Nokia 5.1 custom rom

Fabrički OS, Symbian, MeeGo, Windows, Android
Pravila foruma
Ukoliko želite da pogledate teme vezane za određeni OS, možete to uraditi preko sledećih prečica:
Android OSWindows OSSymbian OS
bazik
Novajlija
Novajlija
Postovi: 18
Pridružio se: Uto, 09. Jul 2019. 18:29
:: Nokia

Nokia 5.1 custom rom

Post od bazik »

Pre svega pozdrav svima, nov sam na forumu, ovo mi je prva tema i mislim jedina na nasem jeziku koja ce mnogima pomoci ukoliko uspe da se resi moj problem :unsure: :cry: :lol:

ovih dana sam aktivno i bezuspesno trazio po netu na svim mogucim jezicima (i koje razumem i koje ni google prevodilac ne razume) resenje za moj problem. Problem je sledeci:

Verujem da su mnogi korisnici HMD Global Nokia telefona primetili da sa nekim verzijama uredjaja definitivno imaju problem, Nokia 5.1 je jedan od najgorih i ja sam imao tu zalosnu srecu da bas njega kupim.
Najveci problem sa ovim telefonom je menadzer pozadinskih aktivnosti koji sasvim efikasno gasi svaki proces u pozadini koji nije sistemski, tako da aplikacije sa push notifikacijama nemaju nikakvog smisla na ovom uredjaju (whatsapp, viber, vesti, fejs,...).
Medjutim, mene ne zanimaju pokusaji brisanja/onemogucavanja/deinstaliranja nekih evenwell sistemskih aplikacija (to cete jedino naci na internetu kao moguce resenje za probleme - naravno ne deluje), nego bih zamilio naprednije android korisnike i developere da mi pomognu oko moguceg pronalaska Custom Rom-a za ovaj uredjaj. Na internetu nigde nisam uspeo da nadjem custom rom koji podrzava ovaj uredjaj i nemam hrabrosti da isprobam bilo koji drugi. Jedino ako je neko pokusao sa ovom vratolomijom i da je iz licnog iskustva uspeo nesto da uradi. hvala u napred i izvinite za roman, nisam zeleo da se mucite oko pisanja mogucih resenja u ADB-u jer ne duluju.

Svako dobro i nadam se da ce se nesto naci i za nas nesretne. Pozdrav svima :D :D :D :D

sugarcoated_ass
Sertifikovani Trol
Sertifikovani Trol
Postovi: 7897
Pridružio se: Pet, 05. Nov 2010. 08:36
:: Samsung Galaxy A52s
:: Nokia 8.1
Lokacija: Novi Sad

Re: Nokia 5.1 custom rom

Post od sugarcoated_ass »

Teško da ćeš naći bilo kakav custom ROM za ovaj tel. Prvi razlog je što HMD nije zvanično omogućio otključavanje bootloadera, a drugi je MediaTek chipset. Custom ROM odeljak na XDA za ovaj telefon je prazan i to bi trebalo dovoljno da ti govori.

Inače lično nisam primetio nikakve probleme sa pozadinskim procesima, ali ipak je Nokia 8.1 jači uređaj.

Sent from my Nokia 8.1 using Tapatalk

гари
V.I.P. MobilniSvet.com
V.I.P. MobilniSvet.com
Postovi: 4712
Pridružio se: Uto, 13. Sep 2016. 17:04
:: Xiaomi Mi A2 Lite
Lokacija: Novi Sad

Re: Nokia 5.1 custom rom

Post od гари »

Koja glupost. Dobro da nisam Nokiju 5.1 kupio, nisam bio daleko od te odluke. (Pod uslovom da je to problem na svim primercima, ili da ne može nekako drugačije da se reši.) Mada ga nisam kupio baš jer je bio skoro iste cene ko ovaj moj Mi A2 Lite, i još je i veći. I još niz razloga.

Mada se nadam da može to da se sredi i bez roota nekako.

Ali ipak mi deluje neobično. Možda da ga resetuješ... Ako nisi nakon prelaska na Pitu recimo. Mada ja se ne razumem nešto, drugi ovde se bolje razumedu u Android, ali koliko sam video - preporučuju reset pri prelasku na novu verziju.

Sent from my Mi A2 Lite using Tapatalk

bazik
Novajlija
Novajlija
Postovi: 18
Pridružio se: Uto, 09. Jul 2019. 18:29
:: Nokia

Re: Nokia 5.1 custom rom

Post od bazik »

Ajde da ne bude da pricam za sve nokia uredjaje, ali licno znam da modeli poput 5.1 i slabiji (okolni modeli po jacini) imaju taj problem. Da se ne lazemo nije moj telefon bas toliko slabasan da nije u stanju da izgura viber, whatsapp i kupujemprodajem...

ispratio sam svako desavanje na xda, sve mi je jasno, ali sam malo programerski nepismen pa me zanima da li bih mogao da nabacim na njega androidx86 koji sam uspesno instalirao na moj toshiba sattellite click mini (win8 fabricki tablet/laptop) i radio je sasvim normalno (cak i bolje od nokia-e)
bootloader bi mogao da mi pravi problem?

Joker123
Entuzijasta
Entuzijasta
Postovi: 284
Pridružio se: Sre, 27. Jul 2016. 22:46
:: //
:: //

Re: Nokia 5.1 custom rom

Post od Joker123 »

Nokia 6.1 nema tih problema recimo.Istina,desi se da aplikacija nekad ispadne iz rama pa se restartuje kad je opet pokreneš,ali sa notifikacijama nema problema i one nikad ne kasne (bar meni).

Ima nekih alternativnih načina za otključavanje bootloader-a ali nijedan nije besplatan koliko sam vidio,ostaje nam nada da će HMD omogućiti zvanično otključavanje bootloader-a.

bazik
Novajlija
Novajlija
Postovi: 18
Pridružio se: Uto, 09. Jul 2019. 18:29
:: Nokia

Re: Nokia 5.1 custom rom

Post od bazik »

Joker123 napisao:Ima nekih alternativnih načina za otključavanje bootloader-a ali nijedan nije besplatan koliko sam vidio,ostaje nam nada da će HMD omogućiti zvanično otključavanje bootloader-a.
koliko sam nacitao, hmd je upoznat sa problemima na 5.1 i navodno su trebali da rese problem sa apdejtom na android pie sto se nije desilo ja moje neko licno misljenje je da ni android Q nece nista bolje postici i da oni sami kao proizvodjaci imaju probleme da rese to sto su napravili. Bacene pare nema sta

Nije mi jasno samo kako je prosao kao anroid one i kako je google odobrio da sa toliko bloatwera telefon prodje na trziste. Ako imas problema sa baterijom to se resava na druge nacine a ne sa agresivnijim pozadinskim menadzerom..

eto ako neko nekad naleti na neki custom rom za 5.1 ili bilo kakvo slicno resenje, setite se da ima ova tema pa pisite

sugarcoated_ass
Sertifikovani Trol
Sertifikovani Trol
Postovi: 7897
Pridružio se: Pet, 05. Nov 2010. 08:36
:: Samsung Galaxy A52s
:: Nokia 8.1
Lokacija: Novi Sad

Re: Nokia 5.1 custom rom

Post od sugarcoated_ass »

bazik napisao: Da se ne lazemo nije moj telefon bas toliko slabasan da nije u stanju da izgura viber, whatsapp i kupujemprodajem...
Najjednostavnije rečeno Slika

Ja ne poznajem osobu koja će išta pozitivno reći za njihove čipsete. Zaista su se primetno lošije pokazali od svih ostalih, a o Snapdragon-u da ne pričam.
Još je moguće da na njemu taskmanager pravi još veći haos nego na Snapdragon-u, ali od HMD Nokia imam iskustva samo sa mojom 8.1 i jednom 7 Plus i 7.1 koje imam u okolini. [emoji846]

Sent from my Nokia 8.1 using Tapatalk

bazik
Novajlija
Novajlija
Postovi: 18
Pridružio se: Uto, 09. Jul 2019. 18:29
:: Nokia

Re: Nokia 5.1 custom rom

Post od bazik »

sugarcoated_ass napisao: Ja ne poznajem osobu koja će išta pozitivno reći za njihove čipsete. Zaista su se primetno lošije pokazali od svih ostalih, a o Snapdragon-u da ne pričam.
Znate onu foru, kad covek kupuje automobil pa povede majstora da majstor pregleda na licu mesta, kaze misljenje i savetuje da li vredi? E tako cemo mi sa telefonima poceti. Zar stvarno jedan prosecan korisnik androidovih usluga mora da se razume u cipset, procesor, vrstu ekrana, itd.? Kad bi se samo neki pravnik pojavio ovde da vidimo kolike su sanse da ih dobijem na sudu, dao ih mu 50% bez razmisljanja. :D

sugarcoated_ass
Sertifikovani Trol
Sertifikovani Trol
Postovi: 7897
Pridružio se: Pet, 05. Nov 2010. 08:36
:: Samsung Galaxy A52s
:: Nokia 8.1
Lokacija: Novi Sad

Re: Nokia 5.1 custom rom

Post od sugarcoated_ass »

Da, trebalo bi, i evo ti znemanja pa se sa njim posavetuj oko pravnog dela. [emoji1787][emoji1787][emoji1787]

Sent from my Nokia 8.1 using Tapatalk

гари
V.I.P. MobilniSvet.com
V.I.P. MobilniSvet.com
Postovi: 4712
Pridružio se: Uto, 13. Sep 2016. 17:04
:: Xiaomi Mi A2 Lite
Lokacija: Novi Sad

Re: Nokia 5.1 custom rom

Post od гари »

Nema šta ko da se dobija na sudu. Prosečan korisnik može da sačuva fiskalni račun, i da menja telefon ako on ne može da radi ono što se od njega kao od smart telefona očekuje. To je način na koji se proizvođaču tehnike obije o glavu fušeriranje. Barem ako taj prosečan korisnik živi u normalnoj zemlji, u suprotnom - faličan telefon mu je najmanji problem u životu. :D

Sent from my Mi A2 Lite using Tapatalk

bazik
Novajlija
Novajlija
Postovi: 18
Pridružio se: Uto, 09. Jul 2019. 18:29
:: Nokia

Re: Nokia 5.1 custom rom

Post od bazik »

гари napisao:Nema šta ko da se dobija na sudu. Prosečan korisnik može da sačuva fiskalni račun, i da menja telefon ako on ne može da radi ono što se od njega kao od smart telefona očekuje. To je način na koji se proizvođaču tehnike obije o glavu fušeriranje. Barem ako taj prosečan korisnik živi u normalnoj zemlji, u suprotnom - faličan telefon mu je najmanji problem u životu. :D

Sent from my Mi A2 Lite using Tapatalk
Telefon je uzet na racun, tako da cu se praviti da mi nisi cak ni predlozio zamenu uredjaja haha :D
generalno gledano, do samog proizvodjaca je problem, a ne do dilera (?) :shock:

znemanja
Moderator
Moderator
Postovi: 9188
Pridružio se: Pon, 07. Jul 2008. 22:16
:: Samsung S20 Ultra
:: Samsung A52
Lokacija: Beograd

Re: Nokia 5.1 custom rom

Post od znemanja »

bazik, Pravno gledano, tebe ni prozivođač ni prodavac nisu doveli u zabludu u pogledu specifikacija ili svojstava proizvoda. Nigde nije sakriveno koji tip CPU je u uređaju, koji je radni takt, koji GPU je u uređaju, kolika je količina RAM memorije itd. To što krajnji korisnik nije informisan u pogledu relanih preformansi tih komponenti, nije propust proizvođača niti prodavca. No, ako postoji softverski problem, to je već na proizvođaču, budući da spoj hardvera i softvera čini celinu konkretnog uređaja i proizvođač mora da obezbedi adekvatno funkcionisanje uređaj kao takvog. Ali to što su oni u konkretan model ugradili mediatek procesor koji realno nije nikakav, nije propust proizvođača, jer si ti kao kupac bio upoznat koji tip procesora (CPU) je ugrađen u uređaj budući da je ta informacija bila predočena u samim specifikacijama uređaja.
Samsung Galaxy S22 Ultra, Samsung Galaxy Watch4 Classic, Samsung Galaxy Tab S6 LTE, Samsung Galaxy A52, Samsung Galaxy A6+ (2018)

гари
V.I.P. MobilniSvet.com
V.I.P. MobilniSvet.com
Postovi: 4712
Pridružio se: Uto, 13. Sep 2016. 17:04
:: Xiaomi Mi A2 Lite
Lokacija: Novi Sad

Re: Nokia 5.1 custom rom

Post od гари »

Ali ovaj njegov problem nije prisutan baš zato što ima Mediatek. Koliko ima drugih telefona sa Mediatekom, i obaveštenja im stižu, i telefon radi. Kao što si rekao, proizvođač nije uradio svoj deo posla oko softvera.

No drugi deo, za njega bitniji. On je znao da telefon ima Mediatek, ali mu nije predočeno "oprosti, sinak, na tom telefonu ti obaveštenja neće raditi". Stoga ima pravo na reklamaciju.

Nije da mu telefon sporije radi, već obaveštenja uopšte ne dobija, kao da ima WhatsApp na Symbianu ili neki od onih S40, S60, a ne Android.

Sent from my Mi A2 Lite using Tapatalk

znemanja
Moderator
Moderator
Postovi: 9188
Pridružio se: Pon, 07. Jul 2008. 22:16
:: Samsung S20 Ultra
:: Samsung A52
Lokacija: Beograd

Re: Nokia 5.1 custom rom

Post od znemanja »

To što obaveštenja ne stižu jeste propust softverski za koji odgovara proizvođač. No, zbog sporog rada i tromog rada uređaj kriv je mediatek procesor, za šta proizvođač ne odgovara jer je ponudio uređaj te cene sa tipom procesora koji je kupcu bio predočen pre kupovine.

Sent from my Samsung Galaxy S9 Plus using Tapatalk
Samsung Galaxy S22 Ultra, Samsung Galaxy Watch4 Classic, Samsung Galaxy Tab S6 LTE, Samsung Galaxy A52, Samsung Galaxy A6+ (2018)

bazik
Novajlija
Novajlija
Postovi: 18
Pridružio se: Uto, 09. Jul 2019. 18:29
:: Nokia

Re: Nokia 5.1 custom rom

Post od bazik »

tako je gari, nemam ja problema sa brzinom uredjaja niti sa procesorom. znemanja, moj problem je upravo softver koji je aljkavo odradjen i problem sa notifikacijama mi stvara bas on a ne hardver. Imao 10 aplikacija ili samo jednu (pricam o ne sistemskim) ja obavestenja ne dobijam. No, pogledajte malo po netu, nisam ja jedini koji ima taj problem. SVI korisnici 5.1 ga imaju. sajt dontkillmyapp je ocenio nokiju sa najgorom ocenom i to dosta govori o softveru. Ja bih da resim softverski deo, hardverski sam upoznao jos pri odabiru, i ovo sto oni nude meni odgovara za moje potrebe. Da li je postoji neka mogucnost zamene/vracanje (sta god) uredjaja i neka ga cak procene na realnu vrednost al daj brate da smartfon opravda svoje ime, a ne da trokira ovako. Sramno skroz za kompaniju. Moj LG K8 2016 je ozbiljniji uredjaj od ovoga...

sugarcoated_ass
Sertifikovani Trol
Sertifikovani Trol
Postovi: 7897
Pridružio se: Pet, 05. Nov 2010. 08:36
:: Samsung Galaxy A52s
:: Nokia 8.1
Lokacija: Novi Sad

Re: Nokia 5.1 custom rom

Post od sugarcoated_ass »

bazik napisao: Telefon je uzet na racun
E ovo mi je falilo. Nokia 5.1 koju su nabavili naši operateri je verzija sa 2GB RAM. Tu onda ni ne možeš puno toga da očekuješ da radi u pozadini.

Ja još uporedo koristim moj stari Huawei P9 lite i 2GB RAM je definitivno neupotrebljivo po sadašnjim standardima.

Tako da da, veoma je to slab telefon. Zato postoje forumi da prvo dođeš i raspitaš se, a ne kada već napraviš grešku da dolaziš i kukaš. Jbt, ovo sve k'o oni Indijci na XDA. [emoji1787]

Sent from my Nokia 8.1 using Tapatalk

bazik
Novajlija
Novajlija
Postovi: 18
Pridružio se: Uto, 09. Jul 2019. 18:29
:: Nokia

Re: Nokia 5.1 custom rom

Post od bazik »

sugarcoated_ass napisao: E ovo mi je falilo. Nokia 5.1 koju su nabavili naši operateri je verzija sa 2GB RAM. Tu onda ni ne možeš puno toga da očekuješ da radi u pozadini.

Ja još uporedo koristim moj stari Huawei P9 lite i 2GB RAM je definitivno neupotrebljivo po sadašnjim standardima.

Sent from my Nokia 8.1 using Tapatalk

2gb rama je dovoljno za moje potrebe, za 2 do 3 aplikacija za komunikaciju. Kazem ti, lg k8 4g 2016 sa 1.5gb rama taj posao radi odlicno.
Zasto onda sistemska obavestenja (sms, poziv, mail,...) stizu bez obzira u kom opterecenju se nalazi telefon? zar ne bi trebalo sve da zatrokira i da nema izuzetaka ako se bavimo ram-om?

Sale_M
Akcionar Mobilnog Sveta
Akcionar Mobilnog Sveta
Postovi: 15735
Pridružio se: Pet, 23. Nov 2007. 18:14
:: HUAWEI P40 Pro +
:: HUAWEI P40 Pro

Re: Nokia 5.1 custom rom

Post od Sale_M »

2GB Rama ne bi trebalo da bude problem za par programa i norifikacije.Evo ja na mom Nexusu koji ima bas 2GB Rama dobijam sve notifikacije uredno a koristim i viber i whats up i fb i instagram.Definitivno je do prozivodjaca kako optimizuje softver.

Послато са Nexus 5X помоћу Тапатока
XIAOMI Mi 11 midnight grey
HUAWEI P40 Pro classic black
HUAWEI P40 Pro + ceramic white
HUAWEI P30 Pro breathing crystal
XIAOMI Redmi Note 10 Pro onyx grey
HUAWEI P20 Pro twilight violet

sugarcoated_ass
Sertifikovani Trol
Sertifikovani Trol
Postovi: 7897
Pridružio se: Pet, 05. Nov 2010. 08:36
:: Samsung Galaxy A52s
:: Nokia 8.1
Lokacija: Novi Sad

Re: Nokia 5.1 custom rom

Post od sugarcoated_ass »

Sys app su sys app i one imaju drugačije prioritete kod task managera. Što se tiče K8 na komjoj je on verziji? Mislim da je Nougat za njega zadnji.
Već Oreo vuče više RAMa, a Pita je još malko zahtevnija.
Koristio sam Mi A1 koji je došao sa Nougatom, dobio Oreo pa Pitu i moglo se videti koliko RAMa troši sistem. No on ipak ima 4GB RAM pa se to nije ni osetilo, kao i sada na Nokia 8.1.
Sada je minimum minimuma za upotrebu 3GB RAM i to je to... Već i 4GB postaje klimavo, ali šta'š. [emoji1787]

Sale_M, on nema tako agresivan task manager kao Nokia ili Huawei. Jbg, čovek je u pravu da ga je*e sistem, ali ipak se to na jačim uređajima ne oseti. Zato prvo informisanje pa kupovina. [emoji846]

Sent from my Nokia 8.1 using Tapatalk

bazik
Novajlija
Novajlija
Postovi: 18
Pridružio se: Uto, 09. Jul 2019. 18:29
:: Nokia

Re: Nokia 5.1 custom rom

Post od bazik »

pa ako cemo realno sto se tice informisanosti, u trenutku kupovine uredjaja on je bio na oreo i nije se toliko primecivalo da je sr**e telefon, stoga sam ga i izabrao kao najboljeg po toj ceni (paketu) :) razumem ja da ne 2gb malo za noviji android, ali sta tera ram da se cisti ako ja taj telefon ne koristim ni za surf, ni u mesto kompjutera. vrlo je ocigledno da se sve trece aplikacija gase nakon 20-30 minuta neaktivnosti i to je to, nema potrebe razmisljati do cega je

Odgovori