Malo o pravopisu

teme koje ne spadaju ni u jednu od postojećih kategorija
Pravila foruma
Teme koje ne spadaju ni u jednu od postojećih kategorija.
Postovi napisani u ovom delu foruma ne ulaze u ukupan broj korisničkih postova.
Odgovori
tehno maniac
Mobil manijak
Mobil manijak
Postovi: 1594
Pridružio se: Ned, 29. Jun 2008. 08:26

Post od tehno maniac »

vlada1970, toliko da bi se sajt preimenovao u Vukovsvet.com :lol: :lol:
Nokia C6

Wicker Man
Expert
Expert
Postovi: 2120
Pridružio se: Sub, 06. Jan 2007. 14:53
:: HTC Desire
:: Sony Ericsson K800
Lokacija: nije poznata

Post od Wicker Man »

vlada1970 napisao:Wicker Man, sta mislis koliko ce Vuka Karadzica da bude posle mesec dana? :lol:
Ne mnogo, nadam se,jer bi mozda clanovi iz nekog "straha" malo vise vodili racuna.A i onaj koji bi bio "pobednik", ne bi trebao da se ljuti jer bi to pre svega bilo kao neka "edukativna sala".
Samo, da li bi iko pristao na to... :unsure:
When I'm walking a dark road I am a man who walks alone!

kapoerista90
Expert
Expert
Postovi: 2411
Pridružio se: Sre, 24. Okt 2007. 05:49

Post od kapoerista90 »

Pa ja prvi pristajem :) Ima par razloga zbog kojih ovo treba uvesti, a drugo: neki clanovi bas umeju da zakomplikuju tekst... Ni tacke, ni zareza, niceg nema...
Nokia E71... Elegant, but deadly

vlada1970
Mobil manijak
Mobil manijak
Postovi: 1297
Pridružio se: Pon, 20. Nov 2006. 14:06
:: Blackberry Q5
:: Nokia 8310
Lokacija: Beograd

Post od vlada1970 »

kapoerista90 napisao:... Ni tacke, ni zareza, niceg nema...
Ovo mi iskreno najvise u zadnje vreme smeta i najvise primecujem. Kad covek ne zna padeze ili kad krene recenicu sa malim slovom ili kad izostavi neko slovo, sve moze da se oprosti . Ili je s'juga, pa je naravno razumljivo ;) , ili mu je lakse da krene malim slovom ili u brzini zaboravi da pritisne Caps Lock, ili u brzini izostavi neko slovo, sve je to ok. Desava se svima.

Ali kad sve smulja u jednoj fakticki recenici, sto kaze kapoerista90, bez ikakvog znaka interpunkcije i jos kad nepovezano napise ono sto misli, maltene kao da se zezao, e to ne mogu da citam nikako. Necu da imenujem sad nikoga, dok se eventualno ne otvori takva tema, ali dodje mi da mu napisem na kucnim vratima takav tekst i da ga teram da procita hiljadu puta ono sto je sam napisao. Mislim stvarno ljudi, bar malo pismenosti. Bar malo "humanosti" :D prema drugima koji ce da citaju takav tekst.

Kako bi se oni osecali kad bi trebali da citaju svoja pisanija i da umaraju mozak do maksimuma da bi razumeli i srocili napisano, bas me zanima. Bas se pitam da li takvi provere na kraju pisanja svoj tekst i da li ga sa lakocom procitaju? :lol: Ima primera od par zadnjih dana, da sam mozak skroz napregao da razumem doticnog.

nebitan_lik61
Banned
Postovi: 108
Pridružio se: Sub, 01. Nov 2008. 03:36

Post od nebitan_lik61 »

.....ali kada mi neko kaze zadnje a ne poslednje(osim kada nisu tockovi i sediste u pitanju :lol: ) rogovi mi izrastu... Izbacuj to! :D :wink:

A sada vidim da i ti menjas glagol trebati :) :D :D

Ah, evo jos jedno: nije napregao nego naprezao...
Poslednja izmena od nebitan_lik61 u Sre, 23. Sep 2009. 23:17, izmenjeno 1 put ukupno.
Even a clock that does not work is right twice a day

vlada1970
Mobil manijak
Mobil manijak
Postovi: 1297
Pridružio se: Pon, 20. Nov 2006. 14:06
:: Blackberry Q5
:: Nokia 8310
Lokacija: Beograd

Post od vlada1970 »

nebitan_lik61 napisao:.....ali kada mi neko kaze zadnje a ne poslednje(osim kada nisu tockovi i sediste u pitanju :lol: ) rogovi mi izrastu... Izbacuj to! :D :wink:

A sada vidim da i ti menjas glagol trebati :) :D :D

Ah, evo jos jedno: nije napregao nego naprezao...
Ok, razumeo. No problem. ;)

'ebajga, geometar po struci, radim kao vozac, nije mi bas pravopis struka. ;) Trudicu se. Vec pazim na zareze :D
nece me biti jedno vreme, posao
Vazno da se zaradi ;) Sta da radis, ako se isplati , vredece truda.

kapoerista90
Expert
Expert
Postovi: 2411
Pridružio se: Sre, 24. Okt 2007. 05:49

Post od kapoerista90 »

Vlada1970, pa bas tako... Neko stavi smajlija, pa fakticki i nema tacke na kraju recenice... I onda nastavi malim slovom... Ajde, to je ok...
Al kad CEO post bude bez tacke, ili zareza, a onda cisto da razbije monotoniju stavi zarez na nebulozno mesto ( primer: jao kako sam, juce jeo pasulj.)... To BAS smeta...
Nokia E71... Elegant, but deadly

Vincent
Mobil manijak
Mobil manijak
Postovi: 1255
Pridružio se: Pon, 30. Jan 2006. 18:06
Lokacija: Hiperboreja

Post od Vincent »

vlada1970, ma kakav "deda", ti si "đed". I, kad već gledamo ispravnost, ti si geodeta :p :) Upravo sam mislio na to što je tehno maniac (zar se ne piše techno? :)) rekao - znači riječ, zarez tik uz riječ, razmak, nova riječ. Slažem se u potpunosti i još se smijem predlogu da se uspostavi Vukovsvijet.com. :D nebitan_lik61, ide apostrof na kraju, samo su je i l' (jel') spojeni. Pošto se kod vas forsira drugačiji pravopis, tebi ovaj naš odlično ide. 8)
Pozdrav! :wink:
iPhone 4 16GB Black & N91 8GB facelifted to Silver.
Perfected by Sennheiser PX-200 White and Sennheiser HD-205 Black!

n82
Redovni učesnik
Redovni učesnik
Postovi: 133
Pridružio se: Pet, 05. Dec 2008. 01:25
:: Huawei P10 plus DS
Lokacija: Beograd

ima razlike

Post od n82 »

vlada1970, ma kakav "deda", ti si "đed". I, kad već gledamo ispravnost, ti si geodeta

geometar je sa zavrsenom srednjom skolom.
geodeta je sa zavrsenim fakultetom.

Miškoni
Administrator
Administrator
Postovi: 4096
Pridružio se: Pet, 30. Jul 2004. 07:08
:: Samsung S7
:: Huawei Y6
Lokacija: Beograd

Post od Miškoni »

Vincent napisao:"jel'" se piše ovako, dakle spajaju se "je" i "l'", jer nastaje jedna riječ (izgovara se "jel'" kao jedna riječ, a "je li" se ipak izgovara odvojeno). To pamtim, jer su nas žestoko masirali u osnovnoj time (mnogi bi rekli "s time", kao da su nas nastavnik i to zajedno masirali :)).
Pre nekoliko meseci sam vodio polemiku sa nekim ljudima šta je pravilno, konsultovali smo rečnike, mišljenje jednog filologa i shvatili smo da postoje "dve struje" - jedni insistiraju na jel' a drugi na je l'.
Pronašao sam zanimljivu prepisku na jednom forumu, predlog upućen lično Ivanu Klajnu.
Poštovani dr Klajne,

Još jedna vrlo zanimljiva diskusija povela se oko jedne odredbe iz Pravopisnog rečnika iz 2002. Tamo stoji da se u supstandardu piše jel', jelte, jelda. U petom izdanju Vašeg rečnika (šesto još nisam stigao da pogledam) stoji je l', je l' te, je l' da. Izrazio sam mišljenje da je li te i je li da ne može biti gramatično, te da stoga kolokvijalne uzrečice/rečce jelte, jelda treba pisati samo spojeno. Što se tiče jel', mislim da se u sklopovima gde ono gramatički dolazi kao skraćenje od je li - npr. "Je li supa topla?", "Je li hladno napolju?" - ono normalno piše odvojeno, dok se u dosta drugih razgovornih konstrukcija ono koristi negramatično - npr. "Je l' bi on došao?", "Je l' su se javili?" pri čemu "Je li bi on došao?", "Je li su se javili?" gramatički ne može opstati - gde onda zapravo ima funkciju supstandardne upitne rečce koja zamenjuje gramatičan spoj da li, a po konstrukcionim osobinama ispoljava paralelizam s rečcom zar, i da je stoga u tim slučajevima bolje pisati je spojeno: "Jel' bi on došao?", "Jel' su se javili?"

Srdačan pozdrav,
Goran Kapetanović
———————
Poštovani g. Kapetanoviću,
Deluje ubedljivo Vaša argumentacija povodom pisanja "jel, jelte, jelda". Zabeležio sam je, da je uzmem u obzir prilikom recenziranja Pravopisa.
Sve najbolje
Ivan Klajn
G. Kapetanović je napisao i sledeće:
"Је л'" је тачно онда када је и "је ли" тачно (дакле, с граматичког становишта), а кад је "је ли" нетачно граматички, онда је тачно "јел(')". (Више пута поновљено. А и више пута речено зашто и за разговорне конструкције морају постојати правила записивања.) Та одредба у ТОМ облику није досад постојала у Правопису...
Dok se pravopisci ne dogovore, meni više prija je l' a i učili su me kao malog da je jel u književnom jeziku nepravilno. Mada, iskreno se trudim da što manje koristim tu varijantu, mnogo lepše izgleda i zvuči da li.

Citiraću još nešto sa istog foruma:
Da ne pominjemo krajeve gdje se taj razgovorni stil sa "jel" gotovo i ne koristi . Znam da je veoma raširen u pojedinim krajevima Srbije i Hrvatske, ali na osnovu čega prosječan čitalac koji takvu formulaciju čuje prvi put može znati da je to supstandard. Jedino ako u nekom romanu ne pročita: "Jel će doći večeras?", pomisli ona supstandardno. U Crnoj Gori, je, recimo, taj oblik bio praktično nepoznat dok se nije pojavila TV Pink čiji voditelji i ne znaju za drugi upitni oblik sem taj sa "jel". Poslije toga već se mogu čuti slučajevi korišćenja takvog oblika jer su takvi "to čuli na televiziji". Ako to "prođe" i u književnim tekstovima, kao, za mnoge, neprepoznatljivi supstandard, biće veselo. Uzdam se u to da nijedan dobar stilista neće to upotrijebiti u svojim prevodima ili, ne daj Bože, u nekoj književnoj formi.
Većina vas verovatno nije čula za pokušaj “nikšićkog” Pravopisa. Možete na ovom linku videti o čemu se radi. Siguran sam da (nažalost) postoje i oni koji se pridržavaju ovog "rečnika".

Što se tiče ovog foruma, naravno da niko ne očekuje od članova da stručno vladaju književnim pravopisom, ali treba ispoštovati bar ona osnovna pravila. U poslednje vreme se sve češće ježim kad vidim zamenjena slova v-w i slično. Počeo sam da opominjem za takvo pisanje i već nekoliko puta dobijam odgovore "navikao sam tako i neću da menjam"... :? E pa ni ja to neću da čitam, a verujem ni većina članova! Posle druge opomene za to sleduje blokada naloga. Ne zbog samog načina pisanja već zbog takvog stava. Cilj ovog foruma je da vremenom postaje kvalitetniji a ne da se spušta na nivo ulice. Ako u tom procesu kod posetilaca uspemo da podignemo nivo tehničke i opšte kulture - svi smo na dobitku. Ko ne može da se uklopi, ima drugih mesta gde može "do mile wolje da chatuje, glumi neko loodilo i isqlira" normalnu komunikaciju.

Akki
Ex-Moderator
Ex-Moderator
Postovi: 2147
Pridružio se: Sub, 09. Okt 2004. 11:03
Lokacija: Begis

Post od Akki »

Pravilno je i jedno i drugo... verovatno će tako biti u novom pravopisu...

Što se tiče v-w to me užasno nervira... aj pisanje bez naših karaktera... to i nekako... al v u w... odvratno...
Ne pruzam podrsku putem privatnih poruka...

Vincent
Mobil manijak
Mobil manijak
Postovi: 1255
Pridružio se: Pon, 30. Jan 2006. 18:06
Lokacija: Hiperboreja

Post od Vincent »

Uh, kako se ja nerviram od toga w umjesto v!!! Uh!!! Podržavam udaljavanje sa foruma takvih ljudi, koji se pritom i oglušuju o upozorenja da tako ne pišu!
E, ako ni Ivan Klajn, koji je vjerovatno najbolji živi stručnjak za srpski jezik, nije 100% siguran, onda dok se ne usvoji pišimo kako kome bolje leži! Prihvatam kritiku koja je suptilno umetnuta i obećavam da ću nastojati da izbjegavam "Pinkovo jel'". :) Kad ga izopštimo i počnemo koristiti "da li" nećemo imati dilema. :) Ali ćemo skratiti slobodu izbora... :) Inače, treba praviti razliku kod "jel'" u rečenici "Jel' će doći?" i "Jel' to tako?" - ja mislim da se na oba mjesta piše spojeno, s tim što bi u prvoj rečenici, prirodno, bolje bilo pitati "Dal' će doći?" (i tu se spaja, po mojoj logici). Gotovo sam siguran, a i logika jezika nalaže, da treba da se spoje. Nigdje u našem jeziku ne postoji riječ, nikakva kratica, od jednog suglasnika, tako da je logičnije da se spaja "l'" sa "je" i "da". Ne slažem se sa gospodinom Kapetanovićem da je prirodno da se odvajaju, upravo zato što nije u prirodi našeg jezika da ma koja riječ, makar bila i kratica, bude sačinjena samo od suglasnika (osim "hm", što je onomatopejska riječ, te može biti izuzetak).
Ovaj nikšićki "pravopis" nije otišao dalje od autorâ, ali je u Crnoj Gori na pomolu nova katastrofa: naime, biće pravilno (osim ako se Bog smiluje i pomogne ili se ljudi prizovu pameti) i "djevojka" i "đevojka", i "sjekira" i "$ekira", itd.
Pozdrav! :wink:
iPhone 4 16GB Black & N91 8GB facelifted to Silver.
Perfected by Sennheiser PX-200 White and Sennheiser HD-205 Black!

tehno maniac
Mobil manijak
Mobil manijak
Postovi: 1594
Pridružio se: Ned, 29. Jun 2008. 08:26

Post od tehno maniac »

UUU to W :x :x :x :x

joj kako me to nervira...kao i x umesto h :wacko:
Nokia C6

vlada1970
Mobil manijak
Mobil manijak
Postovi: 1297
Pridružio se: Pon, 20. Nov 2006. 14:06
:: Blackberry Q5
:: Nokia 8310
Lokacija: Beograd

Post od vlada1970 »

Miškoni napisao:Cilj ovog foruma je da vremenom postaje kvalitetniji a ne da se spušta na nivo ulice. Ako u tom procesu kod posetilaca uspemo da podignemo nivo tehničke i opšte kulture - svi smo na dobitku. Ko ne može da se uklopi, ima drugih mesta gde može "do mile wolje da chatuje, glumi neko loodilo i isqlira" normalnu komunikaciju.
Slazem se u potpunosti .

Na kraju krajeva ja i u privatnom zivotu kad cujem nekog klinca koji mi je blizak ili rodjak, a gresi na ovakav nacin, ja pokusam da ispravim.

Bas skoro sam imao jednu slicnu situaciju gde mi je klindza pisao nesto preko sms-a i gde sam provalio da je takve fore "pokupio" u skoli, na chatu, ili na ulici sa drugovima ( nevazno ), i odmah sam mu napomenuo. On ne da nije znao da je to nepravilno, nego se cudio. Kaze, kako to nije pravilno kad tako svi pisu i govore. :shock:

Forum je samo jedno od mesta gde mozemo da vrsimo ispravke, a mnogo puta i u zivotu i mislim da to nikada nije suvisno ili nesvrsishodno. Ako na primer mi to ne bi radili, i ne rade mnogi kojima to smeta a primecuju, na kraju ce klinci da pocnu tako da se izrazavaju da ih nece niko razumeti, osim medjusobno kad budu pricali. :)

Vincent
Mobil manijak
Mobil manijak
Postovi: 1255
Pridružio se: Pon, 30. Jan 2006. 18:06
Lokacija: Hiperboreja

Post od Vincent »

Slažem se u potpunosti, vlada1970...

Pozdrav! :wink:
iPhone 4 16GB Black & N91 8GB facelifted to Silver.
Perfected by Sennheiser PX-200 White and Sennheiser HD-205 Black!

tehno maniac
Mobil manijak
Mobil manijak
Postovi: 1594
Pridružio se: Ned, 29. Jun 2008. 08:26

Post od tehno maniac »

Primetio sam da se ljudi dosta svađaju sa padeži ali samo u ovom slučaju:
Imam nokia n82....
Koga ili šta imaš?Imam nokijU n82...

Koliko ja znam padeži se uče u 5. osnovne 8)
Nokia C6

vlada1970
Mobil manijak
Mobil manijak
Postovi: 1297
Pridružio se: Pon, 20. Nov 2006. 14:06
:: Blackberry Q5
:: Nokia 8310
Lokacija: Beograd

Post od vlada1970 »

Ili se tamo na jug' ne uce. Mada njima bi se trebalo oprostiti. Tako je bilo oduvek. :D Ne mozes da ih naucis padezima ni pod razno. Da cujes samo Vranjance! :lol:

Znaci, bukvalno sam mislio da pricam sa Japancima. :lol:

Ako je lik "iz odavde" ( iz Beograd ), a njegovi nemaju veze s'jug, onda je nedopustivo :D

Wicker Man
Expert
Expert
Postovi: 2120
Pridružio se: Sub, 06. Jan 2007. 14:53
:: HTC Desire
:: Sony Ericsson K800
Lokacija: nije poznata

Post od Wicker Man »

Hm,mozda ja ne pratim "prave" forume i nisam u kontaktu sa "pravim" osobama pa uopste nisam primetio ovu pojavu menjanja v za w.Mislim da sam zapazio na nekom forumu, ali nedovoljno upadljivo da bih zapamtio.A u sms poruci mi jos niko to nije poslao.Kako god nisam za to i osudjujem.
Ova zamena h u x je cesta kod jednog mog druga,a ja nesto ne mogu da mu kazem direktno, iako sam mu par puta "nabacio" kroz pricu al' ne vredi. :)
vlada1970 napisao:...Forum je samo jedno od mesta gde mozemo da vrsimo ispravke, a mnogo puta i u zivotu i mislim da to nikada nije suvisno ili nesvrsishodno. ...
Podrzavam u potpunosti,samo kako ce clanovi reagovati na to?To moze da umanji broj clanova foruma jer vecina ce reci:"Sta ima mene neko da ispravlja,ovo je forum o mobilnim telefonima,a ne forum o pravopisu!"Nazalost.
Jako je malo danas ljudi koji hoce da priznaju gresku i porade na tome da je isprave.Ja sam to davno primetio i zato samo onim osobama za koje znam da se nece naljutiti ukazem na gresci.Ne mora to biti pravopis,nego uopste i naravno uvek sam spreman da prihvatim kritiku.Neverovatno kako smo mi jedan egoistican narod. :roll:
A ovo, sa padezima, nekada zna da bude jako simpaticno. :D
When I'm walking a dark road I am a man who walks alone!

Vlada Zem
Expert
Expert
Postovi: 3380
Pridružio se: Ned, 14. Maj 2006. 13:25
:: N9
Lokacija: Zemun

Post od Vlada Zem »

Slika
citat napisao:pa za zvuk treba jos malo cekati jel kad isadje novi update sa nokie tada ce biti jaci jel sad jos je ovo drugi software sa nokie pa sig ce ispasti nesto novije za par nedelje
Slika

tomas.hokenberi
Moderator
Moderator
Postovi: 4747
Pridružio se: Pon, 03. Sep 2007. 18:02
:: Samsung GalaxyNote20
Lokacija: Beograd

Post od tomas.hokenberi »

Wicker Man, ja sam primetio i na nasem forumu da se koristi u porukama "w" umesto "v".

Mogu da razumem da to neko radi kada kuca SMS (brze se dolazi do w nego do v), ali mi nije jasno zasto bi neko koristio to sa normalnom tastaturom.
Pravila otvaranja tema i davanja odgovora
Samsung SM-N980F Galaxy Note 20 256GB
Samsung SM-T870 Galaxy Tab S7 + Transcend 512GB

Odgovori