navigacija za mob

Pravila foruma
Symbian deo foruma posvećen je uopštenoj priči o svemu vezanom za operativni sistem.
Ukoliko želite da pogledate teme vezane za određeni model telefona, možete to uraditi preko sledećih prečica:
NokiaSamsungSony Ericsson
analysis
Povremeni posetilac
Povremeni posetilac
Postovi: 34
Pridružio se: Uto, 27. Jun 2006. 02:30

Post od analysis »

Je l moze neko da mi odgovori na sledece?Sta znaci rutabilno?Da l su mape za GPS kompatibilne sa svim GPS programima (ono kao .jpg slika (znam da nije slika,ali primer) pa moze da se otvara iz vise vrsta programa,ili svaki program ima svoju mapu,ili ne treba instalacija posebnog programa,nego mapa ti je sve?Ili instaliras program,pa nadjes bilo koju GPS mapu?Kontate me?Dakle koji je sw potreban?

Ertan
Redovni učesnik
Redovni učesnik
Postovi: 195
Pridružio se: Uto, 23. Maj 2006. 20:14
Lokacija: Novi Pazar

Post od Ertan »

analysis, GPS mape nisu kompatibilne sa svim GPS programima, vec svaka firma koja proizvodi programe za navijagaciju proizvodi i mape koje se mogu koristiti samo za taj program.
Znaci trebaju ti dve stvari:

1) GPS program
2) Mapa koja tebi u konkretnom slucaju treba i koja je od istog proizvodjaca kao i program pod 1)

Ima par firmi koje proizvode GPS software za mobilne kao sto su TomTom (www.tomtom.com) i Route66 (www.66.com). Mapu Srbije ima jedino TomTom, a i to sto ima je jos u beta verziji sto znaci da mapa nije 100 % odradjena i da je u probnoj fazi. Jos bih ti napomenuo da GPS mape znaju da budu "teske" i po 200 MB.

Misa011
Novajlija
Novajlija
Postovi: 18
Pridružio se: Uto, 13. Sep 2005. 07:45

Post od Misa011 »

Ja imam Nokiju E61 i naravno Nokijin BT GSP receiver.

Skinuo sam sa neta tu cuvenu tom tom kartu istocne evrope, i par verzija Tom Tom 5.2 softwera.

Ali ni jednu verziju nisam uspeo da instaliram :( :( :(

Sad mozda sam glup, ali nisam bas duduk za racunare. Ovo mi je prvi put u zivotu da sam naisao na problem na racunaru koji ne mogu da resim.

Naravno, moram da napomenem da nijedan Tom Tom nije u obliku .sis fajla vec su svi u nekim folderima koji treba da se presnime na memorijsku zajedno sa mapom na karticu i to ce kao da radi... naravno, uradim ja sve tako, al' od toga nista... ne radi, tj. telefon ne vidi Tom Tom, osim kao grupu fajlova koja nema ni jedan "exe" fajl...

Dakle, moze li neko da mi pomogne... (obicno ima uputstvo za isntalaciju na nekim suludim jezicima, koje sam i uspeo donekle da prevedem, ali i dalje nista ne uspevam.

E61 mi je inace prvi dodir sa Symbian op. sistemom.

Hvala svima unapred!

p.s.

koga zanima gde ima da se kupi Nokia LD-3W (Sirf III) za 120€ i jos jedan manje poznate firme za 99€ (ali sa sirf II cipsetom) neka mi se javi na private)

Ertan
Redovni učesnik
Redovni učesnik
Postovi: 195
Pridružio se: Uto, 23. Maj 2006. 20:14
Lokacija: Novi Pazar

Post od Ertan »

Misa011, kod Symbian telefona ne postoje fajlovi sa .exe ekstenzijom. Pandan fajlovima sa .exe ekstenzijom sa racunara su fajlovi sa .sis ekstenzijom na Symbian telefonima. Tj, instaliraju se samo .sis fajlovi. Ok. Nadam se da si uspeo da instaliras sam program TomTom (koji ima nesto preko 2 MB). Ako nisi, reci mi da ti obijasnim kako.
Kada instaliras TomTom ti ne dobijas nikakvu mapu sa njim, vec se mape naknadno skidaju i ubacuju u telefon. A mape se ne instaliraju, vec se jednostavno prebacuju na memorijsku karticu u root folderu, tj. svi fajlovi mape treba da se nadju u folderu (npr): M:/Eastern_Europe-Map. Ukoliko ti program posle ovoga bude trazio da ga registrujes, javi mi da ti kazem sta treba da uradis.

Misa011
Novajlija
Novajlija
Postovi: 18
Pridružio se: Uto, 13. Sep 2005. 07:45

Post od Misa011 »

hvala, samo sto ja nikako ne mogu da dodjem do prokletog TomTom-a 5.2 sa .sis ekstenzijom.

Sve sto sam pronasao po netu i dobio je u vec raspakovanim folderima, i to kao takodje treba da se prebaci u root kartice.

Dakle, bio bih ti vise nego zahvalan ako bi mi objasnio sta da radim, ili da mi eventualno posaljes E61 kompatibilnu verziju...

Thanks!

Ertan
Redovni učesnik
Redovni učesnik
Postovi: 195
Pridružio se: Uto, 23. Maj 2006. 20:14
Lokacija: Novi Pazar

Post od Ertan »

Ups. Sad sam se setio da je kod E61 Symbian 9.0 a to znaci da ne postoji verzija TomTom-a koja bi radila na tvom telefonu :uhuh: Evo ga spisak telefona koji su kompatibilni sa TomTom-om:
http://www.tomtom.com/products/features ... Language=1

Na zalost morat ces da sacekas sledecu verziju programa koja ce raditi i na Symbian 9.0 telefonima.

Misa011
Novajlija
Novajlija
Postovi: 18
Pridružio se: Uto, 13. Sep 2005. 07:45

Post od Misa011 »

Pa to sam i ja procitao, ali sam neke programe koji kao ne rade na E61 ipak startovao...

Tako da bih probao, pa ako ne radi, nije vazno, ali barem da probam...

Ertan
Redovni učesnik
Redovni učesnik
Postovi: 195
Pridružio se: Uto, 23. Maj 2006. 20:14
Lokacija: Novi Pazar

Post od Ertan »

Ok. Posto ovde nije dozvoljena piraterija posalji mi na PP mail da ti posaljem TomTom. Reci mi samo, koliko zauzima memorije ta mapa koju si ti nabavio?

gargamel4
Expert
Expert
Postovi: 2746
Pridružio se: Čet, 02. Mar 2006. 08:37
Lokacija: Beograd

Post od gargamel4 »

Ertan, da li si probao obe verzije (osim ako ih nema i malo više), tj. oba programa? Sad pričam malo napamet i na slepo, ali sam kod dva nezavisna GPS-a video da bez problema može da se skenira/nacrta/uslika mapa i ubaci u internu memoriju, koja je čak i mnoooogo manja od današnjih memorija u telefonima. Ovaj prvi koji sam video je čak imao monohromatski displej. Da imaju svoje mape verujem, ali bi morali i da imaju mogućnost proširenja nekim specifičnijim, i eventualno detaljnijim. Proverite.

:)
Ako Vam je dobro, onda ništa[/url]
Samsung A70, KZ AS10 wireless, Garmin Fenix 6X PRO

Ertan
Redovni učesnik
Redovni učesnik
Postovi: 195
Pridružio se: Uto, 23. Maj 2006. 20:14
Lokacija: Novi Pazar

Post od Ertan »

Gargamel, neznam na koje si dve verzije mislio, ali je tacno da sam probao dva programa. Jedan je TomTom, a drugi je Route66. Oba su radila super sa tim sto kod Route66 nema mapa Srbije tako da nisam mogao da proverim kako radi sa mapama.
Ja sam kada sam kupio Nokiu 6600 dobio preinstaliranu aplikaciju koja se zove Way finder (ili tako nesto) koja sluzi za GPS navigaciju. Imalo je mapa par evropskih zemalja, a zauzimalo je malo memorije. Ja se ne secam tacno koliko su mape uradjene detaljno, ali sam misljenja da mapa bilo koje zemlje (osim nekih poput Devicanskih ostrva i slicno) ne moze da se uradi dovoljno kvalitetno i sa dosta detalja bez dosta memorije. Koliko toga moze da stane u par MB? Npr, TomTom mapa koja pokriva celu istocnu Evropu zauzima oko 200 MB, a mapa koja pokriva samo Veliku Britaniju isto oko 200 MB. Ali kvalitet ne moze da se uporedi. Ova mapa za Veliku Britaniju je uradjena sa tolikom pokrivenoscu i detaljima da mislim ni navigacije u kolima ne rade nista bolje. Te mapa od par MB mislim da ne mogu mnogo da koriste.

gargamel4
Expert
Expert
Postovi: 2746
Pridružio se: Čet, 02. Mar 2006. 08:37
Lokacija: Beograd

Post od gargamel4 »

Ma ok, slažem se ja sa tim, samo sam hteo da kažem, da ako ti se recimo kampuje na Avali, a ne poznaješ je, a imaš je negde na recimo papiru, možeš da je skeniraš, i ubaciš. tj. da nisu podržane isključivo mape koje dolaze uz program.

Neću ni da raspravljam o prednostim vektorskih u odnosu na jpeg karte, ali za nuždu može i to da posluži, pa da se posle briše. Samo treba znati podesiti je (ima tamo nekih skaliranja i prilagođavanja koja sam video da postoje, ali se nisam igrao s tim, jer ne mogu to da iskoristim), što ne kažem da je lako, ali može. Video sam negde DVD skeniranih karata Srbije, iz delova, možda su čak bile i topografske (što bi bio razlog da toliko zauzimaju), za koje je neko uradio program, da se izabere deo (kao u planu plus, samo fotke) i on vadi tačno tu fotku solidno velike rezolucije. E sad te karte su tako uklopljene (skalirane) u taj GPS program da koordinate koje su deo slike odgovaraju koordinatama u programu.

Mislim da sam ga sad malo iskomplikovao, ali poenta je da i nove karte mogu i da se ubace za nuždu. Uostalom pominjali ste i PlanPlus.

A mislio sam na te dve verzije (programa sa mapama, TomTom, i Route66) koje si ti pomenuo.

:)

Ertan
Redovni učesnik
Redovni učesnik
Postovi: 195
Pridružio se: Uto, 23. Maj 2006. 20:14
Lokacija: Novi Pazar

Post od Ertan »

Gargamel sto se tice TomTom-a i Route66 podrzane su iskljucivo mape koje dolaze uz taj program i ne mozes da koristis tu foru: skeniranje, jpg, pa ubacis i slicno. Evo sada sam gledao mapu Velike Britanije i od 11 fajlova koji su u nju ukljuceni ni jedan nije u jpg formatu.

gargamel4
Expert
Expert
Postovi: 2746
Pridružio se: Čet, 02. Mar 2006. 08:37
Lokacija: Beograd

Post od gargamel4 »

Bedak. Onda to nije taj program. Ok, raspitaću se za to, pošto verujem da ima sasvim dovoljno vas koje ovo zanima.

:)
Ako Vam je dobro, onda ništa[/url]
Samsung A70, KZ AS10 wireless, Garmin Fenix 6X PRO

Ertan
Redovni učesnik
Redovni učesnik
Postovi: 195
Pridružio se: Uto, 23. Maj 2006. 20:14
Lokacija: Novi Pazar

Post od Ertan »

Da nisi mislio na ovaj program:
http://www.oziexplorer.com/

Imam vec neko vreme ovu adresu, ali nesto mi se nije dalo da isprobam. Pa ako te ne mrzi, probaj ti, pa javi sta si uradio :)

Ninolina
Moderator
Moderator
Postovi: 4203
Pridružio se: Sre, 07. Dec 2005. 08:42
:: Galaxy Note 9 White
:: Galaxy Watch Active2
Lokacija: Beograd

Post od Ninolina »

Ertan, jesam te ja dobro razumela...tebi treba program koji moze da gleda karte u .jpg formatu?... 8)
*** ALL WHITE with Teddy *** GALAXY NOTE 9 White Snapdragon *** GALAXY WATCH ACTIVE 2 Aluminum 44mm ***

Ertan
Redovni učesnik
Redovni učesnik
Postovi: 195
Pridružio se: Uto, 23. Maj 2006. 20:14
Lokacija: Novi Pazar

Post od Ertan »

ninolina, verovatno si se ukljucila u pola diskusije izmedju mene i Gargamela, pa si pogresno razumela. Gargamel se raspitivao za program koji moze da mape u jpg formatu koristi za navigaciju ;)

Ninolina
Moderator
Moderator
Postovi: 4203
Pridružio se: Sre, 07. Dec 2005. 08:42
:: Galaxy Note 9 White
:: Galaxy Watch Active2
Lokacija: Beograd

Post od Ninolina »

Ertan, oki...samo sam htela da pomognem... 8)
*** ALL WHITE with Teddy *** GALAXY NOTE 9 White Snapdragon *** GALAXY WATCH ACTIVE 2 Aluminum 44mm ***

b_udder
Ex-Moderator
Ex-Moderator
Postovi: 1733
Pridružio se: Čet, 15. Dec 2005. 02:33
:: iPhone 3GS

Post od b_udder »

Ertan, .sis su instalacioni fajlovi ...... izvrsni fajlovi na Symbian-u su .app


pozdrav...

Misa011
Novajlija
Novajlija
Postovi: 18
Pridružio se: Uto, 13. Sep 2005. 07:45

Post od Misa011 »

Evo ovako, vratih se iz Novog Sada...

Super smo se snasli uz sledecu kombinaciju

Nokia E61 + Nokia BT GPS LD-3W

Software:
SmartComGPS-s60v3.SIS + skenirane i kalibrisane karte sa sajta GPSserbia.com :

http://www.gpsserbia.com/A925%20maps.htm

Dakle, naravno da mape nisu rutabilne, ali ni mi nismo bas isli na mars. Ali i dalje su bile vise nego dovoljne da omoguce veoma lako snalazenje i prosto je fenomenalan osecaj kada u svakom trenutku tacno vidis svoju poziciju, brzinu i jos mnogo drugih stvari...

Posebno u Novom Sadu. Kada sam prvi put bio, trebalo je snaci se, a sada mi je savrseno jasno gde se sta nalazi. Sta vise, mapa je i vise nego korisna cak i ako covek ide peske kroz grad. Nokia GPS radi odlicno i u torbi, pa se tako u svako trenutku vidi gde se covek nalazi u gradu. Zaista nam je ustedelo mnogo vremena!

Kad izadje Tom Tom za E61, bice svakako bolje, barem meni, ali za sada i ovo je vise nego OK!!!

I na kraju, gde god idete, uopste nije losa ideja da uradite Screen Capture Google Earth mape sa i bez naziva ulica ako idete u neki grad napolju, i to onda moze takodje dosta da pomgne, ako vec nemate originalnu mapu toga grada!

Toliko od mene, ako sam nesto pisao bez veze sto se stila i gramatike tice, sorry, mrtav sam umoran.. nisam spavao nocas!

Ertan
Redovni učesnik
Redovni učesnik
Postovi: 195
Pridružio se: Uto, 23. Maj 2006. 20:14
Lokacija: Novi Pazar

Post od Ertan »

b_udder napisao:Ertan, .sis su instalacioni fajlovi ...... izvrsni fajlovi na Symbian-u su .app
Znam i razmisljao sam da li to da napisem, ali je Misha kao sto je sam rekao pocetnik sa Symbian telefonima i nisam hteo da ga dodatno opterecujem nepotrebnim stvarima. Dovoljno mu je bilo da zna da su instalacione verzije symbian programa sa ekstenzijom .sis, jer je bilo reci o instaliranju programa ;) Pozdrav.

Odgovori