MT:S uvodi 3G mrežu

novosti i informacije vezane za mobilne komunikacije, domaće operatore i njihove usluge
Odgovori
MB maneken
Banned
Postovi: 619
Pridružio se: Čet, 16. Jun 2005. 16:07

MT:S uvodi 3G mrežu

Post od MB maneken »

Švedska telekomunikaciona kompanija "Erikson" (Ericšon) i "Telekom Srbija" potpisali su u sredu prvi ugovor na srpskom tržištu o isporuci i uvodjenju 3G mreže sa HSPA funkcijom, koja omogućava internet velike brzine preko mobilnog telefona.

Kako se navodi u saopštenju "Eriksona", 3G mreža će biti vezana na postojeću, osnovnu mrežu "Telekoma", koju je takodje isporučila švedska kompanija.

Sistem 3G otvara mogućnost emitovanja informacija u multimedija servisima kao što su govor, slike, fotografije, tekstovi, video klipovi, muzika, prikaz TV programa, vesti, sportskih dogadjaja, snimanje saobraćajnica, softverske aplikacije.

Tehnologija 3G obezbedjuje čak 50 puta brži prenos podataka u odnosu na onaj koji danas pruža GSM mreža i 10 puta veći protok u odnosu na onaj koji pruža GPRS tehnologija.

"Telekom Srbija" će biti prvi operater koji uvodi 3G mrežu u komercijalnu upotrebu u Srbiji i biće u stanju da ponudi napredne multimedijalne i mobilne širokopojasne usluge na tržištu Srbije, piše u saopštenju.

U saopštenju se dodaje da je ugovor rezultat "Eriksonovog" uspešnog testiranja 3G mreže u Srbiji, čija će isporuka početi odmah.

Kako je saopšteno, od oktobra 2006. godine "Erikson" snabdeva 30 komercijalno pokrenutih HSPA mreža širom sveta.

(MONDO/agencije)

fain2daniel
Mobil manijak
Mobil manijak
Postovi: 1645
Pridružio se: Pon, 14. Feb 2005. 03:04
Lokacija: Jönköping
Kontakt:

Post od fain2daniel »

bilo bi lepo da vidimo i to...btw ja sam telenorov korisnik :disgust:
.
One Man's Vision,Mankind's Salvation RAPTURE Nov 5 1946........Xperia Z3

Dream Weaver
Mobil manijak
Mobil manijak
Postovi: 1930
Pridružio se: Sre, 10. Nov 2004. 02:45
:: Xiaomi Mi Max 2
Lokacija: BGD,Dorćol

Post od Dream Weaver »

Bilo bi bas extra da uvedu 3G............btw ja sam i telekomov i telenorov korisnik :P :P :P :P :P
and justice for all...

misternobg
Redovni učesnik
Redovni učesnik
Postovi: 193
Pridružio se: Ned, 20. Avg 2006. 09:10
Lokacija: Beograd
Kontakt:

Post od misternobg »

Mala ispravka nije HSPA nego HSDPA. To se uveliko uvodi na zapadu a kvalifikuju je kao 3,5 generacija jer internet moze da ide brzinom do 1,3 mega bita u sekundi, cini mi se.
U svemu tome ce najbolje proci Erikson jer su slican ugovor potpisali sa Telenorom za isporuku opreme. Ne verujem da ce 3G proraditi pre nove godine, imam informaciju iz Telenora, da ce telefoni za 3G biti pusteni u prodaju oko katolickog bozica sto znaci oko 24.12.

VeNoM
V.I.P. MobilniSvet.com
V.I.P. MobilniSvet.com
Postovi: 5064
Pridružio se: Čet, 06. Jul 2006. 20:36
:: Sony Xperia Z5P
:: Sony Xperia Z
Lokacija: Jagodina

Post od VeNoM »

ok sve je to lepo ali hajde da malo vidimo kako će ići to na naš džep.dakle ako se ne varam jedan fajl od 100kb da bi se normalno skinuo preko gprs treba oko min ok 10x brže sa novom tehnologijom još bolje. ali za tih 6sec odu ti 5 din a da ne pišem za mp3 npr kada se skida pa bez 200din da i ne pokušavaš. e sada nadam se da će se cene promeniti i da će biti sasvim drugi pristup
Nokia:2X7110,7650,2X3310,N95-8GB,X6!
Motorola:MpX200,MpX220! SonyEricsson:T28,P910,W950,X1,X Z, XZ5 Premium!Asus T101, zENpAD7!

Ninolina
Moderator
Moderator
Postovi: 4203
Pridružio se: Sre, 07. Dec 2005. 08:42
:: Galaxy Note 9 White
:: Galaxy Watch Active2
Lokacija: Beograd

Post od Ninolina »

Ja sam danas procitala u novinama da i Telenor uvodi 3G ... :P
*** ALL WHITE with Teddy *** GALAXY NOTE 9 White Snapdragon *** GALAXY WATCH ACTIVE 2 Aluminum 44mm ***

Lobachewsky
Gatekeeper
Gatekeeper
Postovi: 3758
Pridružio se: Uto, 30. Avg 2005. 07:56
:: Huawei P20 lite DS
Lokacija: Dunavska obala

Post od Lobachewsky »

Verovatno pod tim "uvesti" misle na centar Beograda- Terazije, Knez Mihajlova, Bulevar do Vuka, Slavija, Kalemegdan, Zeleni Venac. Verovatno i Autobuska, Aerodrom, Nemanjina, Takovska, Kneza Milosa...
Nesto vise i nesto korisnije i upotrebljivije ce biti malo kasnije jer po licenci 25% populacije bi trebalo prekriti tek za 2 godine, a 60% za 5 godina...
Vip Neo 3 + Vip Net 100 GB, dual sim

Miškoni
Administrator
Administrator
Postovi: 4096
Pridružio se: Pet, 30. Jul 2004. 07:08
:: Samsung S7
:: Huawei Y6
Lokacija: Beograd

Post od Miškoni »

Kako vam ovo izgleda? :wink:

U trenutku skeniranja mreže nalazio sam se na Slaviji...
Slika

Dexter
Expert
Expert
Postovi: 3854
Pridružio se: Pon, 23. Avg 2004. 12:06
:: Samsung S21+
Lokacija: Beograd

Post od Dexter »

Dobro su se setili...Nadam se da ce u skorije vreme pocheti da radi kako treba...

MB maneken
Banned
Postovi: 619
Pridružio se: Čet, 16. Jun 2005. 16:07

Post od MB maneken »

ninolina napisao:Ja sam danas procitala u novinama da i Telenor uvodi 3G ... :P

Lose si procitala, oni uvode 4G, njih 3G ne zanima.


http://www.b92.net/srbija2020/tema.php? ... _id=216223



PS Da li imas para da kupis 4G telefon?

Dexter
Expert
Expert
Postovi: 3854
Pridružio se: Pon, 23. Avg 2004. 12:06
:: Samsung S21+
Lokacija: Beograd

Post od Dexter »

B92: Koje to nove usluge planirate da ponudite?

S. E. Velan: Još uvek ispitujemo šta tržište želi. Kad to završimo, uzećemo najbolje usluge i rešenja iz naše grupe i primeniti ih ovde.

B92: Kad će to istraživanje biti završeno? Korisnici su pomalo nestrpljivi...

S. E. Velan: U sledećih nekoliko nedelja izaći ćemo sa novim uslugama i ponudama u javnost.

B92: Da se vratimo na vaše usluge, šta se dešava sa najavljenom trećom generacijom mobilne telefonije koja omogućava brži i kvalitetniji prenos raznih vrsta podataka, od video zapisa do pristupa internetu?

S. E. Velan: To me stalno pitaju ovde. Moj odgovor je šta želite da radite sa 3G?

B92: Brži pristup Internetu, kad sam van kuće i kancelarije...

S. E. Velan: Pa što će vam mobilna mreža treće generacije kad postoji četvrta generacija daleko brža od treće? Moji saradnici upravo proučavaju koje usluge ovo tržište želi i onda ćemo da uzmemo najbolja i najnovija rešenja. Neko želi bolju komunikaciju sa prijateljima ili porodicom, nekom je bitan biznis. Kao što sam rekao, kad to utvrdimo, onda ćemo videti koje sve usluge nudimo. Možemo da uvedemo i najnoviju tehnologiju, a to je mreža četvrte generacije.

Lobachewsky
Gatekeeper
Gatekeeper
Postovi: 3758
Pridružio se: Uto, 30. Avg 2005. 07:56
:: Huawei P20 lite DS
Lokacija: Dunavska obala

Post od Lobachewsky »

MB maneken, pare nisu problem, para nema :) , problem je sto jos uvek nema 4G telefona i sto je to sve buducnost i za svet. 4G ce poceti da se uvodi tek za neku godinu.
Vip Neo 3 + Vip Net 100 GB, dual sim

popste
Mobil poznavalac
Mobil poznavalac
Postovi: 643
Pridružio se: Pet, 12. Dec 2003. 09:48
Lokacija: SRBIJA***Beograd

Post od popste »

Miskoni napisao:Kako vam ovo izgleda? :wink:

U trenutku skeniranja mreže nalazio sam se na Slaviji...
Slika

Ovo je xtra...
Jel si probao mozda nesto?
Kako pici net i to?

Miškoni
Administrator
Administrator
Postovi: 4096
Pridružio se: Pet, 30. Jul 2004. 07:08
:: Samsung S7
:: Huawei Y6
Lokacija: Beograd

Post od Miškoni »

Nisam još probao, nemam UMTS odnosno USIM karticu pa samim tim ni mogućnost pristupa 3G mreži. Kad bude krenulo zvanično, pretpostavljam da će menjati kartice onima koji se na neki način pretplate na 3G servise.

Lobachewsky
Gatekeeper
Gatekeeper
Postovi: 3758
Pridružio se: Uto, 30. Avg 2005. 07:56
:: Huawei P20 lite DS
Lokacija: Dunavska obala

Post od Lobachewsky »

-Sta mislite da li je realno ocekivati da u nasoj zemlji video call bude po ceni priblizan (ako ne i isti kao i obican poziv), s obzirom da je tako u mnogim zemljama (verovatno je odgovor ne :) ).

-Isto tako, da li je realno ocekivati da ce postojati neka pretplata na protok podataka (100MB, 200MB, 500MB, a sve preko toga se naplacuje po ceni za dodatne megabajte) jer je ovih 0,05 za GPRS ipak preskupo... Ko zna koliko bi tek bilo za 3G, ako se naplacije po kilobajtu.
U principu korist od brzine koju donosi 3G sigurno nece da se oseti u pregledjivanju tekstualne poste i surfovanju internetom (to i opera preko GPRSa brzo radi), vec u brzem skidanju malo vecih podataka.
A danas je cena za 10MB protoka 590 dinara sto je ipak preskupo.
Vip Neo 3 + Vip Net 100 GB, dual sim

Miškoni
Administrator
Administrator
Postovi: 4096
Pridružio se: Pet, 30. Jul 2004. 07:08
:: Samsung S7
:: Huawei Y6
Lokacija: Beograd

Post od Miškoni »

Pa, postoje (bar) dva moguća rešenja:

Mogu da stave pristupačne cene tih usluga i na taj način omoguće većini pretplatnika korišćenje, samim tim će im i prihodi biti solidni. Naravno, ovo će zavisiti od kapaciteta mreže, propusne moći, itd. jer šta vredi što svi mogu da koriste nešto kad to radi jedva ili nikako.

Druga varijanta, koja je izgleda mnogo "logičnija" na ovim prostorima, je da ostave paprene cene pa ko voli nek izvoli...

popste
Mobil poznavalac
Mobil poznavalac
Postovi: 643
Pridružio se: Pet, 12. Dec 2003. 09:48
Lokacija: SRBIJA***Beograd

Post od popste »

Auu jeste, u pravu si.
Ja sam skroz zaboravio da treba 3G kartica...
Ccc... Pa dobro, onda dzabe sve to, kad ne mogu jos da se nabave te kartice kod nas koliko ja znam

MilančeBGD
Expert
Expert
Postovi: 3895
Pridružio se: Uto, 13. Dec 2005. 15:38
:: Sony Xperia U
:: SE K800i
Lokacija: Beograd

Post od MilančeBGD »

Pa te kartice ce deliti operater koji zvanicno pusti 3G :wink: Sigurno ce moci da se zamene ove stare SIM za te USIM :wink:
Design is not just what it looks like and feels like. Design is how it works...

Dario
Mobil manijak
Mobil manijak
Postovi: 1230
Pridružio se: Sub, 05. Nov 2005. 14:51

Post od Dario »

@milan91: uz maaaaaaaaaalu doplatu :D (pa el zivimo u Srbiji ili ne? :D )

MilančeBGD
Expert
Expert
Postovi: 3895
Pridružio se: Uto, 13. Dec 2005. 15:38
:: Sony Xperia U
:: SE K800i
Lokacija: Beograd

Post od MilančeBGD »

@dario hehehe kako rece Lobachewsky, malo pre
pare nisu problem, para nema :lol: :P
Design is not just what it looks like and feels like. Design is how it works...

Odgovori