Koji je operativni sistem najbolji?

opušteno ćaskanje o mobilnim telefonima
Odgovori

Koji je operativni sistem najbolji?

Android
30
26%
Symbian
28
24%
Windows
38
32%
Maemo
3
3%
OS X
10
9%
neki treći
2
2%
ja sam više za fabrički OS
6
5%
 
Ukupno glasova: 117

Apolo
Expert
Expert
Postovi: 3803
Pridružio se: Čet, 26. Dec 2013. 21:37
:: Sony Xperia 5 II
:: Samsung A6+ (2018)
Lokacija: Beograd

Re: Koji je operativni sistem najbolji?

Post od Apolo »

Ne bih rekao da je preuvelicano posto je iPhone vazio za olicenje kvaliteta, a ovakvo savijanje se nije desilo ni mnogo losijim telefonima od iPhone. A da li je preuvelicano... Hmmm, cujem Apple planira da ugradi jaci aluminijumski okvir u narednu S seriju upravo zbog savijanja doticnog modela. Ne kazem da je iOS los, samo ako vec guras cenu telefona do nebesa onda ne sme da se ovako nesto desava, jer nakon koriscenja Lumije 830 ili 930, iPhone deluje svileno u ruci, kao da ces ga slomiti.

Sto se promene OS tice, ko ima para iPhone je verujem onda logicno resenje. Za sve ostale, dobrodosli u Windows, odmah cete uociti razliku u odnosu na Android.
Festina lente.

fannY
Expert
Expert
Postovi: 2534
Pridružio se: Pon, 01. Jun 2009. 21:31
:: Redmi Note 7

Re: Koji je operativni sistem najbolji?

Post od fannY »

Savilo se samo par komada 6+, koji su zamenjeni.

znemanja
Moderator
Moderator
Postovi: 9188
Pridružio se: Pon, 07. Jul 2008. 22:16
:: Samsung S20 Ultra
:: Samsung A52
Lokacija: Beograd

Re: Koji je operativni sistem najbolji?

Post od znemanja »

Apolo, Slažem se u delu za oličenje kvaliteta. Ali iP6+ uopšte ne izgleda svileno, dosta čvrsto deluje u ruci, doduše dosta je klizav uređaj zbog zaobljenih strana, ali to je karakteristika metala/aluminijuma od kojeg je napravljen. Pritom, Apple ima odličnu garanciju čak i za male propuste menja uređaj. Takvu garanciju (izuzev Huawei-a za svoj Mate 7) nijedan drugi proizvođač ne daje.
iOS smatram dobrim rešenjem za onog ko želi promenu u odnosu na Android pre svega zvog izuzetne podržanost u vidu raspoloživih app. No, i dalje smatram da je Android zaokruženiji operativni sistem koji pruža više mogućnosti.
Samsung Galaxy S22 Ultra, Samsung Galaxy Watch4 Classic, Samsung Galaxy Tab S6 LTE, Samsung Galaxy A52, Samsung Galaxy A6+ (2018)

Evindzer
Prijatelj foruma
Prijatelj foruma
Postovi: 9942
Pridružio se: Ned, 24. Avg 2014. 20:07
:: Samsung Beleška 10
:: Široka Noklica

Re: Koji je operativni sistem najbolji?

Post od Evindzer »

Apolo napisao:Bubreg treba prodati za "jabuku", a za duplo manje para se moze uzeti Windows flagship i ne savija se u dzepu :p
Brate, malo si preterao. Za bubreg se ipak moze kupiti bar pola kila "jabuka". :lol: :lol: :lol:
Ja bih voleo da koristim IP6 ili IP6+, bar na nekoliko meseci, pa da mogu da uporedim rad i funkcionalnost iOS-a u odnosu na Android i WP.

Apolo
Expert
Expert
Postovi: 3803
Pridružio se: Čet, 26. Dec 2013. 21:37
:: Sony Xperia 5 II
:: Samsung A6+ (2018)
Lokacija: Beograd

Re: Koji je operativni sistem najbolji?

Post od Apolo »

Mislim da je moja metafora na mestu:) Inace imao sam prilike da koristim iPhone 5 i 6 od druga i drugarice, preporucujem ti da ga probas ali ne i da ga kupis.
Festina lente.

Evindzer
Prijatelj foruma
Prijatelj foruma
Postovi: 9942
Pridružio se: Ned, 24. Avg 2014. 20:07
:: Samsung Beleška 10
:: Široka Noklica

Re: Koji je operativni sistem najbolji?

Post od Evindzer »

Ma, svakako da ga necu kupiti, proletos sam dao oko 700e za ova nova dva telefona, to je kao jedan IP6. :wacko:
Preskupo je to za mene, a i ne privlaci me toliko, draza mi je olovka u Android fabletu i WP na L930. :wink:
I ja sam imao priliku da se poigram raznim Ajfonima koji su u vlasnistvu nekih ortaka ili clanova familije, ali to nije to, dok ga ne bih svaki dan koristio, bar dva-tri meseca.
A kad smo kod metafore, 0:35 - 0:44:
https://www.youtube.com/watch?v=6WFerMzBfB8
:lol: :D :lol: :D :lol:

Lobachewsky
Gatekeeper
Gatekeeper
Postovi: 3758
Pridružio se: Uto, 30. Avg 2005. 07:56
:: Huawei P20 lite DS
Lokacija: Dunavska obala

Re: Koji je operativni sistem najbolji?

Post od Lobachewsky »

fannY napisao:Lobachewsky, sto ne bi presao na jabuku? :)
Trenutno sam u fazonu dual sim neki solidan da nadjem. Ne daju mi se ovaj put tolike pare za fon - srednja, visa srednja klasa, da radi kako treba i toliko.
Malo da se zazelim, do tada da probam novi windows malo :)

Jedino sam u dilemi da li uzeti dual sim fablet ili fon od 5 incha (5 incha mi je neki optimum postao). Ali otom potom. Ovaj put sam u fazonu da eksperimentisem. Dual sim, fablet, internet kartica u jednom slotu, mozda bude najludje do sad, iako ovaj put ne bude fon iz najvise klase. ;) Flagshipovi su postali tako predvidivi :P
Vip Neo 3 + Vip Net 100 GB, dual sim

Apolo
Expert
Expert
Postovi: 3803
Pridružio se: Čet, 26. Dec 2013. 21:37
:: Sony Xperia 5 II
:: Samsung A6+ (2018)
Lokacija: Beograd

Re: Koji je operativni sistem najbolji?

Post od Apolo »

Evindzer, Slazemo se u potpunosti. Takodje podrzavam da treba probati sva tri OS, ko je naravno u mogucnosti, jer je to najbolji nacin da se covek opredeli a ne po principu ovaj mi rekao, cuo sam od nekog itd.

hahahha nasty video.
Festina lente.

Azimuth
Moderator
Moderator
Postovi: 11610
Pridružio se: Sub, 27. Jan 2007. 20:58
:: Note 8 DS
Lokacija: Novi Sad

Re: Koji je operativni sistem najbolji?

Post od Azimuth »

Apolo napisao:Ne bih rekao da je preuvelicano posto je iPhone vazio za olicenje kvaliteta, a ovakvo savijanje se nije desilo ni mnogo losijim telefonima od iPhone. A da li je preuvelicano... Hmmm, cujem Apple planira da ugradi jaci aluminijumski okvir u narednu S seriju upravo zbog savijanja doticnog modela. Ne kazem da je iOS los, samo ako vec guras cenu telefona do nebesa onda ne sme da se ovako nesto desava, jer nakon koriscenja Lumije 830 ili 930, iPhone deluje svileno u ruci, kao da ces ga slomiti.

Vidim da nisi bas upucen pa moram da te ispravim. Bendtest je radjen na svim flagship modelima. Verovao ili ne, svaki telefon se moze iskriviti, samo je pitanje koliki pritisak je potrebno primeniti i na kom mestu. Da, kod iPhone 6/6+ je slaba tacka tu gde su dugmici za pojacavanje/utisavanje, na recimo S6 ili M9 je sama sredina telefona, Lumijama isto sredina itd itd. Mrzi me da bunarim, ali sam postavio link ka video testu gde se vidi koliko je potrebno upregnuti za svaki od ovih modela, i gle cuda, kad stiskas sredinu iPhone ispada najteze saviti. Da sumiram, tvoja konstatacija da se savijanje nije desilo jeftinijim telefonima nikako ne pije vodu.
Da odgovorim odmah i u vezi materijala. Jeste, istina je, Apple je rekao da ce koristiti drugacije legure koje ce biti cvrsce i manje podlozne savijanju, ali ni to ne znaci da ce biti nemoguce saviti telefon. Pa i celicnu cev mozes saviti, samo je pitanje koliko sile moras primeniti. A to nas opetvraca na ono prethodno, svaki telefon je moguce saviti, bez obzira bio on napravljen od plastike, aluminijuma ili cega god, a sve samo zbog toga sto pokusavaju da telefone ucine vecim a laksim.
A ovo za svilen osecaj u ruci. Masala, ali ja takav utisak nisam imao do sada, a evo koristio sam svasta nesto od telefona.
Lobachewsky napisao:Malo da se zazelim, do tada da probam novi windows malo :)
Dajem ti nekih mesec dana maksimalno :lol:

Apolo
Expert
Expert
Postovi: 3803
Pridružio se: Čet, 26. Dec 2013. 21:37
:: Sony Xperia 5 II
:: Samsung A6+ (2018)
Lokacija: Beograd

Re: Koji je operativni sistem najbolji?

Post od Apolo »

Azimuth, Naravno da se svaki telefon moze saviti jer nista nije neunistivo, ali ja sam gledao testove Lumia 830 i 1520 zbog aluminujumskog rama jer me je interesovalo kako ce se ponasati. Blago se saviju ali se vrate u pocetni polozaj sto mozes i sam pogledati na youtube a sto se tice iPhone 6 ima jedan video gde ga je covek golim rukama savio upravo na mestu gde si rekao da je slabost samog telefona. Sto se svilenosti tice mozda sam bio malo subjektivan, medjutim ako si drzao u ruci Lumiu 830 a nakon toga iPhone 6 mislim da je razlika ocigledna. Ali to sam samo ja, ne volim telefone koji su previse tanki i lagani pa da ga ni ne osetim u ruci, ako me razumes.
Festina lente.

novak
Mobil manijak
Mobil manijak
Postovi: 1341
Pridružio se: Ned, 04. Jan 2009. 06:09

Re: Koji je operativni sistem najbolji?

Post od novak »

Ja samo ne znam odakle vam ta teza da je iOS nedostupan sistem. Polovni iP5 se moze naci i za nekih 200€. Podrzava iOS9, solidan telefon u svakom pogledu, a i ako se ne dopadne lakse ga je prodati nego bilo koju Lumiu koju bi neko kupio da testira sistem.

znemanja
Moderator
Moderator
Postovi: 9188
Pridružio se: Pon, 07. Jul 2008. 22:16
:: Samsung S20 Ultra
:: Samsung A52
Lokacija: Beograd

Re: Koji je operativni sistem najbolji?

Post od znemanja »

Apolo napisao: Ali to sam samo ja, ne volim telefone koji su previse tanki i lagani pa da ga ni ne osetim u ruci, ako me razumes.
Pa recimo iPhone 6 plus je sve samo ne lagan, ima oko 170 grama :)
Samsung Galaxy S22 Ultra, Samsung Galaxy Watch4 Classic, Samsung Galaxy Tab S6 LTE, Samsung Galaxy A52, Samsung Galaxy A6+ (2018)

El Laki
Prijatelj foruma
Prijatelj foruma
Postovi: 6356
Pridružio se: Uto, 18. Mar 2014. 18:37
:: Xiaomi Redmi Note 4

Re: Koji je operativni sistem najbolji?

Post od El Laki »

@Apolo razumem šta želiš da kažeš. Npr moja L930 ima dimenzije gotovo identične onima na S3, S4, G2 a teža je 30-40gr. To uz metalni ram odaje nekoliko puta bolji osećaj i ruci. Osećaj kompaktnosti pre svega i čvrstine.

@znemanja jeste ali zato iphone 6+ ima mnogo veće kućište od L930 a samo par grama više. Uz zaobljene i tanke ivice to zaista deluje nesigurno i slabo ako se uporedi se konkretno L930. Sa drugim android telefonima iphone 6+ ima skroz korektan odnos dimenzija i gramaže.

Apolo
Expert
Expert
Postovi: 3803
Pridružio se: Čet, 26. Dec 2013. 21:37
:: Sony Xperia 5 II
:: Samsung A6+ (2018)
Lokacija: Beograd

Re: Koji je operativni sistem najbolji?

Post od Apolo »

znemanja, Mozda nisam naglasio, dosad sam imao prilike samo da probam iPhone 6, manju verziju od 129g spram Lumije koja ima veci ekran od 5 incha, 20g teza i malo deblja od iPhone.

El Laki, Koristio sam Lg G2 mini, kao obican komad plastike da sam drzao. Ne kazem da telefon treba da izgleda kao da ti treba oruzani list za njega ali prosto da osetis da drzis uredjaj u ruci. Takodje se slazem sa ovim sto si napisao za osecaj kompaknosti i cvrstine.
Festina lente.

El Laki
Prijatelj foruma
Prijatelj foruma
Postovi: 6356
Pridružio se: Uto, 18. Mar 2014. 18:37
:: Xiaomi Redmi Note 4

Re: Koji je operativni sistem najbolji?

Post od El Laki »

Slažem se. To je upravo jedan od glavnih razloga što sam i kupio L930 - dizajn i izrada.

Evindzer
Prijatelj foruma
Prijatelj foruma
Postovi: 9942
Pridružio se: Ned, 24. Avg 2014. 20:07
:: Samsung Beleška 10
:: Široka Noklica

Re: Koji je operativni sistem najbolji?

Post od Evindzer »

Laki, jesi se to opet vratio na Lumiju? :blinky: :o A ne prijavljujes! :wink: :D
Razumem sva izneta stanovista, i nekako mislim da svako od vas ima pravo. Tesko je objasniti, ali ponekad ne postoji samo jedna istina.
Moja Lumija 930 pored ortakovog G2 - bar meni - izgleda mnogo cvrsce i robusnije, a i vise premijum. S druge strane, kad je stavim pored IP6 koji "fura" moj brat od strica, robusnost ostaje na njenoj strani, ali aristokratski utisak je vise na strani Ajfona. Kao da je Ajfon pravljen za princa iz Pepeljuge, a Lumija za Panišera. 8) :D :D
Naravoucenije bi, po mom misljenju, bilo da samo treba cuvati svoj telefon od slucajnog savijanja, i uzivati u njemu ako smo njime zadovoljni.

PS:
novak napisao:Ja samo ne znam odakle vam ta teza da je iOS nedostupan sistem. Polovni iP5 se moze naci i za nekih 200€. Podrzava iOS9, solidan telefon u svakom pogledu, a i ako se ne dopadne lakse ga je prodati nego bilo koju Lumiu koju bi neko kupio da testira sistem.
Slazem se sa svime u navedenom citatu, jedino sto skoro nikad ne razmatram kupovinu polovnog telefona. Nije da takav nikad nisam kupio, ali, to je uvek nekako "macka u dzaku", a 200 ili vise eura za polovan telefon mi je mnogo. A sve se nadam da ce mi pomenuti brat od strica pokloniti svoj IP5 jer ima i IP6 - pa taman da testiram iOS na polovnom Ajfonu. :D :D

novak
Mobil manijak
Mobil manijak
Postovi: 1341
Pridružio se: Ned, 04. Jan 2009. 06:09

Re: Koji je operativni sistem najbolji?

Post od novak »

Ne volim ni ja kupivati polovne mobitele, al u svrhu testiranja konkretno iOSa tesko je u tom slucaju biti na velikom gubitku. Ja sad znam ljude koji bi kupili polovan iP5 i mozda bih izgubio minimalno na cijeni. Al recimo da prodajem svoju Lumiu izgubio bih dosta ako bih uopste i nasao musteriju.
To u vezi poredjenja izgleda si odlicno napisao. Elegantna je i Lumia, ali iPhone je elegantniji. Ja jos nisam prezalio svoju 4ku. Po meni sinonim elegancije i robusnosti. Savrsen iPhone

El Laki
Prijatelj foruma
Prijatelj foruma
Postovi: 6356
Pridružio se: Uto, 18. Mar 2014. 18:37
:: Xiaomi Redmi Note 4

Re: Koji je operativni sistem najbolji?

Post od El Laki »

Može i na Lumiji da se dobro prođe prilikom prodaje. Konkretno ja sam L930 posle dve nedelje prodao za 30e više nego što sam je kupio novu. Samo treba imati strpljenja i juriti dobru cenu. Što jeftinije kupiš , imaš više mesta za zaradu.

novak
Mobil manijak
Mobil manijak
Postovi: 1341
Pridružio se: Ned, 04. Jan 2009. 06:09

Re: Koji je operativni sistem najbolji?

Post od novak »

Svaka roba ima kupca, al generalno se wp jako tesko prodaje. Imam osjecaj da najveci broj ljudi koji nose wp (barem kod nas u Sa) uzmu aparat preko operatera ili za kes uzmu neki low budget.

Apolo
Expert
Expert
Postovi: 3803
Pridružio se: Čet, 26. Dec 2013. 21:37
:: Sony Xperia 5 II
:: Samsung A6+ (2018)
Lokacija: Beograd

Re: Koji je operativni sistem najbolji?

Post od Apolo »

novak, Ne bih se bas slozio sa tobom. Ja sam licno 7 ljudi ubedio da kupe Windows, sto su oni nakon toga uradili a znam dosta njih i koji prelaze sa Androida na Windows. Jedino sto je kocnica ljudima da kupe WP telefon je to sto je relativno nov, pa im deluje kao macka u dzaku. Ali oni koji su kupili nisu se pokajali. Sad vec zalazim malo u zonu subjektivnog, medjutim kao sto sam naveo ljudi su uvek malo skepticni kada trebaju nesto novo da probaju. Moj prvi smartfon je bio Windows pa se izuzimam iz te grupe :)
Festina lente.

Odgovori