Usluge koje su promenile tok istorije :)

novosti i informacije vezane za mobilne komunikacije, domaće operatore i njihove usluge
Lobachewsky
Gatekeeper
Gatekeeper
Postovi: 3758
Pridružio se: Uto, 30. Avg 2005. 07:56
:: Huawei P20 lite DS
Lokacija: Dunavska obala

Usluge koje su promenile tok istorije :)

Post od Lobachewsky »

Sada bas nesto razmisljam, koje su to usluge, sta je to neki operater uveo na srpsko trziste i time ga promenio u nepovrat, zauvek?

Mozete pisati o pozitivnim, ali i o negativnim promenama, kao i inovacijama za koje mislite da su najvise uticale na srpsko trziste telekomunikacija ili ga cak zauvek promenile. Oko kojih stvari se diglo najvise prasine i koji je operator najvise zatalasao srpsko trziste.




Evo mojih pozitivnih TOP 5:

1. Mogucnost prenosa broja kod drugog operatera (MNP)

2. Telenorova ponuda - 10 para minut (poslao fiksni u istoriju - prvi put u istoriji je jedan minut na mobilnom bio jeftiniji od minuta na fiksnom, cak i u lokalu! Ostalo je istorija - danas vise niko ne koristi fiksni, cak ni za duge razgovore.)

3. Telekomova ponuda - 50% popusta na pretplatu

4. Vipova promocija - Racun pocinje da pada sa prvim snegom (do tada nezamisliv popust za nase pojmove + telefon po povlascenoj ceni, ostala je upamcena po ogromnom odzivu i po tome sto je, iako novogodisnja, trajala do samog kraja zime (ali i da te zime sneg uopste nije padao). Ubedljivo najjaca promocija koju je srpsko trziste do tada videlo. Te zime je Vip objasnio neke stvari. Zato se nasla na ovoj listi.)

5. Telenorova ponuda - Telenor vise, 50% svega zauvek (pored ocigledne povoljnosti da se dobija 50% vise sadrzaja u paketu, telenor je omogucio da gigabajte sa internet kartice prakticno koristimo kao tarifne dodatke na regularnom postpaid paketu! Pa recimo umesto da se krpimo sa 500 MB ili 1GB imamo na raspolaganju 20, 45 ili 75GB!
Za sada internet preko kabla suvereno dominira, ali u bliskoj buducnosti ce se to promeniti - mobilni internet ce imati sve veci znacaj u nasim zivotima. Ova ponuda je prva koja omogucava da siroke narodne mase imaju priliku da vide mobilni internet u pravom svetlu i koriste ga na pravi nacin. Definitivno u TOP 5.)


A vi nastavite...
Vip Neo 3 + Vip Net 100 GB, dual sim

acamatic
Expert
Expert
Postovi: 3710
Pridružio se: Pon, 10. Okt 2011. 12:24

Re: Usluge koje su promenile tok istorije :)

Post od acamatic »

Lobachewsky, prepisujem 1 - 3 jer sam to doživeo lično, kako drugačije da se izrazim. Za ove ostale sam čuo, ali nisam osetio na svojoj koži tako da neću da komentarišem..
Rekao si da možemo i NEGATIVNO

1. Mts i njihov najgori mogući podli lopovluk 3G pretplata, na koji ja lično gledam kao kada bi mi uveli porez na vazduh.
2. Kod svih operatera nenormalne cene sim free modela, neko će reći imaš oglase, ali pored toga želim da mogu po nekoj pristupačnoj ceni da kupim telefon..
Dalje, kada se setim..

Azimuth
Moderator
Moderator
Postovi: 11610
Pridružio se: Sub, 27. Jan 2007. 20:58
:: Note 8 DS
Lokacija: Novi Sad

Re: Usluge koje su promenile tok istorije :)

Post od Azimuth »

@acamatic, ovo za vazduh je postojalo kao stavka na racunu informatike u Novom Sadu i zvalo se "vazdusarina". Kasnije su to pripojili nekoj drugoj stavci da bi se prikrilo, ali se i dalje placa.
Sad da se nadovezem...
1. Nekada je bilo 1+1, pa je uvedeno 30+1, pa 60+1, pa im je i to bilo malo. Nadovezali su se sa 60+60, da bi se Vip na kraju izbahatio sa 90+60.
2. Smanjene cene rominga
3. "Neogranicen" internet
4. Kontrola troskova i sl prakticno pripejd paketi za kone koji ne mogu da se kontrolicu ili koje kontrolisu
5. Nastavice se... ;)

Nego, ne mogu da se setim i nisam 100% siguran, ali tamo '98.-'99. cini mi se da je sms bio besplatan. Jel moze neko da se seti tog perioda ili da iscacka podatak?

znemanja
Moderator
Moderator
Postovi: 9188
Pridružio se: Pon, 07. Jul 2008. 22:16
:: Samsung S20 Ultra
:: Samsung A52
Lokacija: Beograd

Re: Usluge koje su promenile tok istorije :)

Post od znemanja »

Slazem se za prenos broja, to je odlicna mogucnost, pogotovo za one koji su vezani za svoj broj.

Takodje smatram da je 50% na pretplatu tokom celokupnog trajanja ugovorne obaveze nesto najbolje sto je neki operater izbacio kod nas. Zbog te mogucnosti, mislim da je masa ljudi presla na postpaid.

Davno bese kada sam koristio prepaid, ali tada sam koristio uslugu omiljenog broja. Postojala je mogucnost neogranicenog razgovora sa jednim unapred definisanim borjem po nekoj simbolicnoj ceni.

Neograniceni internet, tj smanjenj protoka posle potrosenih GB iz paketa je nesto sto je definitivno otklonilo mnoge glavobolje. Masa poznanika je imala dosta problema kada predju limit, pa su im racuni neretko bili i po 30 i vise hiljada dinara.

Ono sto mi se ne svidja jeste idiotska 3G pretplata koja ne sluzi nicemu i koja izgleda smesno. Ako im je stalo do tih dodatnih 118 din., neka povecaju cene paketa za toliko, zaista ne vidim nijednu svrhu tog apsurdnog haraca.

Ne svidjaju mi se ni abnormalno velike cene uredjaja kod operatera. Cene su vrlo cesto vece nego u slobodnoj prodaji kod legalnih uvoznika.

Ovo je nesto sto mi prvo pada na pamet.
Samsung Galaxy S22 Ultra, Samsung Galaxy Watch4 Classic, Samsung Galaxy Tab S6 LTE, Samsung Galaxy A52, Samsung Galaxy A6+ (2018)

miodrage
WP_guru
WP_guru
Postovi: 11662
Pridružio se: Pon, 13. Mar 2006. 23:35
:: iPhone 14 Pro Max
Lokacija: Subotica
Kontakt:

Re: Usluge koje su promenile tok istorije :)

Post od miodrage »

SMS je bio besplatan do 2002. na Telenoru. Isto tako, tada je poruka "putovala" i po 20h.
Po meni uvodjenje Smart paketa je nesto najbolje ikad, dok mi je najgore ta famozna 3g pretplata - cista pljacka.
Ne mogu da se alozim sa konstatacijom da je fiksni otisao u istoriju. Jeste meni, nama ovde, ali velika vecina stanovnistva ga i sada koristi.
Treba malo izaci iz sopstvenog okvira, jer merilo su i ljudi koji zive po nekim ruralnijim oblastima, gde cak i nema signala mobilne telefonije.
Apsolutno sam saglasan da ce uskoro mobilni net da pojede ADSL i ostale, makar u gradskim jezgrima. Procenjujem da ce to da se desi za nekih 3-5 god.
Ceterum censeo, Androidam delendam esse!

Ledjo
Mobil stručnjak
Mobil stručnjak
Postovi: 832
Pridružio se: Sre, 05. Feb 2014. 15:03
:: G2

Re: Usluge koje su promenile tok istorije :)

Post od Ledjo »

Ja moram da imam fiksni prvenstveno zbog adsla. A i neka starija rodbina ne koristi mobilni, pa zovu na fiksni.

evolution
Mobil poznavalac
Mobil poznavalac
Postovi: 523
Pridružio se: Sre, 04. Jun 2008. 16:37
Kontakt:

Re: Usluge koje su promenile tok istorije :)

Post od evolution »

I u okviu broja 5 bih dodao: Tarifiranje saobraćaja se vrši zaokruživanjem na 1 KB.
:wink:
iPhone 6 Plus

Lobachewsky
Gatekeeper
Gatekeeper
Postovi: 3758
Pridružio se: Uto, 30. Avg 2005. 07:56
:: Huawei P20 lite DS
Lokacija: Dunavska obala

Re: Usluge koje su promenile tok istorije :)

Post od Lobachewsky »

6. Setio sam se i one telekomove akcije, za 100 din 1000 poruka, to je tada bilo wow (pogotovu bez fejsa i vibera tada), vrlo brzo su posle toga i poruke kod ostalih operatera krenule da budu dzabaka u okviru raznoaznih tarifnih dodataka i paketa.
(Mi sa telenora smo vam tog leta posebno zavideli zbog 1000 besplatnih poruka koje ste dobili za smesne pare jer je telenor nas za to vreme drao nekakvim preskupim a besmislenim "promocijama" i "letnjim akcijama" koje nisu nudile nista konkretno).

7. NEGATIVNA - naplacivanje korisnickog servisa kod sva tri srpska operatera, a od skora i poskupljenje istog.
miodrage napisao:Ne mogu da se alozim sa konstatacijom da je fiksni otisao u istoriju. Jeste meni, nama ovde, ali velika vecina stanovnistva ga i sada koristi.
Treba malo izaci iz sopstvenog okvira, jer merilo su i ljudi koji zive po nekim ruralnijim oblastima, gde cak i nema signala mobilne telefonije.
Zavisi sta pod istorijom ti podrazumevas.

. . . Koncept besplatnih minuta u mrezi je u korenu promenio upotrebu mobilnog telefona, i fiksni u potpunosti prebacio u drugi plan cak i za celonocne razgovore (do tada je mobilni sluzio uglavnom za "cimanje", nemoguce da smo to vec zaboravili nije to toliko davno bilo).
Fiksni sada koriste necije babe, firme donekle, mozda sa ovim boksom neko pokusava da mu se ponovo vrati iz nostalgicnih razloga, ali daleko je to od primarnog nacina komunikacije kakav je bio bukvalno pre samo 5 godina.
Fenomen je koliko je jako brzo izgubio taj status, od 2009. (i telenorovog 10 para minut) bilo je dovoljno 2-3 godine da fiksni kapitulira. Do pre par godina jedini i decenijama nezamenljiv.
miodrage napisao: Treba malo izaci iz sopstvenog okvira, jer merilo su i ljudi koji zive po nekim ruralnijim oblastima, gde cak i nema signala mobilne telefonije.
Cak i za te ljude u ruralnim oblastima o kojima pricas - pre ce se desiti da u nekoj zabiti uhvate crtku signala nego da je telekom kopao i razvlacio kablove do tog seoskog naselja (v. Univerzalni servis).
Vip Neo 3 + Vip Net 100 GB, dual sim

znemanja
Moderator
Moderator
Postovi: 9188
Pridružio se: Pon, 07. Jul 2008. 22:16
:: Samsung S20 Ultra
:: Samsung A52
Lokacija: Beograd

Re: Usluge koje su promenile tok istorije :)

Post od znemanja »

Da, definitivno na negativnu stranu 10 i kusur din za svaki poziv korisnickom servisu. Da zlo bude gore, retko kada taj poziv korisnickom servisu bude koristan.
Samsung Galaxy S22 Ultra, Samsung Galaxy Watch4 Classic, Samsung Galaxy Tab S6 LTE, Samsung Galaxy A52, Samsung Galaxy A6+ (2018)

Lobachewsky
Gatekeeper
Gatekeeper
Postovi: 3758
Pridružio se: Uto, 30. Avg 2005. 07:56
:: Huawei P20 lite DS
Lokacija: Dunavska obala

Re: Usluge koje su promenile tok istorije :)

Post od Lobachewsky »

znemanja, ma sto je najgore, od pre neki mesec poskupeli ga na 15 dinara. :uhuh:
Vip Neo 3 + Vip Net 100 GB, dual sim

grecoach
Slučajni prolaznik
Slučajni prolaznik
Postovi: 3
Pridružio se: Uto, 30. Dec 2014. 08:05

Re: Usluge koje su promenile tok istorije :)

Post od grecoach »

2 min gprs u romingu 27.000din... Kakve crne dobre stvari kod operatera... Legalni lopovi

toda81
Prijatelj foruma
Prijatelj foruma
Postovi: 8679
Pridružio se: Ned, 11. Nov 2007. 17:35
:: Note 4 N9100 dual
Lokacija: Požarevac

Re: Usluge koje su promenile tok istorije :)

Post od toda81 »

Mislim da ne gledamo realno na te pozive ka korisnickom servisu. Ni me i se ne dopada sto svi naplacuju taj poziv, ali gledajmo logicno i realno. Znate i sami da je brdo budala koji ce ih zvati iz hira i smarace ih, mozda i snimati itd. Sada se svako ne odlucuje da zove korisnicki servis zato jer kosta 10-ak dinara.
Ni nama ne bi bilo prijatno da smo na njihovom mestu i da slusamo svakakve gluposti za dz. Ovako se mali br odluci da ih zove.
Cinjenica je da se retko kad dobije neka korsna informacija koju nismo znali, ali...
Sigurno nije lako ni onima sto rade na salterima jer ste sigurno bili u redu i cekali i slusali kakvi sve budala ima i kakve sve gluposti pitaju, kako se ponasaju.
Ne branim ja ni njih, ali zamislite da ste na njihovom mestu i sve ce vam biti jasno. Neko ce sada reci da su sami hteli tu da rade i to je tacno, ali mora da postoji kultura i sa druge strane, tj. od nas korisnika.
Ja imam izuzetno lepo iskustvo sa salterskim radnicima verovatno jer se trudim da budem fin i kulturan u ophodjenju prema njima i kada ih nesto zamolim da mi odrade, a mnogi koje poznajem se zale na te iste salterske radnike. "Svijetu se ne moze ugoditi"
Note IV N9100 dual

m@c|-|oR
Expert
Expert
Postovi: 3245
Pridružio se: Pon, 19. Apr 2010. 21:21
:: Samsung Note 20 Ultr
Lokacija: Smederevo-Niš-Šabac

Re: Usluge koje su promenile tok istorije :)

Post od m@c|-|oR »

Bila je pre dosta godina akcija na prepaid telekomu da se za svakih xxx (ne sećam se koliko dopune) dobije yyy minuta i zzz poruka neograničeno. Vuklo mi se skoro godinu dana posle toga.
:)
"Kad čovek nešto neće, on nađe razlog, kad hoće - nađe način"
Kineska Poslovica

danil80
Entuzijasta
Entuzijasta
Postovi: 205
Pridružio se: Pon, 15. Sep 2014. 17:30
Lokacija: Belgrade, Serbia
Kontakt:

Re: Usluge koje su promenile tok istorije :)

Post od danil80 »

Azimuth napisao:
Nego, ne mogu da se setim i nisam 100% siguran, ali tamo '98.-'99. cini mi se da je sms bio besplatan. Jel moze neko da se seti tog perioda ili da iscacka podatak?
Јесте било бесплатно, али је порука путовала некад и по цео дан :) И мислим да је било само у истој мрежи.

Azimuth
Moderator
Moderator
Postovi: 11610
Pridružio se: Sub, 27. Jan 2007. 20:58
:: Note 8 DS
Lokacija: Novi Sad

Re: Usluge koje su promenile tok istorije :)

Post od Azimuth »

U to vreme ista mreza je znacila da si imao vecinu ili u najgorem slucaju 50% sanse da ubodes kontakt jer su postajali samo telenor (tadasnji mobtel) i mts ;)

ljubabvb09
Mobil fan
Mobil fan
Postovi: 328
Pridružio se: Uto, 09. Dec 2014. 20:33
:: Umi Zero
Lokacija: Beograd

Re: Usluge koje su promenile tok istorije :)

Post od ljubabvb09 »

Pricacu za mts jer vec 10 godina imam postpaid racun kod njih. Najpozitivnija usluga je Omiljeni broj :) Brate slatki, sit sam se ispricao sa devojkama za ovih 10 godina i to za sve pare. Mislim da je usluga kostala 75din kad su je uveli, pa su je povecavali za 25din. Poslednji put sam je koristio bila je 175din. Za te pare pricas sa omiljenim brojem mesec dana neograniceno. Jedini uslov je da je i taj broj sagovornika u mts mrezi. Zbog toga sam sve ove godine i bio njihov verni korisnik. Pre su i davali neke bodove na iznos racuna, pa su se ti bodovi menjali za neke poklone. Ali, da bi mogao nesto vrednije da dobijes, morao si mesecno sa trosis preko 3000 din. Tada jos nisu postojali paketi koji su ukljucivali i mobilni telefon.
A definitivno najgora stvar je naplacivanje uspostave veze ili zaokruzivanje na zapocete minute, po sistemu pricao 5 sekundi ili 50 isto ti je. Sta reci osim cist lopovluk...

PetarI
Mobil manijak
Mobil manijak
Postovi: 1000
Pridružio se: Sre, 02. Feb 2011. 15:41

Re: Usluge koje su promenile tok istorije :)

Post od PetarI »

toda81 napisao:Mislim da ne gledamo realno na te pozive ka korisnickom servisu. Ni me i se ne dopada sto svi naplacuju taj poziv, ali gledajmo logicno i realno. Znate i sami da je brdo budala koji ce ih zvati iz hira i smarace ih, mozda i snimati itd. Sada se svako ne odlucuje da zove korisnicki servis zato jer kosta 10-ak dinara.
Ni nama ne bi bilo prijatno da smo na njihovom mestu i da slusamo svakakve gluposti za dz. Ovako se mali br odluci da ih zove.
Zato ja korisnički servis,npr.Telenorov,pozovem sa mts kartice i to mi na mts-u skida "redovne" minute,tj.ne naplaćuju mi tih 15 din. i obrnuto...

acamatic
Expert
Expert
Postovi: 3710
Pridružio se: Pon, 10. Okt 2011. 12:24

Re: Usluge koje su promenile tok istorije :)

Post od acamatic »

PetarI sve zavisi koliko je kome to isplativo da odu nekih 7-10 minuta ili 15 dinara...

Lobachewsky
Gatekeeper
Gatekeeper
Postovi: 3758
Pridružio se: Uto, 30. Avg 2005. 07:56
:: Huawei P20 lite DS
Lokacija: Dunavska obala

Re: Usluge koje su promenile tok istorije :)

Post od Lobachewsky »

Evo jos jedne, ponovo aktuelizovana novim Vipovim paketom Opusteno.

Vip - Minuti u mrezi koji se trose paralelno, a pri tom su i neograniceni. Ovo prakticno znaci "omiljen broj" ka svima u tvojoj mrezi.
Vipove tarife Smart, Opusteno i Za mladje od 30 (Mega, Giga i Ultra).
Trenutno je Vip jedini koji je svoje postpaid pakete kreirao na taj nacin.
Vip Neo 3 + Vip Net 100 GB, dual sim

miodrage
WP_guru
WP_guru
Postovi: 11662
Pridružio se: Pon, 13. Mar 2006. 23:35
:: iPhone 14 Pro Max
Lokacija: Subotica
Kontakt:

Re: Usluge koje su promenile tok istorije :)

Post od miodrage »

Zahvaljujuci ovome, sa Vipom pricam po 5-6-7h mesecno, sa ostalim mrezama do 3h (sve sam bitne preveo u Vip).
Ceterum censeo, Androidam delendam esse!

Odgovori