[uputstvo] Kako se root-uje Android telefon?

Pravila foruma
Android deo foruma posvećen je uopštenoj priči o svemu vezanom za operativni sistem.
Ukoliko želite da pogledate teme vezane za određeni model telefona, možete to uraditi preko sledećih prečica:
AcerAlcatelAsusDellHuaweiHTCLGMotorolaSamsungSony EricssonZTE
Odgovori
Mirko BGD
Mobil manijak
Mobil manijak
Postovi: 1893
Pridružio se: Uto, 01. Jun 2004. 21:46
:: samsung s8 plus
Lokacija: Beograd
Kontakt:

[uputstvo] Kako se root-uje Android telefon?

Post od Mirko BGD »

Šta se dobija root-ovanjem?

Root-ovanje dovodi do zamene recovery dela koji se nalazi u hBoot-u, i time dobijate dodatne nove opcije, za ubacivanje romova, nandroid backup itd.

Kako da root-ujem svoj telefon?

Proces root-ovanja je jako uprošćen zahvaljujući softveru koji se zove Unrevoked.

Potrebno vam je:

1. drajveri za Windows http://unrevoked.com/recovery/android-usb-driver.zip
2. unrevoked softver http://unrevoked.com/

način rada:

1. Obrišite HTC Sync iz računara, ali OSTAVITE HTC USB drajvere instalirane

2. Aktivirajte USB DEBUGING MODE (settings->application->development)

3. Ugasite telefon

4. Upalite telefon i boot-ujte ga u hBoot (ovo ćete uraditi tako što pritisnete dugme za paljanje i taster za smanjivanje jačine zvuka u isto vreme, i zadržite ih dok se aprarat ne upali), kada se aparat upali, na dnu ekrana ćete videti tri android robota na skejtu, takođe obavezno sačekajte bar 15ak se po paljenju da bi se svi fajlovi pravilno učitali!

5. Povežite telefon sa računarom

6. Instalirajte drajvere. Po instalaciji drajvera u device manager-u bi trebalo da dobijete posebnu stavku koja se zove Android device

7. Uključite telefon

8. Potrebno je izabrati CHARGE ONLY mode i obeležiti don't ask me again

9. Pokrenite unrevoked program i pratite dalja uputstva

To je to, gotovo! ;)

Ceo proces je jako prost i traje oko 5 minuta.

Evo ih youtube klipovi za lakše snalaženje:

Instalacija Windows drajvera: http://www.youtube.com/watch?v=FXDszE0Y ... r_embedded

Sam postupak root-ovanja: http://www.youtube.com/watch?v=iXWm8262 ... r_embedded



Napomena: ovo ne važi za sve Android uređaje! Da biste saznali da li je vaš uređaj podržan, koristite Google ili postavite pitanje na forumu.

Napomena 2: Navedeni postupak radite na svoju odgovornost, ne snosim odgovornost za eventualnu štetu nastalu korišćenjem ovog uputstva.

Inače, uputstvo je nastalo kombinacjom sajta the unlocker, youtube-a i uz pomoć člana Nikola031- :)

Miškoni:: Link ka staroj temi:
viewtopic.php?t=20869
Poslednja izmena od Mirko BGD u Ned, 19. Dec 2010. 01:36, izmenjeno 3 puta ukupno.

Pera Detlic
Mobil manijak
Mobil manijak
Postovi: 1169
Pridružio se: Pon, 21. Dec 2009. 13:45
:: HTC One [m8]
Lokacija: Beograd

Post od Pera Detlic »

Mirko BGD, svaka cast... jos samo da kupim android pa da isprobam ovo... ali znam da sam se ranije mucio na Hero-u... btw zna li neko da li ovo vazi za Wildfire? posto njega kupujem.... :)
Samo nek se rolaju....sarme.

lesa0208
Supreme Themer
Supreme Themer
Postovi: 1980
Pridružio se: Ned, 14. Feb 2010. 22:33
Lokacija: Beograd

Post od lesa0208 »

da vazi zza wildfire jer imas ga gore u listi a ja sam dok sam imao wildfire odradio root sa gore pomenutim alatom

Randy
Neredovni učesnik
Neredovni učesnik
Postovi: 54
Pridružio se: Pet, 26. Nov 2010. 02:39

Post od Randy »

Odlicno uputstvo Mirko, samo bih napomenuo, ako dozvoljavate, da se Usb Debugging opcija aktivira pre ulaska u HBOOT...
HTC Desire_GingerVillain v0.8 - Dragon Lasers Viper Series 95mW

Mirko BGD
Mobil manijak
Mobil manijak
Postovi: 1893
Pridružio se: Uto, 01. Jun 2004. 21:46
:: samsung s8 plus
Lokacija: Beograd
Kontakt:

Post od Mirko BGD »

Randy, hvala na ispravci, ispravljeno! ako jos negde ima propusta obavezno vicite ipak je nemoguce sve pohvatati :wink:

vanjuska
Mobil fan
Mobil fan
Postovi: 404
Pridružio se: Pon, 31. Avg 2009. 00:45
Lokacija: Novi Sad

Post od vanjuska »

Ja bi dodao da kad se obelezava charge only, treba otkaciti ask me, u opcijama, bar tako kazu neka uputstva :)
Life is not the amount of breaths you take, it's the moments that take your breath away! HTC DESIRE!

Randy
Neredovni učesnik
Neredovni učesnik
Postovi: 54
Pridružio se: Pet, 26. Nov 2010. 02:39

Post od Randy »

Da ne bi bilo zabune kod nekih korisnika koji prvi put root-uju, recimo Desire, na youtube snimcima je HTC Evo 4G, i u HBOOT meniju ima opcija HBOOT USB, koju treba potvrditi, mada na Desire-u te opcije nema.
Neka vas to ne brine, samo sacekajte da Unrevoked3 prepozna vas telefon i NE dirajte telefon dok program ne zavrsi svoje... :)
HTC Desire_GingerVillain v0.8 - Dragon Lasers Viper Series 95mW

vanjuska
Mobil fan
Mobil fan
Postovi: 404
Pridružio se: Pon, 31. Avg 2009. 00:45
Lokacija: Novi Sad

Post od vanjuska »

Mirko BGD, mislio sam da se stisklira u fazonu da te pita gde da se nakaci, a ne da ne pita :) Posto ima opcija ask me i ako je stikliras onda je potvrdjujes, i meni je malo nelogicno, al tako kazu uputstva...
Life is not the amount of breaths you take, it's the moments that take your breath away! HTC DESIRE!

Mirko BGD
Mobil manijak
Mobil manijak
Postovi: 1893
Pridružio se: Uto, 01. Jun 2004. 21:46
:: samsung s8 plus
Lokacija: Beograd
Kontakt:

Post od Mirko BGD »

ljudi ta stikliranja su apsolutno ne bitna! ja sam moj mob rootovao i koliko se secam nista nisam ni stiklirao ni od stiklirao sve je islo po automatizmu :wink:

Ninolina
Moderator
Moderator
Postovi: 4203
Pridružio se: Sre, 07. Dec 2005. 08:42
:: Galaxy Note 9 White
:: Galaxy Watch Active2
Lokacija: Beograd

Post od Ninolina »

Mirko BGD, stikliranje USB debbuginga je jako bitno.. Ne znam sta se desava bez toga, ali ne bih to ni isprobavala..:-) Mozda su ove opcije kod tebe vec bile stiklirane pa zato nisi imao problema, ali u uputstvu sve treba da bude jasno napisano.. Neki ljudi ce to prevideti, i eto problema..:-(
*** ALL WHITE with Teddy *** GALAXY NOTE 9 White Snapdragon *** GALAXY WATCH ACTIVE 2 Aluminum 44mm ***

Mirko BGD
Mobil manijak
Mobil manijak
Postovi: 1893
Pridružio se: Uto, 01. Jun 2004. 21:46
:: samsung s8 plus
Lokacija: Beograd
Kontakt:

Post od Mirko BGD »

Ninolina, sorry nisam se dobro izrazio! sto se tice USB Debuginga jako je bitno i naglaseno je u svakom tutorialu!
ja sam mislio na stikliranje pri konekciji USB kabla ono Charge only, data itd! prem da nemate potrebe da eksperimentisete nista vas nekosta da stiklirate opciju dont ask me again ;)

alekciric
Novajlija
Novajlija
Postovi: 15
Pridružio se: Pon, 20. Sep 2010. 19:01

Post od alekciric »

Prvo da se zahvalim za step by step odlicno objasnjenje kako se root-uje tel. Samo da pitam da li neko moze od vas forumasa da napravi novu temu na to, sta i kako dalje posle root-ovanja? To bi bilo dobro za sve nas pocetnike koji hoce da root-uju tel i da ubacuju kuvane romove. Hvala unaprijed

Pera Detlic
Mobil manijak
Mobil manijak
Postovi: 1169
Pridružio se: Pon, 21. Dec 2009. 13:45
:: HTC One [m8]
Lokacija: Beograd

Post od Pera Detlic »

ljudi treba mi hitno pomoc, krenuo sam u proces rutovanja... ali kad pokrenem 'unrevoked3' on nereaguje uopste... samo ispisuje:

---Waiting for device. Plug phone in now and eneble USB debugging. Make sure HTC sync is *not* installed! Recovery image: ClockworkMod Recovery.---

a ja nemam instaliran HTC sync, nikad ga nisam ni instalirao... ukljucen mi je debugging, imam instalirane drajvere... telefon mi je prikljucen i stiklirano -charge only- sa sve onim 'don't ask me again'....
pa ako sam nesto pogresio, ubi me...
o cemu se radi? ako neko zna... pogledao sam i video klip, kod ovog tipa na Mac-u se automatski pokrene proces...
Samo nek se rolaju....sarme.

Randy
Neredovni učesnik
Neredovni učesnik
Postovi: 54
Pridružio se: Pet, 26. Nov 2010. 02:39

Post od Randy »

Pera Detlic, skini i instaliraj HTC Sync, verziju 3.0, i odmah ga odstrani iz kompjutera, ali samo HTC Sync, drajvere ostavi u sistemu, koje posle update-ujes tim modifikovanim koje si vec skinuo. Kad to odradis, ponovo pokreni Unrevoked...
HTC Desire_GingerVillain v0.8 - Dragon Lasers Viper Series 95mW

Pera Detlic
Mobil manijak
Mobil manijak
Postovi: 1169
Pridružio se: Pon, 21. Dec 2009. 13:45
:: HTC One [m8]
Lokacija: Beograd

Post od Pera Detlic »

Randy, a kako da ostavim samo drajvere, oce mi on ponuditi tu opciju pri uninstaliranju??
(upravo se download-uje Sync)
Samo nek se rolaju....sarme.

Randy
Neredovni učesnik
Neredovni učesnik
Postovi: 54
Pridružio se: Pet, 26. Nov 2010. 02:39

Post od Randy »

Pera Detlic, ides jednostavno u Add/Remove programs u windows-u i samo sklonis HTC Sync. Nece ti traziti da uklonis i drajvere...
HTC Desire_GingerVillain v0.8 - Dragon Lasers Viper Series 95mW

Pera Detlic
Mobil manijak
Mobil manijak
Postovi: 1169
Pridružio se: Pon, 21. Dec 2009. 13:45
:: HTC One [m8]
Lokacija: Beograd

Post od Pera Detlic »

instalirao Sync, deinstalirao Sync... pokrenuo Unrevoked3, opet isto... kao da ne ocitava drajvere, mozda da ponovo instaliram drajver...???
Samo nek se rolaju....sarme.

Mirko BGD
Mobil manijak
Mobil manijak
Postovi: 1893
Pridružio se: Uto, 01. Jun 2004. 21:46
:: samsung s8 plus
Lokacija: Beograd
Kontakt:

Post od Mirko BGD »

Pera Detlic, instaliraš lepo HTC Sync, onda odeš u add or remove programs, i tamo lepo vidiš HTC Sync a odma ispod toga HTC Usb driver, zatim je potrebno da HTC Sync ukloniš i to je cela priča! HTC USB Drivers ostaju instalirani i odvojeni su od synca :wink:

Pera Detlic
Mobil manijak
Mobil manijak
Postovi: 1169
Pridružio se: Pon, 21. Dec 2009. 13:45
:: HTC One [m8]
Lokacija: Beograd

Post od Pera Detlic »

znam, to sam i uradio, sync sam obrisao, a drajvere ostavio... ali se nista ne desava... :disgust: :uhuh:

edit: sad sam ponovo proveravao... sync-a vise nema na listi, a ostao je 'HTC BMP USB Driver'... :unsure:

edit2: reinstalirao sam drajver... i opet nista...
recite mi samo da to sto nema sim kartice u njemu ne predstavlja problem...? jer ako jeste ubicu se... mada mi nije logicno kako bi to moglo da bude povezano... :disgust: :disgust: :disgust: :disgust:
Samo nek se rolaju....sarme.

lesa0208
Supreme Themer
Supreme Themer
Postovi: 1980
Pridružio se: Ned, 14. Feb 2010. 22:33
Lokacija: Beograd

Post od lesa0208 »

Gde si zapeo? Odakle skidas to sto ti treba? Jel imas drajvere sve? Jesi ih lepo instalirao? Posto moras ako si na win7 manuelno da ih instaliras nece automatski da povuku bar meni nisu

Odgovori