Nokia - glasine u 2010. god.

Fabrički OS, Symbian, MeeGo, Windows, Android
Pravila foruma
Ukoliko želite da pogledate teme vezane za određeni OS, možete to uraditi preko sledećih prečica:
Android OSWindows OSSymbian OS
IDzO
Ex-Moderator
Ex-Moderator
Postovi: 4024
Pridružio se: Čet, 30. Jun 2005. 11:01
Kontakt:

Nokia - glasine u 2010. god.

Post od IDzO »

Vreme je za nova nagadjanja. :)
Do sada, u 2010. god., nije bilo velikih "curenja" informacija ali ovo moze biti interesantno.

Klik -> 17 novih modela

Slika

Navodno ovo pise na prospektu:
S – For those that don’t fall into any other series of products. Fone arena says the luxury handsets of 8xxx series. Could it be also the tablet range? MeeGo is of course supposed to be on a wide range of devices. S is portrayed as a chimney in the House of Nokia. S for Smokin’?

N – High end, Advanced requirements, more innovative. Symbian N8 and MeeGo phone N9 (Torres said upcoming MeeGo phone would be on Nseries). The very top and upper limit, hence the roof of the House of Nokia.

E – Business, Enterprise. E5, E6 and E7. 5 is lowest limit of Eseries, 7 the highest. E7 has already been rumoured, 4″ display, QWERTY with N8 like design. Portrayed as the left flanking wall of House of Nokia.

X – From Xpress Music. X2, X3, X5, X6, X7. Portrayed as the right flanking wall of House of Nokia.

C – Core series (those previously given confusing area code names) C1, C2, C3 (no explosive C4) C5, C6 and C7. Portrayed as the foundation and core of the House of Nokia.
Poslednja izmena od IDzO u Čet, 10. Jun 2010. 15:09, izmenjeno 1 put ukupno.

dimi89
Mobil manijak
Mobil manijak
Postovi: 1934
Pridružio se: Sre, 07. Feb 2007. 09:25
:: Samsung Galaxy Neo
:: LG Optimus 4X HD
Lokacija: Nis

Post od dimi89 »

Lepoo je videti da Nokia ipak razmislja o necemu , samo bilo bi jos bolje kad bi vise resili koje operativne sisteme sve imaju i koje ce da razvijaju jer sam se vec pogubio sa Symbianom ^4-Symbianom ^5-Maemo-MeeGo....
>>>Samsung S3 Neo GT I9301I<<<LG Optimus 4x HD<<<LG KS20 <<<....Nokia N76 {Symbian v60 3rd hacked}...

Wicker Man
Expert
Expert
Postovi: 2120
Pridružio se: Sub, 06. Jan 2007. 14:53
:: HTC Desire
:: Sony Ericsson K800
Lokacija: nije poznata

Post od Wicker Man »

Ne ocekujem nista inovativno niti posebno novo,voleo bih da gresim alii... :roll:
When I'm walking a dark road I am a man who walks alone!

loki13
Expert
Expert
Postovi: 3053
Pridružio se: Pet, 01. Dec 2006. 12:22
:: Htc Desire 500 dual
:: Nokia E71
Lokacija: Novi Sad

Post od loki13 »

Meni kada bi neko rekao da je uzeo c1,c2,c3,c4,c5,c6 ii pak x3,x5,x6 prvo na sta bih pomislio je da je doticni pazario prevozno sredstvo.... :D :D :D
D500&E71

IDzO
Ex-Moderator
Ex-Moderator
Postovi: 4024
Pridružio se: Čet, 30. Jun 2005. 11:01
Kontakt:

Post od IDzO »

Klik -> NOKIA C7 ;)

Slika
What do we've got here! Images of Nokia's first 8-megapixel full touch cameraphone have just popped up. The Nokia C7 will finally close the gap between the bunch of company's 5-megapixel cameraphones and the N8, which is the only Nokia phone with a 12MP cam on board.

The design of the rumored Nokia C7 is quite reminiscent of the sexy Android-based Motorola XT800 ZHISHANG, which was announced back in December 2009. Unlike it, the C7 will come with an 8MP snapper with dual LED flash and stereo speakers.


According to the guys who published those images, the C7 will run the S60 5th Edition but we won't be surprised to see it packing the newer Symbian^3 (yeap, the same one Nokia N8 comes with).

A secondary camera is located right above the display and there is a 3.5mm audio jack to see on top of the phone. By the way, the screen seems to be surrounded by a nice metallic frame.

Our source remains mum on the other features of the C7 so we'll have to wait for the phone's premiere or another leak to learn more about it.

If you happen to have missed the next image that showed up a few days ago, you can take a look at it now. As you can see, there are several still unannounced Nokia phones mentioned on it: E6, E7, X5, X7 and N9. Unfortunately, we can only guess if and when those will be officially announced.

Sale_M
Akcionar Mobilnog Sveta
Akcionar Mobilnog Sveta
Postovi: 15735
Pridružio se: Pet, 23. Nov 2007. 18:14
:: HUAWEI P40 Pro +
:: HUAWEI P40 Pro

Post od Sale_M »

Fino telefonce ce izgleda biti C7,verovatno ce imati sve funkcije modernog smartphona,jos da ima pristupacnu cenu. :)
XIAOMI Mi 11 midnight grey
HUAWEI P40 Pro classic black
HUAWEI P40 Pro + ceramic white
HUAWEI P30 Pro breathing crystal
XIAOMI Redmi Note 10 Pro onyx grey
HUAWEI P20 Pro twilight violet

IDzO
Ex-Moderator
Ex-Moderator
Postovi: 4024
Pridružio se: Čet, 30. Jun 2005. 11:01
Kontakt:

Post od IDzO »

Navodno je ovo video Nokie N9, s tim da je Eldar rekao da je kraj videa promenjen u odnosu na prvi video koji je on pogledao, ali da otprilike ovako izgleda 9-ka.

Klik -> VIDEO

Slika

gorang
Redovni učesnik
Redovni učesnik
Postovi: 104
Pridružio se: Čet, 15. Apr 2010. 19:29
:: iPhone 4s
:: uskoro iPhone 5
Lokacija: Kikinda

Post od gorang »

Ako je ovo najnoviji nokia telefon iz N serije, iz onog sto se vidi, tastatura je sada profi. Dodat je jos jedan red, pa verovatno brojeve vise necemo morati kuckati sa strelicom. Razmaknica na pravom mestu. Displej je malo izdignut, opet + ( kao kod n97)
E sad ne svidja mi se ako oko ekran bude imao neke dugmice - vise volim kao kod n900, bez dugmica.
Nesvidja mi se boja oko ekrana ( crna ), vise bi odgovaralo u jednoj boji, recimo bela kao kod n97.
Generalno dizajn mi se ipak ne svidja, nesto je na krajevima kao srezan...
Ako na n900 budu ubacili MeeGo a verovatno da hoce, mislim da cu sacekati neki drugi noviji model koji ce doci posle n9. Al ostaje opet da se vidi sta dobijamo sa Meego na n900 i sa novim N9!
Sto se tice OS-a u buducnosti, mislim da ce symbian polako nestati a Maemo - verujte nisam pametan sta ce sa njim biti hoce li biti rezervni adut ako se posvadaju intel i nokia ili ce sve lepo da funkcionise sa MeeGo.
Sa velikim nestrpljenjem ocekujem taj famozni MeeGo pa da vidimio.

loki13
Expert
Expert
Postovi: 3053
Pridružio se: Pet, 01. Dec 2006. 12:22
:: Htc Desire 500 dual
:: Nokia E71
Lokacija: Novi Sad

Post od loki13 »

gorang, nece symbian nstati,tj prebacice se njegovo prisustvo u telefone donjeg i srednjeg opesga....(pogotovo kada je nokia ulozila silne pare da kupi taj isti symbian),a za high-end aparate ce biti maemo,meego.....
D500&E71

Lobachewsky
Gatekeeper
Gatekeeper
Postovi: 3758
Pridružio se: Uto, 30. Avg 2005. 07:56
:: Huawei P20 lite DS
Lokacija: Dunavska obala

Post od Lobachewsky »

Symbian je ko stvoren za najpametnije dumb telefone :) Smaranje sa sertifikatima pravi od njega fabricki OS, uslovno receno. Onome kome treba vise, lako od njega moze da napravi sasvim solidan smartphone. Nece njega vreme pregaziti, samo ce dobiti novu ulogu.
Sto se tice N9, znajuci nokiju, funkcije nema sanse da omanu... nadamo se samo da ce nas ovog puta iznenaditi i da ce izrada biti na nivou... a OS... ako bude Symbian^3, verovatno ce to presuditi da ga ne uzmem. Mada tek cemo videti kako ce se S^3 pokazati.
Vip Neo 3 + Vip Net 100 GB, dual sim

gorang
Redovni učesnik
Redovni učesnik
Postovi: 104
Pridružio se: Čet, 15. Apr 2010. 19:29
:: iPhone 4s
:: uskoro iPhone 5
Lokacija: Kikinda

Post od gorang »

loki13,
Znam da se symbian seli u nizi rang. Mislim da ce on trajati do onog ternutka kad za Maemo ili Meego bude napravljeno dovoljan broj kvalitetnih aplikacija. Onaj kome je bitan OS na telefonu, taj nikad nece uzeti symbian pored Maemo-a ili MeeGo. Ali dobro, sad to opet sve zavisi od Nokie koliko ce dalje usavrsavati Symbian...
Dugo godina sam koristio symbian (neznam kakav je taj "S^3"), pojavom n900 presao sam na maemo i sa njim sam prezadovoljan. Sto se tice N9 ako na njemu bude simbian, meni nije potreban. Ako li bude MeeGo, videcemo u stvari sta nam N9 sve to donosi....... od perfomansi, dizajna i izrade, velicine i tipa ekrana, zvucnika, kamere....
Kazu da je n900 samo jedan eksperiment, koji je po meni pun pogodak. Kazu slabo se prodaje. Moguce, ljudi se plase novih stvari ili mozda nisu upuceni niti ih zanima sta je to Maemo. Ubacivanjem Meego na N900 mislim da do kraja godine Nokiji i nije potreban nov MeeGo telefon, a onda bi mogli da izbace recimo N900 sa malo vecim ekranom (ako je malo uzdignut lepse izgleda), jos jedan red tastera (brojevi), razmaknica na sredini, zvuk moze da ostane isti a kamera moze i ne mora biti bolja i da bude izrada i u beloj boji ili nekoj drugoj pa da malo i biramo.

loki13
Expert
Expert
Postovi: 3053
Pridružio se: Pet, 01. Dec 2006. 12:22
:: Htc Desire 500 dual
:: Nokia E71
Lokacija: Novi Sad

Post od loki13 »

gorang, onaj kome je bitan OS trenutno (a kako stvari stoje i ubuduce) ce birati android OS,a to da se ljudi plase novih stvari opovrgava cinjenica koliki rast prodaje imaju telefoni sa android platformom....
Sve mi se cini da najveci deo nokijine prodaje generisu dugogodisnji korsnici iste,koji su prosto zaslepljeni njome,tako je meni jedan drugar rekao za htc tattoo,super ti je telefon,ali nije neka marka....precutao sam.
D500&E71

Deksi
V.I.P. MobilniSvet.com
V.I.P. MobilniSvet.com
Postovi: 4924
Pridružio se: Sre, 24. Feb 2010. 23:51
:: one+ nord2
Lokacija: LE

Post od Deksi »

Evo procitah zadnje komentare i u svemu se slazem sto ste napisali ali ima to jedna sitnica koja se zove cena. Sve ove blagodeti koje ste napisali kostaju od 400 eu.pa navise. Podrzavam i to da se plati i taj novac ali da uredjaj koji se kupi ima poslovnu namenu ali kupiti ga samo zbog nekog dokazivanja po meni besmisleno ulozen novac.
I jos nesto da pitam,pisete da su drugi operativni sistemi bolji od simbiana,pa dajte neki dokaz.
Trazio sam za symbia aplikaciju sa kojom bih ja dobio sms a onome ko mi salje da stigne izvestaj da mi poruka nije dostavljena,eto takva app.za symbian ne posoji,a dali to mogu neki od vase gore pomenuti OS. Ako mogu onda su i stvarno bolji.
:wink: :P :P

IDzO
Ex-Moderator
Ex-Moderator
Postovi: 4024
Pridružio se: Čet, 30. Jun 2005. 11:01
Kontakt:

Post od IDzO »

deksicom, kao sto sam ti vec objasnio to nije tehnicki izvodljivo na telefonu pomocu nekog programa. Operater je taj koji moze da blokira dolazak poziva i SMS-ova ka odredjenom broju.
I kod Symbiana tj. kod Nokie, posto pricamo o njoj, modeli iz visoke klase su 300+ ili 400+ eura, pa tako ta pojava nije vezana iskljucivo za druge firme i OS-ove. Stoji da je HTC dobro zacepio pojedine modele, ali ni Nokia nije darezljiva.
Ja sam se danas igrao sa E72 i Desireom i mogu ti reci da sam bio jaaaako zagrejan za kupovinu 72-ke, ali isti izgled OS-a u poslednjih 5 godina kao i neinovativnost su mi pobrkali planove za kupovinu, pa sam mnogo vise poceo razmisljati o Androidu.

Wicker Man
Expert
Expert
Postovi: 2120
Pridružio se: Sub, 06. Jan 2007. 14:53
:: HTC Desire
:: Sony Ericsson K800
Lokacija: nije poznata

Post od Wicker Man »

IDzO napisao: Ja sam se danas igrao sa E72 i Desireom i mogu ti reci da sam bio jaaaako zagrejan za kupovinu 72-ke, ali isti izgled OS-a u poslednjih 5 godina kao i neinovativnost su mi pobrkali planove za kupovinu, pa sam mnogo vise poceo razmisljati o Androidu.
Hehe pa rekoh ja,to je ono sto i mene odbija.Nista novo a fin novac treba izdvojiti.Zato ja stalno razmisljam u pravcu Androida osim ako ne iskoci neka ekstra povoljna prilika za e 71/72.
When I'm walking a dark road I am a man who walks alone!

gorang
Redovni učesnik
Redovni učesnik
Postovi: 104
Pridružio se: Čet, 15. Apr 2010. 19:29
:: iPhone 4s
:: uskoro iPhone 5
Lokacija: Kikinda

Post od gorang »

loki13,
Postujem Android jer je baziran na Linux-u kao Maemo i MeeGo. Ja kao programer sam iskljucio android jer je baziran na JAVA-i (koliko je meni poznato), jer sam radio u javi baze podataka pre par godina i to je pravi ocaj, nema ni osnovne funkcije za operacija nad bazama podataka. Maemo i Meego njima je osnova QT C++ koji ce vladati ne samo na telefonima nego i na smart televizorma, note book racunarima, desktop racunarima, automobilima, medicina i ostalo...... i pravo je uzivanje raditi programe u QT-u. Znaci velika prednost Maemo - Meego u odnosu na Android je upravo QT!
Kad sam rekao na nove stvari, mislio sam na Maemo tj N900 kako se u gornjem tekstu i vidi. U opste tu nisam spominjao Android!
Da li se neko pita zasto ljudi ostaju na Noki-a telefonima i pored toga sto je simbijan malo zastareo sto se tice vizuelnog prikaza (GUI)?!?!? Zato sto nokia ono sto ima to radi savrseno i nece da sminka telefon kojekakvim stvarcicama a da to pravi probleme...
deksicom,
Slazem se da je besmisleno kupovati skup telefon za dokazivanje, al onaj ko ima viska para, sto da ne. Dugo sam koristio symbian i to je dobar OS i verovatno bi jos ostao na njemu da se nije pojavio Maemo (videcemo sta donosi MeeGo). Imao sam N97 koji sam menjao za N900 i zaista ogromna je razlika i to:
- prvo vizuelni (GUI) interfejs je dosta unapredjen
- aplikacije pisane u QT-u cini mi se da malo sporije rade na simbijanu nego na N900
- rad sa prozorima je skoro isti kao na dektop racunarima.
- Multitasking tj izbor trenutno otvorenih aplikacija mi je perfektan.
Drugih zamerki nemam.
Probaj n900 malo ga testiraj, pa ces se uveriti u to.

tomas.hokenberi
Moderator
Moderator
Postovi: 4747
Pridružio se: Pon, 03. Sep 2007. 18:02
:: Samsung GalaxyNote20
Lokacija: Beograd

Post od tomas.hokenberi »

gorang, odakle ti ideja da je Android baziran na Javi? S druge strane kao programer ne bi trebao da imas takvu averziju prema Javi (ne mislim ovde na J2ME). Kao neko ko zivi od programiranja i ima preko 15 godina profesionalnog programerskog iskustva, izmedju ostalog i sa bazama podataka (MySQL, Postgres i Oracle) mogu da ti kazem samo da je tvrdnja da Java "nema ni osnovne funkcije za operacije nad bazama podataka" je prilicna besmislica. Sta to postoji u C++, a da nema u Javi? (a da nije zavisno od platforme)Ne zaboravi da je Qt samo set biblioteka a ne nekakav poseban programski jezik. Verovao ili ne Qt biblioteke se mogu koristiti i iz Jave.
Pravila otvaranja tema i davanja odgovora
Samsung SM-N980F Galaxy Note 20 256GB
Samsung SM-T870 Galaxy Tab S7 + Transcend 512GB

telep
Expert
Expert
Postovi: 2210
Pridružio se: Pon, 22. Okt 2007. 04:23

Post od telep »

gorang, Ne razumem ko to šminka telefone sa stvarčicama koje samo prave probleme ali Nokia telefoni trenutno rade lošije od konkurencije (što se kosi sa tvojom izjavom da šminka smeta pri radu, jer symbian telefoni em rade lošije em izgledaju očajno). Stvarno ne znam ko želi desktop look like na telefonu (već dokazano fail koncept).
Xiaomi Redmi 5 Plus 64GB
Xiaomi Redmi 5 Plus 64GB
Nexus 7 32GB 2013 White

gorang
Redovni učesnik
Redovni učesnik
Postovi: 104
Pridružio se: Čet, 15. Apr 2010. 19:29
:: iPhone 4s
:: uskoro iPhone 5
Lokacija: Kikinda

Post od gorang »

tomas.hokenberi,
Malo smo se razmimoisli upravo sam mislio na J2ME jer naravno pricamo o telefonima..... Kad sam poceo da programiram za telefone bila je dilema J2ME ili Symbian C++. Vrlo brzo sam presao na ovaj drugi.
A sto se tice jave i androida negde sam to procitao, ako nije istine onda povlacim sve sto sam rekao u vezi s tim!

tomas.hokenberi
Moderator
Moderator
Postovi: 4747
Pridružio se: Pon, 03. Sep 2007. 18:02
:: Samsung GalaxyNote20
Lokacija: Beograd

Post od tomas.hokenberi »

gorang, pomenuo si baze podataka, pa sam pomislio da mislis na desktop programiranje. Pravljenje "baze podataka" na dumb mobilnom telefonu u Javi je zaista zaludan posao. Medjutim za potrebe mobilnih aplikacija smart telefona su dostupne i dovoljne sqllite biblioteke (za Ci C++ pre svega). Pravljenje nekog sopstvenog resenja "baze", u smislu pisanja nekakvog programa koji bi upravljao bazom (umesto upotrebe sqllite ili slicnih biblioteka) u C/C++ je takodje zaludan posao. Java koja se koristi na Androidu, ako se ne varam, nije J2ME vec "prava" Java, a dostupne su i C/C++ biblioteke.
Pravila otvaranja tema i davanja odgovora
Samsung SM-N980F Galaxy Note 20 256GB
Samsung SM-T870 Galaxy Tab S7 + Transcend 512GB

Odgovori