Nokia 6 (2018)

Fabrički OS, Symbian, MeeGo, Windows, Android
Pravila foruma
Ukoliko želite da pogledate teme vezane za određeni OS, možete to uraditi preko sledećih prečica:
Android OSWindows OSSymbian OS
Odgovori
Evindzer
Prijatelj foruma
Prijatelj foruma
Postovi: 9942
Pridružio se: Ned, 24. Avg 2014. 20:07
:: Samsung Beleška 10
:: Široka Noklica

Re: Nokia 6 (2018)

Post od Evindzer »

Ne znam, pogledao sam samo 2 sekunde, da čujem njegov idiotski pozdrav. :D
Novi model zanemarljivo brži, osim pri otvaranju igara, ako je verovati ovom videu.

Green
Prijatelj foruma
Prijatelj foruma
Postovi: 6054
Pridružio se: Pon, 05. Jul 2004. 18:20
:: ...

Re: Nokia 6 (2018)

Post od Green »

Evindzer napisao:"Hey there, how I doin'?" :lol: :lol: :lol:
Lik izgovara "Hey, how ARE you doing". Doduse brzo, ali moze da se razume.

Evindzer
Prijatelj foruma
Prijatelj foruma
Postovi: 9942
Pridružio se: Ned, 24. Avg 2014. 20:07
:: Samsung Beleška 10
:: Široka Noklica

Re: Nokia 6 (2018)

Post od Evindzer »

Najverovatnije si u pravu, ali onda, j***m ga u izgovor! :D
Ja i dalje čujem *How I doin'*. :D

Green
Prijatelj foruma
Prijatelj foruma
Postovi: 6054
Pridružio se: Pon, 05. Jul 2004. 18:20
:: ...

Re: Nokia 6 (2018)

Post od Green »

Ne cujes "I" vec "are you". Ali lik izgovara brzo i malo cudno, pa stices takav utisak. Razumljivo, jer ne slusas svaki dan razne nacije kako govore engleski.

Fox
Mobil manijak
Mobil manijak
Postovi: 1931
Pridružio se: Čet, 23. Avg 2007. 12:34
:: Bgd - Roma - Napoli

Re: Nokia 6 (2018)

Post od Fox »

Evindzer napisao:Novi model zanemarljivo brži, osim pri otvaranju igara, ako je verovati ovom videu.
Realno, tako je nesto i ocekivano, s tim sto se brzina, to vec i sam znas, najvise ogleda u pokretanju zahtevnijih aplikacija, jer svakako je da ce razlika na na pr. dialeru biti jedva primetna. Mislim da je im je izbor SDa 630 za ovaj model pun pogodak, jos samo da se cena malo stabilizuje, jer ovo sve ne bi smelo da kosta vise od 200-220e.
Samsung S8,Sennheiser CX300 II

ciklon
Mobil poznavalac
Mobil poznavalac
Postovi: 532
Pridružio se: Sre, 03. Sep 2014. 07:03
:: Mi Note 10 Lite

Re: Nokia 6 (2018)

Post od ciklon »

Пошто већ пуна 4 дана имам овај телефон, да напишем неко своје виђење. С обзиром да нисам захтеван корисник, нисам се (по)трудио да му извадим душу, већ да га користим онако како мени одговара. Пре овог модела сам 22 месеца користио Huawei P8 Lite и сем слабе батерије и лошег осветљења екрана нисам имао замерки. Као његовог наследника сам желео или Huawei P10 Lite или Motorolin G5S, пошто телефон узимам преко оператера. Но, како ми се на прву свидела Nokia 6.1, као права Србенда сам се одлучио за њу, хехе. Да се којим случајем Xiaomi sa svojim Mi A1 моделоm појавио код оператера, он би био први избор.

Само паковање је коректно, далеко од спектакуларног, али репрезентативно. Брзи пуњач, micro USB-C кабл и јефтине слушалице (Huawei-јеве су далеко лепше), иглица за SIM/microSD фиокицу и упутства су у њој. Сам фон веома лепо изгледа (много лепше од прошлогодишње шестице), израда је супер, а тежина је осетна. Дугмићи за јачину звука и укључивање брзо реагују, не „ландарају” (логично, пошто су плитки) и тешко их је промашити. Иако је однос 18:9 сада у тренду, ни овом „руралном” 16:9 ама баш ништа не фали. Тачскрин је веома осетљив, а приде је магнет за отиске. Највећи минус је недостатак LED лампице за обавештења. Очигледно је да се и поред мењања власништва не мења пословна политика у којој се штеди на таквим „премијум” карактеристикама као што је нотификациона лампица.

Android One ми се свидео због свог симплицизма. Драго ми је што нема многих Google апликација, као ни непотребног bloatware-a који се не може обрисати. Покретач Launcher3 ме подсећа на Evie Launcher, што је плус. Ту долазимо до другог минуса: у падајућем менију (спуштајућој траци) нема опција за vibrate only/sound off дугме, као ни за активацију/искључење NFC-a. И поред ажурирања од око 800 MB, које сам преузео у недељу, ове две ставке нису исправљене. Но, скинуо сам две мини апликације за то, тако да није све тако црно.

Што се подешања у главном менију тиче, ценим да је ту све што треба и како треба, с тим што су неке ствари измешане, тако да се мора мало више чачкати. Ипак, ценим да сам све подесио како мени одговара - врло вероватно ће неке ситнице бити кориговане. Тако је било и са претходним моделом, а он ме је служио готово две године.

Батерија је била на, чини ми се, седамдесетак посто када сам убацио SIM картицу и држала се неколико сати - таман док сам инсталирао све што треба. Телефон сам допунио до краја и нисам га користио док нисам кренуо на спавање како бих подесио аларм за буђење. Потрошња је била смешна током 6 сати некоришћња - свега 3 посто. Право тестирање батерије креће тек од 7 ујутру. WiFi је био укључен пуних 11 сати без прекида и за то време сам имао неких десетак минута разговора, ситан сурф преко прегледача, два или три SMS-a, око пола сата блеје на FB, 9GAG апликацијама, барем пола сата четовања на Messenger-у и Vиber-у. Тада је одрађено већ поменуто ажурирање система, као и десетак аликација.

Звук у слушалици је чистији и јаснији него на P8 Lite. Саговорници кажу да ме гласније и боље чују.

Увече сам имао још неких 5 минута разговора и до ујутру га нисам користио (логично). Сутрадан је већ по првом укључивању WiFi-ја понудио нека нова ажурирања која су брзо одрађена. Пар кратких разговора и кратак чет су у 14:00 часова показивали да имам још само 27 посто батерије. Тада сам укључио мобилне податке (3G), покренуо апликацију за трчање (Sports Tracker) и за 32 минута (мало јаче од 5 километара пређених) батерија је пала на 23 посто. Врх! На следеће пуњење сам га ставио тек када је батеријала пала на 14 посто (још око минут и по разговора, ситан сурф коришћењем мобилних података). Стога је 86 посто батерије потрошено за 1 дан и 18 сати. Врх!

Пошто Sports Tracker користи GPS, могу рећи да је локацију нашао по покретању нове „сенасе”. На P8 Lite сам морао да чекам и по десетак секунди понекад како би ми позицију „фиксирао”. Читач отисака прстију је такође брз, мада му је позиција мало нижа у односу на (на пример) P9 Lite, тако да се прст мора мало савити. Сам читач је брз, али ако га додирнете само са малим делом јагодице који препознаје - неће се откључати. Мало вежбања ће свакако требати, пошто у 1 од 4 случаја додирнем блиц.

Камеру и камкодер још увек нисам тестирао како треба. Сликао сам само стари фон због стављања на оглас (отишао истог дана) у затвореној просторији са укљученом лампом. Као што се и дало очекивати, фотке су биле лоше, реално. Додуше, далеко од тога да су биле ужасне, али свакако да фон није за сликање у мрачним просторијама са нултим (default) подешавањима.

Ако неко има додатних питања, ту сам да одговорим.

niko1a
Mobil stručnjak
Mobil stručnjak
Postovi: 715
Pridružio se: Uto, 27. Jan 2015. 23:46
:: android

Re: Nokia 6 (2018)

Post od niko1a »

sto se tice podesavanja zvuka/vibracije, nema je u padajucem meniju ali probaj kad stisnes vol +/- i iskoci ti ta traka da tamo u levom uglu gde pise "ring" samo stisnes na ono kao zvono i trebalo bi da ti odma prebaci na vibraciju, ili obrnuto u zavisnosti koji ti je profil trenutno aktivan. sto se tice nfc to bi moglo valjda, uz jos neke dodatne stvari koje ne stoje, da se doda u padajuci meni, kad povuces dole i spustis taj meni skroz, vidi da li ti se pojavljuje u donjem delu u onoj poslednjoj liniji gde je datum, precica za settings i sta vec, ikonica olovke kao za "edit" opciju, tu kad se udje trebalo bi da se podesava sta stoji sve u padajucem meniju i mozes da uklanjas ili dodajes precice prevlacenjem.

ciklon
Mobil poznavalac
Mobil poznavalac
Postovi: 532
Pridružio se: Sre, 03. Sep 2014. 07:03
:: Mi Note 10 Lite

Re: Nokia 6 (2018)

Post od ciklon »

Хвала ти, Никола, на овоме што си написао, али није да то нисам знао до сада и није да нисам покушао да изменим опције у падајућем менију. Уосталом, опција са притиском на дугмад за појачавање/смањивање звука ми се не свиђа уопште, сматрам је непрактичном. Widget који иде уз апликацију коју сам скинуо ради то много боље и брже: откључаш екран и притиском на иконицу бираш опцију. Што се windget-a за NFC тиче, он је у суштини пречица до ставке „повезани уређаји” у подешавањима. Није типично on/off дугме за сам NFC, али свакако значи.

Убачено је „не узмениравај” опција, али она не може надоместити сам избор начина обавештења: звук са вибрацијом, само вибрација или нечујни режим.

Sale_M
Akcionar Mobilnog Sveta
Akcionar Mobilnog Sveta
Postovi: 15735
Pridružio se: Pet, 23. Nov 2007. 18:14
:: HUAWEI P40 Pro +
:: HUAWEI P40 Pro

Re: Nokia 6 (2018)

Post od Sale_M »

Vidi dal ti izbacuje aplikacije iz Ram-a,obrati s vremena na vreme paznju ,mada kad meni na flagshipu izbacuje, a izbacuje i na siroccu i 7 plus mora da je to boljka svih Nokia.

Probaj kameru kad stignes ,probaj video snimke.Pogledaj da li imas opcije u kameri dual snimanje(sa jedne i druge kamere u isto vreme) i obrati paznju na snimljen zvuk prilikom videa(ako je bas bas dobar onda ima stereo suround snimanje tj Ozzo audio kao moja nokia-mnogo gotivna stvar)
Takodje u kameri imas verovatno Time Lapse i Slow Motion opcije,umeju biti zgodne nekad :)

A ako se odlucis bas da se bacis na fotkanje instaliraj google cameru Arnova v6.
XIAOMI Mi 11 midnight grey
HUAWEI P40 Pro classic black
HUAWEI P40 Pro + ceramic white
HUAWEI P30 Pro breathing crystal
XIAOMI Redmi Note 10 Pro onyx grey
HUAWEI P20 Pro twilight violet

ciklon
Mobil poznavalac
Mobil poznavalac
Postovi: 532
Pridružio se: Sre, 03. Sep 2014. 07:03
:: Mi Note 10 Lite

Re: Nokia 6 (2018)

Post od ciklon »

Хвала на предлозима, Сале. Клипови су ми генерално битни, пошто на свом Јутјуб каналу постваљам доста тога са свирки на које идем. P8 Lite ми је са те стране и те како био користан. Ја сам оставио да ми сао 5 апликација буде активно у позадини, махом оне за чет, Here мапе и ТypeApp као секундарна мејл апликација. Испобаћу ову Arnova камерицу чим пре.

Fox
Mobil manijak
Mobil manijak
Postovi: 1931
Pridružio se: Čet, 23. Avg 2007. 12:34
:: Bgd - Roma - Napoli

Re: Nokia 6 (2018)

Post od Fox »

ciklon, svaka cast na trudu i odvojenom vremenu za ovaj review. :)
ciklon napisao:Да се којим случајем Xiaomi sa svojim Mi A1 моделоm појавио код оператера, он би био први избор.
Ima ga u Handy radnjama uz VIP pakete, na pr. uz NEO2 staje 13500din (ver 64GBa), u WinWin-u uz Omorika 1 (mts) iznosi 11000din (64GBa).
Samsung S8,Sennheiser CX300 II

Sale_M
Akcionar Mobilnog Sveta
Akcionar Mobilnog Sveta
Postovi: 15735
Pridružio se: Pet, 23. Nov 2007. 18:14
:: HUAWEI P40 Pro +
:: HUAWEI P40 Pro

Re: Nokia 6 (2018)

Post od Sale_M »

Kako to ga ima u Hendy preko Vipa, a u samom Vipu ne jos uvek, koja je to logika?

Sent from my DUK-L09 using Tapatalk
XIAOMI Mi 11 midnight grey
HUAWEI P40 Pro classic black
HUAWEI P40 Pro + ceramic white
HUAWEI P30 Pro breathing crystal
XIAOMI Redmi Note 10 Pro onyx grey
HUAWEI P20 Pro twilight violet

sugarcoated_ass
Sertifikovani Trol
Sertifikovani Trol
Postovi: 7897
Pridružio se: Pet, 05. Nov 2010. 08:36
:: Samsung Galaxy A52s
:: Nokia 8.1
Lokacija: Novi Sad

Re: Nokia 6 (2018)

Post od sugarcoated_ass »

Jednostavno. To su Hendijevi uređaji koje oni daju uz Vipov ugovor. Pa toliko Handy ima uređaja kojih nema u Vipu tako da ne znam šta ti je čudno.

Sent from my Mi A1 using Tapatalk

ciklon
Mobil poznavalac
Mobil poznavalac
Postovi: 532
Pridružio se: Sre, 03. Sep 2014. 07:03
:: Mi Note 10 Lite

Re: Nokia 6 (2018)

Post od ciklon »

@Фокс - Хвала пуно. Драго ми је да ти се свидео.

Што се Handy-ja тиче, још увек сам у МТС-у, обновио сам уговор мало јаче од месец и по пре истека, а плус сам узео мањи пакет (каква сам авангарда, хаха), тако да ми је ово била најбоља опција. А и некако ми је директ куповина уређаја директно од оператера боља у случају да нешто са уређајем не ваља - тада сав бес могу да искалим на њима. :D :D :D

Sale_M
Akcionar Mobilnog Sveta
Akcionar Mobilnog Sveta
Postovi: 15735
Pridružio se: Pet, 23. Nov 2007. 18:14
:: HUAWEI P40 Pro +
:: HUAWEI P40 Pro

Re: Nokia 6 (2018)

Post od Sale_M »

Ciklon, cekamo full test kamere [emoji41][emoji6]

Dobar detaljan review : https://www.youtube.com/watch?v=6TIqqGclKGU


Meni se ovako nesto na papiru svidja ovaj fon,cenim mozda moze da sluzi kao backup.
XIAOMI Mi 11 midnight grey
HUAWEI P40 Pro classic black
HUAWEI P40 Pro + ceramic white
HUAWEI P30 Pro breathing crystal
XIAOMI Redmi Note 10 Pro onyx grey
HUAWEI P20 Pro twilight violet

Fox
Mobil manijak
Mobil manijak
Postovi: 1931
Pridružio se: Čet, 23. Avg 2007. 12:34
:: Bgd - Roma - Napoli

Re: Nokia 6 (2018)

Post od Fox »

Sale_M napisao:Kako to ga ima u Hendy preko Vipa, a u samom Vipu ne jos uvek, koja je to logika? Sent from my DUK-L09 using Tapatalk
Na pitanje kada ce dobiti Nokia-u 6 (2018) ili ti 6.1 u jednoj od poslovnica VIPa dobijen je sledeci odgovor:
"Koji vam je to model? Jel taj model izasao uopste, mi odavno imamo model Nokia 6, ali za taj nismo culi (uz blago izbezumljeni pogled)". :? :blinky:
Samsung S8,Sennheiser CX300 II

sugarcoated_ass
Sertifikovani Trol
Sertifikovani Trol
Postovi: 7897
Pridružio se: Pet, 05. Nov 2010. 08:36
:: Samsung Galaxy A52s
:: Nokia 8.1
Lokacija: Novi Sad

Re: Nokia 6 (2018)

Post od sugarcoated_ass »

Fox, zar misliš da iko od njih prati dešavanja na mobilnoj sceni? To su većinom ljudi koji znaju samo onoliko koliko im treba da sklope ugovor i ono što ih nadređeni nateraju da nauče i to je to. :lol:

Evindzer
Prijatelj foruma
Prijatelj foruma
Postovi: 9942
Pridružio se: Ned, 24. Avg 2014. 20:07
:: Samsung Beleška 10
:: Široka Noklica

Re: Nokia 6 (2018)

Post od Evindzer »

Fox napisao: "Koji vam je to model? Jel taj model izasao uopste, mi odavno imamo model Nokia 6, ali za taj nismo culi (uz blago izbezumljeni pogled)".
Istovremeno i urnebesan i očekivan odgovor radnika. :D

Fox
Mobil manijak
Mobil manijak
Postovi: 1931
Pridružio se: Čet, 23. Avg 2007. 12:34
:: Bgd - Roma - Napoli

Re: Nokia 6 (2018)

Post od Fox »

sugarcoated_ass, naravno da ne mislim, ali, tesko je opisati recima koju je facu napravio, u fazonu, ma sta to pricate, jel ste vi uopste sigurni da takav model i postoji... :wacko:
Samsung S8,Sennheiser CX300 II

гари
V.I.P. MobilniSvet.com
V.I.P. MobilniSvet.com
Postovi: 4712
Pridružio se: Uto, 13. Sep 2016. 17:04
:: Xiaomi Mi A2 Lite
Lokacija: Novi Sad

Re: Nokia 6 (2018)

Post od гари »

U suštini, i jeste za njih bitnije da znaju detalje vezano za njihove usluge, a da li je izašao ili nije ovaj ili onaj model, to i nije toliko bitno. Ali ako bi umeli da kažu korisnicima "da, trebali bismo da dobijemo taj model u narednih mesec dana", onda bi to mnogo značilo za njihovu kompaniju. Ali hoću da kažem to je samo plus, za početak da znaju koje pružaju usluge. Nešto kad sam se raspitivao kod neke iz SBBa vezano za njihove usluge ona mi kaže "ne, mi to nemamo", a ja ostao sumnjičav, pitam na drugom mestu, i da, imaju tu uslugu, i sve mi ta druga devojka objasnila, i dala mi brošure.

Zato kažem, da oni za početak nauče kakve su njihove usluge. 8) Recimo u MTSu niko nije umeo da mi kaže da li ko ima IPTV preko Boxa može TV da gleda na telefonu preko MTS mreže bez trošenja megabajta, ili preko mobilnog interneta. Jer to piše na njihovom sajtu zapravo, ili je barem pisalo. Eksperimentalnom metodom sam ustanovio da mtsTV ipak troši megabajte sa mobilnog interneta...

Odgovori