Virusi su programi koji bez želje i znanja korisnika upravljaju operativnim sistemom i na neki način oštećuju uređaj i/ili korisnika. Za sada postoji preko 50 različitih virusa, a svakog meseca pojavljuju se novi. Najčešće aparat neprestano šalje SMS ili MMS poruke, trošeći kredit/uvećavajući račun. Takođe, postoji mogućnost da virus napravi promene na sistemskim fajlovima telefona i na taj način onemogući normalno funkcionisanje aparata.
Korisnika koji se žali na "nenormalno" funkcionisanje telefona treba pre svega pitati da li je u poslednje vreme dobijao (i otvarao!) poruke koje su mu stizale, a da se nakon otvaranja te poruke ništa nije desilo. Najčešće telefon sam od sebe šalje MMS poruke, promeni ikonice ili sam počne da izbacuje pitanja i komentare, bez ikakve prethodne radnje.
Koji aparati su ugroženi?
Trenutno su ugroženi aparati sa Symbian operativnim sistemom (pre svega NOKIA aparati), i aparati koji podrzzavaju JAVA-u. Ostali za sada nemaju problema.
Šta su Symbian telefoni?
Takozvani SmartPhone aparati, koji pored osnovnih funkcija telefona imaju i određene funkcije računara. Te dodatne funkcije dobijaju se uz programe koji se instaliraju u telefon. Trenutno aktuelni telefoni koji koriste Symbian operativni sistem su:
Nokia 3230; Nokia 3250; Nokia 3650; Nokia 3660; Nokia 6260; Nokia 6600; Nokia 6620; Nokia 6630; Nokia 6670; Nokia 6680; Nokia 6681; Nokia 7610; Nokia 7650; Nokia 7710, Nokia 9210i Communicator; Nokia 9210 Communicator; Nokia 9300; Nokia 9500; Nokia N70; Nokia N90; Nokia N91; Nokia N-Gage; Nokia N-Gage QD
Motorola A920; Motorola A925; Motorola A1000; Motorola A1010
Samsung D700; Samsung D710; Samsung D720; Samsung D730
Sendo X; Sendo X2
BenQ P31; BenQ P30
Panasonic X700; Panasonic X800
Sony Ericsson P800; Sony Ericsson P900; Sony Ericsson P910
Siemens SX1
Koji su najčešći virusi?
Trenutno najrasprostranjeniji virusi su:
1. SymbOS/Cabir: Širi se isključivo preko BlueTooth-a. Pojavljuje se u Inbox-u aparata kao aplikacija pod imenom Caribe.sis. Kada zarazi telefon, praktično preuzima kontrolu na BlueTooth-om aparata, stalno traži uređaje u blizini i pokušava da pošalje svoju kopiju na njih.
2. SymbOS/Commwarrior: Širi se preko BlueTooth-a i MMS-a. Pojavljuje se u Inbox-u kao aplikacija pod imenom commw.sis ili sa nasumičnim rasporedom karaktera (npr. 9sgsr3i2.sis, b_8sakg1.sis i slično) u imenu. Kada zarazi telefon, počinje da traži dostupne uređaje preko BlueTooth-a i šalje im kopiju virusa, ili šalje MMS sa svojom kopijom na brojeve koji se nalaze u imeniku.
3. SymbOS/Skulls: Ovaj virus nema automatski način širenja. Ako ga korisnik preuzme sa Interneta, ili ga instalira preko npr. računara i pokrene, Skulls će izmeniti sistemske fajlove telefona i onemogućiti normalno funkcionisanje. Sve ikonice na aparatu biće zamenjene slikom mrtvačke glave, a sve funkcije osim prijema poziva i pozivanja će biti onemogućene.
4. SymbOS/Locknut: Sličan prethodnom, ne širi se sam od sebe, ali po preuzimanju i pokretanju onemogućava normalno funkcionisanje aparata.
Kako se virusi šire?
Virusi se za sada šire na dva načina, preko BlueTooth veze i preko MMS-a. Naravno, postoji i mogućnost da korisnik zaražene fajlove preuzme od nekoga (sa Interneta, sa diska ...) i da ih instalira na svoj telefon.
Kada telefon primi zaraženi fajl, to još uvek ne znači da će aparat biti zaražen. Nijedan virus se (još uvek) ne pokreće sam, tako da je potrebno da korisnik pokrene aplikaciju koja je nosilac virusa (i tako sam zarazi svoj telefon). Nažalost, nedovoljno tehnički edukovani a radoznali, korisnici najčešće samo pritiskaju "YES", "YES", ne znajući šta zapravo čine u tom trenutku.
Kako se virusi NE šire?
Virus sigurno NE MOŽETE dobiti telefonskim pozivom ili SMS-om. Ako i primite fajl koji je "zaražen", možete ga jednostavno obrisati, bez rizika da će se sam od sebe pokrenuti i napraviti problem. Sve dok ne pokrenete aplikaciju koja je nosilac virusa ("otvorite program"), virus neće moći da zarazi vaš telefon.
Kako se problem rešava (kako se "čisti" telefon)?
Postoji nekoliko načina za uklanjanje virusa iz telefona. Sasvim sigurno, najjednostavniji je da na adresi http://mobile.f-secure.com/disinfection.html preuzme programe za uklanjanje najčešćih virusa. Ako se virus ne nalazi na listi, potrebno ga je ručno ukloniti. Na Internet prezentacijama vodećih proizvođača antivirusnog softvera postoje uputstva kako se osloboditi virusa. Ipak, ovakav način podrazumeva naprednije snalaženje sa aparatom i nosi rizik da korisnik nestručnim rukovanjem napravi još veću štetu. Svakako, uvek ostaje opcija da korisnika uputite u ovlašćeni servis (ili tamo gde je kupio telefon), pa će mu serviseri već nekako rešiti problem.
Kako se zaštititi?
Obzirom na trenutno aktuelan način širenja virusa, efikasna zaštita podrazumeva da:
1. BlueTooth držite aktivnim samo kada je potreban za komunikaciju sa drugim uređajem. Kada završite razmenu podataka, isključite BlueTooth. Ne samo što ćete biti bezbedniji, već će i aparat trošiti manje struje. Ako morate da držite BlueTooth stalno uključen (koristite BT HandsFree), kada povežete uređaje (telefon i handsfree) postavite telefon kao "nevidljiv" za sve ostale uređaje.
2. MMS poruke koje nose virus mogu doći i sa poznatog kao i sa nepoznatog broja. To što poruka dolazi od poznanika ne znači da je "bezbedna", tj. da ne sadrži virus. Poruke koje imaju .sis fajlove (programe za Symbian u sebi) najverovatnije jesu virusi. SIS fajlove iz tih poruka nemojte otvarati, već celu poruku obrišite i kontaktirajte poznanika od koga je poruka stigla.
3. Ukoliko mislite da prethodna dva saveta nisu dovoljna, uvek možete preuzeti neki antivirusni program, koji će biti stalno aktivan u telefonu i stajati kao još jedan vid zaštite.
izvor: nenormalni mozak mog druga koji je sa hiljadu strana skupljao podatke
