Android OS *generalna diskusija*

Pravila foruma
Android deo foruma posvećen je uopštenoj priči o svemu vezanom za operativni sistem.
Ukoliko želite da pogledate teme vezane za određeni model telefona, možete to uraditi preko sledećih prečica:
AcerAlcatelAsusDellHuaweiHTCLGMotorolaSamsungSony EricssonZTE
Odgovori
sugarcoated_ass
Sertifikovani Trol
Sertifikovani Trol
Postovi: 7897
Pridružio se: Pet, 05. Nov 2010. 08:36
:: Samsung Galaxy A52s
:: Nokia 8.1
Lokacija: Novi Sad

Re: Android OS *generalna diskusija*

Post od sugarcoated_ass »

Još nisi probao SwiftKey? [emoji14]

Sent from my Mi A1 using Tapatalk

Evindzer
Prijatelj foruma
Prijatelj foruma
Postovi: 9942
Pridružio se: Ned, 24. Avg 2014. 20:07
:: Samsung Beleška 10
:: Široka Noklica

Re: Android OS *generalna diskusija*

Post od Evindzer »

Odmah pri nameštanju telefona skinuo Gtastaturu i namestio oba srpska pisma sa svim slovima, kao i englesku verziju, zlu ne trebalo. [emoji38]
Pored toga, na jedan klik mi je prelazak sa Guglove na Samsungovu tastaturu, pošto ima neke karaktere koje Guglova nema, tako da sam obezbeđen. [emoji16]
Naravno, pre svega toga, isključen bilo kakav autokorekt, predikcija reči i slične splačine koje meni destruktivno utiču na psihičko blagostanje. [emoji1787]

dachakragujevac80
Expert
Expert
Postovi: 2328
Pridružio se: Sre, 03. Sep 2014. 16:44
:: Iphone 11 pro

Re: Android OS *generalna diskusija*

Post od dachakragujevac80 »

Između gboard-a,swiftkey-a i samsungove fabričke,ova poslednja je najpreciznija i ima najbolju predikciju,a nekad je bilo obrnuto skroz. Ali recimo na Pie,jedino samsungova "ne ide" skroz do dna ekrana (kad izbacis navigacijske tipke). [emoji4] Doduse,to je vrlo verovatno i namenski uradjeno,jer joj je sadasnja pozicija nekako prirodna za prste.

Послато са SM-G965F уз помоћ Тапатока

гари
V.I.P. MobilniSvet.com
V.I.P. MobilniSvet.com
Postovi: 4712
Pridružio se: Uto, 13. Sep 2016. 17:04
:: Xiaomi Mi A2 Lite
Lokacija: Novi Sad

Re: Android OS *generalna diskusija*

Post od гари »

Probao am SwiftKey, ali mi je i ona loša u odnosu na tastaturu na Windows 10 mobile recimo, i ipak mi je Gboard bolja. Ima po meni SwiftKey raznih nedostataka.

-Nakon što mi predikcija da neku reč, ako je pogrešna, ne mogu da je obrišem od jednom, nego slovo po slovo.
-Ima mogućnost da se briše cela reč, ali ona ako se uključi, onda ne može da se kuca sa swypom.
-Nakon tačke u rečenici kad se doda smajli, između njih doda razmak, i to mi je besmileno, i nervira me. :D
-Za kretanje unutar otkucanog teksta tastatura nudi jedino četiri strelice gore, dole, levo i desno, kao na nekom dumb telefonu, a pored toliko drugih mogućih rešenja.
-Ako se na primer otkuca reč sa malim početnim slovom, a treba da bude veliko, ne mogu da selektujem celu reč, pa na ono SHIFT dugme menjam reč kroz (sva slova mala) - (prvo slovo veliko) - (sva slova velika) - (sva slova mala).

Toliko sam se setio za sad.

Gajim nadu da će Gboard biti meni bolja kad uspem da joj unesem u rečnim milion reči koje joj fale. :)

yocasylver
Mobil manijak
Mobil manijak
Postovi: 1668
Pridružio se: Pet, 10. Okt 2008. 08:54
:: Huawei P40 Pro
Lokacija: Beograd

Re: Android OS *generalna diskusija*

Post od yocasylver »

Kad ti predikcija da rec ne a ne odgovarati tj nisi je uneo u polje reciom sma-a u gornjem polju gde ti nudi reci mozes celu obrisati.Samo drzis prst na rec i imas ponudu da li zelis da obrises tu rec.Nadam se da sam razumeo da to zelis?

гари
V.I.P. MobilniSvet.com
V.I.P. MobilniSvet.com
Postovi: 4712
Pridružio se: Uto, 13. Sep 2016. 17:04
:: Xiaomi Mi A2 Lite
Lokacija: Novi Sad

Re: Android OS *generalna diskusija*

Post od гари »

Probao, ali tako bi onda obrisao samo reč iz rečnika, a ovu izabranu bi zamenio nekom drugom. Na taj način, ako je to reč koju si ti ručno uneo recimo, bi verovatno sledeći put morao opet da je unosiš "peške", i da je dodaš u rečnik. To nagađam, ali se sa rečima koje su tu "fabrički" to ne dešava, one ipak ostaju.

Dakle, kad u liniji sa ponuđenim rečima zadržim prst na reči, izađe mi prozorčić sa:
Remove Prediction?
Do not predict "(moja reč)" again?
Pa OK ili Cancel.

Hvala na savetu, svakako nisam primetio da tako mogu da uklonim neku reč iz rečnika. Odmah sam primetio da slična fora radi i na Gboard. :)

Evindzer
Prijatelj foruma
Prijatelj foruma
Postovi: 9942
Pridružio se: Ned, 24. Avg 2014. 20:07
:: Samsung Beleška 10
:: Široka Noklica

Re: Android OS *generalna diskusija*

Post od Evindzer »

Gari, dođi kod mene na posao, imam sve objavljene tomove Rečnika SANU, Skokov Etimologijski iz doba SFRJ, Nikolićev Obratni, prve tri sveske Etimološkog (isto SANU) i, naravno, Rečnik MS - pa ćeš moći da izupisuješ koliko ti volja. [emoji16][emoji16]
A kad smo kod dragog nam pokojnog W10M (i WP8, pokoj mu duši) [emoji1787], i dan-danas jedina stvar koja je genijalna i radi savršeno jeste MS-ova tastatura. Ako je ikad urade za Android, skinuću je i pre nego što stigne u Gugl Plej. [emoji38]

yocasylver
Mobil manijak
Mobil manijak
Postovi: 1668
Pridružio se: Pet, 10. Okt 2008. 08:54
:: Huawei P40 Pro
Lokacija: Beograd

Re: Android OS *generalna diskusija*

Post od yocasylver »

Malopre sam video da posle update na Pie nema da se bira folder sa vise slika koje se menjaju za desktop vec moze da se stavi samo jedna.Ranije mi se svidjalo kad se svakog dana menjaju slike.

гари
V.I.P. MobilniSvet.com
V.I.P. MobilniSvet.com
Postovi: 4712
Pridružio se: Uto, 13. Sep 2016. 17:04
:: Xiaomi Mi A2 Lite
Lokacija: Novi Sad

Re: Android OS *generalna diskusija*

Post od гари »

Evi, ali spremi i Rečnik srpskih govora Vojvodine. :D

Evindzer
Prijatelj foruma
Prijatelj foruma
Postovi: 9942
Pridružio se: Ned, 24. Avg 2014. 20:07
:: Samsung Beleška 10
:: Široka Noklica

Re: Android OS *generalna diskusija*

Post od Evindzer »

Nemam ga, a i to je dijalekatski rečnik (kao i svi koji su rečnici nekih govora ili nekih areala, oblasti ili kako god da ih nazovu), a ono gore su sve rečnici književnog jezika. [emoji6]

гари
V.I.P. MobilniSvet.com
V.I.P. MobilniSvet.com
Postovi: 4712
Pridružio se: Uto, 13. Sep 2016. 17:04
:: Xiaomi Mi A2 Lite
Lokacija: Novi Sad

Re: Android OS *generalna diskusija*

Post od гари »

Ja neću pljunuti svom "arealu" u lice prihvatajući reči književnog jezika kao jedine. :D

Drafer
Mobil manijak
Mobil manijak
Postovi: 1053
Pridružio se: Sre, 26. Feb 2014. 15:04
:: Srpska Crnja
:: Xiaomi Mi 11i
Kontakt:

Re: Android OS *generalna diskusija*

Post od Drafer »

Ni jedna tastatura nije za nas dobra niti će biti u skorijoj budućnosti.
To je jer imamo mnogo padeža, a ove tastature su napravljene pretežno za amerikance i ostale koji koriste engleski jezik koji ni nema padeže.

Ja trenutno imam SwiftKey, čim sam ga instalirao kopirao sam mu oko desetak knjiga i primetio da uvek ima istu bazu reči koja se sada ne može videti, bilo je da kada stignem do 15.000 reči oni obrišu one ranije i imam 7500 i onda u krug.
Nema više te opcije da možemo videti broj reči, ali vidim da mi svaki čas nešto fali što znam da sam ubacio ranije
Android 12

Evindzer
Prijatelj foruma
Prijatelj foruma
Postovi: 9942
Pridružio se: Ned, 24. Avg 2014. 20:07
:: Samsung Beleška 10
:: Široka Noklica

Re: Android OS *generalna diskusija*

Post od Evindzer »

гари napisao:Ja neću pljunuti svom "arealu" u lice prihvatajući reči književnog jezika kao jedine. :D
Ko je rekao da su jedine? Dijalektizmi, kao reči, izrazi ili fraze, nisu obavezno isključeni iz leksike književnog jezika - ali o svemu tome možemo u temi o pravopisu, da nas Nemanja ne bi počistio sa foruma. [emoji854]

гари
V.I.P. MobilniSvet.com
V.I.P. MobilniSvet.com
Postovi: 4712
Pridružio se: Uto, 13. Sep 2016. 17:04
:: Xiaomi Mi A2 Lite
Lokacija: Novi Sad

Re: Android OS *generalna diskusija*

Post od гари »

Ima nekih tvrdoglavih koji kažu. Ali, agreed. :D

@Drafer
E, vidiš, a do sad sam mislio sa su to bagovi na tastaturi kad nestanu neke reči. U principu, ipak mogu tastature odlično da rade i na swipu uz naše padeže, samo da njihovi developeri uvaže da zbog toga nama treba dozvoliti da nam ostane više reči. A i bez obzira na te velike brojke, ipak mi na kraju ručno dodamo neki "omanji" skup reči koje češće koristimo. No i da dodamo vremenom mnogo više, skup reči koje najčešće pišemo i nije toliko velik, i tastatura može da pretpostavlja da skoro svaki put hoćeš da ukucaš neku od čestih reči, pa bi i time bili svi zadovoljni. Koga je briga što ti nije prepoznao reč koju napišeš jednom u sto godina. :) Pored toga, tu su i fraze koje pamti aplikacija - šta češće ubacuješ nakon nekog niza reči.

Drafer
Mobil manijak
Mobil manijak
Postovi: 1053
Pridružio se: Sre, 26. Feb 2014. 15:04
:: Srpska Crnja
:: Xiaomi Mi 11i
Kontakt:

Re: Android OS *generalna diskusija*

Post od Drafer »

Ma jok, nikakav skup reči ti nije dovoljan za samo 10.000 - 15000 reči.

Ja koristim ovu tastaturu ceć oko dve godine i nema taj skup reči koji najčešće koristim jer se brzo potisnu novim rečima.
Brojeve čak brišem da mi ne zauzimaju mesto, ali ne vredi... Tih oko 10.000 - 15.000 je jako malo za nas.

Mogu da zamislim samo kako je ljudima u Estoniji, oni imaju 14 padeža, to je isto kao kada bi ova tastatura kod nas mogla da prima oko 3.000 - 4.000 reči pa bukvalno svakih dva dana jednu istu reč da upisuješ kao novu ili još gore kada upišem nešto a ona me pogrešno prepravi pa se to pošalje, a toga imam skoro svakog dana.
Android 12

Evindzer
Prijatelj foruma
Prijatelj foruma
Postovi: 9942
Pridružio se: Ned, 24. Avg 2014. 20:07
:: Samsung Beleška 10
:: Široka Noklica

Re: Android OS *generalna diskusija*

Post od Evindzer »

Braćo, ima li Android 9 difoltnu tamnu temu? Da zatamni sve kad se zavesica povuče naniže, kao i pozadinu u podešavanjima, aplikacijama za telefonski poziv, SMS itd. U Novi nisam našao tu mogućnost za Oreo.

dachakragujevac80
Expert
Expert
Postovi: 2328
Pridružio se: Sre, 03. Sep 2014. 16:44
:: Iphone 11 pro

Re: Android OS *generalna diskusija*

Post od dachakragujevac80 »

Ima! Svetla i tamna. Ja upravo koristim tamnu.SlikaSlikaSlikaSlika

Послато са SM-G965F уз помоћ Тапатока

гари
V.I.P. MobilniSvet.com
V.I.P. MobilniSvet.com
Postovi: 4712
Pridružio se: Uto, 13. Sep 2016. 17:04
:: Xiaomi Mi A2 Lite
Lokacija: Novi Sad

Re: Android OS *generalna diskusija*

Post od гари »

Jel to za čist Android? Ja kod sebe ne vidim opciju da zatamnim i podešavanja. Izaberem tamnu temu u (glavnim) podešavanjima, pa šta se zatamni, zatamni.

Sent from my Mi A2 Lite using Tapatalk

Evindzer
Prijatelj foruma
Prijatelj foruma
Postovi: 9942
Pridružio se: Ned, 24. Avg 2014. 20:07
:: Samsung Beleška 10
:: Široka Noklica

Re: Android OS *generalna diskusija*

Post od Evindzer »

Dačo, to je odlično, ali na Nokiji koja je na AO, kao ni kod Garija - nema.
SlikaSlika

гари
V.I.P. MobilniSvet.com
V.I.P. MobilniSvet.com
Postovi: 4712
Pridružio se: Uto, 13. Sep 2016. 17:04
:: Xiaomi Mi A2 Lite
Lokacija: Novi Sad

Re: Android OS *generalna diskusija*

Post od гари »

E, ali action center može da se zatamni. On standardno menja boju u skladu sa pozadinom, ali može da se stavi da budu action center I app drawer da budu tamni bez obzira. Mislim da sam ja to sebi tako podesio.

Sent from my Mi A2 Lite using Tapatalk

Odgovori