RIZR Z8 2007
2007. godina
"
EXT nema
mAh
Test mobilni telefon Motorola RIZR Z8
U nastavku pročitajte kompletan test mobilnog telefona Motorola RIZR Z8. U testu ćete pronaći detaljne informacije testiranog mobilnog telefona Motorola RIZR Z8 vezano za izgled modela, performanse, kvalitet ekrana i kamera.
MOBILNISVET.COM JE EKSKLUZIVNI ZASTUPNIK MOBILE-REVIEW.COM
(Srbija, Crna Gora, Bosna i Hercegovina, Hrvatska i Severna Makedonija)

Kompletan test GSM/UMTS-smart telefona Motorola Z8

Prodajno pakovanje:
Telefon
microSD 512 Mb memorijska kartica (dostupnost i veličina variraju od regiona)
Baterija
Punjač
miniUSB kabl
Bluetooth stereo slušalice Motorola S9 (mogu da budu zamenjene žičnim slušalicama)
CD sa softverom
Uputstvo za upotrebu

Pozicioniranja uređaja, njegovo mesto u Motorola liniji

Motorola Z8 je izrađena kao pionir nove linije u Motorola-inom opsegu. Do sada je kompanija imala proizvode ojačane Symbian-om, kao što su Motorola A920, Motorola A925, Motorola A1000. Tako da ne možemo reći da je ovo prvi ovakav proizvod ali možemo reći da je veoma jedinstven. Do sada je zvanično predstavljanje bilo praćeno debatom o pozicioniranju modela i o tome da li je potez bio dobar ili ne; ili da li je bilo bolje odmah predstaviti poboljšanu verziju ili ne. Sudbina uređaja bila je veoma neizvesna.

Čak i radni naziv uređaja krije ironiju – uređaj nosi naziv Espoo. Ljudi koji su upoznati sa marketingom na polju telekomunikacija već su imali priliku da vide ovaj naziv u Nokia-inom zvaničnom izdanju za štampu veliki broj puta, to je mesto gde neke od najvećih odeljenja kompanije imaju sedišta. Naziv je dodeljen da bi ukazivao na to da je Motorola zaista ozbiljna po pitanju borbe na tržištu smart telefona i da je razradila sopstvenu strategiju.

Pozicioniranje prvog modela linije, prateći zdrav razum, trebalo bi da prati novi način koji će otkriti nove karakteristike proizvoda. Sa druge strane, Motorola-in današnji opseg nije u poziciji da dodaje nove oznake, proizvoda ima jako malo a korisnici su se navikli na sistem označavanja. U početku je Z-opseg trebalo da bude povezan sa svojim prvim predstavnikom – RIZR Z3. To jest, svi sledeći modeli su mogli imati sopstveni indeks uz zadržavanje prefiksa RIZR. Iako je ovo rešenje izgledalo dobro, ispostavilo se kao pravi promašaj već sa modelima Z3 i Z6. Drugi model je imao veliki broj sličnosti sa prvim ali je imao i dosta različitih stvari u smislu funkcionalnosti tako da su odlučili da ih razdvoje i naglase različitosti. Model je reklamiran kao muzički uređaj i primio je ROKR naziv nešto kasnije (iako su u tom momentu samo ROKR E2 i ROKR E6 imali takve privilegije). Na zvaničnom predstavljanju na 3GSM Kongresu koji je održan u Barseloni u februaru mesecu 2007-e godine Espoo je najavljen po imenom MOTORIZR Z8. Pored novog prefiksa (iako je oznaka ostala nepromenjena), model je takođe dobio i nadimak – „multimedijalno čudo“.

Ovde se približavamo suštini ovog uređaja; kompanija je želela da upotrebi Symbian-bazirane UIQ proizvode kao multimedijalne telefone. Symbian obezbedujuje suštinsku funkcionalnost koju poseduju Nokia i Sony Ericsson, dok se pod razlike mogu ubrojiti dizajn, interfejs, radio i na kraju, maloprodajno pakovanje.

Budući da je ovo bio prvi proizvod koji je prihvatio ovaj koncept, MOTO Z8 zaslužuje detaljniji pregled, zahvaljujući kojem možemo naglasiti sve njegove prednosti.

Nova forma - «kick slider», dizajn

Jedinstvena odlika ovog proizvoda je njegov dizajn – nijedan od ranijih uređaja nije imao ovakav dizajn. Tehnički, radi se o uobičajenom telefonu sa kliznim mehanizmom sa tipičnim dizajnom i težinom – 109x50x15mm, 112 grama. Ali kada se otvori, telefon se pomera po krivini, čime se postiže fit-to-face profil usled spoja unutar mehanizma; znači do određenog dela model se ponaša kao bilo koji model sa kliznim mehanizmom a onda se savija. Ovo ne predstavlja nikakav problem pri otvaranju ili zatvaranju Z8; polovine se savijaju na pritisak ali ni u kom slučaju u toku jednostavnog držanja u rukama.

Ispod ekrana nalazi se prostor za palac pri otvaranju telefona, međutim, čini se kao jedna od nepotrebnih stvari budući da u tom slučaju vaš palac završava na ekanu. Otvaranje Z8 je veoma jednostavno. Korišćenje kliznog mehanizma kod modela Z8 nije jednostavno ali nije ni suviše teško – sve je stvar navike. U suštini se razlikuje od uobičajenih modela sa kliznim menahizmom ali, kao što je već rečeno, sve je stvar navike i osećaja.

Dizajn modela je veoma atraktivan, a ono što zaista privlači pažnju jesu zeleno obojeni umeci. Kombinacija različitih materijala je veoma dobra, uređaj izgleda neuobičajeno i nudi neku vrstu izazova koji dolazi iznutra. Kada je pozadinsko osvetljenje aktivno, veoma je lako zapaziti da su sve komponente podešene jedna do druge, što Z8 čini još više neobičnim uređajem. U ovo doba kada svi modeli liče jedan na drugi, jedinstvenost modela Z8 je nešto što zaslužuje velike pohvale, budući da je nešto tako veoma retko.

Sa prednje strane nalazi se crni plastični okvir oko ekrana. Bočne strane karakteriše meka plastika dok se sa zadnje strane mogu pronaći umeci u vidu ogledala koji su takođe izrađeni od plastike. Mešavina materijala je zaista fantastična; korišćeno je 6 tipova plastike, što u neku ruku predstavlja pravi rekord. Model Z8 će biti predstavljen samo u jednoj boji.

Kontrole, tastatura

Video klip, poređenje veličine i izgled telefona (14.6 MB, mpeg)

Funkcionalni tasteri i numerička tastatura su među prvima koji nude tanku plastiku; njihov dvostruki dizajn (sa gornje strane i na numeričkim tasterima) karakteriše crna i sjajna završna površina. Potreba za korišćenjem standardnih materijala, kao što je metalna ploča, neophodna je zbog toga što je numerička tastatura blago savijena a pored toga poklapa se sa linijom otvorenog telefona donekle. Sa estetske tačke gledišta, ovo rešenje je veoma interesantno ali kada se radi o jednostavnosti upotrebe onda je pravi promašaj.

Prva stvar na koju nailazite jeste površina koja je pravi magnet za otiske prstiju i sakupljanje nečistoće sa vaših ruku. U pogledu toga, uređaj je veoma podložan prljanju.

Druga stvar koja je i važnija jeste pritiskanje pogrešnih tastera do kojeg dolazi prilikom navigacije kroz meni. Na primer, pritisnete džojstik i umesto da uđete u označeni meni, vratite se nazad na režim mirovanja ili jedan nivo napred. Razlog je više nego očigledan – ploča na kojoj se nalaze tasteri, prenosi pritisak na susedna područja i pritiskom na jedan, zapravno pritisnete drugi taster (u tehničkom smislu vi odradite sve na pravilan način ali se rezultati razlikuju of vaših očekivanja). Potrebno je navići se na rad sa ovom tastaturom, međutim, ovaj problem sigurno neće nestati.

Svi tasteri imaju zeleno pozadinsko osvetljenje koje je odlično vidljivo u različitim okruženjima i što se toga tiče nema nikakvih primedbi.

Sa leve strane nalazi se taster za kontrolu jačine zvuka, taster za video poziv kao i slot za proširenje memorije koji je pokriven gumenim zatvaračem. Sa desne strane nalazi se taster za kameru i multimedijalni taster koji jednim pritiskom omogućava pristup muzičkom sadržaju na Z8. Ispod se nalazi miniUSB utičnica skrivena ispod gumenog zatvarača.

Kada uređaj okrenete na drugu stranu ugledaćete sočiva 2 megapikselne kamere kao i LED blic.

Instant On

Odeljak baterije karakteriše Instant On tehnologija i to je nešto što je vezano isključivo za bateriju. Ipak u praksi čini se da to i nije tako jednostavno i prosto. Zahvaljujući tehnologiji ovaj uređaj i oni koji tek predstoje će posedovati fundamentalno različiti dizajn kola, a postojaće i razlika vezana za ponašanje softvera Motorola-inih UIQ smart telefona od drugih uređaja.

Krenimo od samog početka. Koliko je vremena potrebno da se Symbian smart telefon pokrene? Obično je potrebno 25-30 sekundi za telefon baziran na trećem izdanju S60 platforme sa FP1, dok je Sony Ericsson-u P1i potrebno 30-40 sekundi. Međutim, 20-25 sekundi je dovoljno modelu Motorola Z8. U prvi mah se čini da nije ništa posebno i da ovaj podatak ne zaslužuje pažnju. Ipak, probajte da ponovo reprodukujete prethodno preslušanu numeru na nekom drugom smart telefonu i biće vam potrebno 3-5 sekundi dok Motorola bez ikakvog zaostajanja odrađuje to. U čemu je tajne ove brzine? U Motorola-inom tehnološkom rešenju.

Nažalost, još uvek nema nikakvih zvaničnih podataka o dostupnosti Instant On tehnologije na open source-u, tako da su dostupne informacije sakupljane malo po malo uz pomoć različitih resursa i na nekim mestima gde se teorija može razlikovati od toga kako su stvari implementirane kod aparata Motorola Z8. Ali ovo je najbolji opis koji je trenutno moguće dobiti.

Devedesetih godina Motorola se pridružila trci za stvaranjem novih tipova RAM i flash memorije za različite vrste uređaja, uključujući i mobilne telefone. U 2000-im kompanija je prikazala svoj obećavajući proizvod – MRAM, tip memorije kreiran za mobilne uređaje, koji ima prednosti u odnosu na postojeća rešenja. Ovaj tip memorije ne zavisi od energije, može se koristiti za instant pokretanje operativnog sistema, a i aplikacije se mogu pokrenuti sa sličan način. Kada se ne koristi, ne zahteva energiju za čuvanje podataka. Pored toga ovaj tip memorije ima neograničen broj ciklusa čitanja/pisanja i veoma je otporan na potrese. U smislu brzine čitanja inferioran je samo u odnosu na SRAM.

Namenjena primena za MRAM jesu područja gde je neophodno permanentno skladištenje podataka i niža potrošnja, a to mogu biti različiti senzori na vojnim avionima, vozilima i slično. Vojne aplikacije su bile prvo područje gde je MRAM počeo da izbacuje iz upotrebe SRAM, koji zahteva eksterne baterije. Nije iznenađenje da baterije mogu prestati da rade i da su onda informacije izgubljene, međutim, to nije slučaj sa MRAM-om. U budućnosti, za multifunkcionalne uređaje koji zadrže RAM i ROM unutar drive-ova uređaja biće bolje bez jednog tipa memorije, na primer, MRAM-a. Može se veoma brzo programirati i može odraditi i nekoliko testova odjednom.

Nešto kasnije Motorola-ino odeljenje izdvojilo je Freescale i razvojni alat za low profile, budući da nije bilo nikakvog dokaza o uspehu MRAM-a. U julu 2006 godine kompanija je predstavila prvi komercijalni 4Mb MRAM čip, što je bio još jedan pokušaj vraćanja ovom tehnološkom razvoju. Danas se smatra najdalekosežnijom tehnologijom budući da se predviđa da će zameniti sve postojeće tipove memorije u različitim uređajima. Međutim, nije sve savršeno budući da ostale tehnologije postaju sve jače i bolje (na primer, FPRAM).

Za sada nema MRAM čipova velikih kapaciteta, a i njihova cena bi bila suviše visoka ukoliko se koriste kao memorija i pored brzine koju obezbeđuju. To je i razlog zašto je Motorola odabrala drugi, kombinovani vid rešenja gde je jedna od komponenti memorije MRAM čip (4 Mb ili možda više), dok je ostatak memorije izrađen na osnovu standardnih tehnologija koje koriste ostali proizvođači. U čemu je štos, onda?

MRAM modul ne omogućava čuvanje čitavog RAM-a, što znači da nema nikakvog pomaka po pitanju brzine pokretanja sistema. Očigledno se ova činjenica ne slaže sa onim što je ranije navedeno. Međutim, danas se ne koristi potpuni MRAM. Kod ovog tipa memorije sistem skaldišti samo najbitnije podatke na standardnim aplikacijama, stanje uređaja, korišćene linkove, medija fajlove i slično. To znači da nakon pokretanja smart telefona sve ove informacije postaju u potpunosti dostupne. Vremenom, kako se razvijaju i MRAM čipovi, moguće je da će se pojaviti i uređaji sa minimalnim vremenom pokretanja ali to će se desiti tek onda kada MRAM u potpunosti zameni standardnu memoriju.

Druga tehnička izmena koja stiže zahvaljujućih MRAM memoriji jeste „deep sleep“ režim ili iteracija hibernacije koja je dostupna kod desktop računara. Tehnički, Motorola Z8 se ne gasi čak ni kada pritisnete dugme za isključivanje. Zaštitnik ekrana koji se pojavljuje nakon isključivanja aparata, tamni ekran – sve ukazuje na samo jednu stvar a to je da glavni modul operativnog sistema nije učitan u memoriji. Kada se uređaj uključi on će se opet učitati. Niz glavne memorije skladišti stanje uređaja nakon gašenja a zatim se to stanje ponovo vraća iz fajla na disku – pri podizanju sistema možete videti „D_EXE.C Started“ liniju na ekranu.

Struktura memorije modela Motorola Z8 ne poseduje neke velike prednosti u odnosu na današnje UIQ bazirane smart telefone (prednosti su mizerne u najvećem broju situacija). Lista zadataka je uvek dostupna zahvaljujući ovakvoj arhitekturi memorije. Imate mogućnost resetovanja uređaja ali lista aplikacija će i dalje biti pri ruci i sve od njih će moći da se pokrenu velikom brzinom. Ranije je već pomenuto da se medija plejer pokreće gotovo istovremeno sa poslednjom preslušanom numerom.

Kao što možete videti postoje neke prednosti sa malim stvarima i to je ono što čini razliku. Slobodno se može reći da je Motorola Z8 daleko ispred dostupnih modela kada je reč o ovoj stavci. U isto vreme, izmena zahtevnih aplikacija nije ništa brže nego kod drugih smart telefona – procesor i količina memorije imaju velike veze sa tim.

Baterija se nalazi u posebnom odeljku te zamena SIM kartice nije nikakav problem – nema potrebe za resetovanjem uređaja (to je jedinstvena karakteristika za smart telefone, a ova odlika je prvi put predsatvljena od strane kompanije Motorola).

Sa druge strane, resetovanje aparata možete izvršiti vađenjem baterije iz slota. Arhitektura memorije spašava situaciju osim ukoliko cache diska ne sadrži aplikaciju zbog koje ste morali da odvojite bateriju. Inače aparat upada u beskrajni ciklus resetovanja i jedini izlaz je brisanje cache-a diska. Proizvođač je ove situacije smatrao malo verovatnim i prema tome uređaj nije opremio reset tasterom. Ovaj taster je prvi put izostavljen kod modela Motorola A1000 i tada je takav potez naišao na velike kritike tako da je već kod modela Motorola A1010 ovaj taster vraćen. Za Motorola-u Z8 postoji specijalna kombinacija tastera, koja je još uvek tajna, ali se pretpostavlja da će postati dostupna korisnicima pre kraja ove godine.

U našem eksperimentu opterećivali smo aparat različitim aplikacijama uključujući i beta verzije i nije nam trebalo mnogo da dovedemo Z8 u reset ciklus. U isto vreme, nakon brisanja memorije, situacija se nikada više nije ponovila.

Kako sada stvari stoje čini se da MRAM u Motorola-i Z8 nije prednost. To je i razlog zašto kompanija nije bila voljna da reklamira ovu tehnologiju jer bi to, u suprotnom, otkrilo pravac ka kojem su budući proizvodi namenjeni. Naredne ili 2009 godine sa pojavom MRAM čipova visokog kapaciteta, pojaviće se mogućnost za izradu M-Instant sistema. Drugim rečima, uređaja sa veoma kratkim vremenom pokretanja. Motorola će najverovatnije biti jedna od prvih koja će ponuditi takve uređaje. Bilo kako bilo, koncept 2007-2008 oslanja se isključivo na brzinu, interakciju između interfejsa i korisnika a MRAM je jedna od suštinskih stvari.

Nismo rekli ništa o bateriji i na koji način je u konjukciji sa Instant On tehnologijom. U suštini ovde nema ničeg lošeg, režim mirovanja nema negativnih uticaja na trajanje baterije ali o tome će biti više reči u narednoj sekciji.

Baterija

Poklopac čvrsto drži bateriju. Model Z8 poseduje Li-Ion bateriju kapaciteta 1030 mAh a proizvođač tvrdi da baterija može pružiti do pet sati razgovora i 380 sati rada u režimu mirovanja. Pri testiranju, uređaj je radio oko dva dana uz jedan sat razgovora, do 6 sati reprodukcije muzike, povremeni prenos fajlova preko Bluetooth-a i do 20 minuta provere email-a i surfovanja internetom. Potrebno je oko 2 sata da se baterija modela Z8 u potpunosti napuni. U smislu trajanja baterije ne razlikuje se nimalo od Sony Ericsson-a P1i.

Pri najintenzivnijoj upotrebi baterija može izdržati jedan dan – tokom ovog vremenskog perioda ne samo da možete slušati muziku bez prestanka, već možete u regularnim intervalima surfovati internetom i proveravati poštu. Uzimajući u obzir činjenicu da veći broj korisnika ne koristi mogućnosti aparata u krajnosti, možemo reći da je prosečno vreme trajanja rada baterije oko dva dana, ali i to zavisi od slučaja do slučaja. Oni koji ne žele da slušaju muziku i koriste druge funkcije često, aparat će ponuditi 2-3 dana rada baterije. Sa moje tačke gledišta, tri dana rada nije teško postići ali u tom slučaju kupovina ovakvog telefona postaje besmislena.

Najbolje vreme koje smo pri testiranju dobili u režimu reprodukcije muzike jeste 12 sati rada (maksimalna jačina zvuka uz nasumični odabir numera sa memorijske kartice).

Ekran

Druga veoma privlačna stvar kod ovog uređaja jeste njegov ekran. TFT matrica ima mogućnost prikazivanja 16 miliona boja a 2.2’’ dijagonala obezbeđuje veoma jasnu i oštru sliku. Među svim smart telefonima MOTO Z8 je na samom vrhu i trenutno nema rivala.

Rezolucija ekrana je 240x320 piksela što omogućuje prikaz najmanje devet tekstualnih i tri servisne linije. Uređaj karakteriše podešljiva veličina slova (tri nivoa), međutim i osnovna podešena vrednost je dovoljna da informacije na ekranu budu čitljive.

Pri direktnim sunčevim zracima informacije blago blede ali ni to nije nikakav problem jer kada se pronađe pravi ugao gledanja sve se vraća u normalu.

Memorija, memorijska kartica, čipset, procesor

Model je zasnovan na TI OMAP 2420 čipsetu koji karakteriše ARM11 procesor koji radi na 300MHz. Kapacitet RAM-a za Z8 obuhvata oko 50 Mb dok korisnički podaci mogu zauzeti 70-72 Mb (proizvođač tvrdi 90Mb a određeni delovi su zauzeti aplikacijama i unapred ubačenim sadržajem).

Veličina RAM-a je ekstremno mala i u liniji je sa prethodnom generacijom aparata, na primer modelom Sony Ericsson M600i (32Mb). Jedno od mogućih objašnjenja jeste da Z8 karakteriše MRAM, ali bi onda cena bila mnogo veća i ne bi bilo dobitka u smislu ovakve osrednje veličine. Prema tome jasno je da su implementirali standardnu NAND memoriju.

Postoji mogućnost zamene kartice bez isključivanja telefona. Model Z8 podržava memorijske kartice do 32Gb. U teoriji ove kartice mogu biti dizajnirane ali one na tržište sigurno neće doći pre kraja 2009 godine. Do tada će Motorola Z8 već biti zastareli model. Ove godine ćemo videti jedinice od 4Gb koje najbolje odgovaraju modelu. Prema tome, podrškom za kartice visokog kapaciteta kompanija samo pruža prostor tehnologiji da bi se pojačali budući uređaji. U kontekstu određenog proizvoda, MOTO Z8, ova funkcija nije uopšte vredna.

Performanse

Zahvaljujući jedinstvenoj arhitekturi memorije i malom kapacitetu RAM-a, sva snaga aparata je smanjena koliko je god moguće. U smislu interfejsa, Z8 se čini veoma brz, u liniji sa ostalim ponudama ali veoma veliki broj aplikacija, pogotovu one od drugih proizvođača, donekle su spore. Sa druge strane, veliki borj funkcija podržavaju trenutno pokretanje, na primer, muzički plejer i to je i najprilvlačnija karakteristika modela Z8.

USB, Bluetooth

USB. Fajlovi se prenose za Z8 preko USB konekcije 2.0 Full Speed verzijom (12 Mbps). Nakon ostvarivanja konekcije sa računarom smart telefon prikazuje kao USB Mass Storage. U tom momentu sistem prikazuje samo memorijsku karticu i nema pristupa memoriji telefona. Drugi način da povežete Z8 sa računarom preko USB-a jeste režim Modem, kada smart telefon ima funkciju bežičnog modema (za ovo su neophodni driver-i).

Bluetooth. The Z8 comes equipped Model Z8 poseduje EDR omogućeni Bluetooth 2.0. Podržani su sledeći profili:
Dial-Up Networking Profile
Generic Access Profile
Generic Object Exchange Profile
Object Push Profile
Serial Port Profile
Handsfree Profile
Headset Profile
Synchronization Profile
Basic Image Profile
File Transfer Profile
HID (host) Profile
Stereo Advanced Audio Distribution Profile
Advanced Audio/Video Remote Conference Profile

Implementacija Bluetooth-a ne zaslužuje nikakve loše komentare, u toku testiranja telefona nije bilo nikakvih problema pri radu sa ovim tipom konekcije. Sa druge strane, standardno vreme vidljivosti preko Bluetooth-a je i dalje ograničeno; uređaj ne može ostati u stalno vidljivom režimu. Model Z8 poseduje (ne za sve regione) Bluetooth stereo slušalice Motorola S9.

Kamera

Ugrađena 2 megapikselna kamera poseduje CMOS senzor i LED blic. U smislu kvaliteta je na nivou prosečnog i ne poseduje ništa posebno. Aplikacija kamere može se pokrenuti samo kada je telefon zatvoren – u tom slučaju pritiskom na odgovarajući taster pokreće se režim Viewfinder. Otvaranjem telefona Z8 pokreće prednju VGA kameru.

Dostupne su tri rezolucije pri snimanju fotografija – Large (2Mp), Medium (1.3Mp), Small (480x640). Na raspolaganju su i dva nivoa kompresije. Ostala podešavanja omogućavaju uključivanje zvuka pri fotografisanju, ekspoziciju od -2 do +2, odabir osvetljenja (automatsko, sunčano, oblačno, u zatvorenom, kancelarija). Funkcija self-timer takođe je dostupna.

Najbolji rezultati se postižu pri sunčanom danu, dok je u ostalim slučajevima zasićenost boja na nezavidnom nivou. Zgodna karakteristika jeste da se fotografije prikazuju preko celog ekrana pri radu sa kamerom dok su natpisi transparentni. Postoji mogućnost izmene osvetljenja vertikalnim pritiskom na navigacioni taster a dostupan je i odabir različitih efekata (crno&belo, negativ, sefia, solarize). Digitalno uvećanje je takođe korisniku na raspolaganju (do x8). Aparat karakterište i režim snimanja više slika.

(+) Uvećaj, 2048x1536, JPEG (+) Uvećaj, 2048x1536, JPEG
(+) Uvećaj, 2048x1536, JPEG (+) Uvećaj, 2048x1536, JPEG
(+) Uvećaj, 2048x1536, JPEG (+) Uvećaj, 2048x1536, JPEG
(+) Uvećaj, 2048x1536, JPEG (+) Uvećaj, 2048x1536, JPEG
(+) Uvećaj, 2048x1536, JPEG (+) Uvećaj, 2048x1536, JPEG
(+) Uvećaj, 2048x1536, JPEG (+) Uvećaj, 2048x1536, JPEG
(+) Uvećaj, 2048x1536, JPEG (+) Uvećaj, 2048x1536, JPEG
(+) Uvećaj, 2048x1536, JPEG (+) Uvećaj, 2048x1536, JPEG
(+) Uvećaj, 2048x1536, JPEG (+) Uvećaj, 2048x1536, JPEG
(+) Uvećaj, 2048x1536, JPEG (+) Uvećaj, 2048x1536, JPEG
(+) Uvećaj, 2048x1536, JPEG (+) Uvećaj, 2048x1536, JPEG
(+) Uvećaj, 2048x1536, JPEG (+) Uvećaj, 2048x1536, JPEG
(+) Uvećaj, 2048x1536, JPEG (+) Uvećaj, 2048x1536, JPEG
(+) Uvećaj, 2048x1536, JPEG (+) Uvećaj, 2048x1536, JPEG
(+) Uvećaj, 2048x1536, JPEG (+) Uvećaj, 2048x1536, JPEG
(+) Uvećaj, 2048x1536, JPEG (+) Uvećaj, 2048x1536, JPEG
(+) Uvećaj, 2048x1536, JPEG (+) Uvećaj, 2048x1536, JPEG
(+) Uvećaj, 2048x1536, JPEG (+) Uvećaj, 2048x1536, JPEG
(+) Uvećaj, 2048x1536, JPEG (+) Uvećaj, 2048x1536, JPEG
(+) Uvećaj, 2048x1536, JPEG (+) Uvećaj, 2048x1536, JPEG
(+) Uvećaj, 2048x1536, JPEG

Ispod se nalaze primeri primenjenih efekata na fotografije (Crno-belo, Negativ, Sepia, Solarize).

Pri fotografisanju možete odabradi jedan od dva kvaliteta – dobar i najbolji. Trajanje video klipova je neograničeno kod modela Z8. Dostupne rezolucije su SQCIF, QCIF, QVGA pri 15 fps. Video klipovi su prosečnog kvaliteta; postoji mogućnost isključivanja zvuka.

Primer video klipa 1 (3gp, 0.6ìá) >>>

Primer video klipa 2 (3gp, 0.9ìá) >>>

Primer video klipa 3 (3gp, 0.5ìá) >>>

Primer video klipa 4 (3gp, 0.7ìá) >>>

Kvalitet lokalizacije

Kao što je uvek bio slučaj sa UIQ uređajima, možete upload-ovati dodatne jezičke pakete preko računara kao i izmeniti jezik menija. Ali za razliku od Sony Ericsson-ovih rešenja, Z8 poseduje donekle bolju lokalizaciju, iako ne savršenu. Postoj nekoliko ne sasvim jasnih skraćenica, veliki broj izraza je nejasan. Međutim, imajući u vidu S60 bazirana rešenja, ne možemo nikako reći da su ona bolja – kvalitet lokalizacije kod Z8 nije niti bolji niti gori od onoga što nude ostali proizvođači.

UIQ 3.1 protiv UIQ 3.0

MOTO Z8 je prvi smart telefon kojeg karakteriše UIQ 3.1 i u sledećih nekoliko redova ćemo opisati šta je novo i šta se razlikuje od UIQ funkcionalnosti. Razvojni alat za UIQ 3.0 se pojavio na tržištu 2005 godine dok su se već naredne godine pojaviti prvi UIQ 3.0 bazirani uređaji.

Najvažnije razlike između UIQ vezija:

Symbian 9.2 UIQ 3.1 – Symbian 9.1 UIQ 3.0

Retroaktivna kompatibilnost sa svim aplikacijama za UIQ 3.0, samo ukoliko program ne pokrene mogućnosti UIQ 3.1. UIQ 3.0 SDK će odraditi sve ostalo.

Stil mekih tastera. . UIQ 3.1 podrazumeva različiti raspored programabilnih tastera, bez tastera za poništavanje (koji i dalje može biti ubačen, kao što je slučaj kod modela Motorola Z8). Pored prednje orijentacije tri tastera su smeštena ispod ekrana, nekima od njih su dodeljene različite funkcije. Evo ukratko izmena:
Levi programabilni taster se isključivo koristi za akcije sa pozitivnim efektima (čuvanje, izvršavanje, prihvatanje) dok desni taster služi za negativne (poništavanje, korak unazad, otkazivanje);
Onaj u sredini se naziva akcioni taster i takođe služi za pozitivne akcije, ukoliko su samo dve opcije ponuđene, nazivi se prebacuju u ikone dok je akcija koja se izvršava ista kao i kod levog programabilnog tastera.
Taster C može se koristiti za izlazak iz aplikacije i direktorijuma, pri pregledu menija a ne samo za brisanje teksta;
Funkcija koja je dodeljena ovom tasteru uvek dolazi prva u kontekstu menija, gde god to ima smisla.

Taster za brisanje. Brisanje teksta ili vršenje iste akcije koju vrši i desni programabilni taster, ukoliko ne editujete tekst.

SVG. Podrška za SVG 1.2.

Lista zadataka. Može se pozvati pritiskanjem i zadržavanjem tastera za meni, uvek sadrži neke stavke menija, nedavno korišćene aplikacije.

Podržava animirane ikone aplikacija u glavnom meniju.

Java. Podržane su nove JSR klase:

·JSR-177 Security and Trust Services
API SATSA-CRYPTO - obezbeđuje API kriptografiju opšte svrhe za upotrebu u MIDIet paketima omogućavajući operacije kao što su pregled poruke, verifikacija digitalnog potpisa, enkripcija i dekripcija.
SATSA-APDU - APDU opcioni paket možda nije podržan na svim UIQ 3.1 baziranim uređajima ali samo na onim gde je proizvođač dodao podršku. SDK obezbeđuje referentu implementaciju koja može komunicirati samo sa Sun Java Card emulatorom i trenutno ne podržava PKCS#15 raščlanjivanje sertifikata.
JSR-205 Wireless Messaging API 2.0 - JSR 205 paket je ekstenzija JSR 120 i API koja omogućava MIDIet paketima da šalje i prima SMS i MMS poruke sa GSM mreže zajedno sa primanjem Cell Broadcast porukama.
JSR-211 Content Handler API - paket za upravljanje sadržajem obezbeđuje izvršavanje modela da bi se omogućili MIDIet paketi i java aplikacije za njihovo registrovanje za upravljanje sadržajem za različite tipove sadržaja. Paket omogućava upravljaču sadržaja da bude pozvan i da dobije odgovor, registruje se kao upravljač, registruje nizove, odgovara na pozivni zahtev.
JSR-234 AMMS Camera capability - AMS dodaje mogućnost kamere paketu 234, dajući MIDIet paketu kontrolu na naprednim karakteristikama on-board kamere smart telefona kao što su ekpozicija, blic, fokus i zum.

Karakteristike interfejsa, razlike u odnosu na UIQ kod Sony Ericsson-a

Motorola je shvatila da kada predstavlja proizvod koji radi na standardnoj platformi treba svom proizvodu da da neki poseban pečat koji bi uređaju dao njegovo unikatno lice. Proizvođač je potrošio dosta vremena da shvati ovo, ali Motorola je sada kompanija koja zna šta korisnici žele. Mi se nećemo fokusirati na sva poboljšanja interfejsa koja donosi ovaj model kao što su prerađene ikone, već ćemo pažljviije pogledati karakteristike koje Z8 donosi i koje ga razlikuju u odnosu na Sony Ericsson proizvode.

Podsetiću vas da MOTO Z8 ne poseduje ekran osetljiv na dodir pa Today ekran ne izgleda tako interesantno.

Inženjeri Motorola-e su preradili ovu standardnu mogućnost i omogućili sistem plug-in-a za početni ekran. Postoji sedam dostupnih opcija, omogućavajući prikaz informacija vezanih za pozive, elektronsku poštu, kalendar, kao i numeru koja se trenutno reprodukuje, odabir aktivnog profila i podešavanja. Na ekranu ne može istovremeno da se nalazi više od 5 plug-in-a, tako da treba da vodite računa o ovome.

Nakon prijema nove poruke, telefon vam ponudi ime pošiljaoca i prvu liniju poruke, zatim prelazak na drugu poruku uklanja tekstualnu liniju, dok Z8 pri prikazivanju u brojeva može da vam omogući tri vrste notifikacije. Ovo je sve u svemu zgodno rešenje, ali je šteta što ne možete menjati izgled i pomerati ga po ekranu.

Druga osobina vezana za interfejs, uključuje gornji levi ugao koji prikazuje logo operatera (ukoliko je dostupan preko SIM kartice) – što je vrlo neobična i pogodna opcija.

Video koji demonstrira rad menija (6.5 MB, mpeg)

Biblioteka medijskih fajlova je još jedna od stvari koje treba pomenuti. Interefejs karakterišu četiri tabulatora, od kojih je svaki vezan za tip sadržaja. Tako prvi je vezan za muziku i sadrži numere, liste pesama i izvođače. Drugi tabulator je posvećen slikama koje su uskladištene na modelu Z8. Sledeći tabulator sadrži video klipove dok je poslednji četvrti rezervisan za melodije zvona. Sve je vrlo pregledno i konzistentno. Slična kategorizacija je ostvarena dostupnošću ovakvog načina prikaza na drugim proizvodima, uključujući one koji rade na P2K.

Gotovo sve aplikacije koje postoje na Sony Ericsson UIQ 3.0 smart telefonima mogu da budu instalirane na Z8, mada postoje i neki izuzeci od ovog pravila, a oni se odnose na aplikacije koje nisu prošle test kompatibilnosti.

Interfejs, unos teksta

Telefon karakteriše dobro poznati UIQ interfejs, čija je jedna od glavnih karakteristika lista zadataka, koja uvek sadrži 5 poslednjih aplikacija, koju da biste pozvali potrebno je da pritisnete i zadržite taster Home. Navigacioni meni nikada nije predstavljao problem – sve je jednostavno i lako za korišćenje ukoliko već imate nekih iskustava sa rukovanjem Smart telefonima koji su bazirani na Symbian operativnom sistemu. Programeri nisu uspeli da izbegnu ni kod ovog modela pretrpavanje svih podešavanja u respektivne stavke menija i kontekstulani meni. Drugim rečima, podešavanje telefona je omogućeno na svakom koraku.

Prilikom unosa teksta, možete iskoristiti prednost predvidiljivog ITAP rečnika, koji je jedno od najsofisticiranijih rešenja namenjeno telefonima bez ekrana osetljivog na dodir. Nezavisno od automatske memorizacije reči, telefon može da čuva čitave fraze i rečenice sasvim sam, kao i da ispravlja sve vaše greške nastale pri spelovanju, bez da to sami uradite. Sistem takođe poseduje kompletne jezičke pakete, što znači da možete da omogućite predvidljivi unos teksta u respektivnom jezičkom meniju kod Z8. Iako ova funkcija ne radi baš najsavrešnije, primetićete da je implementacija unosa teksta veliki korak napred, iako telefonu nedostaje ekran osetljiv na dodir.

Muzički odeljak

Muzički plejer podseća na rešenja kompanije Sony Ericsson, nudeći sortiranje prema numerama, albumima, izvođaču, podržavajući Album Art i progresivno „premotavanje“ numera unapred. Dostupnost plejera jednim dodirom je obezbeđena bočnim tasterom; pored toga zvuk možete preneti bežičnim putem do Bluetooth stereo slušalica u adekvatnom kvalitetu. Takođe u handsfree režimu Z8 radi dobro, obezbeđujući dobar zvučni doživljaj, čak i sa jednim zvučnikom. Podržani zvučni formati su MP3, AAC, AAC+, E-AAC+, WAV i m4a. Prilikom testiranja nisu primećeni nikakvi problemi sa bitrate-om mp3 fajlova, a takođe možete upload-ovati i fajlove sa promenljivim bitrate-om. Muzički odeljak modela Z8 se stoga može postaviti u liniju sa običnim Walkman telefonima, što nije nimalo loše, napriotiv dosta je dobro.

Slušalice koje se isporučuju u prodajnom pakovanju su prosečnog kvaliteta, i isporučuju zvuk adekvatne jačine koji će odgovarati korisnicima kojima muzika nije primarna funkcija telefona. Na žalost miniUSB 3.5mm adapter se ne isporučuje zajedno sa telefonom, tako da smo prilikom reprodukcije čuli čudne šumove i zvukove. Nismo uspeli da otkrijemo koren ovoga problema, mada smo isprobali nekoliko adaptera i sa svima iskusili isti problem.

Proizvođač podvlači multimedijalni fokus rešenja, ali imajte u vidu da je više u pitanju marketinški trik a ne utemeljenje u realnosti. Muzički odeljak ovog telefona je u liniji sa drugim UIQ smart telefonima, a prodajno pakovanje zbog jeftinih slušalica nije naročito atraktivno.

Video reprodukcija. Proizvođač ponosno tvrdi da Z8 može da reprodukuje QVGA video sadržaje (rezolucije 240x320 piksela) brzinom od 30fps. Ipak nisam potpuno shvatio zbog čega je proizvođač ponosan, sa obzirom da većina današnjih smart telefona može da reprodukuje fajlove ove rezolucije. Bez sumnje, kvalitet ekrana Z8 dovodi video reprodukciju na nešto drugačiji nivo, ali dijagonala ekrana je ono što najviše čini razliku a Z8 po tom pitanju zaostaje za nekoliko rešenja, uzmimo na primer Nokia N95 telefon. Gledanje video klipa preko celog ekrana je je uvek zadovoljavajući doživljaj, tako da je dužina dijagonale važnija od mogućnosti video reprodukcije ili rezolucije. Što se tiče plejera, njegove karakteristike su prilično uobičajene, omogućava pregled sadržaja u režimu celog ekrana, (landscape orjentacija), preskakanje u okviru klipa, pauziranje reprodukcije, itd. Što se tiče stereotipne prirode UIQ, ovaj telefon nudi upravo ono što smo očekivali. U nekim regionima, telefon se isporučuje sa adaptiranom verzijom „Bornovog identiteta“ a sličan pristup će se primeniti i na ostala tržaišta.

Igre

Možda bi bolje bilo da smo ovu sekciju nazvali Igra, jer Motorola Z8 poseduje samo jednu prethodno instaliranu igru. Ali sa obzirom da je u pitanju proizvod koji će biti samo privremeno rešenje ne treba ni očekivati mnogo. Uskoro Nokia treba da ponovo pokrene N-Gage brend za S60 bazirane uređaje, dok će Sony Ericsson sličnu funkcionalnost uvesti u UIQ bazirane uređaje. Stoga je za očekivati da će dolazeći uređaji iz ove serije kompanije Motorola posedovati neke nove igre. Sve u svemu standardizovanje platforme donosi sopstvene prednosti.

U pokušaju da se uklopi u glavne trendove u današnje vreme, Motorola priperema i specijalno izdanje modela Z8, koje će se zvati Z8s i koje će se isporučivati sa set-box-om za snimanje BskyB ii CNN emitovanja koja će kasnije moći da se gledaju na ekranu smart telefona. Ovo znači da bi model Z8s mogao sa pravom da ponese epitet mobilnog TV uređaja. Jasno je ipak da ova funkcija nema ništa zajedničko sa pravom mobilnom televizijom, a ni kompanijino marketinško odeljenje ne bi bilo ništa zadovoljnije sa ovim lakim i jeftinim rešenjem.

Video klip koji demonstrira rad menija (10.8 MB, mpeg)

No ipak da se vratimo na igru. Igra se zove Vibe i omogućava vam igranje 3D tetrisa. U pitanju je odlična igra za ubijanje vremena.

Kontakti

Svi unosi u telefonskom imeniku su organizovani na uobičajeni način: kao prvo se prikazuje objedinjena lista, i nakon što odaberete određeni kontakt, ponuđen vam je podrazumevani broj podešen za taj unos. Lista ne pokazuje unose koji se nalaze na SIM/UMTS kartici, mada ste i dalje u mogućnosti da njima rukujete preko menija telefonskog imenika – kopirate ih u memoriju telefona ili na memorijsku karticu. Sa obzirom da eksterna memorijska kartica služi za arhiviranje kontakata nema potrebe da kontakte skladištite na SIM/USIM kartici, naročito imajući u vidu narušavanje strukture u ovom slučaju.

Pretraga u opštoj listi izvodi se po prvom ili po nekoliko slova (linija iznad je samostalno polje za pretragu). Sortiranje unosa na dva različita jezika je izvršeno na uobičajen način: kontakte na engleskom jeziku slede unosi načinjeni na drugom jeziku. Ipak, bolje je kreirati sve kontakte na jednom određenom jeziku, jer u suprotnom ćete gubiti više vremena dok pronađete određeni kontakt.

Svaki određeni kontakt može sadržati bilo kojliki broj različitih brojeva – prvi uneti se postavlja kao podrazumevani. Dodatni unosi pored ovoga, koji su dostupni u standardnom pogledu, mogu da se dodaju preko menija. Opšta lista prikazuje detalje vezane za određene brojeve putem horizontalnog skrolovanja; desno se nalaze dodatne informacije o kontaktu, kao što je e-mail adresa itd.

Režim editovanja kontakata telefonskog imenika karakterišu tabulatori. Prvi je zadržao funkciju vezanu za editovanje telefonskog broja, odabir kategorije ili ukoliko više volite grupe. Karakteristično je to što jedan isti unos može da bude dodeljen u nekoliko grupa istovremeno (može da bude korisno prilikom slanja grupnih poruka). Drugi tabulator sadrži datum rođenja, status u kompaniji, poziciju, adresu (nekoliko polja), kao i adresu na poslu. Treći tabulator je samo tekstualna beleška, povezana sa kontaktom, dok četvrti obezbeđuje podatke vezane za glasovne komande (primenjene na brojeve telefona) kao i personalnu melodiju zvona (u slučaju da ste podesili melodiju zvona za grupu, pri dolaznom pozivu ona će biti zamenjena pojedinačnom melodijom, jer ova druga ima viši prioritet).

Kada pregledate unose možete inicirati kreiranje nove poruke za odabrani broj u jednom potezu (u pop-up prozoru možete odabrati tip poruke: SMS ili MMS), a u slučaju da ste odabrali e-mail adresu, ugrađeni e-mail klijent se automatski pokreće.

Klijent za instant poruke je integrisan u kontakte, odavde možete i da ispitujete status svog sagovornika i pokrenete odgovarajuće aplikacije.

Ugrađeni menadžer kontakata je takođe dostupan sa ovim telefonom – on omogućava slanje odabranih unosa (kategorija) na druge uređaje preko Bluetooth-a. Telefon takođe podržava vCard 2.1 standard. Na ovaj način možete primati unose sa drugih uređaja na sličan način.

Podrška za SyncML (novi naziv za OMA DataSync) omogućava sinhronizaciju podataka sa svakim uređajem, koji može da funkcioniše ovim standardom (bez obzira da li je u pitanju PC, PDA ili telefon).

Fotografije, primenjene na kontakte u telefonskom imeniku mogu da budu prikazane u različitim režimima (tile, stretch), što omogućava bolji kvalitet slika u različitim režimima.

Kontakt grupe omogućavaju sortiranje svih unosa njihvim unošenjem u jednu ili nekoliko grupa odjednom. Možete poslati poruku ili e-mal celoj grupi odjednom.

Kao i drugi telefonski imenici i ovaj podržava tzv, crne i bele liste, koje dozvoljavaju da omogućite ili onemogućite pozive od određenih brojeva ili grupa kontakata.

Pritiskanjem sa zadržavanjem numeričkih tastera aktivirate pretragu u telefonskom imeniku, koja može da bude izvršena prema nekoliko slova. Kao dodatak, možete podesiti do 9 brojeva za brzo biranje, nakon čega sledi pojavljivanje imena i fotografije (ukoliko postoji) na ekranu. Proces pozivanja se izvodi na sledeći način: prvo odaberete broj (u tom trenutku pojavljuje se naziv kontakta, dodeljen tasteru) i zatim pritiskate taster za pozivanje. Kada se telefon nalazi u režimu mirovanja, prebacivanje između pozivanja broja (numerički tasteri) i brzog pozivanja brojeva se izvršava pritiskom odgovarajuće ikone.

Karakteristika brzog pozivanja je dostupna za 9 brojeva. Ne samo da možete podesiti brojeve za brzo pozivanje, već možete podesiti i slanje poruke na broj koji je omogućen za brzo pozivanje, što je zgodan dodatak standardnoj funkcionalnosti.

Slanje poruka

Govoreći od naročitim karakteristikama modela Z8, navešćemo da poruke možete pregledati u režimu celog ekrana. Ova opcija je sada omogućena i za SMS/MMS poruke kao i elektronsku poštu, dok ste pretohodno ovo mogli da uradite samo sa pretraživačem. Notifikacija o isporuci poruke može da bude podešena za svaku poruku manuelno, ali je bolje da ovu opci uodaberete u SMS profilu, tako da se izveštaj o prispeću primenjuje na svaku poruku i da više nemate nikakvih nedoumica sa ovom karakteristikom.

Sve dolazne poruke, sačuvane e-mail poruke se skladište u jednom direktorijumu – Inbox. Ovo takođe važi i za fajlove priimljene preko IrDA i Bluetooth-a (uređaj podržava sve formate, čak i one koje ne može da prepozna). Podaci koji se nalaze u Inbox-u mogu kasnije da se sačuvaju u bilo kojem direktorijumu – telefon osigurava neograničen pristup sistemu fajlova (izuzev za sistemske direktorijume). Korisnik je takođe u mogućnosti da kreira sopstvene direktorijume i u njima sačuva poruke. Prilikom ulaska u meni za poruke, po podrazumevanom podešavanju vam se prikazuje opšti direktorijum, a korišćenjem horizontalnog skrola možete da se prebacujete između fajlova da bi pritiskom na OK taster odabrali određeni direktorijum i omogućili pregled liste poruka.

Root meni vezan za slanje poruka karakteriše lista svih mail naloga koji postoje u okviru Inbox direktorijuma – na primer, ukoliko imate tri naloga, oni će biti predstavljeni prema redosledu pojavljivanja.

Direktorijum Inbox takođe nudi tip svake poruke (SMS, MMS, usmerene) – videćete odgovarajuću sličicu pored svake od poruka.

Opciju za kreiranje nove poruke možete pozvati iz svakog menija, koji karakteriše broj telefona – samo je potrebno da odaberete tip poruke (SMS/MMS) i započinjete unos teksta. Pod odeljkom SMS poruka nalaze se i EMS poruke. Činjenica je da od korisnika ne zavisi koju vrstu poruke kreira. Ukoliko unosi samo tekst, telefon će ovu poruku prepoznati kao SMS, dok ukoliko uz tekst korisnik doda i koju ikonu sa osmehom, melodiju, sliku ili formatizovan tekst onda će u pitanju biti EMS poruka. Ovaj standard je u potpunosti podržan od strane telefona što je i bilo za očekivati.

Povezane poruke su na listi prikazane kao jedna, a kada unosite ovakvu vrstu poruke ona se prikazuje na uobičajen način, npr. 1/2. Takođe tekstualni osmesi se mogu prikazati kao odgovarajuće ikone u običnim porukama.

Određena poruka može da bude poslata broju sa kontakt liste odjednom, samo je potrebno da proverite potreban unos ili određeni broj u okviru kontakta. Grupne poruke se mogu slati članovima grupe. Kada odgovarate na primljenu poruku možete odabrati između SMS/MMS (mada lista ne uključuje replay na e-mail poruke).

Kreiranje MMS poruka – jedna od najboljih stvari vezana za kreiranje MMS poruka je postojanje nekoliko tabulatora preko kojih možete odabrati vremensku pauzu između dve stranice i kreirati sopstvene šablone. Pored standardnih fajlova (grafika, video, slike, muzika, itd) poruka može da sadrži i rukom napisanu skicu načinjenu uz pomoć ekrana osetljivog na dodir. Sve ostale opcije su prosečne – odabir kontakta je sličan kao kod SMS poruka, mada MMS takođe karakteriše izveštaj o tome da li je onaj kome je poruka poslata pročitao poruku, pored standardnog izveštaja o isporučivanju.

Za sve tipove poruka, uključujući e-mail, možete izvršiti pretragu po fragmentima teksta – prozor prikazuje rezultate pretrage i obezbeđuje mogućnost prebacivanja na određenu poruku. Nismo uspeli da pronađemo bilo kakvo ograničenje vezano za veličinu poruke – ono će zavisiti od operatera ili proizvođača u zavisnosti od regiona.

Telefon obezbeđuje podršku za OTA prijem MMS poruka, mail klijent, GPRS. Sva primljena podešavanja se čuvaju u odgovarajućim sekcijama.

Email klijent

Nije preptrpeo značajne izmene, jedina razlika je što su Push Mail stavke postale standardne i sadrže se u meniju. Model Z8 može da radi sa nekoliko mail box-ova, mada je UIQ u mogućnosti da radi sa praktično svim standardima prisutnim na današnjem tržištu. Slede svi standardi podržani od strane operativnog sistema:

POP3
IMAP (IMAP Idle, IMAP Remote folders)
SMTP
MIME
MHTML
Push mail.

Sva podešavanja vezana za mail klijent su laka – možete podesiti da li ćete upload-ovati cele poruke ili samo naslove (kao opcija postoji i mogućnost preuzimanja određenog dela poruke, koji ne prelazi određenu veličinu u Kb). Takođe postoji i mogućnost podešavanja koliko poruka direktorijum Inbox može da sadrži odjednom – kada je taj broj dostignut, upload-ovanje će biti pauzirano automatski. Takođe dostupna je i opcija za proveravanje pošte u određenim vremenskim razmacima.

Po podrazumevanom podešavanju UIQ koristi Latin 1 kodni raspored, a korisnik može manuelnim putem odabrati kodni raspored za svako pismo.

E-mail klijent svim prilozima rukuje sa lakoćom – mogu da budu preuzeti i zatim sačuvani. Ukoliko prilog koristi format podržan od strane smart telefona, on može da bude otvoren (i što je još važnije prilog dobija odgovarajuću ikonu). Ne postoje ograničenja kada su u pitanju veličine fajlova.

Planer

Kalendar ne obezbeđuje samo uobičajeni mesečni i dnevni prikaz, već i nedeljni režim. Prilikom korišćenja ovog režima, nedelja je prikazana u dve kolone sa odgovarajućim danima popunjenim u njima, gde svaki kvadratić karakteriše zakazani događaj. Ovaj režim je vrlo zgodan i omogućava korisniku da proceni koliko će biti zauzet tokom nedelje koja sledi. Ukoliko broj događaja za određeni dan prelazi pet, neće svi biti prtikazani na listi istovremeno.

U mesečnom pogledu, svi datumi za koje su događaji isplanirani su označeni sa odgovarajućim ikonama sa desne strane broja. Postoje četiri tipa događaja pod kojima se planirani događaji mogu zavesti – sastanci, podsetnici, godišnjice i svakodnevni događaji. Svi događaji se mnogu podesiti tako da se ponavljaju, kao što i za svaki možete odabrati određeni zvuk upozorenja.

Video koji demonstrira rad menija (19.6 MB, mpeg)

Planer podržava vCalendar, verziju 1.0 u koji su programeri inkorporisali podršku i za rad sa iCalendar-om. U stvarnim situacijama, ovo znači mogućnost slanja zahteva za susret, korišćenjem mail klijenta. Osoba kojoj ste poslali zahtev može odgovoriti odbijanjem ukoliko joj ne odgovara datum i vreme ili prihvatiti sastanak. U ovom drugom slučaju, poruka sačuvana u direktorijumu Inbox se automatski prosleđuje u planer i prikazuje u kalendaru kao samostalni događaj.

Takođe ste i u mogućnosti da proverite status zahteva dok ga primalac razmatra.

Iako ova funkcija deluje trenutno kao nešto sasvim novo, najkasnije za pola godine će postati relevantna za programere malih kompanija ali i za vodeće proizvođače.

Među standardnim funkcijama, dostupna je i mogućnost slanja događaja u kalendaru na druge uređaje preko Infrared ili Bluetooth konekcija. Prirodno, telefon podržava prijem ovakvih poruka, koje nakon što su pregledane čuvaju se u kalendaru.

Lista zadataka

Svi unosi u Planeru i Listi zadataka su prenosivi između ove dve sekcije. Slično kao kod planera, korisnik može kreirati backup kopiju liste zadataka na ekstenroj memorijskoj kartici. Možete kreirati broj ketegorija koliki god želite, po kojima će svaki unos biti sortiran. Prioritet može da varira između nivoa 1 do 3 (low, normal, high). Takođe možete podesiti datum početka zadatka, zvuk upozorenja (odabir melodije je na korisniku, koji može odabrati signal koji god želi).

Opštu listu možete da sortirate po kategorijama, da li je događaj završen, (lista kompletiranih zadataka može da bude skrivena), kao i datum i prioritet. Lista zadataka podržava SyncML i sinhronizaciju sa MS Outlook-om bez ikakvih poteškoća. Korisnik takođe može poslati određeni unos na bilo koji uređaj korišćenjem Infrared ili Bluetooth konekcije, kao i korišćenjem standardnog tela poruke.

Alarm časovnici.

Nije se mnogo toga promenilo u ovom odeljku – u mogućnosti ste da podesite nekoliko alarm časovnika koji će se uključiti u različita vremena, kao što možete podesiti ponavljanje određenih dana i primeniti željenu melodiju zvona.

Flight režim

Slično kao i kod drugih smart telefona, telefon može da radi i ukoliko je mrežni deo telefona isključen – u ovom režimu i Bluetooth je onemogućen. Na žalost rad bez SIM kartice nije omogućan sa modelom Motorola Z8

Menadžer za povezivanje

Jedna od stvari koja karakteriše UIQ je ta da na uređaju može da bude pokrenuto nekoliko konekcija, ukoliko su vam potrebni različiti mrežni servisi odjednom (npr. Upload-ovanje e-mail poruke preko internet naloga i konekcija za slanje i primanje MMS poruka). Ova mogućnost je nazvana „multi-homing“. Podržani su sledeći standardi: GSM data call (CSD), GSM High Speed data call (HSCSD), Packet data (GPRS), Bluetooth.

Iz menija (linija sa strelicom na dnu status bara) možete proveriti vreme konekcije, količinu dolaznih i odlaznih podataka, trenutni status konekcije, broj aplikacija, korišćenje određene konekcije u datom momentu. Takođe iz ovog menija možete prekinuti ili povezati bilo koju konekciju.

Office aplikacije

Ova sekcija sadrži sve Office aplikacije; po podrazumevanom podešavanju postoji ih četiri (izuzev za planer, koji je standardni program). Prvu stavku u meniju karakterišu Beleške, koje mogu biti bilo tekstualne (unete bilo kojim željenim metodom, txt ekstenzija je takođe podržana) ili skicirane.

Druga aplikacija nosi naziv PDF+ i kao što joj naziv ukazuje služi kao čitač PDF dokumenata. Možete pregledati ove dokumente bilo u standardnom ili landscape režimu. U suštini ova apliakcija je dostupna za različite verzije operativnog sistema, uključujući platformu 60, već nekoliko godina. Nokia je takođe instalirala ovaj program na brojne svoje uređaje. Sve u svemu PDF+ radi radi vrlo brzo i odlično se snalazi i sa dokumentima na engleskom ali i drugim kodnim rasporedima.

QuickOffice - još jedna aplikacija druge kompanije, koja je odabrana od strane UIQ kao podrazumevana aplikacija za treće izdanje i isporučuje se sa standardnim paketom (postoji i verzija za prethodne verzije UIQ). Sam program je editor, koji prepoznaje i ima mogućnost otvaranja i editovanja MS Word, Excel i PowerPoint dokumenata.

Nismo se preterano zadržavali na QuickOffice-u – mada moramo zabeležiti da su resursi bilo kog mobilnog telefona po ovom pitanju striktno ograničeni. Komplikovani tipovi formata, korišćeni od strane desktop računara, se često ne sačuvaju u fajlovima editovanim od strane smart telefona (ovo važi ne samo za smart telefone, već za sve modele koji rade na Windows Mobile sistemu).

Neke druge karakteristike, teme, web pretraživač

Kalkulator – za ovu aplikaciju nema ništa posebno da se objašnjava, dovoljno govori sama za sebe.

Glas – Diktafon, koji omogućava kreiranje zvučnih beleški (samo kada je telefon u režimu mirovanja). U mogućnosti ste da odaberete format u kojem će svi snimci biti načinjeni. Ova aplikacija nudi interfejs veoma jednostavan i lak za upotrebu. Dužina snimka nije ograničena ničim sem količinom slobodne memorije telefona.

Editor slika – jednostavni editor, koji omogućava izvršavanje osnovnih operacija sa slikama.

Štoperica – podržava srednja vremena i prikazuje ih.

Brojač – vreme se podešava u satima i minutima, a nakon što se dostigne podešeno vreme uključuje se zvučni alarm.

Teme su jedna od glavnih karakteristika vezanih za UIQ – one ne samo da modifikuju izgled prozora i boje već menjaju i izgled određenih menija i ikona, tako da omogućavaju kreiranje potpuno drugačijeg izgleda interfejsa.

Telefon se isporučuje sa Opera 8 kao podrazumevanim Web pretraživačem. Trenutno je u pitanju jedan od najboljih pretraživača nemanjenih ovakvoj vrsti uređaja, kome je jedini suparnik verzija 2 pretraživača S60 platforme. Pretraživač može da radi i u portrait i landscape režimima, podržava cookie-e i skalira strane tako da mogu cele da stanu na ekran telefona, zadržava lozinke i još mnogo toga.

Čarobnjak za skladištenje – je podrazumevana aplikacija za UIQ 3.0, koja nudi status distribucije memorije u okviru uređaja.

Menadžer fajlova omogućava pregled korisnikovih direktorijuma. Podržava odabir više fajlova ili direktorijuma odjednom kao i brisanje i kopiranje. Ova aplikcija takođe omogućava slanje brojnih fajlova na druge uređaje preko Bluetooth-a.

Utisci

Zvučaće čudno, ali Z8 nema nijednog direktnog konkurenta. Koji je razlog za to? Telefon nudi čudan, jedinstven dizajn, stoga je ovo logično. Sa druge strane, modelu Z8 nedostaje radio, kamera mu svakako nije vrhunska i poseduje osnovni set karakteristika sa neznatno izmenjenim ekranom režima mirovanja, a da ne pominjemo nepsotojanje ekrana osetljivog na dodir. Na primer, Sony Ericsson P1i će, istina stići na tržište nešto kasnije i prodavaće se za istu sumu novca, ali ima i jasne prednosti u odnosu na precenjenu Motorloa-inu ponudu.

U svetlu današnje različitosti opsega telefona koji nudi kompanija Nokia, gotovo svako može da pronađe telefon po svom ukusu. Ovde nećemo Z8 suočiti ni sa jednim specifičnim modelom, jer jednostavno Z8 nema direktnih konkurenata ali ćemo navesti njegove osobine:
Jedan od najživljih i svetlijih ekrana;
Jedinstvena forma, svež dizajn;
Brojna unapređenja koja donosi UIQ 3.1 intterfejs;
Poboljšani iTAP sistem uosa teksta.

Toliko u privlačnim detaljima koje nudi Motorola Z8; ostale specifikacije nisu ništa drugo nego uobičajene. Na primer Nokia 5700 svoj adut ima u muzici, čak i ako je rešenje koje nudi prosečan kvalitet zvuka. Podrazumevane slušalice imaju mnogo uticaja na ovakav zaključak. Ovaj primer mnogo toga objašnjava – glavne crte privlačnosti modela Z8 ne daju ništa naročito korisniku – u suštini u pitanju je više osnova za kompanijine buduće pokušaje. Prema ovakvom stanovištu MOTO Z8 je prvi uređaj u svojoj vrsti. Do kraja 2007-me videćemo naslednika ovog modela sa novom kolor šemom, poboljšanim specifikacijama (kamera, memorija, brzina interfejsa) što Z8 čini samo modelom koji je trenutno najbolji ali i kandidat za zaborav. Ne psotoji šansa da ovaj model ima naročito dug životni ciklus i proizvođač je svestan toga, pa će nam 2008-ma doneti 7 ili 8 Motorola brendiranih modela koji poseduju UIQ, što ukazuje da kompanija zaista postaje ozbiljna po ovom pitanju.

Z8 je zaista privlačan proizvod, ali smao za one koji se oduševljavaju ovakvim modelima. Bez sumnje, u pitanju je telefon koji je dizajniran da bude temelj, prvi model u svojoj klasi, ali zar ne kupujemo telefone da bismo ih koristili. Stoga je bolje da sačekate kraj ove godine i zgrabite primamljiviju ponudu za isti novac. Kada sve sabere i oduzme ciljna gruupa ovog modela će obuhvatati korisnike koji cene tehničke inovacije kao i delom mlade koji vole da imaju blještave novitete.

MOBILNISVET.COM JE EKSKLUZIVNI ZASTUPNIK MOBILE-REVIEW.COM
(Srbija, Crna Gora, Bosna i Hercegovina, Hrvatska i Severna Makedonija)
NAPOMENA
Prevod je ekskluzivno vlasništvo sajta Mobilnisvet.com, a kopiranje dela ili celog testa je strogo zabranjeno.
Tekst je pod zaštitom kako mobile-review.com tako i mobilnisvet.com sajta, zloupotrebe neće biti tolerisane.
Slike su vlasništvo sajta mobile-review.com, koje su u neobrađenom obliku na sajtu mobilnisvet.com.
* maloprodajna cena sa uključenim PDV-om. Dinarske cene modela se dele sa prodajnim efektivnim kursom NBS koji se ažurira na svakih nekoliko dana. Plaćanje ISKLJUČIVO u dinarskoj protivvrednosti.
Uslovi korišćenja Mail: mobilnisvet.com@gmail.com - Sva prava rezervisana. © 2003-2024