Windows kao protivteža Androidu

Pravila foruma
Windows deo foruma posvećen je uopštenoj priči o svemu vezanom za operativni sistem.
Ukoliko želite da pogledate teme vezane za određeni model telefona, možete to uraditi preko sledećih prečica:
AsusHTCLGNokiaMotorolaSamsungSony Ericsson
nenad.fil
Redovni učesnik
Redovni učesnik
Postovi: 145
Pridružio se: Čet, 20. Nov 2008. 19:30

Re: Да ли се Nokia диже из мртвих?

Post od nenad.fil »

Koristim mobilne telefone od kada se pojavio Telekom Srbija. Imao sam do sada većinu tadašnjih flagship modela na symbian-u kao i sadašnjih na androidu. U međuvremenu sam pre dve godine na ženin ugovor uzeo bezveze, kao drugi telefon lumiu 520, pored tadašnjeg Note 3. Pre par meseci sam uzeo lumiu 630 da pravi društvo Note 4.

E sada budući da paralelno koristim oba sistema, smeo bih da tvrdim da su sve žalbe na wp apsolutno istinite i imaju jako uporište u činjenicama. Wp je prosto LOŠ, hteo ti neko da prizna ili ne. Probao sam na 630 i win 10 apsolutno isto sr... gde najjednostavnije stvari nisu rešene. Primer : Edge browser napuni ram memoriju, samo izađe iz aplikacije-svi tabovi nestali. Glupi kursor (ona tačkica na tastaturi ) za korekciju teksta radi užasno treba da nabadam 5 puta da bih ispravio glupu slovnu grešku. Swype niti bilo sta slično NISAM našao (mada mozda se nisam dovoljno trudio, ko zna)

Idemo dalje: mobile hotspot na win 10 se svakih pola sata sam ugasi, jednostavno nestane. Pretraga (win 10) samog telefona je užasna, tražim mobile data, on pronađe sve živo, samo ne ono što meni treba. Baterija solidna, web stranice nisu optimizovane, često moraš da smanjuješ str. da bi pročitao. Msn weather ne refresh-uje prognozu iako je cell data uvek on. I dalje imam oba telefona, služe mi samo kao sekundarni dok ih (kako je krenulo) ne zamenim sva tri (2 lumije i note 4) za ip6s i ip4s.

Ako se setim još nekog idiotizma, javiću se.
P.s. žena koristi lumiu 640 da ne bude zabune, sve je to lepo ali OPET nije to TO.
P.p.s tapatalk za Windows je meni lično, neupotrebljiv. Uc browser je koliko toliko ok, share opcija u mnogim situacijama je neupotrebljiva. Jedino čemu skidam kapu je Here navigacija jer po meni bolje radi nego na androidu.
Poslednja izmena od nenad.fil u Pon, 07. Sep 2015. 09:28, izmenjeno 1 put ukupno.

Zile995
Expert
Expert
Postovi: 3292
Pridružio se: Sre, 19. Mar 2014. 10:27
:: Xiaomi Redmi Note 4X
:: HTC M8 | Galaxy SII
Lokacija: Beograd

Re: Да ли се Nokia диже из мртвих?

Post od Zile995 »

Te price o androidu treba da se zaborave.

Koristio sam pre par dana bratov Nexus 5 i Lumiu 640. Ne razumem te, vecinu stvari nexus 5 otvara brze i fluidniji je. Po 15-20 aplikacija u memoriji i radi brze. Ni jedan jedini lag, factory nikako nije radjen. Android je lepsi sistem, lepse animacije, brzi, bolji multitasking.

Udjem da napravim nalog na L640, dodjem do one verifikacije broja telefona, namerno upisem drugi random broj i vrti, vrti nesto (ne secam se sta je pisalo, verification valjda), kliknem na back dugme i vrati me na pocetak sa sve izbrisanim poljima (password, email itd...). Pametan sistem :)
ROM: Stock Asia WWE 5.0.1, Sense 6.0
Kernek: Stock 3.4.0

Lobachewsky
Gatekeeper
Gatekeeper
Postovi: 3758
Pridružio se: Uto, 30. Avg 2005. 07:56
:: Huawei P20 lite DS
Lokacija: Dunavska obala

Re: Да ли се Nokia диже из мртвих?

Post od Lobachewsky »

Zile995 napisao:Te price o androidu treba da se zaborave.

Koristio sam pre par dana bratov Nexus 5 i Lumiu 640. Ne razumem te, vecinu stvari nexus 5 otvara brze i fluidniji je.
Slazem se, ovo nije vise 2012. godina. Smak sveta je prosao, izadjite slobodno iz podruma :D

"Resuming..." ubija svaki argument da windows radi fluidnije i brze od androida. Zapravo, na androidu je sve instant, posebno ako pricamo o aplikacijama u multitaskingu. Mozda nekad tranzicija u meniju secne, ali to je nista koliko ce godina zivota da mi prodje u resumingu...

Windows jedino sto ima lepse i fluidnije tranzicije u meniju, i font mi se generalno vise svidja, ali android je izmislio multitasking za windows phone. Videcu kad budem imao prilike da uradim uporedi test, da klipom vise razbijem taj mit, znaci uzecu od ortaka Alcatel Pop C3 sa 512 mb rama koji je krš nevidjeni i ovu moju Lumiju 640 xl. G2 cu da se pravim da nemam (a i to je brate model od pre par godina, moze se reci vremesan).

Sto se tice stabilnosti, androidu treba min 1GB rama, objektivnosti radi. Tu je windows bolji - u nizoj klasi.
Vip Neo 3 + Vip Net 100 GB, dual sim

nenad.fil
Redovni učesnik
Redovni učesnik
Postovi: 145
Pridružio se: Čet, 20. Nov 2008. 19:30

Re: Да ли се Nokia диже из мртвих?

Post od nenad.fil »

Razmišljam da slično uradim. Ako me ne bude mrzelo.

hibiskus
Mobil poznavalac
Mobil poznavalac
Postovi: 666
Pridružio se: Sre, 18. Mar 2009. 01:34

Re: Да ли се Nokia диже из мртвих?

Post od hibiskus »

Evo da bacim I ja malo filozofije. Nokia će uraditi isto što je uradio BlackBerry. Dizajniraće telefone a outsourceovaće proizvodnju foxconnu ili nekom drugom kinezu. Verovatno će ići na Android, zato što im je to najjeftinije rešenje sa spremnim aplikacijama, pa će eventualno morati da naprave nov launcher, sa čijim kreiranjem već imaju iskustva.
Uzgred, nije sve u broju aplikacija, evo na primer BlackBerry OS10 koji ima mogućnost instalacije Android aplikacija(i to sve prilično korektno radi) beleži konstantan pad u prodaji uređaja, iako je bb10 možda I ponajbolji od svih pomenutih OS-ova(ovo znaju oni koji su prešli na bb10).
Jednostavno tolike pare se vrte u marketingu od svih androidaša, da će mobilni operater (kao jedan od vodećih generatora prodaje) na prizvuk androida I jabuke reći uzimam!, dok će na sve ostalo sumnjičavo vrteti glavom.
Setimo se stare priče sa HTC-om, hardver beleži konstantan pad profita zato što su ga kinezi spustili u bescenje, I pitanje je koliko će HTC još izdržati zato što nema toliko patenata kao BlackBerry sad I nokia nekad da mu drže vrednost na berzama. Koliko je realno da će Nokia krenuti u proizvodnju sa evropskim platama radnicima I podići na neki globalni nivo?

Apolo
Expert
Expert
Postovi: 3803
Pridružio se: Čet, 26. Dec 2013. 21:37
:: Sony Xperia 5 II
:: Samsung A6+ (2018)
Lokacija: Beograd

Re: Да ли се Nokia диже из мртвих?

Post od Apolo »

Lobachewsky, Prosao je smak sveta kada je Android ugradio minimum standard 3gb rama. Uzmite lepo npr Lumiju 520 i Galaxy trend, ili koji vec u tom rangu, pa cete se uveriti u prethodne price o fluidnosti. Koristio sam Lg G2 mini sa 1gb rama, lepo je to radilo medjutim nekad se desi kada se otvore dve-tri aplikacije i pritisnes home button da se vratis na wallpapper ima freeze od 2 sekunde pa tek onda odreaguje i prikaze home screen. To je ujedno moj jedini Andorid koji sam koristio i vec nakon 2 meseca se vratio na WP.
Festina lente.

Lobachewsky
Gatekeeper
Gatekeeper
Postovi: 3758
Pridružio se: Uto, 30. Avg 2005. 07:56
:: Huawei P20 lite DS
Lokacija: Dunavska obala

Re: Да ли се Nokia диже из мртвих?

Post od Lobachewsky »

Samo ovo, potreba za ramom u tolikoj meri (3GB) raste zbog povecavanja rezolucije ekrana, a ne zato sto je android bas toliko lose optimizovan, na sta se aludira.
Apolo napisao:Koristio sam Lg G2 mini sa 1gb rama, lepo je to radilo medjutim nekad se desi kada se otvore dve-tri aplikacije i pritisnes home button da se vratis na wallpapper ima freeze od 2 sekunde pa tek onda odreaguje i prikaze home screen. To je ujedno moj jedini Andorid koji sam koristio i vec nakon 2 meseca se vratio na WP.
Slazem se. To se desava na androidu. Ponekad. Samo mi je cudno da ljudima toliko smeta kad android ima taj lag s vremena na vreme (na jeftinijim uredjajima), pa kao zbog njega predju na win. A na windowsu im takav slican lag, koji nekada traje i po 3-4 sekunde, i desava se pri vracanju vecine aplikacija iz multitaskinga u znacajnom broju slucajeva (sto posebno dolazi do izrazaja kod messengera, skypea, vibera, zbog ucestalosti koriscenja) - ne smeta, samo zato sto za vreme laga postoje one lepe animirane tackice koje ne laguju ili sta vec. :? :unsure:

Okej, definitivno nije isti problem u pitanju, ali cekanje je cekanje. Toliko se Android pljuvao zbog toga, kupim windows zbog te cuvene fluidnosti, prvo sto sam pomislio je dal mene neko ovde zahbva.
Vip Neo 3 + Vip Net 100 GB, dual sim

znemanja
Moderator
Moderator
Postovi: 9188
Pridružio se: Pon, 07. Jul 2008. 22:16
:: Samsung S20 Ultra
:: Samsung A52
Lokacija: Beograd

Re: Да ли се Nokia диже из мртвих?

Post od znemanja »

Takođe sam bio mišljenja da je Win zaista toliko fluidan, ali ni blizu toga (izuzetak su high-end win telefoni), samo je lepo animirano čekanje i to je sve.
Samsung Galaxy S22 Ultra, Samsung Galaxy Watch4 Classic, Samsung Galaxy Tab S6 LTE, Samsung Galaxy A52, Samsung Galaxy A6+ (2018)

1808
Expert
Expert
Postovi: 2077
Pridružio se: Sre, 03. Apr 2013. 23:02
:: Smartphone
Lokacija: Beograd/Zemun

Re: Да ли се Nokia диже из мртвих?

Post od 1808 »

Lobachewsky napisao:Samo ovo, potreba za ramom u tolikoj meri (3GB) raste zbog povecavanja rezolucije ekrana, a ne zato sto je android bas toliko lose optimizovan, na sta se aludira.
Odavno sam baš to pokušao da mu objasnim, samo šta to vredi kad nemaš kome da objasniš....
....ko o čemu, Apolo o memoriji. :o :o :o :o :shock:

novak
Mobil manijak
Mobil manijak
Postovi: 1341
Pridružio se: Ned, 04. Jan 2009. 06:09

Re: Да ли се Nokia диже из мртвих?

Post od novak »

Desava se na win i da nema tog lijepo animiranog cekanja nego se bas primjeti lag. Ja imam i lag kad iz phone aplikacije ulazim u imenik. Sve nade polazem u W10:)

miodrage
WP_guru
WP_guru
Postovi: 11662
Pridružio se: Pon, 13. Mar 2006. 23:35
:: iPhone 14 Pro Max
Lokacija: Subotica
Kontakt:

Re: Да ли се Nokia диже из мртвих?

Post od miodrage »

nenad.fil win10 je jos uvek beta, nedovrsen proizvod i kao takav nije namenjn krajnjim korisnicima.

Lobachewsky: kod mene se taj Resuming desava vrlo vrlo retko, mozda 1-2x mesecno, i to samo kod zahtevnijih app (igre)
Ceterum censeo, Androidam delendam esse!

novak
Mobil manijak
Mobil manijak
Postovi: 1341
Pridružio se: Ned, 04. Jan 2009. 06:09

Re: Да ли се Nokia диже из мртвих?

Post od novak »

To mozda ima veze sto je kod tebe L930 ciji je procesor i ram duplo bolji od modela kojeg on koristi.
Izgleda da ce na kraju ipak pasti teorija da svaki wp radi jednako bez obzira na kolicinu rama

Lobachewsky
Gatekeeper
Gatekeeper
Postovi: 3758
Pridružio se: Uto, 30. Avg 2005. 07:56
:: Huawei P20 lite DS
Lokacija: Dunavska obala

Re: Да ли се Nokia диже из мртвих?

Post od Lobachewsky »

Slika

:D
Vip Neo 3 + Vip Net 100 GB, dual sim

Apolo
Expert
Expert
Postovi: 3803
Pridružio se: Čet, 26. Dec 2013. 21:37
:: Sony Xperia 5 II
:: Samsung A6+ (2018)
Lokacija: Beograd

Re: Да ли се Nokia диже из мртвих?

Post od Apolo »

Lobachewsky, Ne kazem, ima i toga... Ali ta prica ne pije vodu kada se porede low budget modeli koji imaju "bedne" rezolucije ekrana, koje je onda objasnjenje zasto WP sa 512mb radi kao Android sa 1gb? Ja npr nisam primetio neku bog zna kakvu brzinu pri radu na G2 mini u poredjenju sa Lumijom 520 koja ima duplo manje rama a nije cak ni bilo "freeza" od 2 sekunde kada pritisnem Windows dugme. Vratio sam se sa Andrida na WP jer mi Android prosto nije ponudio nista vise od Windosa, osim aplikacije Infostud koji trenutno nema na WP, no dobro ovo su neke moje individualne preferencije :)
Pricao sam sa covekom koji programira u Androidu a propo budzenja rama na Androidu, izgooglaj "Java bytecode interpreter" jer to je kljucna stvar sa tim u vezi kako mi je rekao, a ne rezolucija ekrana.

Taj lag od 3-4 sekunde na windowsu se nikako ne mogu sloziti sa tobom, koristim Lumiju 830 gde odmah izlazi na homescreen, a nista slicno nisam imao ni na slabijoj L520. A i moram se pozvati malo na miodraga, zaista se tolerise svasta nesto Androidu, cak i bugovanje (Bugdroid) ali zato se na Windowsu svaka sitnica uzima za zlo.

1808, Sme li se znati koji ti uopste telefon posedujes?
Festina lente.

Lobachewsky
Gatekeeper
Gatekeeper
Postovi: 3758
Pridružio se: Uto, 30. Avg 2005. 07:56
:: Huawei P20 lite DS
Lokacija: Dunavska obala

Re: Да ли се Nokia диже из мртвих?

Post od Lobachewsky »

Apolo, ali napisao sam vec na koji lag mislim na windowsu, "resuming..." lag, ne ovaj klasican "androidaski". Windows nema lag u pravom smislu te reci, ali cekanje je cekanje. Zato sam ga nazvao lag - koji ocigledno zavisi od hardvera telefona.
Vip Neo 3 + Vip Net 100 GB, dual sim

Zile995
Expert
Expert
Postovi: 3292
Pridružio se: Sre, 19. Mar 2014. 10:27
:: Xiaomi Redmi Note 4X
:: HTC M8 | Galaxy SII
Lokacija: Beograd

Re: Да ли се Nokia диже из мртвих?

Post od Zile995 »

Apolo napisao:Pricao sam sa covekom koji programira u Androidu a propo budzenja rama na Androidu, izgooglaj "Java bytecode interpreter" jer to je kljucna stvar sa tim u vezi kako mi je rekao, a ne rezolucija ekrana.

Taj lag od 3-4 sekunde na windowsu se nikako ne mogu sloziti sa tobom, koristim Lumiju 830 gde odmah izlazi na homescreen, a nista slicno nisam imao ni na slabijoj L520. A i moram se pozvati malo na miodraga, zaista se tolerise svasta nesto Androidu, cak i bugovanje (Bugdroid) ali zato se na Windowsu svaka sitnica uzima za zlo.
Pitaj ga za rezoluciju.

Koje crno bugovanje... Covece probao si mid-range telefon, skoro se moze reci da pripada low segmentu sa1GB rama + skinovan UI i pricas o nekom bugovanju.
Jednostavno je, izdvojis nesto vise para i uzivas u androidu.

Gasis svaku aplikaciju, ne kesiras je, lepo.
ROM: Stock Asia WWE 5.0.1, Sense 6.0
Kernek: Stock 3.4.0

nenad.fil
Redovni učesnik
Redovni učesnik
Postovi: 145
Pridružio se: Čet, 20. Nov 2008. 19:30

Re: Да ли се Nokia диже из мртвих?

Post od nenad.fil »

Pored do sada viđenog i korišćenja dve lumije, koje su i dalje u upotrebi, ne bi mi palo na pamet da dam više od 150 eur za windows phone. Android je ipak keva za ovo.

Za iphone ne znam, ali cu u oktobru verovatno saznati ako se kockice slože.

Apolo
Expert
Expert
Postovi: 3803
Pridružio se: Čet, 26. Dec 2013. 21:37
:: Sony Xperia 5 II
:: Samsung A6+ (2018)
Lokacija: Beograd

Re: Да ли се Nokia диже из мртвих?

Post od Apolo »

Lobachewsky, Ok, razumemo se ;)

Zile995, Pomenuo sam mu rezoluciju medjutim on mi je rekao da je nesto drugo u pitanju i naveo mi ovo sa Javom. Svrstaj ga u koji hoces segment, telefon nije nista bolje radio od Lumije 520, a evo dosad mi niko nije dao odgovor kako u tom segmentu WP radi bolje sa upola manje rama nego svi, kao i ti, kazu doplati pa kupi jaci. To ne smatram odgovorom.

I tako.... opet odoh u off, vracam se na temu Nokije :D
Festina lente.

Zile995
Expert
Expert
Postovi: 3292
Pridružio se: Sre, 19. Mar 2014. 10:27
:: Xiaomi Redmi Note 4X
:: HTC M8 | Galaxy SII
Lokacija: Beograd

Re: Да ли се Nokia диже из мртвих?

Post od Zile995 »

Apolo napisao:evo dosad mi niko nije dao odgovor kako u tom segmentu WP radi bolje sa upola manje rama nego svi, kao i ti, kazu doplati pa kupi jaci.
Bolje nego svi? Haha koji svi?

Evo nexus 5 iz 2013 radi duplo bolje od lumia 640. I? Treba sad da kupim WP?

Ne, definitivno se ne razumemo. Ti ciljas na uredjaje do 150 €. Sta time zelis da dokazes? Kako slabiji hardver sa WP-om bolje radi od android konkurencije u tom segmentu?!
Evo ja ti kazem da vredi dati jos 100 € za android koji ne baguje, a pritom nudi vise.
ROM: Stock Asia WWE 5.0.1, Sense 6.0
Kernek: Stock 3.4.0

Ally
Entuzijasta
Entuzijasta
Postovi: 265
Pridružio se: Ned, 22. Mar 2015. 11:35
:: Galaxy j1

Re: Да ли се Nokia диже из мртвих?

Post od Ally »

Lobachewsky napisao:Samo ovo, potreba za ramom u tolikoj meri (3GB) raste zbog povecavanja rezolucije ekrana, a ne zato sto je android bas toliko lose optimizovan, na sta se aludira.

Ovo mi je zapalo za oko jer nije tacno. RAM nema nikakve veze sa rezolucijom jer GPU ne rezervise RAM memoriju kao sto je to slucaj na PC-u kod integrisanih grafika . Ono sto se postize velikom kolicinom rama je "ubacivanje" svih aplikacija u RAM i njihov brz multitasking mada to nije jedini razlog siguran sam da postoje jos mnogi razlozi vezani za same performanse . Google je jednom davno izjavio i drzao se svoje polise "neiskoriscen RAM je los RAM " da li i dan danas tako misle ne znam . Lag na androidu je bio neizbezan na starijim verzijama androida jer se sve animacije u interfejsu telefona obavljaju preko CPU danas to nije slucaj jer imamo dovoljno jake mobilne procesore, WP sve animacije u okviru interfejsa obavlja CPU + GPU zato nema laga u UI . Android je jako dobar sistem ali nikada nece biti fludian kao iOs jer radi na milion razlicitih hardvera dok Apple ima svoje cipove i mali broj razlicitog hardvera u tome je stvar . Sto se tice WP-a ni on nece biti nikada toliko fluidan jer nema sanse da postignu takvu optimizaciju .
Poslednja izmena od Ally u Pon, 07. Sep 2015. 20:55, izmenjeno 2 puta ukupno.

Zaključana tema