slanje fajlova za štampanje

opušteno ćaskanje o mobilnim telefonima
kefalo
Mobil stručnjak
Mobil stručnjak
Postovi: 854
Pridružio se: Pon, 04. Jun 2007. 19:46
Lokacija: beograd

slanje fajlova za štampanje

Post od kefalo »

Drugi put mi se dešava da u jednom momentu moram da izvršim korekciju na word fajlu dok sam van kancelarije.
Moja lumia 925 preko word office programa odlično odradjuje taj zadatak.

Ono što je meni problem i zbog čega sam se ipak morao vratiti u kancelariju da bi štampao je što nisam znao kako kad odem do neke kopirnice odštampam taj fajl.

Da napomenem odmah. Slanje fajlova preko e-mail adrese na e-mail adresu kopirnice ne dolazi u obzir. Ne želim da fajl ima neko drugi neovlašćen.

Ja sam čačkao po telefonu i našao sam NFC opciju.
Mene interesuje da li ta NFC opcija znači mogućnost da ja komandu za štampu dam sa telefona i da štampač samo odšampa a da fajl ne ostane na tom štampaču u memoriji ?

Drugo pitanje je da li taj NFC može da radi samo preko bluetootha ili i preko wifi, jer sumnjam da kopirnice imaju još i bluetooth, osim ako ne dolazi sa printerom .

Treće pitanje i to bi mi bilo možda i najbolja opcija je da li npr. ja imam mogućnost da na lumia 925 telefon prikačim usb stick preko otg kabla i da kopiram/sačuvam fajl na usb sticku i samo štampam sa usb sticka.

Unapred se zahvaljujem na odgovoru.

PS: Ako je windows OS ograničen u pogdelu navedenih potreba, slobodno recite pošto nisam gadljiv na Android.
Doktor Foster, krenuo za Gloster u vrijeme strasne kise.... U baru je stao, do pasa propao u Gloster ne ide vise....
SE W950+senheiser sluske, MOto F3

Azimuth
Moderator
Moderator
Postovi: 11610
Pridružio se: Sub, 27. Jan 2007. 20:58
:: Note 8 DS
Lokacija: Novi Sad

Re: slanje fajlova za štampanje

Post od Azimuth »

Zaboravio sam kako ide na Androidu, ali na iOS-u imas par aplikacija koje rade bas to sto ti treba i sve ide preko wifi.
Jedna od njih, a koju najcesce koristim, je Printer Pro. Dokument salje ili iz telefona ili sa nekog cloud-a na stampac i to je to. Nigde ne istaje dokument.
Mozda i postoji neka slicna aplikacija sa WP, ali ti vec ne bih znao da ti kazem.

kefalo
Mobil stručnjak
Mobil stručnjak
Postovi: 854
Pridružio se: Pon, 04. Jun 2007. 19:46
Lokacija: beograd

Re: slanje fajlova za štampanje

Post od kefalo »

Pošto je sad iphone 5s povoljan u mts-u a meni je karitca na vip-u da li su iphoni zaključani ili ?
Uzeo bi bratu ugovo a sebi telefon , jedino što je na 5s ekran baš mali, valjda ću moći nešto uraditi sa wordom.

Ako radi ovo što tražim i na android recite. Tu je već bolja ponuda telefona za relativno manje novca.

EDIT:
Sad razmišljam, pošto ni moj HP nije umrežen pa ga ne mogu naći preko aplikacije koju sam sad skinuo za WP, a ne znam ni da li aplikacija radi, možda je najbolja opcija da nadjem telefon koji ima otg podršku i sve što korigujem u wordu sačuvam kao poseban dokument na usb memoriji i to dam na štampu. Da li postoji uopšte tako nešto ?
Doktor Foster, krenuo za Gloster u vrijeme strasne kise.... U baru je stao, do pasa propao u Gloster ne ide vise....
SE W950+senheiser sluske, MOto F3

Azimuth
Moderator
Moderator
Postovi: 11610
Pridružio se: Sub, 27. Jan 2007. 20:58
:: Note 8 DS
Lokacija: Novi Sad

Re: slanje fajlova za štampanje

Post od Azimuth »

Da, mozes i sa otg kablom + usb. Znam da radi na Nexusu, Samsung S i Note seriji, ako se ne varam i na LG G seriji (2, 3 i 4). Sacekaj da se jos neko javi ko je probao na ostalim brendovima.
Inace, iPhone jedino u vip-u nije zakljucan, u mts-u i telenor-u jeste.

znemanja
Moderator
Moderator
Postovi: 9188
Pridružio se: Pon, 07. Jul 2008. 22:16
:: Samsung S20 Ultra
:: Samsung A52
Lokacija: Beograd

Re: slanje fajlova za štampanje

Post od znemanja »

Sto se tiče OTG podrške, radi na Samsung galaxy uređajima, LG G seriji i probao sam na Huawei P8, na njemu takođe funkcioniše OTG.
Samsung Galaxy S22 Ultra, Samsung Galaxy Watch4 Classic, Samsung Galaxy Tab S6 LTE, Samsung Galaxy A52, Samsung Galaxy A6+ (2018)

Dexter
Expert
Expert
Postovi: 3854
Pridružio se: Pon, 23. Avg 2004. 12:06
:: Samsung S21+
Lokacija: Beograd

Re: slanje fajlova za štampanje

Post od Dexter »

Na vecini novih telefona radi OTG. Imas sad da kupis USB + OTG u jednom, sa jedne strane usb, sa druge micro usb.

Sto se tice stampanja, ja sam na mom starom HTC One X-u, direktno sa telefona stampao, ima opcija print, preko wifi nadje printer koji podrzava wifi, i samo isprinta.

miodrage
WP_guru
WP_guru
Postovi: 11662
Pridružio se: Pon, 13. Mar 2006. 23:35
:: iPhone 14 Pro Max
Lokacija: Subotica
Kontakt:

Re: slanje fajlova za štampanje

Post od miodrage »

Na Lumiji 925 OTG ne radi. Sto se WiFi printinga tice, to radi besprekorno, AKO i samo ako imas takav stampac. Ako nemas, nemoj ni da citas dalje.
NFC radi iskljucivo u kombinaciji sa BT, i to na nacin da se NFC koristi za uparivanje uredjaja,a kao konekcija se koristi BT. Preko WiFi ne radi. Ali moze NFC da se iskoristi da se fajl posalje WiFi vezom na WiFi stampac, bez podesavanja bilo kakvih parametara i sl. naravno ako stampac na sebi ima NFC tag, i ako je komanda u uredjaju podesena (treba jednom uraditi, sto oduzme nekih 10-ak min za podesavanja) i posle toga svaki put jednostavnim doticanjem stampaca i telefona print ide automatski.
Nove Lumije (950 i XL) podrzavaju OTG.
Ceterum censeo, Androidam delendam esse!

Baraba
Akcionar Mobilnog Sveta
Akcionar Mobilnog Sveta
Postovi: 11008
Pridružio se: Ned, 08. Feb 2009. 04:06
:: Ivan I. na Kupujem
:: Prodajem

Re: slanje fajlova za štampanje

Post od Baraba »

Android fabrički može da pošalje na štampanje preko BT, nfc funkcioniše preko BT.
Htc one M8 ima fabrički opciju da štampa preko wi-fi, bez dodatnih app. Ima i app sa dosta opcija.
Slika
Slika

kefalo
Mobil stručnjak
Mobil stručnjak
Postovi: 854
Pridružio se: Pon, 04. Jun 2007. 19:46
Lokacija: beograd

Re: slanje fajlova za štampanje

Post od kefalo »

Sta ce mi bolje odgovoriti potrebama koje sam naveo, stock android tipa lg nexus 5x ili ios i iphone 5s. Tu su sa cifrom koštanja, jedino što mi je ekran mali na iphone i sto je stari model ako je to uopste bitno.
Doktor Foster, krenuo za Gloster u vrijeme strasne kise.... U baru je stao, do pasa propao u Gloster ne ide vise....
SE W950+senheiser sluske, MOto F3

Azimuth
Moderator
Moderator
Postovi: 11610
Pridružio se: Sub, 27. Jan 2007. 20:58
:: Note 8 DS
Lokacija: Novi Sad

Re: slanje fajlova za štampanje

Post od Azimuth »

Pa dijagonala moze biti problem. Ovo ostalo nije jer je to telefon koji ce imati jos 2-3 godine podrsku tj dobijace nove verzije ios-a.
Znas sta je android i sta nosi sa sobom. Totalno odvoren sistem, potpuno oblikovanje tebi i tvojim potrebama. Manje vise isto to mozes i sa ios-om kroz aplikacije ili tvikove ako odradis jb.
Na tebi je da prelomis, ali bih ti savetovao da nadjes nekoga sa ajfonom cisto da vidis da li ti lezi kao sistem. Nisu male pare, pa da se ne zezas opet sa menjanjem telefona u kratkom vremenskom periodu.

kefalo
Mobil stručnjak
Mobil stručnjak
Postovi: 854
Pridružio se: Pon, 04. Jun 2007. 19:46
Lokacija: beograd

Re: slanje fajlova za štampanje

Post od kefalo »

Uf sad gledam za apple sam znao ali i ovaj nexus više nema micro USB već USB type C.
Ja pošto telefon baš arčim (oko 2,5k minuta odlazno dolaznih poziva) punim telefon 2 puta dnevno.
Zbog toga imam power bank od lenova i xiomia, koji mi baš baš znače.

Da li ću moći naći neki adapter da nakačim usb type C kabl na standardni usb izlaz na power bank-u.

Povezivanje sa računarom mi nije bitno toliko, više mi je bitno punjene pošto mi njegova baterija sigurno neće izgurati dan.
Doktor Foster, krenuo za Gloster u vrijeme strasne kise.... U baru je stao, do pasa propao u Gloster ne ide vise....
SE W950+senheiser sluske, MOto F3

Azimuth
Moderator
Moderator
Postovi: 11610
Pridružio se: Sub, 27. Jan 2007. 20:58
:: Note 8 DS
Lokacija: Novi Sad

Re: slanje fajlova za štampanje

Post od Azimuth »

Za apple imas micro usb na lightening adapter. Video je @Baraba kako izgleda. Ja to cudo nabodem na kablic od xaomi-a i tako punim telefon.
[img]http://images.tapatalk-cdn.com/16/01/03 ... 7449f8.jpg[/img]

kefalo
Mobil stručnjak
Mobil stručnjak
Postovi: 854
Pridružio se: Pon, 04. Jun 2007. 19:46
Lokacija: beograd

Re: slanje fajlova za štampanje

Post od kefalo »

A OTG jel i to mora biti usb type C na klasičan usb da bi npr. kačio stick ?
Doktor Foster, krenuo za Gloster u vrijeme strasne kise.... U baru je stao, do pasa propao u Gloster ne ide vise....
SE W950+senheiser sluske, MOto F3

araphel
V.I.P. MobilniSvet.com
V.I.P. MobilniSvet.com
Postovi: 4478
Pridružio se: Sub, 11. Jun 2005. 22:52
Lokacija: Ovde

Re: slanje fajlova za štampanje

Post od araphel »

Samo da se osvrnem na deo o podacima na tuđim štampačima: svaki printer ima kakvu takvu svoju memoriju. Ozbiljni printeri po firmama i kopirnicama obično imaju značajnu količinu memorije u koju pakuju fajlove koje štampaju. Uz malo truda, ako neko baš želi, može da pristupi fajlovima na memoriji štampača. Tako da u tom smislu, ako je neko baš znatiželjan i želi da vidi šta ti to štampaš, svejedno je da li si poslao mailom ili ne. Naravno, dok fajlove u memoriji ne pregazi nešto drugo. A realno, uvek može i da odštampa duplo pa posle u miru pročita :)

Azimuth
Moderator
Moderator
Postovi: 11610
Pridružio se: Sub, 27. Jan 2007. 20:58
:: Note 8 DS
Lokacija: Novi Sad

Re: slanje fajlova za štampanje

Post od Azimuth »

E to vec ne znam, ali znam da postoji iBridge koji radi i kao otg i kao prosto prosirenje interne memorije tj telefon ga kao takvog prepozna pa na njegovu memoriju trpa slike, dokumenta ili sta vec hoces.
Slika

kefalo
Mobil stručnjak
Mobil stručnjak
Postovi: 854
Pridružio se: Pon, 04. Jun 2007. 19:46
Lokacija: beograd

Re: slanje fajlova za štampanje

Post od kefalo »

araphel napisao:Samo da se osvrnem na deo o podacima na tuđim štampačima: svaki printer ima kakvu takvu svoju memoriju. Ozbiljni printeri po firmama i kopirnicama obično imaju značajnu količinu memorije u koju pakuju fajlove koje štampaju. Uz malo truda, ako neko baš želi, može da pristupi fajlovima na memoriji štampača. Tako da u tom smislu, ako je neko baš znatiželjan i želi da vidi šta ti to štampaš, svejedno je da li si poslao mailom ili ne. Naravno, dok fajlove u memoriji ne pregazi nešto drugo. A realno, uvek može i da odštampa duplo pa posle u miru pročita :)

Naravno samo što ja ne bi ušao u kopirnicu i ostavio utisak štampam nešto jako bitno.
Ja kada imam potrebu da nešto štampam na gore opisan način , najčešće je ili korekcija većeg dokumenta (npr. adresa u naslovu) ili štamapnje nečeg na memorandumu.

Zbog ovog bi mi najviše odgovaro telefon sa OTG podrškom, sve prebacim na usb memorju i štampam, ne razmišljam da li je nešto kopirano na neku lokaciju.
Misim da ako štampam sa usb-a i ugasim dokument i izvučem usb, treba tu malo više truda i znanja da bi se povratio fajl i ponovo štampalo.

I da budem jasan, nemam ja potrebu za ovim svaki dan, to su izuzetne prilike ali ipak očekujem da ako u džepu imam nešto što se zove smartphone onda od njega i očekujem da bude smart.
95% ću ići na drugi OS, android je prvi izbor iOS je drugi izbor.
Novac za telefon nije problem, više mi je problem što sam izgubio dosta vremena na prilagodjavanje i davanje druge, treće četvrte šanse WP OS-u.
Doktor Foster, krenuo za Gloster u vrijeme strasne kise.... U baru je stao, do pasa propao u Gloster ne ide vise....
SE W950+senheiser sluske, MOto F3

araphel
V.I.P. MobilniSvet.com
V.I.P. MobilniSvet.com
Postovi: 4478
Pridružio se: Sub, 11. Jun 2005. 22:52
Lokacija: Ovde

Re: slanje fajlova za štampanje

Post od araphel »

U tom slučaju ti je najbolje i najelegantnije rešenje OTG. Lično bih išao na ovo što je Azimuth naveo. Elegantno rešenje.

kefalo
Mobil stručnjak
Mobil stručnjak
Postovi: 854
Pridružio se: Pon, 04. Jun 2007. 19:46
Lokacija: beograd

Re: slanje fajlova za štampanje

Post od kefalo »

araphel, To znači iphone jel tako ?
Ovaj USB C mi dosta komplikuje, ne znam postoji li USB C tip, OTG kabl.
Poslednja izmena od Ninolina u Ned, 03. Jan 2016. 20:07, izmenjeno 1 put ukupno.
Rezlog: Nemoj da citiraš post koji se nalazi odmah iznad tvog. Podrazumeva se da na njega odgovaraš.
Doktor Foster, krenuo za Gloster u vrijeme strasne kise.... U baru je stao, do pasa propao u Gloster ne ide vise....
SE W950+senheiser sluske, MOto F3

miodrage
WP_guru
WP_guru
Postovi: 11662
Pridružio se: Pon, 13. Mar 2006. 23:35
:: iPhone 14 Pro Max
Lokacija: Subotica
Kontakt:

Re: slanje fajlova za štampanje

Post od miodrage »

Nakon svega recenog, zar nije najelegantnija stvar wireless printing? Nema zezanja, orebacuvanja, sve ide direkt sa telefona, sva 3 sistema to podrzavaju. Cak, postoje i IP stampaci koji takodje nisu skupi, i stampas preko neta...
Ceterum censeo, Androidam delendam esse!

araphel
V.I.P. MobilniSvet.com
V.I.P. MobilniSvet.com
Postovi: 4478
Pridružio se: Sub, 11. Jun 2005. 22:52
Lokacija: Ovde

Re: slanje fajlova za štampanje

Post od araphel »

Miodrage, čovek ovde priča o varijanti da na brzinu u pokretu negde gde se nalazi odštampa nešto. Koliko naših kopirnica ima wireless printere? Pa masa firmi ih nema, a kamoli kopirnice po ćoškovima.

Odgovori