5.000 Leskovčana "ojadilo" telekome

novosti i informacije vezane za mobilne komunikacije, domaće operatore i njihove usluge
Deksi
V.I.P. MobilniSvet.com
V.I.P. MobilniSvet.com
Postovi: 4924
Pridružio se: Sre, 24. Feb 2010. 23:51
:: one+ nord2
Lokacija: LE

Post od Deksi »

5.000 Leskovčana "ojadilo" telekome
IZVOR: BLIC, NOVOSTI
Leskovac -- Gotovo 5.000 tužbi podneto je protiv Leskovčana zbog neplaćanja računa za mobilnu i fiksnu telefoniju, pa je Osnovni sud zatrpan tužbama mobilnih operatera.

Slika

Najviše tužbi podneo je Telekom Srbija, za godinu dana 4.445, VIP je tužio 272 Leskovčana, a Telenor je podneo 69 tužbi.

Najveći broj tužbi se odnosi na neplaćene postpejd račune napravljene na mobilnim telefonima koje operateri prodaju za jedan dinar, uz ličnu kartu kao jedino sredstvo obezbeđenja. Tužbe se kreću na iznose od 2.000 pa čak do 200.000 dinara.

Uz ličnu kartu i za jedan dinar, kupac je dobijao mobilni telefon čija je vrednost najmanje 10.000 dinara. Prema ugovoru imao je obavezu da mesečno, godinu ili dve, plaća određeni paket usluga.

"Onaj ko ima para, kupi telefon i 'ubacuje' dopune, jer je to mnogo povoljnije za naše uslove. Svima je jasno da kada nekom treba brzi keš, ode i postane postpejd korisnik. Nemam nikakvu imovinu na svoje ime, punoletan sam, tako da roditelji ne odgovaraju za moje dugove. Iskreno, nije mi žao tih kompanija, jer i dalje nema prave konkurencije i telefoni i impulsi su preskupi za naše prilike", kaže jedan tuženi korisnik čiji je dug 85.000 dinara. Izdržavaju ga roditelji. Nigde ne radi i nema nameru da se zaposli, a još manje ima para da plati dug.

Međutim, većini korisnika postpejd usluge u Leskovcu, uopšte nije ni imala nameru da se vezuju "na duge staze" , već da zaradi. Na crnom tržištu ovakvi telefoni mogu se prodati za 50 evra, a mnogi su prodati tek posle mesec dana komotnog telefoniranja, u kom su proseku napravili račune od po 200 evra.

I kad presuda bude izvršna, sudski izvršitelji nemju odakle da naplate dug. Tuženi nema pokretnu imovinu kojom bi se namirilo dugovanje. Dugovi se kreću od 2.000 do 200.000 dinara. Iz iste porodice imamo po nekoliko tuženih članova, ali nemamo šta da im popišemo za prodaju na licitaciji.

Sudu ne preostaje ništa nego da obavesti poverioca da ne postoje sredstva za izvršenje naplate potraživanja. U roku od tri meseca, poverilac može ponovo da predloži popis. Dužnici igraju na kartu zastarevanja potraživanja, ali mnogi ne znaju da se danom podnošenja tužbe prekida rok zastarevanja.

U Telekomu su potvrdili da je u odnosu na 2009. godinu broj tužbi u prošloj godini porastao sa 196.000 na 280.000 na nivou Srbije. Međutim, tvrde da korisnici redovno izmiruju obaveze i da im je naplativost za mobilnu i fiksnu mrežu 95 odsto.

"Tačno je da je u Leskovcu pokrenuto više od 4.000 postupaka, ali je rano za njihovu analizu", navode u Telekomu
Osnovnom sudu kažu da trenutno imaju oko pet hiljada tužbi po ovom osnovu. U jednom danu stiglo je čak 2.000 tužbi Telekoma. Samo da bi zaveli te tužbe, potrebno je silno vreme i posao, a što je najgore, kada se završi čitava procedura rezultat je jalov.

"Postali smo pravi uslužni centar telefonskim kompanijama i komunalnim preduzećima. Samo prošle godine dobili smo 10.000 novih izvršnih sudskih rešenja na naplatu", kaže Nebojša Lazić, predsednik osnovnog suda u Leskovcu. U sudu povodom ovog talasa tužbi moraju da organizuju prekovremeni rad sudija i izvršnih službenika.
He he he stvarno je tako,svrate si momci pokazu lucnu kartu,uzmu za 1 din.telefon,ispricaju se 1 mesec i onda ga prodaju.
Sto bi i rekli Leskovcani nit orali nit kopali a dodjose si do neki dinar. :lol: :lol:

mb011
Mobil stručnjak
Mobil stručnjak
Postovi: 922
Pridružio se: Pet, 07. Jul 2006. 22:18
:: Sony Xperia M4 Aqua
:: Nokia 208
Lokacija: Beograd

Post od mb011 »

ceo ovaj tekst i pokazuje zbog cega su cene svega kod nas nekoliko puta vece nego drugde u Evropi. zbog toga sto sve te kompanije "koje se ionako bogate na nama" nemaju apsolutno nikakvu pravnu sigurnost u zemlji Srbiji.

miodrage
WP_guru
WP_guru
Postovi: 11662
Pridružio se: Pon, 13. Mar 2006. 23:35
:: iPhone 14 Pro Max
Lokacija: Subotica
Kontakt:

Post od miodrage »

Pa zato sto imamo neefikasno sudstvo. Da se samo njih 50 potrpa u zatvore i nateraju na tezak fizicki prinudni rad (sto je kod nas opet zakonom zabranjeno), ostali bi brze bolje dosli do novca da otplate svoje dugove. Hocemo Evropu po srpskim pravilima... Tesko ce to da ide.
Ja bih uveo ovakve kazne, pa da vidim ko bi pokusao da izigra sistem i zakon. Razumem ja i te ljude, tesko se zivi, zele da dodju do nekog brzog dinara, ali bas zbog slicnih primera, ovome treba stati na put. Dovoljno je samo sto je napisano gore u tekstu, sto kaze onaj mladic - ne pada mu na pamet da se zaposli. E pa takve lezilebovice bih ja sve lepo negde odneo, da kopaju kukuruz i krompir ceo dan, da nauce malo kako se zaradjuje za hleb.
Neke stvari mi se u ovoj drzavi gade!
Ceterum censeo, Androidam delendam esse!

VeNoM
V.I.P. MobilniSvet.com
V.I.P. MobilniSvet.com
Postovi: 5064
Pridružio se: Čet, 06. Jul 2006. 20:36
:: Sony Xperia Z5P
:: Sony Xperia Z
Lokacija: Jagodina

Post od VeNoM »

ovo je jedna sramota za te ljude.ne razumem u čemu je fora.ispada da su oni pametni a svi mi koji plaćamo račune budale.kao što je miodrage rekao sve to na težak fizički rad.
Nokia:2X7110,7650,2X3310,N95-8GB,X6!
Motorola:MpX200,MpX220! SonyEricsson:T28,P910,W950,X1,X Z, XZ5 Premium!Asus T101, zENpAD7!

Deksi
V.I.P. MobilniSvet.com
V.I.P. MobilniSvet.com
Postovi: 4924
Pridružio se: Sre, 24. Feb 2010. 23:51
:: one+ nord2
Lokacija: LE

Post od Deksi »

Znam coveka koji je 2007 g.uzeo u mts. S.E. k320 jeste nije neki telefon ali je napravio i dugovanje za tri meseca dok ga nisu iskljucili oko 20000 din. onda mu ugasili broj i nista do dana danasnjeg,sto je jos gore on nezivi na toj adresi iz licne karte i u toj kuci nema nikog a kuca mu se nalazi u jednom udaljenom selu prema Vlasinskom jezeru a on se bavi dundjerajem po Beogradu. I kad ce oni njemu da udju u trag i uzmu pare nikad.Jeste ima nacina preko maticnog broja ali u ovoj Srbiji tesko da je izvodljivo.
Ali to je tako kada nema domacina u kuci,sto nije tako u vipu ili telenoru,tamo ti ceo dosije ispitaju prenego sto te prime za novog korisnika.

miodrage
WP_guru
WP_guru
Postovi: 11662
Pridružio se: Pon, 13. Mar 2006. 23:35
:: iPhone 14 Pro Max
Lokacija: Subotica
Kontakt:

Post od miodrage »

deksicom, nije izvodljivo zato sto ne psotoji politicka volja za tako necim. Ja ne bih isao na ovu glupost kao sto su cipovane licne karte, nego magnetske - kao kreditne kartice. I da SVE o nekom coveku bude na tom parcetu plastike - licna karta, vozacka, saobracajna, zdravstvena, bankarski racuni... E pa da vidis kad ce neko negde da se provuce. Sve je to izvodljivo, samo ne postoji politicka volja,a i svi bi se bunili da su im kao neke slobode time narusene. Ovo zemlji ionako ne trebaju skole ili bolnice, vec zatvori!
Otisao ja debelo van teme...
Ceterum censeo, Androidam delendam esse!

Krile007
Mobil fan
Mobil fan
Postovi: 343
Pridružio se: Ned, 02. Okt 2005. 17:40
:: Apple iPhone X
:: Samsung Galaxy Alpha

Post od Krile007 »

miodrage i svi ostali, prvo ću reći da jeste sramota to što radi, ali opet briga ih, ja plaćam zato što želim da koristim broj, ne trebaju mi te gluposti za par stotina evra, iako ni meni ne mogu da naplate dok god ne budemo u EU a to će potrajati :lol:

E sada, nije sudstvo krivo....vi bi da ih potrpate u zatvor. Zasto bi to iko uradio? I ko bi to trebao da uradi? Sud? Drzava? Oni treba prvo da se iscimaju da te sptrpaju prvo u zatvor, njih svaki dan tvog zatvora kosta prilicno, i povrh toga sta? Da drzava plati operaterima neku paru po danu zatvora koji ti tamo provedes + troskovi sto si uopste u zatvoru? Naravno da nece! Zasto bi drzava bila na gubitku jer je operater privatni ( ili drzavni, nebitno ) dao osobi telefon koja nema nikakva primanja....njihov problem! Sta mislite zasto ce sada da uvedu ( ili su vec uveli ) kucni pritvor za sitna dela? Da ne bi imali troskove tvog boravka i zato sto su zatvori pretrpani
■■■■■ Apple iPhone X■■■■■Samsung Galaxy A5 2016■■■■■

miodrage
WP_guru
WP_guru
Postovi: 11662
Pridružio se: Pon, 13. Mar 2006. 23:35
:: iPhone 14 Pro Max
Lokacija: Subotica
Kontakt:

Post od miodrage »

Krile007, nisi procitao moj prethodni post, neveo sam sa teskim prinudnim radom. Zatvori danas ovde nemaju nikavog smisla. Pojedini zatvorenici imaju bolje uslove nego u nekim hotelima. I to svi znamo. Znahi Gvantanamo bi bio banja prema onome sto ja mogu da smislim :lol: :lol: :lol:
Tezak prinudni rad, od kojeg ce i zatvorenik i drzava da imaju profit. Zasto ti ljudi lepo ne rade negde gde su potrebni teski fizicki radovi? Izgradnja puta na primer? Potpuno besplatna radna snaga. Samo kad imamo nakaradan zakon. Mislim da je najveca glupost da ubica zivi o trosku poreskih obveznika 40 godina. Jede, pije, sere spava, i to je to. I jos ne placa nista za to. Pa to je najveca glupost koju je ova drzava mogla da smisli.
Uvodjenje smrtne kazne i njeno expresno izvrsavanje bi bio spas.
/Debeli OFF
Ceterum censeo, Androidam delendam esse!

mezzano
Expert
Expert
Postovi: 2389
Pridružio se: Uto, 26. Dec 2006. 11:34
:: Motorola Moto E5 DS
:: Huawei Y5 II
Lokacija: Pertate (Leskovac)

Post od mezzano »

miodrage, kad bi uradili tako nešto, ne bi nas primili ni za 1000 godina u EU (i ovako neće mnogo pre, ali...). Treba da se prvo sredi vrh države, da se uhapse oni koji su malverzacijama u društvenim firmama stavljali u džep milione maraka/evra. Riba smrdi od glave. Nije da branim ove što ne plaćaju, ali su oni daleko manje oštetili državu od nekih direktora, ministara, članova upravnih odbora, a niko od njih nije odgovarao.
I kod privatizacije Telekoma će se neko debelo, protivzakonito okoristiti, i neće odgovarati, smem da se kladim.

potraga
Neredovni učesnik
Neredovni učesnik
Postovi: 72
Pridružio se: Uto, 16. Nov 2010. 17:41

Post od potraga »

Zbog ovoga su i Telenor i Vip uveli provere pre zakljucenja ugovora. I ma koliko se to ljudima nesvidjalo, ima mnogo razloga zasto valja. A cini mi se da je Telekom jedino, kao uslov za ugovor sa telefonom, uveo da korisnik mora imati 21god. Pre su cak i maloletni (jer su lk imali i sa 15 god) mogli imati postpaid ugovor.

Dream Weaver
Mobil manijak
Mobil manijak
Postovi: 1930
Pridružio se: Sre, 10. Nov 2004. 02:45
:: Xiaomi Mi Max 2
Lokacija: BGD,Dorćol

Post od Dream Weaver »

Jednu stvar bi trebali da urade barem, da sva dugovanja koje ima fizicko lice stave da se vide u KB-u (kreditni biro). Kao sto kad kasnis po kreditu i kreditnoj karitci onda se to vidi u KB-u i ni jedna druga banka ti nece dati bilo koji kreditni proizvod(kredit, kreditnu karicu, dozvpljen minus) tako bi i trebalo i da se vide obaveze koje fizicko lice ima i kod operatera (ugovorna obaveza na 24 meseca gde mora mesecno da place doredjeni iznos, sto mu skoro dodje kao kredit na 2 godine). Takodje kad neplacas tu obavezu da se vidi u KB-u pa ne mozes da kod drugog operatera da uzmes drugi telefon na ugovor a i ne mozes da dobijes dozvoljen minus u banci i sl. To bi barem malo poboljsalo naplatu dugovanja. Takodje bi trebalo da uvedu da se u KB-u vidi i kad neplacas infostan, struju i sl.
and justice for all...

vlada1970
Mobil manijak
Mobil manijak
Postovi: 1297
Pridružio se: Pon, 20. Nov 2006. 14:06
:: Blackberry Q5
:: Nokia 8310
Lokacija: Beograd

Post od vlada1970 »

deksicom napisao:.................I kad ce oni njemu da udju u trag i uzmu pare nikad.Jeste ima nacina preko maticnog broja ali u ovoj Srbiji tesko da je izvodljivo.
Ali to je tako kada nema domacina u kuci,sto nije tako u vipu ili telenoru,tamo ti ceo dosije ispitaju prenego sto te prime za novog korisnika.
To je tako u Srbiji, ali je ipak moguce u slucajevima da bas hoce. I to vrlo lako.

Elem, u shengenu ti sve tvoje ostaje zapamceno u glavnom kompjuteru i maltene svaki policajac na ulici iliti u patroli ima cak i obavezu da kontaktira glavni komp i da izvuce o tebi podatke. A tamo postoji svasta. ;) "I da si u Portugalu prosle godine prosao kroz crveno, i da imas dugovanja prema banci u Engleskoj i da nisi platio jos kaznu za nepropisno parkiranje u Ceskoj, pre dve godine." Sve izvuku.

Kad budemo uredjeni, tog dundjera ce sacekati placanje racuna od 20000 din za mobilni kod vadjenja nove licne karte, kod registracije kola, ili kod upisa deteta u skolu itd itd. Nece biti sanse da izbegne ako bude hteo i dalje da zivi u Srbiji. Jer na taj nacin drzava salje signal svima, i gradjanima i investitorima i svima ostalima da je ozbiljna drzava kod koje nema cile-mile.

Sto pre to postignemo, za sve ce biti bolje.
miodrage napisao:.....Zasto ti ljudi lepo ne rade negde gde su potrebni teski fizicki radovi? Izgradnja puta na primer? Potpuno besplatna radna snaga. Samo kad imamo nakaradan zakon. Mislim da je najveca glupost da ubica zivi o trosku poreskih obveznika 40 godina. Jede, pije, sere spava, i to je to. I jos ne placa nista za to. Pa to je najveca glupost koju je ova drzava mogla da smisli.
Fantasticna ideja. Cuo sam za takve fore i podrzavam da se to uvede sto pre.

Ja sam skoro citao razlog zasto je turska gradjevinska industrija extra konkurentna u svetu zadnjih 10-15 godina. Dobijaju poslove, pobedjuju na tenderima za poslove od Rusije, do Argentine, sve vise i vise. Razlog je zato sto su im u gradjevinskoj industriji dobrim delom "zaposleni" za skoro dzabe, vojnici na sluzenju vojnog roka. Vojni rok im traje otprilike 2-3 godine, i vrlo brzo posle obuke, da ne bi toliko dugo placali vojniku hranu za dz, oni ga posalju da radi na gradjevini u nekoj firmi, ali kao vojnik. I em zaradi nesto malo (ako uopste zaradi), em nije na trosku drzave, em ta firma kod koje radi ima manje troskova jer imaju radnika koga skoro i da ne placaju. ;) I onda se pojave na tenderima u svetu i vrlo lako ponude najbolje uslove, koje drugi koji placaju normalno radnike, jednostavno ne mogu da ponude.
Samsung P850 , Nokia 8310 (my precious)® - pomozimo zivotinjama oko nas

Deksi
V.I.P. MobilniSvet.com
V.I.P. MobilniSvet.com
Postovi: 4924
Pridružio se: Sre, 24. Feb 2010. 23:51
:: one+ nord2
Lokacija: LE

Post od Deksi »

vlada1970, da jasno je to meni da je to izvodljivo ali sve to treba da zazivi,a da bi zazivelo opet su potrebna ulaganja u opremu softver.

Krile007
Mobil fan
Mobil fan
Postovi: 343
Pridružio se: Ned, 02. Okt 2005. 17:40
:: Apple iPhone X
:: Samsung Galaxy Alpha

Post od Krile007 »

vlada1970, to je zesca debilana da neko ide u vojsku da bi ga izrabljivali i drzava profitirala od toga....ti j izrabljivanje nicim zasluzeno! A sto se tice naplate, oni mogu da oni da naplate posle presude narednih 10 godina....a da tuze da bi dosli do te presude moraju da tuze u roku od 3 godine
■■■■■ Apple iPhone X■■■■■Samsung Galaxy A5 2016■■■■■

miodrage
WP_guru
WP_guru
Postovi: 11662
Pridružio se: Pon, 13. Mar 2006. 23:35
:: iPhone 14 Pro Max
Lokacija: Subotica
Kontakt:

Post od miodrage »

Krile007, za vojsku se slazem, ali kriminalci? Sto da ne? A sudjenja traju koliko traju jer smo vrlo "efikasni". Sto se mene tice, ovakva sudjenja bi trajala max 5 minuta.
"'Ajde, ajde, sudite mu posteno pa da ga streljamo" - ko se seca ovih lepih filmova? :D
Ceterum censeo, Androidam delendam esse!

bestboy
Expert
Expert
Postovi: 3571
Pridružio se: Uto, 23. Jan 2007. 03:10
Lokacija: Casablanca

Post od bestboy »

Таква суђења су карактеристична само за тоталитарне режиме(пример, нацистички и комунистички, под првим смо пар година робовали а други још траје ) и чије смо лепоте осетили у пуном замаху...
miodrage napisao: "'Ajde, ajde, sudite mu posteno pa da ga streljamo" - ko se seca ovih lepih filmova? :D
Осим у цртаћима и поменутим режимима...
Слобода или смрт

miodrage
WP_guru
WP_guru
Postovi: 11662
Pridružio se: Pon, 13. Mar 2006. 23:35
:: iPhone 14 Pro Max
Lokacija: Subotica
Kontakt:

Post od miodrage »

bestboy, ali su makar mnogo efikasniji od ovih nazovi demokratskih, gde svako uz dovoljno love moze da se izvuce. Razni silovatelji su na slobodi i vade se na neuracunljivost, pojedinci koji su vozili i napravili teske saobracajne udese sa fatalnim ishodima pod dejstvom alkohola su jos na slobodi, a da ne spominjem razne direktore i sl. koji su vec pomenuti koji su ojadili drzavu i narod za milione pa i milijarde nekih valuta...
I svi su na slobodi. Treba istrebiti kukolj po hitnom postupku i zapoceti sve ispocetka. Spasiti ono malo sto se spasiti moze...
Ceterum censeo, Androidam delendam esse!

Odgovori