ATI grafička kartica

teme koje ne spadaju ni u jednu od postojećih kategorija
Pravila foruma
Teme koje ne spadaju ni u jednu od postojećih kategorija.
Postovi napisani u ovom delu foruma ne ulaze u ukupan broj korisničkih postova.
Cooomi
Mobil manijak
Mobil manijak
Postovi: 1257
Pridružio se: Sre, 23. Jul 2008. 16:28
:: iPhone 13 mini
Lokacija: Srbija - Nemačka

ATI grafička kartica

Post od Cooomi »

Ljudi imam jedan problem.
Naleteo sam na neku staru ATI grafičku, zaboravio sam koji je model i nemam kutiju, sa burazerovog je kompa, pa pošto meni komp radi na integrisanoj Radeon 2100, želeo bih da ugradim ovu, nadam se ispravnu...
e sada, port na matičnoj odgovara portu na grafičkoj i kad je konektujem automatski mi bios raspozna da tu stoji grafička ali ekran neće da se upali. Skonta i ekran da je utaknut u nešto, ali nema slike.
Na grafičkoj imam neka dva porta (vidite dole na slikama), kod jednog ima 3 iglice i iznad toga piše JU2 i prekriveno je nečim žutim što može da se skine, a drugi je neki beli, sa dve iglice. Ne znam da li je to napajanje ili se napaja preko onog dole, pa ako možete da mi pomognete nekako da instaliram to, bio bih vam zahvalan :)

Evo slika:

Slika Slika

Slika Slika

m@c|-|oR
Expert
Expert
Postovi: 3245
Pridružio se: Pon, 19. Apr 2010. 21:21
:: Samsung Note 20 Ultr
Lokacija: Smederevo-Niš-Šabac

Re: Grafička kartica

Post od m@c|-|oR »

Ovo žuto ti je džamper i njega ne bi trebalo da diraš. Možeš mnogo da zabrljaš stvari. Džamperi se obeležavaju sa JU na PCB, tako da i ovaj beli može da bude. Nisam siguran. Može lako da bude napajanje.
Ove nove kartice često imaju nezavisno napajanje, jer AGP/PCIE ne može uvek da da dovoljno struje.
Imaš li bilo kakvu oznaku po čemu bi identifikovao karticu i izguglao nešto više o njoj?
Sa donje strane?
"Kad čovek nešto neće, on nađe razlog, kad hoće - nađe način"
Kineska Poslovica

miodrage
WP_guru
WP_guru
Postovi: 11662
Pridružio se: Pon, 13. Mar 2006. 23:35
:: iPhone 14 Pro Max
Lokacija: Subotica
Kontakt:

Re: Grafička kartica

Post od miodrage »

To belo je napajanje. Zato i ne daje sliku. Moras sa svog nspajanja da sprovedes struju na karticu. Ja sam svojevremeno imao neku 7600gt, i nisam znao to za napajanje... ona radila ko zver. Kad je izdahnula a kondenzatori naduvani ko balon...
Ceterum censeo, Androidam delendam esse!

Cooomi
Mobil manijak
Mobil manijak
Postovi: 1257
Pridružio se: Sre, 23. Jul 2008. 16:28
:: iPhone 13 mini
Lokacija: Srbija - Nemačka

Re: Grafička kartica

Post od Cooomi »

m@c|-|oR, ima neka nalepnica, ali je odcepljena, evo vam slika pa vidite.
Slika Slika
Siguran sam da je ATI Radeon, i znam da je starija, mislim da ima 256MB na njoj, tako piše na jednoj od nalepnica...
miodrage, možeš li malo da mi objasniš kako to da uradim? Jel izvlačim novu žicu iz kutije za napajanje ili tražim neki kabel od onih silnih izunutra? il prikačujem na neki port na matičnu?
evo slike matične:

Slika Slika

znemanja
Moderator
Moderator
Postovi: 9188
Pridružio se: Pon, 07. Jul 2008. 22:16
:: Samsung S20 Ultra
:: Samsung A52
Lokacija: Beograd

Re: Grafička kartica

Post od znemanja »

Cooomi, Ako sam dobro razumeo, ti grafičku kartu konektuješ na PC slot i povežeš monitor preko VGA porta na samoj grafičkoj karti i na monitoru se ništa ne pojavljuje?
Zašto ne povešeš monitor preko standardnog VGA porta na matičnoj ploči, preko Eversta pronađeš tačan naziv grafičke karte (jer ako ti BIOS detektuje grafičku karticu trebalo bi da je ispravna). Na osnovu podatka koji dobiješ od Everesta izguglaš sve informacije o kartici.
Samsung Galaxy S22 Ultra, Samsung Galaxy Watch4 Classic, Samsung Galaxy Tab S6 LTE, Samsung Galaxy A52, Samsung Galaxy A6+ (2018)

m@c|-|oR
Expert
Expert
Postovi: 3245
Pridružio se: Pon, 19. Apr 2010. 21:21
:: Samsung Note 20 Ultr
Lokacija: Smederevo-Niš-Šabac

Re: Grafička kartica

Post od m@c|-|oR »

pogledaj ovde: https://www.google.it/search?q=ati+grap ... d=0CE0QsAQ
Možda je prepoznaš na oko.
:)
Sa direktnim povezivanjem moraš biti pažljiv zbog napona i polova. Potraži negde kablić za napajanje.
Probaj i ono što znemanja kaže. Pomoći će ti sigurno.
"Kad čovek nešto neće, on nađe razlog, kad hoće - nađe način"
Kineska Poslovica

Cooomi
Mobil manijak
Mobil manijak
Postovi: 1257
Pridružio se: Sre, 23. Jul 2008. 16:28
:: iPhone 13 mini
Lokacija: Srbija - Nemačka

Re: Grafička kartica

Post od Cooomi »

Ako ubacim graficku bios mi direkt prebacuje display na nju, tako da ako povezem VGA na integrisan ulaz nista mi opet ne pokazuje, jer se isključi...

EDIT:
Nema potrebe više za ovom temom, molim moderatore da je obrišu, razlupao sam karticu čekićem.

miodrage
WP_guru
WP_guru
Postovi: 11662
Pridružio se: Pon, 13. Mar 2006. 23:35
:: iPhone 14 Pro Max
Lokacija: Subotica
Kontakt:

Re: Grafička kartica

Post od miodrage »

O Boze... PA zasto tako??? Ne mogu da verujem da sve manje ljudi prihvata da se muci malo oko nekih stvari, za mene je sve to uvek izazov...
Ceterum censeo, Androidam delendam esse!

Cooomi
Mobil manijak
Mobil manijak
Postovi: 1257
Pridružio se: Sre, 23. Jul 2008. 16:28
:: iPhone 13 mini
Lokacija: Srbija - Nemačka

Re: Grafička kartica

Post od Cooomi »

Saznao sam da je kartica HIS Radeon x1300 ali joj fali jedan deo, srećom nisam izazvao kratak spoj u kućištu... Sve u svemu, kartica ne vredi ni 2000 din, a zanimljivo je bilo rastavljati je ;)

Ledjo
Mobil stručnjak
Mobil stručnjak
Postovi: 832
Pridružio se: Sre, 05. Feb 2014. 15:03
:: G2

Re: Одг: Grafička kartica

Post od Ledjo »

Ja imam u mom kompu x1300 msi (256mb, 128bit), za neke osnovne potrebe vrsi po'so

Miškoni
Administrator
Administrator
Postovi: 4096
Pridružio se: Pet, 30. Jul 2004. 07:08
:: Samsung S7
:: Huawei Y6
Lokacija: Beograd

Re: ATI grafička kartica

Post od Miškoni »

Samo da se nadovežem u vezi belog dvopinskog konektora - to je napajanje od 5V ili 12V za ventilator (uglavnom 5V) koji bi hladio GPU. Pošto je ova varijanta sa pasivnim hlađenjem, ventilatora i nema. Da si doveo bilo kakvo napajanje na taj konektor - napravio bi žešći džumbus.

Ovo su aktuelni konektori za napajanje grafičkih kartica:
Slika

Ranije se koristila i ova varijanta:
Slika

Vodite računa kad dajete savete oko nečega što može da prouzrokuje štetu...

Odgovori