MTS novosti

novosti i informacije vezane za mobilne komunikacije, domaće operatore i njihove usluge
Odgovori
Baraba
Akcionar Mobilnog Sveta
Akcionar Mobilnog Sveta
Postovi: 11008
Pridružio se: Ned, 08. Feb 2009. 04:06
:: Ivan I. na Kupujem
:: Prodajem

Re: MTS novosti

Post od Baraba »

Ima za 10 godina banka propadne, privatizuje se, kupi neko nov i ode sva istorija sa mBank i eBank. Ne kažu džabe "papir sve trpi".

znemanja
Moderator
Moderator
Postovi: 9188
Pridružio se: Pon, 07. Jul 2008. 22:16
:: Samsung S20 Ultra
:: Samsung A52
Lokacija: Beograd

Re: MTS novosti

Post od znemanja »

Baraba, Ako plaćaš preko mts portala, nakon izvšrene uplate dobiješ mail sa specifikacijom plaćanja. Taj mail shodno Zakonu o elektronskom dokumentu ima istu težinu kao i papirna potvrda o izvršenom plaćanju. Lično sam sa tim mailom dokazo uplatu koju mts iz ma kog razlga nije evidentirao i naravno bez problema regulisao tu situaciju.
Samsung Galaxy S22 Ultra, Samsung Galaxy Watch4 Classic, Samsung Galaxy Tab S6 LTE, Samsung Galaxy A52, Samsung Galaxy A6+ (2018)

гари
V.I.P. MobilniSvet.com
V.I.P. MobilniSvet.com
Postovi: 4712
Pridružio se: Uto, 13. Sep 2016. 17:04
:: Xiaomi Mi A2 Lite
Lokacija: Novi Sad

Re: MTS novosti

Post od гари »

Da, to što nešto postoji na serveru neke banke možda nije dovoljno dobro. I ja kontam da ko bi hteo da bude siguran, trebao bi da štampa račune, mada me ipak interesuje koliko je takav dokaz merodavan? Nema potpisa i pečata službenika, ali da li tako odštampan dokaz sadrži neke druge podatke o transakciji koji bi poslužili?

Kad živimo u zemlji javašluka... Nedavno bio tekst u novinama kako neko može ostati bez kupljenog automobila ukoliko je on pre prodaje stavljen kao garancija za neko plaćanje, pa kako i to građani sami pre kupovine treba da proveravaju da sajtu APR-a. Pa država je tu kriva što je dozvoljava da se takva imovina proda. No dobro, ne znam koliko je ovo sve tačno, možda je u pitanju i prosto žuta štampa. Samo navodim primer kako narod ima narod da bude paranoičan. :/

EDIT:
Hvala, Znemanja, odgovorio si na moje pitanje. :)

Sent from mTalk

ciklon
Mobil poznavalac
Mobil poznavalac
Postovi: 532
Pridružio se: Sre, 03. Sep 2014. 07:03
:: Mi Note 10 Lite

Re: MTS novosti

Post od ciklon »

Ne bih se složio, papirni računi su majka, jer oni znaju posle 10 god. da pošalju neko dugovanje, a ti nemaš dokaz o uplati pa plati ponovo. Sličnih situacija je bilo, nije da nije.
Kao što je PetarI napisao, postoji istorija uplata, barem u Komercijalnoj banci. Stoji da neke banke nemaju tu mogućnost i da je potrebno ići do poslovnice i tražiti izdavanje svih onlajn transakcija. Uostalom, na računu je navedeno ako postoji neko dugovanje, a ti slučajevi vezani za nešto od pre 10 godina (što je, čini mi se, po zakonu zastarelo) nastaju usled tipičnih birokratskih i administrativnih grešaka, tipa prilikom uknjiženja nečega, promene imena korisnika i sličnog.
A šta da radimo mi koji nemamo smederevac? :D
Pa, tu su kontejneri, kante za otpatke, roštilj, utakmice... Budi kreativan, hehe.
Ima za 10 godina banka propadne, privatizuje se, kupi neko nov i ode sva istorija sa mBank i eBank. Ne kažu džabe "papir sve trpi".
Čak i u Srbiji je zaživelo to onlajn plaćanje sasvim solidno, a i davaoci usluga i pored očajnih sajtova i nepostojanja korisničkog "kutka" imaju dobre baze podataka sa dobrom evidencijom. Problemi nastaju u situacijama kada, na primer, neko kupi stan od drugog lica koje je opet taj stan kupio od nekog trećeg. Tu su promene nosioca korisnika usluga za strujno merno mesto, vodu, toplifikaciju i slično i koji nisu menjani uopšte, ili uknjiženje u katastru. To što su ljudi lenji, pa ne žele da se iscimaju malo i sve prabece na svoje ime ili provere da li je stan lepo uknjižen i da li eventualno postoje neki problemi, to je njihov problem. Ruku na srce, ni zaposleni u administraciji nisu baš svi upućeni u svoj posao, a mnogi nisu ni raspoloženi da pomognu.

Isto tako, svi podaci vezani za bilo kakve e-bank i m-bank transakcije moraju da se čuvaju u NEOGRANIČENOM trajanju. Znam iz prve ruke primer vezan za Vojvođansku razvojnu banku čiju je klijantelu posle zatvaranja preuzela Poštanska štedionica - sve njihove podatke su imali. Čak i kada se račun u nekoj banci zatvori, podaci tog korisnika se moraju čuvati.
Baraba, Ako plaćaš preko mts portala, nakon izvšrene uplate dobiješ mail sa specifikacijom plaćanja. Taj mail shodno Zakonu o elektronskom dokumentu ima istu težinu kao i papirna potvrda o izvršenom plaćanju. Lično sam sa tim mailom dokazo uplatu koju mts iz ma kog razlga nije evidentirao i naravno bez problema regulisao tu situaciju.
Upravo to. Kao što računi važe bez pečata, tako isto i digitalni računi imaju istu važnost, jer za svaku transakciju postoji evidencioni broj.
Da, to što nešto postoji na serveru neke banke možda nije dovoljno dobro.
Objasni, molim te, kako nije dovoljno dobro?
Nema potpisa i pečata službenika, ali da li tako odštampan dokaz sadrži neke druge podatke o transakciji koji bi poslužili?
Kao što sam gore napisao, računi su validni bez potpisa i bez pečata i korisnik usluga ih mora platiti. Štampana uplatnica sadrži podatke uplatioca, podatke primaoca i evidencioni broj transakcije, što je validno bez pečata i potpisa.
Kad živimo u zemlji javašluka... Nedavno bio tekst u novinama kako neko može ostati bez kupljenog automobila ukoliko je on pre prodaje stavljen kao garancija za neko plaćanje, pa kako i to građani sami pre kupovine treba da proveravaju da sajtu APR-a. Pa država je tu kriva što je dozvoljava da se takva imovina proda. No dobro, ne znam koliko je ovo sve tačno, možda je u pitanju i prosto žuta štampa. Samo navodim primer kako narod ima narod da bude paranoičan. :/
Naravno da građani treba da proveravaju kupovinu takvih automobila ili starih stanova. Država nije na vreme preduzela potrebne korake kojima bi onemogućila takav vid prodaje, ali opet - kako da onemogući nekoga da proda auto na auto-pijaci? Što se stanova tiče, prodaja imovine (čak i reguarno uknjižene i legalizovane) nema veze sa dugom vezanim za korišćenje električne energije. Ortak je pre nekoliko godina kupio stan od nekog lika koji je EPS-u dugovao solidnu svotu. Dogovor je bio da se cena stana umanji za visinu duga EPS-u.

Uostalom, nemojmo mešati prodavanje polovnih automobila i regularno plaćanje računa onlajn.

гари
V.I.P. MobilniSvet.com
V.I.P. MobilniSvet.com
Postovi: 4712
Pridružio se: Uto, 13. Sep 2016. 17:04
:: Xiaomi Mi A2 Lite
Lokacija: Novi Sad

Re: MTS novosti

Post od гари »

Vezano za pečat i slično, sve je jasno. :) Hvala na dodatnim informacijama.

A za prodaju auta na pijaci. Ne govorim ja o tome, nego ti kako god da kupiš polovan auto, možeš da ga prevedeš (što normalan čovek odmah radi), a taj auto ako je i bio pod takvim opterećenjem, on ipak bude preveden. Država je dakle imala šansu da spreči prodaju, ali nije, a onda ovaj kupac može naknadno da ostane bez tog auta jer je on naveden kao garancija za nešto.

Nije da ovo nema veze sa ovom našom temom... Šta je sa izvršiteljima koji su na prvu skidali ljudima novac sa računa, a da ljudi nisu ni znali da se protiv njih vodio postupak zbog neplaćenog parkiranja. (Iako to tako ne bi smelo.) A to je ono kad je nakarikaju izvršitelji i cenu svojih usluga onako proizvoljno, a višestruko više nego što je sve ostalo. Živimo u mafijaškoj državi. :)

Sent from mTalk

ciklon
Mobil poznavalac
Mobil poznavalac
Postovi: 532
Pridružio se: Sre, 03. Sep 2014. 07:03
:: Mi Note 10 Lite

Re: MTS novosti

Post od ciklon »

Nije da ovo nema veze sa ovom našom temom... Šta je sa izvršiteljima koji su na prvu skidali ljudima novac sa računa, a da ljudi nisu ni znali da se protiv njih vodio postupak zbog neplaćenog parkiranja. (Iako to tako ne bi smelo.) A to je ono kad je nakarikaju izvršitelji i cenu svojih usluga onako proizvoljno, a višestruko više nego što je sve ostalo. Živimo u mafijaškoj državi.
Ima veze samo što je upitanju tekući račun bez kog ne možeš imati onlajn nalog kojim možeš vršiti onlajn plaćanje. Dakle, nema direktne veze sa temom e-računa MTS-a ili bilo kog operatera ili pružaoca usluga (o tim prinudnim naplatama, mafijaškoj državi i drugim srodnim stvarima bi trebalo otvoriti posebnu temu za diskusiju).

Ali, čisto da napomenem da se sada ide na direktno izvršenje nplate dugovanja, umesto na mamutske procese utuženja, jer dugovanja posle nekog vremena zastare. Tako da me ne čudi direktna naplata kazne uvećane za penale u vidu kamate i kamate na kamatu, skok evra i troškove prinudnih naplatioca, plus PDV, ali me više čude ljudi koji znaju da imaju kaznu koju treba da plate i koji to svesno prolongiraju/izbegavaju misleći da će to brzo zastariti.

Baraba
Akcionar Mobilnog Sveta
Akcionar Mobilnog Sveta
Postovi: 11008
Pridružio se: Ned, 08. Feb 2009. 04:06
:: Ivan I. na Kupujem
:: Prodajem

Re: MTS novosti

Post od Baraba »

znemanja napisao:Baraba, Ako plaćaš preko mts portala, nakon izvšrene uplate dobiješ mail sa specifikacijom plaćanja. Taj mail shodno Zakonu o elektronskom dokumentu ima istu težinu kao i papirna potvrda o izvršenom plaćanju. Lično sam sa tim mailom dokazo uplatu koju mts iz ma kog razlga nije evidentirao i naravno bez problema regulisao tu situaciju.
Najlakše mi je za MTS/Telenor/VIP plaćanje, oni idu online. Petar je spomenik EPS, EPS i slične institucije, na njih mislim, pogotovo infostan.

ciklon
Mobil poznavalac
Mobil poznavalac
Postovi: 532
Pridružio se: Sre, 03. Sep 2014. 07:03
:: Mi Note 10 Lite

Re: MTS novosti

Post od ciklon »

EPS je veoma dobar što se onlajn plaćanja tiče, barem što se "Centra" tiče.

yocasylver
Mobil manijak
Mobil manijak
Postovi: 1668
Pridružio se: Pet, 10. Okt 2008. 08:54
:: Huawei P40 Pro
Lokacija: Beograd

Re: MTS novosti

Post od yocasylver »

Moze li po isteku ugovora da se prebaci broj na prepaid ?

iLuka
Prijatelj foruma
Prijatelj foruma
Postovi: 6243
Pridružio se: Uto, 17. Maj 2005. 11:13
:: iphone 11 pro max

Re: MTS novosti

Post od iLuka »

Naravno ako su sve obaveze izmirene...


Sent from my iPhone using Tapatalk

гари
V.I.P. MobilniSvet.com
V.I.P. MobilniSvet.com
Postovi: 4712
Pridružio se: Uto, 13. Sep 2016. 17:04
:: Xiaomi Mi A2 Lite
Lokacija: Novi Sad

Re: MTS novosti

Post od гари »

A šta mislite, da li bi ovo moglo da prođe... Oni daju tri meseca besplatno novim TV i internet korisnicima. Pa ako neće da mi daju tri meseca za dinar, da ja odjavim net i TV koji su na moju mamu, i da potpišem ugovor na sebe. I ja sam onda novi korisnik, i sleduje mi tri meseca po jedan dinar. :) E sad, kako li ide taj prelaz za nje na mene... Da li bi to išlo tako što njihovi majstori dolaze da me raskače, pa da me opet nakače, ili..? Eh, da, a i ako je telefon na mami, onda ja verovatno ni ne mogu da prebacim net na sebe, nego bi morao ceo telefon, a to bi bila *ebada... :/ Da, tako da onda ostaje jedino opcija da ona odjavi TV i net, pa opet da ga prijavi, i u idealnom slučaju oni meni ništa kod kuće ne bi ni raskačinjali, i ne bih čekao da nakon raskopčavanja oni mene ponovo prikopčaju. Ako je taj idealan slučaj moguć, tj. ako nemaju sistem da me fizički raskače, pa da me opet prikačinju.

Pos'o s državnim kapitalistima. :D

Sent from mTalk

yocasylver
Mobil manijak
Mobil manijak
Postovi: 1668
Pridružio se: Pet, 10. Okt 2008. 08:54
:: Huawei P40 Pro
Lokacija: Beograd

Re: MTS novosti

Post od yocasylver »

iLuka napisao:Naravno ako su sve obaveze izmirene...


Sent from my iPhone using Tapatalk
Hvala na odgovoru.I ja sm mislio da moze ali nisam siguran da li prvo sve moram da izmirim tj mozda prebace na prepaid a onda ako se izmiri ostaje broj ako se ne izmiri gase broj

acamatic
Expert
Expert
Postovi: 3710
Pridružio se: Pon, 10. Okt 2011. 12:24

Re: MTS novosti

Post od acamatic »

@gari, meni je drugar koji je tamo rekao da kada potpisuješ ugovor dal nov ili stari korisnik dužni su da daju 3 meseca po dinar. E sad što neke budale od radnika se prave pametni pa kažu da ne može to stvarno ne znam. Imao sam slučaj gde jedna guska kaže ne može, dok isti taj dan druga smena neki momak kaže da može. I ja iscimam drugara koji tamo radi i stvarno je moglo

Nikola Vapa/CA
Mobil fan
Mobil fan
Postovi: 424
Pridružio se: Sub, 24. Sep 2005. 20:19

Re: MTS novosti

Post od Nikola Vapa/CA »

гари napisao:A šta mislite, da li bi ovo moglo da prođe... Oni daju tri meseca besplatno novim TV i internet korisnicima. Pa ako neće da mi daju tri meseca za dinar, da ja odjavim net i TV koji su na moju mamu, i da potpišem ugovor na sebe. I ja sam onda novi korisnik, i sleduje mi tri meseca po jedan dinar. :) E sad, kako li ide taj prelaz za nje na mene... Da li bi to išlo tako što njihovi majstori dolaze da me raskače, pa da me opet nakače, ili..? Eh, da, a i ako je telefon na mami, onda ja verovatno ni ne mogu da prebacim net na sebe, nego bi morao ceo telefon, a to bi bila *ebada... :/ Da, tako da onda ostaje jedino opcija da ona odjavi TV i net, pa opet da ga prijavi, i u idealnom slučaju oni meni ništa kod kuće ne bi ni raskačinjali, i ne bih čekao da nakon raskopčavanja oni mene ponovo prikopčaju. Ako je taj idealan slučaj moguć, tj. ako nemaju sistem da me fizički raskače, pa da me opet prikačinju.

Pos'o s državnim kapitalistima. :D

Sent from mTalk
Novi korisnici imaju povlastice a stari nemaju.Ko zeli da ima 2-3 meseca pretplatu dinar mora da po isteku ugovora odjavi(vrati) opremu i sledeceg dana neko iz porodice ode sa licnom kartom i zatrazi box paket.Sleduje mu 2-3 meseca po jedan dinar,tablet na rate.Mobilni broj mora biti na vlasnika boxa.Ako se menja broj vlasnika obe strane moraju poneti licne karte i potpisati se u poslovnici.Nije mi jasno,da ti treba majistor,kada nema nista prostije od povezivanja rutera a imas i upustvo(mada nije potrebno).Ako nisi siguran,slikaj,nacrtaj,gde koji kabal ide i sam povezi.Nije prikladno isti dan vratiti i uzeti rutere.Moras izdrzati dan bez tv,neta.

гари
V.I.P. MobilniSvet.com
V.I.P. MobilniSvet.com
Postovi: 4712
Pridružio se: Uto, 13. Sep 2016. 17:04
:: Xiaomi Mi A2 Lite
Lokacija: Novi Sad

Re: MTS novosti

Post od гари »

Naravno da nije problem sam namontirati, ja sam ti više tako samo rekao jer sam pretpostavio da treba oni da mi donesu opremu. Mada jeste, i TV kad smo uveli od njih, dali su nam sve u poslovnici, pa smo sami namontirali ako se je varam.

Ali bolja je ona varijanta ono što Aca kaže - probati ujutru, pa ako treba u sve tri poslovnice u Novom Sadu, i ako tako i ne uspe, ponovim postupak popodne kad je tamo druga smena. Pa dok ne naletim na normalnog. :)

Sent from mTalk

dachakragujevac80
Expert
Expert
Postovi: 2328
Pridružio se: Sre, 03. Sep 2014. 16:44
:: Iphone 11 pro

Re: MTS novosti

Post od dachakragujevac80 »

[/quote]
Novi korisnici imaju povlastice a stari nemaju.Ko zeli da ima 2-3 meseca pretplatu dinar mora da po isteku ugovora odjavi(vrati) opremu i sledeceg dana neko iz porodice ode...[/quote]
Ja sam stari korisnik i kad sam produzavao ugovor,dobio sam 3 meseca besplatno!


Sent from my iPhone using Tapatalk

acamatic
Expert
Expert
Postovi: 3710
Pridružio se: Pon, 10. Okt 2011. 12:24

Re: MTS novosti

Post od acamatic »

Eto o tome ja pričam, kod kog radnika upali, upalilo je. Dve smene svaka poslovnica negde će upaliti... Čim kaže može odmah potpisuj ugovor i uživaj

гари
V.I.P. MobilniSvet.com
V.I.P. MobilniSvet.com
Postovi: 4712
Pridružio se: Uto, 13. Sep 2016. 17:04
:: Xiaomi Mi A2 Lite
Lokacija: Novi Sad

Re: MTS novosti

Post od гари »

A izgleda da ne daju taj popust ako hoćeš i tablet da uzmeš kod njih... Tako mi jutros rekla njihova radnica u Novom Sadu na Spensu, ali nigde nisam video na sajtu da im je navedeno.

No moram reći, to ima smisla jer tablet koji bi bio 15 hiljada oni prodaju uz Box za 4-5 hiljada... Ali bi to baš i bio razlog više da zaista nude svima ta tri meseca za dinar, pa da samo to bude bitno - da li uzimaš uređaj, ili ne.

Ali kakvi su, ne bi me čudilo da i s tabletom nekome daju popust, nekome ne...

Sent from mTalk

geza
Mobil poznavalac
Mobil poznavalac
Postovi: 548
Pridružio se: Uto, 01. Feb 2005. 11:24
:: Moto G5
Kontakt:

Re: MTS novosti

Post od geza »

Danas stigao račun za oktobar, pogledam stavke i vidim da je nešto poskupelo. Naplatili su mi 54 dinara za promenu tarife, koja je ostala ista, samo sam produžio ugovor na novih 12 meseci. (.)(.) telekomske... :dry:

Evindzer
Prijatelj foruma
Prijatelj foruma
Postovi: 9942
Pridružio se: Ned, 24. Avg 2014. 20:07
:: Samsung Beleška 10
:: Široka Noklica

Re: MTS novosti

Post od Evindzer »

geza napisao:(.)(.) telekomske...
Žestina! :D

Odgovori