App store

Pravila foruma
iOS deo foruma posvećen je uopštenoj priči o svemu vezanom za operativni sistem.
Ukoliko želite da pogledate teme vezane za Apple telefone, možete to uraditi preko sledeće prečice:
Apple
Azimuth
Moderator
Moderator
Postovi: 11610
Pridružio se: Sub, 27. Jan 2007. 20:58
:: Note 8 DS
Lokacija: Novi Sad

Re: App store

Post od Azimuth »

Imas tunnel bear aplikaciju na Hrvatskom.
A zasto bi prelazio na US appstore? Osim komplikacije oko kupovine giftcard-a koji unosis u nalog pa onda kupujes, za razliku od Hrvatskog gde povezes nalog sa karticom i kupujes, nema neke razlike. Ok, ima vise aplikacija na US store, ali nista bitno i nista toliko vise da bi bilo vredno cimanja sa giftcard.
Mozes preci ako bas zelis, prosto samo trebas da nadjes opet lazne podatke nekog hotela/bordela ili cega vec, uneses nasu karticu i kad krenea da skidas aplikaciju ti idi ponovo u podesavanja appstore i kao payment stavi “none”.

Apolo
Expert
Expert
Postovi: 3803
Pridružio se: Čet, 26. Dec 2013. 21:37
:: Sony Xperia 5 II
:: Samsung A6+ (2018)
Lokacija: Beograd

Re: App store

Post od Apolo »

Moguce da je i ovo pitanje vec bilo, ali ajde da se ponovim posto sam laik. Zivo me zanima kako funcionise App store posto su mi rekle kolege koje koriste iPhone da ga nema u Srbiji pa se loguju na neku drugu zemlju ili kako vec... sta to konrektno znaci, da li korisnici iphone u Srbiji imaju neka ogranicenja zbog toga, koje sve aplikacije mogu skidati itd..?
Festina lente.

Azimuth
Moderator
Moderator
Postovi: 11610
Pridružio se: Sub, 27. Jan 2007. 20:58
:: Note 8 DS
Lokacija: Novi Sad

Re: App store

Post od Azimuth »

Sve pocinje tako sto napravis Apple ID i sa njim biras na koji ces AppStore. Ja sam prvobitno (u vreme 3gs) odabrao US AppStore, ali sam kasnije (kad sam uzeo iP6) presao na Hrvatski jer mi je bilo jednostavnije kod kupovine aplikacija. Ove besplatne aplikacije su svuda besplatne i tu nema nikakve razlike, ali razlika postoji kod kupovine. Kad je neko na Hrvatskom, tada moze da veze nasu platnu karticu koje god banke za svoj nalog i tako kupuje aplikacije, dok kad je na US Store onda mora preko giftcard-a (koji sada moze da se kupi kroz Apple Store aplikaciju) pa taj giftcard da ubaci na svoj nalog koji je na US Store.

Mozda ovako zvuci komplikovano, ali je samo preuzimanje aplikacija vrlo jednostavno.

Medjutim, ono sto je problem kod AppStore Srbija je zapravo automatski nedostatak podrske. Ako bi neko nekada imao neki problem, on nema nacina da kontaktira Apple u Srbiji vec mora da zove ili se dopisuje sa podrskom u UK ili USA, a njima objasniti zasto i kako koristimo AppStore neke druge drzave je ravno samoubistvu. Ljudi prosto ne mogu da shvate situaciju u kojoj se nalazimo.

Apolo
Expert
Expert
Postovi: 3803
Pridružio se: Čet, 26. Dec 2013. 21:37
:: Sony Xperia 5 II
:: Samsung A6+ (2018)
Lokacija: Beograd

Re: App store

Post od Apolo »

Licno ne kupujem aplikacije pa mi je bitan samo ovaj deo oko preuzimanja besplatnih aplikacija. Sto kazes na potencijalni problem sa AppStore Srbija, sta tu eventualno moze da se desi pa da moras kontaktirati UK ili USA?
Festina lente.

Azimuth
Moderator
Moderator
Postovi: 11610
Pridružio se: Sub, 27. Jan 2007. 20:58
:: Note 8 DS
Lokacija: Novi Sad

Re: App store

Post od Azimuth »

Upravo tako, ali su to situacije koje se dese jednom u nikad. Meni se desilo nedavno po prvi put, dok imas ljudi kojima se to nije desilo nikada za 10 godina.
Sto se aplikacija tice, njih skidas najnormalnije na kom god AppStore da si.

Azimuth
Moderator
Moderator
Postovi: 11610
Pridružio se: Sub, 27. Jan 2007. 20:58
:: Note 8 DS
Lokacija: Novi Sad

Re: App store

Post od Azimuth »

Od danas i zvanicno imamo AppStore Srbija.
Nema potrebe vise guglati za nekih drugim adresama i drugim drzavama. Placamo u evrima.

dachakragujevac80
Expert
Expert
Postovi: 2328
Pridružio se: Sre, 03. Sep 2014. 16:44
:: Iphone 11 pro

Re: App store

Post od dachakragujevac80 »

Jos samo da ubace srpski,google aplilacije...[emoji57][emoji6]


Sent from my iPhone using Tapatalk

Evindzer
Prijatelj foruma
Prijatelj foruma
Postovi: 9942
Pridružio se: Ned, 24. Avg 2014. 20:07
:: Samsung Beleška 10
:: Široka Noklica

Re: App store

Post od Evindzer »

Dača, moj istomišljenik. [emoji23][emoji23]

djole1989
Mobil fan
Mobil fan
Postovi: 374
Pridružio se: Sre, 17. Okt 2007. 01:07

Re: App store

Post od djole1989 »

Staće bilo kome srpski na telefonu [emoji2961][emoji2961][emoji2961][emoji2961][emoji2961]
Kad vidim srpski na nečijem telefonu ppvraća mi se zato sto većina stvari na srpski je prevedena debilno da ne znaš sta je...bar je tako bilo u android svetu kad sam gledao pre mnogo vremena.... English [emoji3]


Sent from my iPhone using Tapatalk
iPhone 13 Pro 256GB / iPad Air (3rd generation) 256GB

m@c|-|oR
Expert
Expert
Postovi: 3245
Pridružio se: Pon, 19. Apr 2010. 21:21
:: Samsung Note 20 Ultr
Lokacija: Smederevo-Niš-Šabac

Re: App store

Post od m@c|-|oR »

djole1989 napisao:...kad sam gledao pre mnogo vremena....
Ovo je ključno.

Poslato sa Honor Play uz pomoć Tapatoka
"Kad čovek nešto neće, on nađe razlog, kad hoće - nađe način"
Kineska Poslovica

гари
V.I.P. MobilniSvet.com
V.I.P. MobilniSvet.com
Postovi: 4712
Pridružio se: Uto, 13. Sep 2016. 17:04
:: Xiaomi Mi A2 Lite
Lokacija: Novi Sad

Re: App store

Post od гари »

A i ako je neka pojedinačna aplikacija loše prevedena, može se pomoći tom nekom developeru, pa prevesti aplikaciju na srpski. Barem su "mali developeri" super po tom pitanju.

I meni je telefon na engleskom, ali srpski mnogima itekako znači.

Sent from my Mi A2 Lite using Tapatalk

djole1989
Mobil fan
Mobil fan
Postovi: 374
Pridružio se: Sre, 17. Okt 2007. 01:07

Re: App store

Post od djole1989 »

m@c|-|oR napisao: Ovo je ključno.

Poslato sa Honor Play uz pomoć Tapatoka
Ni ne secam se odavno sam na ios imao sam par izleta na android zadnji kad je note 9 bio aktuelan ali i na njemu je bio engleski...ma ni ne zanima me bi android ni srpski na mob. To jedino treba ovim nesrecnicima sto jedino znaju da se nakace na wifi i da posalju poruku na viber :)


Sent from my iPhone using Tapatalk
iPhone 13 Pro 256GB / iPad Air (3rd generation) 256GB

miodrage
WP_guru
WP_guru
Postovi: 11662
Pridružio se: Pon, 13. Mar 2006. 23:35
:: iPhone 14 Pro Max
Lokacija: Subotica
Kontakt:

Re: App store

Post od miodrage »

+1 za Engleski na telefonu. Ostali jezici a pogotovu srpski imaju veoma los i rogobatan prevod, ali kada neka drugacija rec u nasem jeziku i ne postoji, drugog izbora nema.
Ceterum censeo, Androidam delendam esse!

Evindzer
Prijatelj foruma
Prijatelj foruma
Postovi: 9942
Pridružio se: Ned, 24. Avg 2014. 20:07
:: Samsung Beleška 10
:: Široka Noklica

Re: App store

Post od Evindzer »

Svako po svom nahođenju, braćo. [emoji16]
Meni je na srpskom od Androida 4.2 iz principa, pa kako god bilo prevedeno. [emoji854]

гари
V.I.P. MobilniSvet.com
V.I.P. MobilniSvet.com
Postovi: 4712
Pridružio se: Uto, 13. Sep 2016. 17:04
:: Xiaomi Mi A2 Lite
Lokacija: Novi Sad

Re: App store

Post od гари »

miodrage napisao:+1 za Engleski na telefonu. Ostali jezici a pogotovu srpski imaju veoma los i rogobatan prevod, ali kada neka drugacija rec u nasem jeziku i ne postoji, drugog izbora nema.
Ali pogodnija srpska reč za mnogo štošta ne postoji našom krivicom. Na engleskom jeziku je sve super zato što su oni uvodili dodatne izraze za određene pojmove u zavisnosti od potrebe. Zašto bi engleski bio Bogom dan... Recimo hotspot - vruća tačka...[emoji23]

Kad su naši za te stvari spori ko đavo. I to ne bih krivio ni lingviste konkretno. Koliko imamo fakulteta i instituta koji kod sebe imaju stručnjake za ovu oblast.

Ali nam se dogodi da naša reč ne postoji, pa ljudi naravno da koriste strane izraze. A onda i kad se smisli neki prevod, ako to bude nešto retardirano, pa nema sile da će to narod da koristi. Em kasno, em retardirano.

Sent from my Mi A2 Lite using Tapatalk
Poslednja izmena od гари u Ned, 26. Apr 2020. 17:41, izmenjeno 1 put ukupno.

miodrage
WP_guru
WP_guru
Postovi: 11662
Pridružio se: Pon, 13. Mar 2006. 23:35
:: iPhone 14 Pro Max
Lokacija: Subotica
Kontakt:

Re: App store

Post od miodrage »

гари, upravo tako... A cak i da nadjes sjajnu novu rec koja nije ni prevod, opet to nece zaziveti...
Zato i mislim da je u smislu tehnikalija, tu jedino engleski jezik dobar i ispravan, a sve ostalo je :shock:
Ceterum censeo, Androidam delendam esse!

гари
V.I.P. MobilniSvet.com
V.I.P. MobilniSvet.com
Postovi: 4712
Pridružio se: Uto, 13. Sep 2016. 17:04
:: Xiaomi Mi A2 Lite
Lokacija: Novi Sad

Re: App store

Post od гари »

Da. Ali šteta. Trebali bi ipak da čuvamo naš jezik. Kao kad bi umesto DNK govorili masovno di-en-ej. Samo što to nije do pojedinaca poput nas, i ne zavisi od toga koji će ko imati jezik na telefonu. Treba za te izraze da se konstantno smišljaju prihvatljivi izrazio, da se oni potom forsiraju u domaćim medijima, i vremenom bi se popravljala situacija.

Pa čak, ako i nećemo da pravimo neke glupe složenice, što ne uvesti i stranu reč. Eto, da "developer" lepo bude i zvanično udomljena reč kad je bilo šta drugo glupo. Ovako imamo u jednoj zemlji nešto što se koristi, i nešto što je zvanično ali mrtvo. Onda to zvanično valjda treba menjati.[emoji848] Kao je recimo kod Nemaca ili Mađara u većem broju narodu prihvatljiv prevod na njihove maternje jezike. A Mađari su nacija slične veličine kao i mi.

Sent from my Mi A2 Lite using Tapatalk

miodrage
WP_guru
WP_guru
Postovi: 11662
Pridružio se: Pon, 13. Mar 2006. 23:35
:: iPhone 14 Pro Max
Lokacija: Subotica
Kontakt:

Re: App store

Post od miodrage »

гари, madjarski i nemacki jezik su izuzetno specificni... Oni za sve imaju SVOJE izraze, nikako neke internacionalne opsteprihvacene...
Dacu ti primer
ENG FRA ITA ESP DEU HU
Ambulance Ambulance Ambulanzia Ambulanza Krankenwagen Mentökocsi
Imagination Imagination Immaginazione Imaginacion Vorstellungskraft Elkepzeles


Developer... sjajan primer... Da bude razvijac... Meni je glupo... Ne znam za druge.
Ali moramo da aznamo da se i jezici menjaju... U nasem jeziku, pre 120-150 godina, Struja je bilo zensko ime. Povod (deo opreme za vodjenje konja)... Ovakvih primera je milion.
A sada neki primeri koji su jako mukotrpni da se prevedu... Wake-on-LAN recimo, Wallpaper (tapeta mi je glupo do bola), desktop (radna povrsina je adekvatan prevod ali nije to to), download (skidanje nije pravi prevod)...

Nego tema je AppStore, da se vratimo na isti.
Ceterum censeo, Androidam delendam esse!

гари
V.I.P. MobilniSvet.com
V.I.P. MobilniSvet.com
Postovi: 4712
Pridružio se: Uto, 13. Sep 2016. 17:04
:: Xiaomi Mi A2 Lite
Lokacija: Novi Sad

Re: App store

Post od гари »

Ali to i kažem, imaju svoje izraze, i to je zato što se trude, zato što čuvaju svoj jezik. A čuvanje svog jezika nije puko gaženje proterivanje latinice - to niti je potrebno, niti je dovoljno, ali eto. Ali znam, fantaziram, takvi smo kakvi smo, pa nam je takva situacija sa jezikom, i nema tu šta da se menja. Može se diskutovati samo realnost takva kakva je.

Krivi smo mi. [emoji16]

I u pravu si. Nazad na temu - ovo za AppStore je odlična vest, pa na kojem god jeziku da je telefon, a i ostale aplikacije. [emoji4]

Sent from my Mi A2 Lite using Tapatalk

Apolo
Expert
Expert
Postovi: 3803
Pridružio se: Čet, 26. Dec 2013. 21:37
:: Sony Xperia 5 II
:: Samsung A6+ (2018)
Lokacija: Beograd

Re: App store

Post od Apolo »

Шта конкретно за мене као корисника значи ова вест... Да ли требам нека додатна подешавања да одрадим или само да почнем користити? Дудук сам конкретно за ову тему па ако може мало упутство:)


Sent from my iPhone 8 using Tapatalk
Festina lente.

Odgovori