Operatori mobilne telefonije u Srbiji

novosti i informacije vezane za mobilne komunikacije, domaće operatore i njihove usluge
mezzano
Expert
Expert
Postovi: 2389
Pridružio se: Uto, 26. Dec 2006. 11:34
:: Motorola Moto E5 DS
:: Huawei Y5 II
Lokacija: Pertate (Leskovac)

Operatori mobilne telefonije u Srbiji

Post od mezzano »

U ovoj temi možemo da diskutujemo o uslugama, cenama, tarifama, ponudi telefona, pokrivenošću signalom i ostalom što je vezano za naša tri operatera mobilne telefonije.

U poslednje vreme se često vode rasprave u temama kao što su "MTS novosti", "Telenor novosti" i "Vip novosti" o uslugama, cenama, pokrivenosti, i često se ide u offtopik, pa mislim da je postojanje jedne ovakve teme mnogo bolje nego da se o tome piše u pomenutim temama i da se time one pretrpavaju nepotrebnim postovima.

Ako moderatori misle da nema potrebe za temom ovog tipa, ili da o ovome može da se diskutuje u nekoj od postojećih tema, neka je izbrišu.

miodrage
WP_guru
WP_guru
Postovi: 11662
Pridružio se: Pon, 13. Mar 2006. 23:35
:: iPhone 14 Pro Max
Lokacija: Subotica
Kontakt:

Post od miodrage »

Slazem se pa onda i da pocnemo:
mt:s - najveca pokrivenost od sva 3 operatera, Telenor jedva zaostaje, Vip zaostaje jos uvek. Najbolji odnos cena/usluga, sto se nazalost ne moze reci i za kvalitet.
Telenor - odlicni tarifni dodaci, skupi i neizbalansirani postpaid paketi gde se forsiraju poruke, na stetu minuta. Kvalitet mreze verovatno najbolji od sva 3 operatera, net ubedljivo najbrzi.
Vip - fenomenalna ponuda sa Smart paketima, solidna mreza, solidan net. Cene relativno pristojne. Nedostaje im prenos nepotrosenog saobracaja, i provera stanja putem USSD koda.

Toliko od mene za sada, ako se ovo rasplamsa,a nadam se da hoce, pisemo se jos :D
Ceterum censeo, Androidam delendam esse!

Banega
Redovni učesnik
Redovni učesnik
Postovi: 114
Pridružio se: Pet, 23. Dec 2011. 19:26

Post od Banega »

@Mezzano, u naslovu valjda treba da pise "Operateri", a ne "Operatori"? valjda.. :wink:

LittlePrince
Mobil manijak
Mobil manijak
Postovi: 1356
Pridružio se: Ned, 28. Okt 2007. 04:32
:: Xiaomi Redmi Note 5
Lokacija: Topola
Kontakt:

Post od LittlePrince »

Сад не знам шта фали квалитету мреже код МТС-а, ја сам бар 5 година био Мобтел/Теленор корисник и онда прешао код Телекома. Нисам приметио да нешто не веља, једино да ми је месечни рачун мањи :D

mezzano
Expert
Expert
Postovi: 2389
Pridružio se: Uto, 26. Dec 2006. 11:34
:: Motorola Moto E5 DS
:: Huawei Y5 II
Lokacija: Pertate (Leskovac)

Post od mezzano »

Banega, bas treba "Operatori". Cesto se koristi termin "Operateri" kod nas, ali je pravilno da se kaze Operator mobilne telefonije. http://en.wikipedia.org/wiki/Mobile_network_operator
U trenutku kada je mt:s osnovan, na tržištu je već postojao jedan mobilni operator. Za vrlo kratko vreme Telekom Srbija izborio se za mesto najvećeg nacionalnog operatora i za učešće od oko 62% u ukupnim uslugama mobilne telefonije na teritoriji Srbije.
Link
Put u inostranstvo ne mora da bude nimalo komplikovaniji od svakodnevnog odlaska na posao ili u prodavnicu, barem kada je vaš mobilni telefon u pitanju. Uz roming uslugu, vašu Telenor karticu i telefon možete koristiti u mrežama drugih svetskih operatora bez ikakvih dodatnih intervencija, kao da niste ni napustili zemlju! Vaši prijatelji pritom ne moraju ni da znaju gde se nalazite, jer sa vama stupaju u kontakt kao što to inače čine - biranjem pozivnog koda 062, 063 ili 069, a zatim i vašeg broja.
Link

miodrage
WP_guru
WP_guru
Postovi: 11662
Pridružio se: Pon, 13. Mar 2006. 23:35
:: iPhone 14 Pro Max
Lokacija: Subotica
Kontakt:

Post od miodrage »

LittlePrince, pa ne fali nista previse, osim tog neta koji sam spomenuo koji je ponekad neupotrebljiv. Moja najveca zamerka je da cak i kad sam na jednom mestu, i bukvalno ne pomeram telefon, signal skace iz 3G u Edge i obrnuto... E to meni jeste problem.
Ceterum censeo, Androidam delendam esse!

PetarI
Mobil manijak
Mobil manijak
Postovi: 1000
Pridružio se: Sre, 02. Feb 2011. 15:41

Post od PetarI »

Поштована господо,често сам се укључивао у овакве разговоре.на пређашњим страницама,ако се то тако може назвати овога сајта.Сви смо износили различите ставове,на први погледи непомирљиве,па онда неко ко се куне у једног одједном пређе код оног кога је највише пљувао,нема везе,све је то тржиште.Ипак ћу дати један осврт,мали.Код Теленора,ех.Мобтела сам од 2001 год.и сведок сам тога како полако губе,на свему јер стварно незнам ко им води менаџмент,али тај сам скаче на главу.Могу да се хвале паметним мрежама,то не помаже,мислим да тренутно преовладава само неко хвалисње,да ја сам у Теленору.Контактирао сам њихов кориснички питањем како да поправе мрежу на Фрушкој Гори,треба ми мобилни и ту,а мртав...Одговор,то је национални парк и немају где да поставе базну станицу.Онда дође Мтс и постави своју и ето сигнала,без проблема,имам чак и интернет без икаквих проблема.Значи господо,пошто немогу да користим тел.100% и за 1750 дин. имам само 300 мин.разговора адиос мућаћос.У граду Вип,против Мтс...Пошто разговор код свих иде без проблема,да упоредимо интернет...Где имам 3Г код једног имам и код другог,стварно нет али само мало брже ради код Випа,али опет довољно употребљиво и код Мтс,довољно добро за сваког корисника.Вип,стварно смарт пакети за лењивце који неволе поруке,феноменалан...Понуда телефона код вса три оператера,хоћеш добар телефон,еее онда :disgust: ,ни код једног нема за 1 дин,хоћеш добар онда мораш и да платиш.У просеку мислим да су сва три ту негде,само нађи шта ти одговара,сва три РАДЕ...Стварно миодраге незнам шта је то неупотребљив нет код мтс...

EDIT:
Поднео захтев за пренос броја из Теленора у Мтс,одбио ме Теленор,кажу није плаћен задњи рачун,мада немам Уговорну обавезу...данас је плаћен,а захтев обновљен.Збогом господо,чак и да ме зову,немогу ми понудити ништа капитално ново.

Izmenila Ninolina:: nemoj pisati postove jedan za drugim već koristi opciju Izmeni. Obavezno pročitaj pravila Foruma. :smutny:

Zligor
Mobil stručnjak
Mobil stručnjak
Postovi: 715
Pridružio se: Pet, 24. Apr 2009. 17:52
:: LG Nexus 5X
Lokacija: Niš

Post od Zligor »

I ja sam preselio broj iz telenora u mt:s iiiiiiiiiiiiiii sve je isto (samo racun manji kao sto kaze mali princ) dobro, net zbog telefona ne koristim pa ne mogu da uporedim. Brat ima wildfire i nisam primetio da net nesto mnogo koci. Veliku prednost trenutno dajem vipu i mtsu zbog popusta ako se ne uzima telefon jer to za mene ne dolazi u obzir. (tel u slobodnoj prodaji 220e na crno, kod operatera ista cena uz ugovornu obavezu od 2 god. po 1000 RSD mesecno).

miodrage
WP_guru
WP_guru
Postovi: 11662
Pridružio se: Pon, 13. Mar 2006. 23:35
:: iPhone 14 Pro Max
Lokacija: Subotica
Kontakt:

Post od miodrage »

PetarI, pa to znaci da mi recimo ucitava m.facebook.com (preko kojeg radi FB aplikacija za iPhone), i nikako da je ucita. To znachi da mu za ucitavanje jednog obicnog clanka sa Monda (m.mondo.rs) treba 20-ak sec (poredjenja radi na Vipu 5-12 sec, na Telenoru 4-9). To znaci da recimo sedim negde i zelim da proverim vremensku prognozu preko aplikacije u telefonu, i vidim imam 3G. Sjajno, ukljucim app, krene da ucitava, PAF! - signal presao na E. I to me nerviralo do bola.
Ceterum censeo, Androidam delendam esse!

PetarI
Mobil manijak
Mobil manijak
Postovi: 1000
Pridružio se: Sre, 02. Feb 2011. 15:41

Post od PetarI »

Види,један исти апарат,Нокиа Е66,иста локација,Ветерник,насеље,део Новог Сада,картице сва три,пази сада оператора.Активиран је 3Г(УМТС),на све три картице конекција се врши преко Опере мини...Теленор и Мтс показују,у раду 3,5Г,Вип не.Некажем да је спор,али нема више неупотребљивог интернета. :)

miodrage
WP_guru
WP_guru
Postovi: 11662
Pridružio se: Pon, 13. Mar 2006. 23:35
:: iPhone 14 Pro Max
Lokacija: Subotica
Kontakt:

Post od miodrage »

Ja opet pricam za iPhone. Naravno, ovo su sve moja iskustva, drugi ljudi imaju daleko drugacija. Najbolnije iskustvo - moj stan, na par mesta mt:s 0-1 crtica signala, eventualno ako se malo pomerim bude 2. Vip - zakucan signal na max.
Lokacija uzi centar Beograda
U Subotici u stanu - mt:s nije uopste imao niti sada ima 3G pokrivenost gde sam - siri centar grada, dok Vip opet ima zakucan signal.
Na obe lokacije, Telenor takodje fenomenalan signal.
Eto to su neke bolne tacke koje sam imao kod mt:s-a, ali koje bih oprostio uz ovaj popust od 50%, samo kad bi dali neki paket gde ima makar 600 minuta, a svega 200-250 poruka i MB, sve to za cca 1500 din.
Ceterum censeo, Androidam delendam esse!

Vlada Zem
Expert
Expert
Postovi: 3380
Pridružio se: Ned, 14. Maj 2006. 13:25
:: N9
Lokacija: Zemun

Post od Vlada Zem »

Dobra tema :)
Taj MTS.., da li se išta promenilo od ovih nekih naših zapažanja, pre više od godinu dana, -> Link, pa po sredini
Za par meseci mi ističe ugovor za VIP325, otprilike mi je to što i trošim, alternativa je Smart550 ali ne. Verovatno ću obnoviti. Ne pratim baš operatOre, možda ima bolje na Telenoru.
pozz
zvezde granda ne mogu u mp3 ali mogu u 3pm

gargamel4
Expert
Expert
Postovi: 2746
Pridružio se: Čet, 02. Mar 2006. 08:37
Lokacija: Beograd

Post od gargamel4 »

Vlada Zem, ne bih ja na tvom mestu ništa menjao :uhuh: 325 i 550 koštaju približno a 325 nudi dosta više. Ono zašto se meni isplatio 1100 je to što sam uzeo 25% popusta za 2 godine, i vaučer od 20% = 45%, ali bez toga je 325 bolji.

miodrage, ovo što kažeš za mt:s nije samo na iPhone-u, i na HTC-u je ista priča. Inače na iPhone

PetarI, jel te ne mrzi da prelistaš malo temu o pravopisu? Jedini problem je što tamo nema ništa o stilskim greškama....... Obzirtom kako koncizno pišeš mislim da te ne bih do kraja razumeo ni da pričamo uživo :dry:
Ako Vam je dobro, onda ništa[/url]
Samsung A70, KZ AS10 wireless, Garmin Fenix 6X PRO

iKe
Mobil manijak
Mobil manijak
Postovi: 1289
Pridružio se: Čet, 18. Mar 2010. 20:57
:: S6 edge
:: Nexus 7 2013
Lokacija: Sokobanja

Post od iKe »

Koristio sam Telenor(odnosno Mobtel) kao jedini broj od '99. do '08. godine i to kao pripejd, nisam imao neke primedbe, bio je dobar, naročito omiljeni broj, ali tada nije bilo neke konkurencije i nije bilo nekih posebnih pogodnosti. Nakon toga sam '08. godine prešao na MTS i to najviše zbog telefona (K850) koji me je koštao nekih 150 € uz tarifu 325 minuta i poruka, koja je tada uz sve poreze i obavezno plaćanje 3G pretplate iznosila nekih 1500 dinara. Uvideo sam koliko je postpejd povoljniji od pripejda i bio sam prilično zadovoljan njihovom uslugom. Tada se pričalo da MTS potkrada svoje korisnike, dodajući neznatne iznose na račun. Ja te probleme nisam imao, mada im računi nisu bili baš detaljni, takođe provera stanja nije radila prvih deset dana u mesecu, a nekad i duže, ali uglavnom nisam nikad prekoračivao pretplatu, pa mi ni to nije bilo važno. Meni je najviše kod njih smetalo što u sezoni, preko leta, se dešavalo da sam više puta u toku dana nedostupan, takođe ponuda telefona im je sve više kaskala za konkurencijom, to već nisam hteo da trpim.
Od početka 2010. do danas sam na VIP-u i sasvim sam zadovoljan njihovom uslugom. Bio sam prvo na tarifi postpejd 325, da bih negde pred kraj prošle godine prešao na smart 1100. Što kaže miodrage, bilo mi je žao da mi svakog meseca propada po 250-300 poruka. Tako da ovde mogu da lepo rasporedim na pozive i net. I opet ne potrošim sve. Računi su im mnogo detaljniji nego MTS-ovi, a takođe su mi i pregledniji od Telenorovih. Nemam probleme sa mrežom pri razgovoru. Jedina mana je što im je signal svuda osim u većim mestima edge. Mada sam na internetu 90% vremena preko wi-fi-ja, tako da mi ne smeta, ali mislim da bi to mogli da isprave. Pored Vipa kao primarne mreže koristim i dalje i Telenor i MTS kao pripejd, tako da znam kako rade i ostale mreže i mogao bih da pređem i na drugu mrežu kao primarnu, ali mi trenutno najviše odgovara Vip. Pored kvaliteta mreže i cena paketa bitan mi je i odnos zaposlenih u poslovnicama prema nama korisnicima. Ne mogu da zaboravim kada sam negde pred kraj 2009. godine razmišljao da li da ostanem na MTS-u ili se vratim u Telenor ili da idem u Vip. Prvo odem u poslovnicu MTS-a, desetak minuta me niko nije pogledao, bilo je nekoliko izloženih telefona iza stakla, pa sam sam našao put do izlaza, nakon toga sam otišao u Telenor, bili su ljubazni, ali nisu imali mnogo telefona, mislim da nisu imali ni jedan android, više je bilo maketa nego pravih telefona i nisu imali net uz postpejd pakete. Zatim sam se oduševio odlaskom u Vip, radnice su se "polomile" oko mene, dosta su dobro znale ono o čemu su pričale, pokazale su mi sve telefone, koji su svi radili, imali su Androide i to Magic, Tatoo i Hero. Mogao sam da probam sve modele, idem na net, isprobam sve što me zanima. Od tada imam pozitivan utisak o Vipu, tako da ih ne bih menjao, osim ako me nešto gadno ne razočaraju. Pored toga su uvek imali najnovije modele, koji su mogli da se nađu kod nas, kao što je Galaxy Nexus koji sam sada uzeo preko njih.

Toliko za sad. Pozdrav!
The Member formerly known as L.S.I. .... Genuine vanilla ice cream sandwich... Nexus Prime

Vlada Zem
Expert
Expert
Postovi: 3380
Pridružio se: Ned, 14. Maj 2006. 13:25
:: N9
Lokacija: Zemun

Post od Vlada Zem »

gargamel4, ne menjam, ne menjam :wink:
iKe, to za 3G pokrivenost jeste falinka. Neko moje mišljenje za budućnost, operatori koji omoguće široko dostupan, što brži net, imaće i više "članova".
pozz
zvezde granda ne mogu u mp3 ali mogu u 3pm

miodrage
WP_guru
WP_guru
Postovi: 11662
Pridružio se: Pon, 13. Mar 2006. 23:35
:: iPhone 14 Pro Max
Lokacija: Subotica
Kontakt:

Post od miodrage »

Pa uvek se i krece od vecih mesta ka manjima. Ali necu da budem nezadovoljan, i u SU i u BG imam 3G svuda. Nemam ga samo na autoputu, ali i tu ponegde uleti 3G, blize nekim mestima, i sl.
Ja kao najvecu zamerku mt:s-u navodim upravo to da vidim na ekranu telefona 3G signal, ne mrdam se, i nakon pokretanja neke net aplikacije signal volsebno padne na E. E pa necu to da trpim... cak ni zbog 50% (tj. trpeo bih da mi daju da trosim saobracaj kako mi se cefne - Smart style)
Ceterum censeo, Androidam delendam esse!

IDzO
Ex-Moderator
Ex-Moderator
Postovi: 4024
Pridružio se: Čet, 30. Jun 2005. 11:01
Kontakt:

Post od IDzO »

Ja sam trenutno na Telenor mrezi. Kao dugogodisnji biz korisnik nisam dobio nikakve povlastice kada sam ih trazio. Bili su mi nudili 1000 minuta u mrezi i da za to potpisem aneks ugovora na 2 godine, ali sam ih odbio. Naravno ti minuti bi se trosili posle potrosenih minuta iz paketa. Vidim da sada svi koji potpisu novi ugovor to dobijaju. Takodje, mi smeta sto su im paketi neizbalansirani (kao sto rece kolega miodrage) i sto su bezobrazno skupi.
Nesto se suska da ce malo bolje izbalansirati pakete i da ce tu ponudu izbaciti u narednim mesecima.
Razmisljam o prelasku na VIP ili MTS ali posto mi se ne zuri, sacekacu jos malo da vidim sta ce sva tri operatera ponuditi u naredna 2-3 meseca.
miodrage, na kojoj si ti sada mrezi? Znam da si ranije pisao da ces preci, ali posto nisam dosta dugo dolazio ne znam za koga si se odlucio.

miodrage
WP_guru
WP_guru
Postovi: 11662
Pridružio se: Pon, 13. Mar 2006. 23:35
:: iPhone 14 Pro Max
Lokacija: Subotica
Kontakt:

Post od miodrage »

IDzO, na Vipu. Presao krajem jula, 1.08. mi prebacili broj u njihovu mrezu i prezadovoljan sam.
Trosim nemilice, a uvek imam :D
Ceterum censeo, Androidam delendam esse!

Banega
Redovni učesnik
Redovni učesnik
Postovi: 114
Pridružio se: Pet, 23. Dec 2011. 19:26

Post od Banega »

Neki ce se ovde, ja znam, razocarati, ali ja ostadoh u Telenoru. Iako sam imao jaku volju da predjem na MTS, zvali me juce iz telenora i dali mi popust od 50% koji ja nisam mogao da odbijem 8)

Trenutno sam na prenesi 400, ali cu najverovatnije uzeti ovaj prenesi i surfuj 1000 , 300 minuta , 1000 sms, 1000 minuta telenor, i 1 Gb protoka, a mozda sacekam da izbalansiraju te pakete kao sto neko rece, jer sta ce mi iljadu sms-ova to ne moze normalan covek da potrosi :uhuh: a minuta mrsavo :shock:

laku noc

PetarI
Mobil manijak
Mobil manijak
Postovi: 1000
Pridružio se: Sre, 02. Feb 2011. 15:41

Post od PetarI »

Управо о томе сам покушао писати,када сам грдио Теленор,300 минута,мршаво.Нећу спомињати како ми је на послу,али стварно неупотребљив...Поздрав свима.

Odgovori