postoji ovde jedna stvar koja neznam kako ce funkcionisati u praksi ako se uvede MNP a to je:
Svi znamo da operateri ( pogotovo telenor i Vip ) na svojim prepaid tarifamma daju promocije uz odredjenu nadoknadu, prakticno besplatno pricanje u njihovoj mrezi ), ako se uvde MNP prenosice se i pozivni brojevi ako sam dobro razumeo, pa neznam da li ce i kako ce funkcionisati ove promocije u praksi.

Daddy Yankee
Banned
Postovi: 836
Pridružio se: Sre, 14. Nov 2007. 07:13

Post od Daddy Yankee »

Pa sigurno nećeš moći da zoveš po cijeni 0.1din/min nekoga ko je sa Telenora prešao na drugu mrežu, a to će biti organizovano vjerovatno ovako: Ti pozoveš nekoga ko je promjenio mrežu, a prije uspostave poziva automat te obavjesti tipa "Dobili ste VIP mrežu".

vukbojan
Neredovni učesnik
Neredovni učesnik
Postovi: 99
Pridružio se: Ned, 16. Mar 2008. 06:54

Post od vukbojan »

Ма људи су углавном "мртви" што се тиче било каквих промена. Од повољније тарифе за разговор, преко оператера, до банке; чак иако нису везани неком дугорочном уговорном обавезом...... осим нас неколицине на овом форуму и, можда, малко шире!
Ја сам до скоро користио два броја, оба постпејд, један ВИП приватни, а други МТС пословни. И повремено звао са Теленор 069 броја када сам користио промоцију 10пара/минут када је важила месец дана. И коментари људи су били: "Који ти је сад ово број" или " Па ти мењаш ове бројеве..." Пиздео сам сваки пут у себи. Ма шта се кога тиче мој избор бројева. Мењаћу их сваки дан ако хоћу (као што могу и личну карту да вадим кад код ми се уништи у задњем џепу панталона, а не када истекне рок на који је издата!) Наводно, неће моћи да ме "нађу" када пожеле да ме чују или поздраве. Или, у ствари, када им нешто затреба од мене... Како ли ће тек да ме ките комплиментима ако чују такву поруку типа: ПОЗВАЛИ СТЕ 064 АЛИ ВАШ РАЗГОВОР НЕЋЕ БИТИ НАПЛАЋЕН ПО ТАРИФИ ОМИЉЕНИ БРОЈ, ВЕЋ ПО СТАНДАРДНОЈ ТАРИФИ ОД 150 ДИНАРА ПО МИНУТУ, ЈЕР ЈЕ ПРЕТПЛАТНИК ПРЕШАО НА ТЕЛЕНОР/ВИП МРЕЖУ. ЖАО НАМ ЈЕ!!!
Мислите ли да грешим???

Daddy Yankee
Banned
Postovi: 836
Pridružio se: Sre, 14. Nov 2007. 07:13

Post od Daddy Yankee »

Ja lično mislim da si u pravu za sve što si rekao. Ja sam rotirao jedno vrijeme 064/066 pa onda i 061 kad je bilo dobrih promocija tipa dupla dopuna, i onda je bilo isto kao što kažeš "kakav ti je sad ovo broj" i onda sam počeo da zovem sa "private number" i tako da ovih par što kukaju, nemaju pojma s kog broja zovem, a na moj glavni, koji ne mjenjam godinama, me uvijek mogu dobiti. 8)

outsider_hr
Redovni učesnik
Redovni učesnik
Postovi: 159
Pridružio se: Čet, 14. Dec 2006. 15:37

Post od outsider_hr »

@Laki024 & Daddy Yankee

Ja ti mogu prenjeti iskustva iz Hr. u vezi MNP i obavijesti o prenesenom broju u drugu mrezu.
Na pocetku je bilo da se je kod svakog poziva dobivala ta poruka i bilo je puno buke od korisnika jer npr. ako zove taj broj 4-5 puta dnevno totalno ti vec prisjedne. :shock:
Ona su donjeli totalno suprotnu odluku da se uopce ne cuje ta poruka, osim ako je ti sam ne ukljucis preko nekog DTMF menu-a (naravno i to ne odgovara svima,ali za sada je tako). :wacko:
Iskustva iz drugi zemalja je da se kod prijenosa broja recimo prva 3 mjeseca javalja ta poruka svima, a nakon tog perioda nikome. Drugi primjer je da umjesto zvucne poruke bude neki zvucni signal koji ti javlja kad zoves preneseni broj.

vlada1970
Mobil manijak
Mobil manijak
Postovi: 1297
Pridružio se: Pon, 20. Nov 2006. 14:06
:: Blackberry Q5
:: Nokia 8310
Lokacija: Beograd

Post od vlada1970 »

Ja nesto sad razmisljam i pocinjem da sumnjam da ce to kod nas skoro da dodje. Em iz razloga sto to jos provajderima ne odgovara, em sto za to treba sigurno malo komplikovaniji ( citaj skuplji ) softver, a znate i sami da su i ranije zbog skupoce promene ili implementacije skupljeg softvera, cesto odugovlacili bas dosta.

Na post paidu jos uvek ne postoji mogucnost da se posle svakog obavljenog razgovora ili bilo koje akcije, dobije povratan sms ili automatska informacija u vidu "the summary after call" informacije sa cenom kostanja tog konkretnog poziva i stanjem racuna u tom trenutku, a bez zvanja bilo kakvog koda, i to iz jednostavnog razloga (bar su meni tako rekli u korisnickom servisu), iz tehnickih razloga. I sad razmisljam, kad cemo onda doci do implementacije takvog jos komplikovanijeg softvera koji ce da kapira sve pozive iz mixovanih mreza, cak i da provajderi imaju volju da to uvedu? Cim sracunaju koliko ih to kosta, a sracunali su vec sigurno odavno, odmah to zaobilaze u sirokom luku. A samo da je softver problem, nekako bi se pare i nasle, ali mnogo je tu drugih igrica u igri, zasto im se jos ne uvodi MNP.

Apropo vukbojan-ovog posta, bez obzira, cak i da imam 10 kartica u buducnosti iz razloga jer cu mozda sa jednog da zovem najjeftinije na svetu :lol: , sa drugog da imam najjeftinije sms-ove na svetu i tako dalje, odavno sam odlucio da ovaj 064 pre paid, bude moj stalan broj koji cu svima davati i na kom ce uvek moci da me nadju. A u vezi ostalih brojeva sa kojih ih budem zvao, cu im reci da ih zovem sa njih jer mi je tu jeftinije i da me tamo i ne traze nego na stalan 064 broj, koji je uvek pored mene.

Inace, za sve te kombinacije mixovanih brojeva i mreza, najbolje je onda u buducnosti gledati da se covek orijentise na tarife koje ce imati najpovoljnije minutaze prema svima. Onda nas ne zanima gde je ko. Iskreno, to meni i odgovara, jer sam vec i ovako smoren razmisljanjem ko je na kojoj mrezi, i sa kog broja ga zovem itd. Zato i koristim KUL tarifu, a uskoro cu da dodam i POSLE 4 Telenor. ;)

Azimuth
Moderator
Moderator
Postovi: 11610
Pridružio se: Sub, 27. Jan 2007. 20:58
:: Note 8 DS
Lokacija: Novi Sad

Post od Azimuth »

vlada1970, mislim da gresis i to debelo. Evo i razloga.
Sto se tice prenosenja, nije na provajderima da odredjuju da li ce ili nece to uvesti nego ce drzava, kao sto i porez raspali, svojim aktima bukvalno narediti da se to mora sprovesti do kraja. Drzava ne pita za sredstva, da li imas ili nemas, nego jednostavno ako hoces da poslujes izvoli ali pod tim i tim uslovima. Ono sto je sasvim moguce je da ce im biti ostavljen odredjeni rok, npr 3-6 meseci, u kom moraju to da omoguce.
A sto se tice ovog s kraja tvog posta o tarifama. Pa sasvim je normalno da svako od nas gleda da uzme paket koji njemu odgovara. Zato i postoje toliki razliciti paketi, razlicitih cena itd. Meni konkretno najvise odgovara paket gde je ista cena kako u tako i izvan mreze i gde "besplatne" minute mogu trositi bez obzira na pozivni broj. Nekom verovatno odgovara nesto drugo itd. itd.

vlada1970
Mobil manijak
Mobil manijak
Postovi: 1297
Pridružio se: Pon, 20. Nov 2006. 14:06
:: Blackberry Q5
:: Nokia 8310
Lokacija: Beograd

Post od vlada1970 »

Ok Azimuth, nisam znao to. Ja sam kapirao da bi provajderi imali fakticki na kraju mogucnost izbora da li su za implemetiranje opcije MNP ili nisu. A da Ratel i drzava u stvari samo imaju posao da dozvole takvu opciju. Nisam znao da su provajderi u stvari prisiljeni da uvedu tu opciju ako drzava odluci da se to uvede.

Za ovo drugo je ok. Ja sam rekao samo predlog kako ja razmisljam u vezi tarifa, ako bude sve izmixovano. :wink:

geza
Mobil poznavalac
Mobil poznavalac
Postovi: 548
Pridružio se: Uto, 01. Feb 2005. 11:24
:: Moto G5
Kontakt:

Post od geza »


Fox
Mobil manijak
Mobil manijak
Postovi: 1931
Pridružio se: Čet, 23. Avg 2007. 12:34
:: Bgd - Roma - Napoli

Post od Fox »

Citat iz texta sa linka iznad:

"ŽALBE

NAJVIŠE žalbi podnosili su korisnici koji su imali „pakete sa telefonima“. Oni su, iako nisu morali, raskidali ugovore, pa su plaćali penale da nadoknade vrednost telefona ili ostatak mesečnih tarifa. Zbog toga se preporučuje da postpejd korisnici prenose samo broj, a ne i ugovor. "

Stvarno bih voleo da mi neko ovo objasni jer mi nije jasno kako ce na pr. Lelekom da dozvoli da se prebaci broj kod nekog od druga dva operatera i da se njima placa pretplata?
Ko ce,kako i kada da nadoknadi razliku u ceni uzetog telefona?! :? :blinky:
A kako stvari stoje tesko da cemo docekati MNP pre Juna 2010. :dry:
Samsung S8,Sennheiser CX300 II

Aleksaboy
Mobil stručnjak
Mobil stručnjak
Postovi: 853
Pridružio se: Uto, 17. Jul 2007. 21:13
:: LG L7 II

Post od Aleksaboy »

Ma samo neka bude u toku sledeće godine i to će biti dovoljno dobro obzirom u kakvoj zemlji živimo. I ja mislim da nema šanse pre juna 2010 da se uvede. Možda avgusta - septembra, tako nešto...

Lobachewsky
Gatekeeper
Gatekeeper
Postovi: 3758
Pridružio se: Uto, 30. Avg 2005. 07:56
:: Huawei P20 lite DS
Lokacija: Dunavska obala

Post od Lobachewsky »

novosti.rs napisao:Pored Albanije i BiH, Srbija je poslednja zemlja u Evropi u kojoj nije moguć „prenosivost broja“.
Zašto se ove tri zemlje uvek pišu spojeno?
Vip Neo 3 + Vip Net 100 GB, dual sim

vlada1970
Mobil manijak
Mobil manijak
Postovi: 1297
Pridružio se: Pon, 20. Nov 2006. 14:06
:: Blackberry Q5
:: Nokia 8310
Lokacija: Beograd

Post od vlada1970 »

Lobachewsky napisao:Zašto se ove tri zemlje uvek pišu spojeno?
Evo jos jedan od razloga zasto smo slicni sa doticne dve zemlje. Ovo je skor za 2008-u godinu po korumpiranosti. Srbija i Albanija 85 , jedino je BiH jos malo gora - 92.

http://www.transparency.org/policy_rese ... s/cpi/2008

Nije ni cudo sto najsporije napredujemo u razvoju. Kad za najobicniju stvar, moras sluzbeniku bilo gde, da das bar pola kile kafe mita ili zbog "zahvalnosti" za ucinjenu uslugu, koja mu je inace u opisu radnog mesta. :blinky: A zamislite onda za veliki biznis, kako stoje stvari. Koliko je tu "zahvalnost" velika?
Fox napisao:Stvarno bih voleo da mi neko ovo objasni jer mi nije jasno kako ce na pr. Lelekom da dozvoli da se prebaci broj kod nekog od druga dva operatera i da se njima placa pretplata?
Ko ce,kako i kada da nadoknadi razliku u ceni uzetog telefona?!
Ako sam dobro ukapirao iz teksta u Novostima, cim savetuju da se u tom slucaju prenosi samo broj, a ne i ugovor, izgleda da ce ta dva provajdera da imaju medjusobno neki sporazum, da tvoj novac koji uplatis u vezi racuna na kraju meseca raspodele. Tako sto bi na primer pretplatu dobijao stari provajder od koga si otisao jer se ugovor i dalje vodi kod njih, a potrosene minute preko pretplate, dobijao novi, jer njegovu mrezu koristis. Otprilike, tako mi pada na pamet sad na brzaka. ;)

vlada1970
Mobil manijak
Mobil manijak
Postovi: 1297
Pridružio se: Pon, 20. Nov 2006. 14:06
:: Blackberry Q5
:: Nokia 8310
Lokacija: Beograd

Post od vlada1970 »

Jel te prijatelji, sta mislite, kad budu ovo operateri uveli konacno, da li ce biti moguce prebacivanje na pre paid tarifu drugog operatera, ili ce da izmisle da samo na post paid mora da se ide?

I jos jedno pitanje - da li je uz MNP, ikako realno ocekivati da uvedu mogucnost prebacivanja sa post paid na pre paid, uz zadrzavanje istog broja naravno? Nevezano, i kod istog operatera bi bilo super. Samo me zanima da li je ovo realno da se ocekuje uskoro ili ce biti mozda tek 2188? :lol:
Samsung P850 , Nokia 8310 (my precious)® - pomozimo zivotinjama oko nas

Odgovori