Zracenje mobilnog sa i bez bubice

opušteno ćaskanje o mobilnim telefonima
zvedri
Slučajni prolaznik
Slučajni prolaznik
Postovi: 2
Pridružio se: Sre, 19. Okt 2005. 23:08

Zracenje mobilnog sa i bez bubice

Post od zvedri »

Interesuje me da koja je razlika u zracenju mobilnog telefona na korisnika ako prica direktno mobilnim telefonom ili ako koristi handsfree ?
Zanima me da li koriscenjem handsfree-a primamo manje zracenja ili ne ? Hvala unapred :) p.s. ako je bitan model koji koristim , trenutno je to Samsung P100

araphel
V.I.P. MobilniSvet.com
V.I.P. MobilniSvet.com
Postovi: 4478
Pridružio se: Sub, 11. Jun 2005. 22:52
Lokacija: Ovde

Post od araphel »

Ja mislim da su sve te priche sa zrachenjem chista budalashtina!Pa zhivimo okruzheni mikrotalasnim rernama,televizorima,radio uredjajima,i nishta nam ne fali!Mobilni ne zrachi nishta vishe nego recimo TV ili bezichni fon,i oni primaju i shalju radio signale i kojekakve druge gluposti!Barem ja tako mislim,da je zrachenje iz mobilnog mizerno malo.....

Zoka
Mobil manijak
Mobil manijak
Postovi: 1204
Pridružio se: Sub, 18. Jun 2005. 15:07
Lokacija: Pančevo(Sarajevo u srcu)

Post od Zoka »

zvedri, nemoj da se opterećuješ sa tim...Okružen si stvarima koje mnogo više "zrače" od mobilnog telefona... :wink: :)

araphel
V.I.P. MobilniSvet.com
V.I.P. MobilniSvet.com
Postovi: 4478
Pridružio se: Sub, 11. Jun 2005. 22:52
Lokacija: Ovde

Post od araphel »

E,bash sam prichao sa nekim ljudima na poslu o tome,onako,za vreme pauze,i iznenadjujuce je kakvih sve mishljenja ima! Znachi ima ljudi koji kategorichno tvrde da telefon uopshte ne zrachi,to su samo radio talasi(u chemu ima istine kad malo razmislim).Ima i onih koji su kao,ma to je sve minialno,radio talasi nemaju neku snagu itd.....A ima i onih koji su u fazonu "umrecu prerano jer cu zaraditi rak od mobilnog telefona"!Jedan mi je chak detaljno objashnjavao kako se upotrebom mobilnog razvija tumor srednjeg uha! Mislim,dajte ljudi!Ko da se telefon napaja na plutonijum ili tako neshto!Razumem da nije dobro ako ti dignu repetitor iznad spavace sobe,ili tako neshto,ali kako onda nepomresmo slushajuci walkmane i discmane tolike godine,pa i oni emituju neshto valjda???......................a,da,emituju muziku.......... :lol: :oops:

Miškoni
Administrator
Administrator
Postovi: 4096
Pridružio se: Pet, 30. Jul 2004. 07:08
:: Samsung S7
:: Huawei Y6
Lokacija: Beograd

Post od Miškoni »

I ja razmišljam isto: Toliko toga zrači danas da je stvarno besmisleno smarati se još razmišljanjem o tome. Ali određene posledice će se svakako javiti kad-tad. Mobilni telefoni zrače podosta, Nokia navodno najviše vodi računa o tome. Ovde imate dosta informacija o tome kao i ogroman spisak telefona i njihovog SAR-a (Specific Absorption Rate).
http://www.sarvalues.com/index.html

zvedri, SGH P100 ima 0.659 što nije mnogo. Što je telefon udaljeniji od glave, to je zračenje manje - logično. Ako misliš na BT handsfree, i on zrači ali mnogo manje od mobilnog telefona.

Recimo Motorola MPx200 ima samo 0.12 i spada među telefone sa najmanjim zračenjem, ali isto tako je jako kilava sa primopredajom signala. SE Z1010 je na vrhu liste telefona koji najviše zrače, ima 1.41. Jačina predajnika u telefonu je direktno odgovorna i za intenzitet zračenja. Pre par godina nivo zračenja za neke modele je prelazio indeks 2, pogotovo za telefone koji su bili bez antena. Sada je mnogo bolja pokrivenost signalom pa je samim tim snaga telefona manja, manje je i njihovo zračenje, ali se sigurno povećala količina zračenja koju emituju svi ti silni repetitori. Jedino što te repetitore ne držimo tik pored glave, kao što ne držimo ni televizore, mikrotalasne rerne, itd. :wink:

Sasa_NS
Mobil stručnjak
Mobil stručnjak
Postovi: 712
Pridružio se: Čet, 22. Jul 2004. 15:57
Lokacija: Novi Sad

Post od Sasa_NS »

Sve zrači, tačno, i sa tim moramo da živimo, ali ne moramo zato još i pojačavati (usmeravati) nivo zračenja oko sebe... Jednom davno sam na Benchu pročitao jedan post koji me baš zamislio (tiče se najviše Bluetooth ali i ostalih bežičnih uređaja):

"2.4....GHz je frekvencija na kojoj rezoniraju molekuli vode.
Nije slucajno BAS TO frekvencija mikrotalasne rerne.
Molekuli vode (70% coveka) imaju osobinu da apsorbuju ovu frekvenciju i pretvaraju je u toplotu.
Ocni zivac i testisi su jako osetljivi na podizanje temperature.
50-100mW i nije velika snaga, ali ako se usmeri na malu povrsinu....
Ako ne volite kuvana jaja (svoja) nemojte stajati ispred antene.
poz"

Sorry svima na rečniku ovog forum kolege, ali morao sam vam to preneti u originalu... :D

Dakle, korišćenje (običnog) hands free seta verovatno ima nekog smisla, pogotovo za nekog ko mnogo razgovara preko mobilnog telefona...

araphel
V.I.P. MobilniSvet.com
V.I.P. MobilniSvet.com
Postovi: 4478
Pridružio se: Sub, 11. Jun 2005. 22:52
Lokacija: Ovde

Post od araphel »

Upravo to je poenta!Radio talasi mogu da utichu na unutrasnhnje zagrevanje odredjenih organa,ali treba ljudima objasniti da radio talasi i zracenje(tipa radijacija) nije isto....barem koliko ja znam.Ima bre na ovom svetu ljudi koji misle da je imati mobilni kao da nosish mini atomsku bombu u dzepu,a to je smeshno.....

A ako govorimo o posledicama,preko 70% nashe generacije ce vreovatno pomreti od kojekakvih rakova,slogova i srcanih udara izazvanih stresom,zagadjenjem i pogresnom ishranom,pa nam koje vrelo jajce vise-manje i nece praviti neku razliku tada.....

Sad,ja se izvinjavam na malo pesimistickom pogledu mozda,ali mislim da stvarno nema potrebe opterecivati se toliko s time.....

Zoka
Mobil manijak
Mobil manijak
Postovi: 1204
Pridružio se: Sub, 18. Jun 2005. 15:07
Lokacija: Pančevo(Sarajevo u srcu)

Post od Zoka »

Ma sve je to ok ljudi što kažete, ali stvarno hendsfree neće nešto tu pomoći, niti znatno umanjiti zračenje... :uhuh:

Cyber
Banned
Postovi: 263
Pridružio se: Pon, 29. Avg 2005. 02:06

Post od Cyber »

Ma bre zashto se uopste oko toga brinete ... da je to sa zracenjem tachno(ili da ga uvazamo)niko ne bi ni koristio fonove jer niko nije lud da .... a oustalom jel znate neki slucaj ko je imao posledice od zracenja telefona ?! 8)

zvedri
Slučajni prolaznik
Slučajni prolaznik
Postovi: 2
Pridružio se: Sre, 19. Okt 2005. 23:08

Post od zvedri »

Nego neceg sam setio iz nekog casopisa ili neceg slicnog , a to je da to nije klasicno zracenje vec grejanje kore mozga preko uha ! A mislim da je vec neko gorer nesto slicno spomenuo kako grejanje stetno utice na neke delove tela ;) tako da sam siguran da nesto postoji i da nije bas zdravo ali me vise interesuje da li na konto toga mozemo reci da se preko bubice manje prenosi ili ne ?
Svima pozdrav :roll:

vlada1970
Mobil manijak
Mobil manijak
Postovi: 1297
Pridružio se: Pon, 20. Nov 2006. 14:06
:: Blackberry Q5
:: Nokia 8310
Lokacija: Beograd

Post od vlada1970 »

zvedri napisao:A mislim da je vec neko gore nesto slicno spomenuo kako grejanje stetno utice na neke delove tela ;) tako da sam siguran da nesto postoji i da nije bas zdravo ali me vise interesuje da li na konto toga mozemo reci da se preko bubice manje prenosi ili ne ?
Svima pozdrav :roll:
Nisam hteo da otvaram novu temu ali bih hteo ovde da se nadovezem , iako je prastara tema a i zato sto sam dobio "nalog" od devojke danas da prikazem ovaj tekst iz "Praktike" - zenskog casopisa i da pitam pitanje koje je ovde na ovoj slici iz casopisa podvuceno crveno pri dnu .

Znaci , posto stvarno nisam znao da joj odgovorim , rekoh , mozda neko zna nesto vishe. Zanima je , da li , posto se tako po tekstu zakljucuje , kada drzimo slusalice u uvetu i slusamo muziku , te slusalice preko telefona ili preko zice ili iz samog zvucnika u bubici , mogu da emituju elektro-magnetno zracenje ?

Slika

Da ne ulazim u temu da li telefoni zrace ili ne , mislim da definitivno zrace , ovde bih samo pitao da li je stvarno moguce da preko slusalica koje su zicno povezane sa telefonom , do naseg mozga, glave , dolaze elektromagnetna zracenja ?

Ja sam ovde na slici slikao i spojio ceo tekst iz casopisa ali mi je bitno pitanje koje sam podvukao crvenim .

Hvala unapred , Vlada

8)

Azimuth
Moderator
Moderator
Postovi: 11610
Pridružio se: Sub, 27. Jan 2007. 20:58
:: Note 8 DS
Lokacija: Novi Sad

Post od Azimuth »

Meni nije jasno kako neko moze da zaspi sa bubicama u ushima? :blinky: Kako ga ne zuljaju? I na kraju sto bi neko u krevetu lezao i drzao bubice u usima kad moze normalno da slusa muziku, radio ili sta vec preko zvucnika?
vlada1970, slusalice ce ti zraciti vise nego zvucnik ili TV samo zato sto su ti blize glavi, dakle, isto ces naj**ati kao da si se naslonio na zvucnik.

tomas.hokenberi
Moderator
Moderator
Postovi: 4747
Pridružio se: Pon, 03. Sep 2007. 18:02
:: Samsung GalaxyNote20
Lokacija: Beograd

Post od tomas.hokenberi »

vlada1970, 2W po kilogramu telesne tezine? Pa to znaci da bi moj telefon posto imam 100Kg morao da izraci 200W!!! Ni ostatak nije bistriji. Gde bre nalazis ove gluposti? Press, Kurir i slicna sr*nja?
Pravila otvaranja tema i davanja odgovora
Samsung SM-N980F Galaxy Note 20 256GB
Samsung SM-T870 Galaxy Tab S7 + Transcend 512GB

vlada1970
Mobil manijak
Mobil manijak
Postovi: 1297
Pridružio se: Pon, 20. Nov 2006. 14:06
:: Blackberry Q5
:: Nokia 8310
Lokacija: Beograd

Post od vlada1970 »

Znaci , mislis da ima zracenja i preko tih slusalica Azimuth ? Pita devojka , zato sto dosta u prevozu , cak i kod kuce slusa muziku preko slusalica , mada stvarno nije nikad zaspala sa njima :P

Mislim , moze stvarno neko i da zaspi sa njima kad bolje razmislis . Dovoljno je da zivi u kuci ili stanu sa vishe osoba i da nekom smeta muzika , pogotovo nocu , i onda takva osoba jedino ako hoce malo da se izoluje , mora da stavi slusalice .A onda nocu uz neku tihu lepu muziku zaspi i ne oseti da su slusalice jos u usima . Zar ne ?

tomas.hokenberi , ne Press i slicno . Napisao sam da je iz Praktike - zenskog casopisa . Ma , napala me je juce da pitam o ovom elektro magnetnom zracenju , jer se boji zbog toga sto dosta drzi slusalice na usima . 8)

NoBodyAsAleksa
Entuzijasta
Entuzijasta
Postovi: 224
Pridružio se: Ned, 12. Nov 2006. 14:43
Lokacija: New Belgrade

Post od NoBodyAsAleksa »

Pa koliko ja znam bluetooth isto prenosi neku vrstu stetnih talasa ali je to jako mala stetnost!!!
Pa kao prvo izadjite napolje pogledajte svoje zgrade u okolini: mnostvo satelitskih antena radio prijemnika......
Tako da zracenje telefona moze da se zanemari ako se racionalno koristi!!!!
Nokia N8 + 4gb Sandisk + Sennheiser CX300-II

Azimuth
Moderator
Moderator
Postovi: 11610
Pridružio se: Sub, 27. Jan 2007. 20:58
:: Note 8 DS
Lokacija: Novi Sad

Post od Azimuth »

Pa naravno da moze da se zanemari kad samo pomisis da svako od nas zivi u Faradejevom kavezu. Ceo stan ti je obmotan zicama ako malo bolje razmislis. Telefon tu igra zanemarljivu ulogu s obzirom koliko ima starajih aparata u kuci koji zrace mnogo vise. Evo za primer uzmi zamrzivac ili frizider ili sporet...
vlada1970, pa sve zraci pa i slusalice. Nije bitno da li su zabodene u telefon ili u komp ili sta vec, i kroz slusalice proalzi struja koje je istina mala ali ipak zraci + blizina i eto ti. Nije nista alarmantno ali..

tomas.hokenberi
Moderator
Moderator
Postovi: 4747
Pridružio se: Pon, 03. Sep 2007. 18:02
:: Samsung GalaxyNote20
Lokacija: Beograd

Post od tomas.hokenberi »

vlada1970, Ni to nije bolji izvor informacija. Tacno je da telefoni emituju elektromagnetsko zracenje ("radio talase") - da nema tog zracenja ne bi bilo ni telefona ;-) Smatra se da dugotrajno izlaganje moze da ima stetne posledice i to je tacno. Stetnost zavisi od inteziteta zracenja i njegove talasne duzine. Za svaki telefon imas parametar SAR koji definise koliki je stepen apsorpcije pomenutog zracenja odnosno radio talasa - stetan uticaj je proporcionalan apsorbovanom zracenju.

NoBodyAsAleksa, Iz razlictih predmeta sam ucio sto u srednjoj skoli sto na ETF-u o razlicitim talasima ali sada prvi put cujem za "stetne talase". Bluetooth razmenjuje podatke radio vezom na 2.4 GHZ i svo zracenje koje emituje je elektromagnetno zracenje na 2.4 GHz ciji stetan uticaj zavisi od inteziteta i duzine izlaganja.

Azimuth, Tesko da frizider, ves masina i sporet emituju bilo sta merljivo u radio opsegu. Mikrotalasne rerne bi trebale da budu "oklopljene"
Pravila otvaranja tema i davanja odgovora
Samsung SM-N980F Galaxy Note 20 256GB
Samsung SM-T870 Galaxy Tab S7 + Transcend 512GB

Lobachewsky
Gatekeeper
Gatekeeper
Postovi: 3758
Pridružio se: Uto, 30. Avg 2005. 07:56
:: Huawei P20 lite DS
Lokacija: Dunavska obala

Post od Lobachewsky »

Nemo' se cimate oko tog zracenja...
Ono vam je kao pusenje- koliko god se vi trudili da ne pusite, vi ste pasivni pusac jer ljudi oko vas puse.
Ili, kao voznja automobila (pa kako vam volja)- koliko god vi da pazite, drugi se zalete :roll: i ko da nisi ni pazio...
btw. Saznao sam iz relativno pouzdanog izvora da ce se posle deset godina (od pocetka masovnog koriscenja mobilnih u svetu) znati koliko su zaista stetni po zdravlje, jer toliko je potrebno da se eventualna stetnost odrazi na zdravlje, po nekoj danasnjoj teoriji...
Poz.
Vip Neo 3 + Vip Net 100 GB, dual sim

napalm death
Mobil manijak
Mobil manijak
Postovi: 1838
Pridružio se: Sub, 21. Okt 2006. 13:47

Post od napalm death »

nisam sve procitao postove, nemoj te mi zamerit ali ovako.. svaki moblni zracim, jednostavno mora, neki manje neki vise, ima bas skala koji je naj manje a koji je naj vise zracio,.. uglavno, zracenje se ne odnosi samo ako vam stoji pored glave ili ako imate bubicu, u krugiu od dva metra (pa cak i vise) telefon ima zracenje, i zracenje se odvija naj vise kada je prijem vez, bilo gprs, mms, sms ili obicni poziv.. nigde necete naci 100% tacne informacije dali su mobilni uredjaji stetni po zdravlje jer ..valja to sve prodat, mobilni uredjaji koriste uranium za bolji prijem veze, i slicne stetna hemijska sredstva tako da zracenje mora boto prisutno.. a drugo, mobilna telefonija nije toliko dugo s naqma da bi se to utvrdilo tek tako.. dosta muskaraca nosa mobilni u zadnjem djepu jer, steti muskom polu itd itd.. to je prava besmislica, kao sto rece, zracenje se odvija u toku poziva i svejedno vam je dali je u djepu ili pored glave, na koje organe ce uticat ono ce isto uticat i kad vam je u ruci ili ako ste od njega 2m udaljeni.. mislim, nebi se raspravljao, niko ne moze sigurno reci o cemu se radi ali zracenje jeste prisutno..

ali, bavit se time i zmarat.. mislim da je prava besmislica.. ok, ne mojte nosati mob telefon ali necete nista bolje proci jer u vasem okruzenju sva 5 osoba ne nosi mobitel tako da.. necete s time bas puno dobiti

a u ostalom, bobilni uredjaj je samo jedan u nizu koji zraci a pocev od mikrovalnih, monitora, tv uredjaja, itd itd.. tak oda.. za mobilni se naj vise vezu zracenja jer se bas o mobilnom i ne zna tolikio da se moze reci jeste ili nije i koliko je stetan..

NoBodyAsAleksa
Entuzijasta
Entuzijasta
Postovi: 224
Pridružio se: Ned, 12. Nov 2006. 14:43
Lokacija: New Belgrade

Post od NoBodyAsAleksa »

tomas.hokenberi Ja sam uzeo u obzir pod "stetna zracenja" to su sve vrste zracenja koja stete ljudima!!!!! Vidim da u tvojo srednjoj skoli nisu imali Srpski ( Metafora, Preneseno znacenje,.......)!!! :dry: :dry: :dry:
Nokia N8 + 4gb Sandisk + Sennheiser CX300-II

Odgovori