Kako prepoznati original telefon?

opušteno ćaskanje o mobilnim telefonima
ETF.Mickey
Novajlija
Novajlija
Postovi: 15
Pridružio se: Pet, 16. Jul 2010. 12:19
Lokacija: HN/BG

Kako prepoznati original telefon?

Post od ETF.Mickey »

Pozdrav svima, nov sam na forumu. Trazio sam slicnu temu na prethodnim stranicama, ali nisam uspeo da je nadjem, te zato otvaram novu.

Dakle, sledece je u pitanju: Na jednom 'nemobilnom' forumu postoji podforum "prodaja" u kome momak prodaje NOKIU X6 koju je dobio kao poslovni telefon od T-mobile (radi se o Crnoj Gori). Taj telefon kosta 340eura, on ga je cenio na 300, a ja sam snizio cenu na 250. E sad, mene zanima da li ja mogu nekako da 'provalim' da li je taj telefon original, da li je ranije paljen i slicno? Tj da li mogu da vidim da li je taj telefon stvarno od T-mobilea ili je neka kopija ili tako nesto :ohmy: ?

Unapred hvala na odgovorima.

tomas.hokenberi
Moderator
Moderator
Postovi: 4747
Pridružio se: Pon, 03. Sep 2007. 18:02
:: Samsung GalaxyNote20
Lokacija: Beograd

Post od tomas.hokenberi »

ETF.Mickey, mislim da je takvih tema bilo vise puta, pod razlictim naslovima u razlicitm podforumima, ali ajde da ti odgovorim. Prvo treba da znas da ne postoje "identicne" kopije telefona - daklem telefoni koji izgledaju isto, imaju isti firmver i softver, samo su lazni. Jedine "kopije" koje postoje su kineski telefoni koji izgledom podsecaju na "prave", ali ih je relativno lako razlikovati posto: (1) obicno nisu savrsene kopije, ako znas kako izgleda "original" neces imati problema da otkrijes razlike, (2) cesto imaju dual-sim, tv-prijemnik i druge sitnice kojih nema na originalnim modelima i (3)nikada nemaju identican softver i funkcionalnost. Prva provera uvek treba da ti bude softver/firmver - upoznaj se (npr. na youtubre-u ili sajtu proizvodjaca) sa softverom (ako treba odstampaj screenshoot-ove) i funkcionalnoscu (odstampaj specifikacije), trazi demonstraciju firmvera i svih mogucnosti telefona itd,
Pravila otvaranja tema i davanja odgovora
Samsung SM-N980F Galaxy Note 20 256GB
Samsung SM-T870 Galaxy Tab S7 + Transcend 512GB

Deksi
V.I.P. MobilniSvet.com
V.I.P. MobilniSvet.com
Postovi: 4924
Pridružio se: Sre, 24. Feb 2010. 23:51
:: one+ nord2
Lokacija: LE

Post od Deksi »

Sad ako imas telefon ispred sebe lako ces utvrditi dali je original ili kopija.Sve ovo sto ti je t.h. predlozio mozes proveriti opet ponavljam ako mozes da isprobas telefon,ali ja kako sem te razumeo ti zelis da ga kupis preko oglasa,ako je tako onda ga nikako nemozes proveriti.

mezzano
Expert
Expert
Postovi: 2389
Pridružio se: Uto, 26. Dec 2006. 11:34
:: Motorola Moto E5 DS
:: Huawei Y5 II
Lokacija: Pertate (Leskovac)

Post od mezzano »

Neka ti posalje slike telefona, ali mu kazi da pored stavi nesto po cemu ces prepoznati da sliku nije skinuo sa neta, pa vidi da li je original. 8) Doduse, on ti moze poslati i drugi telefon, ali ti moze poslati i kamen, tako da i ovo nije neka garancija, ali ipak je vise nego nista. :roll:

miodrage
WP_guru
WP_guru
Postovi: 11662
Pridružio se: Pon, 13. Mar 2006. 23:35
:: iPhone 14 Pro Max
Lokacija: Subotica
Kontakt:

Post od miodrage »

Pa lepo se dogovoris da ti tako posalje da ces da platis pouzecem, i da ces to da uradis tek kada vidis sta uzimas. Znachi da ces ispred kurira da raspakujes sve i isprobas. Ili, se nadjete negde i nema frke. Onda jedino ako si bas neobavesten, neces prepoznati kopiju.
Ceterum censeo, Androidam delendam esse!

ETF.Mickey
Novajlija
Novajlija
Postovi: 15
Pridružio se: Pet, 16. Jul 2010. 12:19
Lokacija: HN/BG

Post od ETF.Mickey »

Pa nacicemo se, bice organizovana primopredaja uzivo :) Hvala na savetima!
Mene je uglavnom zanimalo da li na originalnoj nokiji pise 'made in Finland'(ili gde se vec sad proizvode originali, ne znam ), a na kineskoj "made in chnia" :)

telep
Expert
Expert
Postovi: 2210
Pridružio se: Pon, 22. Okt 2007. 04:23

Post od telep »

Ne uopšte ne gledaj to, na velikom broju njihovih telefona piše i made by nokia, ipak se kinezi lako prepoznaju kada kreneš software da čačkaš, a ni vizuelno obično nisu isti.
Xiaomi Redmi 5 Plus 64GB
Xiaomi Redmi 5 Plus 64GB
Nexus 7 32GB 2013 White

tomas.hokenberi
Moderator
Moderator
Postovi: 4747
Pridružio se: Pon, 03. Sep 2007. 18:02
:: Samsung GalaxyNote20
Lokacija: Beograd

Post od tomas.hokenberi »

ETF.Mickey, Na kineskim "kopija" telefonima retko pise "made in china". Inace vise od polovine "firmiranih" telefona telefona se proizvodi (sklapa) u Kini. Kada kupujes SE, Samsung ili Nokiu uvek postoji mogucnost da je sklapan u Kini (i onda ce pisati "Made in China". Ali ti telefoni nisu nikakve kopije vec su originali - velikim proizvodjacima je jednostavno jeftinije da proizvode u Kini. Sta mislis gde se proizvode originalni "pravi" Iphone telefoni? U SAD? Ako tako mislis gresis. Svi se proizvode u Kini, gde ih proizvodi Foxconn. Apple uopste nema proizvodne pogone za Iphone, Ipode i Ipade.
Pravila otvaranja tema i davanja odgovora
Samsung SM-N980F Galaxy Note 20 256GB
Samsung SM-T870 Galaxy Tab S7 + Transcend 512GB

Odgovori