Nokia i glasine o novim uređajima

Fabrički OS, Symbian, MeeGo, Windows, Android
Pravila foruma
Ukoliko želite da pogledate teme vezane za određeni OS, možete to uraditi preko sledećih prečica:
Android OSWindows OSSymbian OS
Odgovori
Joker123
Entuzijasta
Entuzijasta
Postovi: 284
Pridružio se: Sre, 27. Jul 2016. 22:46
:: //
:: //

Re: Nokia i glasine o novim uređajima

Post od Joker123 »

Evindzer, naravno,ali "put do gomile novca za ulaganje u marketing" je prošao Huawei i trebalo im je mnogo vremena.Godinama su izbacivali telefone u rangu sa konkurencijom (pogotovo u midrange segmentu) ali po nižim cijenama od konkurencije,dok ih tržište nije prihvatilo.E,sad' su i oni počeli da čepe cijene svojih novih telefona,a ljudi su masovno zadovoljni Huaweijem kao proizvođačem.A Nokia kao što si i sam vidio već sada naplaćuje ime na račun stare slave dok nisu u top 3,mogu misliti šta će biti kasnije (ako se probiju).

Evindzer
Prijatelj foruma
Prijatelj foruma
Postovi: 9942
Pridružio se: Ned, 24. Avg 2014. 20:07
:: Samsung Beleška 10
:: Široka Noklica

Re: Nokia i glasine o novim uređajima

Post od Evindzer »

Pa, to je upravo ono što sam i ja napisao. ;)
Ko je par godina na forumu, setiće se da sam odavno predvideo ovakvo stanje sa havajcima (besomučan marketing, prevelike cene, naplaćivanje imena čim se to ime etablira...), a slično predviđam i novoj Nokiji, uz jedan korak manje: već imaju etablirano ime (i već ga naplaćuju), ostaje im samo da dobro porade na hardveru i marketingu, na oboma mnogo bolje nego do sad, i moći će da se hvataju u koštac sa havajcima. Ali, do toga neće doći uskoro, siguran sam.

markog
Entuzijasta
Entuzijasta
Postovi: 204
Pridružio se: Sub, 18. Mar 2006. 18:45

Re: Nokia i glasine o novim uređajima

Post od markog »

Trziste mobilnih telefona moze da se promeni "preko noci", nije to autoindustrija da je potrebna decenija za probijanje na trziste. Kad Nokia bude imala vrhunski flagship(ove) i dobar odnos "ulozeno/dobijeno" u srednjem i donjem segmentu, brzo ce stati rame uz rame havajcu. Marketing ne mora biti ko zna kakav posto imaju jako ime, samo da budu dostupni kod mobilnih operatora sto sad bas i nije slucaj. Prosecan Evropljanin ce uvek izabrati Nokiu nego kineza pod uslovom da su telefoni/cena/ponuda u egalu. Xiaomi nije pravi konkurent Nokiji i brzo ce ga Nokia prestici. Sve vreme pisem iskljucivo o evropskom trzistu, na sta se odnosio i onaj grafik. Svetsko trziste je druga prica...

Joker123
Entuzijasta
Entuzijasta
Postovi: 284
Pridružio se: Sre, 27. Jul 2016. 22:46
:: //
:: //

Re: Nokia i glasine o novim uređajima

Post od Joker123 »

marko naravno da se stanje na tržištu mobilnih telefona brzo mijenja i vjerujem da će se Nokia maksimalno potruditi sa novim telefonima,ali ne zavisi to isključivo od Nokie.Pa neće drugi proizvođači samo stajati i gledati kako Nokia napreduje,već će svake godine izbacivati sve bolje telefone što je i slučaj.A ne znam što to misliš,Huawei npr ima odličnu prodaju u Evropi..Da si rekao prosječan Balkanac pa i nekako. :)

TosaNS
Mobil stručnjak
Mobil stručnjak
Postovi: 733
Pridružio se: Pon, 19. Sep 2016. 16:36
:: Xiaomi Mi 9 lite
:: Huawei p10 lite

Re: Nokia i glasine o novim uređajima

Post od TosaNS »

Gledajući tabelu rekao bih da su dostigli svoj maksimum teško da će se probiti na vrh tj. na 3. poziciju iz prostog razloga jer nemaju pare da isprate konkurenciju o to je to. Čak šta više mislim da su i oni sami zadovoljni sadašnjom pozicijom i da su svesni svojih mogućnosti i dometa. Kontam da im je važno da ne padaju i da opstanu tu gde jesu ali je pitanje da li će u tome i uspeti.

Poslato uz pomoć Tapatoka
Ukoliko ti se neki proizvod (ne)sviđa, podeli svoje mišljenje, ali ne pokušavaj da ubediš ostatak planete da živi u zabludi.

Evindzer
Prijatelj foruma
Prijatelj foruma
Postovi: 9942
Pridružio se: Ned, 24. Avg 2014. 20:07
:: Samsung Beleška 10
:: Široka Noklica

Re: Nokia i glasine o novim uređajima

Post od Evindzer »

Ne volim da učestvujem u prepirkama na forumu, više volim da ih čitam uz grickalice i osveženje :D pa se nadam da se nećeš naljutiti što se ne slažem s tobom, a evo i u čemu:
markog napisao:Trziste mobilnih telefona moze da se promeni "preko noci", nije to autoindustrija da je potrebna decenija za probijanje na trziste.
Tehnologija na kojoj se zasnivaju mobilni telefoni napreduje brže od one u automobilskoj industriji, ali promena na tržištu smartfona ne da nema preko noći, već nema uopšte u poslednjih deset godina. Poslednja velika promena su bili pojava Androida i iOS-a; sve ostalo, kao što je poredak najprodavanijih marki, nije nikakva bitna promena, osim ako ne radiš u nekoj od tih firmi, pa ti je bitna iz ličnih razloga. A ni taj poredak najprodavanijih se od pojave smartfona nijednom nije menjao "tokom noći", pa budi siguran da neće ni sad.
markog napisao:Kad Nokia bude imala vrhunski flagship(ove) i dobar odnos "ulozeno/dobijeno" u srednjem i donjem segmentu, brzo ce stati rame uz rame havajcu.
Nastave li s ovakvom poslovnom pokitikom kao do sad, to se nikad neće desiti, jer su im telefoni preskupi za ono što nude, iako ne kažem da nisu dobri, pouzdani, pa čak i poželjni.
markog napisao:Marketing ne mora biti ko zna kakav posto imaju jako ime, samo da budu dostupni kod mobilnih operatora sto sad bas i nije slucaj.
Marketing je ubedljivo najvažnija stavka u svakom planu ostvarivanja najveće moguće prodaje, i firma koja zapostavi marketing, suočiće se sa očajnim rezultatima prodaje, sve i da ima najbolje proizvode na tržištu. Negativan pimer za to ti je (donekle) HTC, a pozitivan primer su sva tri najveća proizvođača. Nokija ni slučajno nije jako ime kod tinejdžera, a oni su jedini kupci budućnosti, budući da sredovečni ljudi i penzioneri koji pamte i možda još uvek vole Nokiju, nisu idealna ciljna grupa kupaca, jer na telefone troše malo i menjaju ih retko.
markog napisao:Sve vreme pisem iskljucivo o evropskom trzistu, na sta se odnosio i onaj grafik. Svetsko trziste je druga prica...
Razumem i poštujem. Ali, pola milijarde Evropljana nije ni približno isplativo tržište kao, recimo, tri milijarde Kineza, i zato im za napredak, status i zaradu firme skoro ništa ne bi značilo ni da su već sad na trećem mestu u Evropi - ako taj dobar rezultat ne mogu da podupru sličnim rezultatom na mnogoljudnijim tržištima, a posebno na onima koja više troše na telefone.
Primer za to ti je stara WP Nokija: na pojedinom evropskim tržištima, Lumije su imale udeo od 10%, pa čak i do 15%, ali je koalicija Nokija - MS neslavno propala (između ostalog i) jer su sva druga tržišta bila potpuno indiferentna po pitanju WP Nokije.
I na kraju, red je da napomenem da sam i ja relativno naklonjen Nokiji i želim im da ponude nešto izuzetno i u svakom detalju odlično, ali pošto nisam lojalan nijednom brendu, nisam emotivno vezan za njih, pa mi je svejedno da li mi se telefon zove Nokija ili Samsung, ili pak neki Ulefon, Prcofon ili neko drugo idiotsko ime - sve dok ispunjava ono što ja kao kupac tražim od njega. :)
----
Joker123 napisao: Da si rekao prosječan Balkanac pa i nekako. :)
Tako je. Prosečan Balkanac i prosečan Indij(an)ac će možda radije birati Nokiju, ali ostali baš i ne.
----
TosaNS napisao:(...) teško da će se probiti na vrh tj. na 3. poziciju iz prostog razloga jer nemaju pare da isprate konkurenciju (...)
Tako je, trenutno nemaju mnogo kapitala za ulaganje.
TosaNS napisao:Čak šta više mislim da su i oni sami zadovoljni sadašnjom pozicijom (...)
Sigurno su i više nego zadovoljni, ali imam neododoljiv osećaj da se od ovog novog starta vode samo i isključivo motivom zarade (a ne i, recimo, idejom odličnog odnosa uloženo-dobijeno), tako da se neće zadovoljiti trenutnim stanjem, siguran sam.
----
----
----
Raspisah se, a nemam takav običaj. Gari će biti ponosan na mene. :D

markog
Entuzijasta
Entuzijasta
Postovi: 204
Pridružio se: Sub, 18. Mar 2006. 18:45

Re: Nokia i glasine o novim uređajima

Post od markog »

Ne bih da odgovaram po redu (trebalo bi mi sat vremena :D ), ali evo da jos nesto dodam... Brend, tj. ime, moze da vredi mnogo milijardi (npr. Apple, BMW i sl.) i isti je sam po sebi veliki deo marketinga. Zato proizvodu sa jakim brendom/imenom ne treba toliko jak marketing kao nekom proizvodu sa nepoznatim imenom.
Nokia Android telefoni su na evropsko trziste stigli pre manje od godinu dana (6 se u pocetku prodavala samo u Kini) i bez adekvatnog flagshipa (u EU flagship telefoni cine prilicno velik deo prodaje), marketinga i dostupnosti kod operatora su vec stigli do ovog petog mesta. Ok, prodaju oni i "glupe" telefone, ali to je mali deo... Mislim da ne bi trebalo otpisati Nokiu pre vremena i da postoji realna sansa da u narednih godinu-dve drasticno poveca udeo na trzistu, pa i da prestigne kineze u Evropi. Da li ce uspeti - vreme ce pokazati relativno brzo.

гари
V.I.P. MobilniSvet.com
V.I.P. MobilniSvet.com
Postovi: 4712
Pridružio se: Uto, 13. Sep 2016. 17:04
:: Xiaomi Mi A2 Lite
Lokacija: Novi Sad

Re: Nokia i glasine o novim uređajima

Post od гари »

Nego šta Evi, vidi se da si štošta naučio od mene. :D

Tošo, to se slažem. Ta donja mesta se najlakše preteknu, barem za njih je tako kad već imaju ime. A što se tiče većine kupaca, klinci su ne samo zaboravili Nokiju, nego za njih Nokia nije "kul kompanija". (Da li može da bude voše kul od Havajca i Šaume, videćemo.) Štaviše, razlog iz kojeg oni koriste Android One je upravo taj jer nemaju iskustva sa Androidom.

Ja ovo kažem na osnovu onoga što mislim o većini današnjih kupaca, posebno onih mlađih, ali meni je na umu oko Nove godine baš jednom Nokijicom da se ponovim. 8)

Ehem, i Evi, Kineza ima 1,38 milijardi, ne 3 milijarde. :D I uporedi još i kupovnu moć recimo Severne Amerike i Evrope sa onom u Indiji i Kini. Jeste, onih ima više, ali zna se gde će najskuplji telefoni masovnije da se prodaju.

vla-do
Mobil manijak
Mobil manijak
Postovi: 1309
Pridružio se: Sre, 19. Nov 2008. 02:06

Re: Nokia i glasine o novim uređajima

Post od vla-do »

Evindzer napisao:Tehnologija na kojoj se zasnivaju mobilni telefoni napreduje brže od one u automobilskoj industriji, ali promena na tržištu smartfona ne da nema preko noći, već nema uopšte u poslednjih deset godina.
E nemoj se ni ti ljutiti kada ti napišem da ne samo da se ne slažemo, nego da si lupio i neviđenu glupost. ;)
Telefoni su u zadnjih 10 godina napredovali više nego neke druge oblasti u zadnjih 50. Kamere, ekrani, čipovi, ma skoro sve u njima je vidno napredovalo.

Negde si pogrešno skrenuo u onom postu. :D

Evindzer
Prijatelj foruma
Prijatelj foruma
Postovi: 9942
Pridružio se: Ned, 24. Avg 2014. 20:07
:: Samsung Beleška 10
:: Široka Noklica

Re: Nokia i glasine o novim uređajima

Post od Evindzer »

vla-do napisao: E nemoj se ni ti ljutiti kada ti napišem da ne samo da se ne slažemo, nego da si lupio i neviđenu glupost. ;)
Neću se ljutiti jer ti nisi neko ko voli da vređa druge, pa sam siguran da ni ovaj put nisi to imao na umu - ali, da bi nekom rekao da je napisao glupost, pa još neviđenu, moraš dobro da razmisliš i tu tvrdnju potkrepiš beoborivim argumentima. A ti to nisi uradio.
vla-do napisao:Telefoni su u zadnjih 10 godina napredovali više nego neke druge oblasti u zadnjih 50. Kamere , ekrani, čipovi, ma skoro sve u njima je vidno napredovalo.
Pročitaj moj gornji post ponovo, pa ćeš videti da sam i ja napisao kako su telefoni napredovali više od automobila - jer to jeste činjenično stanje. Ali, isto tako je i činjenica da se od pojave kapacitivnog ekrana u sferi telefona nije pojavilo ništa što bi bilo ogroman skok napred. Sve te kamere, procesori, ekrani i ostalo što si naveo, samo su prirodan i evolutivan razvoj tehnologije u jednoj poslovnoj grani koja obezbeđuje ogroman novčani priliv i, shodno tome, resurse za nova ulaganja u evolutivni napredak već postojeće tehnologije (zbog toga se i radujem savitljivom AMOLED-u i najavljenom mikro LED-u, jer to bi bio neki iole vidljiviji napredak na polju ekrana, kao i WOA, ako MS ne u*ere kao po običaju, jer to bi bilo nešto novo na polju korišćenja procesorâ).
Znači: slažemo se da su telefoni mnogo više napredovali od automobila, a u drugim mišljenjima se razilazimo - i to je u redu, sve dok jedan drugog ne nazivamo neviđenim glupanima. :)
гари napisao:Štaviše, razlog iz kojeg oni koriste Android One je upravo taj jer nemaju iskustva sa Androidom.
Mislim da to nije razlog, ili bar nije glavni razlog za tu njihovu odluku, već dve druge stvari:
1. javno mišljenje o skinovanom Androidu u odnosu na čisti Android veoma se promenilo poslednjih godina u korist ovog drugog, i
2. AO im je jeftinije, a računam i lakše i brže rešenje, nego da od nule rade na sopstvenom skinu i potroše veliku svotu novca, koju sumnjam da imaju.

markog napisao:Brend, tj. ime, moze da vredi mnogo milijardi (npr. Apple, BMW i sl.) i isti je sam po sebi veliki deo marketinga.
Tu se apsolutno slažemo, što sam i gore dva puta pomenuo: Nokiji je trenutno najjači marketing upravo ime, ali--
markog napisao:Zato proizvodu sa jakim brendom/imenom ne treba toliko jak marketing kao nekom proizvodu sa nepoznatim imenom.
-- ako se dva jaka brenda bore za kupce, i pritom jedan bukvalno iskače iz frižidera, a drugi se nigde ne pominje, šta misliš, koji od njih će imati bolju prođu kod prosečnih kupaca, koji ne prate redovno dešavanja u toj nekoj konkretnoj oblasti?
markog napisao:(...) u EU flagship telefoni cine prilicno velik deo prodaje.
To za zapadnu Evropu je, koliko znam, tačno - konkretno, znam da švedski Telenor u svojoj ponudi (bar zimus) nije imao ništa osim desetak najskupljih modela, i to samo Epl, Samsung i Huavei. Bio je jedan LG (V30, čini mi se), jedan Soni (XZP) i možda jedan HTC, ali nisam siguran.
markog napisao:Ok, prodaju oni i "glupe" telefone, ali to je mali deo...
Zapravo, to im je ogroman, lavovski deo, ako posmatraš količinski: negde oko MWC-a, bilo je priče da su, od početka poslovanja pod HMD-om, prodali oko 70 miliona primeraka telefona - a od tog broja, smartfoni su učestvovali sa 10 miliona. Znači, još uvek se i te kako oslanjaju na 'glupe' telefone. Ali, to je i normalno, jer tek su počeli i tek treba da obezbede sebi tlo pod nogama na polju smartfona.
markog napisao:Mislim da ne bi trebalo otpisati Nokiu pre vremena i da postoji realna sansa da u narednih godinu-dve drasticno poveca udeo na trzistu, pa i da prestigne kineze u Evropi.
I u ovome se slažemo, i siguran sam da će u sledećih godinu-dve samo povećavati broj prodatih primeraka smartfona - ali, da bi mogli da pretenduju na treće mesto, moje je mišljenje da će im trebati između 3 i 5 godina, i to pod uslovom da se ne sapletu negde usput.
Dakle, ne samo da ne otpisujem Nokiju, već mislim da imaju dobru šansu da (nastave da) napreduju, jedino ih ne vidim u samom vrhu još jedan duži vremenski period.
----
----
Još jedan kilometarski post. Gari, budi ponosan. :D

Green
Prijatelj foruma
Prijatelj foruma
Postovi: 6054
Pridružio se: Pon, 05. Jul 2004. 18:20
:: ...

Re: Nokia i glasine o novim uređajima

Post od Green »

Evi, svaka industrijska grana napreduje na potpuno isti nacin. Ako vec poredimo auto i mobilnu tehnologiju, danasnji automobil je na svim poljima mnogo bolji od onog od pre 10 godina. Jaci u snazi, bezbedniji, konstrukciono cvrsci, dizajnerski lepsi, stabilniji, udobniji, bogatiji dodatnom opremom, ekonomicniji u potrosnji goriva i slicno.

Svaka naredna generacija je u necemu unapredjena i poboljsana.
Isto je i sa telefonima. Mozda postaje nepotrebno ugradjivati ekrane sve vece rezolucije i sve brze i brze procesore, i neko bi rekao da su to sitna unapredjenja, ali jednostavno mora tako, da bi se odrzala ekonomija.

Evindzer
Prijatelj foruma
Prijatelj foruma
Postovi: 9942
Pridružio se: Ned, 24. Avg 2014. 20:07
:: Samsung Beleška 10
:: Široka Noklica

Re: Nokia i glasine o novim uređajima

Post od Evindzer »

Green napisao:Ako vec poredimo auto i mobilnu tehnologiju, danasnji automobil je na svim poljima mnogo bolji od onog od pre 10 godina.
Naravno da je tako, i sam imam prilike da se u to uverim skoro svaki dan. I zaboravio si multimediju, koja je danas obavezna i u nižim paketima opreme, a 2008. si velik i funkcioncionalan ekran na centralnoj konzoli mogao da vidiš skoro isključivo u modelima premijum brendova. Tako da nije da se premalo radilo na automobilima, ali moraš priznati da je napredak na polju smartfona primetno vidljiviji nego u autoindustriji. :)
Green napisao:Mozda postaje nepotrebno ugradjivati ekrane sve vece rezolucije i sve brze i brze procesore (...)
Ni slučajno, ja se već nerviram što ekrani sa 4K nisu standard. ;)
Green napisao:(...)neko bi rekao da su to sitna unapredjenja, ali jednostavno mora tako, da bi se odrzala ekonomija.
Jesu sitna unapređenja, i jasno je da je tako da bi se svake godine izmuzle ovce... pardon, kupci. :D
A to je i bila moja poenta: napredak nije u ogromnim skokovima, kao što bih voleo da jeste. Možda se u ranijim postovima nisam bio izrazio dovolino precizno. :)
No, sve je počelo od pitanja da li Nokija može ubrzo do trećeg mesta. Moje mišljenje je da ne može, iako mi se Široka Noklica estetski veoma sviđa - ali osim izgleda, nema ništa drugo što bi me ostavilo bez reči. :)

Green
Prijatelj foruma
Prijatelj foruma
Postovi: 6054
Pridružio se: Pon, 05. Jul 2004. 18:20
:: ...

Re: Nokia i glasine o novim uređajima

Post od Green »

Evindzer napisao:moraš priznati da je napredak na polju smartfona primetno vidljiviji nego u autoindustriji. :)
[)
Ne bih se bas slozio. Smartphone industrija vec neko vreme stagnira, na primer na polju efikasnijih baterija se apsolutno nista ne radi, zvuk je na modelima od pre nekoliko godina skoro pa potpuno isti kao i na danasnjim, dodat je samo stereo. Ekrani takodje, razlike su minimalne, izmenjen je aspekt i povecana rezolucija koja nikakvu prakticniju namenu nema u odnosu na 1080p, na primer. Dizajn, pravougaonik ko pravougaonik. Jedino su kamere sve bolje i bolje, ali ce i to ubrzo splasti, jer da bi poboljsao kameru u telefonu, ne moze se samo softverski. A hardverski si limitiran sto se dimenzija tice. Jedino da se poveca debljina telefona, pa da se ugradi malo veci senzor, ali to bi onda znacilo i vecu tezinu. Ovde ne ubrajam ovaj novi trend duplih i trostrukih kamera.

Dok je razvoj u autoindustriji dosta drugaciji i obimniji. Automobil je daleko kompleksnija masina od telefona. Pocelo se ubrzano s razvojem samovozecih automobila (sto ja ostro osporavam, ali to je potpuno druga stvar), pa elektrifikacija, pa hibridni pogon. Usavrsavaju se, i sve su bolji, sistemi aktivne i pasivne bezbednosti. Razna elektronska pomagala tipa adaptivni tempomat, sistem samo-parkiranja, upozorenje kad se prekoraci linija trake, signal mrtvog ugla u spoljnem ogledalu, digitalni instrumenti sa mnostvom informacija i podesavanja vozackog iskustva. Mnogo je tu i drugih stvari na polju after market-a (tuning i styling). Takodje se dosta toga promenilo i u nacinu proizvodnje i testiranju, propisi i standardi se konstantno menjaju itd. itd.

brankisha
Mobil manijak
Mobil manijak
Postovi: 1028
Pridružio se: Čet, 04. Sep 2014. 07:33
:: Xiaomi Mi5
:: Lumia 925

Re: Nokia i glasine o novim uređajima

Post od brankisha »

I ja mislim da stagnira. Ljudi se loze 3,4,6 gb rama, megapikseli, procesor SD 820,821,835,845, sta je u sustini bolje? Evo recimo samo od izlaska Galaxy S6 do danas. Da bolje su kamere, brzi telefoni ali i skuplji ali sustinski svi su tu negde.

Meni je samo drago da Nokia drzi stari nivo kvaliteta.

Sent from my SM-G950W using Tapatalk

Azimuth
Moderator
Moderator
Postovi: 11610
Pridružio se: Sub, 27. Jan 2007. 20:58
:: Note 8 DS
Lokacija: Novi Sad

Re: Nokia i glasine o novim uređajima

Post od Azimuth »

Pa ako se tako gleda onda mobilna industrija stagnira od pojave telefona sa kamerom i ekranom na dodir.
Napredak se ogleda baš u tom, bolja kamera, brzi telefon, više rama (bolje drži aplikacije u istom), neke nove tehnologije koje donose nove funkcije, i eto Nokia koja je konačno prešla na Android.

Evindzer
Prijatelj foruma
Prijatelj foruma
Postovi: 9942
Pridružio se: Ned, 24. Avg 2014. 20:07
:: Samsung Beleška 10
:: Široka Noklica

Re: Nokia i glasine o novim uređajima

Post od Evindzer »

Azimuth napisao: Napredak se ogleda baš u tom (...) i eto Nokia koja je konačno prešla na Android.
Što je i najveći napredak, priznaj. [emoji14] :D

fannY
Expert
Expert
Postovi: 2534
Pridružio se: Pon, 01. Jun 2009. 21:31
:: Redmi Note 7

Re: Nokia i glasine o novim uređajima

Post od fannY »

Pa i jeste najveci napredak. Kako bi bilo dobro da ozive Lumiu 520 sa Androidom. [emoji1]

Sent from my SM-G935F using Tapatalk

Evindzer
Prijatelj foruma
Prijatelj foruma
Postovi: 9942
Pridružio se: Ned, 24. Avg 2014. 20:07
:: Samsung Beleška 10
:: Široka Noklica

Re: Nokia i glasine o novim uređajima

Post od Evindzer »

^ Očajno, baš kakve su Nokija 2 i Nokija 3, koliko čujem od onih što su ih kupili. Ali, nije gore bila reč o hardveru, već o softveru. ;)

гари
V.I.P. MobilniSvet.com
V.I.P. MobilniSvet.com
Postovi: 4712
Pridružio se: Uto, 13. Sep 2016. 17:04
:: Xiaomi Mi A2 Lite
Lokacija: Novi Sad

Re: Nokia i glasine o novim uređajima

Post od гари »

Ne znam baš, što se Nokije 3 tiče, mislim da imamo izmešanih iskustava. Nekima je super, neki imaju probleme. I ti što imaju probleme, možda bi ih izlečili jednim resetom, ali to ne možemo znati jer ih mrzi da probaju. Barem je to slučaj sa onom mojom drugaricom, mada nisam siguran da li ona ima Nokiju 3 ili 5. Mislim da je 3.

Ali je i razlika u specifikacijama između Nokije 2 i 3 po meni ogromna. Dvojka mi odmah u startu ne uliva poverenje.

Hmm, i da, mislim da Fanny podrazumeva da bi ta Lumia 520 sa Androidom morala da ima jači hardver od onog starog, pa i od današnjih Androida koji su za 100 evra. Mada bi Nokia 1 mogla da prođe kao nova Lumia 520, samo da vidimo kako će se Android Go, pa i sam taj telefon pokazati.

No bilo kako bilo, i ako bi bilo sve tako lepo i krasno, opet se vraćamo na ono što smo apsolvirali uveliko: to bi onda bila zasluga Googla, a ne Nokije. Google im omogućava softver, Nokia pravi hardver, ulaže svoje ime, i prosleđuje Googlov softver korisnicima.

vla-do
Mobil manijak
Mobil manijak
Postovi: 1309
Pridružio se: Sre, 19. Nov 2008. 02:06

Re: Nokia i glasine o novim uređajima

Post od vla-do »

Evindzer, generalno pazim šta pišem i gledam da ne uvredim nikoga. Otud to da je rečenica glupost, a ne taj što je napisao. ;)

Iako je Green, već odgovorio, ajde da dodam još koju.
Ako posmatraš stvari na tvoj način, onda auta ne napreduju već 100 godina. Imaš volan, 4 točka, prozore, branik i da ne nabrajam više, shvatio si poentu.
Dakle, ekrani su svetliji (imaju više nita), imaju veće rezolucije (nekada nezamislive), osetljiviji su na dodir, unutra su čipovi manji a brži od ne tako starih kompijutera,... Da ne nabrajam sad nešto previše, nisam stručnjak, više entuzijasta.
Prava revolucija su cene, ne znam zašto to niko da spomene. :D

Onda ni savitljivi ekran nije revolucija, već razvoj postojeće tehnologije. [emoji14]

Znam šta znači revolucija i na šta ciljaš, ali onda bi jedina prava revolucija bila neka nuklearna baterija, koja traje godinu dana. :)

Odgovori