Povraćaj PDV-a na robu iz EU i kupovina tel u inostranstvu

opušteno ćaskanje o mobilnim telefonima
godja
Mobil fan
Mobil fan
Postovi: 402
Pridružio se: Čet, 05. Maj 2005. 09:27

Re: Povraćaj PDV-a na robu iz EU i kupovina tel u inostranst

Post od godja »

Grci su uglavnom najgori sa ovim... oni imaju tabele i vraćaju deo poreza. Porez je 23%, minimum je 120e za povraćaj a na to ti vrate 14e na granici ( na ovih 120e ). Neke radnje imaju opciju da overiš papire pa sledeći put kada dođeš ( rok je 6 meseci ) dobiješ pun iznosa poreza na granici.
Obe varijante sam probao,za ovu drugu mi je čak druga osoba podigla pare sa kopijom pasoša i papirima.
Samsung S10+ red

<Milanche>
Entuzijasta
Entuzijasta
Postovi: 203
Pridružio se: Ned, 11. Jan 2009. 23:39

Re: Povraćaj PDV-a na robu iz EU i kupovina tel u inostranst

Post od <Milanche> »

Po čemu su gori od italijana, minimum 160€, vraćaju oko 10-15% i u mom slučaju samo uz italiji, rok 3 meseca. Kad smo kod vraćanja, dal mogu da mi uplate na karticu?
Nokia Efiftyone

ljubabvb09
Mobil fan
Mobil fan
Postovi: 328
Pridružio se: Uto, 09. Dec 2014. 20:33
:: Umi Zero
Lokacija: Beograd

Re: Povraćaj PDV-a na robu iz EU i kupovina tel u inostranst

Post od ljubabvb09 »

Ja sam sad u Nemackoj, vracam se za 10-ak u Srbiju i hteo bih da kupim tv od 420e. Znaci, za povrat pdv-a moram da imam racun, fakturu i koliko sam razumeo da popunim zahtev za povracaj. Dolazim na madjarsku carinu, prijavljujem to sto sam kupio, oni mi overavaju dokumenta i sta onda? Jel MORAM ponovo da se vratim u tu istu prodavnicu da bi mi oni isplatili pdv ili ima neka menjacnica ili sta vec na Horgosu pa mogu tu odma da to sve zavrsim?
bata bogdan, jel si ti nesto slicno pazario u Deutschland pa donosio u Srbiju?

somi92
Mobil stručnjak
Mobil stručnjak
Postovi: 859
Pridružio se: Sre, 30. Jul 2014. 03:15
:: xperia p

Re: Vesti i dešavanja

Post od somi92 »

Pa nisam realno ocekivao da bude manje jer su uvek bili skuplji. Fora je sto je kod nas cena kao da smo Svajcarska, a ne prosecna plata 250e... Jel zna neko kako ide onaj povracaj poreza kad bi mi drugar uzeo 6s u svajcarskoj i poslao po vozacu autobusa?

iLuka
Prijatelj foruma
Prijatelj foruma
Postovi: 6243
Pridružio se: Uto, 17. Maj 2005. 11:13
:: iphone 11 pro max

Re: Vesti i dešavanja

Post od iLuka »

koliko se secam, imas tri varijante:
-odlazak u radnju gde je kupljen i tamo dobijes ceo iznos poreza
-na granici dobijas nesto nizi iznos
-u banci koja radi to, gde je iznos najnizi

mada, da ga sada platis i svih 650e tamo, ta cena nece doci kod nas jos mesecima...

u vip-u je jos uvek ip6 22000 vise nego u mts-u za istu tarifu :lol: ne znam sta misle oni tamo...

somi92
Mobil stručnjak
Mobil stručnjak
Postovi: 859
Pridružio se: Sre, 30. Jul 2014. 03:15
:: xperia p

Re: Vesti i dešavanja

Post od somi92 »

Cekaj ja se ne bih nigde cimao, eventualno do autobuske stanice :lol:
Sad gledam u Svici je pdv 8%, ispadne bolje otici u madjarsku gde je 27%... kod njih je 800e u mediamarkt, znaci izadje oko 600e kad se sve sabere...

iLuka
Prijatelj foruma
Prijatelj foruma
Postovi: 6243
Pridružio se: Uto, 17. Maj 2005. 11:13
:: iphone 11 pro max

Re: Vesti i dešavanja

Post od iLuka »

ok, ne mislim da bi ti isao nego da bi ga dobio odande :)

pa racunaj, imas cene u okolnim zemljama pa iskalkulisi :)

novak
Mobil manijak
Mobil manijak
Postovi: 1341
Pridružio se: Ned, 04. Jan 2009. 06:09

Re: Vesti i dešavanja

Post od novak »

Pa i jeste po 100€ razlike izmedju modela. Eh sad to sto je i dalje skupo (recimo za 5s) je druga prica

somi92
Mobil stručnjak
Mobil stručnjak
Postovi: 859
Pridružio se: Sre, 30. Jul 2014. 03:15
:: xperia p

Re: Vesti i dešavanja

Post od somi92 »

iLuka, aha mislis on kupi, posalje, pa posle nedelju dana dodje i uzme pare, kapiram...
novak pa da, i ja kazem da jeste, samo ovi nasi u paketima spustili cenu za 33e , a ne za 100 :angry:

Azimuth
Moderator
Moderator
Postovi: 11610
Pridružio se: Sub, 27. Jan 2007. 20:58
:: Note 8 DS
Lokacija: Novi Sad

Vesti i dešavanja

Post od Azimuth »

@somi92, ako nisi rezident te drzave tj ako nemas njihovo drzavljanstvo onda prilikom kupovine imas obrazac koji se popuni sa sve podacima iz pasosa, a koji se overava prilikom izlaska iz te neke drzave. Sa tim papirom i samo to lice moze da podigne AFU tj porez u ova tri slucaja koje je @iLuka naveo.

somi92
Mobil stručnjak
Mobil stručnjak
Postovi: 859
Pridružio se: Sre, 30. Jul 2014. 03:15
:: xperia p

Re: Vesti i dešavanja

Post od somi92 »

Ok, hvala, to sam sve manje vise znao, samo sam negde citao jednu meni bitnu stavku, ne spominje se svuda ali je negde spominju a negde,kao ti sad sto nisi spomenuo ili jesi a ja nisam razumeo :D Recimo odem ja sad u Madjarsku, kupim telefon, dam 800e i popunim obrazac, u povratku ja stanem na carini i ako treba i tamo popunim sve i zavrsim, i sad ono najbitnije, da li ja odma na carini dobijam novac tj povracaj, ili moram da opet odem u Madjarsku u tu radnju i podignem?

Joxy
V.I.P. MobilniSvet.com
V.I.P. MobilniSvet.com
Postovi: 4989
Pridružio se: Uto, 25. Feb 2014. 13:31
:: Samsung & Apple
:: Spajamo nespojivo :D
Lokacija: Kragujevac

Re: Vesti i dešavanja

Post od Joxy »

Na carini dobijaš deo novca jer oni uzimaju proviziju dok u prodavnici u kojoj si kupio dobijaš ceo iznos, e sad jedino ti znaš da li ti se isplati ceo dan da se vozikaš tamo-vamo zarad povraćaja tog poreza. :)

somi92
Mobil stručnjak
Mobil stručnjak
Postovi: 859
Pridružio se: Sre, 30. Jul 2014. 03:15
:: xperia p

Re: Vesti i dešavanja

Post od somi92 »

Ma da ima tu i faktor goriva, vreme, itd, ali ako bih isao ovako negde, bilo bi mi ok to na carini, samo da ne moram da se vracam nazad u radnju. :)

Joxy
V.I.P. MobilniSvet.com
V.I.P. MobilniSvet.com
Postovi: 4989
Pridružio se: Uto, 25. Feb 2014. 13:31
:: Samsung & Apple
:: Spajamo nespojivo :D
Lokacija: Kragujevac

Re: Vesti i dešavanja

Post od Joxy »

Koliko se sećam Luka je pisao da je u Makedoniji najjeftiniji u regionu tj ovom delu Evrope.

гари
V.I.P. MobilniSvet.com
V.I.P. MobilniSvet.com
Postovi: 4712
Pridružio se: Uto, 13. Sep 2016. 17:04
:: Xiaomi Mi A2 Lite
Lokacija: Novi Sad

Re: Povraćaj PDV-a na robu iz EU i kupovina tel u inostranst

Post od гари »

U temi za Lumiju 950 je Azimuth pomenuo neku stariju temu u kojoj bismo nastavili diskusiju o kupovini telefona iz inostranstva, između ostalog i iz Mađarske. Pa hajde onda u ovoj temi da nastavimo. :-)
iamivan napisao:Ja sam kapirao da ti u radnji gde si kupio robu vrate ceo PDV (AFA, VAT, šta god) zato što sam par puta online kupovao stvari i pošto nisam državljanin te države automatski su mi odbijali VAT. Mislio sam da je uživo ista priča kao ovo online, ali izgleda da nije. [emoji52]

Sent from my Sexus 6P using Fapatalk
Znači iz ovih radnji možemo i online da naručimo telefone? I jel nam stiže možda telefon u Srbiju, ili je preuzimanje kod njih? I da li ok funkcioniše reklamacija? A i dodatno pitanje, ako oni šalju u Srbiju, pretpostavljam da naši to ocarine , pa da na kraju ispadne kao da nam nisu ni oprostili PDV, tj. umesto Mađarima platimo PDV, platimo ga našima?

Sent from mTalk on Windows 10 phone

Ledjo
Mobil stručnjak
Mobil stručnjak
Postovi: 832
Pridružio se: Sre, 05. Feb 2014. 15:03
:: G2

Re: Povraćaj PDV-a na robu iz EU i kupovina tel u inostranst

Post od Ledjo »

Generalno se ne isplati narucivati telefone preko neta u Srbiju. Nasi ce da ti carine i lupe porez, one stare fore da je vrednost paketa 10e, da je poklon I sta ti ja vec znam ne pale odavno.

Najisplativije je da narucis od nekog ko ima magacin u EU, na nekog prijatelja koji zivi u EU, pa da ti on donese ili eventualno posalje autobusom. Tako ne placas nista, sem postarine do tog prijatelja ako nije free shipping.

гари
V.I.P. MobilniSvet.com
V.I.P. MobilniSvet.com
Postovi: 4712
Pridružio se: Uto, 13. Sep 2016. 17:04
:: Xiaomi Mi A2 Lite
Lokacija: Novi Sad

Re: Povraćaj PDV-a na robu iz EU i kupovina tel u inostranst

Post od гари »

Da... Onda mi je ta prvobitna ideja ipak najbolja - kad mi bude trebao telefon, vidim šta gde ima po kojoj ceni, i onda uzmem sebi telefon kad budem išao negde preko turistički. :) Naravno, isplaniram šta, gde i kako pre samog puta - ako se opredelim da kupim to nešto preko. Jedino što nije ni kod Mađara to sve toliko jeftinije kao što je u Nemačkoj ili nekim sličnim zemljama u odnosu na naše cene.

acamatic
Expert
Expert
Postovi: 3710
Pridružio se: Pon, 10. Okt 2011. 12:24

Re: Povraćaj PDV-a na robu iz EU i kupovina tel u inostranst

Post od acamatic »

@gari, za mađare znam da možeš da kontaktiraš neku njihovu radnju koju sada ne mogu da se setim, tamo ima neko ko već zna srpski i može da ti proveri dal ima na lageru. Ta roba te valjda čeka nekih 2 dana najviše, ako se ne pojaviš do tada onda nemaš više sigurnost da te čeka.
U svakom slučaju kada budem našao ceo "quote" okačim ovde..

гари
V.I.P. MobilniSvet.com
V.I.P. MobilniSvet.com
Postovi: 4712
Pridružio se: Uto, 13. Sep 2016. 17:04
:: Xiaomi Mi A2 Lite
Lokacija: Novi Sad

Re: Povraćaj PDV-a na robu iz EU i kupovina tel u inostranst

Post od гари »

Super, hvala! Svaki nije da mu treba sad, ali u nekom trenutku može dobro doći. A mislim da sam i ja pročitao teško nešto ranije...

Sent from mTalk on Windows 10 phone

miodrage
WP_guru
WP_guru
Postovi: 11662
Pridružio se: Pon, 13. Mar 2006. 23:35
:: iPhone 14 Pro Max
Lokacija: Subotica
Kontakt:

Re: Povraćaj PDV-a na robu iz EU i kupovina tel u inostranst

Post od miodrage »

Radi se upravo o edigital, osoba se zove Robert ako se ne varam.
Poslato sa najboljeg telefona današnjice
Ceterum censeo, Androidam delendam esse!

Odgovori