Šta je "zamenski telefon" za stalno?

ne možete da se odlučite koji tačno model da kupite iz Vašeg užeg izbora?
ShaNa
Neredovni učesnik
Neredovni učesnik
Postovi: 84
Pridružio se: Sre, 24. Jan 2018. 18:56
:: HTC

Šta je "zamenski telefon" za stalno?

Post od ShaNa »

Radi se o kupovini mob preko KP. Čovek nudi tel. za koji kaže da je nov ali nema garanciju. Objašnjava da ga je dobio kod našeg operatera i to pri isteku svoje ugovorne obaveze (koja je bila sa telefonom), jer njegov nije mogao da se popravi (sve ovo obrazlaže i pisanim dokazima), medjutim kaže da takav telefon nema garanciju. A nov je navodno.

Znam da postoje zamenski telefoni koji se dobiju na korišćenje kada je nečiji telefon u servisu - ali to nisu novi telefoni, to su telefoni koji služe da se daju korisnicima dok se njihov ne sredi.

U gore-opisanom slučaju, zanima me da li su takvi zamenski telefoni koji se daju korisnicima kao finalno rešenje kada njihov više ne može da se popravi, novi ili korišćeni telefoni? Kako da tretiram takav tel? Kao korišćen ili nov? Bez garancije u oba slučaja.

Veoma mi znači pravi odgovor, zato što ako je stvarno nov tj nekorišćen, ja bih ga uzela, pa makar bio bez garancije (zato što mu je nekorišćena baterija itd, mada je to model iz 2015, ne znam kako može da bude nov?)? Ali ako je to jedan od onih "zamenskih" koji se inače daju korisnicima (pa ih oni npr. resetuju na fabrička podešavanja da bi ih dali ponovo nekome), onda ga ne bih uzela.

Hvala unapred na odgovoru.

slavisaj
Mobil poznavalac
Mobil poznavalac
Postovi: 676
Pridružio se: Čet, 22. Dec 2005. 22:58
:: Huawei Mate 10 Pro
Lokacija: Subotica

Re: Šta je "zamenski telefon" za stalno?

Post od slavisaj »

Ogradjujem se ako nisam u pravu, ali moguce da nema garanciju, jer je vlasniku zamenjen telefon pri isteku ugovora, tj u garantnom roku. E sad ako je garantni rok bio na isteku, ne verujem da bi dali novu garanciju od 24meseca na taj zamenski telefon. Pa verovatno zato nema garanciju.

Fox
Mobil manijak
Mobil manijak
Postovi: 1931
Pridružio se: Čet, 23. Avg 2007. 12:34
:: Bgd - Roma - Napoli

Re: Šta je "zamenski telefon" za stalno?

Post od Fox »

ShaNa napisao:U gore-opisanom slučaju, zanima me da li su takvi zamenski telefoni koji se daju korisnicima kao finalno rešenje kada njihov više ne može da se popravi, novi ili korišćeni telefoni? Kako da tretiram takav tel? Kao korišćen ili nov? Bez garancije u oba slučaja.
Upravo je ovo u pitanju kao sto si iznad na(o)pisala. Sad, ne mozes sa sigurnoscu znati da li je taj zamenski aparat stvarno nov ili pak refabrikovan (refurbished), pogotovo imajuci u vidu da je stariji model u pitanju.
Samsung S8,Sennheiser CX300 II

ShaNa
Neredovni učesnik
Neredovni učesnik
Postovi: 84
Pridružio se: Sre, 24. Jan 2018. 18:56
:: HTC

Re: Šta je "zamenski telefon" za stalno?

Post od ShaNa »

Fox, thx na brzom odgovoru. Pa to je baš bezveze... ja te refurbished verzije ne bih nikad uzela. To je isto kao i kada bi bilo koji serviser uzeo 5 istih uredjaja i od njih napravio 1, samo što on to ne bi zvao novi. A reci mi, da li bi po imei broju to moglo da se vidi, da li je refurbished versioion ili ne?

ShaNa
Neredovni učesnik
Neredovni učesnik
Postovi: 84
Pridružio se: Sre, 24. Jan 2018. 18:56
:: HTC

Re: Šta je "zamenski telefon" za stalno?

Post od ShaNa »

slavisaj napisao:Ogradjujem se ako nisam u pravu, ali moguce da nema garanciju, jer je vlasniku zamenjen telefon pri isteku ugovora, tj u garantnom roku. E sad ako je garantni rok bio na isteku, ne verujem da bi dali novu garanciju od 24meseca na taj zamenski telefon. Pa verovatno zato nema garanciju.
pardon, nakanadno videh tvoju poruku. Da, to je slučaj. Pred isticanje ugovora su mu dali telefon, ne znam tačno koilko pred isticanjem, npr par meseci.

miodrage
WP_guru
WP_guru
Postovi: 11662
Pridružio se: Pon, 13. Mar 2006. 23:35
:: iPhone 14 Pro Max
Lokacija: Subotica
Kontakt:

Re: Šta je "zamenski telefon" za stalno?

Post od miodrage »

Nov nije sigurno. To je refurbished uređaj, koji je dat korisniku da bi operator bio čist. Makar i zaista bio nov, netaknut, ali uređaj iz 2015 ne može da ima dobru bateriju, posle sveg ovog vremena.
Poslato sa najboljeg telefona današnjice
Ceterum censeo, Androidam delendam esse!

ShaNa
Neredovni učesnik
Neredovni učesnik
Postovi: 84
Pridružio se: Sre, 24. Jan 2018. 18:56
:: HTC

Re: Šta je "zamenski telefon" za stalno?

Post od ShaNa »

miodrage, znači tako... a reci mi šta bi u tom slučaju imei broj pokazivao, jer imam imei tog uredjaja. (u slučaju da je refurbished, da li bi to pisalo, da li bi se imei uopšte prikazivao?).
A i to što kažeš, čak i da je nov, pa stoji 4 godine na stand by sa baterijom...

vla-do
Mobil manijak
Mobil manijak
Postovi: 1309
Pridružio se: Sre, 19. Nov 2008. 02:06

Re: Šta je "zamenski telefon" za stalno?

Post od vla-do »

Iskreno, prvi put čujem za zamenski telefon za stalno?! Meni priča malo smrdi. Ako mu je telefon crkao u garantnom roku i nisu uspeli da ga poprave, dužni su da mu daju drugi (novi) ili pare. Pošto dobija novi telefon, dobija i novu garanciju.
Lično bih zaobišao ovu kupovinu.

ShaNa
Neredovni učesnik
Neredovni učesnik
Postovi: 84
Pridružio se: Sre, 24. Jan 2018. 18:56
:: HTC

Re: Šta je

Post od ShaNa »

vla-do napisao:Iskreno, prvi put čujem za zamenski telefon za stalno?! Meni priča malo smrdi. Ako mu je telefon crkao u garantnom roku i nisu uspeli da ga poprave, dužni su da mu daju drugi (novi) ili pare. Pošto dobija novi telefon, dobija i novu garanciju. Lično bih zaobišao ovu kupovinu.
Ima zamenskih telefona za stalno, 100%. Čula sam više puta da su ljudi dobili. Ali, ne znam da li baš pri kraju isteka ugovorne obaveze. I ne znam da li sa tim telefonima daju garancije, nikad nisam pitala. Zato i pitam ovako javno, da čujem šta ljudi misle, jer čovek kaže da prodaje "nov tel ali bez garancije", ni cena mu nije baš kao polovnog, nije ni kao novog, ustvari telefona iz 2015 i nema novih.

sergius
Mobil fan
Mobil fan
Postovi: 310
Pridružio se: Ned, 12. Jan 2014. 23:31
:: iPhone 6
Lokacija: Beograd

Re: Šta je "zamenski telefon" za stalno?

Post od sergius »

Nek me neko ispravi ako grešim,ali mislim da to konkretno važi za iPhone koji je pred istek garancije reklamiran i dobijen nov zamenski,ali koliko mi se čini da sam čitao o tome na iSrbija forumu i baš je Mikenzi objašnjavao da se u tom slučaju garancija produžava za nekih 90dana od datuma isteka stare garancije. Naravno sve ovo treba proveriti i ne uzimati "zdravo za gotovo" :-)

Sent from my SM-N950F using Tapatalk

ShaNa
Neredovni učesnik
Neredovni učesnik
Postovi: 84
Pridružio se: Sre, 24. Jan 2018. 18:56
:: HTC

Re: Šta je "zamenski telefon" za stalno?

Post od ShaNa »

sergius, Ne znam da li pravila za Iphone važe i za androide, jer ovde je u pitanju android iz 2015 dobijen kao zamenski kod operatera, pri kraju ugovorne obaveze.

niko1a
Mobil stručnjak
Mobil stručnjak
Postovi: 715
Pridružio se: Uto, 27. Jan 2015. 23:46
:: android

Re: Šta je "zamenski telefon" za stalno?

Post od niko1a »

skroz je moguce da je telefon nov. bilo je koliko slucajeva kada su ljudi nosili npr G4 pred istek garancije (zbog famozne ploce) i nisu im menjali ploce nego davali nov, dok su jos imali G4 a kasnije su im davali i neki drugi u tom rangu, po izboru korisnika. tako da uopste nije iskljuceno da je tel stvarno nov, nikad paljen. refabrikovan ako daju mislim da bi morali to da mu i naglase. a sto se tice garancije da li bi dobio opet novu na 2 god to vec ne znam.

miodrage
WP_guru
WP_guru
Postovi: 11662
Pridružio se: Pon, 13. Mar 2006. 23:35
:: iPhone 14 Pro Max
Lokacija: Subotica
Kontakt:

Re: Šta je "zamenski telefon" za stalno?

Post od miodrage »

Ovako, preko IMEI broja se moze sve utvrditi iskljucivo za iPhone koliko ja znam, ostali mislim da nemaju tu vrstu podrske.
Sto se tice zamenskog uredjaja "za salno" to je upravo to, crko telefon u garantnom roku, operator je duzan da da novi telefon ako stari nije moguce popraviti, i oni su cisti. E sad, kad bi na taj uredjaj dali garanciju onda bi zaista sami sebe upropastili, ovako, oni su sebe oprali, a korisnik neka se snalazi.
Ceterum censeo, Androidam delendam esse!

Evindzer
Prijatelj foruma
Prijatelj foruma
Postovi: 9942
Pridružio se: Ned, 24. Avg 2014. 20:07
:: Samsung Beleška 10
:: Široka Noklica

Re: Šta je "zamenski telefon" za stalno?

Post od Evindzer »

Šano, nemoj svaki put da citiraš tuđi komentar ako odgovaraš odmah ispod njega, i probaj da edituješ svoje postove, a ne da pišeš jedan za drugim, jer ovako je zamorno pratiti i čitati.
A što se tiče tvoje dileme - nisi rekla koji je operater u pitanju, ni koji je model u pitanju, a najbolje od svega ti je da odeš u poslovnicu tog operatera, objasniš o čemu se radi i pitaš da li se u takvom slučaju dobija nov ili refabrikovan uređaj.
Uglavnom, koliko znam, operateri obično daju nov uređaj ukoliko stari crkne usled fabričke greške, a još je u garanciji.

Martin Mystere
Mobil stručnjak
Mobil stručnjak
Postovi: 902
Pridružio se: Ned, 20. Okt 2013. 11:10
:: Samsung Galaxy Note8
:: LG G2, HTC HD2
Lokacija: Beograd, Voždovac

Re: Šta je "zamenski telefon" za stalno?

Post od Martin Mystere »

Što se tiče provere aplikacija Phone INFO Samsung ima opciju Refurbished check, ali mislim da ona važi samo za Samsung modele. Ne znam da li za druge proizvođače ima neka slična aplikacija.

Što se tiče garancije na uređaj, ukoliko zbog nemogućnosti popravke mora da se izvrši zamena uređaja novim (istim modelom ili nekim drugim) generalno, s obzirom da nigde nije zakonski jasno uređeno da li moraju da ti uz novi (podvlačim novi, ne refurbished) uređaj daju novu garanciju na dve godine i da ZZP to baš ne prepoznaje najjasnije, u naaaaaajvećem broju slučajeva ne dobija se nova garancija na dve godine već na taj uređaj važi ostatak garancije do isteka dve godine. Drugim rečima, sve je dobra volja prodavca...

Btw garancija kao termin već neko vreme ne postoji već je to potvrda o saobraznosti...

гари
V.I.P. MobilniSvet.com
V.I.P. MobilniSvet.com
Postovi: 4712
Pridružio se: Uto, 13. Sep 2016. 17:04
:: Xiaomi Mi A2 Lite
Lokacija: Novi Sad

Re: Šta je

Post od гари »

vla-do napisao:Iskreno, prvi put čujem za zamenski telefon za stalno?! Meni priča malo smrdi. Ako mu je telefon crkao u garantnom roku i nisu uspeli da ga poprave, dužni su da mu daju drugi (novi) ili pare. Pošto dobija novi telefon, dobija i novu garanciju.
Lično bih zaobišao ovu kupovinu.
Ovako i ja mislim.

Sad, mi možemo da razmišljamo da li je priča tog lika moguća ili ne, ali i da jeste moguća, i dalje je sumnjivo. Po meni, to da nema garanciju bi trebalo da je moguće samo ako je taj operater preveslao ovog sad prodavca telefona. Kao "to tako ide - aha, da, OK, razumem". Al' da li je to, ili ovaj tebe hoće da prevesla.

ShaNa
Neredovni učesnik
Neredovni učesnik
Postovi: 84
Pridružio se: Sre, 24. Jan 2018. 18:56
:: HTC

Re: Šta je "zamenski telefon" za stalno?

Post od ShaNa »

Evindzer napisao:Šano, nemoj svaki put da citiraš tuđi komentar ako odgovaraš odmah ispod njega, i probaj da edituješ svoje postove, a ne da pišeš jedan za drugim, jer ovako je zamorno pratiti i čitati.
Hvala na brizi, ali ovom prilikom moram da se odbranim. Samo 1x sam citirala komentar iznad svog, a ti kažeš " svaki put". Primedba ne stoji. :) Samo 1x sam napisala svoja dva komentara jedan ispod drugog. Neću više :)
Evindzer napisao:A što se tiče tvoje dileme - nisi rekla koji je operater u pitanju, ni koji je model u pitanju, a najbolje od svega ti je da odeš u poslovnicu tog operatera, objasniš o čemu se radi i pitaš da li se u takvom slučaju dobija nov ili refabrikovan uređaj.
Uglavnom, koliko znam, operateri obično daju nov uređaj ukoliko stari crkne usled fabričke greške, a još je u garanciji
Nemamo 100 operatera, Ima ukupno 3 operatera, kakve veze ima koji je, svi su isti. Ne bih iznosila detalje zbog prodavca. Predlog za odlazak u poslovnicu ne verujem da bi prošao jer oni sigurno ne bi priznali da je refabrikovan uređaj pošto to ni prodavcu nisu rekli; poslao mi je prepisku sa operaterom u kojoj piše da mu daju samo uređaj bez prateće opreme i naveli imei broj (U pitanju je Sony koji ne pokazuje detalje na netu poput Samsunfga i HTCa).
Martin Mystere napisao:Što se tiče provere aplikacija Phone INFO Samsung ima opciju Refurbished check, ali mislim da ona važi samo za Samsung modele. Ne znam da li za druge proizvođače ima neka slična aplikacija.
Nema, rekoh gore.
miodrage napisao: preko IMEI broja se moze sve utvrditi iskljucivo za iPhone koliko ja znam, ostali mislim da nemaju tu vrstu podrske. Sto se tice zamenskog uredjaja "za salno" to je upravo to, crko telefon u garantnom roku, operator je duzan da da novi telefon ako stari nije moguce popraviti, i oni su cisti. E sad, kad bi na taj uredjaj dali garanciju onda bi zaista sami sebe upropastili, ovako, oni su sebe oprali, a korisnik neka se snalazi.
Bezobrazno ali očigledno istinito!
Martin Mystere napisao:Što se tiče garancije na uređaj, (...) s obzirom da nigde nije zakonski jasno uređeno da li moraju da ti uz novi (podvlačim novi, ne refurbished) uređaj daju novu garanciju na dve godine i da ZZP to baš ne prepoznaje najjasnije(...) već na taj uređaj važi ostatak garancije do isteka dve godine. Drugim rečima, sve je dobra volja prodavca...
Nema garancije, tako kaže čovek koji prodaje. U prepisci sa operaterom, nigde ne piše da li ima ili nema garancije. Piše samo da mu je odobrena zamena ... citiram napisano "uredjaj xy imei xy poslat je direktno od proizvođača prema njihovim standardima, direktno u ovlašćen servis, a potom na prodajno mesto, bez dodatne opreme i pakovanja". (to: prema njihovim standardima - sumnjiv i zašto bez dodatne opreme?)
To može biti i neistina. Meni je jedan veliki malopordajni IT lanac prodao fon koji nije direktno uvezen za srpsko tržište. Da li oni govore istinu? Naravnom ne. Ali ja ne pravim problem, računam da je fon za tu zemlju možda bolji nego za našu, u najgorem slučaju isti. Obzirom da je u pitanju poznat IT maloprodajni lanac, ako bude trebalo, ima da mi ga oprave pa makar bio za Vijetnam, jer ja imam garanciju gde piše da to mora. Već sam pitala servis.

--- Drugim rečima, apropo telefona o kojem pričamo, oni mogu da pišu šta god hoće, niko ne proverava, ja i dalje ne znam je l to nov ili refabrikovan.
niko1a napisao:skroz je moguce da je telefon nov. bilo je koliko slucajeva kada su ljudi nosili npr G4 pred istek garancije (zbog famozne ploce) i nisu im menjali ploce nego davali nov, dok su jos imali G4 a kasnije su im davali i neki drugi u tom rangu, po izboru korisnika. tako da uopste nije iskljuceno da je tel stvarno nov, nikad paljen. refabrikovan ako daju mislim da bi morali to da mu i naglase. a sto se tice garancije da li bi dobio opet novu na 2 god to vec ne znam.
Moguće je i to da je nov. Ali kako to da znam. Evo Samsung ima apk za proveru. Sony nema. Ili neko zna kako? :) Nigde ne piše da je refabrikovan, ali i da jeste, mislim da to ne bi pisalo.
гари napisao: Sad, mi možemo da razmišljamo da li je priča tog lika moguća ili ne, ali i da jeste moguća, i dalje je sumnjivo. Po meni, to da nema garanciju bi trebalo da je moguće samo ako je taj operater preveslao ovog sad prodavca telefona. Kao "to tako ide - aha, da, OK, razumem". Al' da li je to, ili ovaj tebe hoće da prevesla.
Mislim da ga je operater preveslao (ako nije moraom da mu da garanciju) jer prodavcu je bolje da u oglasu ponudi garanciju.
Vraćam se na još jedno pomenuto mišljenje:
miodrage napisao:Nov nije sigurno. To je refurbished uređaj, koji je dat korisniku da bi operator bio čist. Makar i zaista bio nov, netaknut, ali uređaj iz 2015 ne može da ima dobru bateriju, posle sveg ovog vremena.
Poslato sa najboljeg telefona današnjice
To fakat stoji. Nov mob iz 2015... kakav mu je baterija 2018?

--- elem, ima li neko ideju kako da na Sony telefonu proverim da li je nov ili refabrikovan.
--- ja mogu učiniti još jednu stvar: nazvati sutra operatera i ispričati celu priču, da čujem ima li garancije; neumesno ih je pitati da li je to novi ili refabrikovan, mislim da mi to neće reći. A opet,mogu i da pitam. Znate, ti razgovori se snimaju, oni ne smeju reći da je fejk čak i ako jeste.
--- Šta još mogu da uradim? Stalo mi je do telfona u meri da je on nov. Ne zbudžen. Jer ionako nema garanciju.
Thx svima, baš ste fini i predusretljivi :D :)

Martin Mystere
Mobil stručnjak
Mobil stručnjak
Postovi: 902
Pridružio se: Ned, 20. Okt 2013. 11:10
:: Samsung Galaxy Note8
:: LG G2, HTC HD2
Lokacija: Beograd, Voždovac

Re: Šta je "zamenski telefon" za stalno?

Post od Martin Mystere »

ShaNa napisao:Nema garancije, tako kaže čovek koji prodaje.
Nisam mislio na prodavca tog konkretnog telefona već na maloprodajne lance ili operatere generalno...
ShaNa napisao:A opet,mogu i da pitam. Znate, ti razgovori se snimaju, oni ne smeju reći da je fejk čak i ako jeste.
Apsolutno si u pravu i tako bi trebalo da bude kada bi oni znali šta da odgovore međutim s obzirom da su tamo mahom Koštunice mogu da ti kažu bilo šta. Ne bi me iznenadilo da čak i ne znaju šta pojam refurbished znači.

Evindzer
Prijatelj foruma
Prijatelj foruma
Postovi: 9942
Pridružio se: Ned, 24. Avg 2014. 20:07
:: Samsung Beleška 10
:: Široka Noklica

Re: Šta je "zamenski telefon" za stalno?

Post od Evindzer »

Martin Mystere napisao:(...) mahom Koštunice (...)
Neobavešteni? :D
Šano, pođeš u poslovnicu i direktno pitaš, razgovori uživo se ne snimaju. ;)
Uglavnom, iskreno sumnjam da ćeš moći da saznaš da li je telefon zaista nov, tako da ti ostaje da rizikuješ i uzmeš ga, ili da odustaneš i tražiš nešto drugo.

ShaNa
Neredovni učesnik
Neredovni učesnik
Postovi: 84
Pridružio se: Sre, 24. Jan 2018. 18:56
:: HTC

Re: Šta je

Post od ShaNa »

Ma zaboravila sam te "zamenske" uređaje. Tj. čula sam da su fejk iz pouzdanog izvora, odnosno da to nisu novi uređaji već korišćeni, pa ih oni kao malo srede za mušterije. U suprotnom bi davali garanciju za njih, logično.

Odgovori