Pre 2000.-te

opušteno ćaskanje o mobilnim telefonima
loki13
Expert
Expert
Postovi: 3053
Pridružio se: Pet, 01. Dec 2006. 12:22
:: Htc Desire 500 dual
:: Nokia E71
Lokacija: Novi Sad

Post od loki13 »

A sta kazete za philps DIGA ,neznam tacno koja je godina,ali je sigurno bilo pre 2000-te,uzeo ga moj cale,pa ga posle dao meni,a on uzeo sony j1 posle je promenio sve sonye z5,j7,z7.....,a ja sam ih naravno nasledjivao,uh kako sam voleo z5 (sekretarica u telefonu u to vreme :blinky:),a z7 mali i bez antene,ludilo (sada kad bih nasao dobar z7 odmah bi ga uzeo)
D500&E71

VeNoM
V.I.P. MobilniSvet.com
V.I.P. MobilniSvet.com
Postovi: 5064
Pridružio se: Čet, 06. Jul 2006. 20:36
:: Sony Xperia Z5P
:: Sony Xperia Z
Lokacija: Jagodina

Post od VeNoM »

seća li se neko onih starih eriksona tipa 318 i slično koji nisu mogli da šalju poruke ali su zato mogli d aih primaju
Nokia:2X7110,7650,2X3310,N95-8GB,X6!
Motorola:MpX200,MpX220! SonyEricsson:T28,P910,W950,X1,X Z, XZ5 Premium!Asus T101, zENpAD7!

Andrijano
Mobil stručnjak
Mobil stručnjak
Postovi: 968
Pridružio se: Sub, 24. Dec 2005. 03:21
:: Iphone
Lokacija: vracar-gde mi je dobro-tu mi je domovina
Kontakt:

Post od Andrijano »

Miškoni napisao:Početak '99. - Nokia 8110i, nabavio sam je preko drugara prilično povoljno
Skoro je drug kupio auto citroen xm full verzija i ima mobilni 8110i,ono fabricki,morao sam da odem da vidim na netu da li je uopste nekad postojao,posto ga se ja nesto ne secam.Fin mob :D

miodrage u pravu si,tog proleca 2000 je bila 3210,tad sam koristio caletov,znaci u 2000 i sve do 3310,a on je sebi kupio bolji 6510,ako se ne varama,a 11.aprila 2001 sam kupio 3310,(hteo sam za rodjendan(maj),ali nisam mogao da sacekam :D ),nego sam hteo malo da skratim pricu,ali tebi greska ne moze da promakne,vidi se da znas znanje :lol: ,svaka cast 8)

A moj drug je kasnije kupio 3330,imao igricu fliper i povecavao slova posle tacke u recenici,a moram da priznam da je imao i lepsu masku. :P
iphone 12 pro space grey & Telenor Total Data

janka_88
Expert
Expert
Postovi: 3347
Pridružio se: Čet, 25. Avg 2005. 12:14
:: Samsung S21 Ultra 5G
Lokacija: Banja Luka

Post od janka_88 »

Ja sam 1996. imao prvi mobilni. To je bio cuveni Panasonic GD520 koliko se ja sjecam tacnog naziva. Taj sam kupio u Italiji za citavih (tadasnjih) 450.000 lira tj 450 maraka + broj koji je bio 100KM(tada je bila samo TIM mreza ako me pamcenje dobro sluzi. Sledeci mi je bio 3310 2000. godine koji su mi ukrali pa sam nakon 3 mjeseca uzeo Siemens C25 i nakon toga opet 3310 i tako dalje do sadanje N73.
A tarifiranje 2000. godine kad sam uzeo prvi MOBI'S-ov broj. Pa to je bio uzas koliko je bilo skupo, i jos samo negdje je bilo signala....

Dexter
Expert
Expert
Postovi: 3854
Pridružio se: Pon, 23. Avg 2004. 12:06
:: Samsung S21+
Lokacija: Beograd

Post od Dexter »

Prvi telefon mi je bio 1999-2000 god. nisam ni ja tachno siguran, neshto sam sad rachunao ali ne mogu tachno da se setim. Bio je to Siemens C25 a neshto kasnije sam preshao na M35.. Imao sam Mobtelov br., koji sam izgubio negde na letovanju posle par godina...Hehe, kad se setim sve mi deluje tako smeshno sada...Koliko su se telefoni razvili u preteklih nekoliko godina...

madness99
Expert
Expert
Postovi: 2190
Pridružio se: Uto, 07. Mar 2006. 20:40
Lokacija: Sabac

Post od madness99 »

kad spomenuste ovaj Philips ja imam jedan D2 koji radi vec od 2000 ili 2001 extra,a pre nekoliko dana drug raspremao radnju i nadje jedan isti takav samo nov al ima neku manu dva sata radi pa se ugasi i tako stalno,pa sad cekam neki novi telefon an telenoru da ga uvalim :P :P 8)
iPad 3G + Samsung Galaxy Tab 10.1 9 + iPhone 4 32gb White + HTC Evo 3D

Dario
Mobil manijak
Mobil manijak
Postovi: 1230
Pridružio se: Sub, 05. Nov 2005. 14:51

Post od Dario »

Ja se secam tih dana kada sam koristio Siemens C25 od caleta na 063 (mobtel) kartici i sms poruke su bile besplatne! Bila je jedino frka sto nisu mnogo njih imali telefon, samo par bratovih drugarica iz njegovog razreda (mislim koje sam ja poznavao da imaju telefon), pa smo slali po 100 poruka na dan :D.
A najjace je bilo kada sam krenuo da spamujem, slao sam jednu poruku masu puta (a imao sam neki dobar service center) tako da je poruka stigla za sekund-dva bukvalno, tako da delay izmedju primljenih poruka je bio sekund i kusur u vrh glave.... :D
gallee said: Da li postoji mogucnost da se napravi java aplikacija koja moze da instalira sis i sisx fajlove?
Program bi bio najprodavaniji svih vremena i totalno bi pregazio prednost simbijan modela.

miodrage
WP_guru
WP_guru
Postovi: 11662
Pridružio se: Pon, 13. Mar 2006. 23:35
:: iPhone 14 Pro Max
Lokacija: Subotica
Kontakt:

Post od miodrage »

Dexter, C25 je izasao u leto 2000. Inace zaboravio sam na jedan model koji sam imao izmedju 3310 i GD76, a to je Mitsubishi Trium. Kupljen je mom ocu, pa se njemu nesto nije svidjao, pa sam ga ja uzeo na jedno vreme, a onda ga dao bratu jer su njega pretukli usred Tasmajdana i oteli mu fon. Jos uvek imam taj fon, mada nesto debelo ne radi. Nema mrezu, ne moze da se puni... jednom recju GECRKT!
Andrijano, 6510 je izasao tek tamo prolece 2001. cini mi se. Secam se da je to jedna ortakinja qpila, tek sto je izasao, pa mi se hvalila, 650 maraka je kostao. Secam se da me je oblio znoj u momentu kad mi je rekla cenu. A ja sam 3310 kupio 28. aprila 2001. 6 dana nakon mog rodjendana :)
A posle sam dokupio i "kabal" za njega, i bio sam najjachi lik na faxu. Ne znam koliko je ljudi dolazilo do mene da im preko Logomanagera ubacujem melodije i slicno. Imao sam izbor veci nego razni servisi po gradu u to vreme. Politika mi je bila: "U name it, I have it". Ista prica se ponovila i za T100, samo sto su tada bili MIDI fileovi u pitanju, oko 6000 pesama. A sada imam oko 22000 MP3 numera ako koga zanima :)

Elem, odoh ja u debeo off :)
Ceterum censeo, Androidam delendam esse!

Spyker
Mobil manijak
Mobil manijak
Postovi: 1699
Pridružio se: Sre, 28. Sep 2005. 11:38
Lokacija: Sabac
Kontakt:

Post od Spyker »

Dexter napisao:Koliko su se telefoni razvili u preteklih nekoliko godina...
Bas me to interesovalo pre par dana, i pogledao sam nesto po starim temama, evo jednog od primera:

Tema je sony ericsson s700, a ovo je Akki-jev post:


DA, ja nikako da otvorim temu o ovom digitalnom foto aparatu, pardon telefonu! Nije, kamera ja prava, nije budzena softverski, tj nema interpolacije slike! To je za k700i! Kamera na s700 je nesto ne vidjeno i ne moze da se poredi sa slikama ostalih megapikselnih kamera, ni siemens s 65 koji isto ima 1.3 mega mu nije ni blizu! Kljuc je u tome sto je telefon razvijan u saradnji sa sony-evim odeljenjem za digitalne kamere, pa tel ima sve funkcije digitalne kamere, npr, efekte, osvetljenje i sto je najbitnije tzv spot photometry, ne znam kako bih preveo lepo! Ako vas zanima mogu da napravim kratki review tela? Posto ne verujem da ima mnogo ovih telefona, a verujem da bi mnoge zanimalo, naravno ako se slazu admini?
A kako je saa ta kamera smesna... Tako ce nam k800&k850 jednog dana biti smesni...
iPhone + CX300

Akki
Ex-Moderator
Ex-Moderator
Postovi: 2147
Pridružio se: Sub, 09. Okt 2004. 11:03
Lokacija: Begis

Post od Akki »

hehe... mladost, ludost... ali stvarno sam bio odusevljen... cak i danas kada se te slike uporede sa nekim novijim telefonima uopste ne izgledaju lose... :) naravno kada su dobri uslovi...

btw, sad sam razmišljao i skapirao da se praktično ne sećam tačno kada sam imao koji telefon u mladosti... znam koje sam imao ali kada... :roll: ne mogu ni da se setim cena (to je verovatno posledica toga što tada račun nisam ni vidjao... :) )... znam samo da me je to sto su poruke bile besplatne bilo vrh i da sam slao i po 500 poruka dnevno...
Ne pruzam podrsku putem privatnih poruka...

Andrijano
Mobil stručnjak
Mobil stručnjak
Postovi: 968
Pridružio se: Sub, 24. Dec 2005. 03:21
:: Iphone
Lokacija: vracar-gde mi je dobro-tu mi je domovina
Kontakt:

Post od Andrijano »

[quote="miodrage"][Andrijano, 6510 je izasao tek tamo prolece 2001. cini mi se. quote]

E ne znam sta mi :chytry: je permutovao sam,moj cale je 3210 zamenio sa 6150,a ne 6510,sad sam proverio na netu tacnu oznaku,a 6150 je imala i ic,pa je mogla da se upari da se igraju igrice-zmija u paru.A kad sam ja kupio 8310 u avgustu 2002,tad sam mogao da kupim i 6510 po istoj ceni od 330e,ali sam se ipak odlucio za 8310,tako da mislim da je verovatno 6510 se pojavila proleca 2002 8)
iphone 12 pro space grey & Telenor Total Data

miodrage
WP_guru
WP_guru
Postovi: 11662
Pridružio se: Pon, 13. Mar 2006. 23:35
:: iPhone 14 Pro Max
Lokacija: Subotica
Kontakt:

Post od miodrage »

Akki napisao: znam samo da me je to sto su poruke bile besplatne bilo vrh i da sam slao i po 500 poruka dnevno...
Ja se secam da sam za jedno vece sa jednom curicom skucao 1000 din kredita samo na poruke (a mislim da je SMS tada bio 1.50 din). Dopisivali smo se od 21-06:30. To nikad necu zaboraviti. Posle toga metar dana nisam imao ni za cim.
Ceterum censeo, Androidam delendam esse!

Danex
Novajlija
Novajlija
Postovi: 13
Pridružio se: Pet, 02. Mar 2007. 21:21

Post od Danex »

Cale je kupio prvi telefon u Rusiji `96 i to je bio neki Siemens C5 ili S5, uglavnom vrlo nizak broj. Do skora je radio, sad ne znam shta je sa njim. Placen je 1000 maraka. Za vreme bombardovanja, poshto nam je bila pogodjena poshta bio nam je jedino sredstvo za komunikaciju poshto fixni nije radio.
Moj prvi fon sam kupio 2000-e i to je bio Philips Savvy 3, po mom mishljenju fantastichan telefon za to doba. Onda je evolucija tekla ovako. 2001. Nokia 3310, 2002. Nokia 5210 (taj mi je telefon najvishe od svih prirastao za srce, verovatno zato shto ga je u isto vreme imala i devojka ko ja mi se puno svidjala :oops: :roll: ). Potom sam u januaru 2005. kupio siemens CX65 koji i danas imam. Evo, upravo ovih dana trazim neki telefon da zamenim ovaj i nastavim niz. Uglavnom sam kupovao telefone iz srednje kategorije i placao ih od 150 do 200 (maraka) evra.

VladaII
Mobil fan
Mobil fan
Postovi: 309
Pridružio se: Ned, 14. Jan 2007. 09:20

Post od VladaII »

"kako su se telefoni razvili u proteklih nekoliko godina..."

Pa, kako se tehnologija uopste razvija u proteklih nekoliko godina.. :wacko: Ne mozes je stici jbt.
:)
Apple Iphone 4S, Nexus S 16gb, Nokia E71, Nokia 7110

miodrage
WP_guru
WP_guru
Postovi: 11662
Pridružio se: Pon, 13. Mar 2006. 23:35
:: iPhone 14 Pro Max
Lokacija: Subotica
Kontakt:

Post od miodrage »

Danex napisao:Cale je kupio prvi telefon u Rusiji `96 i to je bio neki Siemens C5 ili S5, uglavnom vrlo nizak broj.
Onda je definitivno bio C10. S10 je imao kolor ekran, prvi telefon sa kolor ekranom, 3 boje... revolucija u to doba. Ali nije imao graficki displej, nego je imao matrice na ekranu.
Ceterum censeo, Androidam delendam esse!

madness99
Expert
Expert
Postovi: 2190
Pridružio se: Uto, 07. Mar 2006. 20:40
Lokacija: Sabac

Post od madness99 »

eh taj S10 kako je bio dobar,imam jos uvek rezervnu masku za njega,da mi ga je nabaviti ponovo da bacim ove nove sklopocije i uzmem pravu dobru staru ciglu 8)
iPad 3G + Samsung Galaxy Tab 10.1 9 + iPhone 4 32gb White + HTC Evo 3D

Danex
Novajlija
Novajlija
Postovi: 13
Pridružio se: Pet, 02. Mar 2007. 21:21

Post od Danex »

@miodrage
Mislim da nisi u pravu. Bio je broj nizi od 10-ke. Sad, mozda nije 5, mozda je 3, ne secam se, uglavnom jako nizak broj. Veoma veliki telefon, sa antenom koja je virila nekih 2-3 cm i mogla da se izvuche josh jedno 10-15 cm (samo zica).
Ako igde uspem naci sliku tog telefona, poslacu je ovde. Telefon je skoro pa deblji nego shiri, i dosta dugachak.

U to vreme mislim da Nokia nije ni proizvodila telefone, ili u Srbiji ljudi nisu zanli za Nokiu. Uglavnom, skoro svi su imali Siemens ili Ericsson, a i poneku Motorolu.

off-topic:
Shta se deshava sa Siemens-om (mislim na sektor koji pravi mobilne telefone)? Chuo sam neke glasine da ih je kupila Nokia, i da ce ubuduce izdavati 2 serije telefone: Nokia-Siemens, i svoj dosadashnji program pod imenom Nokia.

Bekra
Entuzijasta
Entuzijasta
Postovi: 259
Pridružio se: Sre, 23. Avg 2006. 02:27
Lokacija: Novi Sad

Post od Bekra »

Koji je prvi telefon sa normalnim grafickim ekranom U BOJI? Ne racunam siemens s10, posto nije graficki, nego sa matricama. ja sam za sada nasao da je 9210 najstariji, 2000 godina
Poslednja izmena od Bekra u Sub, 03. Nov 2007. 02:59, izmenjeno 1 put ukupno.

Gallee..
Mobil manijak
Mobil manijak
Postovi: 1106
Pridružio se: Sre, 19. Apr 2006. 09:37
Lokacija: Beograd > Novi Beograd..

Post od Gallee.. »

kako se osecam glupo, ne secam se telefona pre 2000te.. ima sam 8 i manje godinica.. :oops:
N-Naravno..!
ZIVIM ZA LETNJI RASPUST..!

Dream Weaver
Mobil manijak
Mobil manijak
Postovi: 1930
Pridružio se: Sre, 10. Nov 2004. 02:45
:: Xiaomi Mi Max 2
Lokacija: BGD,Dorćol

Post od Dream Weaver »

Moj prvi telefon je bio alkatel club+, platio sam ga 200 dm i 064 koji i dan danas koristim. Alkatel je imao antenu na izvlacenje :D
Loki13 filpsa digu je imao moj drug krajem 98, doneo ga je iz Grcke i bio je kodiran. Tada u Beogradu nije niko mogao da ga dekodira, tek sredinom 99 ga je dekodirao. Kako se samo smorio kad se vratio iz Grcke i shvatio da ne moze da korisit fon :D
and justice for all...

Odgovori