Ubuntu na Androidu?

Pravila foruma
Android deo foruma posvećen je uopštenoj priči o svemu vezanom za operativni sistem.
Ukoliko želite da pogledate teme vezane za određeni model telefona, možete to uraditi preko sledećih prečica:
AcerAlcatelAsusDellHuaweiHTCLGMotorolaSamsungSony EricssonZTE
Azimuth
Moderator
Moderator
Postovi: 11610
Pridružio se: Sub, 27. Jan 2007. 20:58
:: Note 8 DS
Lokacija: Novi Sad

Ubuntu na Androidu?

Post od Azimuth »

Naleteh na ovaj clanak pa da podelim sa vama.
Sta mislite uopste o ovome?

http://mint-srbija.com/2012/02/21/ubuntu-na-androidu/

sugarcoated_ass
Sertifikovani Trol
Sertifikovani Trol
Postovi: 7897
Pridružio se: Pet, 05. Nov 2010. 08:36
:: Samsung Galaxy A52s
:: Nokia 8.1
Lokacija: Novi Sad

Re: Ubuntu na Androidu?

Post od sugarcoated_ass »

Azimuth, cool, cool. :)
Zvuci zanimljivo, ali kako ce se pokazati u praksi je vec druga prica. :)
Samo sto bih ja umesto Unity ubacio Gnome3 posto mi je vise Touch Friendly, ako se tako mogu izraziti. 8)

Azimuth
Moderator
Moderator
Postovi: 11610
Pridružio se: Sub, 27. Jan 2007. 20:58
:: Note 8 DS
Lokacija: Novi Sad

Re: Ubuntu na Androidu?

Post od Azimuth »

Ne znam, videcemo kako ce sve izgledati. Definitivno mi se svidja ideja.
OStaje da sacekamo jos koji dan pa da probamo i to cudo 8)

toda81
Prijatelj foruma
Prijatelj foruma
Postovi: 8679
Pridružio se: Ned, 11. Nov 2007. 17:35
:: Note 4 N9100 dual
Lokacija: Požarevac

Одг: Ubuntu na Androidu?

Post od toda81 »

Ovo je veoma interesantno. Jedva cekam da vidim ovo na delu
Note IV N9100 dual

mpetrovickg
Neredovni učesnik
Neredovni učesnik
Postovi: 83
Pridružio se: Čet, 16. Avg 2012. 12:14
:: Nokia Lumia 730
Lokacija: Zemlja piva ;)

Re: Ubuntu na Androidu?

Post od mpetrovickg »

Mnogo dobra ideja, samo sto nece skorije da zazivi :/

Ja bih najvise voleo da postoji opcija za gnome 2 ili za XCE okruzenje. :)

gargamel4
Expert
Expert
Postovi: 2746
Pridružio se: Čet, 02. Mar 2006. 08:37
Lokacija: Beograd

Re: Ubuntu na Androidu?

Post od gargamel4 »

Na telefonu nema dovoljno USBova da bi bio host uređaj :D
Ako Vam je dobro, onda ništa[/url]
Samsung A70, KZ AS10 wireless, Garmin Fenix 6X PRO

mpetrovickg
Neredovni učesnik
Neredovni učesnik
Postovi: 83
Pridružio se: Čet, 16. Avg 2012. 12:14
:: Nokia Lumia 730
Lokacija: Zemlja piva ;)

Re: Ubuntu na Androidu?

Post od mpetrovickg »

Zasta ce ti usb portovi? Valjda je dovoljan jedan za ekran, a tastatura i mis mogu preko bt.

gargamel4
Expert
Expert
Postovi: 2746
Pridružio se: Čet, 02. Mar 2006. 08:37
Lokacija: Beograd

Re: Ubuntu na Androidu?

Post od gargamel4 »

Nisi obratio pažnju na smajlija, mada je u suštini tačno to što sam rekao. Većina nas ima USB miševe i tastature i malo bi nas bilo spremno da da je novih 50ak evra za BT periferije, mada je to manje bitno; poenta je da ne možeš ništa dodatno da nakačiš na telefon da bi bio host uređaj. Ali je svakako ironija da ovi telefoni mogu da pokreću ozbiljan desktop OS koji bi teoretski mogli da pokrenu programe tipa iTunes-a i Zune-a koji su hostovi konkurentskim telefonima. I sam uskoro prelazim na Mint da malo uđem i u taj svet i uporedim ga sa Windowsom iz prve ruke.
Ako Vam je dobro, onda ništa[/url]
Samsung A70, KZ AS10 wireless, Garmin Fenix 6X PRO

mpetrovickg
Neredovni učesnik
Neredovni učesnik
Postovi: 83
Pridružio se: Čet, 16. Avg 2012. 12:14
:: Nokia Lumia 730
Lokacija: Zemlja piva ;)

Re: Ubuntu na Androidu?

Post od mpetrovickg »

gargamel4 napisao:Nisi obratio pažnju na smajlija, mada je u suštini tačno to što sam rekao.
Nisam obratio paznju. :D
gargamel4 napisao:Većina nas ima USB miševe i tastature i malo bi nas bilo spremno da da je novih 50ak evra za BT periferije, mada je to manje bitno; poenta je da ne možeš ništa dodatno da nakačiš na telefon da bi bio host uređaj.
Zavisi sta planiras sve da radis sa njim. Meni za sada treba samo da mogu nekako da povezem mobilni sa ekranom. Posto cesto putujem, dosta bi mi znacilo da ne moram da vucem laptop vec samo prikacim na neki ekran i teraj. :)
Kad smo vec kod toga, jel postoji mogucnost da moj Samsung Galaxy Ace 2 (ima samo micro USB i nema hdmi) povezem sa nekim vecim ekranom i da gledam na njemu slike i sl.?

gargamel4 napisao:Ali je svakako ironija da ovi telefoni mogu da pokreću ozbiljan desktop OS koji bi teoretski mogli da pokrenu programe tipa iTunes-a i Zune-a koji su hostovi konkurentskim telefonima.
Poceo sam da pratim razvoj ove aplikacije cim se pojavilo na netu(omgubuntu.co.uk i sl. sajtovi) i mogu da kazem da mi se svidja ideja. Kad povezes sa ekranom i periferijama, dobijas funkcionalan PC koji moze da posluzi kada nije u blizini primaran racunar. Jedina mana je sto je za nijansu sporiji Unity na njemu nego na laptopu.

gargamel4 napisao:I sam uskoro prelazim na Mint da malo uđem i u taj svet i uporedim ga sa Windowsom iz prve ruke.
ja sam aktivno koristio ubuntu od 2008. i na zalost, morao sam da "prikocim" jer imam krs od laptopa... :/

gargamel4
Expert
Expert
Postovi: 2746
Pridružio se: Čet, 02. Mar 2006. 08:37
Lokacija: Beograd

Re: Ubuntu na Androidu?

Post od gargamel4 »

ACE je suviše slab za ovako nešto, tim pre što nema mini HDMI koji inače služi za povezivanje sa TVom i prenosi i sliku i zvuk, i postoji na telefonima koji su sposobni da puste video sadržaj u HD (720p ili 1080p) rezoluciji, a preko USBa ne postoji ta mogućnost.
Ako Vam je dobro, onda ništa[/url]
Samsung A70, KZ AS10 wireless, Garmin Fenix 6X PRO

Lobachewsky
Gatekeeper
Gatekeeper
Postovi: 3758
Pridružio se: Uto, 30. Avg 2005. 07:56
:: Huawei P20 lite DS
Lokacija: Dunavska obala

Re: Ubuntu na Androidu?

Post od Lobachewsky »

Ne mogu da skontam gde ovde prestaje marketing i senzacija, a pocinje realno stanje stvari. Da li oni zaista planiraju da omoguce pravi ubuntu na android uredjajima ili dobijamo samo jos jedan phone OS sa desktop imenom?
Ako je pravi ubuntu, jel to znaci da me ceka pravi multitasking na telefonu (dosta mi je vise marketinga, ovo na androidu je sve samo ne multitasking, a android ga satro ima, mogu da zamislim na sta lici tamo gde ga nema)? Za mene je to dovoljan razlog da instaliram ubuntu. E sad, nisam ja neki linuksas, ali kad nece microsoft da prebaci pravu osmicu na telefone, nego mi se tu zamlacuje sa nekim poluproizvodima, onda bih vrlo rado koristio i linuks.
Dalje, pc su x86 procesori, na telefonima su arm. Da li cu moci da koristim standardne linuks programe kao na desktopu, ili cu sada morati da jurim arm verzije? Jer ako je tako, nisam bas siguran da li ce arm zaliha programa moci da se poredi sa x86 zalihom.
Ne znam, ovo je previse dobro da bi bilo istinito. Telefoni, ma koliko bili "smart", daleko su oni jos uvek od nekog funkcionalnog i nezavisnog sistema, ovo bi zaista bila senzacija. Po meni i IT dogadjaj godine maltene.
Vip Neo 3 + Vip Net 100 GB, dual sim

Baraba
Akcionar Mobilnog Sveta
Akcionar Mobilnog Sveta
Postovi: 11008
Pridružio se: Ned, 08. Feb 2009. 04:06
:: Ivan I. na Kupujem
:: Prodajem

Re: Ubuntu na Androidu?

Post od Baraba »

Za sada se zna ovo:
http://www.androidcentral.com/developer ... xus-feb-21
Znači developer preview Linux Ubuntu 21.februara. Blizu je to :)

toda81
Prijatelj foruma
Prijatelj foruma
Postovi: 8679
Pridružio se: Ned, 11. Nov 2007. 17:35
:: Note 4 N9100 dual
Lokacija: Požarevac

Одг: Ubuntu na Androidu?

Post od toda81 »

Bilo bi lepo kada bi to funkcionisalo kako treba
Note IV N9100 dual

iKe
Mobil manijak
Mobil manijak
Postovi: 1289
Pridružio se: Čet, 18. Mar 2010. 20:57
:: S6 edge
:: Nexus 7 2013
Lokacija: Sokobanja

Re: Ubuntu na Androidu?

Post od iKe »

The Member formerly known as L.S.I. .... Genuine vanilla ice cream sandwich... Nexus Prime

Cooomi
Mobil manijak
Mobil manijak
Postovi: 1257
Pridružio se: Sre, 23. Jul 2008. 16:28
:: iPhone 13 mini
Lokacija: Srbija - Nemačka

Re: Ubuntu na Androidu?

Post od Cooomi »

Ljudi šta se trenutno dešava sa Ubuntuom? Bila je pre par meseci aktivna priča za Ubuntu Edge, i prikupljali su neke pare i šta ja znam, ali od tada se sve pritajilo.. Ima li nekih novih informacija i je l' možemo da očekujemo Ubuntu Touch public na Nexus 5 i da počnu da se probijaju već jednom?

Chobby88
Mobil manijak
Mobil manijak
Postovi: 1247
Pridružio se: Uto, 12. Jun 2012. 22:27
:: LG Nexus 5X

Re: Ubuntu na Androidu?

Post od Chobby88 »

Za nexus 4 imas stable build na xda .
Poslednja izmena od Lobachewsky u Sre, 20. Avg 2014. 15:36, izmenjeno 1 put ukupno.
Rezlog: Izbegavaj da komentarisanjem pravila 60 karaktera dopunjujes do potrebnih 60 karaktera. Budi kreativniji.

Odgovori