windows mobile vs. android

opušteno ćaskanje o mobilnim telefonima
Bananamen
Povremeni posetilac
Povremeni posetilac
Postovi: 28
Pridružio se: Sub, 09. Maj 2009. 18:38

windows mobile vs. android

Post od Bananamen »

svi na ovom forumu forsiraju android i uglavnom napusavaju wm...u cemu je fazon,koje su sve to prednosti odnosno mane wm-a u odnosu na android??

jerkann
Mobil manijak
Mobil manijak
Postovi: 1713
Pridružio se: Pon, 07. Jan 2008. 08:14
:: Samsung Galaxy S4
:: Nokia 808
Lokacija: Niš

Post od jerkann »

Bananamen, u ovoj temi bi mogli svi da napravimo sazetak nasih predhodnih polemika, medjutim gotovo sam siguran da ce jedni pricati jedno, a drugi drugo i tako cemo se prepucavati nekoliko strana, a zakljucak ce izostati.

telep
Expert
Expert
Postovi: 2210
Pridružio se: Pon, 22. Okt 2007. 04:23

Post od telep »

Ne zaključak je dalo tržište, na kraju nije bitno šta je bolje a šta lošije. Windows Mobile je od svih OS najviše izgubio pojavom iPhone-a i Androida (oba su ga prešla). Meni lično se Win nikada nije sviđao jer meni nije trebala imitacija PC-ja na telefonu.
Xiaomi Redmi 5 Plus 64GB
Xiaomi Redmi 5 Plus 64GB
Nexus 7 32GB 2013 White

Green
Prijatelj foruma
Prijatelj foruma
Postovi: 6054
Pridružio se: Pon, 05. Jul 2004. 18:20
:: ...

Post od Green »

Uvek sam smatrao WinMo OS komplikovanijim od ostalih, iako ga nikad nisam cackao. Neko ce mi mozda zameriti na ovoj konstataciji, ali to je neko moje skromno misljenje.

O Androidu sve najbolje, za sada, nadam se da ce tako i ostati. Graficki mozda nije tako fino odradjen kao, recimo, iPhone OS, ali izgleda nekako ozbiljnije...

miodrage
WP_guru
WP_guru
Postovi: 11662
Pridružio se: Pon, 13. Mar 2006. 23:35
:: iPhone 14 Pro Max
Lokacija: Subotica
Kontakt:

Post od miodrage »

Sa Androidom sam se susreo na svega 10-ak min gledajuci telefone nekih svojih prijatelja (kratko da bih stekao zakljucak). WinMob sam posedovao, i poprilicno izucio. Meni se bas dopala imitacija PC-a, najvishe iz razloga kompatibilnosti. Nije bilo problema sa prebacivanjem file-ova, nije bilo frke sa remote desktop-om i sl. Ok, ni sa ostalim OS-ima mozda nema problema, ali treba stalno neki dodatni software i sl (ovo konkretno pricham za iPhone OS i Symbian jer kazem Android nisam koristio).
Mana WinMob-a je sto ga je vreme sad vec ozbiljno pregazilo :(
Ceterum censeo, Androidam delendam esse!

Deksi
V.I.P. MobilniSvet.com
V.I.P. MobilniSvet.com
Postovi: 4924
Pridružio se: Sre, 24. Feb 2010. 23:51
:: one+ nord2
Lokacija: LE

Post od Deksi »

Ma nije ga vrame pregazilo,jos uvek svi ti stariji sistemi zavrsavaju poso ali android jeste dobar ali najveca prednost mu je i sto je novitet i svi bi da ga isprobaju,zato se i belezi dobra prodaja.
Tako ce biti i nadalje cim ce se pojaviti nesto novo narod ce hteti da to isproba a za ono sto ga je godinama odlicno sluzilo recice da ga je kako mnogi ovde pisu -smorilo.

dimi89
Mobil manijak
Mobil manijak
Postovi: 1934
Pridružio se: Sre, 07. Feb 2007. 09:25
:: Samsung Galaxy Neo
:: LG Optimus 4X HD
Lokacija: Nis

Post od dimi89 »

WM bi bio na mnogo boljem glasu da mu je GUI bolji...Ustvari po meni WM (pogotovo od 2003-do 6.1) kao i da ga nema,zaista jadno izgleda.Sto se tice upotrebljivosti mislim da moze rame uz rame da ostane sa ostalima.deksicom, nije to sto je android nov pa svi hoce da ga probaju(naravno neki i tako razmisljaju) vec zatos to se zaista pokazao kao bolji os Symbiana i od WM-a(pa i od iOS-a u nekim slucajevima)....
>>>Samsung S3 Neo GT I9301I<<<LG Optimus 4x HD<<<LG KS20 <<<....Nokia N76 {Symbian v60 3rd hacked}...

jerkann
Mobil manijak
Mobil manijak
Postovi: 1713
Pridružio se: Pon, 07. Jan 2008. 08:14
:: Samsung Galaxy S4
:: Nokia 808
Lokacija: Niš

Post od jerkann »

dimi89, a kako se to pokazao bolje od WM ili symbiana?
Izgled ili ti GUI po modernom je stvar licnog ukusa i nije vredno debate barem po meni.
Kod WM mi se najvise svidja sto bukvalno mozete sve da uradite sta zamislite, sto je kod drugih OS malo ogranicenije. Jedini je koji ne mora da se hakuje, jeilbrejkuje, rutuje ili necemu slicno. Koristio sam ranije 6.1 verziju jedno kratko vreme i poludeo sam jer sam bio vezan za olovcicu, dok je sa 6.5 verzijom to znacajno poboljsano.

dimi89
Mobil manijak
Mobil manijak
Postovi: 1934
Pridružio se: Sre, 07. Feb 2007. 09:25
:: Samsung Galaxy Neo
:: LG Optimus 4X HD
Lokacija: Nis

Post od dimi89 »

jerkann, pa ako mi kazes da ti se svidja OS koji izgleda kao bojcama tj. da budem precizniji tehnickom olovkom da je crtan onda.....Jeste moze da se ubaci SPB Shell i ostali programi ali sve to i dalje barem meni nije dovoljno.Nije mi jasno kako te ne izludjuje jednostavnost i prostota poruka jer podjimo od toga da dnevno otkucas barem 10 poruka.Jeste i to moze da se skinuje i posle kad sve ono sto treba skinujemo telefon pocne da baguje jer za pola tih skinovanja je neophodno cackanje po registru.Pa i sa 6.5.3 WM -om nije idealno i ima dosta gluposti i propusta.
>>>Samsung S3 Neo GT I9301I<<<LG Optimus 4x HD<<<LG KS20 <<<....Nokia N76 {Symbian v60 3rd hacked}...

jerkann
Mobil manijak
Mobil manijak
Postovi: 1713
Pridružio se: Pon, 07. Jan 2008. 08:14
:: Samsung Galaxy S4
:: Nokia 808
Lokacija: Niš

Post od jerkann »

dimi89, slazem se da ima puno gluposti i propusta, ali tako je sa svakim OS-om. Nikad me "šminka" nije privlacila, jer da jeste osato bih na androidu. Neka bude sto preglednije ili prostije kako god, ali damoze da odradi sve sto pozelim.
ja sam ubacio SPB shell i toliko od modifikovanja sto se tice izgleda, meni je to sasvim dovoljno. sto se tice poruka, kucam ih malo manje dnevno (vise razgovaram), ali mi je to veoma jednostavno i bas mi se svidja. Otkucam direktno ime kontakta kome zelim da posaljem SMS, ne ulazeci pritom u imenik naravno, izaberem send text message i posaljem poruku. Ovakvo slanje poruka praktikujem jos od 5800, ali je ovde mnogo bolje jer imam jedan korak manje, jer ne ulazim u imenik.

IDzO
Ex-Moderator
Ex-Moderator
Postovi: 4024
Pridružio se: Čet, 30. Jun 2005. 11:01
Kontakt:

Post od IDzO »

Moze li jedno pojasnjenje; sta mu dodje radio kod nabacivanja novih verzija sw-a?
Znam da ste pisali da se proveri koji je radio, a koji je ROM, pa me interesuje sta mu to dodje?
Pocela je i mene hvatati zaraza "Androitis" vs. "WMitis" pa da se upoznam sa materijom. :D

telep
Expert
Expert
Postovi: 2210
Pridružio se: Pon, 22. Okt 2007. 04:23

Post od telep »

IDzO, Ne moraš na svim telefonima menjati radio (na Herou je to više stvar izbora, ne moraš stavljati nov ako ne želiš, bar ja furam 2.1 sa starim radiom), na WM-u je koliko znam obavezno to menjati a i na nekim Android telefonima (tipa Magic). Inače nisam ga menjao i zato što tako može i da se brikuje telefon ako nešto pođe naopako.

Evo šta kažu za radio na XDA:
Basically, the radio rom is the firmware that runs the phone, wireless and blutooth portions of the phone. Newer versions are likly to improve performance or fix bugs.
Xiaomi Redmi 5 Plus 64GB
Xiaomi Redmi 5 Plus 64GB
Nexus 7 32GB 2013 White

IDzO
Ex-Moderator
Ex-Moderator
Postovi: 4024
Pridružio se: Čet, 30. Jun 2005. 11:01
Kontakt:

Post od IDzO »

Znaci ostavis radio, menjas ROM, jel tako ili nisam dobro shvatio (radio i ROM su dve razlicite stvari)?
A kada se radi apdejt sa 1.6 na 2.1 ili 2.1 sa 2.2, to se automatski radi preko telefona ili se radi kao i kod Symb.?

telep
Expert
Expert
Postovi: 2210
Pridružio se: Pon, 22. Okt 2007. 04:23

Post od telep »

Pa da radio i ROM stavljaš odvojeno ako stavljaš kuvani ROM (pošto u zvaničnim ROM-ovima obično ubace i nov radio). Update možeš i preko telefona, da skineš rom sa htc-ovog sajta i samo "instaliraš" na telefon, ili ako je telefon rutovan da ga instaliraš sa mem. kartice iz recovery moda.
Xiaomi Redmi 5 Plus 64GB
Xiaomi Redmi 5 Plus 64GB
Nexus 7 32GB 2013 White

dimi89
Mobil manijak
Mobil manijak
Postovi: 1934
Pridružio se: Sre, 07. Feb 2007. 09:25
:: Samsung Galaxy Neo
:: LG Optimus 4X HD
Lokacija: Nis

Post od dimi89 »

Sto se tice WM-a ne moras za svaki ROM da mu ubacujes radio a i obicno svi oni koji kuvaju ROM-ove napomenu sta moras da odradis pre ubacivanja i obezbede ti neophodan softwer.Kao sto rece telep, radio bi trebalo da ti omoguci bolje karakteristike telefona.
>>>Samsung S3 Neo GT I9301I<<<LG Optimus 4x HD<<<LG KS20 <<<....Nokia N76 {Symbian v60 3rd hacked}...

Grandpa
Mobil fan
Mobil fan
Postovi: 303
Pridružio se: Sub, 30. Jul 2005. 12:36

Post od Grandpa »

IDzO, Radio ti je deo koji se bavi bezicnim komunikacijama (GSM, WiFi, BT...) i takodje je zapisan u ROMu. Caka je sto ljudi kad kazu ROM obicno misle samo na OS, bez Radio dela i cesto bez jos nekih sitnica.

Radio u principu menjas kad chef koji pravi ROM (govorimo o "domacim" ROMovima, zvanicni skoro uvek prepisu ceo ROM) koristi neke specificne funkcije koje postoje samo u datoj (datim) verzijama Radia ili ako tako zahteva verzija drivera koji je u OSu (u WM je to rilphone.dll). Menjas ga i kad imas los prijem, problem sa BT ili WiFi, jer su neke verzije prilagodjene odredjenim podrucjuma i/ili operaterima i sl.

Ovo se sve mahom odnosi na WM, za Android bi trebalo da bude slicno, ali ne znam kako tacno funkcionise.

Sto se tice pitanja iz teme, ljudi napusavaju WM jer je kod njega primarni fokus na iskustvu PC on a phone te je kao takav prijemciviji entuzijastima i naprednim korisnicima, a kod Adroida je primarni fokus na lakoci koriscenja osnovnih funkcija telefona i integraciji sa web servisima, pa je kao takav prijemciviji "obicnim" korisnicima, a opet je dovoljno otvoren da se napredni korisnici "igraju".

Dream Weaver
Mobil manijak
Mobil manijak
Postovi: 1930
Pridružio se: Sre, 10. Nov 2004. 02:45
:: Xiaomi Mi Max 2
Lokacija: BGD,Dorćol

Post od Dream Weaver »

Bravo Grandpa, !!

Imao sam simbijan telefone pa WM pa android i opet sam se vratio na WM. Vise mi se svidja WM i od androida i od simbijana.
Imao sam samo jedan android telefon (samsund I7500 galaxy) oko 3 meseca, pa mozda nisam toliko merodavan a WM sam imao 2 i sad treci (HD2) telefon.

Prosle subote sam kupovao telefon (budzet oko 400 gore dole) i mogao sam da biram izmedju dosta pametnih telefona ali sam ipak izabrao WM tj. HD2.

Meni vise se svidja i vise mi lezi WM od drugih OS-a , zaintrigirao me je maemo ili kao se vec zove, na N900. Drugar ima taj telefon i cackao sam ga nekih pola sata i dosta mi se svideo interfejs i to sto ima (N900) IC port tj. moze da se koristi kao daljinski upravljac, sto mi je nedostajalo jos od nokije 6600 :oops: :oops:
and justice for all...

Green
Prijatelj foruma
Prijatelj foruma
Postovi: 6054
Pridružio se: Pon, 05. Jul 2004. 18:20
:: ...

Post od Green »

Mozda je nerealno u ovom momentu, ali smatram da je Android operativni sistem buducnosti. Ako nista drugo, ledja mu cuva mocni Google. Ok, i WM ima Microsoft iza sebe, ali nesto kontam da se Windows Phone OS bas nece proslaviti.

Prebacio sam se na Android, impresioniran sam funkcijama i kompletnim dozivljajem, pa ga mozda i zato favorizujem, jer je takodje kao i iPhone OS odlicno prilagodjen kontroli dodirom prsta. Trebace nesto zaista impresivno da se pojavi pa da se sa Androida prebacim na to.

Symbian ne bih uopste spominjao iako sam imao nekoliko Symbian telefona i bio ekstra zadovoljan, ali ovde se i tako ne radi o njemu. Videcemo ovaj novi WinPhone koliko je optimizovan i stabilan u radu...

araphel
V.I.P. MobilniSvet.com
V.I.P. MobilniSvet.com
Postovi: 4478
Pridružio se: Sub, 11. Jun 2005. 22:52
Lokacija: Ovde

Post od araphel »

Problem sa novim Windows Phone OS je po meni upravo u tome što ništa staro na njemu neće raditi. Tim potezom Microsoft kao da je rekao "za nas je WinMob mrtav i mi idemo dalje". U tome je najveć iproblem.

Android s druge strane po meni ima drugi problem, a to je prečesto izbacivanje novih verzija OSa. Toliko brzo, da proizvođači uređaja teško mogu da ga isprate. Pa onda koji telefon će dobiti update, koji neće? zamislite recimo Xpreia X10 sa 2.1? Koliko bi to bolji telefon bio! Još nije do toga došlo, a 2.2 se već pojavio. To mene malo nervira.....

Da se razumemo, probao sam sve OS osim WebOS i Bada, jer su još relativno novi i teško dostupni, i definitivno bih stavio Android na prvo mesto kao OS za pametne telefone.

WinMob je odličan za mnogo toga, ali kolje ga to što je mator i prevaziđen u osnovi, koja se samo krpi kako bi se prilagodila za upotrebu prstom. Zamislite HD2 bez nebrojenih HTC modifikacija? Na šta bi to ličilo?

IDzO
Ex-Moderator
Ex-Moderator
Postovi: 4024
Pridružio se: Čet, 30. Jun 2005. 11:01
Kontakt:

Post od IDzO »

Grandpa, hvala na objasnjenju! ;)
Poslednjih nekoliko dana gledam YT i testove Desirea i HD2 i meni se mnogo vise svidja HD2.
Isto ima mogucnost postavljanja "widget-sa" i razlicitih precica na pocetni ekran, ima i one slajdove kao Desire...
Sta se konkretno zamera HD2-ci tj. 6.5 verziji WM-a?
Da li ce HD2 imati jos neka zvanicna osvezenja ili ostaju samo "kuvari" da "zatezu bore"?
Vidim da se i na njemu sve prstima podesava i da nema problema sa registrovanjem dodira.
Kako kruze price HD2 nece podrzavati WM7 ali do sada je zakljuceno da 7-ice ne donosi nista revolucionarno u odnosu na 6.5 koji, kako meni izgleda gledajuci YT, nije los.

Odgovori