Xiaomi Mi 8

Android, Windows
Pravila foruma
Ukoliko želite da pogledate teme vezane za određeni OS, možete to uraditi preko sledećih prečica:
Android OSWindows OS
Odgovori
znemanja
Moderator
Moderator
Postovi: 9188
Pridružio se: Pon, 07. Jul 2008. 22:16
:: Samsung S20 Ultra
:: Samsung A52
Lokacija: Beograd

Re: Xiaomi Mi 8

Post od znemanja »

Jedan interesantan video zašto Xiaomi-ju polazi za rukom da doslovno kopira dizajn iPhone (kao što je slučaj sa Mi 8 koji je vizuelno jako sličan iP X), a da ne snosi pravne posledice toga.

https://youtu.be/d8UKbTEheYk

Sent from my Samsung Galaxy S9 using Tapatalk
Samsung Galaxy S22 Ultra, Samsung Galaxy Watch4 Classic, Samsung Galaxy Tab S6 LTE, Samsung Galaxy A52, Samsung Galaxy A6+ (2018)

Green
Prijatelj foruma
Prijatelj foruma
Postovi: 6054
Pridružio se: Pon, 05. Jul 2004. 18:20
:: ...

Re: Xiaomi Mi 8

Post od Green »

Reci da je svaki proizvodjac manje vise kopirao nesto od Apple dizajna je smesno i zalosno u istom trenutku.
Kina nema (definisan) zakon koji bi zabranio kopiranje dizajna i zato im polazi za rukom. To je odavno poznato.

Sale_M
Akcionar Mobilnog Sveta
Akcionar Mobilnog Sveta
Postovi: 15735
Pridružio se: Pet, 23. Nov 2007. 18:14
:: HUAWEI P40 Pro +
:: HUAWEI P40 Pro

Re: Xiaomi Mi 8

Post od Sale_M »

To si u pravu Grin.Nije svako svakog kopirao nego vecina njih kopira Apple i to je prosto tako.

Sent from my Nokia 8 using Tapatalk
XIAOMI Mi 11 midnight grey
HUAWEI P40 Pro classic black
HUAWEI P40 Pro + ceramic white
HUAWEI P30 Pro breathing crystal
XIAOMI Redmi Note 10 Pro onyx grey
HUAWEI P20 Pro twilight violet

Green
Prijatelj foruma
Prijatelj foruma
Postovi: 6054
Pridružio se: Pon, 05. Jul 2004. 18:20
:: ...

Re: Xiaomi Mi 8

Post od Green »

Ne, ne, naprotiv. Kazem da kopiranje Apple-ovog dizajna nije radio bas svaki proizvodjac. Kineski jesu, to se vidi iz aviona. Od poznatijih to su pre svega Xiaomi, Oppo i Meizu. I pre pojave iPhone-a 6 (po kojem su se uglavnom bazirale kopije) je bilo uredjaja slicnog dizajna.

znemanja
Moderator
Moderator
Postovi: 9188
Pridružio se: Pon, 07. Jul 2008. 22:16
:: Samsung S20 Ultra
:: Samsung A52
Lokacija: Beograd

Re: Xiaomi Mi 8

Post od znemanja »

Pa kineski proizvođači mahom kopiraju iPhone. Zar novi Mi 8 nije doslovna kopija iP X?

U videu je lepo rečeno zašto Apple ne tuži Xiaomi, a masovno tuži Samsung, jednostavno Xioami nije konkurent Apple, kupci Apple proizvoda nisu kupci Xioami proizvoda. Najskuplji Xiaomi košta manje od iPhone-a starog dve godine.

Takođe, nema veze kakvi su nacionali zakoni u Kini u pogledu intelektualne svojine, u tužbi Apple može da se pozove na međunarodno pravo u domenu IP, tako da pravnog osnova da tuži Xiaomi Apple-u ne manjka.


Sent from my Samsung Galaxy S9 using Tapatalk
Samsung Galaxy S22 Ultra, Samsung Galaxy Watch4 Classic, Samsung Galaxy Tab S6 LTE, Samsung Galaxy A52, Samsung Galaxy A6+ (2018)

Joxy
V.I.P. MobilniSvet.com
V.I.P. MobilniSvet.com
Postovi: 4989
Pridružio se: Uto, 25. Feb 2014. 13:31
:: Samsung & Apple
:: Spajamo nespojivo :D
Lokacija: Kragujevac

Re: Xiaomi Mi 8

Post od Joxy »

Nisi bas u pravu za vecinu stvari koje si rekao.
Dobro bi bilo da je najskuplji Xioami jednak po ceni sa nekim ajfonom starim 2 god, to apsolutno nije tacno ali i da jeste odavno je dokazano, posebno u mob industriji, da ono sto je skuplje apsolutno ne znaci da je i bolje.
Dalje, to sto neko misli da Xiaomi nije direktan konkurent Jabuci opet se grdno vara. Samo neka oni tako misle i ubuduce, nemam nista protiv. :)
Xiaomi je trenutno cetvrti na listi, vrlo brzo bi mogao i na poziciju 3, samim tim bi Apple ispao iz Top 3 tako lagano kao da nikad nisu ni bili tu. :D

znemanja
Moderator
Moderator
Postovi: 9188
Pridružio se: Pon, 07. Jul 2008. 22:16
:: Samsung S20 Ultra
:: Samsung A52
Lokacija: Beograd

Re: Xiaomi Mi 8

Post od znemanja »

^Nisi me u potpunosti razumeo. Nisam rekao da su Xiaomi telefoni loši samim time što su jeftiniji, naprotiv odlični su modeli, već sam rekao da Xiaomi nikako nije konkurent Apple. Jako mali, apsulutno zanemarljiv broj kupaca iPhone će se odlučiti za Xiaomi telefon posle iPhone-a, jedostavno Apple je daleko viša cenovna kategorija.

Takođe, ne može Xiaomi nikako da ugrozi poziciju Apple. Apple cilja Ameriku i Evropu (a u Kini ima sasvim dobar udeo). Na Američkom i Evropskom tržištu dominira ubedljivo Samsung i Apple, onog trenutka kada bi Xiaomi i blizu mogao da ugrozi Apple u bilo kom segmentu, ima da padne masa tužbi zbog povrede intelektualne svojine. Xiaomi temelji uspeh na low budget i mid-range segmentu, a Apple ima u fokusu isključivo premium high-end segment.

Na kraju krajeva Xioami i mora da košta osetno manje da bi se uopšte probio na tršište. Model iz naslova teme se u potpunosti temelji na iP X sa cenom koja je pristupačna širim narodnim masama i to im glavni adut (čak su i promo wallpaper iskopirali sa iP X :) )

Svakao pogledaj video koji sam postovao, baš je sve lepo objašnjeno.

Sent from my Samsung Galaxy S9 using Tapatalk
Samsung Galaxy S22 Ultra, Samsung Galaxy Watch4 Classic, Samsung Galaxy Tab S6 LTE, Samsung Galaxy A52, Samsung Galaxy A6+ (2018)

Green
Prijatelj foruma
Prijatelj foruma
Postovi: 6054
Pridružio se: Pon, 05. Jul 2004. 18:20
:: ...

Re: Xiaomi Mi 8

Post od Green »

znemanja, pa da, napisao sam da kineski proizvodjaci prednjace u toj raboti, a od onih poznatijih su ti koje sam nabrojao.

Sto se zakona o intelektualnoj svojini tice i neke tuzbe medjunarodnom pravu, neki su i tako probali i odustali, jer ama bas nikakve vajde od toga nije bilo.

Poznat je slucaj Range Rover-a, koji se usudio da vodi spor s kineskim auto proizvodjacem Land Wind, jer je doslovno iskopirao model Evoque. Cak i font, koriscen za logo, utisnut na prednjem delu haube, na potpuno istom mestu. Land Wind je imao model (veoma ocigledno inspirisan Opelovom Fronterom), koji se cak i prodavao jedno kratko vreme u
Evropi. Ali je povucen iz prodaje nakon veoma losih crash testova.
Evo link: Autocar.co.uk

Apple takodje ne bi imao nikakve sanse, ali ne zato sto jeste ili nije konkurent Xiaomi-ju i ostalima. Dizajn je samo jedna od mnogih drugih stvari koje se kopiraju. Ima dosta video materijala, snimljenog u najvecem centru elektronike takve vrste u svetu, Shenzhenu.

znemanja
Moderator
Moderator
Postovi: 9188
Pridružio se: Pon, 07. Jul 2008. 22:16
:: Samsung S20 Ultra
:: Samsung A52
Lokacija: Beograd

Re: Xiaomi Mi 8

Post od znemanja »

@Green, itekako bi uspeli sa tužbom. Prvo, mogu da se pozovu na međunarodno pravo i da sve povrede intelektualne svojine obuhvate jednom tužbom. A može i sporija, ali efikasnija varijanta a to je da tuže u svakoj zemlji gde se Xiaomi prodaje. Na taj način se primenjuje nacionalno pravo države u kojoj je tužba podneta. Npr. ako bi tužili u Nemačkoj primeniće se Nemački zakon o autorskom i srodnim pravima, u Francuskoj Francuski zakon itd. Možda ne bi u svakoj zemlji imali uspeha, ali dovoljno je da u par zemalja dobiju pozitivnu presudu (pogotovo u onim zemljama koje imaju visok stpene zaštite intelektulane svojine) i da nanesu jak udarac Xioam-ju. Apple-u ne manjka novca, dok Xioami bi bio osetno pogođen višemilionskim otštetama koje bi morao da plati.

Međutim, Xiaom uopšte ne ugrožava Apple, a slab Xiaomi bi značio jaz u srednjem i low budget segmentu telefona pogotvo u slabije razvijenim zemljama gde je prodaja takvih telefona najviše zastupljena (Indija i sl. Azijske zemlje). U takvom slučaju bi došlo do osetno veće prodaje Samsung low-budget telefona pa samim time i ekonomskog jačanja jedinog konkurenta Apple a to je Samsung. Zato Apple i ne preduzima ništa prema Xiaomi.

Sent from my Samsung Galaxy S9 using Tapatalk
Samsung Galaxy S22 Ultra, Samsung Galaxy Watch4 Classic, Samsung Galaxy Tab S6 LTE, Samsung Galaxy A52, Samsung Galaxy A6+ (2018)

Green
Prijatelj foruma
Prijatelj foruma
Postovi: 6054
Pridružio se: Pon, 05. Jul 2004. 18:20
:: ...

Re: Xiaomi Mi 8

Post od Green »

Onda bi u drugim zemljama Apple jedino mogao izdejstvovati zabranu prodaje Xiaomi telefona, kao sto pises. Ali, u samoj Kini da dobije tuzbu zbog kopiranja dizajna jos uvek ne. Ne znam koliko je ljudima poznato, ali Xiaomi je jedna od firmi koja ima veliki uticaj i u kineskoj vladi, sto bi itekako bio jedan od razloga da Apple slomi zube.

Joxy
V.I.P. MobilniSvet.com
V.I.P. MobilniSvet.com
Postovi: 4989
Pridružio se: Uto, 25. Feb 2014. 13:31
:: Samsung & Apple
:: Spajamo nespojivo :D
Lokacija: Kragujevac

Re: Xiaomi Mi 8

Post od Joxy »

Opet se ne slazem sa Znemanjom oko nekih stvari ali dobro, Boze moj. Najvise mi je zaparala usi recenica da Xiaomi mora da bude jeftiniji kako bi se probio na trziste. Kompanija koja je cetvrti najveci proizvodjac telefona na svetu i koji pretenduje na sam vrh i koji ce vrlo brzo uci u top 3 nikako nije kompanija koja se probija. :)
Sto se tice toga da li Apple ima konkurenciju i ko im je pravi konkurent, ja bih malo drugacije formulisao to pitanje. Svi uzdizu Apple u nebesa, a sta je sa BBK grupacijom npr? Finansijski daleko najmocniji, pogledajte novi Vivo model Nex. Cekamo sada ostale da uvedu te novine, pre svega Jabuku, i da ih predstave kao svoje inovacije.
No, otisli smo predaleko od teme, mislim da to nije nikome u interesu. :)
Cela Mi 8 linija predstavlja mobove sa vrhunskim specifikacijama, odlicnim cenama i prelepog izgleda. Da li je kopija - nije, da li lici na neki drugi model - naravno i to je potpuno normalna stvar. Garantujem da ce svi proizvodjaci jednog dana imati makar jedan model sa obrvom i vertikalnim polozajem kamera.

znemanja
Moderator
Moderator
Postovi: 9188
Pridružio se: Pon, 07. Jul 2008. 22:16
:: Samsung S20 Ultra
:: Samsung A52
Lokacija: Beograd

Re: Xiaomi Mi 8

Post od znemanja »

@Joxy, Xiaomi nikako ne može pretendovati na vrh sa kopijama poznatijih brendova. Xiaomi ulaže jako malo u marketnig i zato ima dobru zaradu i telefoni su im jeftini. Zar stvarno misliš da bi Apple dozvolio jednoj firmi da se probije na vrh sa kopijam dizajna Apple prozvoda. Oni si tužuli Samsung zbog pravougaonog oblika S2 modela, a progledali bi kroz prste Xioami-u zbog očiglednog, skoro doslovnog kopiranja dizajna iPhone-a. Upravo zato što im je Xioami nebitan i ne tuže ga.

Pri tome, nema dostizanja tog vrha dok modeli ne budu dostupni globalno, a Xioami sa ovakvim kršenjem intelektualne svojine nema šanse za taj neki globalan uspeh u zemljama gde su zakoni o intelektualnoj svojini strogi.

Da, Xioami mora da bude jeftiniji jer upravo ta niska cena im je omogućila dobar napredak sa minimalnim skoro nikakvim ulaganjima u marketing. Uspeha ne bi bilo da su stavili cenu za svoje proizvode kao što je to uradio Samsung ili Apple.



Sent from my Samsung Galaxy S9 using Tapatalk
Samsung Galaxy S22 Ultra, Samsung Galaxy Watch4 Classic, Samsung Galaxy Tab S6 LTE, Samsung Galaxy A52, Samsung Galaxy A6+ (2018)

Joxy
V.I.P. MobilniSvet.com
V.I.P. MobilniSvet.com
Postovi: 4989
Pridružio se: Uto, 25. Feb 2014. 13:31
:: Samsung & Apple
:: Spajamo nespojivo :D
Lokacija: Kragujevac

Re: Xiaomi Mi 8

Post od Joxy »

Ja tebe postujem mnogo, ali moram da ti odgovorim jer smatram da nisi u pravu. :D
Kako Xiaomi nije u samom vrhu ako je cetvrti najveci proizvodjac na svetu?
Jedina realna zamerka ide na polje kamere, gde je opet softver glavni problem, senzori su vrhunski. Nedavno je Xiaomi angazovao posebno odeljenje koje ce se pozabaviti aplikacijom za kameru, i u najblizoj mogucoj buducnosti oni su u top 3, uverices se u to.
Bas iz tog razloga sto ne ulazu u marketing a prave ovakve rezultate to valjda govori nesto. Naravno da bi cene telefona bile vece kada bi ulagali u marketing, ali to ne bi nikako uticalo na rezultate prodaje, cak bi mogli biti samo bolji. Najbolji primer je Huawei, mozda gresim ali meni se cini da su trenutno najaktivniji po pitanju marketinga, cak vise i od Samsunga, kako kod nas tako i u svetu. I pogledaj uspehe koje pravi Huawei, tolike da im je zabranjen pristup americkom trzistu a ako se ne varam istu zabranu ima i Xioami. Medjutim prepametni Ameri ne kapiraju neke stvari a glavna je ta da njihovo trziste nikako ne moze da se meri sa Kinom, Indijom, Evropom pa i ostatkom Azije.
Uostalom, ja se ne secam da je neki model izuzev par poslednjih, licio na njihov, osim A1 i to samo zadnje strane ali takav "a la" iP7 Plus dizajn je primenjen mnogo puta do sada od strane dosta proizvodjaca.
Poenta moje price je da Xiaomi i bilo koji drugi vodeci pre svega kineski a potom i ostali proizvodjaci nikako nisu ti koji samo pusto kopiraju i ne rade nista drugo, kao sto i Apple nije nikakav inovator.
Cinjenica jeste da masa novih modela lici na iPX, meni se to konkretno ne dopada jer su svi medju sobom slicni, ali takav dizajn kao dizajn mi je ok, cak se moze reci za X da je lep telefon, iako je to sve stvar ukusa.
Poslednja izmena od Joxy u Sre, 13. Jun 2018. 18:58, izmenjeno 1 put ukupno.

znemanja
Moderator
Moderator
Postovi: 9188
Pridružio se: Pon, 07. Jul 2008. 22:16
:: Samsung S20 Ultra
:: Samsung A52
Lokacija: Beograd

Re: Xiaomi Mi 8

Post od znemanja »

@Joxy, ne pokušavam ja tebe da demantujem, shvatam tvoj stav i nijednom rečenicom nisam rekao da je Xiaomi loš i tačno je da munjevito napreduje. Međutim čim se probije u dovoljnoj meri da zasmeta Apple pa i Samsungu, pašće tužbe.

Upravo zbog toga što je Xiaomi u ovom trenutku već stekao određenu reputaciju i popularnost među određenom kategorijom kupaca, mora što hitnije da menja dizajn i da prestane da krši intelektualnu svojinu većih brendova.

Kako Xiaomi misli da dosegne taj vrh kada ponudi jedan ovakav model, Mi 8, koji je doslovno kopija dizajna iP X (mogli su bar wallpaper da stave drugi :) ). Kod prosečnog kupca neće biti distinkcije izmedu Xiaomi kao samostalnog brenda i Xioami-ja kao jefitnie kopije iPhone-a. Tu je upravo problem, ako žele svoj identitet kod kupaca, moraju da prestanu da kopiraju Apple.

Sent from my Samsung Galaxy S9 using Tapatalk
Samsung Galaxy S22 Ultra, Samsung Galaxy Watch4 Classic, Samsung Galaxy Tab S6 LTE, Samsung Galaxy A52, Samsung Galaxy A6+ (2018)

Green
Prijatelj foruma
Prijatelj foruma
Postovi: 6054
Pridružio se: Pon, 05. Jul 2004. 18:20
:: ...

Re: Xiaomi Mi 8

Post od Green »

Kako Xiaomi ne ulaze u marketing kad su poceli sa otvaranjem filijala po Evropi. Kud ces bolji marketing ako si fizicki prisutan na licu mesta. Dobro, nije to jos tako agresivno, ali bice. Cak se ozbiljno razmisljalo da udju i na americko trziste, a nesto nisam bas procitao da se Apple usprotivio toj nameri i zapretio tuzbom, jer Xiaomi telefoni lice na iPhone.

Opet sto se tuzbi tice, Apple je onda tuzio Samsung za Galaxy S, jer su pucali od zavisti i ljubomore sto se Galaxy odlicno prodavao na americkom trzistu. To je svakom bilo jasno. Bagra jednostavno zeli trziste samo za sebe, pa to ti je.

Sale_M
Akcionar Mobilnog Sveta
Akcionar Mobilnog Sveta
Postovi: 15735
Pridružio se: Pet, 23. Nov 2007. 18:14
:: HUAWEI P40 Pro +
:: HUAWEI P40 Pro

Re: Xiaomi Mi 8

Post od Sale_M »

Haha,sto volim da citam tvoje komentare.
A jesu bagra nema sta. :D

Sent from my Nokia 8 using Tapatalk
XIAOMI Mi 11 midnight grey
HUAWEI P40 Pro classic black
HUAWEI P40 Pro + ceramic white
HUAWEI P30 Pro breathing crystal
XIAOMI Redmi Note 10 Pro onyx grey
HUAWEI P20 Pro twilight violet

niko1a
Mobil stručnjak
Mobil stručnjak
Postovi: 715
Pridružio se: Uto, 27. Jan 2015. 23:46
:: android

Re: Xiaomi Mi 8

Post od niko1a »

pa po vestima koje kruze u proteklih par nedelja od strane Xiaomi zaposlenih, neki cilj imaju, ako budu uspeli da naprave dogovor koji im odgovara sa distributerima, da krajem ove ili tokom sledecu budu i u US zvanicno pristutni, a sto se tice ostalog, kako su vec poceli u Ita, Fra, Spa da otvaraju zvanicne radnje ne moze se reci da su prisutni samo na slabijim trzistima i manje pravno uredjenim i razvijenim drzavama.

Joxy
V.I.P. MobilniSvet.com
V.I.P. MobilniSvet.com
Postovi: 4989
Pridružio se: Uto, 25. Feb 2014. 13:31
:: Samsung & Apple
:: Spajamo nespojivo :D
Lokacija: Kragujevac

Re: Xiaomi Mi 8

Post od Joxy »

znemanja napisao: @Joxy, ne pokušavam ja tebe da demantujem, shvatam tvoj stav i nijednom rečenicom nisam rekao da je Xiaomi loš i tačno je da munjevito napreduje. Međutim čim se probije u dovoljnoj meri da zasmeta Apple pa i Samsungu, pašće tužbe.

Upravo zbog toga što je Xiaomi u ovom trenutku već stekao određenu reputaciju i popularnost među određenom kategorijom kupaca, mora što hitnije da menja dizajn i da prestane da krši intelektualnu svojinu većih brendova.

Kako Xiaomi misli da dosegne taj vrh kada ponudi jedan ovakav model, Mi 8, koji je doslovno kopija dizajna iP X (mogli su bar wallpaper da stave drugi :) ). Kod prosečnog kupca neće biti distinkcije izmedu Xiaomi kao samostalnog brenda i Xioami-ja kao jefitnie kopije iPhone-a. Tu je upravo problem, ako žele svoj identitet kod kupaca, moraju da prestanu da kopiraju Apple.

Sent from my Samsung Galaxy S9 using Tapatalk
Ok, postujem tvoj stav.
Kao sto rekoh ni meni se ne dopada to sto dizajn dosta podseca na X model, to je ocigledno, ali opet sa druge strane nisu samo oni uzeli taj dizajn. Trenutno je bas dosta modela razlicitih proizvodjaca koji imaju isti ili slican dizajn.
Sto se mene licno tice taj dizajn je sasvim ok, problem je taj sto sada imamo masu mobova sa istim ali sta da se radi. I opet kazem Apple nije nikakav inovator vec bi se moglo reci da postavlja trendove. Vecina stvari vec postoji pre nego sto ih Apple predstavi kao inovaciju, samo sto nikada pre to ne zazivi dok oni ne predstave na svojim modelima.
I opet kazem ovo su prvi modeli koji dosta lice na neke druge, do sada su bili jedinstveni. Licno mislim da su mobovi iz njihove Mix serije ako ne najlepsi onda svakako jedni od najlepsih na trzistu, a pritom imaju jedinstven dizajn.
Bilo kako bilo, smatram da je Xiaomi napravio sjajan posao sa citavom Mi8 linijom, ostaje da se vidi kakvi ce biti A2 i Max 3. Licno ocekujem dosta, do sada Xiaomi ni jednom nije zakazao. :)

filip89x
Mobil manijak
Mobil manijak
Postovi: 1291
Pridružio se: Sub, 07. Sep 2013. 17:38
:: Nokia808PureView
:: Xiaomi Mi note 10
Lokacija: Berlin (D) - Beograd (RS)

Re: Xiaomi Mi 8

Post od filip89x »

Mi 8 EE
https://www.youtube.com/watch?v=tnMtFNt93z4

gledajuci video iako kopira Iphone X meni deluje lepse od Iphona X. Prefinjenije izgleda. I dalje mi je obrvica smesna. Dodouse i zaobljeni ekrani su mi bili smesni u pocetku pa su mi sad cool. :lol: :lol:

slavisaj
Mobil poznavalac
Mobil poznavalac
Postovi: 676
Pridružio se: Čet, 22. Dec 2005. 22:58
:: Huawei Mate 10 Pro
Lokacija: Subotica

Re: Xiaomi Mi 8

Post od slavisaj »

Koji to telefon izgleda kao mi Mix/2/2s? Evo sad su ga iskopirali ovi i Vivo Nex. Mene nervira u ovoj phone industriji to kopiranje. kakav moze biti telefon sem pravougaon. Da se ja pitam ostavio bih proizvodjacima da se sami bore na trzistu, pa ko pobedi.

Odgovori