Kupovina telefona preko ebay?

opušteno ćaskanje o mobilnim telefonima
zavodnick
Expert
Expert
Postovi: 2181
Pridružio se: Uto, 08. Nov 2005. 10:32
:: N8
:: N95 8 Gb, Lumia 1520
Lokacija: Banja Luka

Kupovina telefona preko ebay?

Post od zavodnick »

Interesuje me, da li se neko susreo s kupovinom na ebay-u, kako je prosao, da li je zadovoljan... ? Volio bih da cujem kritike i pohvale na ovu temu, jer nikad nisam kupovao telefon preko ebay-a ili nesto slicno od tehnike.
Ljubav je zeznuta stvar. Ne znas kad dodje, ali kad te ostavi...boli!

gargamel4
Expert
Expert
Postovi: 2746
Pridružio se: Čet, 02. Mar 2006. 08:37
Lokacija: Beograd

Post od gargamel4 »

Nisam još kupovao telefon, za sada samo neki deo za kola. Znaš i sam da to funkcioniše ili kao aukcija ili "buy now for ....." i da prodavci stiču rejting na osnovu broja aukcija i zadovoljnih mušterija, kao i na Limundu i ostalim aukcijskim sajtovima. Deo koji je meni stigao je bio neispravan. Danas bi trebalo da je na adresi prodavca koji bi trebalo da mi pošalje novi. Prednost je što je sve na jednom mestu, jednostavna pretraga i često dosta niže cene, a mana manja sigurnost nego u regularnim prodavnicama. Ukoliko proizvod ispunjava uslove iz opisa nemaš pravo žalbe, tako da dobro pazi da li ono što uzimaš ima iste karakteristike kao ono što je ponuđeno na aukciji, ali najveća frka je oko toga da li je proizvod nov ili ne. Izbegavao bih one što nude ogromne količine ajfona i ostalih skupih telefona (ali posebno ajfona jer njih nema toliko u slobodnoj prodaji pa je i sumnjivo da neko ima veliku količinu), dok mi najpouzdanije deluju ljudi koji imaju preko 100 aukcija i dobar rejting, rade solo i imaju samo po nekoliko stvari koje prodaju.

Za konkretnija iskustva sa telefonima možeš da probaš da kontaktiraš madnessa99 jer je on naručivao. Mislim da nije imao nekih neprijatnih iskustava (ili barem ne traumatičnih), ali uvek je rizik i pitaš se da li će ti ono što si platio biti poslato :wink:
Ako Vam je dobro, onda ništa[/url]
Samsung A70, KZ AS10 wireless, Garmin Fenix 6X PRO

hibiskus
Mobil poznavalac
Mobil poznavalac
Postovi: 666
Pridružio se: Sre, 18. Mar 2009. 01:34

Post od hibiskus »

na garamelov tekst dodacu: "...i budi spreman da na placenu cenu platis jos 20% carine :x :x :x :x "

lesa0208
Supreme Themer
Supreme Themer
Postovi: 1980
Pridružio se: Ned, 14. Feb 2010. 22:33
Lokacija: Beograd

Post od lesa0208 »

e da mene intresuje jel ima neko proveren ko kupuje preko ebay-a, a da nije skup ?

zavodnick
Expert
Expert
Postovi: 2181
Pridružio se: Uto, 08. Nov 2005. 10:32
:: N8
:: N95 8 Gb, Lumia 1520
Lokacija: Banja Luka

Post od zavodnick »

hibiskus, gargamel4, juce sam gledao na ebay-u telefoni N8 po 150$, gledao sam i opise i sve nekakve detalje i ne cini mi se da je "fake"... Sad, nikako nisam sigraun. Narucivao sam teniske rekete iz Amerike i sve to i nikakvih problema nisam imao... Dobio sam originale za manju cijenu, ali sad ko to moze znati sa telefonijom, jer reketi su daleko jeftiniji nego nekakav telefon :)
Ljubav je zeznuta stvar. Ne znas kad dodje, ali kad te ostavi...boli!

gargamel4
Expert
Expert
Postovi: 2746
Pridružio se: Čet, 02. Mar 2006. 08:37
Lokacija: Beograd

Post od gargamel4 »

Da smo u EU (ili nekog drugoj ekonomskoj zajednici) ne bismo plaćali carine a ovako ostaje tih 20% osim ako nemaš i ležarinu špeditera koja je za paketiće kakve mi sebi možemo da priuštimo 50e fixno (bilo pre godinuipo dana).

zavodnick, na tvom mestu ne bih se zaletao. Nemam ni jedan primer nekog oštećenog ali mislim da sve što nađeš a da je mnogo jeftinije je prevara a da je ono što je 20-30% jeftinije je ok i realno ali onda se postavlja pitanje opravdanosti investicije kad ti carina uzme to. Svojevremeno sam pratio 3G i 3GS i postignuta cena na aukcijama se nikad nije mnogo razlikovala od cene ih halooglasa. Više ima smisla juriti stvari kojih ovde nema, ili ne postoji pravo tržište, a takvih je mnogo, ali tržište telefona imamo i to prilično realno, čak nismo ni skupi.
Ako Vam je dobro, onda ništa[/url]
Samsung A70, KZ AS10 wireless, Garmin Fenix 6X PRO

zavodnick
Expert
Expert
Postovi: 2181
Pridružio se: Uto, 08. Nov 2005. 10:32
:: N8
:: N95 8 Gb, Lumia 1520
Lokacija: Banja Luka

Post od zavodnick »

gargamel4, slazem se s tobom. Htio sam samo da cujem utiske nekoga ko je kupovao ovako nesto, jer elektronsku opremu nikad nisam kupovao. Kazem, kupovao sam rekete, masinu za spanovanje i opremu za tenis, tako da to "ne moze" da se pokvari... Nisam ni ja mislio da kupujem, ali jednostavno mi je cudno kako neko moze da ga daje za 100$ ( kad pricamo o N8 ) a gdje god maknes i pitas za cijenu, nigdje nije ispod 300 EUR... :disgust:
Ljubav je zeznuta stvar. Ne znas kad dodje, ali kad te ostavi...boli!

Green
Prijatelj foruma
Prijatelj foruma
Postovi: 6054
Pridružio se: Pon, 05. Jul 2004. 18:20
:: ...

Post od Green »

Licno imam samo povoljna iskustva sa kupovinom robe preko eBay-a, i interneta uopste, vec sam u nekoliko navrata pisao o tome po forumu. Nazalost nemam sad vremena da opsirnije napisem na sta se sve MORA obratiti paznja, jer rizik da vas neko izradi ipak postoji, to svi znamo...

Napisacu samo ovo za sada: najbolje je da kupujete od online prodavnica koje imaju veliku ponudu aparata, ako nameravate kupovinu mobilnog telefona, recimo. Gledajte da im je pozitivni feedback sto blizi 100%, raspitajte se emailom da li sigurno salju u zemlju iz koje narucujete i u vezi svih nacina placanja.

Ako nekoga stvarno interesuje kako najbezbolnije proci pri kupovini preko eBay sajtova, moze se javiti pp-om, pa kad u'vatim cajta sutra-prekosutra, odgovoricu...

Pozz 8)

iLuka
Prijatelj foruma
Prijatelj foruma
Postovi: 6243
Pridružio se: Uto, 17. Maj 2005. 11:13
:: iphone 11 pro max

Post od iLuka »

ja licno nisam kupavao ali ljudi iz mog okruzenja jesu i svaki put je sve bilo ok... e sad, kako oni biraju prodavca, sta je tu presudno - ne znam... cak sam i nosio jednom E71 koji je bio kupljen preko e-bay, nov u fullu itd... sve je bilo ok...

zavodnick
Expert
Expert
Postovi: 2181
Pridružio se: Uto, 08. Nov 2005. 10:32
:: N8
:: N95 8 Gb, Lumia 1520
Lokacija: Banja Luka

Post od zavodnick »

luca, vjerujem... Eto ja o5 da ponovim da sam imao dobra iskustva sa kupovinom svih stvari koje nemaju veze sa telefonijom ili sa elektronikom ;)
Green, hvala na odgovoru... poslacu PP :)
Ljubav je zeznuta stvar. Ne znas kad dodje, ali kad te ostavi...boli!

Vukmon
Slučajni prolaznik
Slučajni prolaznik
Postovi: 3
Pridružio se: Pon, 03. Sep 2012. 23:41
:: Nokia

Re: Kupovina telefona preko ebay?

Post od Vukmon »

Zelim uzeti preko ebay-a telfefon, ali nikad prije nisam nista uzimao. Moze li neko da mi pomogne i objasni kako se traze artikli (tj. kako da prepoznam sigurnog prodavca), kako da vidim da je dostava u BiH omogucena i da je free shipping.

Ako neko ima vremena neka objasni te peripetije oko poreza, carine...

Green
Prijatelj foruma
Prijatelj foruma
Postovi: 6054
Pridružio se: Pon, 05. Jul 2004. 18:20
:: ...

Re: Kupovina telefona preko ebay?

Post od Green »

Vukmon, vidim da si mi slao priv. poruku, ali si je izbrisao pre nego sto je stigla u moj inbox...

Elem, vecinu odgovora vec imas u mom prethodnom komentaru u ovoj temi. Znaci, jos jednom, trazi prodavce sa sto vecim feedback procentom. Ako ima koji negativni, procitaj zbog cega je dat. Veoma su retki slucajevi da prodavci sa visokim feedback rezultatom prevare kupca. Za dostavu ces morati sam da se raspitas, jer zavisi od toga gde sve prodavac salje svoju robu. Ne verujem da je za BiH free shipping. Oko poreza i carine ces takodje morati sam da se raspitas kod BiH vlasti. A i Google je cesto zaista cudo... 8)

Vukmon
Slučajni prolaznik
Slučajni prolaznik
Postovi: 3
Pridružio se: Pon, 03. Sep 2012. 23:41
:: Nokia

Re: Kupovina telefona preko ebay?

Post od Vukmon »

Izbrisao sam poruku posto sam vidjeo da nije otisla, kontam novi clanovi ne mogu slati poruke 8)

Hvala na odgovoru. Sto se tice poreza pitao sam ljude - niko ne zna, svi pricaju da je lutrija. A meni je frka da idem na lutriju sa telefonom koji kosta 500 KM. Neko kaze da mi mogu staviti neku taksu od 5%, neki pricaju 30% a neki kazu, samo ti narucuj nece nista cariniti.

Green
Prijatelj foruma
Prijatelj foruma
Postovi: 6054
Pridružio se: Pon, 05. Jul 2004. 18:20
:: ...

Re: Kupovina telefona preko ebay?

Post od Green »

Vukmon, evo sad sam negde pronasao podatak da je porez (PDV) u BiH 17%. Da li ima neka granica do koje se ne placa porez, nije mi poznato...

Vukmon
Slučajni prolaznik
Slučajni prolaznik
Postovi: 3
Pridružio se: Pon, 03. Sep 2012. 23:41
:: Nokia

Re: Kupovina telefona preko ebay?

Post od Vukmon »

Nije problem porez, nego carina+troskovi koji dostizu i do 30%. A oni odredjuju na carini koliko tvoj proizvod kosta, ako vide da je nesto vrijednije (sto u ovom slucaju jeste - tipa telefon od 300 Evra).

Zato se i pitam kako ljudi uvoze telefone, jer po mojoj racunici kupovina telefona preko ebay-a nikako nije isplativa :blinky:

McSkiltron
Redovni učesnik
Redovni učesnik
Postovi: 194
Pridružio se: Uto, 16. Jul 2013. 12:44
:: Galaxy S7 g930f
:: Huawei medpad T1 8.0

Re: Kupovina telefona preko ebay?

Post od McSkiltron »

pozdrav hteo bih da narucim deo za telefon preko ebay amazon ili slicnih sajtova. moze li mi neko reci jel imao neko iskustva sa takvim porudzbinama i da li je carina za takve stvari visoka?
- "Za svako resenje postoji problem!" True story

Azimuth
Moderator
Moderator
Postovi: 11610
Pridružio se: Sub, 27. Jan 2007. 20:58
:: Note 8 DS
Lokacija: Novi Sad

Re: Kupovina telefona preko ebay?

Post od Azimuth »

Preko 50€ podleze carini, ispod ne, porez lupaju kako ti zapadne. Neki predmeti prodju carinu bez da ih i vide, neke druge dohvate pa oporezuju. Nema pravila. Za detalje oko tarifa idi na sajt Uprave carine pa se informisi za to sto te interesuje.

yocasylver
Mobil manijak
Mobil manijak
Postovi: 1668
Pridružio se: Pet, 10. Okt 2008. 08:54
:: Huawei P40 Pro
Lokacija: Beograd

Re: Kupovina telefona preko ebay?

Post od yocasylver »

Moj komsija kupio neki otporan na prasinu,udarce i vodu.Kosta oko 100 evra a nije platio carinu.Porucio preko Aliexpresa i pisalo na paketi da je poklon.

Ledjo
Mobil stručnjak
Mobil stručnjak
Postovi: 832
Pridružio se: Sre, 05. Feb 2014. 15:03
:: G2

Re: Kupovina telefona preko ebay?

Post od Ledjo »

To su nasi provalili foru sa poklonima, jedno vreme svi su to lepili I onda bukvalno svaki paket iz kine koji je pristigao je bio poklon. Znam pricu da je jedan decko dobio na nagradnoj igri neku gejmersku tastaturu, I pisalo poklon, a ovi mu carinili

Послато са LG-D802 уз помоћ Тапатока

Odgovori