navigacija za mob

Pravila foruma
Symbian deo foruma posvećen je uopštenoj priči o svemu vezanom za operativni sistem.
Ukoliko želite da pogledate teme vezane za određeni model telefona, možete to uraditi preko sledećih prečica:
NokiaSamsungSony Ericsson
gargamel4
Expert
Expert
Postovi: 2746
Pridružio se: Čet, 02. Mar 2006. 08:37
Lokacija: Beograd

Post od gargamel4 »

Ovo je stvarno dobra stvar, i veoma efikasno rešava problem koji sam pomenuo (da su svi prenosni uređaji spori), jer se za izračunavanje rute kontaktira server(i), i veoma je efikasno, ali ovakav sistem eliminiše mogućnost da bude besplatan (jer koristi GPRS, za konekciju sa serverom) - a šta ako tamo gde ste nemate pokrivenost signalom operatera, ili Roaming? Nije ovo strašno, ali nije ni idealno. Recimo nađete se u šumi i treba vam način da stignete negde a nemate signal i ne možete sa stupite u kontakt sa serverom. A najave su da će ovo nešto koštati (za koji mesec) kao mesečna pretplata koja će opet biti smešno mala (ali je ipak obaveza). :P Ne znam možda i ja malo preterano škrtarim. :dry: Ali ovo je ionako samo test varijanta i ne mora da se koristi njihov software, a BT modul je najjeftiniji za koji sam čuo.

Neko je svojevremeno pisao da ima nešto za 20-30€. Bilo bi lepo, ali ako i postoji to je verovatno nešto katastrofalne izrade (chineese). :smutny:
Ako Vam je dobro, onda ništa[/url]
Samsung A70, KZ AS10 wireless, Garmin Fenix 6X PRO

Ertan
Redovni učesnik
Redovni učesnik
Postovi: 195
Pridružio se: Uto, 23. Maj 2006. 20:14
Lokacija: Novi Pazar

Post od Ertan »

gargamel4, taj uredjaj koji koristi tvoj drugar je Garminov BT 10 i on moze da se koristi u kombinaciji sa Symbian telefonima. Naime, kada sam otisao kod predstavnika Garmina kod nas oni su tvrdili kako ovaj prijemnik moze da radi samo na PDA uredjajima sa Windows platformom i sa laptopom. Medjutim posto sam ja insistirao da probamo da li moze da radi sa mojom Nokiom 6600 oni su mi udovoljili, probali smo i uredjaj je radio. To je bilo i za ocekivati, jer prijemnik samo salje koordinate, a posle mobilni to nalazi na karti. Ali problem je cena, jer ovde kod nas Garmin BT 10 kosta cak 210 evra, dok svuda u svetu isti takav uredjaj kosta 150 evra. Firma koja je zastupnik ovde je stvarno bezobrazna i hoce da uzmu cak 40 % vise nego sto takav uredjaj kosta. Tako da mislim da ovde uzimati Garmin nije bas najbolja solucija, posto mogu da se nadju uredjaji sa slicnim i istim karakteristikama koji su daleko jeftiniji.

blade_bre
Mobil stručnjak
Mobil stručnjak
Postovi: 725
Pridružio se: Uto, 24. Jan 2006. 23:34
Lokacija: Novi Sad
Kontakt:

Post od blade_bre »

U cemu je onda problem oko cene? Jednostavno zamolis nekog da ti donese od preko. Ovih dana vala svi zivi idu preko. Sugurno se neko moze naci...

I like this GPS... Nisam znao da je tako strava, bio sam ubedjen da je skupo ko vosak, pa nisam ni gledao. Sad cu da se bacam u potrage... hehe. Mozda i iskopam nesto jeftino. 8) :D
...shit happens... keep d smile!

fain2daniel
Mobil manijak
Mobil manijak
Postovi: 1645
Pridružio se: Pon, 14. Feb 2005. 03:04
Lokacija: Jönköping
Kontakt:

Post od fain2daniel »

moja greska ljudi....proverio sam bolje info i uvideo da sam pogresio u vezi gps'a bez display'a sa glasovnim navodjenjem:wink:
One Man's Vision,Mankind's Salvation RAPTURE Nov 5 1946........Xperia Z3

Ertan
Redovni učesnik
Redovni učesnik
Postovi: 195
Pridružio se: Uto, 23. Maj 2006. 20:14
Lokacija: Novi Pazar

Post od Ertan »

blade_bre, pazi da ne bude bas previse jeftino da ne bi zavrsio u neku vukoje*inu kod Bina Ladena na kafu :D

Zorraya
Banned
Postovi: 29
Pridružio se: Ned, 14. Maj 2006. 14:46
Lokacija: Beograd

Post od Zorraya »

Ertan |,koliko je korektno odrađena ta TomTom mapa za E.Europe..pitam,jer za proceduru izrade takvih mapa vektorski format je nezaobilazan..nije to tako jednostavno..postoje domaće firme koje rade na vektorizaciji mape Beograda..ali takva "savršena" mapa grada Beograda je bila još u beta verziji,autonavigacija GPS uređaja,ukoliko mapa nije odrađena korektno,može biti i u suprotnom pravcu jednosmerne ulice,ili..recimo,da se do NBeograda može stići samo preko železničkog(starog tramvajskog),ne uzimajući u obzir i brankov i ostala dva mosta preko Save. i sl..dakle,karta koja sadrži sve ,za istočnu Evropu..hm..pa sve to još na 176x208 display-u..
Zar nije logičnije sačekati modele sa intergisanim GPS modulom..kao što je krenulo i sa WiFi konekcijom..naravno,uz veću cenu,ali ne toliko drastično veću..za taj novac se može skoro kupiti još jedna 6630.
D`voicewithin

Ertan
Redovni učesnik
Redovni učesnik
Postovi: 195
Pridružio se: Uto, 23. Maj 2006. 20:14
Lokacija: Novi Pazar

Post od Ertan »

Zorraya, ova mapa je beta verzija i jos je nema u prodaji sto znaci da nije bas uradjena do kraja kako bi trebalo. Ja sam pre dva dana kupio prijemnik i koristio sam je samo po Beogradu. I mogu ti reci da nije nesto Bog zna sta uradjeno za Beograd. Npr, cesto mi se desavalo da sam u nekoj ulici, a da program pokazuje kao da se nalazim u ulici koja je paralelna toj, a koja je od nje udaljena 20-30 metara. Probao sam i malo da koristim navigaciju po BG-u i mogu ti reci da vrlo tesko ide. U pocetku sam mislio da je to do prijemnika, ali sam posle uvideo da je do mape. Medjutim cuo sam da je za navigaciju po Srbiji sasvim upotrebljiva. Verovatno zbog toga sto nema puteva koji su paralelni, a udaljeni jedni od drugih samo 20-30 metara.
Mislim da necemo docekat modele mobilnih telefona sa integrisanim GPS modulom zbog svoje velicine. GPS modul moze da se smesti jedino u PDA uredjaj.

Jeste da TomTom zna da ponekad pokaze lose na mapi Beograda, ali utisak je da je program izuzetno dobro odradjen. Mislim da dobro odredjuje rute, pa cak i ako recimo promasis neko skretanja, program automatski za par sekundi izabere novu rutu u skladu sa novonastalom situacijom.
Juce sam nabavio najnoviji Route66 Mobile 7 sa najnovijom mapom istocne Evrope. Medjutim razocarao sam se kada sam video da nema Srbija. I po ovome se vidi da smo nazalost i dalje crna rupa. Npr, ima Hrvatska, Bugarska itd. Trenutno jedino sto imamo je ova TomTom mapa i to beta verzija. U Garminu su najavili izbacivanje programa za mobilne telefone, da li ce imati i mapa Srbije, to mi nije poznato.

blade_bre
Mobil stručnjak
Mobil stručnjak
Postovi: 725
Pridružio se: Uto, 24. Jan 2006. 23:34
Lokacija: Novi Sad
Kontakt:

Post od blade_bre »

Sad sam slucajno procitao da Motorola A925 podrzava GPS... :chytry:
Kolika je verovatnoca da je to istina ???
Posto sam video da ga neki lik prodaje za 130e, kaze da je kao nov... Mislim, onda je to smesno... :|
...shit happens... keep d smile!

fain2daniel
Mobil manijak
Mobil manijak
Postovi: 1645
Pridružio se: Pon, 14. Feb 2005. 03:04
Lokacija: Jönköping
Kontakt:

Post od fain2daniel »

pa nije smesno jer podrzava tj. ima ugradjen gps modul...nisam ga testirao ali pricali su da gps radi solidno na njemu,neki kazu da je ocajno spor :uhuh: a jeftin je zato sto je prevazidjena cigla i nista vise bar po meni :wink:
One Man's Vision,Mankind's Salvation RAPTURE Nov 5 1946........Xperia Z3

blade_bre
Mobil stručnjak
Mobil stručnjak
Postovi: 725
Pridružio se: Uto, 24. Jan 2006. 23:34
Lokacija: Novi Sad
Kontakt:

Post od blade_bre »

A tooo je caka znaci... Pa ako nista vise dobijes GPS modul i touch screen za te pare. Ipak mislim da je jeftino, bez obzira sto kazu da je spor... A da je cigla cigla je :)
...shit happens... keep d smile!

Ninolina
Moderator
Moderator
Postovi: 4203
Pridružio se: Sre, 07. Dec 2005. 08:42
:: Galaxy Note 9 White
:: Galaxy Watch Active2
Lokacija: Beograd

Post od Ninolina »

blade_bre, tacna ti je ta informacija...znam i lika koji je imao taj fon...extra stvar...a to za cenu...i meni je izgledala neverovatno mala...jedino mu je baterija slaba...
*** ALL WHITE with Teddy *** GALAXY NOTE 9 White Snapdragon *** GALAXY WATCH ACTIVE 2 Aluminum 44mm ***

Lomnica_city
Expert
Expert
Postovi: 2853
Pridružio se: Pon, 22. Avg 2005. 03:48
:: Alcatel Idol Ultra
:: Nokia N82

Post od Lomnica_city »

Imao sam ga i ja! :D Bas je"fino"izgledao,cak je i kod mene izgledao veliki iako sam krupan a zamisli na nekom sitnijem ili devojci,kao da drzi flasu kole od 1l. :lol: I on ima AGPS (Assisted Global Positioning Sistem) sto mu dodje isto to ali sa podrskom mreze moze biti dosta precizniji (bas ce to da se desi kod nas)!
Pozdrav 8)

blade_bre
Mobil stručnjak
Mobil stručnjak
Postovi: 725
Pridružio se: Uto, 24. Jan 2006. 23:34
Lokacija: Novi Sad
Kontakt:

Post od blade_bre »

Pa znaci AGPS je jos bolji... Ha! Ako vec treba davati 130e za GPS modul, zar nije bolje dati za ovaj fon... ?? :?
...shit happens... keep d smile!

fain2daniel
Mobil manijak
Mobil manijak
Postovi: 1645
Pridružio se: Pon, 14. Feb 2005. 03:04
Lokacija: Jönköping
Kontakt:

Post od fain2daniel »

Ja mislim da ce se razocarati bas zbog dimenzija i zar ne vidis da svi pokusavaju da ga se otarase pa mu zato toliko pustaju cenu :wink: AGPS je bolji ali kod nas ce to zaziveti za 10god. :lol: nasi operateri ne mogu ni 3G da uvedu a kamo li podrsku za gps :lol: ja bih pre dao i 150€ za bt gps modul a fontele mozes menjati po izboru (da budu smartphone normalno :wink: ) i uvek ces na svaki prikaciti modul a ovako 8)
One Man's Vision,Mankind's Salvation RAPTURE Nov 5 1946........Xperia Z3

blade_bre
Mobil stručnjak
Mobil stručnjak
Postovi: 725
Pridružio se: Uto, 24. Jan 2006. 23:34
Lokacija: Novi Sad
Kontakt:

Post od blade_bre »

Haha, necu se razocarati, jer nisam ni imao nameru da ga kupim, samo sam se iznenadio kako je jeftin, a sta pruza. :)
...shit happens... keep d smile!

b_udder
Ex-Moderator
Ex-Moderator
Postovi: 1733
Pridružio se: Čet, 15. Dec 2005. 02:33
:: iPhone 3GS

Post od b_udder »

jeste cigla ali nije los .... jos kad nabacis neki emulator pa raspalis Sonic ili nesto slicno na onolikom ekranu :D

Mina
Novajlija
Novajlija
Postovi: 18
Pridružio se: Ned, 06. Feb 2005. 16:21
Kontakt:

Post od Mina »

Dakle ljudi, da rezimiramo:

1. Za smart telefone, npr Nokia, da li moraju biti iskljucivo Nokia GPS Moduli ili se mogu koristiti i neki drugi BT moduli za osposobljavanje navigacije na telefonu?

2. Gde se mogu kupiti u Beogradu ti uredjaji (oni koji se mogu koristiti za mobilne)?

3. Koja im je cena, okvirno?

Mirko BGD
Mobil manijak
Mobil manijak
Postovi: 1893
Pridružio se: Uto, 01. Jun 2004. 21:46
:: samsung s8 plus
Lokacija: Beograd
Kontakt:

Post od Mirko BGD »

1. ne mora nokija ali je pozheljno
2. ja nisam video nigde, sem u Garmin prodavnici koja prodaje neki GPS dodatak medjutim samo za PDA uredjaje tako da to sa symbianom nebi radilo
3. taj GPS dodatak za PDA uredjaje kostao je 20.000 chini mi se... a po evropi mozes da nadjes takve uredjaje od 100-150e i uz njih dobijesh licenciran program koji vazi 3 meseca, kada ti istekne licenca moras da placjash taj program ili da skinesh svoj :wink:

gargamel4
Expert
Expert
Postovi: 2746
Pridružio se: Čet, 02. Mar 2006. 08:37
Lokacija: Beograd

Post od gargamel4 »

1. Tačno. 8)
2. Ti Garmini rade sa mobilnim. 8)
3. Da su preskupi i da napolju to ima za daleko manje para stoji. A software-a ima i za dž. ali ljudi sa ADSLom će ti reći više o tome. Trebalo bi da Ertan ima i modul i software. Pitajte ga za detalje. :D

ddexter
Slučajni prolaznik
Slučajni prolaznik
Postovi: 1
Pridružio se: Čet, 06. Jul 2006. 13:12

Post od ddexter »

Ima i kod nas da kupiš za te pare.Ja sam kupio LEADTEK 9553X,i koristio sam ga i sam NOKIA 6630,sa QTEK 9100,i sa PDA COMPAQ 3820,i sa notebook i radi super.Probao sam ga na programima na mobilnim i na PDA sa TomTom a na notebook Plan Plus.Što se tiče TomTom to je beta ali nije loše,završava posao,u BG je problem kada ideš auto,nisu urađene jednosmerne ulice i može da te zafrkne i odvede u kontra smer.A Plan plusj e super ali nije rutabilan samo ti uradi rutu.A GPS prijemnik je super,mali je i radi super.Baterija mu traje oko 8 sati punog rada.Cena je oko 110 evra.Ako nekom treba neke informacije na PP.

Odgovori