I/O 2014: Android L, Auto, Wear, TV. Kako vam se cini?

Pravila foruma
Android deo foruma posvećen je uopštenoj priči o svemu vezanom za operativni sistem.
Ukoliko želite da pogledate teme vezane za određeni model telefona, možete to uraditi preko sledećih prečica:
AcerAlcatelAsusDellHuaweiHTCLGMotorolaSamsungSony EricssonZTE
Lobachewsky
Gatekeeper
Gatekeeper
Postovi: 3758
Pridružio se: Uto, 30. Avg 2005. 07:56
:: Huawei P20 lite DS
Lokacija: Dunavska obala

I/O 2014: Android L, Auto, Wear, TV. Kako vam se cini?

Post od Lobachewsky »

E ovako. Posto je Google bas zagrizo, i resio da udje u svaku poru nasih zivota, nemoguce je da sad ja obuhvatim sve u ovom uvodu (a takodje mislim da nema ni potrebe posto sam siguran da je vecina vec upoznata sa desavanjima ovih dana), pa nek bude ovo samo pocetak diskusije o tome sta je Google juce i danas ustvari zapoceo.

Definitivno je pocela nova etapa u razvoju Androida.

Tu su novi logo, novi dizajn intervejsa (Material UI), ali novi dizajn je mnogo vise od samog dizajna - Google je odlucio da pod njim objedini sve svoje online servise i aplikacije, tako da ce sve sto je na bilo koji nacin povezano sa Androidom sada vizuelno izgledati kao da jeste deo Androida.
Google zeli da obrise granice koje uredjaji fizicki namecu i predstavi Android ne kao operativni sistem na jednom telefonu (koji se gasi kada se ugasi telefon), vec kao sveprisutnu platformu cije su usluge i vas licni sadrzaj na njoj dostupni uvek i svuda, nevezani za jedan uredjaj ili lokaciju - vec gde god da ste, i sta god da koristite - telefon, tablet, laptop, tv, navigaciju u autu ili sat na ruci, vas sadrzaj - muzika, podsetnici, kontakti, fotografije, podaci - sve ce to biti vas Android - i sve ce izgledati kao da se radi o jednoj neraskidivoj celini.


Slika

Preview on YouTube

Licno, meni se novi dizajn jako svidja, i po nekima mozda jedna od najvecih zamerki Androidu, previse klasican interfejs, upravo je postala proslost - zamenio ga je unapredjeni Material UI, koji je po meni prevazisao Windows Phone Modern UI! U toj nekoj cistoti, jednostavnosti, prijatnim animacijama (koje je Android do sada imao na nekom bazicnom nivou za danasnje standarde)...
Verovatno nas usokoro ceka odgovor Microsofta, ali to je i normalno i logicno, vazno je da je Android konacno usao u trku sa ostalim operativnim sistemima i na tom polju. Po meni ni dosadasnji koncept nije bio los, ali nekako smo navikli da Google dizajn uvek na pocetku stavlja u drugi plan tako da je ovo veliki korak napred, da Android i dizajnom kao adutom udje u okrsaj sa ostalim operativnim sistemima.

Sto ce tice iOS-a, kada se pojavio, njega je UI izdvajao od konkurencije, cuveni "stakleni" interfejs i do tada nevidjene animacije, sve je to doprinelo da se zbog UI-a ceo iPhone idealizuje, a manama i nedostatku osnovnih funkcija (osnovnih cak i za to vreme) progleda kroz prste. (moje misljenje) Medjutim Apple kao da godinama nije smeo da povuce neki konkretan korak napred i ceo UI je ostao nekako zamrznut u vremenu - iako se, moram priznati odlicno drzao godinama - ipak je na kraju morao da poklekne. Izbacen je iOS 7 da iscupa stvari - nekome se svidja, nekome ne - meni, pravo da vam kazem, jeste dopadljiv, ali sustinski je to idalje samo došminkana verzija, u smislu da nije donela nikakav novi iskorak, vec je doradjena samo da drzi korak sa konkurencijom, dok im ne sine neka konkretna ideja koja bi mogla da zada zadatak ostalima.
Android je po meni ovim novim dizajnom UI-a stigao i prestigao iOS, deluje cisto i prepun je tih raznoraznih mikro-animacija koje su upocetku bile zastitni znak iPhone-a i isticale se kao jedan od njegovih glavnih aduta (svesno ili nesvesno, jer ljudi su takvi, sude po izgledu i prelazimo preko mnogih stvari zbog izgleda, hteli mi to da priznamo ili ne).

Naravno pored redizajna UI-a, novih navigacionih tastera (krug, kvadrat, trougao), novih notifikacija, ima dosta unapredjenja i ispod haube, ali kao sto sam vec rekao, besmisleno je sada sve natrpati ovde.

Videcemo sta ce nadalje biti, nije kraj, ovo je tek pocetak zapravo, vazno je da su svi u trci i da jedni drugima disu za vrat.

---------------------------------------------

Istakao bih podrsku za USB audio - sto bi znacilo da ce USB ulaz uskoro postati izlaz za slusalice. Znaci ocekujte uskoro slusalice sa USB ulazom. A vrlo brzo zatim i prve smart slusalice jer se otvaraju sasvim nove mogucnosti.

Sve se to poklapa sa sve blizim izlaskom nove generacije USB konektora, reverzibilni USB Type-C konektor, koji ce moci da se ubaci kako god da je okrenut.

---------------------------------------------

Predstavljen je i Android Auto, takodje jos jedan korak napred, sa tendencijom da bude ogroman - do sada smo imali da svaki proizvodjac automobila ima neki svoj operativni sistem, a da ni jedan nije dovrsen do kraja - jednostavno mislim da je pametno softverski deo prepustiti 'profesionalcu', koji ce izmedju ostalog garantovati i azurnost mapa, tacaka od interesa, plus ce moci da se povezuje sa telefonom, a Google vec ima u planu kako ce to iskoristiti i integrisati. Deluje zanimljivo.
Verovatno nas u narednih 10 godina ceka i integracija sa Google auto-pilotom, zato sam izmedjuostalog na pocetku i rekao da je Google danas najavio novu etapu u priblizavanju buducnosti.

---------------------------------------------

Tu su i Android TV i Android Wear OS za pametne satove. Pametni satovi su po meni besmisleni, bar za sada. Dozivljavam ih kao vestacko stvaranje potrebe kod potrosaca, kako bi izmuzeli od ovaca jos koji evro, ali to ne znaci da ce za 5 godina biti ista situacija. Zavisice od njih samih - i od trajanja baterije.
Android TV pretpostavljate sta je, sinhronizacije na sve strane, razni sadrzaji koji verovatno nece biti dostupni kod nas, ali eto Google se bas trudi da bude sveprisutan u nasim zivotima - kuca, posao, auto, dzepovi, telo...

---------------------------------------------

Naravno, sa sveprisutnim Google-om tu je i sveprisutni Google Now na koga se ja iz nekog razloga ne lozim, ali eto, mocicete da kazete autu da vas podseti da kupite nesto i onda ce vas Google kasnije na telefonu podsetiti kada budete bili u prodavnici, ili recimo da pricate sa Android televizorom kad ste sami kuci i nemate sa kim itd. itd.
Najprakticnija primena ce sigurno biti u kombinaciji sa Android Autom, gde biste mogli pesmu da izaberete glasovnom komandom, ili da odgovorite na sms bez skretanja pogleda sa kolovoza.

---------------------------------------------

Kako vam se cini sve ovo?

Kao da je bilo samo pitanje vremena kada ce se Google odluciti za ovaj (is)korak. Zapravo pripremao se on godinama za ovo - Google Drive, Google+, Mape, Android, Chrome, sinhronizacije raznorazne, Google Now... Google je definitivno zagrizao, integracija deluje jako interesantno, konacno dolazi neka osvezavajuca inovacija posle susnog perioda. Nekima se pali lampica, sta ce Google sa svim tim informacijama, ali jedno budite sigurni, i Microsoft i Apple ce morati da krenu tim stopama ako zele da drze korak sa Google-om, mada ko kaze da vec nisu krenuli?
Vip Neo 3 + Vip Net 100 GB, dual sim

Baraba
Akcionar Mobilnog Sveta
Akcionar Mobilnog Sveta
Postovi: 11008
Pridružio se: Ned, 08. Feb 2009. 04:06
:: Ivan I. na Kupujem
:: Prodajem

I/O 2014: Android L, Auto, Wear, TV. Kako vam se cini?

Post od Baraba »

Sviđa mi se. Sada se vidi da se godinama spremaju.

bestboy
Expert
Expert
Postovi: 3571
Pridružio se: Uto, 23. Jan 2007. 03:10
Lokacija: Casablanca

Re: I/O 2014: Android L, Auto, Wear, TV. Kako vam se cini?

Post od bestboy »

Ti bi trebao da se bavis testovima telefona i detalnjim opisima desavanja vezanih za njih, bas ti lezi.
Слобода или смрт

artifex
Mobil manijak
Mobil manijak
Postovi: 1703
Pridružio se: Pet, 07. Jan 2011. 00:11
:: Poco X3 NFC
Lokacija: Beograd,Srbija

Re: I/O 2014: Android L, Auto, Wear, TV. Kako vam se cini?

Post od artifex »

Dobar post :) Meni se svidja sta su uradili i zanima me kako ce sve to izgledati kad skroz ispeglaju softver i redizajniraju aplikacije. Sve u svemu svidja mi se u kom smeru ide Android.

Sale_M
Akcionar Mobilnog Sveta
Akcionar Mobilnog Sveta
Postovi: 15735
Pridružio se: Pet, 23. Nov 2007. 18:14
:: HUAWEI P40 Pro +
:: HUAWEI P40 Pro

Re: I/O 2014: Android L, Auto, Wear, TV. Kako vam se cini?

Post od Sale_M »

+1 za ovo.Dobar posao u najavi zaista.
XIAOMI Mi 11 midnight grey
HUAWEI P40 Pro classic black
HUAWEI P40 Pro + ceramic white
HUAWEI P30 Pro breathing crystal
XIAOMI Redmi Note 10 Pro onyx grey
HUAWEI P20 Pro twilight violet

Baraba
Akcionar Mobilnog Sveta
Akcionar Mobilnog Sveta
Postovi: 11008
Pridružio se: Ned, 08. Feb 2009. 04:06
:: Ivan I. na Kupujem
:: Prodajem

Re: I/O 2014: Android L, Auto, Wear, TV. Kako vam se cini?

Post od Baraba »

Jednio me brine USB audio, ne verujem da može kvalitet da pusti kao npr. 3.5mm i 5 polni audio konektor.

Sale_M
Akcionar Mobilnog Sveta
Akcionar Mobilnog Sveta
Postovi: 15735
Pridružio se: Pet, 23. Nov 2007. 18:14
:: HUAWEI P40 Pro +
:: HUAWEI P40 Pro

Re: I/O 2014: Android L, Auto, Wear, TV. Kako vam se cini?

Post od Sale_M »

Bilo bi cudo da moze da pusti isti kvalitet,mada ko zna...
XIAOMI Mi 11 midnight grey
HUAWEI P40 Pro classic black
HUAWEI P40 Pro + ceramic white
HUAWEI P30 Pro breathing crystal
XIAOMI Redmi Note 10 Pro onyx grey
HUAWEI P20 Pro twilight violet

Cooomi
Mobil manijak
Mobil manijak
Postovi: 1257
Pridružio se: Sre, 23. Jul 2008. 16:28
:: iPhone 13 mini
Lokacija: Srbija - Nemačka

Re: I/O 2014: Android L, Auto, Wear, TV. Kako vam se cini?

Post od Cooomi »

Lobachewsky, svaka čast za temu, eto te ko MKBHD ;)
Sviđa mi se kako napreduje android a ovo je bilo neizbežno, mislim na sinhronizacije, povezanost uređaja, i tako to... Ali daleko od toga da je to Guglu prvom palo na pamet, ja čekam Cannonicalovu alternativu ako to uopšte i zaživi...

Odgovori