Particionisanje memorijske kartice

Pravila foruma
Android deo foruma posvećen je uopštenoj priči o svemu vezanom za operativni sistem.
Ukoliko želite da pogledate teme vezane za određeni model telefona, možete to uraditi preko sledećih prečica:
AcerAlcatelAsusDellHuaweiHTCLGMotorolaSamsungSony EricssonZTE
Miškoni
Administrator
Administrator
Postovi: 4096
Pridružio se: Pet, 30. Jul 2004. 07:08
:: Samsung S7
:: Huawei Y6
Lokacija: Beograd

Particionisanje memorijske kartice

Post od Miškoni »

Evo par saveta kako podeliti memorijsku karticu na kompjuteru sa Windows OS-om. Postoji nekoliko načina, odaberite koji vam je zgodniji. Možete izabrati pravljenje boot-abilnog USB fleš diska ili boot-abilan CD-rom. Obe varijante mogu da posluže za dizanje "GParted Live" paketa ili za podizanje kompletnog Linux Ubuntu okruženja.

Što se tiče konkretnog particionisanja kartice, kreiraju se dve primarne particije, prva kao FAT32 i druga kao EXT3.

Ako vam je dovoljan samo GParted Live (Gnome Partition Editor), možete ga preuzeti odavde: gparted-live-0.7.0-4.iso 118MB
Na linku ispod su uputstva za prebacivanje, ako vam nešto nije jasno - pitajte slobodno.
http://gparted.sourceforge.net/livecd.php
Prilikom podizanja ćete izabrati "GParted Live (Default Settings)", zatim za tastaturu "Don't touch keymap", za jezik "33" ili koji god vam odgovara i na kraju "0" (nula) za automatsko pokretanje programa.

Za kompletan Ubuntu Desktop Edition skoknite na http://www.ubuntu.com/desktop/get-ubuntu/download.
Trenutna verzija je 10.10, veličina 693MB i u produžetku strane imate sva potrebna uputstva. Naravno, ukoliko se ne snađete - pitajte.
Kada se podigne Ubuntu (izabraćete Try Ubuntu), GParted Partition Editor se nalazi pod System>Administration.

Vodite računa da sa desne strane izaberete memorijsku karticu a ne neki od HDD-ova. Ona je obično poslednja u nizu, označena kao /dev/sdb ili sdc ili sdd, itd, u zavisnosti od broja diskova u kompjuteru. U zagradi je prikazan ukupan kapacitet kartice. Ako već postoji neka particija na kartici, morate da uradite unmount pre brisanja i kreiranja novih particija. Desnim klikom na particiju dobijate sve potrebne opcije, za unmount, brisanje, itd. Dakle, prvo odradite "unmount", pa brisanje, zatim klik na "unallocated", izaberite "new", u novom prozoru podesite željenu veličinu nove particije koja će biti na početku kartice kao primarna FAT32. Ostavite recimo 1GB slobodno za drugu EXT3 particiju. Ako je kartica manjeg kapaciteta, 2 ili 4GB, možete ostaviti i 512 ili 640MB. Pošto ste kliknuli na "Add" za prvu particiju, desni klik na ostatak slobodnog prostora, ponovo "new", izaberite EXT3 kao primarnu i opet klik na "Add". Ostaje samo da "štiklirate" zelenu "Apply All Operations" opciju i to je to.

Što se tiče prebacivanja podataka sa stare na novu karticu, nadovezaće se okoreli "Androidaši"... ;)

Ninolina
Moderator
Moderator
Postovi: 4203
Pridružio se: Sre, 07. Dec 2005. 08:42
:: Galaxy Note 9 White
:: Galaxy Watch Active2
Lokacija: Beograd

Post od Ninolina »

Miškoni, super uputstvo :) Ja nazalost nisam imala vremena da ga ovako pripremim pa tebi mnogo hvala na ovome :) Uglavnom sam na forumu preko telefona pa mi nije zgodno da ovoliko pisem..;)

Za prebacivanje podataka sluzi Nandroid Backup..:) Na ovako particionisanu karticu prebacite prvo podatke sa FAT32 particije, a zatim iz recovery-ja vratite Backup..:) U principu, najtezi deo je particionisanje.. Ostalo vam je uglavnom vec poznato..;)
*** ALL WHITE with Teddy *** GALAXY NOTE 9 White Snapdragon *** GALAXY WATCH ACTIVE 2 Aluminum 44mm ***

Evil_Zo
Entuzijasta
Entuzijasta
Postovi: 220
Pridružio se: Pet, 23. Sep 2005. 13:54
Lokacija: Beograd i Herceg Novi
Kontakt:

Post od Evil_Zo »

Puno hvala za ovo uputstvo!

Napravio sam problem sa svojom karticom i particijama i ovom metodom sam sve savrseno odradio, sada sve radi perfektno!

Miškoni
Administrator
Administrator
Postovi: 4096
Pridružio se: Pet, 30. Jul 2004. 07:08
:: Samsung S7
:: Huawei Y6
Lokacija: Beograd

Post od Miškoni »

Evil_Zo, nema na čemu! :)
Kakav si problem konkretno imao?

Evil_Zo
Entuzijasta
Entuzijasta
Postovi: 220
Pridružio se: Pet, 23. Sep 2005. 13:54
Lokacija: Beograd i Herceg Novi
Kontakt:

Post od Evil_Zo »

Pokusao sam da particionisem karticu iz Recovery mod-a (telefon je Samsung I5700 Galaxy Spica), tu sam umjesto 512 MB napravio particiju od 256 MB zbog cudnih podesavanja (i dalje mi nije jasno kako su oni to zamislili). Pri tom, telefon mi je prijavio da na toj novoj particiji vidi svega 49 MB... Onda sam htio da uradim sve to ponovo ali djavola, em ne mogu da pristupim novoj particiji preko kompa, em kada je formatiram u FAT32 telefon nece da je prepozna pa sam je formatirao u telefonu, a on je particionise u FAT umjesto FAT32... Agonija :)

Mirko BGD
Mobil manijak
Mobil manijak
Postovi: 1893
Pridružio se: Uto, 01. Jun 2004. 21:46
:: samsung s8 plus
Lokacija: Beograd
Kontakt:

Post od Mirko BGD »

uspeo sam :)

stavio sam za fat32 1gb , za ext3 sam stavio 512mb, posto mi je ukupna velicina kartice 4gb :)

ubacio sam karticu u mob i malo duze je trebalo da se mob ukljuci, i sada mi je ne vidi kao karticu vec vidi samo 1gb prostora :)

sta se desilo sa preostalih 3gb? sta sam dobio ovim postupkom? da li je potrebno da reinstaliram ROM ponovo da bi sve ovo imalo efekta?

edit

sorry na glupim pitanjima ali sam jos uvek nov u ovom svetu :)

Miškoni
Administrator
Administrator
Postovi: 4096
Pridružio se: Pet, 30. Jul 2004. 07:08
:: Samsung S7
:: Huawei Y6
Lokacija: Beograd

Post od Miškoni »

Mirko BGD, mob prikazuje samo tu FAT32 particiju od 1GB. Što bi rekli u vojsci - "ostav". :wink: Odradi ponovo particionisanje, ali stavi da EXT3 bude 1GB a ostatak će biti FAT32.

Mirko BGD
Mobil manijak
Mobil manijak
Postovi: 1893
Pridružio se: Uto, 01. Jun 2004. 21:46
:: samsung s8 plus
Lokacija: Beograd
Kontakt:

Post od Mirko BGD »

Miškoni, HVALA PUNO!!!!! e sad kaži mi samo još ovo, sve programe i aplikacije koje instaliram od sad pa nadalje, s obzirom da imam leedroid rom i u njemu app2sd, oće li ići automatski na karticu?

Miškoni
Administrator
Administrator
Postovi: 4096
Pridružio se: Pet, 30. Jul 2004. 07:08
:: Samsung S7
:: Huawei Y6
Lokacija: Beograd

Post od Miškoni »

Sve što može da ide automatski, ići će na karticu. Naravno, nešto uvek završi i u internoj memoriji ali mislim da nećeš imati problema sa tim, bar ne u neko dogledno vreme. Radi se na patch-u koji bi trebalo da prebaci i "DATA" particiju na karticu, pa će valjda i taj problem sa manjkom interne memorije biti konačno rešen. Mada će to najverovatnije dovesti do nekih drugih problema tipa - telefon neće moći da radi bez memorijske kartice. Otom - potom.

Mirko BGD
Mobil manijak
Mobil manijak
Postovi: 1893
Pridružio se: Uto, 01. Jun 2004. 21:46
:: samsung s8 plus
Lokacija: Beograd
Kontakt:

Post od Mirko BGD »

odradio sam tako, znači stavio sam 1GB ext3 i ostatak memorije fat32! kada sam upalio mob, svi podaci su mi se izrisali, i telefon je startovao bukvalno kao nov! i to je ok, međutim nigde ne mogu da nađem Market :(

edit

u medjuvremenu sam ponovo sve odradio, i vise mob nece da mi startuje sa karticom, samo bez :(

Nikola031
Mobil manijak
Mobil manijak
Postovi: 1558
Pridružio se: Pon, 06. Okt 2008. 20:25
:: Lumia 640 Dual SIM
Lokacija: Ужичка република
Kontakt:

Post od Nikola031 »

Kako se proverava slobodna memorija na ext3 particiji? Imam RCMixHD v0.14 ROM koji ima ubačen A2SD.
Sony Ericsson prototypes: G702 (BeiBei), W707 (Alicia), 3x M610i (Lizzy)

Vlada Zem
Expert
Expert
Postovi: 3380
Pridružio se: Ned, 14. Maj 2006. 13:25
:: N9
Lokacija: Zemun

Post od Vlada Zem »

Mirko BGD, ako ti ovo 'pravi' probleme, zasto jednostavno ne uradis 'simple hack' (opisan u temi) na svom Desire i sve app lepo smestas na SD (ide nesto malo i na internu memoriju, nebitno).
pozz
zvezde granda ne mogu u mp3 ali mogu u 3pm

Ninolina
Moderator
Moderator
Postovi: 4203
Pridružio se: Sre, 07. Dec 2005. 08:42
:: Galaxy Note 9 White
:: Galaxy Watch Active2
Lokacija: Beograd

Post od Ninolina »

Nikola031, za proveru memorije na ext particiji možeš koristiti Quick System Info Pro.. a i u novoj verziji Titanium backupa postoji ta opcija.. :)

Mirko BGD, proveri da ti se nije mozda opet desio USB brick.. jel mozes iz Recovery-ja da pristupis kartici?
*** ALL WHITE with Teddy *** GALAXY NOTE 9 White Snapdragon *** GALAXY WATCH ACTIVE 2 Aluminum 44mm ***

Mirko BGD
Mobil manijak
Mobil manijak
Postovi: 1893
Pridružio se: Uto, 01. Jun 2004. 21:46
:: samsung s8 plus
Lokacija: Beograd
Kontakt:

Post od Mirko BGD »

resio sam problem, mislim da je greska bila u tome sto sam prvo kreirao ext3 particiju, pa tek onda fat32, sada sam ponovo to uradio obrnutim redom i funkcionise! inace, imao sam problem, nestao mi je market i rom je poceo strasno da se tripuje, pa sam ga ponovo reinstalirao i instalirao update 2.3a. Baterija mi duze traje, ali mi neke stvari kao recimo weather news na home screenu ne rade :(

Miškoni
Administrator
Administrator
Postovi: 4096
Pridružio se: Pet, 30. Jul 2004. 07:08
:: Samsung S7
:: Huawei Y6
Lokacija: Beograd

Post od Miškoni »

Eh, bre Mirko, stvarno si... :lol:
Razmišljao sam da ti napomenem da obratiš pažnju na redosled particija ali rekoh, u prvom postu sve lepo piše, nema potrebe da ponavljam... :roll:

Pera Detlic
Mobil manijak
Mobil manijak
Postovi: 1169
Pridružio se: Pon, 21. Dec 2009. 13:45
:: HTC One [m8]
Lokacija: Beograd

Post od Pera Detlic »

jel moze neko da mi objasni malo... posto imam sad problem sa malo interne memorije za Apps, pa bih napravio ono apps2sd... eh sad skapirao sam da je za to potrebno particionisati SD, ali da li za apps2sd treba raditi po ovom uputstvu, i posle samo instaliram program apps2sd i to je to, ili kako??

i da li je problem sto imam vec par aplikacija na SD-u preko fabrickog apps2sd-a na Froyo-u (WildPuzzleROM)
Samo nek se rolaju....sarme.

tomas.hokenberi
Moderator
Moderator
Postovi: 4747
Pridružio se: Pon, 03. Sep 2007. 18:02
:: Samsung GalaxyNote20
Lokacija: Beograd

Post od tomas.hokenberi »

Pera Detlic, pa ako imas Froyo nije ti neophodno particionisanje, mozes prebaciti sve "nekriticne" aplikacije na microSD. Potrazi neki manager aplikacija za Froyo.
Pravila otvaranja tema i davanja odgovora
Samsung SM-N980F Galaxy Note 20 256GB
Samsung SM-T870 Galaxy Tab S7 + Transcend 512GB

Pera Detlic
Mobil manijak
Mobil manijak
Postovi: 1169
Pridružio se: Pon, 21. Dec 2009. 13:45
:: HTC One [m8]
Lokacija: Beograd

Post od Pera Detlic »

tomas.hokenberi, definisi 'nekriticne'...
Ono sto trenutno mogu da prebacim je bedno... Od ukupno 15ak app, 4 je na kartici... A s obzirom da je tih 15ak maltene najosnovnije, ne mogu da instaliram nista za 'svoju dusu'... Jer mi ne dozvoljava... Trazi jos da obrisem neke od tih...
Samo nek se rolaju....sarme.

tomas.hokenberi
Moderator
Moderator
Postovi: 4747
Pridružio se: Pon, 03. Sep 2007. 18:02
:: Samsung GalaxyNote20
Lokacija: Beograd

Post od tomas.hokenberi »

Pera Detlic, "nekriticne" su one aplikacije koje nece onemoguciti podizanje Android sistema ako izvadis karticu ili se ona pokvari/osteti.
Pravila otvaranja tema i davanja odgovora
Samsung SM-N980F Galaxy Note 20 256GB
Samsung SM-T870 Galaxy Tab S7 + Transcend 512GB

Pera Detlic
Mobil manijak
Mobil manijak
Postovi: 1169
Pridružio se: Pon, 21. Dec 2009. 13:45
:: HTC One [m8]
Lokacija: Beograd

Post od Pera Detlic »

znaci sve one koje sam ja naknadno instalirao preko marketa ili rucno... one koje su dosle sa ROM-om ne bih ni dirao...

ok, od tih 'nekriticnih' ne mogu sve da prebacim.. (ili mogu? kako?) :wacko:
Samo nek se rolaju....sarme.

Odgovori