Android OS *generalna diskusija*

Pravila foruma
Android deo foruma posvećen je uopštenoj priči o svemu vezanom za operativni sistem.
Ukoliko želite da pogledate teme vezane za određeni model telefona, možete to uraditi preko sledećih prečica:
AcerAlcatelAsusDellHuaweiHTCLGMotorolaSamsungSony EricssonZTE
Odgovori
гари
V.I.P. MobilniSvet.com
V.I.P. MobilniSvet.com
Postovi: 4712
Pridružio se: Uto, 13. Sep 2016. 17:04
:: Xiaomi Mi A2 Lite
Lokacija: Novi Sad

Re: Android OS *generalna diskusija*

Post od гари »

Bo'me jesi. :D

Ima veze sa pitanjem, a tiče se toga da, ako trenutni prevodi na srpski nisu dobri, kakvi bi onda bili dobri. :)

Sent from my Mi A2 Lite using Tapatalk

dejan87dex
Mobil fan
Mobil fan
Postovi: 441
Pridružio se: Sre, 12. Dec 2007. 01:41
:: Lumia
Lokacija: Pancevo

Re: Android OS *generalna diskusija*

Post od dejan87dex »

Podatci s Nokia uređaja će biti pohranjeni na serverima u Finskoj
Marin | 18/06/2019 | HMD Global, Nokia | 9 Comments


Proizvođač Nokia uređaja, HMD Global, danas je službeno najavio da će se podatci prikupljeni s Nokia uređaja preseliti sa servera u Singapuru na servere smještene u Europi, preciznije Finskoj. HMD pohranjuje podatke o aktivaciji uređaja te još neke druge podatke o korištenju uređaja, a ukoliko ih želite izbrisati, kliknite link.

HMD će cijeli proces obaviti u suradnji s konzultantskom tvrtkom CGI te Google Cloudom koji će osigurati sigurno korištenje telemetrije koje Nokia uređaji šalju. Prvi uređaji koji će podatke slati u Finsku će biti Nokia 4.2, 3.2 i 2.2, a ostatak Nokia uređaja bi trebao početi slati podatke s nadogradnjom na Android Q. Naravno, ovo ne znači da će svi uređaji dobiti Android Q, a ostaje pitanje kada smartfoni iz 2017. godine i hoće li uopće slati svoje podatke na servere u Finskoj. Premda je slanje telemetrije uobičajena stvar, a podatci se koriste kako bi proizvođač znao kako funkcioniraju njegovi uređaji, HMD je imao problem nedavno kada su Nokia 7 Plus uređaji iz Norveške greškom poslali podatke u Kinu. Cijela stvar je brzo popravljena, a HMD je naknadno bolje objasnio zašto mu podatci trebaju.

Međutim, kako se trgovinski rat Kine i Amerike pojačava, prebacivanje servera iz Singapura u Finsku je odličan marketinški potez. Ovako je HMD izbjegao potencijalne probleme ukoliko Kina odluči u potpunosti blokirati strane tvrtke. Također, HMD je počeo novu kampanju u kojoj sve više promovira finske korijene Nokia branda pa je jače vezivanje s Finskom poželjno.

http://nokiamob.me/2019/06/podatci-s-no ... u-finskoj/
Nokia N9 Cyan, Lumia 800 Black, Lumia 720 Black

PetarVetar
Mobil fan
Mobil fan
Postovi: 374
Pridružio se: Pet, 01. Avg 2014. 17:27
:: Samsung S20+
Lokacija: Jagodina

Re: Android OS *generalna diskusija*

Post od PetarVetar »

Kakvi crni podatci, podaci se piše

Poslato sa JSN-L21 pomoću Tapatoka

liman3
Mobil fan
Mobil fan
Postovi: 407
Pridružio se: Sre, 28. Maj 2014. 08:54
:: P10 Lite

Re: Android OS *generalna diskusija*

Post od liman3 »

Green napisao:Sva tehnika uvek na engleskom, pa tako i telefoni. Srpski jednostavno nije prilagodjen za to.
Kod mene isti slučaj.
A kada mi neko da da mu podesim neku tehniku na srpskom ja sam potpuno izgubljen.

Sent from my Redmi Note 7 using Tapatalk

dejan87dex
Mobil fan
Mobil fan
Postovi: 441
Pridružio se: Sre, 12. Dec 2007. 01:41
:: Lumia
Lokacija: Pancevo

Re: Android OS *generalna diskusija*

Post od dejan87dex »

PetarVetar napisao:Kakvi crni podatci, podaci se piše

Poslato sa JSN-L21 pomoću Tapatoka
Hrvatski je blog.
Nokia N9 Cyan, Lumia 800 Black, Lumia 720 Black

PetarVetar
Mobil fan
Mobil fan
Postovi: 374
Pridružio se: Pet, 01. Avg 2014. 17:27
:: Samsung S20+
Lokacija: Jagodina

Re: Android OS *generalna diskusija*

Post od PetarVetar »

Nigde ne mogu da nađem onaj Smart magazin i tužan sam. Je l' moguće da su ga ukinuli posle prvog broja?

Poslato sa JSN-L21 pomoću Tapatoka

Evindzer
Prijatelj foruma
Prijatelj foruma
Postovi: 9942
Pridružio se: Ned, 24. Avg 2014. 20:07
:: Samsung Beleška 10
:: Široka Noklica

Re: Android OS *generalna diskusija*

Post od Evindzer »

Braćo, jel' postoji ikakva šansa da se na AO (dizgori [emoji23]) uklone ona idiotska iskačuća obaveštenja za skrinšot i bateriju kad padne na 15%?
Podešavanja pročešljah, ali rešenje ne nađoh. [emoji854][img]https://uploads.tapatalk-cdn.com/201907 ... 8a10a2.jpg[/img]

sugarcoated_ass
Sertifikovani Trol
Sertifikovani Trol
Postovi: 7897
Pridružio se: Pet, 05. Nov 2010. 08:36
:: Samsung Galaxy A52s
:: Nokia 8.1
Lokacija: Novi Sad

Re: Android OS *generalna diskusija*

Post od sugarcoated_ass »

^Da.

Settings > Apps and Notifications > See All Apps > Tri Tačkice (Gore desno) > Show System > System UI > Notifications > Battery / Screenshots

Sent from my Nokia 8.1 using Tapatalk

Evindzer
Prijatelj foruma
Prijatelj foruma
Postovi: 9942
Pridružio se: Ned, 24. Avg 2014. 20:07
:: Samsung Beleška 10
:: Široka Noklica

Re: Android OS *generalna diskusija*

Post od Evindzer »

^ Hvala i živ bio, rujno vino pio! [emoji2]
Na Notari sam se lako snašao, ali na AO očigledno ne - i zato dizgori. [emoji38]

artifex
Mobil manijak
Mobil manijak
Postovi: 1703
Pridružio se: Pet, 07. Jan 2011. 00:11
:: Poco X3 NFC
Lokacija: Beograd,Srbija

Re: Android OS *generalna diskusija*

Post od artifex »

Evi, svaku notifikaciju u padajucem meniju možeš da stisnes i zadržiš. To ti daje opciju da onesposobiš notifikacije za tu app. Vrlo jednostavno u stvari

Sent from my Nokia 7 plus using Tapatalk

Evindzer
Prijatelj foruma
Prijatelj foruma
Postovi: 9942
Pridružio se: Ned, 24. Avg 2014. 20:07
:: Samsung Beleška 10
:: Široka Noklica

Re: Android OS *generalna diskusija*

Post od Evindzer »

^ Hvala, burazeru! [emoji1303][emoji2]
Zapravo, to sam nekad znao, ali su godine očigledno odradile svoje, pa se mnoge stvari
zaboravile... [emoji1787][emoji1787]

гари
V.I.P. MobilniSvet.com
V.I.P. MobilniSvet.com
Postovi: 4712
Pridružio se: Uto, 13. Sep 2016. 17:04
:: Xiaomi Mi A2 Lite
Lokacija: Novi Sad

Re: Android OS *generalna diskusija*

Post od гари »

Jel pokušavao da namesti ono Google Family, za deljenje kupljenih aplikacija sa porodicom? Ja probao da podesim, i s ovog Mi A2 Lite, i sa Samsung tableta, i na oba mi u nekom momentu da neku poruku, kao nekompatibilna zemlja i valuta. Inače je sve Srbija i RSD... Valjda nije da je to nedostupno za nas iz Srbije? [emoji19]

Sent from my Mi A2 Lite using Tapatalk

dejan87dex
Mobil fan
Mobil fan
Postovi: 441
Pridružio se: Sre, 12. Dec 2007. 01:41
:: Lumia
Lokacija: Pancevo

Re: Android OS *generalna diskusija*

Post od dejan87dex »

Rumor: HMD plans to remove Evenwell software from all Nokia devices
Stipe | 18/08/2019 | NOKIA, Phones | 6 Comments

Some time ago a site called Dontkillmyapp appeared that brought to attention that smartphone manufacturers begun using aggressive background tasks killers to improve battery life on their devices. For a period of time, Nokia smartphones had the worst grade regarding background task, but with the Pie update the situation was improved, and now Samsung and Huawei carry the title of unfriendliest phones regarding background tasks.

The app responsible for the aggressive handling of background process on Nokia smartphones came in a com.evenwell package. Users also discovered more apps from “evenwell” on their Nokia phones, that are responsible for handling various system tasks. Later it was discovered that “evenwell” apps were (co-)developed by HMD’s manufacturing partner FIH Mobile, probably to make sure that hardware and software function as they should.

With HMD now operating on a multi-ODM strategy, meaning FIH Mobile is no longer the sole manufacturer of Nokia smartphones, it shouldn’t come as a surprise that HMD in the process of replacing the “evenwell” solutions, probably with in-house solutions, as a recent rumor suggests.



Nokia Anew shared via Twitter that HMD Global is planning on removing Evenwell software from all devices, and that the first results should be seen with the Android Q update. The current Android Q beta build for Nokia 8.1 features evenwell packages, as it was pointed out in replies to his tweet, so it remains to be seen if the final version of Android Q will come with HMD’s “in-house” software solutions for all the things Evenwell handled.

If you ask me, outsourcing stuff is completely normal in today’s industry and what’s important is that the final product works great and that users don’t have to worry about the software on their devices. That said, I’m glad that HMD might be moving more into doing software, especially now that they abandoned the unique hardware differentiation of using aluminum bodies on their devices. In FIH’s H1 report it was stated that phones now differentiate more by software, so this might be a step in that direction. Time will tell.


:? a ostace na starijim verzijama droida?
Nokia N9 Cyan, Lumia 800 Black, Lumia 720 Black

artifex
Mobil manijak
Mobil manijak
Postovi: 1703
Pridružio se: Pet, 07. Jan 2011. 00:11
:: Poco X3 NFC
Lokacija: Beograd,Srbija

Re: Android OS *generalna diskusija*

Post od artifex »

Onesposobio sam sve te 'evenwell' gluposti davnih dana, ali svakako dobra vest što ce sama Nokia više pažnje posvetiti softveru. Moj neki osećaj je da su se dosta poboljšali na tom polju, bar što se moje nokie tiče.

Sent from my Nokia 7 plus using Tapatalk

sugarcoated_ass
Sertifikovani Trol
Sertifikovani Trol
Postovi: 7897
Pridružio se: Pet, 05. Nov 2010. 08:36
:: Samsung Galaxy A52s
:: Nokia 8.1
Lokacija: Novi Sad

Re: Android OS *generalna diskusija*

Post od sugarcoated_ass »

Nisam primetio neke probleme pa nisam ništa ni dirao, ali ako vi kažete da ne valjaju onda ok. [emoji16]

Sent from my Nokia 8.1 using Tapatalk

artifex
Mobil manijak
Mobil manijak
Postovi: 1703
Pridružio se: Pet, 07. Jan 2011. 00:11
:: Poco X3 NFC
Lokacija: Beograd,Srbija

Re: Android OS *generalna diskusija*

Post od artifex »

Meni se baterija poboljšala, za nekih sat i po - dva SoT. Te njihove aplikacije za 'očuvanje' baterije rade suprotno onom što im ime kaže jer su u sukobu sa guglovim servisima tog tipa(adaptive battery)Pritom imam osećaj da je telefon brzi i da drži više aplikacija u memoriji.
Postupak je vrlo jednostavan, ako nekog zanima šta sam konkretno uradio mogu da napišem u Nokia podforumu

Sent from my Nokia 7 plus using Tapatalk

Sale_M
Akcionar Mobilnog Sveta
Akcionar Mobilnog Sveta
Postovi: 15735
Pridružio se: Pet, 23. Nov 2007. 18:14
:: HUAWEI P40 Pro +
:: HUAWEI P40 Pro

Re: Android OS *generalna diskusija*

Post od Sale_M »

Napisi u temi o nasoj Nokiji.

Послато са Nokia 7 plus помоћу Тапатока
XIAOMI Mi 11 midnight grey
HUAWEI P40 Pro classic black
HUAWEI P40 Pro + ceramic white
HUAWEI P30 Pro breathing crystal
XIAOMI Redmi Note 10 Pro onyx grey
HUAWEI P20 Pro twilight violet

sugarcoated_ass
Sertifikovani Trol
Sertifikovani Trol
Postovi: 7897
Pridružio se: Pet, 05. Nov 2010. 08:36
:: Samsung Galaxy A52s
:: Nokia 8.1
Lokacija: Novi Sad

Re: Android OS *generalna diskusija*

Post od sugarcoated_ass »

artifex napisao:Meni se baterija poboljšala, za nekih sat i po - dva SoT. Te njihove aplikacije za 'očuvanje' baterije rade suprotno onom što im ime kaže jer su u sukobu sa guglovim servisima tog tipa(adaptive battery)Pritom imam osećaj da je telefon brzi i da drži više aplikacija u memoriji.
Postupak je vrlo jednostavan, ako nekog zanima šta sam konkretno uradio mogu da napišem u Nokia podforumu

Sent from my Nokia 7 plus using Tapatalk
Ja i ovako imam preko 7h SOT tako da ne verujem da mogu nešto više dobiti. Možda su na novijim modelima nešto drugačije odradili. [emoji846]

Sent from my Nokia 8.1 using Tapatalk

Sale_M
Akcionar Mobilnog Sveta
Akcionar Mobilnog Sveta
Postovi: 15735
Pridružio se: Pet, 23. Nov 2007. 18:14
:: HUAWEI P40 Pro +
:: HUAWEI P40 Pro

Re: Android OS *generalna diskusija*

Post od Sale_M »

Ma nesto su zeznuli 7 plus po mom misljenju kroz aodejte.Pre je moglo sa njim i po 8/9 sati Sot, sad oko 6.

Послато са Nokia 7 plus помоћу Тапатока
XIAOMI Mi 11 midnight grey
HUAWEI P40 Pro classic black
HUAWEI P40 Pro + ceramic white
HUAWEI P30 Pro breathing crystal
XIAOMI Redmi Note 10 Pro onyx grey
HUAWEI P20 Pro twilight violet

napalm death
Mobil manijak
Mobil manijak
Postovi: 1838
Pridružio se: Sub, 21. Okt 2006. 13:47

Re: Android OS *generalna diskusija*

Post od napalm death »

Ne znam da li je prava tema.

Vec duze vremna se patim sa Viberom preko WiFi. Kada je telefon na standby 5-10min, Viber ode na sleep bez obzira na wifi postavke na viberu. Tako da ne primam pozive dok poruke kasne 15min, par sati ili uopste ne stignu dok ne "aktiviram" telefon.

Da bi nakon dosta dosta guglanja skontao da ga Samsung gasi kroz "battery saving" opcije koje su poprilicno sakrivene.

Da se Viber ne bi gasio, potrebno ga je staviti na "white listu" u:

Settings->Search->Optimize battery usage>Optimize battery usage opet. Zatim odabrati "All" iz padajuceg menija a onda deaktivirati opciju, "kvaćicu" pored.

Nakon toga:

Device Care->Memory->Menu->Apps that aren't checked


Prije je bila opcija "Unmonitored Apps ". Sada je samsung i to sakrio. To bi trebala biti ova gore prva verzija, "apps not optimized".

Sada Viber ostane dosta duze aktivan. I nakon sat vremena ne koristenja telefona, dodje poruka ili poziv dok je to prije bilo unutar 10min. Preko 10min Viber postaje neaktivan.

Medjutim, Viber opet "zaspe" dok telefon ne koristim preko noci. Znaci tek kada prvi put uzmeme telefon u ruku, tako pristignu poslate poruke koje su poslate prije mozda sat-dva.

Mene zanima, da li postoji opcija da se forsira aktivacija Vibera? Odnosno, da li postoji jos neka skrivena metoda koja se moze deaktivirati, koja stavlja Viber na sleep nakon nekog vremena ?

Kod mene je konkretno J6 ali sam probao i druge Samsung telefone koji imaju up to date Pie i ista je situacija.

Odgovori