NFC i beskontaktno placanje

opušteno ćaskanje o mobilnim telefonima
Lobachewsky
Gatekeeper
Gatekeeper
Postovi: 3758
Pridružio se: Uto, 30. Avg 2005. 07:56
:: Huawei P20 lite DS
Lokacija: Dunavska obala

NFC i beskontaktno placanje

Post od Lobachewsky »

Kako vam ovo zvuci?
Gledam, ovaj NFC kada se pojavio, bio je samo jos jedna novotarija u telefonu od hiljadu funkcija, a na kraju ispade da je NFC revolucija kao sto je svojevremeno bila kamera na telefonu! Jer pazite, pre pojave NFC-a telefon je bio "svi gadgeti na jednom mestu", a danas je "sve sto vam treba na jednom mestu".
Po meni je ovo sve sto je falilo jednom telefonu. :) Prosto da ne poverujes sta je telefon postao za samo 10 godina (kada sam kupio Siemens M35 sa zelenim ekranom, tada jedan od boljih) i koliko su nam se zivoti izmenili za samo tih 10 godina.
Sta vi mislite o svemu tome? Kazu da ce biti mnogo brze od placanja karticom.
Vip Neo 3 + Vip Net 100 GB, dual sim

Green
Prijatelj foruma
Prijatelj foruma
Postovi: 6054
Pridružio se: Pon, 05. Jul 2004. 18:20
:: ...

Re: NFC i beskontaktno placanje

Post od Green »

Retko sam optimista u bilo cemu, no kada govorimo o inovacijama u mobilnoj industriji, NFC mi deluje kao "next big thing". Jos uvek mi neke cake nisu sasvim jasne, poput onih tag-ova koje posebno kupite i onda pomocu posebne NFC aplikacije imate mogucnost dodele raznih funkcija koje ce neki tag da vrsi. Recimo paljenja Wi-fi, pokretanja neke aplikacije, promene melodije i slicno. Ne vidim bas neku veliku korist sto se toga tice...
A sto se placanja tice, ja ovde vec uveliko imam mogucnost placanja karticom na, uslovno receno, slicnu foru kao i NFC. Dodirnem terminal karticom (u kojoj je cip) i transakcija je izvrsena bukvalno u par sekundi.
Sve u svemu, zanimljiva je ovo tema... 8)

Lobachewsky
Gatekeeper
Gatekeeper
Postovi: 3758
Pridružio se: Uto, 30. Avg 2005. 07:56
:: Huawei P20 lite DS
Lokacija: Dunavska obala

Re: NFC i beskontaktno placanje

Post od Lobachewsky »

Green napisao:A sto se placanja tice, ja ovde vec uveliko imam mogucnost placanja karticom na, uslovno receno, slicnu foru kao i NFC. Dodirnem terminal karticom (u kojoj je cip) i transakcija je izvrsena bukvalno u par sekundi.
To bi trebalo da je to, PayPass tzv. Kod nas banka inteza vec ima u ponudi beskontaktne platne kartice. Citao sam da bi u saradnji sa telekomom trebalo da omoguce PayPass placanje i NFC-om telefona, a vidim da i hrvati ovo pripremaju za sledecu godinu.
Aik banka ima u ponudi platne stikere koje mozes zalepiti na nesto sto uvek nosis sa sobom, tipa privesci za kljuceve ili cak mobilni telefon (ako sam ne podrzava nfc), tako da ce to tek biti prakticno. Konacno nesto sto pojednostavljuje zivot.
Jos samo da u srbiji zazivi pa da je moguce placati PayPassom gde god moze i obicnom karticom. Obicne kartice su oduvek smarale.
2013. ce biti uzbudljiva godina, NFC, LTE, nova era mobilne telefonije definitivno, kazem, jos od dolaska kamere. :)
Vip Neo 3 + Vip Net 100 GB, dual sim

miodrage
WP_guru
WP_guru
Postovi: 11662
Pridružio se: Pon, 13. Mar 2006. 23:35
:: iPhone 14 Pro Max
Lokacija: Subotica
Kontakt:

Re: NFC i beskontaktno placanje

Post od miodrage »

Problem sa PayPassom je u tome sto recimo i u BGD terminala za placanje ima da ih mozes nabrojati na prste jedne ruke, i to sa ostatkom. Ja sam do sada video ukupno 2 terminala, oba u apotekama. Kad nema u Maxi-u, Mercatoru, pa gde ih ima majke im ga?
Ali smatram da je to odlicna stvar, i da ce kad-tad olaksati zivote ljudima, samo sto je u Srbiji probloem sto ljudi jos uvek najvise vole "suske" i da tako placaju. JA sam se potpuno navikao na plastiku i kod sebe retko kad imam para u kesu, dok recimo moja supruga odmah iz banke dize sve pare kad dobije platu. Sumanuto ako mene neko pita!
Ceterum censeo, Androidam delendam esse!

tomas.hokenberi
Moderator
Moderator
Postovi: 4747
Pridružio se: Pon, 03. Sep 2007. 18:02
:: Samsung GalaxyNote20
Lokacija: Beograd

Re: NFC i beskontaktno placanje

Post od tomas.hokenberi »

miodrage, ja sam ih video u Neptunu (prodavnica tehnicke robe) i cini mi se Tehnomarketu. Iskreno ja preferiram obicne (cipovane, ne samo sa magnetnom trakom) kartice. Unosenje PIN-a prilikom placanja je kakva takva zastita od kradje kartice.
Pravila otvaranja tema i davanja odgovora
Samsung SM-N980F Galaxy Note 20 256GB
Samsung SM-T870 Galaxy Tab S7 + Transcend 512GB

Green
Prijatelj foruma
Prijatelj foruma
Postovi: 6054
Pridružio se: Pon, 05. Jul 2004. 18:20
:: ...

Re: NFC i beskontaktno placanje

Post od Green »

A pazite, ni ovde kod mene jos nije potpuno zaziveo PayPass, ima ga na benzinskim pumpama, u najvecim supermarketima, vecim prodavnicama i slicno. Generalno, na mestima gde je veca koncentracija ljudi.
I slazem se sa onim sto je tomas naveo. Dosta je sigurnije kada se prilikom placanja unosi PIN, jer je mogucnost zloupotrebe mnogo manja nego kad se kartica aktivira za PayPass. Ukrade li vam neko karticu ili je izgubite, mozete se slikati ako istog momenta ne nazovete banku da je poniste. Ne znam da li bi tako bilo i prilikom gubljenja telefona, koji je aktiviran za NFC placanje ili ima neka fora za zastitu...

Lobachewsky
Gatekeeper
Gatekeeper
Postovi: 3758
Pridružio se: Uto, 30. Avg 2005. 07:56
:: Huawei P20 lite DS
Lokacija: Dunavska obala

Re: NFC i beskontaktno placanje

Post od Lobachewsky »

Slazem se da moze da bude potencijalni problem sto nema pina do 2500 dinara. Jer od kada su uveli PIN na platne kartice, broj pokusaja kradja kreditnih kartica se znacajno smanjio. Dovoljan je bio samo cetvorocifreni broj da se u korenu zasece sve masovnija ideja da nekom tek tako mozes da maznes kreditnu karticu i da se "posluzis".
Ni meni se ne svidja ideja da u novcaniku imam 2500 dinara "na izvolte", pa jos da mi neko zbog jbnh 2500 dinara mazne i kljuceve, ali recimo NFC na telefonu posmatram potpuno drugacije.
Svako moze umesto "slide to unlock" da podesi pattern za otkljucavanje i mislim da je to podjednako efikasno kao i cetvorocifna zastita. Tako da sumnjam da ce se bas zbog NFC-a povecati kradja telefona. I ne samo zbog patterna - danas stvarno treba da budes bolid da ukrades telefon i da nastavis da ga koristis kao da je tvoj.
Green, kako u praksi funkcionise placanje beskontaktnom karticom, u smislu komunikacije sa prodavcem- kada placas kesom, samo izvadis pare; kada placas karticom, izvadis je i prodavacica vec priprema sokocalo. Kako ide sa paypassom, jel mora naglasavas svaki put "a jel moze beskontaktno" ili samo stavis na ono cudo i automatski ti se naplati? Kontas vec sta te pitam, zanima me iz prve ruke.
Vip Neo 3 + Vip Net 100 GB, dual sim

tomas.hokenberi
Moderator
Moderator
Postovi: 4747
Pridružio se: Pon, 03. Sep 2007. 18:02
:: Samsung GalaxyNote20
Lokacija: Beograd

Re: NFC i beskontaktno placanje

Post od tomas.hokenberi »

Lobachewsky, mora da postoji posebno "beskontanktno sokocalo". Mesta koja primajy pay-pass su obicno posebno obelezena.
Pravila otvaranja tema i davanja odgovora
Samsung SM-N980F Galaxy Note 20 256GB
Samsung SM-T870 Galaxy Tab S7 + Transcend 512GB

Lobachewsky
Gatekeeper
Gatekeeper
Postovi: 3758
Pridružio se: Uto, 30. Avg 2005. 07:56
:: Huawei P20 lite DS
Lokacija: Dunavska obala

Re: NFC i beskontaktno placanje

Post od Lobachewsky »

tomas.hokenberi, de bre nisi me razumeo. :)
Hteo sam da pitam jel taj terminal povezan sa kasom posle svake kupovine, pa samo spustis karticu na njega, ili svaki put ide "dobar dan. -dobar dan. -moze kartica? (prodavac vadi ono cudo)... ne, mislim beskontaktna (prodavac pali paypass, a vreme koje smo ustedeli nekucanjem pina, smo ustvari izgubili.)" Pitam jer nekada se znalo, ili kes ili kartica, a sada ce to biti i mobilni i privezak za kjuceve i sta ti ja znam sta ce sve ljudima pasti na pamet.
Bilo bi kul da je povezano, pa samo spustis mobilni, ko da je kes u pitanju. Jer po meni je placanje karticom jako neefikasno, ne ide da je vadis ispod 500 dinara, ispod 200 da i ne pricam.
Vip Neo 3 + Vip Net 100 GB, dual sim

tomas.hokenberi
Moderator
Moderator
Postovi: 4747
Pridružio se: Pon, 03. Sep 2007. 18:02
:: Samsung GalaxyNote20
Lokacija: Beograd

Re: NFC i beskontaktno placanje

Post od tomas.hokenberi »

Lobachewsky, obicno je "PayPass" adapter zapravo povezan sa uredjajem koji se koristi za placanje "obicnim" karticama. Sto se tice placanja karticama (cipovanim) ja mislim da gresis, osim kada se radi o okruglim sumama, vreme koje prodavacica utrosi na vracanje kusura je obicno duze od vremena potrebnog da se ukuca PIN.
Pravila otvaranja tema i davanja odgovora
Samsung SM-N980F Galaxy Note 20 256GB
Samsung SM-T870 Galaxy Tab S7 + Transcend 512GB

Green
Prijatelj foruma
Prijatelj foruma
Postovi: 6054
Pridružio se: Pon, 05. Jul 2004. 18:20
:: ...

Re: NFC i beskontaktno placanje

Post od Green »

Lobachewsky, evo kako funkcionise PayPass, iz mog iskustva: znaci, odem u radnju i pazarim nesto, dodjem na kasu. Svaka kasa je opremljena terminalima (prodavacica ne vadi nista) koji i dalje imaju opcije ili provlacenja kartice kroz onaj prorez sa strane, ili se ubaci u prorez dole na dnu terminala. U zavisnosti gde je dostupan PayPass, neki terminali imaju jos jedan poseban dodatak, koji je ustvari adapter za PayPass, a neki imaju sistem vec integrisan u sam terminal. Kada zelim izvrsiti placanje, samo dodirnem karticom taj dodatak (ili ekran kod terminala sa vec integrisanim PayPass-om) i transakcija je automatski gotova za tren. Nema nikakve komunikacije sa prodavcima (sem ono klasicno dobar dan, kako ste, kako zdravlje, ovo vreme danas uzas... :D), ako placas karticom imas terminale, ako placas kesom samo das lovu i dobijes kusur. Da li PayPass moze i beskontaktno, nisam probao, jer je moja kartica obicna debitna, pa kontam da mozda i ne moze, ali pokusacu.

gargamel4
Expert
Expert
Postovi: 2746
Pridružio se: Čet, 02. Mar 2006. 08:37
Lokacija: Beograd

Re: NFC i beskontaktno placanje

Post od gargamel4 »

Samim tim što samo "dodirneš" ili ne dodirneš neki deo uređaja to je ste beskontaktno, samo na jako malom rastojanju (slaba struja, tj. snaga, za razliku od RFID skenera koji su jači iz očiglednih razloga), isto kao i buslus (što babe i dede trljaju po displeju). Kontaktno je kad čip sa pinovima nalegne na ležište i čitač ili se provuče magnetna traka kroz svoj čitač :)
Ako Vam je dobro, onda ništa[/url]
Samsung A70, KZ AS10 wireless, Garmin Fenix 6X PRO

tomas.hokenberi
Moderator
Moderator
Postovi: 4747
Pridružio se: Pon, 03. Sep 2007. 18:02
:: Samsung GalaxyNote20
Lokacija: Beograd

Re: NFC i beskontaktno placanje

Post od tomas.hokenberi »

Ili da pojasnim ono sto je napisao gargamel. "Beskontaktno" se ne odnosi na to da kartica "nema kontakta" sa citacem, vec da nema direktnog elektricnog kontakta "provodnik na provodnik" vec se signal prenosi bezicno.
Pravila otvaranja tema i davanja odgovora
Samsung SM-N980F Galaxy Note 20 256GB
Samsung SM-T870 Galaxy Tab S7 + Transcend 512GB

Green
Prijatelj foruma
Prijatelj foruma
Postovi: 6054
Pridružio se: Pon, 05. Jul 2004. 18:20
:: ...

Re: NFC i beskontaktno placanje

Post od Green »

gargamel4, tomas.hokenberi, pa da, verujem da je upravo tako kako kazete.
Ovde kod mene ako se koristi MasterCard onda je to PayPass, dok ako se koristi Visa onda je PayWave. Ne znam da li je tako i u ostatku sveta. U svakom slucaju, dobar i brz nacin placanja...

AquaZX
Mobil poznavalac
Mobil poznavalac
Postovi: 545
Pridružio se: Čet, 19. Apr 2007. 14:21

Re: NFC i beskontaktno placanje

Post od AquaZX »

A sta ako izgubis karticu?
Neko za cas skine sve sa racuna. Pin kod je zakon.

tomas.hokenberi
Moderator
Moderator
Postovi: 4747
Pridružio se: Pon, 03. Sep 2007. 18:02
:: Samsung GalaxyNote20
Lokacija: Beograd

Re: NFC i beskontaktno placanje

Post od tomas.hokenberi »

Green, ne vidim zasto je ljudima toliko bitno da ustede tih 10 sekundi potrebnih za ukucavanje PIN-a, na racun sigurnosti kartice. Srecom maksimalni iznos za PayPass/PayWave koji se moze platiti bez PIN-a je ogranicen.
Pravila otvaranja tema i davanja odgovora
Samsung SM-N980F Galaxy Note 20 256GB
Samsung SM-T870 Galaxy Tab S7 + Transcend 512GB

Green
Prijatelj foruma
Prijatelj foruma
Postovi: 6054
Pridružio se: Pon, 05. Jul 2004. 18:20
:: ...

Re: NFC i beskontaktno placanje

Post od Green »

AquaZX, slazem se za gubljenje kartice, cena "slave", jbg.
Ali, srecom (ili ne), kako tomas pise, maksimalni iznos placanja PayPass-om je ogranicen. Ovde kod mene je, cini mi se, 100 dolara. Mada, i sa PIN unosom imate ogranicenu sumu koju mozete podici ili nesto platiti, sto zavisi kakav deal imate sa bankom, a koji mozete uvek menjati.

AquaZX
Mobil poznavalac
Mobil poznavalac
Postovi: 545
Pridružio se: Čet, 19. Apr 2007. 14:21

Re: NFC i beskontaktno placanje

Post od AquaZX »

Kod Visa Inspire u Srbiji je ogranicen na 2500rsd ali broj transakcija je neogranicen tako da vrlo brzo moze da se "ocisti" racun.

tomas.hokenberi
Moderator
Moderator
Postovi: 4747
Pridružio se: Pon, 03. Sep 2007. 18:02
:: Samsung GalaxyNote20
Lokacija: Beograd

Re: NFC i beskontaktno placanje

Post od tomas.hokenberi »

Ja bih voleo da meni neko objasni u cemu je prednost ovih "PayPass" kartica u odnosu na klasicne "cipovane". Ukucavanje PIN-a je vrlo brza i jednostavna operacija (a pored toga je i obavezan za vece transakcije i za "PayPass") koja garantuje kakvu takvu bezbednost za razliku od PayPass-a. Ceo "hype" za tim karticama mi je smesan, deluje kao neki Apple proizvod ;-)

PayPass je zapravo manje bezbedan i od starih kartica bez cipa, samo sa magnetnom trakom, posto se tamo barem zahtevao potpis.
Pravila otvaranja tema i davanja odgovora
Samsung SM-N980F Galaxy Note 20 256GB
Samsung SM-T870 Galaxy Tab S7 + Transcend 512GB

Green
Prijatelj foruma
Prijatelj foruma
Postovi: 6054
Pridružio se: Pon, 05. Jul 2004. 18:20
:: ...

Re: NFC i beskontaktno placanje

Post od Green »

tomas.hokenberi, ne vidim ni ja neku prednost, osim ako bi neko, uglavnom laicki, pomislio da je prednost u tome sto je nova tehnologija u pitanju. A u narodu uvek vlada misljenje da je sve sto je novije u nekakvoj prednosti u odnosu na ono sto je starije. Realno, u ovom slucaju neke prednosti nema, u ponudi je samo jos jedan od nacina placanja i to je sve. Da je brzi, mozda trunkicu, da je bolji, diskutabilno je, a da je sigurniji, definitivno nije...

Odgovori