SD kartica i kako prebaciti aplikacije na nju?

Pravila foruma
Android deo foruma posvećen je uopštenoj priči o svemu vezanom za operativni sistem.
Ukoliko želite da pogledate teme vezane za određeni model telefona, možete to uraditi preko sledećih prečica:
AcerAlcatelAsusDellHuaweiHTCLGMotorolaSamsungSony EricssonZTE
Azimuth
Moderator
Moderator
Postovi: 11610
Pridružio se: Sub, 27. Jan 2007. 20:58
:: Note 8 DS
Lokacija: Novi Sad

Re: Sony Xperia Tipo- memorija

Post od Azimuth »

Ajme.
Moj savet ti je da se prvo dobro informišeš. Imaš na internetu koliko god hoćeš članaka i opisa šta je rutovan je, šta se time dobija, koje mogućnosti itd itd.
Pa je sledeći korak da nađeš uputstvo za tvoj telefon. Pa onda da se upustiš i to sam odradiš.
Bez ikakvog znanja ništa nisi uradio, biće bačen novac.

acamatic
Expert
Expert
Postovi: 3710
Pridružio se: Pon, 10. Okt 2011. 12:24

Re: Sony Xperia Tipo- memorija

Post od acamatic »

Gago srbodroid za početak je sajt za tebe. Tamo imaš sve pojmove šta znače sa objašnjenjem. A rutovanje ti je hakovanje telefona, mogućnost korišćenja maksimuma na njemu kao na kompu amdinistrator.. Ali kao što reče azimuth baci se lepo na čitanje i informisanje pa polako..

Smith7
Povremeni posetilac
Povremeni posetilac
Postovi: 42
Pridružio se: Pet, 27. Feb 2015. 12:27
:: L Fino

Re: SD kartica i kako prebaciti aplikacije na nju?

Post od Smith7 »

Cao momci Posedujdem LG L Fino,8 gb rom memorije.Nakon instaliranja par aplikacija,jednu sam prebacio na memorijsku,i ostalo mi je jos 400 mb.Sad me zanima da li se moze aplikacija sa store-a skinuti na SD direktno,ili bar veci deo?Telefon gubi garanciju kad se rutuje dakle ne bih rutovao.Pomoc?

toda81
Prijatelj foruma
Prijatelj foruma
Postovi: 8679
Pridružio se: Ned, 11. Nov 2007. 17:35
:: Note 4 N9100 dual
Lokacija: Požarevac

Re: SD kartica i kako prebaciti aplikacije na nju?

Post od toda81 »

Onda resenje nemas. Jebes garanciju, odradi root i onda su ti mogucnosti neogranicene
Note IV N9100 dual

acamatic
Expert
Expert
Postovi: 3710
Pridružio se: Pon, 10. Okt 2011. 12:24

Re: SD kartica i kako prebaciti aplikacije na nju?

Post od acamatic »

Baš tako bez roota teško tj ništa ne možeš uraditi..

toda81
Prijatelj foruma
Prijatelj foruma
Postovi: 8679
Pridružio se: Ned, 11. Nov 2007. 17:35
:: Note 4 N9100 dual
Lokacija: Požarevac

Re: SD kartica i kako prebaciti aplikacije na nju?

Post od toda81 »

Sve zavisi kako ko gleda na tu garanciju, ali cisto da kazem da sam dva puta kupio tel u telenoru i oba puta sam iste veceri odradio root. Ovo ne znaci da svako to mora da uradi, ali meni je jednostavno potreban root zbog mogucnosti koji su dostupne posle root-ovanja
Note IV N9100 dual

gargamel4
Expert
Expert
Postovi: 2746
Pridružio se: Čet, 02. Mar 2006. 08:37
Lokacija: Beograd

Re: SD kartica i kako prebaciti aplikacije na nju?

Post od gargamel4 »

Ljudi, malo sam se zezao poslednjih dana i došao do nekih zaključaka i jednog problema.

Idemo redom: kupio sam od kineza 128GB karticu za Note-a, počeo da kopiram fajlove, prebacio neke stvari, ali telefon neće da ih čita. Ok, rek'o, sigurno je falična kineska kartica, sigurno je zapravo manjeg kapaciteta...... formatirao je i iz početka. I opet isto, i tu malo proguglam i skontam da veseli KitKat (4.4.x, kod mene 4.4.4.) ima restrikcije po pitanju lokacije upisa i da korisnik sad ima samo jedan folder u koji može sve da trpa Android\data\com.lonelycatgames.Xplore\files\....... takozvani Sandbox. E sad iako korisnik ima pristup ovom folderu, ako upis nije izvršen telefonom nego čitačem postaje bekorisan - nečitljiv. U prvi mah sam pomislio da ne može čak ni kao flashDrive nego isključivo iz interne u taj folder ali se kasnije ispostavilo da je zajeb u strukturi foldera i da se prvobitnom obaveznom Androidovom putanjom dodaje dosta karaktera, plus pomenuta struktura koja se dalje grana i dobijamo predugačke putanje, odnosno nazive fajlova, a po nekim navodima sa neta, u Androidu je to dosta kraće nego i u Windowsu - 127 umesto 256. Da li se neko susretao s ovim problemom i da li postoji workaround. Nešto mi se ne rootuje telefon od 450-500€.
Ako Vam je dobro, onda ništa[/url]
Samsung A70, KZ AS10 wireless, Garmin Fenix 6X PRO

toda81
Prijatelj foruma
Prijatelj foruma
Postovi: 8679
Pridružio se: Ned, 11. Nov 2007. 17:35
:: Note 4 N9100 dual
Lokacija: Požarevac

Re: SD kartica i kako prebaciti aplikacije na nju?

Post od toda81 »

Ova poslednja recenica sto si napisao je glavni problem jer kao sto sigurno znas uz root pristup bi mogao da instaliras sd fix i da za cas resis problem upisa fajlova na sd, mada sam ja taj postupak odavno odradio rucno bez app sd root, ali se ne secam tacno kako sam to uradio, tj da li sam radio preko kompa ili preko telefona i root explorera koji naravno trazi root pristup. Potrazicu lik gde sam imao to uputstvo pa ti javljam
Note IV N9100 dual

acamatic
Expert
Expert
Postovi: 3710
Pridružio se: Pon, 10. Okt 2011. 12:24

Re: SD kartica i kako prebaciti aplikacije na nju?

Post od acamatic »

Džabe toda, to se radi preko telefona. Ali opet trebaš da imaš rut pristup da bi mogao da čačkaš po tom fajlu koji se izmenjuje. Drugačije može da se instalira dodatak u vidu aplikacije koja sama taj posao odradi ali nažalost ona isto takođe zahteva root..

toda81
Prijatelj foruma
Prijatelj foruma
Postovi: 8679
Pridružio se: Ned, 11. Nov 2007. 17:35
:: Note 4 N9100 dual
Lokacija: Požarevac

Re: SD kartica i kako prebaciti aplikacije na nju?

Post od toda81 »

Pa da cini mi se da sam ja radio preko root explorera, a najlakse je pomocu app sd fix jer ona sve sama odradi. Na zalost bez root-a ne moze nista da se odradi
Note IV N9100 dual

gargamel4
Expert
Expert
Postovi: 2746
Pridružio se: Čet, 02. Mar 2006. 08:37
Lokacija: Beograd

Re: SD kartica i kako prebaciti aplikacije na nju?

Post od gargamel4 »

Ma taj fix je samo prečica ka tom folderu. To već imam sa najobičnijim X-plore file managerom ali ništa tu ne uklanja bespotrebno dugačku putanju.
Nema veze, skratiću sintaxu i reorganizovaću to, samo toga ima dobrih 40GB pa će malo da potraje a mislio sam da onako (pomalo haotično) prebacim u komadu. Eto Google me tera da se organizujem :D
Ako Vam je dobro, onda ništa[/url]
Samsung A70, KZ AS10 wireless, Garmin Fenix 6X PRO

znemanja
Moderator
Moderator
Postovi: 9188
Pridružio se: Pon, 07. Jul 2008. 22:16
:: Samsung S20 Ultra
:: Samsung A52
Lokacija: Beograd

Re: SD kartica i kako prebaciti aplikacije na nju?

Post od znemanja »

Čitajući pojedine teme na forumu, primetio sam da neki Android uređaji imaju problem sa malom internom memorijom tačnije memorijom određenom za instaliranje app. Stoga sam napisao tutorijal, korak po korak, kako particionisati SD karitcu i prebaciti app na istu. Postupak zahteva root-ovanje telefona.

Da bi se proširila interna memorija android uređaja, prvo mora da se na odgovarajući način formatira memorijska kartica. Potrebno je da se na kartici naprave dve particije, jedna particija će biti u ext4 formatu, a druga klasična NTFS/FAT32. Za particionisanje može da se koristi bilo koji alat kojim je moguće particionisati HDD, preporučujem mini partition tool, besplatan je :

http://www.partitionwizard.com/download.html


Za particionisanje treba izvršiti sledeće korake:

1. Kada se insertuje kartica u čitač, pokrene se Mini partition tool, desni klik na memorijsku karticu i izabere se Move/Resize.
2. Kada se otvori prozor, potrebno je izabrati veličinu particije, taj broj se upisuje u polje Partition size.
3. Kada se uradi predhodni korak, dobija se unallocated space u vrednosti koja je unešena u predhodnom koraku, zatim je potreno izabrati unallocated space (desni klik) i izabrati Create.
4. Kada se otovri prozor, uneti sledeće: pod poljem Create As, izabrati Primary, pod FileSystem izabrati Ext4, Drive letter ostaviti kako je ponuđeno, a kluster Size izabrati 4KB.
5. Nakon toga potvrda sa OK i apply u gornjem levom uglu.
6. Nakon praticionisanja postoje dve particije na kartici, jedna ext4 za aplikacije, jedna za podatke.

Za root je potrebno sledeće

Nakon particionisanja potrebno je izvršiti root telefona, najjednostavniji način je preko towel root app. Mada postoji i drugi alati (kingoroot, iRoot....). Apk fajl za toowelroot je moguće bez problema naći preko gogole-a, prvi link u rezultatima pretrage. Nakon download-a towelroot-a, apk prebaciti u telefon i instalirati.

Preko towelroot-a proces se svodi na jedan klik. Kada se pokrene aplikacija klikom na button „Make a rain“ telefon je root-ovan.

Da bi proverilo da li je telefon zaista root-ovan koristi se aplikacije koja se zove root checker, app moše da se nađe na google play-a:

https://play.google.com/store/apps/deta ... .rootcheck

Kada je root-ovanje završeno, potrebno je instalirati SuperSU aplikaciju, ona služi da kontroliše koje sve aplikacije iz telefona traže root pristup.Ta app takođe može da se skine sa play store-a:

https://play.google.com/store/apps/deta ... re.supersu

Za prebacivanje app na micro SD karticu:

Nakon sprovedenog postupka root-ovanja potrebno je instalirati Link2SD plus aplikaciju. Free verzija se nalazi na google play-u.Nakon instalacije Link2SD aplikacije, app će pri pokretanju tražiti selekciju sekundarne particije, tu je potrebno izabrati ext4, zatim će biti nužno da se izvrši mount te particije, potvrdom na button OK, telefon će se resetovati i mount-ovati particiju.

Nakon restarta, pokretanjem Link2SD aplikacije ona će izlistati sve instalirane app, klikom na neku aplikaciju otvara se dijalog u kojem može da se izabre opcija „Move to SD card“, klikom na taj button aplikacija će se premestiti na predhodno formiranu ext4 particiju.
Samsung Galaxy S22 Ultra, Samsung Galaxy Watch4 Classic, Samsung Galaxy Tab S6 LTE, Samsung Galaxy A52, Samsung Galaxy A6+ (2018)

acamatic
Expert
Expert
Postovi: 3710
Pridružio se: Pon, 10. Okt 2011. 12:24

Re: SD kartica i kako prebaciti aplikacije na nju?

Post od acamatic »

Nemanja, svaka čast na ovom objašnjenju, tako nešto nam je trebalo ovde. I stvarno mi je drago kada ovaj forum dobija tako neke podatke u vidu tutorijala, jer sa tim jačamo sve više.
Samo bih rekao da dodaš u vidu napomene da kada se aplikacija prebaci na SD karticu ona nije cela prebačena već jedan deo uvek ostaje na internoj memoriji. Toliko od mene, ovo kada vidiš možeš slobodno da obrišeš...

znemanja
Moderator
Moderator
Postovi: 9188
Pridružio se: Pon, 07. Jul 2008. 22:16
:: Samsung S20 Ultra
:: Samsung A52
Lokacija: Beograd

Re: SD kartica i kako prebaciti aplikacije na nju?

Post od znemanja »

Hvala, Aco, već neko vreme nameravam da napišem gore postavljen tutorijal, ali nikako da stignem, ali sinoć reših da to uradim. Manje-više na ovu ideju sam došao kada sam video tvoj tutorijal za root koji je stvarno detaljno odrađen i koji je, verujem, od ogromne pomoći korisnicima koji su zakoračili u Android vode.

Inače, postoji metoda koja u potpunosti prebacuje app, sve fajlove na SD karticu, taj postupak ću napisati u narednim danima.
Samsung Galaxy S22 Ultra, Samsung Galaxy Watch4 Classic, Samsung Galaxy Tab S6 LTE, Samsung Galaxy A52, Samsung Galaxy A6+ (2018)

bata bogdan
Banned
Postovi: 4049
Pridružio se: Pet, 16. Dec 2011. 03:33
:: Huawei X2 7.0 LTE
:: Huawei M2 10.1 LTE
Lokacija: Tamo daleko...

Re: SD kartica i kako prebaciti aplikacije na nju?

Post od bata bogdan »

Vrlo koristan post, svaka čast ;)
Lepo sve objašnjeno :)
Huawei

Zile995
Expert
Expert
Postovi: 3292
Pridružio se: Sre, 19. Mar 2014. 10:27
:: Xiaomi Redmi Note 4X
:: HTC M8 | Galaxy SII
Lokacija: Beograd

Re: SD kartica i kako prebaciti aplikacije na nju?

Post od Zile995 »

Dobar tutorijal, svaka cast Nemanja. [emoji106]

Ne bih preoprucio premestanje aplikacija na SD karticu. Ima samo da pogorsa stvar(BIG SLOWDOWNS) na tako slabijem uredjaju(pretpostavljam).

Najbolje resenje je da se reparticionise ceo uredjaj(pit fajl kod Samsunga). Odradis resize cele data particije i smanjis internu :)
ROM: Stock Asia WWE 5.0.1, Sense 6.0
Kernek: Stock 3.4.0

acamatic
Expert
Expert
Postovi: 3710
Pridružio se: Pon, 10. Okt 2011. 12:24

Re: SD kartica i kako prebaciti aplikacije na nju?

Post od acamatic »

Super nemanja nisam znao da ima i ta mogućnost da "sve" od aplikacije se prebaci na SD.
Žile to je mnogo teže i opasnije, ako se ne varam. Greške se tu plaćaju trajnim cigliranjem telefona, opet ako ne grešim.

Zile995
Expert
Expert
Postovi: 3292
Pridružio se: Sre, 19. Mar 2014. 10:27
:: Xiaomi Redmi Note 4X
:: HTC M8 | Galaxy SII
Lokacija: Beograd

Re: SD kartica i kako prebaciti aplikacije na nju?

Post od Zile995 »

Gresis :) Nije tesko, potreban je pit fajl(PIT polje) i kernel(tar fajl PDA odnosno AP polje). Kliknes start, sacekas 5 sec, skines usb kabl, drzis 3 dugmica i udjes u recovery pa zatim sve formatiras iz recovery-a sem eksterne kartice. Ovo vazi za samsung telefone. Oko 10 puta sam radio preko odina i uvek je prosao fles. Ko zna nema sanse da pogresi. Samsung telefon bez kernela je mrtav telefon.

Za ostale telefone ne znam. Uostalom ovo je dobro resenje za telefone sa malom data particijom, medjutim eksterna kartica zna drasticno da uspori aplikacije i telefon.... Bolje ista nego nista ;)
ROM: Stock Asia WWE 5.0.1, Sense 6.0
Kernek: Stock 3.4.0

znemanja
Moderator
Moderator
Postovi: 9188
Pridružio se: Pon, 07. Jul 2008. 22:16
:: Samsung S20 Ultra
:: Samsung A52
Lokacija: Beograd

Re: SD kartica i kako prebaciti aplikacije na nju?

Post od znemanja »

Da, nije teško reparticionisati uređja upotrebom pit fajla, ko ima iskustva sa odinom nije ništa komplikovano. Međutim to je rezervisano samo za Samsung uređaje.
Jeste da prebacivanje app na ext4 particiju kartice doneke uspori uređaj, ali ništa toliko drastično. Pritom low end uređaji, na kojima sam najčešće i vršio gore opisanu operaciju (Alcatel i Huawei modeli), ne odlikuju se nekom velikom "brzinom" usled slabijeg hardvera, pa prebacivanje app na micro SD ne dovodi do velikog pada preformansi.
Samsung Galaxy S22 Ultra, Samsung Galaxy Watch4 Classic, Samsung Galaxy Tab S6 LTE, Samsung Galaxy A52, Samsung Galaxy A6+ (2018)

Zile995
Expert
Expert
Postovi: 3292
Pridružio se: Sre, 19. Mar 2014. 10:27
:: Xiaomi Redmi Note 4X
:: HTC M8 | Galaxy SII
Lokacija: Beograd

Re: SD kartica i kako prebaciti aplikacije na nju?

Post od Zile995 »

Sva sreca pa je ext4 :) Bolje da je na internoj. Ne pratim brzine eksternih kartica, pa ne mogu da zakljucim da li su dostigle/presle brzine emmc-a.
ROM: Stock Asia WWE 5.0.1, Sense 6.0
Kernek: Stock 3.4.0

Odgovori