garancija na mobilne iz paketa

opušteno ćaskanje o mobilnim telefonima
molotov
Novajlija
Novajlija
Postovi: 14
Pridružio se: Sre, 29. Apr 2009. 00:29

garancija na mobilne iz paketa

Post od molotov »

Da li neko zna jel se gubi garancija kada se telefon uzet preko npr. vipa/telenora/mts-a dekodira radi koriscenja kartice drugog operatera?

dzonsi
Entuzijasta
Entuzijasta
Postovi: 269
Pridružio se: Pet, 10. Sep 2010. 16:02

Re: garancija na mobilne iz paketa

Post od dzonsi »

Da! Mada i tu ima raznih fora,neki Android telefoni mogu da se otkljucaju pa ako ti treba garancija,moze sve da se vrati...Najbolje je postavi pitanje u delu foruma za servisiranje,navedi koji je tacno model u pitanju,pa neka ti neko strucniji odgovori :)

sugarcoated_ass
Sertifikovani Trol
Sertifikovani Trol
Postovi: 7897
Pridružio se: Pet, 05. Nov 2010. 08:36
:: Samsung Galaxy A52s
:: Nokia 8.1
Lokacija: Novi Sad

Re: garancija na mobilne iz paketa

Post od sugarcoated_ass »

Meni samo jedna stvar nije jasna... posto se cesto desi da se operaterima provuku i neki telefoni koji nisu zakljucani, kako oni imaju dokaz da je bas taj telefon bio zakljucan? Ovo pitam jer je moje iskustvo takvo da sam 2 telefona (a mozda i 3 telefona posto se ne secam da li je keva njen dekodirala pre ili posle reklamacije), jedan skinut sa mts-a, drugi sa Vip-a, nosio na reklamaciju i odlazili su u servis, bili popravljeni i vraceni uz dalje vazecu garanciju...

Miškoni
Administrator
Administrator
Postovi: 4096
Pridružio se: Pet, 30. Jul 2004. 07:08
:: Samsung S7
:: Huawei Y6
Lokacija: Beograd

Re: garancija na mobilne iz paketa

Post od Miškoni »

psyhound, imaju dokaz jer operatori u saradnji sa ovlašćenim servisima i zaključavaju telefone, bez obzira što oni tvrde suprotno. Pitanje je da li će proveravati da li je bio zaključan ili ne.

A sve se više dovodi u pitanje da li uopšte imaju pravo da zaključavaju telefone, ne samo kod nas, već bilo gde u svetu. Ovlašćeni servis nikako ne bi smeo zbog otključavanja da poništi garanciju, sem eventualno u slučajevima kada je zbog nestručnog otključavanja došlo do neispravnosti. Otključavanjem se ne remeti normalno funkcionisanje telefona već se naprotiv - vraća u fabričko stanje i može da se koristi sa bilo kojom karticom, bilo gde u svetu (ako je "World Wide"), kako je proizvođač i omogućio.

Isto tako bi korisnici mogli da optuže operatora/servis, da je usled njihovog nestručnog zaključavanja u startu došlo do problema, zar ne?

molotov
Novajlija
Novajlija
Postovi: 14
Pridružio se: Sre, 29. Apr 2009. 00:29

Re: garancija na mobilne iz paketa

Post od molotov »

"zakljucavanje" je softverska stvar osim ako se ne varam. ne bi li onda morali da uvaze garanciju na hardver?

Miškoni
Administrator
Administrator
Postovi: 4096
Pridružio se: Pet, 30. Jul 2004. 07:08
:: Samsung S7
:: Huawei Y6
Lokacija: Beograd

Re: garancija na mobilne iz paketa

Post od Miškoni »

molotov, tako je, morali bi. Ali treba uzeti u obzir i kakvi "stručnjaci" rade u našim ovlašćenim servisima, kao i na spremnost vlasnika servisa da radi u skladu sa obavezama koje je dobio uz licencu da bude ovlašćeni servis. Koji su razlozi za to možemo samo da nagađamo, ali da se i to dešava pokazuje činjenica da su neki servisi zbog takvog poslovanja ostajali bez licence.

Ovo sam naveo jer loš serviser najverovatnije neće moći da uradi tačnu dijagnostiku problema, pa čak može da napravi još veću štetu. U tom slučaju će naći svakakve razloge da kompletna krivica bude svaljenja na korisnika jer Bože moj, greške u servisima su nemoguće. Tada može da dođe i do ovoga - "Aha, otključan je telefon, poništavaj garanciju!", iako to recimo nema nikakve veze sa kvarom...

sugarcoated_ass
Sertifikovani Trol
Sertifikovani Trol
Postovi: 7897
Pridružio se: Pet, 05. Nov 2010. 08:36
:: Samsung Galaxy A52s
:: Nokia 8.1
Lokacija: Novi Sad

Re: garancija na mobilne iz paketa

Post od sugarcoated_ass »

Samo ja opet pitam... a sta ako je telefon stigao vec otkljucan od operatera? :| Je l' oni imaju u bazi tacno koji je zakljucan, a koji su "propustili" ili je onaj kome upadne takav telefon, s oprostenjem, na*eb'o?

miodrage
WP_guru
WP_guru
Postovi: 11662
Pridružio se: Pon, 13. Mar 2006. 23:35
:: iPhone 14 Pro Max
Lokacija: Subotica
Kontakt:

Re: garancija na mobilne iz paketa

Post od miodrage »

Nemaju u bazi nista, i pojma nemaju koji je telefon zakljucan a koji ne. Konkretno, ja sam u Vipu pitao za C3-01 da li je zakljucan ili ne, rekli su da jeste. Trazio sam da otvore jedan komad, ubacio zeninu mt:s karticu, telefon bio otkljucan, i ja ga uzeo. Kraj price!
Ceterum censeo, Androidam delendam esse!

dzonsi
Entuzijasta
Entuzijasta
Postovi: 269
Pridružio se: Pet, 10. Sep 2010. 16:02

Re: garancija na mobilne iz paketa

Post od dzonsi »

psyhound, ne mozes da imas problem ako si dobio otkljucan telefon,znaci da ga oni nisu ni cackali...
Fora je u tome sto dok je telefon u garanciji ti kao korisnik ne smes sam da ga otvaras i vrsis bilo kakve prepravke i popravke na softveru ili hardveru,osim zvanicnih updejta,kao i na bilo kom drugom uredjaju,a posto otkljucavanje telefona podrazumeva da ga je neko cackao,oni u tom slucaju mogu da ti poniste garanciju...

molotov
Novajlija
Novajlija
Postovi: 14
Pridružio se: Sre, 29. Apr 2009. 00:29

Re: garancija na mobilne iz paketa

Post od molotov »

elem, epilog price je sledeci:
odem u telenor da pitam da li mogu da mi daju uredjaj (desire c) koji je otkljucan za sve mreze jer telefon nije namenjen meni, i u njemu ce biti mt:s kartica. Rekose mi da su svi zakljucani i da mogu eventualno da odnesem nekome da ga otkljuca al da gubim garaniciju u tom slucaju.

Ne budem lenj, odem u mt:s, zatrazim prebacivanje mog broja, izaberem paket i potpisem ugovor na 2 god sa njima. Jos dobijem mogucnost da izaberem boju uredjaja (kod ovih je samo crn).
Danas me zovu iz telenora da pitaju "zasto" sam odlucio da promenim operatera :D
"pa nisam ja odlucio. vi ste odlucili :P"

Eto kako lako zbog nekih glupih i tvrdoglavih politika gube svoje pretplatnike.

Miškoni
Administrator
Administrator
Postovi: 4096
Pridružio se: Pet, 30. Jul 2004. 07:08
:: Samsung S7
:: Huawei Y6
Lokacija: Beograd

Re: garancija na mobilne iz paketa

Post od Miškoni »

molotov, odlično si im odgovorio! :D
Što je najcrnje, možda bi i dobio otključan telefon samo da su hteli malo da se potrude, jer je ovo što je naveo miodrage vrlo čest slučaj - neki su zaključani, neki nisu. Ali oni uvek "po službenoj dužnosti", kao iz topa kažu - svi su zaključani.

Odgovori