Nokia N900

Fabrički OS, Symbian, MeeGo, Windows, Android
Pravila foruma
Ukoliko želite da pogledate teme vezane za određeni OS, možete to uraditi preko sledećih prečica:
Android OSWindows OSSymbian OS
Odgovori
tomas.hokenberi
Moderator
Moderator
Postovi: 4747
Pridružio se: Pon, 03. Sep 2007. 18:02
:: Samsung GalaxyNote20
Lokacija: Beograd

Post od tomas.hokenberi »

gorang, to sto je nesto moguce napraviti ne znaci da je to i zaista upotrebljivo(5). Ti si napisao da je moguce voditi poslovanje firme, a to nije isto sto i hvatanje belezaka (1). Sto se tice baza podatka i ostalih tema(2,3,6), koje uostalom nisu tema ovog foruma, mogu samo da kazem jedno - nemam vise energije da objasnjavam razloge zasto nesto nije ili jeste dobro, kako se nesto radi, nekome ko nije savladao ni osnovne pojmove softverskog inzenjerstva i ima potpuno amaterski/hobisticki pristup softveru. Verujem da si zainteresovan za razvoj softvera i nadam se da ces tokom godina steci i potrebno strucno obrazovanje koje ce ti omoguciti da realisticno sagledas probleme dizajna i implementacije softvera.
Pravila otvaranja tema i davanja odgovora
Samsung SM-N980F Galaxy Note 20 256GB
Samsung SM-T870 Galaxy Tab S7 + Transcend 512GB

gorang
Redovni učesnik
Redovni učesnik
Postovi: 104
Pridružio se: Čet, 15. Apr 2010. 19:29
:: iPhone 4s
:: uskoro iPhone 5
Lokacija: Kikinda

Post od gorang »

tomas.hokenberi, Dobro, odgovor smo dobili za tacke 1,2,3,5,6 . A "hvatanje belezaka" je isto i na velikim i malim bazama podataka.
Tacke 4 (koja demantuje da mozes svakom da drzis predavanja) i tacku 7 si preskocio ( ili si usput izgubio snagu...), meni ti odgovri na kraju i nisu potrebni. A to sto je neko napisao pravila i sam ih ne postuje ( od teme, omalovazavanja i uvreda) ja tome nisam kriv.
Izvinjavam se svima onima koji su "prisustvovali" ovoj vanpredmetnoj raspravi a od nje nisu imali neke koristi.

tomas.hokenberi
Moderator
Moderator
Postovi: 4747
Pridružio se: Pon, 03. Sep 2007. 18:02
:: Samsung GalaxyNote20
Lokacija: Beograd

Post od tomas.hokenberi »

gorang, tacka 4 spada gde i 2,3,6. Sto se tice 7 - priznajem da nigde nisi doslovno napisao da je N900 svemoguc, i da je to zapravo preterana tvrdnja. Sto se tice ostalog, tebi nesto izreceno mozda deluje kao omalovazavanje, ali smatraj to dobronamernim savetima. Ako zelis da se profesionalno bavis softverom potrudi se da se dobro obrazujes u toj oblasti, ukljucjuci formalno obrazovanje.
Sto se tice N900 nema spora da taj uredjaj i njegov operativni sistem pruzaju jako mnogo i da su blizi mogucnostima "pravog racunara" od drugih "smart" telefona. Ne treba medjutim zaboraviti da svaka naprava ima svoj domen primene, pa i "smart" telefoni. Koliko god all-in-one uredjaji bili privlacni oni uvek svaku od svojih funkcija rade losije nego "namenski" uredjaji. Njihova prednost jeste u tome sto te spasavaju od nosenja vise uredjaja, ali takve uredjaje treba koristiti na nacin primeren njihovim mogucnostima. Kao sto npr. N82, koliko god imala dobru kameru, nikada nece zameniti neki DSLR aparat u ozbiljnoj primeni, tako ni N900 nece zameniti laptop u ozbilnijim primenama, a kamoli da je primeren primerama tipa (poslovnih) baza podataka.

P.S. apropo hvatanja belezaka citiracu te:
Evo po meni glavnog razloga ( iz mog ugla) zasto je ovo racunar.
1. Zato sto se sa njim moze bukvalno voditi poslovanje bilo koje firme ili preduzeca ( baze podataka )
tomas.hokenberi, Tomas, garantujem da nisi u pravu n900 to moze, ima memoriju ima brzinu ima mysql sqllite oracle sql ibm sql.
<--- Oracle SQL !!!!??? IBM SQL !!!???
Moj posao, posto je terenski (nesto kao trgovacki putnik) ima potrebu evidentiranja odredjenih podataka. Belezenje - pisanje na papir me nervira, laptop mi nije zgodan za poneti a n900 mi je taman jer taj posao odradjuje i podatke posle prebacujem na PC i sledi onda stampa (papirologija).
Da li ti zaista mislis da se poslovne baze podataka (bez obzira koliko mala bila firma) svode na evidentiranje "odredjenih podataka"? Na stranu sto imas sasvim pogresnu predstavu o tome sta su to Oracle ili IBM DB2 pa si ubedjen da je to nesto sto "ima na N900".
Pravila otvaranja tema i davanja odgovora
Samsung SM-N980F Galaxy Note 20 256GB
Samsung SM-T870 Galaxy Tab S7 + Transcend 512GB

gorang
Redovni učesnik
Redovni učesnik
Postovi: 104
Pridružio se: Čet, 15. Apr 2010. 19:29
:: iPhone 4s
:: uskoro iPhone 5
Lokacija: Kikinda

Post od gorang »

tomas.hokenberi, 1. Tu sam se ispravio i rekao da sam pogresio kad sam rekao "bilo koje firme", a time misleci na firme gde je potreban samo jedan racunar za te poslove. Znaci to n900 moze, ne ulazeci u to da li je pametno ili ne (naravno da ga niko nece za to koristiti pored PC-a) sve sa ciljem da dokazem da je n900 ipak racunar.
2. U dokumentaciji koju sam citao stoji da Qt moze da izvsava (koristi) osim sqlLite i oracle SQL upite (sintaksu) i jos dosta toga a pritom se ogradjujem da se oraclom i drugim velikim sistemima nikad nisam bavio! ( to si ti vec pojasnio ).
3. hm to hvatanje belezaka - belezenje sam rekao u zargonu...
4. Osim na evidentiranje, svode se i na obradu, a na osnovu ovog sto ja radim za mene, zakljucio sam da to n900 radi odlicno, a taman posla da n900 treba koristiti za sta stvarno i nije predvidjen, ovako za single korisnika ulaz- ilzlaz robe, placanja, prikaz prometa, dugovanja i ostalo ( a da nemam pri ruci PC) opet kazem n900 to radi. Znaci to je jedna mala baza podataka (bar ja tako mislim) ozbiljna il neozbiljna, ali meni stvarno radi posao.
Ti, opet dobro pozavajuci stvari "jednostavno si se upecao" na neke moje brzoplete izjave ulazeci bespotrebno u detalje objasnjavajuci ako se posao prosiri, magacini, operateri i sl. sto ja odlicno znam, ali nisam u to hteo da se upustam jer tome ovde nije mesto.
Mislim da sam stvari sada do kraja pojasnio i da smo loptu spustuili na zemlju.

Motoman
Mobil poznavalac
Mobil poznavalac
Postovi: 522
Pridružio se: Ned, 11. Jan 2009. 05:46

Post od Motoman »

Zbog cega ovaj telefon tako drzi visoku cenu? Nije ni cudo sto svi pricaju kako se lose prodaje... kako ocenjujete jacinu zvuka na slusalicama?

humanfly
Slučajni prolaznik
Slučajni prolaznik
Postovi: 5
Pridružio se: Čet, 28. Avg 2008. 04:55

Post od humanfly »

drzi cenu jer bi mi i dalje bio br.1 telefon kad bih kupovao.
zvucnici su dovoljno jaki, cini mi se kao na N95 8gb.

mana mi je jedino sto se tehnologija baterija jako sporo razvija i 3g/wi-fi je prozdiru velikom brzinom. a tek kad se overclockuje..

kad smo vec kod toga, gde mogu najjeftinije naci dodatnu bateriju + neki eksterni punjac? trebalo bi da idem na put na duze pa bi mi znacilo da imam jednu u dzepu kao backup...
N95 8GB

vrsrb871
Novajlija
Novajlija
Postovi: 16
Pridružio se: Pet, 28. Avg 2009. 22:40

Post od vrsrb871 »

Imam n 900 vec par meseci i generalno prezadovoljan sam telefonom!Ekstra je brz tel,nema nikakvih bagova,odradio sam update na pr 1.2!E sad,zadnjih dvadesetak dana nije to vise isti telefon!Dosta je sporiji,sporije pokrece aplikacije,ucitava filmove itd.Ako sam kojim slucajem u medija plejeru a imam dolazni poziv uopste i ne stignem da se javim jer mu treba petnaest sekundi da se prebaci u phone mode!Da vam ne pricam da mu treba dvadesetak sekundi ds udje u bounce a ranije je to mogao za dve,tri sekunde!
I jos nesto,kad se konektujem na internet,nikako nece da se konektuje na homepage preko bbokmarka koji sam prethodno izbacio u meni,ni na jednom sajtu!Moram da izaberem neki od ponudjenih linkova da bi uopste radio sljakao net!
Pritom i nisam ga bas napunio,imam skoro 14giga slobodno i 1,4gb za aplikacije!
Verujem da je neka glupost pa se nadam da cete mi pomoci!
Hvala unapred,pozz!!!!:)

gorang
Redovni učesnik
Redovni učesnik
Postovi: 104
Pridružio se: Čet, 15. Apr 2010. 19:29
:: iPhone 4s
:: uskoro iPhone 5
Lokacija: Kikinda

Post od gorang »

vrsrb871, verovatno si instalirao neki program koji nije testiran te nesto na telefonu zeznuo. Kod mene je to bio slucaj pa sam reinstalirao softver i posle je sve bilo ok!

aaldin
Slučajni prolaznik
Slučajni prolaznik
Postovi: 2
Pridružio se: Uto, 14. Sep 2010. 16:46

Post od aaldin »

Sutra mi stize ovaj telefon cuo sam da moze da se korisi msn na njemu pa me zanima da li neko zna kako radi msn na ovom telefonu i da li ima video konekciju kao na pc-u?

Dragan
Slučajni prolaznik
Slučajni prolaznik
Postovi: 9
Pridružio se: Uto, 14. Sep 2010. 22:29

Post od Dragan »

e ovako momci, kupio sam ovaj fon pre 15dana, stvarno je vrhunski ima brdo aplikacija etc etc, samo shto nisam nashao kako se koristi sateltiski interent. kad odem na wifi uvek pishe "Free public wifi" i pun signal do kraja i otkljuchana, ali nzm dal treba da se pretplatim na to, moze neka pomoc :/
Hvala unapred !

telep
Expert
Expert
Postovi: 2210
Pridružio se: Pon, 22. Okt 2007. 04:23

Post od telep »

Dragan, Nije to satelitski internet, to je bežični internet, ako je otključano samo se konektuješ i pokreneš browser.
Xiaomi Redmi 5 Plus 64GB
Xiaomi Redmi 5 Plus 64GB
Nexus 7 32GB 2013 White

ommadawn
Slučajni prolaznik
Slučajni prolaznik
Postovi: 4
Pridružio se: Čet, 23. Sep 2010. 11:23

Post od ommadawn »

Kada hocu da proverim kredit, cim ukucam zvezdicu ispred broja, kaze incorect number. Ljudi, kako ovo prevazici ? Nokia n900 odbija da pozove broj ako je zvezdica ispred njega, pa je provera kredita nemoguca. A i ne mogu da skinem starhash enabler, jer kaze da apllication don't exist.

Molim Vas za pomoc
Hvala,
Pozdrav

djoxie
Mobil stručnjak
Mobil stručnjak
Postovi: 901
Pridružio se: Sre, 04. Okt 2006. 14:30
Lokacija: Novi Sad

Post od djoxie »

ommadawn, uradi update telefona. najbolje je uraditi ga over the air tj preko wifi mreze. ukucaj *#0000#, dobices verziju softvera, a u opcijama imas opciju za update, odaberi je i dalje te vodi postupak. Pitace te i da uradis back up ako hoces
::luv phonez::

ommadawn
Slučajni prolaznik
Slučajni prolaznik
Postovi: 4
Pridružio se: Čet, 23. Sep 2010. 11:23

Post od ommadawn »

djoxie, ne znam kako, posto kad odem na update kroz application manager, on kaze no updates available.

Verzija je maemo 5.
ako nesto znaci
sta dalje?

Edit:
Uspeo sam. Fon mora da se flashuje na noviji, i onda sve radi kako treba sto se tice provere kredita i zvezdice.

ommadawn
Slučajni prolaznik
Slučajni prolaznik
Postovi: 4
Pridružio se: Čet, 23. Sep 2010. 11:23

Post od ommadawn »

da li ovaj telefon skida sam updateove neke, posto mi se cini da mi nabija racun za internet...sta treba da se ugasi, mada mislim da sam pogasio sve sto se neta tice... Kako se koriste mape i navigacija, da li se ovo dodatno placa? Izvinjavam se na glupim pitanjima, ali nikad nisam imao ovakav telefon...hvala □

cenobite
Redovni učesnik
Redovni učesnik
Postovi: 187
Pridružio se: Pon, 26. Maj 2008. 05:45

Post od cenobite »

recite mi,jel može da se nakači ovaj fon na standardni katodni TV ili samo na na plazmu (HD,kako god...)...
ili sam ja sve to pogrešno skontao...!?

antec
Mobil manijak
Mobil manijak
Postovi: 1397
Pridružio se: Pet, 11. Jul 2008. 03:32
:: LG G Flex 2

Post od antec »

Jel probao mozda neko ovo KLIK? Program se zove h-e-n (hostmode easy now), trebalo bi da omoguci USB On The Go (prepoznavanje usb memorija), doduse ovo je tek pre-alpha pa su moguci bugovi.

tzee
Slučajni prolaznik
Slučajni prolaznik
Postovi: 1
Pridružio se: Uto, 05. Okt 2010. 16:13

Post od tzee »

Stize mi ovaj telefon za nekoliko dana pa me interesuje postoji li mogucnost da se odradi garmin navigacija na njega ? Izvinjavam se ako je vec pisano o ovome, nov sam na forumu.. Pozdrav

gorang
Redovni učesnik
Redovni učesnik
Postovi: 104
Pridružio se: Čet, 15. Apr 2010. 19:29
:: iPhone 4s
:: uskoro iPhone 5
Lokacija: Kikinda

Post od gorang »

Evo ohrabrujucih vesti. Uskoro dobijamo Pr1.3 i ugradjen dual boot Maemo - Meego. Nokia nije imala srca da ovako dobar telefon pusti niz vodu.... al izgleda da su bili pritisnuti da se i dalje brinu o n900.
http://meego.com/community/blogs/harrih ... lling-n900

gorang
Redovni učesnik
Redovni učesnik
Postovi: 104
Pridružio se: Čet, 15. Apr 2010. 19:29
:: iPhone 4s
:: uskoro iPhone 5
Lokacija: Kikinda

Post od gorang »

Stigao MeeGo 1.1!
Prvo da cestitam Nokii na novom poluproizvodu.... Verovatno su ovo morali da izbace da bi odrzali obecanje ( 27. Oktobar ), ali ocigledno da imaju problema u razvoju MeeGo za N900. Ne znam kakva je situacija sa intelovim mobilnim telefonima sto se tice MeeGo 1.1. Ako je tamo sve ok, onda po mojoj proceni uskoro bi trebali dobiti Nokia telefon sa intel atom procesorom.... Ocekivao sam da ce MeeGo 1.1 biti OS koji ce moci da koristi i najobicniji korisnik. Medjutim, ovo je verzija sa mnogo bagova i nokia ne preporucuje instalciju na n900, jer se navodno onda gubi garancija. Ovo je samo skica ili kostur buduceg OS-a tj. kako bi on u buducnosti trebalo da izgleda. Samo butovanje je sa memorijske kartice i mora da se odradi uvek sa programom za flashovanje. Korisnicki interfejs je lepsi nego kod Maema i radi da kazem lepse, ali zbog vec pomenutih bagova u nekim situacijama i dosta koci... Znaci, pricekacemo jos dok za n900 urade zglavan MeeGo. Ovo je vise za programere da mogu testirati svoje aplikacije... U ovoj verziji postoje samo osnovne aplikacije za rad, kako telefoniranje, sms, medija plejer i sl. Nema cak ni App Menadzera! Moja preporuka da ne gubite vreme sa ovim...!!

Odgovori